Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Night mode

2018-07-27_09-12-51

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς πως παίρνεις το bb code από το φλικρ να το ποσταρεις μέσω κινητού;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το είδα από κοντά, αλλά λέει 6,1 ίντσες, ενώ π.χ. το U11 5,5 και το XZ1 5,2 και το Compact 4,6'. Αλλά είναι και ο τρόπος κατασκευής, π.χ. αν έχει χοντρά πλαινά περιθώρια ή πάχος σαν συσκευή έρχεται στα ίδια. Αλλά σίγουρα, πρέπει να τα δω όλα από κοντά για να πω με βεβαιότητα ποιο είναι καλύτερο στο grip και ποιο άβολο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προσωπικά όταν ανακοινώθηκε το P20 Pro με έψηνε τρελά, αλλά κάποιες φωτό με αποθάρρυναν... Έχεις μήπως κάποιο RAW από καμιά απλή ημερήσια; Τοπίο, πόλη, οτιδήποτε. Απλά για να έχω μια εικόνα για την δύναμη του αισθητήρα. Σε RAW από τις συσκευές που είχα η καλύτερη ήταν το CM1 αλλά είναι στα 20MP, (καλύτερη από το 1020 και το 1030 παρόλα αυτά σε RAW). Αλλά αν έχω RAW από το P20 Pro μπορώ να έχω μια εικόνα για την δύναμη του αισθητήρα, χωρίς την επεξεργασία του κινητού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εμένα αυτά με βολεύουν περισσότερο, εύκολα στην χρήση με ένα χέρι και καλό grip, είχα μάθει με 808 και μετά με CM1, μου είναι δύσκολο να πάω σε κάτι άλλο σημερινό...

Φίλε μου σεβαστό αυτό που λες αλλά ειλικρινά δεν το βρίσκω λογικό να πάρω μια περσινή, μέτρια γενικά ναυαρχίδα (εκτός κάμερας) στις 5.5", όταν μπορώ να πάρω μια φετινή 6.2" στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις (αυτό είναι το βασικό στην υπόθεση), με απίστευτη απόδοση και με φοβερή κάμερα (τελευταίο μοντελακι).

Τες πα, εσύ αποφασίζεις βέβαια.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Night mode

2018-07-27_09-12-51

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς πως παίρνεις το bb code από το φλικρ να το ποσταρεις μέσω κινητού;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοβερή φίλε μου!

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σεβαστό αυτό που λες αλλά ειλικρινά δεν το βρίσκω λογικό να πάρω μια περσινή, μέτρια γενικά ναυαρχίδα (εκτός κάμερας) στις 5.5", όταν μπορώ να πάρω μια φετινή 6.2" στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις (αυτό είναι το βασικό στην υπόθεση), με απίστευτη απόδοση και με φοβερή κάμερα (τελευταίο μοντελακι).

Τες πα, εσύ αποφασίζεις βέβαια.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φοβερή φίλε μου!

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

 

το u11 βαζει κατω αρκετα φετινα μοντελα...καμερα, ηχος , μπαταρια δεν υπαρχουν απλα.

Οποτε το μετρια ναυαρχιδα δεν ισχυει.

Τωρα για την φοβερη καμερα του p20 pro...ανεβασα 2 crop χθες οπου αποδεικνυεται το αντιθετο.Η καμερα δεν μπορει απλα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σεβαστό αυτό που λες αλλά ειλικρινά δεν το βρίσκω λογικό να πάρω μια περσινή, μέτρια γενικά ναυαρχίδα (εκτός κάμερας) στις 5.5", όταν μπορώ να πάρω μια φετινή 6.2" στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις (αυτό είναι το βασικό στην υπόθεση), με απίστευτη απόδοση και με φοβερή κάμερα (τελευταίο μοντελακι).

Τες πα, εσύ αποφασίζεις βέβαια.

 

Βασικά δεν πρόκειται για μένα. Εγώ παραμένω με το παλιό πλέον αλλά ιδιαίτερο πάντα CM1, μέχρι κάποιο να κάνει το μεγάλο μπαμ και σε κάμερα και σαν κινητό στο σύνολο.

 

Όσο για το P20 Pro, παρακαλάω κάποιος που το έχει να μου στείλει ένα αρχείο RAW από μια απλή ημερήσια φωτογραφία για να δω τις δυνατότητες του αισθητήρα, αλλά τίποτα. Τα πιο πολλά jpeg που βλέπω είναι κατώτερα από άλλες συσκευές, όχι χάλια, αλλά δεν είναι αντάξια του πιο εξελιγμένου hardware κάμερας σήμερα... Ουσιαστικά πιστεύω ότι μπορεί και καλύτερα και φταίει το software της κάμερας, αλλά χρειάζομαι αρχείο RAW για να το αποδείξω. Ένας φίλος εδώ, o Abdalis30 λέει ότι χρειάζεται να πας σε ειδικές ρυθμίσεις για να βελτιώσεις το αποτέλεσμα. Άρα είναι θέμα αλγόριθμων και όχι hardware...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πρόκειται για μένα. Εγώ παραμένω με το παλιό πλέον αλλά ιδιαίτερο πάντα CM1, μέχρι κάποιο να κάνει το μεγάλο μπαμ και σε κάμερα και σαν κινητό στο σύνολο.

 

Όσο για το P20 Pro, παρακαλάω κάποιος που το έχει να μου στείλει ένα αρχείο RAW από μια απλή ημερήσια φωτογραφία για να δω τις δυνατότητες του αισθητήρα, αλλά τίποτα. Τα πιο πολλά jpeg που βλέπω είναι κατώτερα από άλλες συσκευές, όχι χάλια, αλλά δεν είναι αντάξια του πιο εξελιγμένου hardware κάμερας σήμερα... Ουσιαστικά πιστεύω ότι μπορεί και καλύτερα και φταίει το software της κάμερας, αλλά χρειάζομαι αρχείο RAW για να το αποδείξω. Ένας φίλος εδώ, o Abdalis30 λέει ότι χρειάζεται να πας σε ειδικές ρυθμίσεις για να βελτιώσεις το αποτέλεσμα. Άρα είναι θέμα αλγόριθμων και όχι hardware...

 

Καλά, εσύ είσαι περιπτωσαρα.... cm1, 1030......

Υ.Γ. Ελπίζω να γύρισες για να μείνεις.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω εγώ Mivas raw

Μόνο εξωτερική ημερήσια θέλεις?

 

Ευχαριστώ πολύ! Στείλε ό,τι θέλεις, και μια απλή ημερήσια φτάνει, μια ιδέα να χω. Στείλε σε pm

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά, εσύ είσαι περιπτωσαρα.... cm1, 1030......

Υ.Γ. Ελπίζω να γύρισες για να μείνεις.....;)

 

:D Δεν έχεις άδικο, με τραβάνε τα εξωτικά μοντέλα :rolleyes:

 

Thanks, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μείνω up to date στην παρέα του myphone :)

 

Υ.Γ. Ξέχασες και το N950 Developer's kit που είχα παλιότερα ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ είσαι περιπτωσαρα.... cm1, 1030......

Υ.Γ. Ελπίζω να γύρισες για να μείνεις.....;)

 

Δε γινονται αυτα τα πραματα...τα κινητα που εχει ο Mivas

αμφιβαλλω εαν τα εχει η ιδια η Nokia

Link to comment
Share on other sites

Με τον ήλιο εντελως κόντρα...

 

Mate 10 pro

 

Auto Mate 10 pro samples

HDR Mate 10 pro samples

Night mode Mate 10 pro samples

 

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπραβο φίλε μου ωραια δουλειά!!!!

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φίλε μου ωραια δουλειά!!!!

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι έτσι να ευλογάμε τα γένια μας εμείς οι Κινέζοι αχχαχα

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δε γινονται αυτα τα πραματα...τα κινητα που εχει ο Mivas

αμφιβαλλω εαν τα εχει η ιδια η Nokia

 

Ψάχνω ακόμη ένα άλλο ακόμη πιο σπάνιο, αλλά η τιμή του ήταν πολύ τσιμπημένη τελευταία... Lauta... Οι λάτρεις του MeeGo θα το ξέρουν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δε γινονται αυτα τα πραματα...τα κινητα που εχει ο Mivas

αμφιβαλλω εαν τα εχει η ιδια η Nokia

 

Και το myphone είναι πολύ τυχερό που έχει δείγματα που ελαχιστοτατα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ site έχουν (ίσως στα δάχτυλα του ενός χεριού).

Άσχετα αν από την πλειοψηφία εδώ πέρασε στο ντούκου......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι να ευλογάμε τα γένια μας εμείς οι Κινέζοι αχχαχα

 

Sent from my Mate 10 pro

πραγματικά φιλε μου πολυ καλες ιδίως η nightmode φώτισε πολύ ωραία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mix 2s.auto

41870706220_3dc0726816_z.jpgIMG_20180728_000626 by Kostas Sifis, on Flickr

Mix 2s manual

42962398454_e9f17c983b_z.jpgIMG_20180728_000635 by Kostas Sifis, on Flickr

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολη φωτογραφία που μόνο το P20 pro θα τολμούσε να την βγάλει.. Όσο σταθερό χέρι και να έχεις το Χ5 zoom είναι ασταθές και ειδικά στο χέρι.. Όχι τέλεια αλλά αξιοπρεπέςhttps://ibb.co/gD1Mr8
Stathis P20 pro
Link to comment
Share on other sites

Και το myphone είναι πολύ τυχερό που έχει δείγματα που ελαχιστοτατα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ site έχουν (ίσως στα δάχτυλα του ενός χεριού).

Άσχετα αν από την πλειοψηφία εδώ πέρασε στο ντούκου......

 

Μεγαλη αληθεια Μοντογια...to my phone ειναι πολυ τυχερο που εχει

δειγματα απο το McLaren...ενα κινητο με την κορυφαια καμερα στον κοσμο

που ομως δεν κυκλοφορησε ποτε...ας οψεται η Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αληθεια Μοντογια...to my phone ειναι πολυ τυχερο που εχει

δειγματα απο το McLaren...ενα κινητο με την κορυφαια καμερα στον κοσμο

που ομως δεν κυκλοφορησε ποτε...ας οψεται η Microsoft

 

+Montoya

 

Να στε καλά αμφότεροι :) Θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να κάνω περαιτέρω ενημερώσεις με κάποιον τρόπο για να βελτιωθεί κι άλλο. Επίσης θέλω να πειραματιστώ με ρυθμίσεις της ProShot, πιστεύω έχει μεγαλύτερο potential από το αυτόματο. Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον για κάποιο διάστημα, οπότε που και που θα ανεβάζω κι άλλα δείγματα :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

+Montoya

 

Να στε καλά αμφότεροι :) Θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να κάνω περαιτέρω ενημερώσεις με κάποιον τρόπο για να βελτιωθεί κι άλλο. Επίσης θέλω να πειραματιστώ με ρυθμίσεις της ProShot, πιστεύω έχει μεγαλύτερο potential από το αυτόματο. Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον για κάποιο διάστημα, οπότε που και που θα ανεβάζω κι άλλα δείγματα :)

 

Περιμενε...οταν σκεφτεις να το πουλησεις εδω ειμαι.

Το καπαρωνω απο τωρα...κανονισε

Link to comment
Share on other sites

Mix 2s.auto

41870706220_3dc0726816_z.jpgIMG_20180728_000626 by Kostas Sifis, on Flickr

Mix 2s manual

42962398454_e9f17c983b_z.jpgIMG_20180728_000635 by Kostas Sifis, on Flickr

τοπ κάμερα φίλε μου η manual ενα κλικ καλύτερη πιο καθαρή

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mi mix 2s auto

28786913707_355a122152_z.jpgIMG_20180727_115413 by Kostas Sifis, on Flickr

43629313172_582399f1fe_z.jpgIMG_20180725_193359 by Kostas Sifis, on Flickr

42959525534_43a8ecba0a_z.jpgIMG_20180726_083050 by Kostas Sifis, on Flickr

 

Θαυμάσιες φωτογραφίες.. Η μεσαία ταιριάζει και στο καλλιτεχνικό νήμα

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...