Jump to content

Εύρεση δεύτερης συσκευής


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

 

Ειμαι σε αναζητηση δευτερης συσκευης η οποια θα μπορει να αντικαταστησει αξιοπρεπως και ισως παραπανω απο αξιοπρεπως ενα iphone 7 plus. Αν χρειαστει πχ να σταλει για σερβις το υπαρχον να εχω μια δευτερη συσκευη να κανω την δουλεια μου.

Ο προυπολογισμος φτανει τα 250 αντε βαρια τα 280, φανταζομαι σε αυτα τα χρηματα το ανδροιδ ειναι μονοδρομος, ωστοσο εχω να ασχοληθει με οτιδηποτε εχει να κανει με ανδροιδ απο εποχες htc m9, συνεπως δεν εχω ιδεα τι παιζει πλεον.

 

Αναφορικα με το τι θελω, σιγουρα μεγαλη οθονη με οσο το δυνατον καλυτερο πανελ σε αυτα τα χρηματα, οση περισσοτερη ραμ γινεται (ειπαμε το θελω για δευτερη συσκευη να υπαρχει μελλοντικα), ιδανικα και μια αξιοπρεπη καμερα.

Τι θα μου προτεινατε;;

 

Ευχαριστω!

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Ειμαι σε αναζητηση δευτερης συσκευης η οποια θα μπορει να αντικαταστησει αξιοπρεπως και ισως παραπανω απο αξιοπρεπως ενα iphone 7 plus. Αν χρειαστει πχ να σταλει για σερβις το υπαρχον να εχω μια δευτερη συσκευη να κανω την δουλεια μου.

Ο προυπολογισμος φτανει τα 250 αντε βαρια τα 280, φανταζομαι σε αυτα τα χρηματα το ανδροιδ ειναι μονοδρομος, ωστοσο εχω να ασχοληθει με οτιδηποτε εχει να κανει με ανδροιδ απο εποχες htc m9, συνεπως δεν εχω ιδεα τι παιζει πλεον.

 

Αναφορικα με το τι θελω, σιγουρα μεγαλη οθονη με οσο το δυνατον καλυτερο πανελ σε αυτα τα χρηματα, οση περισσοτερη ραμ γινεται (ειπαμε το θελω για δευτερη συσκευη να υπαρχει μελλοντικα), ιδανικα και μια αξιοπρεπη καμερα.

Τι θα μου προτεινατε;;

 

Ευχαριστω!

 

Ellas?China?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Ειμαι σε αναζητηση δευτερης συσκευης η οποια θα μπορει να αντικαταστησει αξιοπρεπως και ισως παραπανω απο αξιοπρεπως ενα iphone 7 plus. Αν χρειαστει πχ να σταλει για σερβις το υπαρχον να εχω μια δευτερη συσκευη να κανω την δουλεια μου.

Ο προυπολογισμος φτανει τα 250 αντε βαρια τα 280, φανταζομαι σε αυτα τα χρηματα το ανδροιδ ειναι μονοδρομος, ωστοσο εχω να ασχοληθει με οτιδηποτε εχει να κανει με ανδροιδ απο εποχες htc m9, συνεπως δεν εχω ιδεα τι παιζει πλεον.

 

Αναφορικα με το τι θελω, σιγουρα μεγαλη οθονη με οσο το δυνατον καλυτερο πανελ σε αυτα τα χρηματα, οση περισσοτερη ραμ γινεται (ειπαμε το θελω για δευτερη συσκευη να υπαρχει μελλοντικα), ιδανικα και μια αξιοπρεπη καμερα.

Τι θα μου προτεινατε;;

 

Ευχαριστω!

 

Ellas?China?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αγορα κατα προτιμηση απο Ελλαδα ή εστω Ευρωπη, Κινα χλωμο.

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Ειμαι σε αναζητηση δευτερης συσκευης η οποια θα μπορει να αντικαταστησει αξιοπρεπως και ισως παραπανω απο αξιοπρεπως ενα iphone 7 plus. Αν χρειαστει πχ να σταλει για σερβις το υπαρχον να εχω μια δευτερη συσκευη να κανω την δουλεια μου.

Ο προυπολογισμος φτανει τα 250 αντε βαρια τα 280, φανταζομαι σε αυτα τα χρηματα το ανδροιδ ειναι μονοδρομος, ωστοσο εχω να ασχοληθει με οτιδηποτε εχει να κανει με ανδροιδ απο εποχες htc m9, συνεπως δεν εχω ιδεα τι παιζει πλεον.

 

Αναφορικα με το τι θελω, σιγουρα μεγαλη οθονη με οσο το δυνατον καλυτερο πανελ σε αυτα τα χρηματα, οση περισσοτερη ραμ γινεται (ειπαμε το θελω για δευτερη συσκευη να υπαρχει μελλοντικα), ιδανικα και μια αξιοπρεπη καμερα.

Τι θα μου προτεινατε;;

 

Ευχαριστω!

 

Κατι σε Huawei,Xiaomi.

Προτεινω Xiaomi Mi A1

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη κατηγορία δηλαδή μπάλα παίζουν Hiaomi και λοιπά συναφή ; κάτι σε Samsung πχ;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Το Mi note 3, δεν έχει όμως 800άρα. Σε κάποιες περιοχές ίσως δεν έχεις 4G, στην Αθήνα θα έχεις. Εγώ λόγω αυτού δε θα το έπαιρνα.

 

Σκέψου και το HTC U Ultra. Από μπαταρία δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά με QHD οθόνη, πολύ καλή κάμερα με OIS, μεγάλη οθόνη.

 

Μην τρελαίνεσαι για τη RAM, εγώ με 3άρα και συνήθως έχω 1 γίγα ελεύθερο (ή κάτι λιγότερο) με όλα τα social ανοιχτά.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

To ultrΑ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, μπαταρία στα 3000mAH βλέπω.

Γιατί λες για τη μπαταρία εσύ;;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

To ultrΑ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, μπαταρία στα 3000mAH βλέπω.

Γιατί λες για τη μπαταρία εσύ;;

 

Γιατί είναι μικρή για το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης, τον ισχυρό αλλά ενεργοβόρο επεξεργαστή. Σημαίνει φόρτιση κάθε μέρα.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Καλα το ποση Ram μενει ελευθερη σε μια συσκευη δεν λεει κατι. Το πόσο ελέυθερη απομένει σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται και απο τη rom και το πόσο επιθετική διαχείριση έχει. Γενικά όσο περισσότερη ram βρισκει τόσο "απλωνεται". Μπορει το ιδιο app να πιάσει περισσότερη ram και να ρολάρει καλύτερα. Σε συσκευή με 3 gb ram σε stock ειχα 400 mb ελευθερα ενω σε Miui 1 gb ram... ενώ σε συσκεύη με 6 gb ram εχω συνηθως 2-3 gb ελευθερα. Οπότε όλα σχετικά ειναι.

 

Κατα τα άλλα οντως το u ultra δεν εχει και την καλύτερη αυτονομία. Έχει όμως άλλες αρετες. Σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρεις σίγουρα κάπου θα χάσεις (το mi note 3 ειναι ισως η πιο ισορροπημένη συσκευή αλλα και αυτό δεν έχει 800αρα). Θα πρότεινα να συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

Καλα το ποση Ram μενει ελευθερη σε μια συσκευη δεν λεει κατι. Το πόσο ελέυθερη απομένει σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται και απο τη rom και το πόσο επιθετική διαχείριση έχει. Γενικά όσο περισσότερη ram βρισκει τόσο "απλωνεται". Μπορει το ιδιο app να πιάσει περισσότερη ram και να ρολάρει καλύτερα. Σε συσκευή με 3 gb ram σε stock ειχα 400 mb ελευθερα ενω σε Miui 1 gb ram... ενώ σε συσκεύη με 6 gb ram εχω συνηθως 2-3 gb ελευθερα. Οπότε όλα σχετικά ειναι.

 

Κατα τα άλλα οντως το u ultra δεν εχει και την καλύτερη αυτονομία. Έχει όμως άλλες αρετες. Σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρεις σίγουρα κάπου θα χάσεις (το mi note 3 ειναι ισως η πιο ισορροπημένη συσκευή αλλα και αυτό δεν έχει 800αρα). Θα πρότεινα να συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

 

Δε γράφεις κάτι διαφορετικό όμως στην ουσία, τα 400mb ελεύθερα είναι λίγα? Άλλωστε, δε νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε/ χρειάζεται να έχουμε 10 εφαρμογές στη RAM...Σίγουρα απλώνεται, το θέμα είναι άσχετα με τα τεστ που το υποβάλλουμε πόσο πραγματικά χρειάζεται να τρέχουν όλα μαζί...και συνήθως (στη συντριπτική πλειοψηφία θα έλεγα) δε χρειάζεται!

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το πόσο ελεύθερη μένει αφού από κάποιο σημείο και πέρα το λογισμικό αρχίζει να περιορίζει ή ακόμα και να κλείνει εφαρμογές. Άλλωστε οι εποχές που "ξεμεναμε" από ram σε ένα βαθμό έχουν περάσει. Όμως όσο περισσότερο "απλώνεται" τόσο λιγότερους επεξεργαστικους πόρους θα χρησιμοποιήσει. Οπότε η εμπειρία σε ένα κινητό με πχ 6 gb ram είναι πιο σβέλτη από ότι σε ένα κινητό με 3gb μιλωντας πάντα σε ceteris paribus (δηλαδή να μην διαφέρουν σε επεξεργαστή, ταχύτητα αποθηκευτικού, rom κλπ). Και φυσικά αυτό δεν θα το καταλάβεις σε speed test αλλά στην εμπειρία χρήσης. ;)

 

Μην ξεχνάμε ότι είναι και θέμα futureproof αφού στο μέλλον αυξάνονται οι απαιτήσεις και έχει να κάνει και με την χρήση... δηλαδή ακόμα και αν ξεχάσουμε το θέμα smoothness και το αν βαρύνουν τα apps στο μέλλον, αλλες απαιτήσεις έχει ένας που παίζει με βάριες εφαρμογές ή games που δεν θέλει αν τύχει να απαντήσει σε ένα μήνυμα και ανοίξει κανενα link να του κλείσει το app (στα 3gb είναι υπαρκτός ο κίνδυνος) και άλλες ένας χρήστης που απλά χρησιμοποιεί το κινητό για λίγο viber και σερφαρισμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...