Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel


mixalis0mcp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 311
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Πληκτρολογηστε στον dialer το *#*#3646633#*#* για να μπειτε στο engineer mode σε συσκευες Alcatel. Στο Star (6010D) που το δοκιμασα δουλευει. Μη με ρωτησετε τι κανει αυτο,ιδεα δεν εχω. Εχει πολλες επιλογες αλλα δεν τις πειραζω για να μην χαλασω τιποτα στο κινητο. Δοκιμαστε οσοι θελετε και γραψτε σε ποια κινητα δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στο alcatel ot-585 + 800 δουλευει αψογα πατωντας... *#364463#.

Μπορουμε να κανουμε το ηχειο/μεγαφωνο να τριζει απο την ενταση. Το δοκιμασα στο vodafone 355 chat μου και εμεινα πολυ ικανοποιημενος!!:):)

παραδειγμα:..

http://www.youtube.com/watch?v=PEUhZEt5Hfs

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
διαβαστε να φριξετε!η arvato(το επισημο service της alcatel) σου λεει οτι πρεπει να πας απο εκει και να δωσεις ενα 18 αρι ευρω πρωτα για να μαθεις ποσο κανει ενα ανταλλακτικο κινητου 'η ταμπλετ που σου χαλασε,γιατι λεε ''δε λενε τιμες απο το τηλεφωνο''!!!δλδ,θα δινει ο καθενας τα 18αρια ευρω και μετα η τιμη του ανταλλακτικου που θα του πουν μπορει να μην τον συμφερει να το βαλει,για να φτιαχτει το κινητο του 'η το ταμπλετ του κτλ.οποτε αυτοι οι ανεκδιηγητοι θα ζουν μονο απο τα 18 ευρω που παιρνουν απο τον καθενα,και χωρις ακομα να φτιαχνουν τιποτα!!μιλαμε για πολλα-πολλα-αμετρητα γιαουρτια και κλωτσιες!!!!
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε να φριξετε!η arvato(το επισημο service της alcatel) σου λεει οτι πρεπει να πας απο εκει και να δωσεις ενα 18 αρι ευρω πρωτα για να μαθεις ποσο κανει ενα ανταλλακτικο κινητου 'η ταμπλετ που σου χαλασε,γιατι λεε ''δε λενε τιμες απο το τηλεφωνο''!!!δλδ,θα δινει ο καθενας τα 18αρια ευρω και μετα η τιμη του ανταλλακτικου που θα του πουν μπορει να μην τον συμφερει να το βαλει,για να φτιαχτει το κινητο του 'η το ταμπλετ του κτλ.οποτε αυτοι οι ανεκδιηγητοι θα ζουν μονο απο τα 18 ευρω που παιρνουν απο τον καθενα,και χωρις ακομα να φτιαχνουν τιποτα!!μιλαμε για πολλα-πολλα-αμετρητα γιαουρτια και κλωτσιες!!!!

 

Μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα, μηπως σου ειπαν οτι πρεπει να αφησεις να δουν το κινητο, για να δουν ποιο εξαρτημα οντως εχει θεμα και μετα να σου πουν κοστος; Στην ουσια σε χρεωνουν 18€ για ελεγχο συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα, μηπως σου ειπαν οτι πρεπει να αφησεις να δουν το κινητο, για να δουν ποιο εξαρτημα οντως εχει θεμα και μετα να σου πουν κοστος; Στην ουσια σε χρεωνουν 18€ για ελεγχο συσκευης.

 

Και εγώ αυτό νομίζω.Το ίδιο κάνει και ο Γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στο 997d μπαινει στο μενου αλλα τι πειραζουμε για την ενταση ?

Τα εχει διαφορετικα απο οτι στο παραπανω βιντεο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

την ΒΟΗΘΕΙΑ σας...

χθες το βράδυ φόρτιζα το ανωτέρω κινητό μου...

σε κάποια φάση ένας ενοχλητικός ήχος στα αυτιά μου με ξύπνησε....

το κινητό εμφάνιζε πλήρη φόρτιση αλλά αυτό τον ήχο πρώτη φορά τον άκουσα..

τρία τέσσερα μπιπ και το έβγαλα από την μπρίζα..

το πρωί με πήρε ο φίλος από την δουλεία σε άλλο κινητό να δεί άν έπαθα κάτι...

ευτυχώς εγώ τίποτα, το κινητό όμως μας άφησε χρόνους...

μετά την σύντομη ιστοριούλα μου την βοήθεια σας...

 

τί έγινε ρε παιδιά??

κάηκε καμμια πλακέτα?

το βάζω στην μπρίζα και το κεντρικό λαμπάκι παίρνει φωτισμό χωρίς να ανοίγει...

είναι 1 χρόνο και κάτι αγορασμένο...η εγγύηση ειναι 2ετής σε αυτά σωστά??

ξέρει κανείς τηλέφωνο της αντιπροσωπίας??

βρήκα ότι μάλλον είναι μία εταιρία ονόματι ARVATO ή κανω λάθος??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να δούμε αν θα αποδειχθεί mid-range nokia killer... δείχνει καλή λύση πάντως, αν και υστερεί σε κάποια πράγματα....

 

Alcatel POP 2 is the first Windows Phone with a 64-bit processor

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/138850-image/pop.png

The Alcatel POP 2 is the Windows Phone version of an Android handset that uses the very same name. Sound familiar? This is exactly what HTC did with the HTC One (M8) for Windows. Like the Android version of this device, the Windows Phone variant is powered by a 1.2GHz Snapdragon 410 processor, and that means this is the first Windows Phone model with a 64-bit processor. The Adreno 306 GPU crunches the graphics.

 

The rest of the specs include a 4.5 inch, 480 x 854 resolution screen. 1GB of RAM is inside with 8GB of native storage. Back and front-facing cameras weigh in at 4MP and .3MP, respectively. A 2000 mAh cell keeps the lights on, and the device will be offered in white, blue, purple, green, red and yellow. A Dual SIM model is available.

 

So how much would you pay for the Alcatel POP 2 for Windows? The actual price is $154 USD, which would definitely put this phone in the value category.

http://www.phonearena.com/news/Alcatel-POP-2-is-the-first-Windows-Phone-with-a-64-bit-processor_id60454

 

Διαστάσεις 132 mm x 65 mm x 9,9 mm

147 γραμμάρια

 

VIDEO:

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι γνώμη έχετε για την εμφάνιση αυτής της οριζόντιας λευκής γραμμής σε Alcatel S Pop 4030d στο πάνω μέρος της οθόνης;

Είναι άραγε λευκά stuck pixels;

Παρά το hard reset της συσκευής το πρόβλημα δεν διόρθωθηκε.

Η συσκευή είναι εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καμένη σειρά πιξελ μου φαίνεται

Ευχαριστώ για τη γνώμη σου.

Την ίδια άποψη μάλλον έχω κι εγώ.

Πάω για service.

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ενα 997d και σε καποια σημεια το touch δε λειτουργει

Που μπορω να το παω να μου το αλλαξουν ?

Αν το παρω απεξω μπορω να το παω εκει να το βαλουν ?

 

καμια προταση παιδια ?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ρε παιδια... εχω δυο alcatel one touch... το ενα ειναι το 4033D και το αλλο το 4045D

 

στην αρχη δεν ειχα προβλημα με την μνημη τκυ κινητου σε κανενα απο τα δυο και κατεβαζα πολλα applications, αλλα μετα δεν ξερω τι γινεται, συρρικνωνεται και δεν μπορω να κανω updates στις εφαρμογες... πριν λιγες ωρες εσβησα μερικα πραγματα απο το ενα κινητο για να κανω δυο updates και στο AVG ειδα οτι απο 509 παλι στο 480 πηγε...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Αγαπητη κοινότητα οποίος μπορεί ας με βοηθήσει... Κοιτάξτε έχω ένα ιό που μου κατεβάζει συνέχεια πορνογραφίκο περιεχόμενο και διάφορες εφαρμογές έχω προσπαθήσει να κάνω εργοστάσιακες επαναρηθμησεις και με το που το ανοίγεις τα έχει ξανά μέσα ΒΟΉΘΕΙΑ... Είναι καινούργιο τηλέφωνο το λυπάμαι ειλικρινά...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου για το πως θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων της συσκευής σου.

 

Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν όλοι μα ανοίγαμε και από ένα καινούργιο θέμα για κάθε απορία μας;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας,

 

για οσους δεν γνωριζετε ,η συγκεκριμενη εταιρια αποτελει αντιπροσωπο στην αθηνα της alcatel .

 

Εδω και αρκετο καιρο το alcatel one touch idol ultra 6033x που ειχα αγορασει πριν απο περιπου 18 μηνες (εντος εγγυησης ) παρουσιασε προβλημα στην φορτιση ,συγκεκριμενα το usb connector επαιζε τρελα ,μετα απο καποιο καιρο δεν φορτιζε (προφανως ειχε παθει βλαβη ο usb connector με τοσο κουνημα ,ακομα και ακινητο να ηταν το κινητο ,δεν εκανε καλη επαφη) το πηγα στην εν λογω εταιρια ,δειχνονταν την αποδειξη αγορας ,και σημερα με ειδοποιησαν οτι το κοστος επισκευης ειναι 104 ευρω και το προιον εκτος εγγυησης λογω κακης χρησης (σπασμενος connector ) .

 

Ακολουθως πηρα τα κεντρικα της αλκατεl οπου με ενημερωσαν οτι αποκλειστικα η ολη διαδικασια εξαρταται απο τις παρατηρησεις του τεχνικου ,οταν τους ενημερωσα οτι δεν αμφισβητω οτι ειναι σπασμενος ο usb connector αλλα οτι δεν προκληθηκε απο κακη χρηση ,μια και μονο τον φορτιστη του κινητου χρησιμοποιουσα ,και οτι εδω και καιρο ο connector δεν ελιτουργουσε σωστα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι ,επισης μια και διαβαζοντας τα σχολια που υπαρχουν στο ιντερνετ για την εν λογω εταιρια καταλαβαινω οτι αποτελει παγια τακτικη της να βγαζει τα κινητα εκτος εγγυησης ,ωστωσο στην περιπτωση μου δεν καταλαβαινω γιατι ενα κατασκευαστικο λαθος/αστοχια να βαραινει εμενα και οχι την εταιρια.

 

να σημειωσω οτι ενα φιλος ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με εμενα στο ιδιο κινητο ,απλα εκει νος το πηγε πιο γρηγορα στην arvato και δεν καταφεραν να του βρουν κατι οποτε του το αντικατεστησαν .

 

δεν περιμενω να βρω το δικιο μου ,αλλα ενημερωσα την alcatel greece για το οτι μπορει ο τεχνικος να εχει προφανες συμφερον να βγαλει ενα κινητο εκτος εγγυησης ,για να παρω την απαντηση ''δεν μπορουμε να σας βοηθησουμε σε αυτο''.

τελος να σημειωσω οτι δεν εγινε καμια αναφορα στο οτι ο usb connector κουναει σαν τρελος ,παρα μονο οτι εγω μπορει να εβαλα το βησμα λαθος και να το πιεσα .

 

απλα απαραδεκτοι με κακη πολιτικη στο service

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να καταλάβω δηλαδη, το είχες 18 μήνες και δούλευε μια χαρά.

Και μετά αρχισε να μην φορτίζει.

Και το πήγες στο service και σε χρέωσαν?

Μα φυσικα θα σε χρεωναν!!!

18 μήνες ήταν οκ, αλλα με το βαλε-βγαλε αντε και να το εβλαλες και εσυ στραβά, τσουπ και έσπασε.

Εχε υπόψη σου πως οι connectors φόρτισης σε όλα τα κινητά είναι από τα ποιο ενισχυμένα σημεία πάνω στην πλακέτα για να αντέχουν στις παραπάνω καταπονήσεις άλλα άμα το παρακάνεις σπάνε.

Δεν έχω σχέση με την αρβατο ή άλλη εταιρία, αλλα είμαι στον χώρο των ηλεκτρονικών και άμα σου δείξω φώτο από πλακέτες, μητρικές, Panels κλπ που οι πελάτες λένε "έσπασε μόνο του" θα τραβάς τα μαλλιά σου με το τι ισχυρίζεται ο κεθένας.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
καλημερα σας θα θελα να ρωτησω αν εχει κανεις αγορασει καποιο απο τα νεα μοντελα της #alcatel 2017 για να μας πει τις εντυπωσεις του.(καρτες σιμ, μπαταρια,καμερα) εχω το alcatel pop c1 2014 εδω και τρια χρονια κ μονο η καμερα ηταν θολη την αλλαξα κ ακομη δουλευει! θελω να μου πειτε για κινητα με microsim ομως αυτης της εταιρειας ή καποιας αλλης που σας εκανε να την προτεινετε κ να τη μοιραστειτε με τους φιλους σας! δεν θελω ενα κινητο το οποιο μετα απο τρια τεσσερα χρονια θα κολλαει... καλο μηνα περιμενω τα σχολια σας!!! καλημερα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.εχω αγορασει το pop up.τονεδω εδω και μισο χρονο περιπου.αψογο σε ολα του.με φοβισε οτι ειχε μικρη μπαταρια.αλλα ενεργοποιοντας την ρυθμιση εξοικονομησης ενργειας,και ριχνοντας και το επιπεδο φωτισμου μου βγαζει ανετα την μερα.και μαλιστα με σκληρη χρηση.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...