Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το θυμάμαι γι' αυτό ρώτησα να δω εάν έχει αλλάξει κάτι. Ευχαριστώ και πάλι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νεο update απο Oxygen Updater 10.3.9 μολις
Κανένα Android 11 θα δούμε;

Κοντεύει Απρίλης.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Android 11 θα δούμε;

Κοντεύει Απρίλης.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το καλο πραμα αργει να γινει..μην καταντισουμε XIAOMI :D

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
την 11 ποτε θα δουμε .....:(

 

Τέλος Αυγούστου τα πρώτα beta builds. Για stable πάμε προς τέλος του χρόνου. Θα αργήσει πολύ από τη μια, αλλά όπως και να έχει θα το πάρουμε, απο το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος Αυγούστου τα πρώτα beta builds. Για stable πάμε προς τέλος του χρόνου. Θα αργήσει πολύ από τη μια, αλλά όπως και να έχει θα το πάρουμε, απο το τίποτα...
Χαχαχα μέχρι τότε θα έχει βγει η 13.....

Έριξε όλο το ενδιαφέρον στο 9 και μας ξέχασε....

Και δεν βλέπω να δίνει....

Να είχαμε έναν.λογο να το κρατήσουμε λίγο παραπάνω.....

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μέχρι τότε θα έχει βγει η 13.....

Έριξε όλο το ενδιαφέρον στο 9 και μας ξέχασε....

Και δεν βλέπω να δίνει....

Να είχαμε έναν.λογο να το κρατήσουμε λίγο παραπάνω.....

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα έχει βγει η 12 που εμεις δε θα παρουμε, οποτε αμα θες τη 12 ειτε συνεχίζεις με custom rom είτε αλλάζεις κινητό.

Αν μου βρεις αλλη εταιρια που σου δίνει 4 μεγαλα android updates διαφορετικης εκδοσης τοτε ξαναμιλαμε.

Όταν έχουν βγει άλλα 7-8 κινητα μετα το δικό μας ειναι πολυ προφανες και λογικο να μη δωσει το βαρος της στο δικο μας αλλα στα υπολοιπα που ειναι πιο καινουργια. Μαλιστα δεν ηταν να παρουμε καν τη συγκεκριμενη εκδοση, οποτε καλιο αργα παρα ποτε.

Δε βλεπω το λογω γιατι να μην το κρατησεις παραπανω αμα δουλευει τελεια. Προσωπικα ακομα να δω το παραμικρο κολλημα στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει βγει η 12 που εμεις δε θα παρουμε, οποτε αμα θες τη 12 ειτε συνεχίζεις με custom rom είτε αλλάζεις κινητό.

Αν μου βρεις αλλη εταιρια που σου δίνει 4 μεγαλα android updates διαφορετικης εκδοσης τοτε ξαναμιλαμε.

Όταν έχουν βγει άλλα 7-8 κινητα μετα το δικό μας ειναι πολυ προφανες και λογικο να μη δωσει το βαρος της στο δικο μας αλλα στα υπολοιπα που ειναι πιο καινουργια. Μαλιστα δεν ηταν να παρουμε καν τη συγκεκριμενη εκδοση, οποτε καλιο αργα παρα ποτε.

Δε βλεπω το λογω γιατι να μην το κρατησεις παραπανω αμα δουλευει τελεια. Προσωπικα ακομα να δω το παραμικρο κολλημα στο δικό μου.

Μαζί σου φίλε μου 100%

Σίγουρα έχει πιο καινούργια τηλ. Να υποστηρίξει και πολύ καλά κάνει

Τα 1+ τα θεωρώ απ τα καλύτερα κινητά και κατά 99% πάλι σε1+

Αλλά ας μην ειχε ανακοινώσει ότι θα υποστηρίξει το 6 με 11 δεν θα έκανα κανένα "παράπονο" αλλά από Δεκέμβρη Απρίλη και από Απρίλη Σεπτέμβρη ... Πιστεύω να καταλαβαίνεις πως μιλαω

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ακούστε τι γίνεται με το OnePlus 6 της συζύγου. Έχω σπίτι οπτική ίνα FTTH 100 της cosmote. Το ρούτερ έχει wifi 2.4GHz και 5GHz. Στα 5 το OnePlus 6 βγάζει σε speed test 104mbps όσα βγάζει και το δικό μου κινητό p40 pro και το laptop. Στα 2.4 όμως βγάζει μόνο γύρω στα 60mbps. Βλέπω ότι έχει ταχύτητα σύνδεσης στα 72 ενώ ξέρω ότι στα 2.4GHz θεωρητικά πιανει 300. Το p40 pro στα 2.4 πιάνει ταχύτητα σύνδεσης 180. Γιατί στη συχνότητα 2.4GHz πιάνει μόνο 72 ταχύτητα σύνδεσης? Είναι θέμα software ή θέμα κεραιας κινητού?

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TCe
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε βλέπω και έκδοση .11

 

Τι έγινε δίνουν ένα update ανά μήνα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε βλέπω και έκδοση .11

 

Τι έγινε δίνουν ένα update ανά μήνα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Παντως το προλαβαν πριν βγει ο μηνας.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς το MAGISK 23 flashable zip;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς από πάνω σε ροοταρισμενη συσκευή το τελευταίο update;

Ποιο recovery έχετε;

Εμένα μου βγάζει λάθος όταν πήγα να φλασαρω τη twrp-installer-3.5.2_9-0-enchilada.zip

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο εγώ ασχολούμαι εδώ με το κινητό ακόμα; :lol:

 

Είχα ροοτ και πέρασα την νέα ρομ και δυστυχώς έχασα το magisk.

Οπότε χρειάστηκε να κάνω πολύ δουλειά: εξαγωγή του boot image, πατσαρισμα με.magisk και μετά φλασαρισμα από fastboot.

Τέλος καλά όλα και δεν έχασα και δεδομένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε update ακολουθώ την no-fastboot μέθοδο, χωρίς να δημιουργείται κανένα πρόβλημα.

Εγκαθιστώ το update (full OTA) μέσω τοπικής αναβάθμισης (Σύστημα-ενημερώσεις συστήματος-τοπική αναβάθμιση). Δεν κάνω επανεκκίνηση.

Στον Magisk Manager εγκαθιστώ την τελευταία recovery (zip) του Mauronofrio (TWRP 3.4.0-11 Installer Unofficial by mauronofrio). Δεν κάνω επανεκκίνηση.

Στον Magisk Manager κάνω εγκατάσταση Magisk στο ανενεργό slot (μετά από OTA).

Επανεκκίνηση και όλα OK.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε update ακολουθώ την no-fastboot μέθοδο, χωρίς να δημιουργείται κανένα πρόβλημα.

Εγκαθιστώ το update (full OTA) μέσω τοπικής αναβάθμισης (Σύστημα-ενημερώσεις συστήματος-τοπική αναβάθμιση). Δεν κάνω επανεκκίνηση.

Στον Magisk Manager εγκαθιστώ την τελευταία recovery (zip) του Mauronofrio (TWRP 3.4.0-11 Installer Unofficial by mauronofrio). Δεν κάνω επανεκκίνηση.

Στον Magisk Manager κάνω εγκατάσταση Magisk στο ανενεργό slot (μετά από OTA).

Επανεκκίνηση και όλα OK.

Πώς εγκαθιστάς το recovery zip μέσω Magisk Manager, αφού σε εκείνη τη φάση δεν έχεις ροοτ;

 

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες από XDA.

πέρασα την φουλ ρομ, έβγαλα όλα τα Magisk modules, πέρασα το retention module, μετά έκανα ρεσταρτ και πουθενά το ροοτ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστάς το recovery zip μέσω Magisk Manager, αφού σε εκείνη τη φάση δεν έχεις ροοτ;

 

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες από XDA.

πέρασα την φουλ ρομ, έβγαλα όλα τα Magisk modules, πέρασα το retention module, μετά έκανα ρεσταρτ και πουθενά το ροοτ.

 

Δεν χρειάζεται root για να εγκαταστήσεις το recovery.zip μεσω Magisk Manager. Το εγκαθιστάς σαν module, δεν κάνεις επανεκκίνηση, μετά κάνεις εγκατάσταση Magisk στο ανενεργό slot (τώρα έχεις root) και επανεκκίνηση.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται root για να εγκαταστήσεις το recovery.zip μεσω Magisk Manager. Το εγκαθιστάς σαν module, δεν κάνεις επανεκκίνηση, μετά κάνεις εγκατάσταση Magisk στο ανενεργό slot (τώρα έχεις root) και επανεκκίνηση.

 

Το module που λες είναι το Retention script;

Το πέρασα και δεν έκανα επανεκκίνηση μετά.

Και τι εννοείς εγκατάσταση του magisk; Εννοείς του patched boot;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το module που λες είναι το Retention script;

Το πέρασα και δεν έκανα επανεκκίνηση μετά.

Και τι εννοείς εγκατάσταση του magisk; Εννοείς του patched boot;

 

Υποθέτω ότι γνωρίζεις λίγα πράγματα από Magisk

https://www.angroid.gr/android-efarmoges/magisk-o-neos-kalyteros-tropos-na-kanete-root-ti-syskevi-sas

1. 'Ολα γίνονται με την εφαρμογή "Magisk Manager" που πρέπει να έχεις εγκατεστημένη.

2. Το module που λέω είναι το twrp-3.4.0-11-enchilada-installer-mauronofrio.zip

https://forum.xda-developers.com/t/recovery-3-4-0-11-enchilada-official-unofficial-twrp-touch-recovery-for-oneplus-6.3860815/

3. Μέσα από την εφαρμογή Magisk Manager πατάς Magisk-Εγκατάσταση και σε οδηγεί σε οθόνη με τρείς επιλογές.

Patch boot

Απευθείας εγκατάσταση και

Εγκατάσταση στο ανενεργό Slot (Μετά από OTA)

Αφού έρχεσαι από update, διαλέγεις την τρίτη επιλογή, κάνεις εγκατάσταση και μετά επανεκκίνηση.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι γνωρίζεις λίγα πράγματα από Magisk

https://www.angroid.gr/android-efarmoges/magisk-o-neos-kalyteros-tropos-na-kanete-root-ti-syskevi-sas

1. 'Ολα γίνονται με την εφαρμογή "Magisk Manager" που πρέπει να έχεις εγκατεστημένη.

2. Το module που λέω είναι το twrp-3.4.0-11-enchilada-installer-mauronofrio.zip

https://forum.xda-developers.com/t/recovery-3-4-0-11-enchilada-official-unofficial-twrp-touch-recovery-for-oneplus-6.3860815/

3. Μέσα από την εφαρμογή Magisk Manager πατάς Magisk-Εγκατάσταση και σε οδηγεί σε οθόνη με τρείς επιλογές.

Patch boot

Απευθείας εγκατάσταση και

Εγκατάσταση στο ανενεργό Slot (Μετά από OTA)

Αφού έρχεσαι από update, διαλέγεις την τρίτη επιλογή, κάνεις εγκατάσταση και μετά επανεκκίνηση.

 

Φίλε μου Ευχαριστώ, αλλά κάπου μπερδευόμαστε νομίζω.

Γνωρίζω φυσικά από Magisk, αφού σου αναφέρω πράγματα που δείχνουν ότι το Manager είναι εγκατεστημένο και μέσα από εκεί περνάω τα modules. Επίσης σου ανέφερα ότι έφτιαξα μόνος το magisk patched boot αρχείο.

Επίσης, δεν εμφανίζονται οι 3 επιλογές που λες στο Manager μετά το φλασαρισμα της ΡΟΜ.

 

Τελωσπαντων θα δούμε στην επόμενη αναβάθμιση τι από όλα θα δουλέψει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυκλοφόρησε επίσημα η open beta έκδοση του νέου OxygenOS 11 βασισμένου στο Android 11 για τα OnePlus 6/6T. Στο παρακάτω link μπορείτε να βρείτε τα links ώστε να την κατεβάσετε όπως και αυτά για να κάνετε roll back:

 

https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-android-11-open-beta-1-for-oneplus-6-6t.1464997/

 

Update: Την εγκατέστησα. Αρκετά stable για beta, δεν εχω αντιμετωπίσει καποιο σοβαρο πρόβλημα μεχρι τωρα πέρα από τη λίγο αυξημένη κατανάλωση στη μπαταρία που είναι κάτι αναμενώμενο.

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τον ενδιαφέρει για Volte & Vowifi βρήκα τρόπο που δουλεύει σε σχέση με τους οδηγούς σε xda και το έχω ανεβάσει στο reddit.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τον ενδιαφέρει για Volte & Vowifi βρήκα τρόπο που δουλεύει σε σχέση με τους οδηγούς σε xda και το έχω ανεβάσει στο reddit.

 

Εγώ που το είχα ενεργοποιήσει πριν βαλω τη beta του OOS 11 θα πρέπει να ξανακάνω τη διαδικασία; Στις επιλογες τις SIM μου εμφανιζει τα switches για VoLTE και Wi-Fi Calling. Επίσης εχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία από τη Vodafone. Δε θα έπρεπε να εμφανίζει κάποιο σήμα πάνω στη status bar;

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...