Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω καθαρή εγκατάσταση της τελευταίας official μήπως και λυθούν τα θεματακια που έχω.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ξεκλειδωτο bootloader, twrp, magisk. Μπορώ να προχωρήσω με τον παραδοσιακό τρόπο wipe system, data, cache και μετά install rom, twrp, reboot to recovery, install magisk και reboot. Αυτός είναι ο τρόπος;

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω καθαρή εγκατάσταση της τελευταίας official μήπως και λυθούν τα θεματακια που έχω.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ξεκλειδωτο bootloader, twrp, magisk. Μπορώ να προχωρήσω με τον παραδοσιακό τρόπο wipe system, data, cache και μετά install rom, twrp, reboot to recovery, install magisk και reboot. Αυτός είναι ο τρόπος;

 

You tapatalking to me?

Φίλε μου προσωπικά θα το έκανα με το πρόγραμμα που το κάνει επαναφορά από hard brick αλλά και αυτός ο τρόπος που περιγράφεις γίνεται.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η καθαρή εγκατάσταση αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά το θέμα που έχω με το scroll. Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε τι εννοώ.

 

Υπάρχει κανείς να έχει αντίστοιχο πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει,είναι πως σε μαύρο background,όταν κάνεις γρήγορη κίνηση σε φωτογραφίες, τότε αφήνει ένα μπλε ίχνος που ακολουθεί τη φωτογραφία. Και αυτό το παρατηρώ μόνο στο talon που έχω για Twitter με dark theme. Μόνο σε αυτή τη περίπτωση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει,είναι πως σε μαύρο background,όταν κάνεις γρήγορη κίνηση σε φωτογραφίες, τότε αφήνει ένα μπλε ίχνος που ακολουθεί τη φωτογραφία. Και αυτό το παρατηρώ μόνο στο talon που έχω για Twitter με dark theme. Μόνο σε αυτή τη περίπτωση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι των amoled πρόβλημα και υπάρχει παντού. Το έχω δει και σε note 8 το ίδιο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι των amoled πρόβλημα και υπάρχει παντού. Το έχω δει και σε note 8 το ίδιο.

 

Ισχύει αλλά δεν αποτελεί "πρόβλημα" ακριβώς αλλά χαρακτηριστικό όλων των oled οθονών γενικότερα το οποίο γίνεται πιο έντονο όσο πιο χαμηλός είναι ο φωτισμός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά δεν αποτελεί "πρόβλημα" ακριβώς αλλά χαρακτηριστικό όλων των oled οθονών γενικότερα το οποίο γίνεται πιο έντονο όσο πιο χαμηλός είναι ο φωτισμός.

Δεν ειναι ακριβώς χαρακτηριστικο των OLED.

Πως δηλαδή σε Apple η Sony δεν υφίσταται η ειναι σε πολύ περιορισμένο βαθμό και ειναι πολυ συνηθισμένο σε Samsung.?

Διοτι η 2 πρωτες εχουν αλγορίθμους επεξεργασίας που εφαρμόζουν στο panel ενω πχ Sammy,δεν κανει χρηση τέτοιων εργαλείων καλιμπραρισματος.

https://www.anandtech.com/show/12520/the-galaxy-s9-review/7

https://www.xda-developers.com/sony-xperia-xz3-review/

 

Και επειδη τα συγκρινα περσι s9 plus και 5T σε Sammy ήταν πολύ έντονο το φαινόμενο ενω σε 5Τ σε ελάχιστο βαθμό.

 

Δεν κοίταξα σε 6Τ πως ηταν παρ ολο πέρασαν 2 συσκευές απο τα χερια μου για μια εβδομάδα το καθένα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές αυτές,τις έχεις κλειδώσει από recent menu?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Όχι, δεν το ήξερα καν αυτο το option...

Το έκανα τώρα στο επιστροφή app, το adguard είναι οκ από προχθές (ξαναέκανα optimize - don't optimize και φαίνεται να έχει στρώσει).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το ήξερα καν αυτο το option...

Το έκανα τώρα στο επιστροφή app, το adguard είναι οκ από προχθές (ξαναέκανα optimize - don't optimize και φαίνεται να έχει στρώσει).

Ωραίος!
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τον οδηγό decrypt της συσκευής από xda?

Πήγαν όλα κατ' ευχήν?:lol:

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα το δοκιμάσω.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και εγώ αρκετές φορές reload εφαρμογών στο παρασκήνιο, 6g ram, τώρα απενεργοποίησα και την βελτιστοποίηση μπαταρίας που είχε ανοίξει. Το χειρότερο είναι ότι κάτι φορές με όλα στοκ μου παγώνει η εικονα στην κάμερα. Πέρασα το νέο apk της κάμερας σήμερα και θα το παρακολουθήσω. Σε σχέση με το op5 που είχα πριν, νιώθω σχεδόν σαν να πήγα δυο γενειες πίσω αντί για δύο μπροστά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που το βρισκουμε το νεο apk της καμερας?

 

https://www.apkmirror.com/apk/oneplus-ltd/oneplus-camera/

Διαλέγεις και παίρνεις

#never settle down
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.1.11 δεν παίζει η καινούρια κάμερα.Βασικά δουλεύει αλλά βγάζει τις φωτογραφίες στο ανάποδα.Βγάζεις σε όρθια στάση και την δείχνει στο πλάι παραμορφωμένη
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και εγώ αρκετές φορές reload εφαρμογών στο παρασκήνιο, 6g ram, τώρα απενεργοποίησα και την βελτιστοποίηση μπαταρίας που είχε ανοίξει. Το χειρότερο είναι ότι κάτι φορές με όλα στοκ μου παγώνει η εικονα στην κάμερα. Πέρασα το νέο apk της κάμερας σήμερα και θα το παρακολουθήσω. Σε σχέση με το op5 που είχα πριν, νιώθω σχεδόν σαν να πήγα δυο γενειες πίσω αντί για δύο μπροστά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία σχέση αυτό που περιγράφεις με το δικό μου κινητό και είναι προφανές ότι κάτι συμβαίνει στο δικό σου για να έχει τέτοια θέματα με κάμερα.

Δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες γενικές συγκρίσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

και με την 5.1.11 έχω θέματα στις ειδοποιήσεις, όχι πάντα αλλά κάποιες φορές ναι, οπότε θα δώσω και μια ευκαιρία στην treskmod αν και τους ρώσους δεν τους εμπιστεύομαι.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με poco αλλά ψήνομαι να μεταπηδησω στο op6. Διαβάζω όμως τα τελευταία σχόλια σας για την pie, για κάποια πρόβλημα και το ξανασκέφτομαι. Δε σκοπεύω να ασχοληθώ με root, custom roms, dev κλπ (τουλάχιστον για αρχή). Θα το δουλεύω με stable. Θεωρείτε ότι αν μου έρθει με 8.1 θα πρέπει να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση στη 9? Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που θα έπρεπε να γνωρίζω πριν προχωρήσω σε αγορά; Πχ ειδοποιήσεις παίζουν όλες κανονικά; Η gcam μπορεί να περαστεί χωρίς root και λοιπές διαδικασίες;

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με poco αλλά ψήνομαι να μεταπηδησω στο op6. Διαβάζω όμως τα τελευταία σχόλια σας για την pie, για κάποια πρόβλημα και το ξανασκέφτομαι. Δε σκοπεύω να ασχοληθώ με root, custom roms, dev κλπ (τουλάχιστον για αρχή). Θα το δουλεύω με stable. Θεωρείτε ότι αν μου έρθει με 8.1 θα πρέπει να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση στη 9? Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που θα έπρεπε να γνωρίζω πριν προχωρήσω σε αγορά; Πχ ειδοποιήσεις παίζουν όλες κανονικά; Η gcam μπορεί να περαστεί χωρίς root και λοιπές διαδικασίες;

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σου απαντήσω μόνο στο κομμάτι gcam, φίλος έχει Port από pixel 3 χωρίς να είναι rooted. Λειτουργούν όλα . Μέχρι και το night sight

Link to comment
Share on other sites

Στην 5.1.11 δεν παίζει η καινούρια κάμερα.Βασικά δουλεύει αλλά βγάζει τις φωτογραφίες στο ανάποδα.Βγάζεις σε όρθια στάση και την δείχνει στο πλάι παραμορφωμένη
Εδώ και αρκετές εκδόσεις της εφαρμογής της καμερας, δεν είναι συμβατή με Oreo.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με poco αλλά ψήνομαι να μεταπηδησω στο op6. Διαβάζω όμως τα τελευταία σχόλια σας για την pie, για κάποια πρόβλημα και το ξανασκέφτομαι. Δε σκοπεύω να ασχοληθώ με root, custom roms, dev κλπ (τουλάχιστον για αρχή). Θα το δουλεύω με stable. Θεωρείτε ότι αν μου έρθει με 8.1 θα πρέπει να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση στη 9? Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που θα έπρεπε να γνωρίζω πριν προχωρήσω σε αγορά; Πχ ειδοποιήσεις παίζουν όλες κανονικά; Η gcam μπορεί να περαστεί χωρίς root και λοιπές διαδικασίες;

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

Γιατί ποιος σου είπε ότι όλοι έχουμε τουλάχιστον ένα πρόβλημα;

Γιατί εγώ προσωπικά και σίγουρα και άλλοι δεν έχουμε κανένα.

 

Και από περιέργεια, γιατί θες να φύγεις από το POCO; Αφού όλοι λένε ότι πάει τρένο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

Γιατί ποιος σου είπε ότι όλοι έχουμε τουλάχιστον ένα πρόβλημα;

Γιατί εγώ προσωπικά και σίγουρα και άλλοι δεν έχουμε κανένα.

 

Και από περιέργεια, γιατί θες να φύγεις από το POCO; Αφού όλοι λένε ότι πάει τρένο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν είχα λόγο να σου θίξω τη συσκευη και να στη βγάλω προβληματική, αλλά τα τελευταία ποστ αναφέρουν, προβληματα! Αν δεν τα διάβαζα δε θα ρώταγα!

Αναφορικά με το poco, δεν έχω κανένα ιδιαίτερο θέμα και πράγματι είναι αψογη συσκευή για 250€, με συνεχή υποστήριξη. Οι λόγοι που σκέφτομαι την αλλαγή είναι για την οθονη, την εμφάνιση και τη κάμερα, κάνοντας συμβιβασμό στο θέμα της μπαταρίας

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...