Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel


mixalis0mcp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 311
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς τα νεα για τα κινητά της Alcatel δεν ειναι καλά. Η εταιρία αποφάσισε να σταματήσει την συνεργασία με την TCL China και να κλείσει το τμήμα κινητών τηλεφώνων. Οπότε ετσι λαμβάνει τέλος η παρουσία μιας κάποτε καινοτόμου και ιστορικής μάρκας κινητών.

Πηγή mobile-review.com

link: http://www.mobile-review.com/news.php?language=en#news4812

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kai omws einai alithia !

To prwto Palm Top ths Alcatel einai atoimo !

Epiteloys kai sta 2MPX.

Mporeite na to deite sto http://mobil.idnes.cz/telefony.asp?r=telefony&c=A050628_193321_mob_aktuality_ada

 

 

H eteria tha kykloforisei kai to prwto ths Fashin Phone episies.

Prokeite gia to S-850 kai mia prwth gnwmh yparxei sto http://www.portel.it/telefonini/model.asp?model_num=723

 

To PDA einai apithano....

kai to mono sigoyro einai oti h Alcatel den kleinei.... !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά φαίνονται, αλλά αυτή η ανάλυση οθόνης γιατί να παραμένει στα 128Χ160? Νομίζω οτι είναι πλέον ξεπερασμένη αυτή η ανάλυση και χαραμίζει τα 262.000 χρώματα του νέου fashion phone. Παντως ελπίζω να μεινει ζωντανη η Alcatel, γιατί είναι η δεύτερη μεγάλη μου συμπάθεια μετά την SE!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωπα!!!να και το μεγαλο μπαμ,ωραιο το palm.

to fashion phone καλο αλλα λιγες δυνατοτητες,ουτε βιντεο ουτε κι mp-3,χμ καταδικασμενο το βλεπω ενω ειναι κουκλι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί αλλά εγώ θέλω να το αναφέρω!!

 

Προ ενός μήνα πήγα ένα Alcatel για επισκευή. Το κιν. έιχε αγοραστεί από το κατάστημα τον Νοέμβριο. Αφου περίμενα περίπου 2 εβδομάδες με ενημέρωσαν ότι το τηλέφωνο ήταν "εργοστασιακα εκτος εγγύησης". Να σημειωθει ότι το τηλ. δεν ειχε πεσει κάτω ή παρει υγρασία (οπως αλλοστε παραδέχτηκαν και στην Alcatel.) Οταν λοιπόν τους ρώτησα γιατι είναι εκτός εγγύησης απλα μου απαντησαν ότι: Εχουν περάσει 15 μήνες από την ημερομηνία κατασκευής του κιν.!!!!!!

 

Και ερωτώ.

1)Με ποιο δικαίωμα δίνει μία εταιρία τετοια εγγύηση την στιγμή που όλες οι αλλές δίνουν 24 μήνες απο την ημερομηνία αγοράς?

 

2)Πως μπορεί ο πελάτης να ξέρει πόσο και αν έχει εγγύηση το κιν που αγοράζει δεδομένου ότι το κιν μπορει να μείνει στις αποθήκες αρκετούς μήνες?

 

3)Πως μπορεί ο έμπορος ή το κατάστημα που παραλαμβάνει το κιν. να ξέρει τι εγγύηση έχει ώστε να το πεί στον πελάτη του?

 

ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη με σφραγίδα από το μαγαζί δεν έχεις? Η εγγύηση ισχύει βάση της ημερομηνίας αγοράς και όχι κατασκευής (από ότι ξέρω τουλάχιστον). Πες στους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ να στο δώσουν αυτό γραπτώς (για την ημερομηνία κατασκευής) και απείλησέ τους με μηνύσεις και αναφορές σε ΙΝΚΑ κλπ...ΕΛΕΟΣ πια!!!!! Ποιο το νόημα τότε να σου σφραγίζουν την απόδειξη αν δεν ισχύει η εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς?
Link to comment
Share on other sites

Για πιό μοντέλο πρόκειτε;

Η Αlcatel δίνει 12 μήνες εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς και 15 μήνες από την ημερομηνία κατασκευής.

Για να σου είπαν ότι πέρασαν οι 15 μήνες μάλλον θα πρόκειτε για κάποιο από 535, 735, 320, 331, 332.

Πάντως σίγουρα η πολιτική των 15 μηνών δεν είναι κάτι που αρμόζει σε μία εταιρία σαν αυτή.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Για πιό μοντέλο πρόκειτε;

Η Αlcatel δίνει 12 μήνες εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς και 15 μήνες από την ημερομηνία κατασκευής.

Για να σου είπαν ότι πέρασαν οι 15 μήνες μάλλον θα πρόκειτε για κάποιο από 535, 735, 320, 331, 332.

Πάντως σίγουρα η πολιτική των 15 μηνών δεν είναι κάτι που αρμόζει σε μία εταιρία σαν αυτή.

 

Για το 331 προκειτε! Υπαρχει ειδικη συμφωνία για αυτο??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πανευρωπαϊκά, 24 μήνες από την ημερομηνία αγοράς. Δεν ισχύει άλλος νόμος για την Alcatel.... Κατήγγειλέ το.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ όλοι περιμένουν πότε θα έρθει το ΟΤ S853 στην Ελλάδα, η Alcatel φέρνει ακόμα 2 νέα low-entry κινητά, τα Ε160 και Ε257.

Η μόνη διαφορά από τα Ε159 και Ε256 είναι πως στο καπάκι υπάρχει καθρέπτης. Ας ελπίσουμε πως θα είναι προάγγελος των C750 και S853 :rolleyes:

Ακολουθεί φωτό του Ε257.

 

http://img.gsmarena.com/i/pics/alcatel/alcatel-e257-00.jpg

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

file mou gia na katalaveis h eggyhsh apo hmeromhnia kataskevhs isxyei gia ton antiproswpo ths Alcatel, oxi gia ton katanalwth

Dld, ston antiprwso pou pairnei to kinhto apo thn etairia tou dinei h Alcatel eggyhsh gia ena xroniko diasthma.(px15 mhnes)Otan aftos sto poulaei sou dinei mia eggyhsh apo thn hmeromhnia pou sto poulaei.(px 12 mhnes)

As poume twra oti sto poulhse 5 mhnes afotou to pire apo to ergostasio(dld exoun perasei 5 mhnes apo thn kataskevh tou)

An esena sou xalasei 6 mhnes meta thn agora sou(synolika 11 mhnes apo thn kataskevh tou)o edw antiproswpos tha parei apo thn Alcatel dwrean to antallaktiko pou tha xrhsimopoihsei gia na sto episkevasei.

An omws sou xalasei 11 mhnes meta thn agora(16 mhnes apo thn kataskevh tou kinhtou)h eggyhsh ths Alcatel pros ton antiproswpo exei lhksei kai etsi ola ta eksoda episkevhs(antallaktika klp)ta plhrwnei apo thn tseph tou.Aftos, oxi esy!!!

Esy exeis akoma eggyhsh;)

Ara sou lene fidia kata th gnwmh mou

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά service της Alcatel που θα βρούμε?? Ενα τηλέφωνο έστω. Ποιά εταιρία το έχει τώρα??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά service της Alcatel που θα βρούμε?? Ενα τηλέφωνο έστω. Ποιά εταιρία το έχει τώρα??

 

Omnitech. Τηλ. 210 3304550 Τζόρτζ 26 πλατεία Κάννιγγος.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάτοχο συσκευής 256 ως καρτοκινητό, το πρόβλημα να μην μπορεί να προχωρήσει σε ανανέωση του χρόνου ομιλίας.

Το έχω παρατηρήσει σε δύο κινητά φίλων και θα θελα να μάθω αν το αντιμετώπισε και κάποιος άλλος. :blink:

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Όντως το πρόβλημα έχει να κάνει μόνο με κάρτες Vodafone.

Aπό την εξυπηρέτηση πελάτων Voda τους είπαν πως πρέπει να κοιταχτούν οι ρυθμίσεις DTMF στα πλήκτρα.

Στο κινητό πάντως δεν υπάρχει πουθενά τέτοια ρύθμιση DTMF ούτε κάπως αλλιώς.:wacko:

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Alcatel 311 --- Πολύ αξιόπιστο κινητό. Τώρα το ανοίγω 2-3 φορές το χρόνο και η μπαταρία του δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. (Για αυτό το κινητό ποτέ δεν βρήκα πρόσοψη...:( )

2) Alcatel 511 --- Έσπασα την οθόνη του όταν δεν είχε κλείσει ούτε έναν χρόνο ζωής.Ύστερα το παράτησα...

3)Σκέφτομαι να αγοράσω για δεύτερο κινητό το 252 με την έγχρωμη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα τέτοιο (ΟΤ-Ε257) σήμερα αποκλειστικά για το Non-stop 500 της Tim για έναν αριθμό και θυμήθηκα τα παλιά. Κλασσικό alcatel, το μενού του μου θύμισε το 511 που είχα κάποτε... και το καθρεφτάκι απ'έξω έχει πολύ πλάκα !!! :lol:

Αλλά... μην περιμένετε περισσότερες εντυπώσεις... μόνο για κλήσεις προς έναν αριθμό θα χρησιμοποιηθεί αυτό και πιθανότατα δε θα βγει ποτέ απ'το σπίτι !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στα 511 που είχα εγώ το ένα χάλασε το joystick πριν περίπου 6 μήνες σε ηλικία 3 ετών και τα άλλα δουλεύουν ακόμη σαν καινούρια...

Δε νομίζω να παίζει ρόλο αλλά χάλασε το μπλέ !!! :wacko: :lol:

 

1) O.T. 511 x3 (μπλέ-μαύρο-κόκκινο)

2) O.T. 311

3) O.T. 332

4) O.T. 257 (new)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το service της ALCATEL και συγκεκριμένα η εταιρία OMNITECH είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

 

Περίπου στις 15/10/2006 έστειλα το s853 για αναβάθμιση....

 

Μετά από 2 περίπου εβδομάδες πήρα να ρωτήσω για την τύχη του και μου είπαν πως περιμένουν πλακέτα από Γαλλία για αντικατάσταση :cry:

 

Από τότε τους τηλεφωνό κάθε εβδομάδα και το μόνο που μου λένε είναι πως είναι σε ΑΝΑΜΟΝΗ και περιμένουν ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. !!! :mad:

 

ΤΟ SERVICE ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΑΔΕΚΤΟ, ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΦΟΒΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ SERVICE ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ...

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...
Ξέρει κανείς στο forum αν η Alcatel έχει στα σκαριά κανένα κινητό άξιο ή καλύτερο από το S853;;:!:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...