Jump to content

Αγορά κινητού έως 100€ από Gearbest


MaxH
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

 

θέλω την βοήθειά σας για την επιλογή smartphone που θα χρησιμοποιείται από κοπέλα.

Τα κριτήρια επιλογής είναι ως εξής:

 

1) Κόστος έως 100€ το πολύ.

2) Το μέγεθος οθόνης έως 5", HD ανάλυση.

3) Θα πρέπει να είναι διαθέσιμο από Gearbest, γιατί υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο σε αυτό το κατάστημα.

4) 800αρα μπάντα επιθυμητή, αν και όχι απόλυτα απαραίτητη.

5) dual sim, ir, nfc το ίδιο.

6) Ελληνικό μενού ευπρόσδεκτο, αλλά όχι απαραίτητο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με φλασαρισμα. Αντίθετα, πρέπει το κινητό να γίνεται rooted.

7) Καλή οθόνη, στα πλαίσια του αναφερόμενου κόστους, βέβαια.

8) βαθμός σημασίας: αυτονομία 8, ομαλή λειτουργία και απόκριση 9, βαρύ gaming 0, κάμερα 8. Το κινητό θα χρησιμοποιείται βασικά ως τηλέφωνο και για σερφάρισμα (κυρίως μέσω wifi), περιστασιακά για φωτογραφίες και βίντεο.

9) τωρινή συσκευή: Samsung S3 mini

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τρομερό κινητό για τα λεφτά του και ασυναγώνιστες φωτογραφίες σε αυτά τα λεφτά. Το έχει η γυναίκα μου 1 μήνα και είναι πολύ ευχαριστημένη.

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1524274.html?wid=1817324

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό κινητό για τα λεφτά του και ασυναγώνιστες φωτογραφίες σε αυτά τα λεφτά. Το έχει η γυναίκα μου 1 μήνα και είναι πολύ ευχαριστημένη.

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1524274.html?wid=1817324

Σ αυτά τα λεφτά όντως είναι πολύ καλή επιλογή. Έχω πάρει 2. Μόνο μειονέκτημα ότι είναι Android 6

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό κινητό για τα λεφτά του και ασυναγώνιστες φωτογραφίες σε αυτά τα λεφτά. Το έχει η γυναίκα μου 1 μήνα και είναι πολύ ευχαριστημένη.

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1524274.html?wid=1817324

 

Επειδή ψάχνω κάτι οικονομικό για τη μητέρα μου, έχει Ελληνικά; Ή εστω υπάρχει κάποια καλή stable rom με ελληνικά να βάλω; (κατά προτίμηση nougat για gcam); Η google camera δουλεύει απροβλημάτιστα; Γενικά θα το πρότεινες για άνθρωπο που θα του το στηνα μια φορα και θα τρεχε μετά κομπλε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κάτι οικονομικό για τη μητέρα μου, έχει Ελληνικά; Ή εστω υπάρχει κάποια καλή stable rom με ελληνικά να βάλω; (κατά προτίμηση nougat για gcam); Η google camera δουλεύει απροβλημάτιστα; Γενικά θα το πρότεινες για άνθρωπο που θα του το στηνα μια φορα και θα τρεχε μετά κομπλε;

 

Δεν είναι πλήρως μεταφρασμένο το μενού. Είναι 70-30 ελληνικά - αγγλικά. Από ότι έχω διαβάσει εδώ, υπάρχουν κάποιες ρομ αλλά για το cool 1 (το οποίο είναι ίδιο κινητό χωρίς την 800άρα), αλλά δε γνωρίζω αν είναι συμβατές με το leree. Για την κάμερα που λες δε γνωρίζω. Από την πρώτη μέρα δουλεύω τη μαμά με πολύ καλά αποτελέσματα. Και η γυναίκα μου, που το χρησιμοποιεί, δε γνωρίζει, από κινητά, πολλά πράματα. Όπως το πήρα με τη μαμά ρομ το δουλεύει μια χαρά.

 

Edit: Για να λέμε και τα αρνητικά. Είχα θέμα με τις ειδοποιήσεις του viber. Το πρόβλημα λύθηκε κλειδωνοντας την εφαρμογή για να μην κλείνει από το παρασκήνιο.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κάτι οικονομικό για τη μητέρα μου, έχει Ελληνικά; Ή εστω υπάρχει κάποια καλή stable rom με ελληνικά να βάλω; (κατά προτίμηση nougat για gcam); Η google camera δουλεύει απροβλημάτιστα; Γενικά θα το πρότεινες για άνθρωπο που θα του το στηνα μια φορα και θα τρεχε μετά κομπλε;

 

gcam δεν καταφερα να την κανω να δουλεψει. rom του cool1 δεν περασα αλλα διαβασα στο 4pda οτι η νουγκατ δημιουργει προβλημα μρ τον ηχο στο leree. Επισης, δεν υπαρχει rom αλλη, μόνο δοκιμές αν κάνει κάποιος με rom του cool1...

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ παδια. Μάλλον θα πάω σε κανένα redmi 5 plus αφού το κινητό το θέλω όσο πιο stable γίνεται με 100% ελληνικα. Αν ήταν για μένα εννοείται ότι θα προτιμουσα το φτηνότερο leere 3 με το γρηγορότερο soc 652.
Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ παδια. Μάλλον θα πάω σε κανένα redmi 5 plus αφού το κινητό το θέλω όσο πιο stable γίνεται με 100% ελληνικα. Αν ήταν για μένα εννοείται ότι θα προτιμουσα το φτηνότερο leere 3 με το γρηγορότερο soc 652.

 

Γενικά δεν ασχολείται και κανείς. Προσωπικά ,ενώ το έχω ρουτάρει, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να ασχολούμαι με δοκιμές ρομ και κυρίως τα προβλήματα αυτών. Η αρχική rom δουλεύει αρκετά καλά και ότι περιττό είχε το πέταξα.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν ασχολείται και κανείς. Προσωπικά ,ενώ το έχω ρουτάρει, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να ασχολούμαι με δοκιμές ρομ και κυρίως τα προβλήματα αυτών. Η αρχική rom δουλεύει αρκετά καλά και ότι περιττό είχε το πέταξα.

 

Βασικά αν είχε 100% ελληνικά και ήταν σε nougat (για gcam) προφανώς ούτε εγώ θα το συζητούσα. Και εντάξει χωρίς gcam πες το βολευουμε... αλλά τώρα τη μάνα μου μεγαλη γυναίκα να της εμφανίσει κανένα αγγλικό και να με παίρνει τηλέφωνο να μου λέει ότι τις βγάζει "κινέζικα"; Άστο καλύτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα, σας ευχαριστώ και τους δύο!

 

Έκανες την καλύτερη επιλογή. Το κινητό αξίζει για πολύ παραπάνω από 100 ευρώ. Εδώ και σχεδόν 1 1/2 χρόνο (για τους γνώστες και τους μη κολλημένους με Xiaomi/Huawei 6X) είναι best value for money (Cool1 και το νεότερο LeRee). Για να μην πω κατασκευαστικά είναι μακράν από αντίστοιχα Xiaomi (που τα βελτίωσαν τελευταία).

Δεν πειράζει που είναι android 6, σε καθημερινή χρήση δεν χάνεις απολύτως τίποτα, και να μην ήξερες τι τρέχει δεν σε απασχολεί καθόλου, οι εφαρμογές του google play ενημερώνονται κανονικά που είναι και το βασικότερο, οπότε είσαι οκ.

 

Στο cool1 υπάρχει τρόπος να μπουν Ελληνικά 100%. Πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για το LeRee που είναι το ίδιο με την 800άρα. Τώρα για όσους δεν ξέρουν Αγγλικά ας βάλουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν κάτι που πωλείται επίσημα στην Ελλάδα. Σ' αυτή την περίπτωση οι χαμηλότερες επιδόσεις (ή παραπλήσιες αν δαπανήσει κανείς τα 2πλάσια) που προσφέρει ο ανταγωνισμός, δεν είναι το ζητούμενο.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση οι χαμηλότερες επιδόσεις (ή παραπλήσιες αν δαπανήσει κανείς τα 2πλάσια) που προσφέρει ο ανταγωνισμός, δεν είναι το ζητούμενο.

 

Υπερβάλλεις το λιγότερο. Σε κοντινή τιμή υπάρχουν καλές προτάσεις από Ελλάδα και με καλύτερη εγγύηση.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλλεις το λιγότερο. Σε κοντινή τιμή υπάρχουν καλές προτάσεις από Ελλάδα και με καλύτερη εγγύηση.

 

Σε πόσο κοντινή τιμή και από Ελλάδα κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν είχε 100% ελληνικά και ήταν σε nougat (για gcam) προφανώς ούτε εγώ θα το συζητούσα. Και εντάξει χωρίς gcam πες το βολευουμε... αλλά τώρα τη μάνα μου μεγαλη γυναίκα να της εμφανίσει κανένα αγγλικό και να με παίρνει τηλέφωνο να μου λέει ότι τις βγάζει "κινέζικα"; Άστο καλύτερα :lol:
Εγώ έχω το leeco cool1 με jui (coolpad) 7.1 και gcam. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να περαστεί στο leree, αν γίνεται όμως αξίζει με χίλια. Διάβασε στο 4pda

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο κοντινή τιμή και από Ελλάδα κιόλας;

 

Τα 130 ευρώ του redmi note 4, ή τα 150 του MiA1 και του M6 Note δεν είναι διπλή τιμή, ούτε οι συσκευές αυτές είναι υποδεέστερες.

 

Το leeco ίσως είναι λίγο ανώτερο στις φωτογραφίες του redmi αλλά σίγουρα δε ρίχνει σαγόνια. Το bokeh είναι μάλλον το μόνο πραγματικό προταίρημά του στο θέμα της κάμερας. Μιλαώ πάντα για το LeRee γιατί δε νομίζω ότι έχει νόημα να συγκρίνουμε κινέζικες εκδόσεις με ευρωπαϊκές.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Τα 130 ευρώ του redmi note 4, ή τα 150 του MiA1 και του M6 Note δεν είναι διπλή τιμή, ούτε οι συσκευές αυτές είναι υποδεέστερες.

 

Το leeco ίσως είναι λίγο ανώτερο στις φωτογραφίες του redmi αλλά σίγουρα δε ρίχνει σαγόνια. Το bokeh είναι μάλλον το μόνο πραγματικό προταίρημά του στο θέμα της κάμερας. Μιλαώ πάντα για το LeRee γιατί δε νομίζω ότι έχει νόημα να συγκρίνουμε κινέζικες εκδόσεις με ευρωπαϊκές.

 

Εντάξει από τα 100 στα 140-150 είναι 50% αύξηση. Για κάποιον που ψάχνει μέχρι 100 ευρώ δεν το λες και κοντά, όταν μάλιστα το leree δεν είναι σε τίποτα υποδεέστερο από αυτά που ανέφερες μη πω ότι παίρνεις καλύτερο κινητό (πλην ρομ) με λιγότερα λεφτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει από τα 100 στα 140-150 είναι 50% αύξηση. Για κάποιον που ψάχνει μέχρι 100 ευρώ δεν το λες και κοντά, όταν μάλιστα το leree δεν είναι σε τίποτα υποδεέστερο από αυτά που ανέφερες μη πω ότι παίρνεις καλύτερο κινητό (πλην ρομ) με λιγότερα λεφτά. :)

 

Είναι μία επιλογή αναλόγως τί θες, σίγουρα όχι η μοναδική ή η ιδανική, εκεί θέλω να καταλήξω. Έχει κάποια υπέρ αλλά και κάποια τεράστια κατά που επιβάλλεται να τα ξέρεις πριν την αγορά και που νομίζω τα έχω αναφέρει στο αντίστοιχο θέμα.

Επίσης, το πλην ρομ που αναφέρεις δεν πρέπει να μπαίνει σε παρένθεση αλλά να γράφεται με bold. Αν είχε προσεγμένη rom θα ήταν το απόλυτο vfm.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...