Jump to content

748 κλήσεις για χρήση κινητού σε.. 7 μέρες από την Τροχαία!


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταιες σελιδες βλεπω να κατηγορειτε τα μηχανακια.Ειδαμε και τους εξυπνους με αυτοκινητα.

Οι οδηγοι αυτοκινητων ειστε χειροτεροι απο ολους.Γιατι πρωτον και η κουτση μαρια εχει αυτοκινητο.Δευτερον μεγαλο ποσοστο εξ αυτων το εχουν δει το αμαξι προεκταση του χεριου τους και κανουν απιστευτες ********.

Προχθες ημουν στον δρομο θεσσαλονικης-χαλκηδονας και εβγαινα στον περιφεριακο.Ηταν ενας με αμαξι που εκτος οτι πηγαινε σαν κοτα,μολις βγηκαμε αρχισε να γκαζωνει στην ανηφορα και καναμε στην ακρη για να μην πεσει πανω μας.Να σου ομως που τωρα φτιαχνουν διοδια και πλεον πρεπει να κοψεις.Και μετα αρχισε να πηγαινει κανονικα οπως ολοι οι βενζινοκινητοι.

Μην μιλησω για εντος πολης οπου ενας ταξιτζης κορνανε τον μπροστινο του γιατι ηταν πριν την διαβαση στην Παπαναστασιου,μετα την διασταυρωση με βουλγαρη.

Και το θεμα ειναι οτι στο συγκεκριμενο δρομο επειδη δεν εχει φαναρι και ειναι σχετικα μεγαλος περνανε και μεγαλα οχηματα αλλα εκτος αυτου μερικοι το γκαζωνουν και πανε με 60 ενω δεξια-αριστερα μπορει κανενας να πεταχτει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα, καποια σχολια θα τα χαρακτηρισω ΤΡΑΓΙΚΑ!!!!

όπως αυτό με το να μην φοραμε ζωνες γιατι είναι κακο δικο μας?

και αν καποιος μας τρακαρει καταλαθος και σκοτωθούμε εκεινος τι θα παθει? δεν θα θεωρηθεί ως αυτουργος ? ναι ή όχι?

απαράδεκτα σχολια!!!

μεσα στην πολη δεν εχει 30χλμ στους δρομους μονο σε ειδικες περιπτώσεις είναι παραπανω οι ταχύτητες.

Δοκιμαστε να τρακαρετε με 30χλμ να δειτε πως θα γινετε χωρις ζωνη….μη μιλησουμε και για κρανη τα ιδια και χειροτερα! ημαρτον!!!!!

αυτά για τα offtopic το αρθρο λεει για κινητα.

Προσωπικα δεν μιλαω στο αμαξι ενώ οδηγαω, βασικα και να ηθελα δεν είναι εφικτο γιατι απλα από την μουσικη που εχω δεν ακουω κατι άλλο....:lol::lol::lol:

τωρα που εχω πηγή 2din android εχει μονιμη συνδεση με Bluetooth πλεον.

Εχω δει ποσα αμαξια να πηγαινουν ειτε ΠΟΛΥΥΥ αργα, ειτε να μην μπορουν να στριψουν, ειτε να πηγαινουν ΟΠΩΣ νανε!!!

κατά 99.9% αυτων που ειδα μιλουσαν με το κινητο στο χερι….

 

Τελος για μενα δεν πειραζει το κινητο στο χερι, μπορει στο χερι να είναι οτιδήποτε, να είναι φαγητο, κατι να πινουμε, κατι άλλο που δεν το λεω….:lol::lol::lol: ειτε να κρεμεται σαν κουλο εξω από το παραθυρο όπως συνηθως κανουν οι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ.....

το πρόβλημα είναι ότι ΜΙΛΑΜΕ στο κινητο και μας αποσπα την προσοχή, τα ιδια αποτελέσματα εχει με ΟΠΟΙΟΝ τροπο και να μιλαμε!

κανονικα ΔΕΝ επρεπε να μιλαμε στο αυτοκινητο. Ακομα και σε αλλους επιβάτες μιλας ιδια αποτελέσματα εχει!!!

ο άλλος τρωει τιροπιτα πεφτει κατω κοιταει να δει που πηγε γυρναει και το τιμονι μαζεψε 2 πινακίδες και παραλιγο 2 πεζους….

τι να λεμε!!!! :blink::blink::blink::blink: μην πω για τσιγαρα που καίγονται και ψάχνονται, χυμένους καφεδες κτλ κτλ.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μερικοί εδώ (και σίγουρα πολλοί έξω από εδώ) δεν έχουν καταλάβει ότι δεν υπάρχει αντιπαλότητα οδηγών αυτοκινήτου με μοτοσυκλέτας και ότι η συνεργασία και των δύο (π.χ. οι μηχανόβιοι να κόψουν τις ___ με τις σφήνες ανάμεσα στα αυτοκίνητα ή να φρενάρουν στην αριστερή για να μπουν μπροστά από το φανάρι σε στροφή αριστερά και οι αυτοκινητιστές να αφήνουν χώρο για τις μηχανές στο φανάρι ώστε να κερδίζουν και οι ίδιοι χρόνο, να βγάζουν φλας όταν θέλουν να στρίωουν, να μην ανοίγουν πόρτες χωρίς έλεγχο κ.ο.κ.) είναι απαραίτητη ώστε να κάνουμε όλοι την δουλεία μας και γρήγορα. Αλλά, το να προσπαθείς να δικαιολογήσεις παράνομες συμπεριφορές είναι κάτι άλλο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελπίδα...ειδικά όταν σκέφτομαι πως περισσότεροι που έχουν γράψει όλα αυτά τα τραγικά πρέπει να είναι κάτω των 40. Από τον πατέρα μου που είναι 70 δεν περιμένω να κατανοήσει τα πάντα σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια, μεγάλωσε σε ένα κόσμο που τα περισσότερα από αυτά δεν τα είχε κατανοήσει ούτε ο νομοθέτης.

 

Φοράμε πάντα ζώνη/κράνος

Δεν μιλάμε με το κινητό παρά μόνο αν έχουμε bluetooth

Δεν χρησιμοποιούμε τη ΛΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μερικοί εδώ (και σίγουρα πολλοί έξω από εδώ) δεν έχουν καταλάβει ότι δεν υπάρχει αντιπαλότητα οδηγών αυτοκινήτου με μοτοσυκλέτας και ότι η συνεργασία και των δύο (π.χ. οι μηχανόβιοι να κόψουν τις ___ με τις σφήνες ανάμεσα στα αυτοκίνητα ή να φρενάρουν στην αριστερή για να μπουν μπροστά από το φανάρι σε στροφή αριστερά και οι αυτοκινητιστές να αφήνουν χώρο για τις μηχανές στο φανάρι ώστε να κερδίζουν και οι ίδιοι χρόνο, να βγάζουν φλας όταν θέλουν να στρίωουν, να μην ανοίγουν πόρτες χωρίς έλεγχο κ.ο.κ.) είναι απαραίτητη ώστε να κάνουμε όλοι την δουλεία μας και γρήγορα. Αλλά, το να προσπαθείς να δικαιολογήσεις παράνομες συμπεριφορές είναι κάτι άλλο.
Σωστο σχολιο. Να διευκολυνομαστε ολοι, αλλα να.μξ δικαιολογουμε και τις παρανομιες
Τις τελευταιες σελιδες βλεπω να κατηγορειτε τα μηχανακια.Ειδαμε και τους εξυπνους με αυτοκινητα.

Οι οδηγοι αυτοκινητων ειστε χειροτεροι απο ολους.Γιατι πρωτον και η κουτση μαρια εχει αυτοκινητο.Δευτερον μεγαλο ποσοστο εξ αυτων το εχουν δει το αμαξι προεκταση του χεριου τους και κανουν απιστευτες ********.

Προχθες ημουν στον δρομο θεσσαλονικης-χαλκηδονας και εβγαινα στον περιφεριακο.Ηταν ενας με αμαξι που εκτος οτι πηγαινε σαν κοτα,μολις βγηκαμε αρχισε να γκαζωνει στην ανηφορα και καναμε στην ακρη για να μην πεσει πανω μας.Να σου ομως που τωρα φτιαχνουν διοδια και πλεον πρεπει να κοψεις.Και μετα αρχισε να πηγαινει κανονικα οπως ολοι οι βενζινοκινητοι.

Μην μιλησω για εντος πολης οπου ενας ταξιτζης κορνανε τον μπροστινο του γιατι ηταν πριν την διαβαση στην Παπαναστασιου,μετα την διασταυρωση με βουλγαρη.

Και το θεμα ειναι οτι στο συγκεκριμενο δρομο επειδη δεν εχει φαναρι και ειναι σχετικα μεγαλος περνανε και μεγαλα οχηματα αλλα εκτος αυτου μερικοι το γκαζωνουν και πανε με 60 ενω δεξια-αριστερα μπορει κανενας να πεταχτει.

Καλα, δεν το συζητω και για τα βουρλα που οδηγουν αυτοκινητα και πηγαινουν σαν κοιμισμενοι ή σαν ραλκιστες ή ή ή.

Απλα οι μηχανες κανουν κατι πολυ συγκεκριμενο, ενω τα αυτοκινητα τα κανουν ολα!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωστο σχολιο. Να διευκολυνομαστε ολοι, αλλα να.μξ δικαιολογουμε και τις παρανομιεςΚαλα, δεν το συζητω και για τα βουρλα που οδηγουν αυτοκινητα και πηγαινουν σαν κοιμισμενοι ή σαν ραλκιστες ή ή ή.

Απλα οι μηχανες κανουν κατι πολυ συγκεκριμενο, ενω τα αυτοκινητα τα κανουν ολα!!

 

Οι μηχανες ομως προσεχουν πεζο και αυτοκινητα.Τα αμαξια δεν προσεχουν τιποτα.Ποσα τροχαια εχουν γινει με μηχανη και εμπελκονταν αυτοκινητο;

Οσο για την διηθηση,παρανομη ειναι εν κινησει,οχι οταν εισαι σταματημενος στο φαναρι.Αλλα και παλι,φροντιστε να κανετε ακρη να περασει η μηχανη οχι μονο το ασθενοφορο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανες ομως προσεχουν πεζο και αυτοκινητα.Τα αμαξια δεν προσεχουν τιποτα.Ποσα τροχαια εχουν γινει με μηχανη και εμπελκονταν αυτοκινητο;

Οσο για την διηθηση,παρανομη ειναι εν κινησει,οχι οταν εισαι σταματημενος στο φαναρι.Αλλα και παλι,φροντιστε να κανετε ακρη να περασει η μηχανη οχι μονο το ασθενοφορο.

 

γιατί δεν ρωτάς το ανάποδο? πόσα τροχαία έχουν γίνει με αυτοκίνητο που εμπλεκόταν μηχανή?Θες να σου απαντήσω? Τα ίδια.

 

Πραγματικά τα σχόλια σε αυτό το νήμα είναι τραγικά και αποκαρδιωτικά... Είναι δυνατόν εν έτη 2018 να συζητάμε για την χρησιμότητα ή μη του κράνους και της ζώνης ασφαλείας? Με το ίδιο σκεπτικό άχρηστα είναι αερόσακοι, esp, abs και γενικότερα οτι συμβάλει στην ασφάλεια μας.

 

Τραγικοί μερικοί απλά και το κακό είναι οτι κυκλοφορείτε ανάμεσα μας...

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οδηγώντας για πάνω από 30 χρόνια τόσο αυτοκίνητο όσο και μηχανή , όταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο νιώθω πιο χαλαρός , μπορεί και να κάνω ευκολότερα την λαλακία ή να μην συμμετέχω τόσο ενεργά στα δρώμενα του δρόμου . Φταίει το ότι νιώθω απομονωμένος από το εξωτερικό περιβάλλον , κάθομαι αναπαυτικά χωρίς να ισορροπώ ,κλιματισμός , συζήτηση με συνεπιβάτη , νιώθω αυξημένο αίσθημα ασφάλειας από τις λαμαρίνες που με περιβάλλουν κλπ. Ζώνη πάντα . Κινητό πεταμένο κάπου πίσω, θα το σηκώσω όταν σταματησω .

Οταν οδηγάω μηχανή , ακόμα και το καθημερινό μου 50ράκι , ασυναίσθητα οι αισθήσεις μου είναι σε υπερένταση , είμαι 10 φορές πιο καχύποπτος και προσεκτικός , νοιώθω πιο ευάλωτος και προσπαθώ να αποφεύγω τις κακοτοπιές εν τη γεννέση τους . Περνάω ανάμεσα σε αυτοκίνητα , πάντα με χαμηλή ταχύτητα (πόσο να τρέξεις άλλωστε υπό τέτοιες συνθήκες) , προσέχοντας πολύ .Δεν έχω κινδυνέψει ποτέ σε συνθήκες διήθησης , δεν σκοτώνεσαι σε διήθηση . Κράνος (καλή ποιότητα) ακόμα και για 50 μέτρα .

Ενοχλούμαι απίστευτα από τους 2τροχους ή 4τροχους κάγκουρες που δεν κάνουν κάποια βλακεία τυχαία αλλά που είναι προκλητικοί σε κάθε βήμα τους .

Δεν φταίει το όχημα γι'αυτόν που το οδηγάει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για την ζώνη και το κράνος, άμα δεν σέβεται/ λυπαται τον εαυτό η το παιδι του που θα βάλει μέσα στο αυτοκίνητο η ή ειναι συνεπιβατης κακό του κεφαλιού του. .

 

Να συζητήσεις οτι μεσα στην πολη που κινησαι με 30χιλ έπρεπε να επιτρέπεται να μη φοράς.

Ποσο μαλλον που δεν ενοχλεις κανέναν μη φορώντας την πάρα μονο τον εαυτο σου θέτεις σε επιπλέον κίνδυνο (οσο ειναι αυτος με 30 χιλ).

Οι περισσοτερες κλήσεις για ζωνη τετοιου τυπου ειναι, σε ταξιδι το 99% τις φοραει. Αποκλειστικά για εισπράκτικους λογους.

Σε μια χωρα που καπνιζουν σαν φουγαρο σε χώρους που απαγορεύεται, και καταστρεφεται η υγεία σου χωρίς να φταίς χωρίς πραγματικά να εφαρμοζουν το νομο, νοιαστικαν να σε σωσουν δίνοντάς σου κληση επειδη δε φορας ζωνη μέσα στην πόλη πηγαίνοντας ποιο αργά και απο πεζος.

Στα υπόλοιπα, κινητα, κλησης για ζώνη σε δρόμους ταχύτητας κλπ δεκτα.

 

 

Το θέμα είναι να μη κάνει η τροχαία μόνο μπλόκα, αλλά να βγάζουν και περιπολίες, θα σφίξουν πολλά πωπουδάκια όταν σου σκάσει από δίπλα ο τύπος με τη λωρίδα. Διαφωνώ βέβαια με την δια πάντως αφαίρεση διπλώματος.

Όσο αφορά κράνη και ζώνες, όχι δεν είναι κακό του κεφαλιού σου, η καλύτερη τιμωρία είναι αν δε φοράς ζώνη ή κράνος, σε περίπτωση ατυχήματος να υποχρεούσαι να σε περιθάλπτει ιδιωτικό νοσοκομείο. Αρκετά πληρώσαμε τη δημόσια υγεία και να στερούμε εντατικές από ανθρώπους που σέβονται τη ζωή τους, για να κάνουν αυτοί του κεφαλιού τους

 

Οπως τα λεει ο dgeorge4. Νομιζετε οτι η μη χρηση ζωνης ή κρανους επιβαρυνει μονο τον παραβατη?

Τα δημοσια νοσοκομειακα εξοδα ποιος νομιζετε οτι τα πληρωνει?

Σε παραβασεις κρανους, ζωνης, κινητο και ΛΕΑ δεν υπαρχει δικαιολογια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανες ομως προσεχουν πεζο και αυτοκινητα.Τα αμαξια δεν προσεχουν τιποτα.Ποσα τροχαια εχουν γινει με μηχανη και εμπελκονταν αυτοκινητο;

Οσο για την διηθηση,παρανομη ειναι εν κινησει,οχι οταν εισαι σταματημενος στο φαναρι.Αλλα και παλι,φροντιστε να κανετε ακρη να περασει η μηχανη οχι μονο το ασθενοφορο.

Τι λες ρε Νικολα? Που τα ειδες αυτα γραμμενα, οτι θα πρεπει να κανουμε και στην ακρη για να περασεις? Το ασθενοφορο εχει ασθενεις που κρινεται,η ζωη τους. Εσυ γιατι να περασεις μπροστα? Επειδη εισαι ωραιος?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανες ομως προσεχουν πεζο και αυτοκινητα.

 

Ποιος ήρθε ? Οι μηχανές εννοείς κάτι άλλο ? Γιατί οι μηχανές που βλέπω εγώ σαν πεζός παραβιάζουν κόκκινο εφόσον βλέπουν ότι δεν έρχεται κανένας, εάν δεν έχουν οπτικό πεδίο κάθονται καταμεσής της διάβασης πεζών εκτός εάν τους δοθεί η δυνατότητα να καβαλήσουν πεζοδρόμιο για να γλιτώσουν φανάρι, οπότε και θα το κάνουν.

 

Μηχανάκι μου χει κορνάρει στην τρίτη περίπτωση, επί του πεζοδρομίου, σε μένα και σε γυναίκα με καροτσάκι μωρού μπροστά μου. Μιλάμε για κλωτσίδια να πάρει αγκαλιά πινακίδες.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε Νικολα? Που τα ειδες αυτα γραμμενα, οτι θα πρεπει να κανουμε και στην ακρη για να περασεις? Το ασθενοφορο εχει ασθενεις που κρινεται,η ζωη τους. Εσυ γιατι να περασεις μπροστα? Επειδη εισαι ωραιος?

 

Γιατι να μην κανεις; εσεις με τα αμαξια πιο γρηγορα ξεκινατε; Το μηχανακι δινει μια γκαζια περασε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος ήρθε ? Οι μηχανές εννοείς κάτι άλλο ? Γιατί οι μηχανές που βλέπω εγώ σαν πεζός παραβιάζουν κόκκινο εφόσον βλέπουν ότι δεν έρχεται κανένας, εάν δεν έχουν οπτικό πεδίο κάθονται καταμεσής της διάβασης πεζών εκτός εάν τους δοθεί η δυνατότητα να καβαλήσουν πεζοδρόμιο για να γλιτώσουν φανάρι, οπότε και θα το κάνουν.

 

Μηχανάκι μου χει κορνάρει στην τρίτη περίπτωση, επί του πεζοδρομίου, σε μένα και σε γυναίκα με καροτσάκι μωρού μπροστά μου. Μιλάμε για κλωτσίδια να πάρει αγκαλιά πινακίδες.

 

Για καβαλημα πεζοδρομιου,το κοκκινο και διαβαση ναι.Για οτι ειναι πανω στη διαβαση,δεν φταιει κανεις αν το αμαξι σταματαει μπροστα.Οσο για την περιπτωση που λες,εχεις απολυτο δικαιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανεις ρε φιλε; εσεις με τα αμαξια πιο γρηγορα ξεκινατε; Το μηχανακι δινει μια γκαζια περασε.

 

Τραγικός...:ninja:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για καβαλημα πεζοδρομιου,το κοκκινο και διαβαση ναι.Για οτι ειναι πανω στη διαβαση,δεν φταιει κανεις αν το αμαξι σταματαει μπροστα.Οσο για την περιπτωση που λες,εχεις απολυτο δικαιο.

 

Άρα φίλε μου δεν πρέπει να γίνεται λόγος περί προσοχής από σεβασμό αλλά από φόβο. Επίσης το λάθος που κάνουν οι άλλοι με αμάξι και σταματάνε πάνω από την διάβαση δεν διορθώνεται εάν σταματήσει και η μηχανή πάνω στην διάβαση. Αν μη τι άλλο χειρότερα τα κάνει τα πράγματα. Ας ξεκινήσει το μηχανάκι δεύτερο, σε 30 μέτρα τον έχει προσπεράσει τον άλλον.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω σχολια τοση ωρα και μου ερχεται κλαυσιγελος. Και απο αυτον/ους που προσπαθουν να δικαιολογησουν τη μη χρηση ζωνης/κρανους ή τη χρηση κινητου εν κινησει αλλα και απο τους οδηγους μηχανης που προσπαθουν απεγνωσμενα να μας πεισουν οτι καλα κανουν και μας προσπερνουν ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ απο παντου. Ειμαι καθε μερα στην Κατεχακη και καθε φορα στην καμπη που κανει ο δρομος πηγαινοντας προς Μεσογειων απο Ηλιουπολη, στο φαναρι για την Καισαριανη, με προσπερνανε μηχανες σα σταματημενο, με εμενα να κινουμαι με 80 και φυσικα αλλα αυτοκινητα μπροστα μου, πισω μου και δεξια μου! Καποιες φορες δε τυχαινει σε διαφορα σημεια της Κατεχακη να προσπαθουν να με προσπερασουν ταυτοχρονα και απο δεξια και απο αριστερα (με εμενα στην αριστερη λωριδα) με αλλο αυτοκινητο παραλληλα απο μενα! Μονο απο πανω δε με εχουν προσπερασει ακομα!

Διαβασα δε και το αλλο νωριτερα για το οτι οι πεζοι που θα περασουν μπροστα απο το λεωφορειο εχουν ευθυνη αν πεσει η μηχανη πανω τους γιατι δε θα επρεπε να περνανε αναμεσα απο τα σταματημενα αυτοκινητα. Αληθεια ? Η γυναικα μου ειχε πρασινο για πεζους σε διαβαση στην Β. Σοφιας με πουλμαν σταματημενο μπροστα της στην αριστερη λωριδα (ηταν στο διαζωμα) και ξεκινησε να περναει. Και ο ηλιθιος ο μηχανοβιος περασε αναμεσα στο σταματημενο πουλμαν και το διπλανο αυτοκινητο και εσκασε πανω στην γυναικα μου που περνουσε εκεινη τη στιγμη γιατι ηθελε να βγει μπροστα απο τα σταματημενα! Το αυτο συνεβη και στη μητερα μου σε δρομο με μια λωριδα ανα κατευθυνση οπου ο τυπος με τη μηχανη ειχε μπει στην απεναντι λωριδα για να προσπερασει και να βγει μπροστα απο τα σταματημενα στο φαναρι και οπως ειπε στο δικαστηριο μετα, δεν την ειδε την μητερα μου γιατι ... φορουσε μαυρα! Της εδωσε τον αστραγαλο στο χερι και με το ζορι αποφυγαμε χειρουργειο αλλα φυσικα το κουσουρι της εμεινε για παντα!

Οσον αφορα τους ηλιθιους με τα αυτοκινητα που περνανε ξυστα απο μηχανες ή ποδηλατα κλπ, που περνανε το κοκκκινο λογω ... κρισης κλπ ειναι απλα για κλαμματα!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος για κατεχακη, κι από πάνω αν μπορούσαν οι μηχανές θα πέρναγαν.

Αυτό που είπα για τους πεζούς είναι ότι όταν περνάμε μπροστά από μεγάλο όχημα ανέμελοι, πολύ πιθανόν να μας μείνει όπως είπες κανα κουσούρι. Το δίκιο μετά τί να το κάνεις; Και γω με τη μηχανή παντα επιβραδύνω κι ας έχει ο άλλος stop, διότι αν με φάει, τί να το κάνω το δίκιο αν είναι να μείνω κουτσό άλογο. Και χωρίς να εξαλείφεται ο κίνδυνος, όσο προσεκτικά κι αν πάω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος για κατεχακη, κι από πάνω αν μπορούσαν οι μηχανές θα πέρναγαν.

Αυτό που είπα για τους πεζούς είναι ότι όταν περνάμε μπροστά από μεγάλο όχημα ανέμελοι, πολύ πιθανόν να μας μείνει όπως είπες κανα κουσούρι. Το δίκιο μετά τί να το κάνεις; Και γω με τη μηχανή παντα επιβραδύνω κι ας έχει ο άλλος stop, διότι αν με φάει, τί να το κάνω το δίκιο αν είναι να μείνω κουτσό άλογο. Και χωρίς να εξαλείφεται ο κίνδυνος, όσο προσεκτικά κι αν πάω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουτε η μητερα μου περασε ανεμελη ουτε η γυναικα μου. Η μεν μητερα μου παρ΄οτι με πρασινο για πεζους ειχε κοιταξει αν ερχοταν κανεις απο την μια πλευρα και μετα απο την αλλη αλλα ο ηλιθιος πηγαινε αναποδα στην αντιθετη λωριδα!!!

Η δε γυναικα μου απο που να τον δει? Στη διαβαση πεζων ηταν με πρασινο φυσικα το οποιο δεν κραταει δα και 5 ωρες για να περασει ενας πεζος 3 λωριδες. Δε θα σταματαμε σε καθε λωριδα να κοιταξουμε μηπως και παει να περασει κανενα ζωον για να βγει μπροστα και ειτε να σταματησει πανω στη διαβαση ειτε να περασει με κοκκινο! Μην προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανεις; εσεις με τα αμαξια πιο γρηγορα ξεκινατε; Το μηχανακι δινει μια γκαζια περασε.

Ε, αφού μια γκαζιά και πέρασε, να κάτσει στη σειρά του και να περάσει μετά το άναμμα του φαναριού.

Η σειρά φίλε είναι ιερό πράγμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδω καποιοι οδηγανε μηχανη, η μη χρηση ζωνης στα αυτοκινητα μας πειραξε...

 

 

Εσυ πιστευεις οτι ο καλυτερα εξοπλισμενος αναβατης εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μην παθει σοβαρο τραυματισμο απο καποιον χωρις ζωνη μεσα στο αμαξι με 30 χιλμ; Γιατι σε ενα συμμαθητη μου μια χαρα περασε το φορτηγο απο πανω του οταν επεσε απο την μηχανη σε προσπαθεια προσπερασης.

 

Αυτος που δεν φοραει ζωνη τρωει προστιμο και ο αλλος ειναι νομιμος. Το "πιανεις" το γραμμα του νομου αν σε προστατευει ο κοκ;

 

Λυπάμαι για τον συμμαθητή σου, βέβαια τώρα ερώτημα παραμένει, κατά πόσο η προσπάθεια ήταν νόμιμη ή σφήνα μεταξυ 2 λωρίδων.. .

 

Σε κάθε δε περίπτωση, το θανατηφόρο δυστύχημα δεν ακυρώνει το common sense έτσι δεν είναι; Κοινώς, αφού μπορεί να περάσει από πάνω σου μια νταλίκα, τι νόημα έχει να φοράς κράνος ; Αυτό ειναι απίστευτα λάθος ως λογική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πες μου το άρθρο του ΚΟΚ που απαγορεύει ρητά στα μηχανάκια να περνούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα και το πρόστιμο που επιβάλλεται επ' αυτού. Μην μου πεις για το άρθρο που απαγορεύει προσπέραση στη διακεκομμένη διαχωριστική γραμμή. Ρητά να το λέει. Ακόμη και η σχετικά πρόσφατη απόφαση του Αρείου Πάγου δεν απαγορεύει τη διήθηση απλά δε σε δικαιώνει σε περίπτωση ατυχήματος.

 

Και για πες μου, γιατί δεν δικαιώνει, γνωρίζεις;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Όπως ένα αυτοκίνητο όταν έχει χώρο ή όταν κάνει δεξιά ο μπροστινός και κόψει ταχύτητα ή κάνει δεξιά παρκάρει θα τον προσπεράσει, έτσι και τα μηχανάκια λόγω φύσεως και όγκου που καταλαμβάνουν στον δρόμο είναι λογικό και θεμιτό να προσπερνάνε (Όταν και όποτε μπορούν και αυτό ισχύει πολύ συχνά λόγω φύσεως και όγκου...). Μιλάω για την κανονική προσπέραση από αριστερά.

 

Αν δεν προσπερνάνε όπως λένε κάποιοι και μένουν πίσω από τα αυτοκίνητα τότε απλά θα δημιουργείται ένα κομφούζιο(για όλους) χωρίς λόγο. Εκτός και αν μιλάμε για άτομα που για κάποιον λόγο προτείνουν να καταργηθούν σαν είδη αυτοκίνησης τα δίκυκλα. Αυτοκίνητα είναι και αυτά κατά βάση, απλά με κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα και προφανώς είναι θέμα επιλογής.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μαζευτούμε καμία 100στη μηχανές να κόβουμε βόλτες στην Αθήνα ο ένας πίσω από τον άλλο, για μια εβδομάδα.

Έτσι για να δω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μαζευτούμε καμία 100στη μηχανές να κόβουμε βόλτες στην Αθήνα ο ένας πίσω από τον άλλο, για μια εβδομάδα.

Έτσι για να δω κάτι...

 

Εγω λεω να το κανετε και αφου δειτε οτι δεν την παλευετε να τις παρατησετε, ναι?

Αλλα οχι γιατι πανω απ'ολα ειναι η βολη και οχι η ασφαλεια των υπολοιπων, ναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μαζευτούμε καμία 100στη μηχανές να κόβουμε βόλτες στην Αθήνα ο ένας πίσω από τον άλλο, για μια εβδομάδα.

Έτσι για να δω κάτι...

Εγώ πάλι λέω, να μαζευτούμε καμιά 100στή αυτοκίνητα, να πηγαίνουμε ζικ - ζάκ μέσα στη λωρίδα μας, για καμιά βδομάδα.

Έτσι για να δω πόσα κρεβάτια έχει το ΚΑΤ :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...