Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mate 10 pro vs Lumia 950

 

Night mode vs auto vs auto ... Από τα exif θα καταλάβετε ποια είναι ποια ...

 

Βγαλμένες με διάφορα 10 δευτερολέπτων

 

https://www.flickr.com/photos/147338525@N07/shares/qxqMS9

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Κατι δεν πηγε καλα εδω με το lumia 950 και αυτο φαίνεται και στις φωτογραφίες του mate που και σε αυτο δεν πήγαν πολυ καλα τα πραγματα....

Ισως θα επρεπε να επιλέξεις ενα διαφορετικό σκηνικό. Το mate ηταν καλύτερο αλλα πιστεύω οτι και οι δυο συσκευές θα θα πήγαιναν καλύτερα σε ενα αλλο σκηνικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυο τρεις ημερήσιες να ξεφύγουμε απο το σκότος που εχει πέσει και απόψε στο θεμα....

mix 2s auto.

 

 

 

 

28809649437_d944b81d37_c.jpgIMG_20180728_133923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

42982940224_e01abce6bc_c.jpgIMG_20180728_133930 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

43652087072_b27b6ca4ca_c.jpgIMG_20180728_134923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν πηγε καλα εδω με το lumia 950 και αυτο φαίνεται και στις φωτογραφίες του mate που και σε αυτο δεν πήγαν πολυ καλα τα πραγματα....

Ισως θα επρεπε να επιλέξεις ενα διαφορετικό σκηνικό. Το mate ηταν καλύτερο αλλα πιστεύω οτι και οι δυο συσκευές θα θα πήγαιναν καλύτερα σε ενα αλλο σκηνικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυο τρεις ημερήσιες να ξεφύγουμε απο το σκότος που εχει πέσει και απόψε στο θεμα....

mix 2s auto.

 

 

 

 

28809649437_d944b81d37_c.jpgIMG_20180728_133923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

42982940224_e01abce6bc_c.jpgIMG_20180728_133930 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

43652087072_b27b6ca4ca_c.jpgIMG_20180728_134923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

Νικο θα τολμησω να πω οτι η καμερα ειναι νουμερο 1 αυτη τη στιγμη.

πως τη βλεπεις σε σχεση με το 950 xl?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το φόρουμ είναι νεκρό. Δίχως έλεγχο, δίχως τίποτα. Αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα εδώ μέσα. Σας ευχαριστώ όλους γι αυτά που έμαθα εδώ μέσα. Καλή συνέχεια να έχετε όλοι.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλό βράδυ και καλά κρασιά και από εμένα παιδιά... Όποιος θέλει να βλέπει φωτογραφίες και συγκριτικά με άλλες συσκευές ας μπαίνει σε ένα, ένα θέμα κάθε συσκευης και ας ψάχνει... Το συγκριτικό που ανέβασα μεταξύ s8+ & p20 pro ήταν το τελευταίο...Έβαζα κάποιες φωτογραφίες εδώ με σκοπό να μάθω πως να διαβάζω τις φωτογραφίες, να βοηθηθω και να βοηθήσω... Πράγμα που δεν το ένιωσα... Καλο κουράγιο...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Έφερα φασαρία χωρίς να είναι σκοπός. Ανέβασα μια πολύ δύσκολη σκηνή και για τα 2 κινητά. Πολύ περίεργος φωτισμός χρώματα κτλ. Έχω βγάλει εξαιρετικές φωτό με το 950, αλλά πλέον αρχίζει και δείχνει την ηλικία του στα δύσκολα.

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν πηγε καλα εδω με το lumia 950 και αυτο φαίνεται και στις φωτογραφίες του mate που και σε αυτο δεν πήγαν πολυ καλα τα πραγματα....

Ισως θα επρεπε να επιλέξεις ενα διαφορετικό σκηνικό. Το mate ηταν καλύτερο αλλα πιστεύω οτι και οι δυο συσκευές θα θα πήγαιναν καλύτερα σε ενα αλλο σκηνικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυο τρεις ημερήσιες να ξεφύγουμε απο το σκότος που εχει πέσει και απόψε στο θεμα....

mix 2s auto.

 

 

 

28809649437_d944b81d37_c.jpgIMG_20180728_133923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

42982940224_e01abce6bc_c.jpgIMG_20180728_133930 by Nikos Manousakis, on Flickr​

 

 

 

43652087072_b27b6ca4ca_c.jpgIMG_20180728_134923 by Nikos Manousakis, on Flickr​

Παρά πολύ καλές ειλικρινά!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Έφερα φασαρία χωρίς να είναι σκοπός. Ανέβασα μια πολύ δύσκολη σκηνή και για τα 2 κινητά. Πολύ περίεργος φωτισμός χρώματα κτλ. Έχω βγάλει εξαιρετικές φωτό με το 950, αλλά πλέον αρχίζει και δείχνει την ηλικία του στα δύσκολα.

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Δεν φταίει η ηλικία. Λογικά το 950 τα καταφέρνει καλύτερα από αυτό το αποτέλεσμα. Αν θέλεις κάνε ένα νεο συγκριτικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φαντάσου να είχαμε και καμιά κληρονομιά να χωρίσουμε

 

:lol: :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν φυγει ο ενας φυγει ο αλλος εμεις ολοι θα χάσουμε.

Βρε υπαρχουν καλύτερα συγκριτικά απο τα χέρια του κόσμου;

Με τα στημένα του youtube η με τους γνώστες στο flickr δε βγάζεις ένα σωστό συμπέρασμα.

Ρίξτε φωτογραφίες και αφήστε τους καβγάδες.

Το xiaomi σκοτώνει!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά θαυμάσιο το mix2s..

 

S9 auto

διαχείριση γρήγορων ρυθμών

 

29907723538_5273fa3cb2_c.jpg2018-08-01_10-15-30 by vasilis poun, on Flickr

 

καθολου καλη ληψη απο το galaxy.

Τα δεντρα πισω βγηκαν μαυρα...ενω τα προσωπα δεν εχουν φυσικοτητα.

Επισης δεν μπορεσε να πιασει σωστα την κινηση...

Link to comment
Share on other sites

καθολου καλη ληψη απο το galaxy.

Τα δεντρα πισω βγηκαν μαυρα...ενω τα προσωπα δεν εχουν φυσικοτητα.

Επισης δεν μπορεσε να πιασει σωστα την κινηση...

 

έχει δύσει ο ήλιος, φαίνεται άλλωστε και απο την ώρα που τραβήχτηκε η φωτο.. οπότε λογικό να βγουν μαύρα αφου δεν φωτίζονται απο καπου

 

τα πρόσωπα μια χαρά βγήκαν για τις συνθήκες, δεν τραβούσα ακίνητα αγάλματα για να φαίνεται λεπτομέρεια

 

πως ακριβώς να πιάσει σωστά την κίνηση; για να παγώσει η εικόνα χρειάζεται γρήγορη ταχύτητα κλείστρου, κατι που δεν ήταν εφικτό καθώς η λήψη είναι βραδινή και θα σκοτείνιαζε το κάδρο με ταχύτερο shutter speed

 

οτι άλλη απορία έχεις την συζητάμε, θα χαρώ πολύ να σου μάθω βασικά πράγματα φωτογραφίας:)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

έχει δύσει ο ήλιος, φαίνεται άλλωστε και απο την ώρα που τραβήχτηκε η φωτο.. οπότε λογικό να βγουν μαύρα αφου δεν φωτίζονται απο καπου

 

τα πρόσωπα μια χαρά βγήκαν για τις συνθήκες, δεν τραβούσα ακίνητα αγάλματα για να φαίνεται λεπτομέρεια

 

πως ακριβώς να πιάσει σωστά την κίνηση; για να παγώσει η εικόνα χρειάζεται γρήγορη ταχύτητα κλείστρου, κατι που δεν ήταν εφικτό καθώς η λήψη είναι βραδινή και θα σκοτείνιαζε το κάδρο με ταχύτερο shutter speed

 

οτι άλλη απορία έχεις την συζητάμε, θα χαρώ πολύ να σου μάθω βασικά πράγματα φωτογραφίας:)

Ακριβώς Βασίλη τα είπες όλα, τώρα για φωτογραφία σε κίνηση είναι άψογη τι παραπάνω ήθελε ο συγκεκριμένος κύριος δεν μπορώ να καταλάβω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει δύσει ο ήλιος, φαίνεται άλλωστε και απο την ώρα που τραβήχτηκε η φωτο.. οπότε λογικό να βγουν μαύρα αφου δεν φωτίζονται απο καπου

 

τα πρόσωπα μια χαρά βγήκαν για τις συνθήκες, δεν τραβούσα ακίνητα αγάλματα για να φαίνεται λεπτομέρεια

 

πως ακριβώς να πιάσει σωστά την κίνηση; για να παγώσει η εικόνα χρειάζεται γρήγορη ταχύτητα κλείστρου, κατι που δεν ήταν εφικτό καθώς η λήψη είναι βραδινή και θα σκοτείνιαζε το κάδρο με ταχύτερο shutter speed

 

οτι άλλη απορία έχεις την συζητάμε, θα χαρώ πολύ να σου μάθω βασικά πράγματα φωτογραφίας:)

 

Εσυ ο εξυπνος δεν εγραψε διαχειριση γρηγορων ρυθμων?

λοιπον η φωτο εχει blur...οποτε αυτο που εγραψες δεν υφισταται.

Περα απο αυτο υπαρχει μεγαλη αλλοιωση στα χρωματα...κατι που δειχνει την αδυναμια του αισθητηρα.

Γενικα προκειται για μια φωτο κατω του μετριου...παμε παρακατω και την ξεχναμε

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ο εξυπνος δεν εγραψε διαχειριση γρηγορων ρυθμων?

λοιπον η φωτο εχει blur...οποτε αυτο που εγραψες δεν υφισταται.

Περα απο αυτο υπαρχει μεγαλη αλλοιωση στα χρωματα...κατι που δειχνει την αδυναμια του αισθητηρα.

Γενικα προκειται για μια φωτο κατω του μετριου...παμε παρακατω και την ξεχναμε

 

δεν έχει η φωτο blur, οι άνθρωποι ειναι θολοί γιατί πολυ απλά έτρεχαν

η υπόλοιπη φωτογραφία μια χαρά ευκρίνεια έχει για την ώρα που τραβήχτηκε ξαναλέω

 

μήπως έχει πρόβλημα το μονιτορ σου;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει η φωτο blur, οι άνθρωποι ειναι θολοί γιατί πολυ απλά έτρεχαν

η υπόλοιπη φωτογραφία μια χαρά ευκρίνεια έχει για την ώρα που τραβήχτηκε ξαναλέω

 

μήπως έχει πρόβλημα το μονιτορ σου;

 

Κανενα θεμα η οθονη μου...ολες οι υπολοιπες φωτο φαινονται σωστες.

Μονο στη δικια σου βλεπω μετριο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα η οθονη μου...ολες οι υπολοιπες φωτο φαινονται σωστες.

Μονο στη δικια σου βλεπω μετριο αποτελεσμα.

 

αφου ειναι σωστή η οθόνη σου, τοτε δεν έχεις αρκετές φωτογραφικές γνώσεις προφανώς.. τις οποίες ανέλυσα παραπάνω και συμφώνησε και ο vag74 μαζι μου

 

πάμε παρακάτω λοιπόν

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι σωστή η οθόνη σου, τοτε δεν έχεις αρκετές φωτογραφικές γνώσεις προφανώς.. τις οποίες ανέλυσα παραπάνω και συμφώνησε και ο vag74 μαζι μου

 

πάμε παρακάτω λοιπόν

 

Τεχνικα μιλωντας παντα η φωτο δεν ειναι καλη...η καμερα εχει χτυπητες αδυναμιες.

Ξαναγραφω αλλοιωση στα χρωματα...τσεκαρε φωτο απο mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικα μιλωντας παντα η φωτο δεν ειναι καλη...η καμερα εχει χτυπητες αδυναμιες.

Ξαναγραφω αλλοιωση στα χρωματα...τσεκαρε φωτο απο mix 2s

 

τι σχέση έχει το mix2s; ανέβηκε κανα πλάνο με άτομα να παίζουν μπάσκετ σούρουπο απο το κινητό αυτο και δεν το είδα;

τι συγκρίνουμε τώρα δηλαδη;

 

καμία αλλοίωση στα χρώματα δεν βλέπω, μέχρι και η τριχρωμία στο διχτάκι φαίνεται αν ζουμάρεις.. αν εννοείς στους αθλούμενους, εξήγησα οτι οι αλλοιώσεις οφείλονται στην κίνηση, ποσο να το αναλύσω ακόμα δηλαδή.. ειναι αυτονόητο νομίζω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ένας φίλος πήρε το one plus 6 και το περιεργαστικα λιγο...

Κάποια στιγμή το σηκώνω να βγάλω μια φωτογραφία μια βιτρίνα που έχω απέναντι auto και έβαλα και το δικό μου..

Το one plus έχει άλλαξε τα χρώματα στους τοίχους προς το κιτρινωπό αλλά έβγαλε πολύ καθαρά ενώ το δικό μου τα χρώματα τα κράτησε ακέραια με ελάχιστη λιγότερη λεπτομερια σε 100% ζουμ.... Μπορεί να μου πει κάποιος πως αλλάζει αυτό? Γιστι το είδε και λίγο ξενέρωσε.. Του είπα βέβαια κάποια ρύθμιση θα είναι θα ρωτήσω και Θάσου πω.. Αν έχει καμία γνώμη κάποιος ας τη ρίξει..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ένας φίλος πήρε το one plus 6 και το περιεργαστικα λιγο...

Κάποια στιγμή το σηκώνω να βγάλω μια φωτογραφία μια βιτρίνα που έχω απέναντι auto και έβαλα και το δικό μου..

Το one plus έχει άλλαξε τα χρώματα στους τοίχους προς το κιτρινωπό αλλά έβγαλε πολύ καθαρά ενώ το δικό μου τα χρώματα τα κράτησε ακέραια με ελάχιστη λιγότερη λεπτομερια σε 100% ζουμ.... Μπορεί μ0να μου πει κάποιος πως αλλάζει αυτό? Γιστι το είδε και λίγο ξενέρωσε.. Του είπα βέβαια κάποια ρύθμιση θα είναι θα ρωτήσω και Θάσου πω.. Αν έχει καμία γνώμη κάποιος ας τη ρίξει..

 

θα αλλάξει λίγο το white balance προς το ψυχρό και θα λυθεί το πρόβλημα φίλε μου

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε και κάτι χρήσιμο για τη φώτο... Βασίλη, για ποιο λόγο δεν έριξε το διαφραγμα στο 1,6 για λιγότερο iso η shutter (μιας και είναι στο αυτόματο υποθέτω δεν θα ρυθμιζες εσύ το τι θα άλλαζε); γενικά μπορείς να το επηρεάσεις στο αυτο η ότι επιλεξει το software? Γιατί αν εξαιρέσουμε τεχνικές όπως φωτομετρηση σε πιο φωτεινό σημείο για να ρίξει το shutter, ένας ωραίος τρόπος θα ήταν αυτός νμζ
Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε και κάτι χρήσιμο για τη φώτο... Βασίλη, για ποιο λόγο δεν έριξε το διαφραγμα στο 1,6 για λιγότερο iso η shutter (μιας και είναι στο αυτόματο υποθέτω δεν θα ρυθμιζες εσύ το τι θα άλλαζε); γενικά μπορείς να το επηρεάσεις στο αυτο η ότι επιλεξει το software? Γιατί αν εξαιρέσουμε τεχνικές όπως φωτομετρηση σε πιο φωτεινό σημείο για να ρίξει το shutter, ένας ωραίος τρόπος θα ήταν αυτός νμζ

 

στο auto δεν μπορείς να αλλάξεις το διάφραγμα Αλέξανδρε, μονο στο manual.. αναγνωρίζει απο μόνο του τα lux και απο ενα όριο και μετά το αλλάζει..στη συγκεκριμένη ίσως επηρεάστηκε απο τον ουρανό ή τον προβολέα και δεν πήγε στο 1.5, δεν έχω άλλη εξήγηση..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...