Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάγκες καινούργιος εδώ και σε OnePlus. Προσφορά το 6 σε μπανγκουντ αλλά με hydrogen os. Εύκολη η αλλά του σε Ο2os και αν ναι ποια τα βήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Στο app του Stoiximan δεν μου παιζει fullscreen τα παιχνιδια.

Το εχει παρατηρησει αλλος?

Το κανει και στο 6t...

 

Και εγώ το ίδιο θέμα, μόνο από browser παίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με OOS, blu spark twrp & magisk.Θελω να δοκιμασω την pixel experience. Ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για backup αν θελω να γυρισω σε αυτη που εχω τωρα, χωρις να χαθει κατι?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

για να γυρίσεις σε στοκ ενας τροπος υπάρχει, φουλ ρισετ με το MsmDownloadTool, αλλιώς θα μπρικάρει.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να γυρισω σε στοκ, θελω να γυρισω στη κατασταση που ειμαι τωρα. Γιαυτο ρωταω για backup.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

μονο αν κανεις decrypt μπορείς να κάνεις ότι θες, backup restore να δοκιμαζεις ρομ κλπ.αν πχ κανεις ριστορ απο αλλη ρομ η απλα φλασαρεις ξανα την στοκ, παπαλα, μπρικαρε.

 

εγώ πάντως έχω ξενερωσει, κλείνει εφαρμογές, δεν έρχονται ειδοποιήσεις και τώρα τελευταία δεν βγάζω και μπαταρία, με το ζόρι μέρα.Ότι και να έχω δοκιμάσει απο λύσεις που προτείνουν δεν βλέπω προκοπή..

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με OOS, blu spark twrp & magisk.Θελω να δοκιμασω την pixel experience. Ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για backup αν θελω να γυρισω σε αυτη που εχω τωρα, χωρις να χαθει κατι?

 

Αυτό είναι αδύνατο σε συσκευές με A/B partition.

Ξεχάστε όσα ξέρατε έως τώρα με διαδικασία rooting,backup and restore.

Με A/B partition πλέον μπορείς μόνο μια rom εγκαταστησεις,να πάρεις backup την ίδια και να την επαναφερεις την ίδια μόνο.

 

Αν πας να εγκαταστησεις δεύτερη διαφορετικη rom αυτόματα διαγραφεις την υπάρχουσα που είχες πρωτινος άρα παπαλα και φτου από την αρχή.

 

Πλέον ούτε multi boot ούτε multi backup υποστήριζεται σε A/B partition άρα κάθε φορά που πας από μια σε άλλη rom η επιστροφή ισοδυναμεί με στήσιμο από αρχή της πρώτης και αυτό ισχύει για όλες τις rom είτε custom είτε stock.

 

Μάλιστα το ίδιο ισχύει και με open beta και stable που εξίσου δεν μπορούν να συνυπάρχουν.

 

Μόνο με decrypted συσκευή λύνεται θεωρητικά το θέμα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις μπακαπ και μετά κάνεις decrypt έχεις θέμα? δλδ να πάρεις μπακαπ, να κάνεις decrypt, να παίξεις μπάλα με 100 ρομ και μετά να γυρίσεις σε μπακαπ που πηρες πριν το decrypt

 

ε κουτσα κουτσα πάμε στο να πάρω κινητό με κουμπιά των 20 ευρώ.κάπου ειχα ενα νοκια 6100 που έβγαζε 3 βδομάδες μπαταρία, λογικά θα δουλεύει ακόμα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε εδω

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/test-decryption-t3818775

 

Εδω και το πιο φρεσκο decrypted zip file

https://zackptg5.com/downloads/Disable_Dm-Verity_ForceEncrypt_12.15.2018.zip

 

Επίσης διαβάστε και το post του xXx No limits developer post 3150

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/development/rom-xxx-nolimits-1-0-speed-ram-optimized-t3799167/post78100903#post78100903

 

Καπου στο νημα είχε βγάλει και xXx-No-Verity-Treble_v4 decrypted zip αν δεν δουλέψουν τα άλλα πάνω

 

Προσπάθησα επι 2ημερο με 6Τ να κανω και εγω decrypted αλλα δεν τα κατάφερα και εκτος αυτου δεν έβρισκα tutorial η χρήστη σε xda με ανάλογη εμπειρία και ετσι το παράτησα το θέμα.

 

Ειχα συνηθίσει απο 5Τ που εκανα πανεύκολα εναλλαγές μεταξύ πολλών rom και backup and restore ηταν παιχνιδάκι αλλα απο 6 και μετα μαμηθηκε το θεμα με το A/B partition.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ! Επικοινώνησες μέσω email; παράξενο...

Έχω στείλει αρκετά. Μόνο αυτοματοποιημένες απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες λίγες ερωτήσεις πάνω στο θέμα

 

1. Για custom rom πρέπει να προηγηθεί decrypt, σωστά;

2. Με το decrypt γίνεται ολικό format της συσκευής, ακόμα και της internal μνήμης;

3. Μετά το decrypt παίζεις μπάλα με φλασαρισματα, backup/restore χωρίς πρόβλημα;

4. Σε στοκ κατάσταση ξαναγυρνάς μόνο με το msm tool και με ολικό format πάλι της συσκευής;

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες λίγες ερωτήσεις πάνω στο θέμα

 

1. Για custom rom πρέπει να προηγηθεί decrypt, σωστά;

2. Με το decrypt γίνεται ολικό format της συσκευής, ακόμα και της internal μνήμης;

3. Μετά το decrypt παίζεις μπάλα με φλασαρισματα, backup/restore χωρίς πρόβλημα;

4. Σε στοκ κατάσταση ξαναγυρνάς μόνο με το msm tool και με ολικό format πάλι της συσκευής;

 

You tapatalking to me?

1.οχι απαραίτητα και με encrypted παίζει.(το decrypted επαιζε το ρολο εως 5Τ οτι μπορούσες να κάνεις απεριόριστες εναλλαγές μεταξύ rom,απεριόριστη αξιοποίηση backup and restore και απεριόριστη δυνατότητα multiboot rom χωρίς ποτε να χρειαστείς να φορμαρεις data αρα δεν ειχες να κανεις με στησίματα οτιδήποτε απο αρχή

2.ναι

3.θεωρητικα, στην πράξη όμως δεν γνωρίζουμε αφου δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία και feedback χρηστών που να το επιβεβαιωνουν και πουν αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησαν.

4.γυρνας μονο αν εχεις μπρικαρει την συσκευή και σαν τελευταία λύση εφόσον εχεις εξαντλήσει ολες τις άλλες πιθανές λύσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Παίζει δηλαδή το ρολο μαξιλάρι ασφαλείας.

 

διαβάστε και εδω που είχαμε γράψει κάποια πράγματα σε 6T νήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471105&page=127

 

Η ουσία είναι οτι οτιδήποτε αφορά custom διαδικασίες όπως το ξέραμε έχει αλλάξει ριζικά πλέον με το A/B partition.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, σε γενικές γραμμές μπορείς να φλασαρεις διάφορες rom ακόμα και από stock σε custom και αντίστροφα, αρκεί να στήνεις πάντα από την αρχή.

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, σε γενικές γραμμές μπορείς να φλασαρεις διάφορες rom ακόμα και από stock σε custom και αντίστροφα, αρκεί να στήνεις πάντα από την αρχή.

 

You tapatalking to me?

 

Ναι ναι κανονικοτατα έτσι δεν έχεις κανένα θέμα και encrypted να είσαι ακολουθωντας τα βήματα που ορίζει η κάθε rom για εγκατάσταση η αντίστοιχα αναβάθμιση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν καταλαβαινω, το τηλεφωνο θεωριτικα ειναι "τουμπανο" γιατι τοσο σκαλισμα?

Τι ιδιαιτερο προβλημα εχει για να πεσει τοσο πειραγμα?

Ειχα ενα Oukitel k6000 pro και ο μονος λογος που το ειχα παρει ηταν οτι ειχε καθαρο adroid και δεν χρειαζοτανε να ασχοληθεις ιδιαιτερα μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν καταλαβαινω, το τηλεφωνο θεωριτικα ειναι "τουμπανο" γιατι τοσο σκαλισμα?

 

Τι ιδιαιτερο προβλημα εχει για να πεσει τοσο πειραγμα?

 

Ειχα ενα Oukitel k6000 pro και ο μονος λογος που το ειχα παρει ηταν οτι ειχε καθαρο adroid και δεν χρειαζοτανε να ασχοληθεις ιδιαιτερα μαζι του.

 

 

Ο κάθε ένας έχει τα δικά του θέλω πολύ απλά και δικές του ιδιαιτεροτητες

Προσωπικά το θεωρώ χαζό να σου επιτρέπεται ελεύθερο το rooting που στην ουσία είναι να έχεις administration δικαίωμα στην συσκευή σου χωρίς επιπτωση στην εγγύηση όπως ακριβώς έχουμε στα pc μας δεκαετίες τώρα και να μην αξιοποιουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

 

Πόσο μάλλον με Pie που η Google αφαίρεσε επιλογές που κάποιος χρήστης θα ήθελε να ασχοληθεί απροσκοπτα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν καταλαβαινω, το τηλεφωνο θεωριτικα ειναι "τουμπανο" γιατι τοσο σκαλισμα?

 

Τι ιδιαιτερο προβλημα εχει για να πεσει τοσο πειραγμα?

 

Ειχα ενα Oukitel k6000 pro και ο μονος λογος που το ειχα παρει ηταν οτι ειχε καθαρο adroid και δεν χρειαζοτανε να ασχοληθεις ιδιαιτερα μαζι του.

Εν μέρη συμφωνώ. Για τον μέσο χρήστη το κινητό είναι τρομερό και δεν χρειάζεται τίποτα. Υπάρχουμε όμως κι εμείς οι άρρωστοι που αν δεν δοκιμάσουμε διάφορα καλουδια δεν ησυχάζουμε. Προσωπικά προέρχομαι από Nexus στο οποίο έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Πάντως ακόμα κρατιέμαι και προς το παρόν μόνο bootloader ξεκλείδωσα και φυσικά root. Χωρίς root καλύτερα να μην έχω smartphone.

 

You tapatalking to me?

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...