Jump to content

Η γνώμη σας για τους Έλληνες του εξωτερικού


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες..

γραφω πολυ απλα για να πω και εγω την γνωμη μου

κορη ελληνο αυστραλου με μητερα ελληνιδα και με αρκετα χρονακια στο εξωτερικο οπου και σκοπευω να επιστρεψω πάλι...εχω να πω το εξης.

οι ελληνες του εξωτερικου ειναι πολλες φορεσ περισσοτερο ελληνες απο εμας εδω που το θυμομαστε σε κανα γαμο το παραδοσιακο και διασκεδαζουμε σε κλαμπ με ξενη μουσικη.

α αρχαια ελληνικα δεν τα χρειαζομαστε και την ιστορια απλα την διαβαζουμε και δεν την ξερουμε...

εμεις που πάσχουμε απο ξενομανια και σαν οικογενεια θεωρουμε τους γονεις και τα εδερφια μας και δε ξερουμε τος λοιπούς...

ε,λοιπον οι ελληνες του εξωερικου...εριναι εκει ''ελληνεσ μεταναστεσ αλλοδαποι'' και εδω ''βλαχογερμανοι''κλπ...αλβανοι-ελληνες...ασ μου συγχωρεθει η εκφραση...

και ομςσ μας ξερουν ολους(το σοι εννοω)ρωτανε για εμας και οχι μονο σε γιορτες και γεννεθλεια και γενικα ακομα και οταν 30ρισουν εξακολουθούνε να πηγαινουνε σε συναντησεις της ελληνικης κοινωτητας...κλπ

ατα ελληναρες μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες..

γραφω πολυ απλα για να πω και εγω την γνωμη μου

κορη ελληνο αυστραλου με μητερα ελληνιδα και με αρκετα χρονακια στο εξωτερικο οπου και σκοπευω να επιστρεψω πάλι...εχω να πω το εξης.

οι ελληνες του εξωτερικου ειναι πολλες φορεσ περισσοτερο ελληνες απο εμας εδω που το θυμομαστε σε κανα γαμο το παραδοσιακο και διασκεδαζουμε σε κλαμπ με ξενη μουσικη.

α αρχαια ελληνικα δεν τα χρειαζομαστε και την ιστορια απλα την διαβαζουμε και δεν την ξερουμε...

εμεις που πάσχουμε απο ξενομανια και σαν οικογενεια θεωρουμε τους γονεις και τα εδερφια μας και δε ξερουμε τος λοιπούς...

ε,λοιπον οι ελληνες του εξωερικου...εριναι εκει ''ελληνεσ μεταναστεσ αλλοδαποι'' και εδω ''βλαχογερμανοι''κλπ...αλβανοι-ελληνες...ασ μου συγχωρεθει η εκφραση...

και ομςσ μας ξερουν ολους(το σοι εννοω)ρωτανε για εμας και οχι μονο σε γιορτες και γεννεθλεια και γενικα ακομα και οταν 30ρισουν εξακολουθούνε να πηγαινουνε σε συναντησεις της ελληνικης κοινωτητας...κλπ

ατα ελληναρες μου

 

Δηλαδή κατά την άποψη σου, το ποσο Έλληνας είναι κάποιος μετριέται με βάση το ποσο συχνά θυμάται τους συγγενείς του?

 

Αυτή η φράση ότι “Οι Έλληνες του εξωτερικού είναι περισσότερο Έλληνες” για εμενα προσωπικά είναι το μεγαλύτερο κλισέ.

 

Ποτε δεν την κατάλαβα και ποτε δε βρέθηκε κάποιος να την αιτιολογήσει επαρκώς. Και δεν την καταλαβαίνω ούτε τώρα που μένω εδώ και 4+ χρονια στο εξωτερικό. Επειδή νοσταλγώ την πατρίδα (όχι σε όλες της τις μορφές πάντως) δε θεωρώ ότι αυτό με κάνει περισσότερο Έλληνα από κάποιον άλλο. :worry:

 

Κι ας ακούω κι Ελληνική μουσική. :rolleyes:

Στην τελική, οποιος νομίζει ότι είναι πιο Έλληνας από τους άλλους, ας κάτσει στην Ελλάδα να το αποδείξει. Αλλιώς είναι σα να λες στο σύντροφο σου “σε αγαπάω, για αυτό feugw" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η φραση Οι Έλληνες του εξωτερικού είναι περισσότερο Έλληνες” δεν ειναι κλισε φιλε μου. Μπορει να αλλαζουν οι γενιες αλλα οταν κι εμεις λειπουμε χρονια παο την πατριδα μας το ιδιο θα αισθανομαστε. Στο http://www.radio936.gr που εκανα μια εκπομπη για τους αποδημους η προσφορα τους ηταν συγκινητικη και μαλιστα συγκινηθηκα οταν εστελναν μηνυματα απο την Αυστραλια σε μια ζωντανη συνδεση με ελληνικο σταθμο του Σιδνευ.
Link to comment
Share on other sites

Η φραση Οι Έλληνες του εξωτερικού είναι περισσότερο Έλληνες” δεν ειναι κλισε φιλε μου.

 

OK, mou les den einai klise, den to aitiologeis omws :)

 

Diladi epeidi nostalgoume tin patrida? Aftos einai o logos?

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ...

απλα ειπα την αποψη μου πάνω στα λεγομενα οτι δεν ειναι ελληνες...

η φραση ''ειναι περισσοτερο ελληνες'' πηγαινε ως απάντηση...

καλα γενικα το τραβας και κολλας σε φρασεις και λεξεις...

οχι οι δικοι μοθ συγγενεις δε νοσταλγουν την ελλαδα πολυ απλα γιατι εχουνε φτασει ηδη 4-5 γενια και εχουνε ερθει απλα για διακοπες και δεν την εχουνε ζησει...

δεν αρνουνται τις ριζες τους απλα ζουνε αλλού,σε αλλη χωρα...

το ιδιο ελληνες με εμας..

Link to comment
Share on other sites

καλα γενικα το τραβας και κολλας σε φρασεις και λεξεις...

 

Το έχω αυτό το κακό. :p

 

Κοίτα, το "ίδιο Έλληνες" μπορώ να το δεχτώ. Το περισσότερο όχι. Μπορεί να φαίνεται ότι κολλάω στις λέξεις, αλλά για μένα έχει μεγάλη σημασία.

 

Άλλωστε αυτό το "Οι Έλληνες του εξωτερικού είναι περισσότερο Έλληνες" οι περισσότεροι που το λένε φαίνεται να το πιστεύουν κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω το αντίθετο οσοι δεν αισθάνονται Έλληνες μήπως σημαίνει πως η ίδια η Ελλάδα δεν αγαπάει και διώχνει τα παιδιά της? μισθοί, υπηρεσίες, παιδεία ,υγεία? δεν αναφέρομαι σε μένα αλλά γενικώς δεν μπορώ και να κατηγορήσω τους Έλληνες του εξωτερικού που υποστηρίζουν οτι η Ελλάδα δε τους προσέφερε κάτι το σημαντικό, εκτός απο ιστορικά στοιχεία και περηφάνεια καλώς η κακώς αυτά δεν καθορίζουν το βιωτικό επίπεδο, ίσως γι αυτο να εκτιμάνε τη χώρα που μένουν τώρα επειδή τους σεβάστηκε και ζουν οπως πραγματικά αξίζει να ζούν, και οχι σαν γαιδούρια και σαν κομμάτια κρεας στην Ελλάδα(απο άποψη επιπέδου και καθημερινότητας+σεβασμού), οποιος με πει ανθέλληνα κάνει μεγάλο λάθος γιατι πολύ απλα ζουμε σε μια απο τις ομορφότερες χώρες και ιστορικότερες αλλα ως εκει, σήμερα δεν έχει μείνει κάτι σωστο, οπότε αναρωτηθείτε και μην μισείτε τόσο εύκολα τους Ελληνες του εξωτερικού, γι αυτό συνέχεια μιλάμε για την ιστορία μας και οχι για το σήμερα γιατι πραγματικά ντρεπόμαστε, ας μη το κρύβουμε αυτααααααα.(τα μαχαίρια παρακαλώ να βγουν αλλά με επιχειρήματα)
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να είμαστε πια τόσο υπερήφανοι που έίμαστε έλληνες; Επειδή πράγματι οι αρχαίοι μας πρόγονοι διέπρεψαν σε όλους τους τομείς; Ποια ήταν όμως η πρόοδος που σημειώθηκε από τότε; Τότε οι αρχαίοι έλληνες ήταν οι κορυφαίοι στον πολιτισμό, τις τέχνες, τις επιστήμες, τον αθλητισμό, την πολιτική κ.α..... και σήμερα εμείς οι συνεχιστές τους είμαστε ανύπαρκτοι.... Δεν πρέπει να μας κάνει και πολύ υπερήφανους αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω συνομιλησει με αρκετα παιδια Ελληνες απο εξωτερικο εχω παρατηρησει οτι ειναι αρκετα ζεστοι σαν ανθρωποι αλλα υπαρχουν και καποιοι που εχουν συνηθησει στο κλιμα της ξενης χωρας και ειναι λιγο απομακροι
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να είμαστε πια τόσο υπερήφανοι που έίμαστε έλληνες; Επειδή πράγματι οι αρχαίοι μας πρόγονοι διέπρεψαν σε όλους τους τομείς; Ποια ήταν όμως η πρόοδος που σημειώθηκε από τότε; Τότε οι αρχαίοι έλληνες ήταν οι κορυφαίοι στον πολιτισμό, τις τέχνες, τις επιστήμες, τον αθλητισμό, την πολιτική κ.α..... και σήμερα εμείς οι συνεχιστές τους είμαστε ανύπαρκτοι.... Δεν πρέπει να μας κάνει και πολύ υπερήφανους αυτό.

 

+1 μα ολοι μας είμαστε υπερήφανοι μόνο για το χτές εκεί φυσικά εκει δεν μας φτάνει σχεδόν καμία χώρα,μήπως ομως θεωρείται μεγάλο επίτευγμα επίσης σε αυτούς που υπήρξαν μετά απο μας και τώρα είναι πιο μπροστά? πάντως λογικό είναι να δεχτεί κάποιος επιροές(το σκότωσα) οταν ζει αλλού, αλλά αποκλείεται να μην αγαπά τη χώρα του αυτό ειναι πολύ δύσκολο

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

+1 μα ολοι μας είμαστε υπερήφανοι μόνο για το χτές εκεί φυσικά εκει δεν μας φτάνει σχεδόν καμία χώρα,μήπως ομως θεωρείται μεγάλο επίτευγμα επίσης σε αυτούς που υπήρξαν μετά απο μας και τώρα είναι πιο μπροστά? πάντως λογικό είναι να δεχτεί κάποιος επιροές(το σκότωσα) οταν ζει αλλού, αλλά αποκλείεται να μην αγαπά τη χώρα του αυτό ειναι πολύ δύσκολο

 

Αυτό ακριβώς εννοώ, αν πρέπει εμείς να νιώθουμε υπερήφανοι για τους αρχαίους, οι υπόλοιποι πως πρέπει να νιώθουν που μας έχουν προσπεράσει;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

πρήφανοι είμαστε όλοι για το ''χθές'' αλλά όλοι δυσανασχετούμε με το σήμερα...που πήγε η επαναστατική φύση του΄Ελληνα όμως?χάθηκε και αυτή μες στους αιώνες...?

είμαστε περήφανοι για τα επιτευγματα του χθές και μένοιυμε βολεμένοι σε αυτό...α,οι ελληνες ηταν πρώτοι στο εμπόριο,στα γράμματα ,στις τέχνες ακομα και στον πόλεμο...για το τελευταίο εχω να πω πως τωρα ο στρατός είναι αγκαρία για όλους μας...

οι έλληνες στο εξωτερικό διαπρέπουν...

ναι εννοειται οτι τους ''βοηθαει'' πολυ οι χώρα που τους ''φιλοξενει'' με τις υποδομές και τα όλα της...

εμείς κοιμόμαστε σε δημόσιο κρεββάτι...

κακα τα ψέμματα...γίναμε λάτρεις της καλοπέρασης,του φραπέ και της μάσας...που δεν είναι κακό αλλά ούτε και πολυ καλο...απλά ελληνικο και μετα απαιτούμε κι όλας...

ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε... οι αρχαίοι έθεσαν πολύ ψηλά τον πύχη, δύσκολα τον ξεπερνάς στα κατορθώματα. Και αυτοί που λέτε ότι τους ξεπέρασαν σήμερα, δεν τους ξεπέρασαν, απλά στηρίχθηκαν επάνω τους.

 

Είμαστε όλοι υπερήφανοι για το παρελθόν αλλά έχουμε πολλούς λόγους να είμαστε και σήμερα. Μπορεί να είμαστε σε πολύ χαμηλότερα οικονομικά και βιωτικά επίπεδα, αλλά γουστάρουμε που είμαστε εδώ. Μπορεί ο Σουηδός να σερφάρει με 10πλάσια ταχύτητα και ο Νορβηγός να μπορεί να αγοράσει περισσότερους καναπέδες, αλλά όταν αυτοί οι ξενέρωτοι πέφτουν για ύπνο με τις κότες, εμείς τα σπάμε. Περνάμε καλύτερα, είμαστε πιο άμεσοι, δεν είμαστε κρυόκ*λοι, το αίμα μας βράζει. Δε μου αρέσει η υπερβολή, δεν είμαι clubόβιος, αλλά δε μου είναι δύσκολο να καταλάβω γιατί οι τουρίστες την καταβρίσκουν στην Ελλάδα.

 

Επίσης, μέσα σε μια 3ετία διοργανώσαμε Ολυμπιακούς Αγώνες αντάξιους της ιστορίας μας, κερδίσαμε το Euro (όχι με το ταλέντο μας, αλλά με το ελληνικό πείσμα), δεύτεροι στο Mundobasket, ε και πήραμε και τη Eurovision :p

 

Ξυπνάτε ρεεε! Όταν βάζουμε μπροστά δε μας πιάνει κανείς ακόμη και σήμερα. 10εκ είμαστε όλοι και όλοι και όταν βάλουμε μπροστά τα σαρρώνουμε όλα. Απλά ο πολύ φραπές μας έχει πειράξει τα μυαλά :D

 

(Ε..αν έπαιρνα και ένα μισθό της προκοπής δε θα με χάλαγε... θα ήμουν ακόμα πιο υπερήφανος! :p )

 

PS.

Και για να δείτε πόσο υπερήφανος είμαι, αναγκάστηκα να γράψω όλο αυτό το post 2 φορά γιατί την πρώτη φορά, μαλακ..κε.. ο explorer και χάθηκε όλο. Παρόλα αυτά θα έσκαγα αν δε τα έγραφα!:D

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε... οι αρχαίοι έθεσαν πολύ ψηλά τον πύχη, δύσκολα τον ξεπερνάς στα κατορθώματα. Και αυτοί που λέτε ότι τους ξεπέρασαν σήμερα, δεν τους ξεπέρασαν, απλά στηρίχθηκαν επάνω τους.

 

Είμαστε όλοι υπερήφανοι για το παρελθόν αλλά έχουμε πολλούς λόγους να είμαστε και σήμερα. Μπορεί να είμαστε σε πολύ χαμηλότερα οικονομικά και βιωτικά επίπεδα, αλλά γουστάρουμε που είμαστε εδώ. Μπορεί ο Σουηδός να σερφάρει με 10πλάσια ταχύτητα και ο Νορβηγός να μπορεί να αγοράσει περισσότερους καναπέδες, αλλά όταν αυτοί οι ξενέρωτοι πέφτουν για ύπνο με τις κότες, εμείς τα σπάμε. Περνάμε καλύτερα, είμαστε πιο άμεσοι, δεν είμαστε κρυόκ*λοι, το αίμα μας βράζει. Δε μου αρέσει η υπερβολή, δεν είμαι clubόβιος, αλλά δε μου είναι δύσκολο να καταλάβω γιατί οι τουρίστες την καταβρίσκουν στην Ελλάδα.

 

Επίσης, μέσα σε μια 3ετία διοργανώσαμε Ολυμπιακούς Αγώνες αντάξιους της ιστορίας μας, κερδίσαμε το Euro (όχι με το ταλέντο μας, αλλά με το ελληνικό πείσμα), δεύτεροι στο Mundobasket, ε και πήραμε και τη Eurovision :p

 

Ξυπνάτε ρεεε! Όταν βάζουμε μπροστά δε μας πιάνει κανείς ακόμη και σήμερα. 10εκ είμαστε όλοι και όλοι και όταν βάλουμε μπροστά τα σαρρώνουμε όλα. Απλά ο πολύ φραπές μας έχει πειράξει τα μυαλά :D

 

(Ε..αν έπαιρνα και ένα μισθό της προκοπής δε θα με χάλαγε... θα ήμουν ακόμα πιο υπερήφανος! :p )

 

PS.

Και για να δείτε πόσο υπερήφανος είμαι, αναγκάστηκα να γράψω όλο αυτό το post 2 φορά γιατί την πρώτη φορά, μαλακ..κε.. ο explorer και χάθηκε όλο. Παρόλα αυτά θα έσκαγα αν δε τα έγραφα!:D

Συγνώμη κιόλας, αλλά όταν άλλοι λαοί έχουν κάνει εδώ και 50 χρόνια άλματα στο φεγγάρι, επιμένεις να λες οτι δεν έχουν ξεπεράει τυς αρχαίους;

Οταν σε τόσες χιλιάδες χρόνια ιστορίας το μόνο που έχεις να προβάλεις είναι οι ολυμπιακοι αγώνες και το euro (αλήθεια ξέχασες τη eurivision!!) δηλαδη τα 3 τελευταια χρόνια, ενώ άλλοι λαοί έχουν επιτύχει θαύματα στον πολιτισμό, τις τέχνες, τις επιστήμες, τον αθλητισμό....

Ο Σουηδός και ο Νορβηγός μπορεί να κοιμάται από τις 8 το βράδυ, αλλά μόνος σου είπες οτι θα ζήλευες το μισθό του και σίγουρα και την κοινωνική πολιτική της χώρας του, την παιδεία, την υγεία, κ.α.

Αν απόλα αυτά προτιμάς τα κλαμπς και τα μπουζουκια τοτε οκ, άλλωστε και οι ξένοι γι αυτο ερχονται, και οχι για να μεινουν μονιμα....

Link to comment
Share on other sites

Αν απόλα αυτά προτιμάς τα κλαμπς και τα μπουζουκια τοτε οκ, άλλωστε και οι ξένοι γι αυτο ερχονται, και οχι για να μεινουν μονιμα....

 

Φοβερή σύμπτωση αλλά μόλις διάβαζα το post σου που λες ότι παρόλο που έχεις εξασφαλιστεί (να υποθέσω οικονομικά) και σου αρέσει να την αράζεις σε μια καφετέρια όλη μέρα...δε σημαίνει ότι πρέπει να σε αποκαλούμε αργόσχολο!:wacko: Εγώ προσωπικά δουλεύω 50 ώρες την εβδομάδα για το βασικό και κάτι ψιλά... Σε club πάω 1-2 φορές το χρόνο... Μιλούσα γενικά για τους Έλληνες και για το γεγονός ότι είναι έξω καρδιά και το χαίρομαι.

 

Όσο για την κατάκτηση του φεγγαριού δύσκολα θα γινόταν χωρίς την ανακάλυψη των μαθηματικών από τους Έλληνες (και όχι μόνο... δεν εξαιρώ άλλους σπουδαίους λαούς όπως τους Κινέζους και τους Αιγύπτιους). Τι μου λες δηλαδή τώρα; Για τους Αμερικάνους; Οι πιο σπουδαίοι τους επίστημονες είναι από άλλες χώρες.

 

Δεν αντιλέγω στα περί μισθών, κοινωνικής πρόνοιας, κλπ, αλλά ήθελα να πω ότι είναι καρμιριά να λέμε ότι είμαστε περήφανοι μόνο για το παρελθόν. Εγώ είμαι περήφανος, που με ότι έχω περνάω καλύτερα από τον "πλούσιο" ξένο. Είμαι περήφανος που ζω στη χώρα με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στην Ευρώπη. Στη χώρα με τον όμορφο ήλιο και τις καθαρές (εντάξει υπάρχουν και εξαιρέσεις) θάλασσες. Αν είχα επιλογή, πάλι Έλληνας θα ήθελα να ήμουν. Δηλαδή, εσύ που θα έπινες τον φραπέ σου όλη μέρα αν δεν ήσουν Έλληνας; :D

 

PS. Αν παρατηρήσεις καλά...ούτε τη Eurovision ξέχασα :p :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που κάποιοι εστω και στο internet είναι συνηδειτοποιημένοι,τουλάχιστον έχουμε αυτογνωσία, και αυτό μαρέσει μου τη σπάει ομως αφάνταστα σε μερικούς που λένε είμαστε οι καλύτεροι σε όλα, και είναι πολύ κολλημένα άτομα, πιστεύω οτι αν η ευρωπαικη ένωση παιδιά πει ο κατώτερος μισθός τουλάχιστον 800-900 ευρώ, αλλιώς σας σουτάρουμε εκεί να δούμε( η χώρα μας πληρώνει γενικώς πρόστιμα σε αρκετούς τομείς που ειναι κάτω απο τα στάνταρ), για να μη φύγουμε απο το θέμα μας θεωρώ, οτι ο καθένας αγαπάει τι χώρα του και ας εκφράζεται πολλές φορές σκληρά γι αυτήν
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή σύμπτωση αλλά μόλις διάβαζα το post σου που λες ότι παρόλο που έχεις εξασφαλιστεί (να υποθέσω οικονομικά) και σου αρέσει να την αράζεις σε μια καφετέρια όλη μέρα...δε σημαίνει ότι πρέπει να σε αποκαλούμε αργόσχολο!:wacko: Εγώ προσωπικά δουλεύω 50 ώρες την εβδομάδα για το βασικό και κάτι ψιλά... Σε club πάω 1-2 φορές το χρόνο... Μιλούσα γενικά για τους Έλληνες και για το γεγονός ότι είναι έξω καρδιά και το χαίρομαι.

 

Όσο για την κατάκτηση του φεγγαριού δύσκολα θα γινόταν χωρίς την ανακάλυψη των μαθηματικών από τους Έλληνες (και όχι μόνο... δεν εξαιρώ άλλους σπουδαίους λαούς όπως τους Κινέζους και τους Αιγύπτιους). Τι μου λες δηλαδή τώρα; Για τους Αμερικάνους; Οι πιο σπουδαίοι τους επίστημονες είναι από άλλες χώρες.

 

Δεν αντιλέγω στα περί μισθών, κοινωνικής πρόνοιας, κλπ, αλλά ήθελα να πω ότι είναι καρμιριά να λέμε ότι είμαστε περήφανοι μόνο για το παρελθόν. Εγώ είμαι περήφανος, που με ότι έχω περνάω καλύτερα από τον "πλούσιο" ξένο. Είμαι περήφανος που ζω στη χώρα με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στην Ευρώπη. Στη χώρα με τον όμορφο ήλιο και τις καθαρές (εντάξει υπάρχουν και εξαιρέσεις) θάλασσες. Αν είχα επιλογή, πάλι Έλληνας θα ήθελα να ήμουν. Δηλαδή, εσύ που θα έπινες τον φραπέ σου όλη μέρα αν δεν ήσουν Έλληνας; :D

 

PS. Αν παρατηρήσεις καλά...ούτε τη Eurovision ξέχασα :p :)

 

Ναι βρε συ αλλά μετά την ανακάλυψη των μαθηματικών, μείναμε εκεί δεν προχωρήσαμε καθόλου. Γιατί δηλαδή αφού εμείς δώσαμε τα φώτα μας σε όλους, να πάνε οι Αμερικανοί στο φεγγάρι και όχι εμείς. (Δεν είμαι καθόλου Αμερικανόφιλος, το αναφέρω μόνο για το συγκεκριμένο παράδειγμα, και δεν προσπαθώ να τους εξιψώσω, αλλά δες τι λες και μόνος σου: οι πιο σπουδαίοι επιστήμονες είναι από άλλες χώρες!!) Γιατί λοιπόν να είμαι υπερήφανος για την Ελλάδα; Θα ήθελα πάρα πολύ να είμαι υπερήφανος αλλά αυτό θα σήμαινε οτι παραδέχομαι οτι όλα είναι μια χαρά και έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα. Εγώ μπορεί να το έχω λύσει αλλά εδώ δεν μιλάμε για μένα αλλά για τον μέσο έλληνα. Εγώ σε οποιαδήποτε άλλη χώρα πάλι αραχτός θα ήμουνα, δουλεύω βλέπεις πολύ λίγες ώρες την εβδομάδα με ικανοποιητικα χρήματα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Ομορφο ήλιο έχει και η Ισπανία και η Πορτογαλία και η Ιταλία και η Γαλλία ακόμα και η Τουρκία που είναι σε πολούς τομείς σε πρωτόγονη φάση, αλλά δεν αρκούν αυτά. Αν αρκούν τότε μπορούμε να πούμε οτι είμαστε ευτυχισμένοι και δεν χρειάζεται να διαμαρτυρόμαστε για τίποτα, ούτε και για το μισθό μας που κατά δική σου παραδοχή είναι χαμηλός....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ για επαγγελματικούς λόγους ζω τα τελευταία 5 χρόνια στην Ολλανδία (επισκέφτομαι την Ελλάδα 4 φορές το χρόνο βέβαια και δεν την αλλάζω με τίποτα). Ντρέπομαι που θα το πώ αλλά εδώ πιο πολύ χαίρονται οι Τούρκοι όταν τους λές οτι είσαι Έλληνας παρά οι ίδιοι οι Έλληνες! Σαν να υπάρχει ένας ανταγωνισμός και σνομπισμός! Το θεωρώ απαράδεκτο :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ για επαγγελματικούς λόγους ζω τα τελευταία 5 χρόνια στην Ολλανδία (επισκέφτομαι την Ελλάδα 4 φορές το χρόνο βέβαια και δεν την αλλάζω με τίποτα). Ντρέπομαι που θα το πώ αλλά εδώ πιο πολύ χαίρονται οι Τούρκοι όταν τους λές οτι είσαι Έλληνας παρά οι ίδιοι οι Έλληνες! Σαν να υπάρχει ένας ανταγωνισμός και σνομπισμός! Το θεωρώ απαράδεκτο :wacko:

 

Δείχνουμε το χειρότερό μας εαυτό ακόμα και στο εξωερικό δηλαδή; εύγε. Αντί να σε αντιμετωπίζουν με σνομπισμό οι Ολλανδοί, σε αντιμετωπίζουν οι Έλληνες μετανάστες..... ωραία πράγματα.:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας, αλλά όταν άλλοι λαοί έχουν κάνει εδώ και 50 χρόνια άλματα στο φεγγάρι, επιμένεις να λες οτι δεν έχουν ξεπεράει τυς αρχαίους;

Οταν σε τόσες χιλιάδες χρόνια ιστορίας το μόνο που έχεις να προβάλεις είναι οι ολυμπιακοι αγώνες και το euro (αλήθεια ξέχασες τη eurivision!!) δηλαδη τα 3 τελευταια χρόνια, ενώ άλλοι λαοί έχουν επιτύχει θαύματα στον πολιτισμό, τις τέχνες, τις επιστήμες, τον αθλητισμό....

Ο Σουηδός και ο Νορβηγός μπορεί να κοιμάται από τις 8 το βράδυ, αλλά μόνος σου είπες οτι θα ζήλευες το μισθό του και σίγουρα και την κοινωνική πολιτική της χώρας του, την παιδεία, την υγεία, κ.α.

Αν απόλα αυτά προτιμάς τα κλαμπς και τα μπουζουκια τοτε οκ, άλλωστε και οι ξένοι γι αυτο ερχονται, και οχι για να μεινουν μονιμα....

 

Μην ξεχνάς πως το ελληνικό κράτος είναι πολύ μικρό σε ηλικία απο τα άλλα κράτη του κόσμου.Υπάρχει απο το 1830(και πέρασε πολλά χρόνια σε φάση οργάνωσης) ενώ όλες οι ανεπτυγμένες χώρες υπάρχουν περισσότερα χρόνια και δεν είχανε σκλαβιές.Η Γαλλία και η Αγγλία υπάρχουν πάνω απο 1 χιλιετία.Ο άλλος πήγε στο φεγγάρι αλλά είναι 50 χρόνια πιο μπροστά απο σένα.Όταν αυτός αγόραζε έγχρωμη τηλεόραση πριν το '40 τότε εσύ δεν είχες ηλεκτρισμό για να βλέπεις μπροστά σου τα βράδια και αναγκαζόσουν να κρατάς λάμπα πετρελαίου.Την εποχή που έχτιζε τους ουρανοξύστες,εσύ τι και με ποια υλικά έχτιζες;;Επίσης όταν το σύστημα υγείας σου ήτανε χάλια ο Γάλλος ανακάλυπτε το AIDS.Θέλω να πω ότι κάνεις μια άνιση σύγκριση με αυτά που είπες.Οσον αφορά τον αθλητισμό:Ο Άγγλος ανακάλυψε την μπάλα,ο Αμερικανός το μπάσκετ και είναι δυνατό να μην ήταν πρωτοπόροι;Έτσι και εμείς είμαστε πρωτοπόροι στον καφέ!Οι κυβερνήσεις των Σουηδών και των Νορβηγών δεν έχουνε στο κεφάλι τους τον πιο ασταθή γείτονα του κόσμου ο οποίος μας εξαναγκάζει σε εξοπλισμούς,η τιμή των οποίων έρχεται σε αντίθεση με το μέγεθός μας με τίμημα την μη ανάπτυξη μας και την μη δυνατότητα διάθεσης πόρων για την Υγεία,Παιδεία,ασφαλιστικό σύστημα και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα ποστς καθώς ένιωσα την ανάγκη να ποστάρω και εγώ, σαν έλληνας του εξωτερικού, έχοντας κάνει 12 χρόνια ελλάδα και τα υπόλοιπα, Σαουδική αραβία, Νότια αφρική, σας λέω αυτό...

 

Έλληνας δεν είσαι ούτε στα χαρτιά, ούτε στα κανάλια, ούτε στα ρούχα, ούτε στην συμπεριφορά, και δεν είσαι καλύτερος έλληνας αμα το "μ α λά κα" το έχεις καραμέλα καλύτερα μασημένη απο κάθε άλλον, αλλά άμα έχεις διδαχθεί την ελληνική γλώσσα, και άμα έχεις αποδεχθεί τα ήθη και έθιμα μέσα στο σπιτικό σου και στην καρδιά σου.

Αυτά τα ολίγα, δεν θα κάτσω να κρίνω τους ομογενείς που γνωρίζω γιατι δεν είναι όλοι έτσι, αλλα να ξέρετε πως παντού υπάρχουνε "τέτοιοι".

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως το ελληνικό κράτος είναι πολύ μικρό σε ηλικία απο τα άλλα κράτη του κόσμου.Υπάρχει απο το 1830(και πέρασε πολλά χρόνια σε φάση οργάνωσης) ενώ όλες οι ανεπτυγμένες χώρες υπάρχουν περισσότερα χρόνια και δεν είχανε σκλαβιές.Η Γαλλία και η Αγγλία υπάρχουν πάνω απο 1 χιλιετία.Ο άλλος πήγε στο φεγγάρι αλλά είναι 50 χρόνια πιο μπροστά απο σένα.Όταν αυτός αγόραζε έγχρωμη τηλεόραση πριν το '40 τότε εσύ δεν είχες ηλεκτρισμό για να βλέπεις μπροστά σου τα βράδια και αναγκαζόσουν να κρατάς λάμπα πετρελαίου.Την εποχή που έχτιζε τους ουρανοξύστες,εσύ τι και με ποια υλικά έχτιζες;;Επίσης όταν το σύστημα υγείας σου ήτανε χάλια ο Γάλλος ανακάλυπτε το AIDS.Θέλω να πω ότι κάνεις μια άνιση σύγκριση με αυτά που είπες.Οσον αφορά τον αθλητισμό:Ο Άγγλος ανακάλυψε την μπάλα,ο Αμερικανός το μπάσκετ και είναι δυνατό να μην ήταν πρωτοπόροι;Έτσι και εμείς είμαστε πρωτοπόροι στον καφέ!Οι κυβερνήσεις των Σουηδών και των Νορβηγών δεν έχουνε στο κεφάλι τους τον πιο ασταθή γείτονα του κόσμου ο οποίος μας εξαναγκάζει σε εξοπλισμούς,η τιμή των οποίων έρχεται σε αντίθεση με το μέγεθός μας με τίμημα την μη ανάπτυξη μας και την μη δυνατότητα διάθεσης πόρων για την Υγεία,Παιδεία,ασφαλιστικό σύστημα και πολλά άλλα.

 

Σε μερικές από τις απορίες μου απαντάς μόνος σου... ειδικά όταν αναφέρεις τα παραπάνω επιτεύγματα, αυτό θέλω να πω κι εγω..... οτι εφόσον άλλοι λαοί έχουν κάνει αυτά που έχουν κάνει, δεν ξέρω αν πρέπει να είμαστε υπερύφανοι...

Οσο για τον κακό γείτονα όντως είναι ένα σοβαρό πρόβλημα, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος οτι είμαστε κι εμείς τόσο αθώοι ώστε να παρουσιαζόμαστε ως θύματά του.....

 

α)Γιατί το ελληνικό κράτος να περάσει τόοοοοοοοσα χρόνια φάση οργάνωσης; Αντί να κάνουν κάτι πιο ουσιαστικό, στήνοντας ένα κράτος πρώτυπο αντάξιο των αρχαίων προγόνων μας, τσκώνονταν ποιος θα πρωτοκυβερνήσει και έκαναν κάθε έξι μήνες εκλογές. Σίγουρα θα έχουμε περισσότερους πρωθυπουργούς απο τη Γαλλία των 1000 χρόνων

β)Γιατί περιμέναμε 400 χρόνια να κάνουμε επανάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψη μου.

 

Καταρχάς είναι δικαίωμα του καθενός να νιώθει όπως αυτός θέλει. Θέλει να νιώθει έλληνας, γερμανός, αμερικανός; Δικαίωμα του και κανείς δεν πρέπει να τον κατηγορήσει για αυτό.

 

Όπερ και σημαίνει οι φράσεις του τύπου «δεν είσαι έλληνας» «δεν μιλάς ελληνικά; Δεν είσαι έλληνας» «εμείς του εξωτερικού είμαστε περισσότερο έλληνες» κλπ. οδηγούν σε μια εγωιστική και εκδικητική αντιπαράθεση η οποία ποτέ δεν έχει αίσιο τέλος.

 

Επίσης το άλλο που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι η κοντοφθαλμία που διακρίνει αρκετές φορές εμάς τους έλληνες.

 

Παράδειγμα. Η ιδιαιτέρως αντιπαθής ( για εμέ ) λέξη «υπερηφάνεια». Μια λέξη όπου αν χρησιμοποιηθεί λάθος σε οδηγεί σε ασχήμια μονοπάτια.

 

Ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το «εμείς φτιάξαμε τα πάντα» και «η Ελλάδα δεν μου προσφέρει τίποτα, όλα είναι χάλια»

 

Στην πρώτη περίπτωση εμείς οι νεοέλληνες δεν δημιουργήσαμε κάτι από το αρχαίο μεγαλείο. Απλά είμαστε οι κληρονόμοι, συνεχιστές και διαχειριστές.

 

Στην δεύτερη περίπτωση βλέπουμε τα αποτελέσματα αυτής της διαχείρισης. Του κατά τα άλλους «όλα είναι χάλια», «όλα είναι μια χαρά, αύριο ξεκινάει ένα καινούργιο ριάλιτη, πώρωση» κλπ.

 

Άλλοι επιλέγουν να πηγαίνουν από τον εύκολο δρόμο. Τις υπερηφάνειας και του κραξίματος.

 

Άλλοι επιλέγουν τον δύσκολο …

 

 

 

Φιλικά.

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ότι μερικοί (όχι όλοι) είναι πολύ πιο Ελληνες στην καρδιά από εμένα και εσένα. Λένε τη λέξη Ελλάδα και βουρκώνουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Γνωρίζω αρκετούς Έλληνες απο Γερμανία, Ηνωμένες Πολιτείες και Νότιος Αφρική και πολλές φορές τους έχω δεί να μιλούν για τη πατρίδα, φανερά συγκινημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι στάνταρντ. Όταν είσαι στο εξωτερικό και επισκέπτεσαι την Ελλάδα παθαίνεις μια κρίση όταν σου θυμίζει τους λόγους που εγκατέλειψες την πατρίδα σου...και όταν γυρίζεις πίσω και είσαι μακριά από όλα αυτά...τότε σε πιάνει η συγκίνηση και το κλάμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...