Jump to content

Ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων


PMNEDM
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων;  

51 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος σκηνοθέτης των τελευταίων χρόνων;

    • Woody Allen
      3
    • Tim Burton
      4
    • Coen Brothers
      1
    • David Fincher
      9
    • David Lynch
      6
    • Martin Scorsese
      3
    • Steven Spielberg
      6
    • Quentin Tarantino
      13
    • Lars Von Trier
      1
    • Άλλος, ποιός;
      5


Recommended Posts

Πάντως μου αρέσει πολύ το ανακάτεμα του Tarantino στις ταινίες του(ειδικά στο Pulp fiction).

 

"Ανακατεμα"; :confused: Σεναριακα μιλας;

Αν ναι,γενικα θα διαφωνουσα με την ταυτιση σκηνοθετη- σεναριου-ταινιας...

Για τον Ταραντινο ομως... :X Σχεδον ολες οι ταινιες του εχουν και τη δικη του υπογραφη,και εμφανιζονται ως ολκληρωμενα δικα του "projects" ... :up:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρολο που η μονη πραγματικα overall καλη ταινια του tarantino ειναι το pulp fiction, εχει καταφερει να κανει classics ολες τις ταινιες του, γιατι απλα ξεχωριζουν απο οτιδηποτε αλλο... γι αυτο κ τον φηφιζω.

 

δευτερος ο fincher, για το fight club που ειναι η αγαπημενη μου ταινια, καθως κ για το se7en (παρολο που δ μαρεσουν τα θριλερ αυτο ειναι πολυ καλο), κ τα 2 εχουν την ιδια καταπληκτικη ατμοσφαιρα που σπανια βλεπεις:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Πρώτο πρώτο post στο thread->

 

Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός στις επιλογές της δημοσκόπησης (δεν έβαλα κάποιους από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες ,ενώ συμπεριέλαβα κάποιους που δεν εκτιμώ ιδιαίτερα) αλλά φυσικά δεν μπορούσαν να χωρέσουν όλοι... :O

 

και συγκεκριμένα για τον Lucas ( ή μαλλον για την τελευταία του ταινία) :

-> εδώ

 

Πιο πολύ πάντως ισχύει το πρώτο, καθώς το δεύτερο post που σου παραθέτω είναι μια καθαρά προσωπική μου άποψη... :cool:

 

EDIT: Επίσης μπορείς να ψηφίσεις το "Άλλος"... ;) :D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και μολις τωρα το διαβασα και ειναι αρκετα εως πολυ σχετικο με το θεμα ας το αναφερω. Σε δημοσκοπηση του Empire Magazine (απο τα πιο δημοφιλη κινηματογραφικα περιοδικα ανα τον κοσμο) 10.000 αναγνωστες του ψηφισαν τον κορυφαιο σκηνοθετη ολων των εποχων ως εξης (στη λιστα περιλαμβανονται και πολλους απο τους σκηνοθετες της δημοσκοπησης μου, γι' αυτο και το αναφερω) :

 

1. Steven Spielberg

2. Alfred Hitchcock

3. Martin Scorsese

4. Stanley Kubrick

5. Sir Ridley Scott

6. Akira Kurosawa

7. Peter Jackson

8. Quentin Tarantino

9. Orson Welles

10. Woody Allen

 

Προσωπικα βρισκω καπως υπερβολικη τη λιστα (7ος καλυτερος σκηνοθετης ολων των εποχων ο Peter Jackson;;; :worry: ) αλλα...ειναι μονο η δικη μου αποψη! :cool:

Υ.Γ: Ελπιζω να μην πλακωσουν παλι οσοι ειδαν το WotW και το μισησαν και κραζουν τον Spielberg! :p :w00t: :lol:

 

EDIT: Με italics αυτοι που περιλαμβανονται και στη δημοσκοπηση του θεματος.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναγκη να δεις το WotW για να κραξεις τον spielberg? δεν θα επρεπε να ειναι στο τοπ10.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε δημοσκοπήσεις με τίτλο ‘ο καλύτερος σκηνοθέτης’ δεν είναι δυνατό να γίνουν. Καλύτερα να έλεγες ο πιο αγαπημένος. Όσον αφορά για τα 90’s ασυζητητί θεωρείται ο Tim Burton και όχι από εμένα που τον ψήφησα αλλά και αντικειμενικά από τους συναδέλφους του. Γενικά το θέμα έχει πολύ δουλειά και πολύ ψωμί αλλά δεν μπορείς να συγκαταλέγεις μέσα στους σκηνοθέτες της δεκαετίας του 90’ τους Night Shyamalan & Clint Eastwood. Ο τελευταίος θεωρείται ο κορυφαίος των 00’s προς το παρόν με δύο όσκαρ σκηνοθεσίας. Και μην ξεχνάτε πως όταν αναφερόμαστε για την δεκαετία του 90 μιλάμε για χρονολογιες με 90 μέσα και όχι 1989 ή 2001 :rolleyes:
http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε δημοσκοπήσεις με τίτλο ‘ο καλύτερος σκηνοθέτης’ δεν είναι δυνατό να γίνουν. Καλύτερα να έλεγες ο πιο αγαπημένος. Όσον αφορά για τα 90’s ασυζητητί θεωρείται ο Tim Burton και όχι από εμένα που τον ψήφησα αλλά και αντικειμενικά από τους συναδέλφους του. Γενικά το θέμα έχει πολύ δουλειά και πολύ ψωμί αλλά δεν μπορείς να συγκαταλέγεις μέσα στους σκηνοθέτες της δεκαετίας του 90’ τους Night Shyamalan & Clint Eastwood. Ο τελευταίος θεωρείται ο κορυφαίος των 00’s προς το παρόν με δύο όσκαρ σκηνοθεσίας. Και μην ξεχνάτε πως όταν αναφερόμαστε για την δεκαετία του 90 μιλάμε για χρονολογιες με 90 μέσα και όχι 1989 ή 2001 :rolleyes:

Έχεις κάποιο δίκιο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο να επιλέξεις καποιον ως τον πιο επικρατέστερο. Και αυτο γιατι κανεις τα τελευταια 15 χρονια δεν ειναι ίδιος.

Υπηρξαν κάποιοι απο αυτους που ξεκίνησαν καλα και στην διαδρομή χαθηκαν.

Αλλοι παλι που σε αυτα τα χρονια κατάφεραν να εχουν μια σταθερή πορεια - άλλες φορες στα πανω της και αλλες στα κατω της αλλα ποτε κατω του μετρίου.

Θα συμφωνησω πως τα τελευταια 5 χρονια (περιοδος 2000 - 05) οι Night Shyamalan & Clint Eastwood ειναι απο τους πιο "φορμαρισμενους". Αλλα και για αυτους δεν μπορουμε να πουμε οτι θα ειναι ετσι και μετα απο 5χρονια.

Για τον Τim Burton θεωρω υπερβολικό τον χαρακτηρισμό ως τον πιο επικρατέστερο στα 90ς

Η Φιλμογραφια του απο 1988 - 99

Beetlejuice (1988) - Θα θελα να το ξεχασω

Mars Attacks! (1996) - Επισης

Ed Wood (1994)

Batman Returns (1992) Αρκετα καλο - αλλα οχι σαν το πρωτο

Sleepy Hollow 1999 Αυτη μαλιστα - Ισως η καλυτερη του εκείνη την περιοδο

Edward Scissorhands 1990 - ο Ψαλιδοχερης για οποιους δεν τους λεει τιποτα ο τιτλος - δεν νομιζω

Και τελος εχουμε

Planet of the Apes (2001) απο τα χειρότερα remake που εχω δει

και το

Big Fish (2004) αρκετα καλο

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δικιο σε καποιες περιπτωσεις αλλα δεν το δεχομαι τουλαχιστον για τις ταινιες

Mars Attacks!

Planet of the Apes και Beetlejuice

Link to comment
Share on other sites

Moy fainetai oti krineis tis tainies overall h toulaxiston senariaka, kai oxi apokleistika kai mono skinothetika.

 

Πως μπορεί να κριθεί μια ταινία αποκλειστικά και μόνο σκηνοθετικά; Η σκηνοθεσία περιλαμβάνει το συντονισμό των πάντων, από τη καθοδήγηση των ηθοποιών μέχρι τα κουστούμια των κομπάρσων (ΟΚ, υπερβάλλω λίγο). Γι' αυτό και στα όσκαρ σχεδόν πάντα η καλύτερη ταινία βραβεύεται και για τη σκηνοθεσία της.

 

Ψήφισα το Fincher με βάση τις υπάρχουσες επιλογές, αν και προτιμώ τον Mann. Επίσης πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν στη λίστα και οι Ρίντλευ Σκοτ (Μονομάχος, Black Hawk Down - η καλύτερη πολεμική της τελευταίας δεκαετίας μετά το Saving Private Ryan -, Kingdom of Heaven κλπ. Εντάξει στα 90s ήταν ντεφορμέ) και Ρόμπερτ Ζεμέκις (Επαφή, Forrest Gump, Ναυαγός, What lies Beneath, Death Becomes Her).

 

Και 30 επιλογές να είχαμε μάλλον δε θα έφταναν (εγώ θα έβγαζα τους Λύντς, Φον Τρίερ και ίσως Σκορσέζε).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μarvin πολυ σωστη η αναφορα σου στον Ζεμεκις. Απορω πως τον ξεχάσαμε.

Παντως η "μαγκια" του σκηνοθέτη εδω θα πρεπει να φαίνεται.

Να μπορει δηλαδή μια ταινια με χλιαρο θεμα να την κανει ενδιαφέρουσα και να σου επικεντρώνει το ενδιαφέρον.

Αν δηλαδή ενας σκηνοθετης για να το καταφερει αυτο θα πρεπει σώνει και καλα να εχει παντα το πιο πρωτότυπο στορυ - σεναριο - ιδεα , τοτε τα πραγματα φυσικα ειναι και πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν το σενάριο είναι πατάτα και δεν έχει να πει τπτ η ταινία, δεν φταίει ο σκηνοθέτης.

 

Γεγονός. Ο ρόλος του σεναριουγράφου είναι πάρα πολύ σημαντικός, σχεδόν αντάξιος του σκηνοθέτη. Και πάλι όμως, έχουμε δει σκηνοθέτες να καταστρέφουν καλά σενάρια...

Άλλο είναι το σενάριο όμως και άλλη η ιστορία. Μια ενδιαφέρουσα ιστορία μπορεί να πέσει στα χέρια μέτριου σεναριογράφου και να μην αναδειχθεί. Αντίστοιχα, ένας μάγκας σεναριογράφος μπορεί να πάρει μια μέτρια ιστορία και να φτιάξει σεναριάρα (sic) π.χ. το Beautiful Mind ή ο Κύκλος των χαμένων ποιητών, η 25η Ώρα κ.α.

 

Μέρος της ικανότητας του σκηνοθέτη βέβαια είναι και το να διαλέγει καλά σενάρια. Τί να το κάνω ότι ο Σκορσέζε ξέρει να καθοδηγεί τους ηθοποιούς του τέλεια ή να επιλέγει τις καλύτερες γωνίες της κάμερας όταν δε μπορεί να βρει ένα σενάριο της προκοπής; (προσωπική γνώμη πάντα).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε δημοσκοπήσεις με τίτλο ‘ο καλύτερος σκηνοθέτης’ δεν είναι δυνατό να γίνουν. Καλύτερα να έλεγες ο πιο αγαπημένος. Όσον αφορά για τα 90’s ασυζητητί θεωρείται ο Tim Burton και όχι από εμένα που τον ψήφησα αλλά και αντικειμενικά από τους συναδέλφους του. Γενικά το θέμα έχει πολύ δουλειά και πολύ ψωμί αλλά δεν μπορείς να συγκαταλέγεις μέσα στους σκηνοθέτες της δεκαετίας του 90’ τους Night Shyamalan & Clint Eastwood. Ο τελευταίος θεωρείται ο κορυφαίος των 00’s προς το παρόν με δύο όσκαρ σκηνοθεσίας. Και μην ξεχνάτε πως όταν αναφερόμαστε για την δεκαετία του 90 μιλάμε για χρονολογιες με 90 μέσα και όχι 1989 ή 2001 :rolleyes:

 

Αν προσεξες ο τιτλος του θεματος ειναι " Ο καλύτερος σκηνοθέτης απο το '90 & μετά...", οχι "...των 90's"! ;) Επισης, θα ελεγα οτι τουλαχιστον στον τομεα των ημερομηνιων ημουν αρκετα σαφης και σωστος, αφου ολες οι ταινιες των σκηνοθετων που αναφερω στο αρχικο Post μου ειναι απο το 1990 εως το 2005. Επομενως, ανηκουν στο πλαισιου του τιτλου του θεματος! :cool:

 

Οσο για τα αλλα δυο θεματα που θιγεις δεν ειμαι και 100% αντιθετος, αλλα δεν μπορω να πω οτι συμφωνω κιολας:

 

1. Οπως ανεφερα και αρχικα (στην τελευταια παραγραφο του post) "είναι αδύνατο δεδομένων των γνώσεών μας" να κρινουμε εναν σκηνοθετη, οποτε "δεν μπορώ να ζητήσω να κρίνετε μόνο την τεχνική του", αλλα δεν με ενδιεφερε κιολας ποιος ειναι ο αγαπημενος του καθενος (θα μπορουσε να ειναι και ο Σταλλονε. Μπορει να μου αρεσει πχ το Ροκυ, αλλα να μη το θεωρω αρτια ταινια, οποτε ο καθενας θα ανεφερε ο,τι να 'ναι! :lol: ) Με ενδιεφερε η ικανοτητα και η αρτιοτητα ενος σκηνοθετη, οπως την αντιλαμβανονται οι θεατες.

 

2. Οπως λεω στο ιδιο post, στη δημοσκοπηση υπαρχουν και σκηνοθετες που δεν με εκφραζουν-ικανοποιουν προσωπικα, αλλα θεωρουνται αξιολογοι απο καποιους αλλους. Για να ειμαι αντικειμενικος, τους συμπεριελαβα και αυτους. Δεν νομιζω παντως οτι καποιος που εχει σκηνοθετησει 3 πολυ καλες ταινιες τη τελευταια δεκαπενταετια (Eastwood) δεν μπορει να ειναι εναλλακτικη λυση για τη δεκαδα (ουτε καν μεσα στους εννεα πρωτους δεν τον τοποθετησα!)

 

 

Πως μπορεί να κριθεί μια ταινία αποκλειστικά και μόνο σκηνοθετικά; Η σκηνοθεσία περιλαμβάνει το συντονισμό των πάντων, από τη καθοδήγηση των ηθοποιών μέχρι τα κουστούμια των κομπάρσων (ΟΚ, υπερβάλλω λίγο). Γι' αυτό και στα όσκαρ σχεδόν πάντα η καλύτερη ταινία βραβεύεται και για τη σκηνοθεσία της.

 

Ψήφισα το Fincher με βάση τις υπάρχουσες επιλογές, αν και προτιμώ τον Mann. Επίσης πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν στη λίστα και οι Ρίντλευ Σκοτ (Μονομάχος, Black Hawk Down - η καλύτερη πολεμική της τελευταίας δεκαετίας μετά το Saving Private Ryan -, Kingdom of Heaven κλπ. Εντάξει στα 90s ήταν ντεφορμέ) και Ρόμπερτ Ζεμέκις (Επαφή, Forrest Gump, Ναυαγός, What lies Beneath, Death Becomes Her).

 

Και 30 επιλογές να είχαμε μάλλον δε θα έφταναν (εγώ θα έβγαζα τους Λύντς, Φον Τρίερ και ίσως Σκορσέζε).

=========================

Μέρος της ικανότητας του σκηνοθέτη βέβαια είναι και το να διαλέγει καλά σενάρια. Τί να το κάνω ότι ο Σκορσέζε ξέρει να καθοδηγεί τους ηθοποιούς του τέλεια ή να επιλέγει τις καλύτερες γωνίες της κάμερας όταν δε μπορεί να βρει ένα σενάριο της προκοπής; (προσωπική γνώμη πάντα).

 

... Υπερβαλλεις αρκετα! :p Παροτι οι πιο πολλοι θεωρουμε οτι η ταινια βασιζεται στην ικανοτητα ενος σκηνοθετη (και σε μεγαλο βαθμο ισως ειναι ετσι) πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο παραγωγος (producer/executive producer) Απο ο,τι εχω καταλαβει εγω (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος :O ) αυτος εχει τη γενικη καθοδηγηση των παντων, με τις επιμερους αρμοδιοτητες (φωτογραφια, κουστουμια,κτλ) να ανηκουν σε αλλους directors (art, photography, κτλ), φυσικα σε συνεργασια με τον σκηνοθετη. Για αυτο και ειναι πιθανο στα Oscar καποια στιγμη συντομα να δουμε και αναλογη κατηγορια.

 

Ρίντλευ Σκοτ τα τελευταια 15 χρονια:

 

Kingdom of Heaven (2005), Matchstick Men (2003), Black Hawk Down (2001), Hannibal (2001), Gladiator (2000), G.I. Jane (1997), White Squall (1996), 1492: Conquest of Paradise (1992), Thelma & Louise (1990)

 

Εκτος απο το Kingdom of Heaven που δεν το ειχα δει οταν δημιουργουσα το θεμα (ειχε βγει πριν λιγες ημερες, και δεν ειχα ακουσει ακομα κριτικες), οι αλλες "καλες" του του ταινιες ειναι το Gladiator και το Black Hawk Down (ισως). Εχει γυρισει ομως και ασημαντες/αθλιες ταινιες οπως τα G.I. Jane, Hannibal, Matchstick Men οποτε δεν μου "πηγαινε" να τον βαλω μεσα στους 10-12 καλυτερους...

Για τον Ρόμπερτ Ζεμέκις συμφωνω! :D :cool: (εδω ισχυει το "Και 30 επιλογές να είχαμε μάλλον δε θα έφταναν")

 

Οσον αφορα το τελευταιο, θα ελεγα οτι παιζουν ρολο διαφοροι παραγοντες. Αρχικα δεν ειναι παντα επιλογη του σκηνοθετη οι ταινιες στις οποιες θα δουλεψει. Μπορει να μην του προσφερονται οι καταλληλες ή να εχει αναγκη να γυρισει καποιο blockbuster (για λογους marketing). Πιθανο ειναι να του επιβαλλεται καποια ταινια και απο την εταιρια με την οποια εχει συμβολαιο (πχ να εχει υπογραψει για συγκεκριμενο αριθμο ταινιων σε καποια χρονια). Τελος, πολυ απλα μπορει να μην εχει καλο εμπορικο/αισθητικο κριτηριο και να διαλεγει λαθος ταινιες, ενω σκηνοθετικα να ειναι κορυφαιος (σε τεχνικα θεματα)

 

Υ.Γ: Sorry για το μεγαλο post και που αργησα να απαντησω αλλα ελειπα οποτε...Κατανοητο ελπιζω! :D :w00t:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Quentin Tarantino και Pierre Woodman. :D

 

:superman:

 

'Μαέστρος' όπως τον λέμε με τον κολλητό μου. Έχουμε παρακολουθήσει κάθε σκηνή που έχει γυρίσει με προσήλωση και θαυμασμό:!:

Link to comment
Share on other sites

1.Fincher για το Fight Club

2.Coen για το No mans land

3.Andrew Dominik για το The asassination of Jesse James By the Coward Robert Ford

4.Terrence Malick για το Thin Red Line

5.Michael Mann για πολλές που έχει κάνει

6.Sam Mendes για American Beauty και Road to Perdition

7.Spielberg για Saving Private Ryan και Minority Report

8.Steven Soderbergh για το Traffic

9.Ridley Scott

10.Tarantino

 

Δεν καταλαβαίνω τον θαυμασμό προς τον Tarantino,μου αρέσουν οι ταινίες του,περνάω καλά όταν τις βλέπω,αλλά θεωρώ ότι είναι έντονα επηρεασμένος από άλλες σχολές,τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω δει το κάτι παραπάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο Tarantino έχει ένα τελείως ξεχωριστό στύλ,για αυτό και ο θαυμασμός πιστεύω.

Βεβαίως είναι και καρα αντιγραφή (δεν ξέρω αν ξέμεινε απο εμπνευση) λέγε με kill bill,....

όσοι δεν γνωρίζουν δειτε Lady Snowblood, φυσικά ο Tarantino αναφέρει ότι αποδίδει φόρο τιμής αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο καλύτερος είναι ο Ang Lee. :respect:

Με εξαίρεση το Hulk ότι έχει κάνει είναι πάρα πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Ο Tarantino έχει ένα τελείως ξεχωριστό στύλ,για αυτό και ο θαυμασμός πιστεύω.

+1

Quentin Tarantino και απο εμενα!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...