Jump to content

HTC U12+ 2018 Edition


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει κολλήματα.

Δηλαδή σε άσχετες στιγμές (δεν μπορώ δηλ να το συσχετίσω με κάτι), δεν ανταποκρίνονται τα κάτω κουμπιά (πίσω, home). Πρέπει να πατήσω το power, να σβήσει η οθόνη και να περιμένω λίγα δεύτερα..

Επίσης το γνωστό (σε μένα) θέμα με το gps. Δουλεύει κανονικά. Οταν τερματίσει η διαδρομή και κλείσω την εφαρμογή, στην επόμενη φορά που θα το ανοίξω δεν βρίσκει το gps. Πρέπει ή να κάνω επανεκκίνηση, ή κάτι που είδα να δουλεύει, από τις εφαρμογές να πάω στο Here WeGo και να κάνω force stop.

Δεν τα είχα αυτά πριν...

Αυτό με την ανοιχτή ακρόαση ίσως τώρα που το λες να το έχω και γω αλλά δεν του έδωσα σημασία..

Δεν βλέπω και διάθεση για κάποια νέα αναβάθμιση.

Δεν υπάρχει και developer να ασχοληθεί με τη gcam. Αυτό για μένα είναι το χειρότερο. Γιατί και λόγω ανάγκης αλλά και γενικά μου αρέσει το u12 και θέλω να το κρατήσω.

Δεν θέλω να γυρίσω πίσω στην 8, κυρίως γιατί βαριέμαι τη διαδικασία...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένα κόλλημα.

Συνδεμένο bluetooth ακουστικό, Amazfit ρολόι, ότι εφαρμογή ανοιγω στην μέρα μένει ανοιχτή...δεν κλείνω τίποτα.

Δεν έχω κολλήματα κουμπιών κλπ που ανεφέρεις.

 

Google maps που χρησιμοποιώ το GPS δουλεύει μια χαρά.

 

Αναβάθμιση θα υπάρξει αλλά οκ...HTC είναι...θέλει υπομονή.

 

Υ.Γ Απανεργοποίησε την λειτουργία τσέπης. Πολλές φορές ευθύνεται για πολλές π@π@ριές (όχι μόνο στο U12 αλλά σε όλες τις συσκευές).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 8 υπάρχει αξιοπρεπής gcam?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 8 υπάρχει αξιοπρεπής gcam?

Από όσο ξέρω όχι. Δεν το έχω ψάξει πολύ όμως.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε Android 8 υπάρχει αξιοπρεπής gcam?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι και για αυτό και μόνο περίμενα την 9.0

Αλλά οι developers έχουν ξεχάσει την ύπαρξη της HTC γενικά...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα, τελικά για την σπασμένη οθόνη του U12+ βρήκα επιτέλους κατάστημα στην Αθήνα για να μου την αλλάξουν.

Αυτό είναι το EasyService και μάλιστα το κόστος είναι €170 με ΦΠΑ.

Θα το πάω άμεσα και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Επίσης θα μου αλλάξουν και την κάμερα του Μ8 για €40 με ΦΠΑ.

Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αλλαξα μόνος πριν 2 βδομάδες μαζί με το πίσω καπάκι. 70€ αγόρασα την οθόνη και το κινητό είναι σα καινούριο.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια δεν σας καλυπτει η μανισια εφαρμογη?

 

Ξέρεις, ίσως να είναι και απλά ιδέα μου, αλλά πάντα η gcam έδινε το κάτι παραπάνω στα πορτραίτα, που βασικά το θέλω, όσον αφορά τη φυσικότητα.

Περισσότερο είναι "σπάσιμο" γιατί μία εκπληκτική συσκευή είναι στο φτύσιμο...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς τους ελάχιστους εναπομείναντες ιδιοκτήτες u12+.

Σας έχε τύχει (με την 9.0) να το βάλετε για φόρτιση και να σας λέει Slowly charged και να διορθώνεται μετά από επανεκκίνηση?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό το έχω όχι, φορτίζει πάντα γρήγορα με τον δικο του φορτιστή.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με τον δικό του φορτιστή.

Μόνο όταν χρησιμοποιώ τον παλιό φορτιστή που έχω από το Μ10 φορτίζει αργά (τις 8 στις 10 φορές). Το ίδιο κάνει βέβαια και στο Μ10, οπότε υποθέτω οτι φταίει ο φορτιστής. Δεν έχω δοκιμάσει αν φτιάχνει με επανεκκίνηση.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι το εξής: τα πλήκτρα για την ένταση του ήχου αυξομειώνουν τον ήχο των πολυμέσων. Για να αυξομειώσω τον ήχο κλήσης θα πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις του ήχου και να την πειράξω απο εκεί.

Μπορεί να αλλάξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με την φόρτιση. Φορτίζω μόνο με τον μαμά όμως. Δεν έχω δοκιμάσει άλλον φορτιστή.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι το εξής: τα πλήκτρα για την ένταση του ήχου αυξομειώνουν τον ήχο των πολυμέσων. Για να αυξομειώσω τον ήχο κλήσης θα πρέπει να μπω στις ρυθμίσεις του ήχου και να την πειράξω απο εκεί.

Μπορεί να αλλάξει αυτό;

Είναι default ρύθμιση του Android 9.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το αλλάξεις (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με μαμά φορτιστή το φορτίζω πάντα και γω. Αν και όταν το βάζω το βράδυ καλύτερα νομίζω θα ήταν με πιο αργό φορτιστή...
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ την αλλαξα μόνος πριν 2 βδομάδες μαζί με το πίσω καπάκι. 70€ αγόρασα την οθόνη και το κινητό είναι σα καινούριο.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα μπορούσατε να με πείτε από που αγοράσατε την οθόνη μιας και μου λένε ότι δεν μπορούν να βρουν από τους προμηθευτές τους στην Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε να με πείτε από που αγοράσατε την οθόνη μιας και μου λένε ότι δεν μπορούν να βρουν από τους προμηθευτές τους στην Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγορά από aliexpress στα 72€.

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σας, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει να γράφω και να στέλνω SMS στα Ελληνικά και με κεφαλαία και με πεζά γράμματα και όχι μόνο με κεφαλαία; Έχω ψάξει παντού στο HTC U12+ μου αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι για αυτό ζητώ την βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει να γράφω και να στέλνω SMS στα Ελληνικά και με κεφαλαία και με πεζά γράμματα και όχι μόνο με κεφαλαία; Έχω ψάξει παντού στο HTC U12+ μου αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι για αυτό ζητώ την βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ανοίγεις την εφαρμογή SMS, δεξιά πάνω τρεις τελείες, ρυθμίσεις, μηνύματα SMS, ελληνική κωδικοποίηση και το αλλάζεις σε unicode

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή SMS, δεξιά πάνω τρεις τελείες, ρυθμίσεις, μηνύματα SMS, ελληνική κωδικοποίηση και το αλλάζεις σε unicode

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γεια σου Finn και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έκανα τα βήματα που μου είπες και άλλαξα την Ελληνική κωδικοποίηση σε Κωδικοποίηση Unicode (16 bit) αλλά τίποτα δυστυχώς δεν λειτούργησε. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, κάποιος άλλος τρόπος κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Finn και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έκανα τα βήματα που μου είπες και άλλαξα την Ελληνική κωδικοποίηση σε Κωδικοποίηση Unicode (16 bit) αλλά τίποτα δυστυχώς δεν λειτούργησε. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, κάποιος άλλος τρόπος κάποια άλλη λύση;
Σίγουρα; εγώ με το που αλλάζω αυτή τη ρύθμιση ο μέγιστος αριθμός χαρακτήρων αλλάζει σε 70 από 160 το οποίο υποδηλώνει ότι τα πεζά γράμματα θα παραδοθούν πεζά. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και μια 3rd party εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων.

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σ'ευχαριστώ πολύ Finn! Τελικά βρήκα τρόπο να λύσω αυτό το "θέμα", απλά αντικαθιστάς το προεπιλεγμένο πληκτρολόγιο που έχει το HTC U12+, δηλαδή το TouchPal, με κάποιο άλλο πληκτρολόγιο πχ εγώ έβαλα το Gboard της Google και όλα καλά.

 

Το κινητό είναι πραγματικά υπέροχο σε όλα του και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Finn! Τελικά βρήκα τρόπο να λύσω αυτό το "θέμα", απλά αντικαθιστάς το προεπιλεγμένο πληκτρολόγιο που έχει το HTC U12+, δηλαδή το TouchPal, με κάποιο άλλο πληκτρολόγιο πχ εγώ έβαλα το Gboard της Google και όλα καλά.

 

 

 

Το κινητό είναι πραγματικά υπέροχο σε όλα του και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Δε το σκέφτηκα καν αυτό γιατί εγώ έχω ήδη το swiftkey και δε μου πήγε καν το μυαλό να το προτείνω!

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπέρα κι απο μένα, να ρωτήσω κάτι: που θα βρούμε τα μανίσια ακουστικά του U11/12+ ή έστω ακουστικά της μαμάς τα οποία να έχουν 3.5 βύσμα αλλά να μπορούν να συνδεθούν σε αντάπτορα type C to 3.5mm jack και να αποαλμβάνουμε αξιοπρεπώς την ποιότητα ήχου της HTC?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...