Jump to content

Συμφωνείτε με την σταδιακή κατάργηση της πλαστικής σακούλας?


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?  

70 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?

    • Ναι
      51
    • Οχι
      19
    • Δεν με ενδιαφέρει διότι ψωνίζω μόνο απ'το internet
      0


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

του χρονου αν θυμαμαι καλα θα παει 30 λεπτα η σακουλα,,καθαρα φοροεισπρακτικο μετρο,,,σιγα μην τους νοιαζει για το περιβαλλον,αν τους ενοιαζε θα ηταν καταργημενη εδω και 30 χρονια οπως στην αμερικη
Link to comment
Share on other sites

Και 1 ευρώ να είναι πάλι ο κόσμος με ίδιο ρυθμό θα την κάνει χρήση, το μόνο καλό που πρόσεξα, πολλά μαγαζιά (ηλεκτρονικών και όχι μόνο) αντικατεστησαν της σακούλες με βιοδιασπομενες που ουσιαστικά στην πράξη είναι καλή μας σακούλα μόνο που ο χρόνος ζωής της είναι πολύ μικρός
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ, ως το 2021 πρέπει να καταργηθούν και όλα τα υπόλοιπα πλαστικά μιας χρήσης (ποτήρια, μαχαιροπήρουνα, πιάτα, καλαμάκια κλπ κλπ)...
Link to comment
Share on other sites

μονο αν δοθει επιλογη χαρτοσακουλας..δεν παμε παντα για ψωνια απο το πσιτι.ειμαι στο κεντρο και εργαζομαι και ξαφνικα θελω να ψωνισω 2-3 πραγματα που θα τα μεταφερω στο λεωφορειο..πρεπει καπως να τα μεταφερω ,δεν εχω μαζι μου σακουλα απο το σπιτι για ψωνια.πρεπει να υπαρχουν μεγαλες χαρτοσακουλες εστω με χρεωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Συμφωνώ απόλυτα, ήδη η επιβολή χρέωσης έχει μειώσει πολύ τη χρήση της.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Έρχεται το τέλος των πλαστικών μίας χρήσης συνεπώς έρχονται αλλαγές μετά τα σούπερ μάρκετ και στις καφετέριες. Επανάσταση στα καφέ όλης της χώρας καθώς θα πηγαίνεις με δικό σου θερμός για να αγοράσεις καφέ.

Σύμφωνα με τον νέο νόμο από 1η Ιανουαρίου του 2022 θα επιβάλλεται περιβαλλοντικό τέλος στα πλαστικά ποτήρια και στα καπάκια τους. Το τέλος έχει ύψος 0,05 ευρώ και θα επιβάλλεται χωριστά για το ποτήρι ή τον περίεκτη και το καπάκι του.

 

Το τέλος σε όλα τα πλαστικά ποτήρια φέρνει αλλαγές σε όλα τα καφέ. Σύμφωνα με πληροφορίες, όσοι δεν θέλουν να πληρώσουν το τέλος, ο νόμος υποχρεώνει τα καταστήματα καφέ και φαγητού να εξυπηρετούν τον πελάτη στα επαναχρησιμοποιούμενα σκεύη που φέρει ο ίδιος.

Στο ίδιο νόμο προβλέπεται η κατάργηση πώλησης πλαστικών μίας χρήσης από τα καταστήματα σε λιγότερο από ένα χρόνο από σήμερα ( 3 Ιουλίου του 2021). Ανάμεσα στα προϊόντα που καταργούνται είναι τα πλαστικά μαχαιροπίρουνα μίας χρήσης, τα πιάτα, τα καλαμάκια, τα τάπερ μίας χρήσης, το πλαστικό στις μπατονέτες, ακόμη και τα πλαστικά στηρίγματα μπαλονιών.

 

Τέλος από το 2023 οι εταιρείες που πωλούν νερό και αναψυκτικά μέσω καταστημάτων θα πρέπει να δημιουργήσουν σύστημα επιστροφής των συσκευασιών όπου ο πελάτης είτε θα λαμβάνει χρήματα για τις συσκευασίες που επιστρέφει είτε κάποια έκπτωση για τις επόμενες αγορές του.

Πηγή

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/311291/epanastasi-stin-agora-kafe-me-diko-sou-potiri-stin-kafeteria-allios-xaratsi/amp

Link to comment
Share on other sites

Σωστό μέτρο με εντελώς λάθος φορομπηχτικη εφαρμογή!

Το σωστό για το περιβάλλον και λογικο για τον μεσο καταναλωτή θα ηταν να υπήρχαν επαναχρησιμοποιουμενα ή ανακυκλουμένα δοχεία τα οποία θα μπορούσες να επιστρέψεις μετά τη χρήση στο σημείο πώλησης και να πάρεις έκπτωση.

 

Αυτό γίνεται μια ζωη με τα γυάλινα μπουκάλια μπύρας.

Και ειναι πιο πρακτικο από το να κουβαλάς μαζι σου καθε μέρα 2-3 ποτήρια... τσαντίρι θα ανοίξουμε???

 

Εντελως αντιθετο δηλαδή από το δεν φέρνεις δικα σου φαε 5-10 λεπτά στο κεφάλι.

 

Εξάλλου αμα πληρώνεις 5-10 λεπτά κερατιάτικα δεν εξασφαλίζει την ανακυκλωση.... μαλλον το αντιθετο.. για σπάσιμο το πετάς και στα σκουπίδια.

 

Για αυτο λεω φορομπηχτικο και παραλογο μετρο ειδικα για άτομα που πίνουν πχ 2 καφέδες τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα είναι ελάχιστα πιστεύω προκειμένου να ελαττωθεί η χρήση τους. Κάποιοι που τους είναι αδιάφορο δε νομίζω να τους προβληματίσει.

Η εναλλακτική των χάρτινων μίας χρήσης υπάρχει. Έχω συναντήσει μάλιστα και επιγραφές "αν προτιμάτε χάρτινο ποτήρι μας το ζητάτε".

Ίσως να γίνεται για να ενισχυθεί οικονομικά ο κλάδος της ανακύκλωσης μιας και αρκετά εργοστάσια έχουν πάρει φωτιά τον "τελευταίο καιρό".

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά ισχύσει αυτο με τα επαναχρησιμοποιουμενα σκεύη,ειμαι περίεργος ο νόμος θα υποχρεώνει το κατάστημα να του το πλένει κιολας; Γιατί εγω που ειμαι ο επόμενος πελάτης που ξερω ποσό βρώμικο ειναι το σκεύος που χτυπάνε τον καφε του άλλου; Λεω τωρα εγω.

Και στο δια ταύτα.

Εγω θα συνεχίσω να παίρνω τον καφε μου σε πλαστικό, να χρησιμοποιώ πλαστικές σακούλες και στη συνεχεια να τα πετάω στους κάδους ανακύκλωσης. Το θεμα ειναι το που καταλήγουν.

Προφανώς το μέτρο αυτο ειναι μόνο για εισπρακτικούς λόγους και τιποτα παραπάνω.

Αλλά θα μπορούσαμε να βγάζαμε πολλα αν πουλούσαμε τα σκουπίδια μας,αντί να τα καίμε στις χωματερές,όπως κάνουν κατι απολίτιστοι ευρωπαίοι.

Θα μπορούσαμε να ανακυκλώσουμε το ποτηράκι του καφε αντί να το πεταξουμε απο το παράθυρο του αυτοκινητου.

Γιατί τι νόημα έχει άραγε να παίρνω τον καφε μου σε επαναχρησιμοποιουμενο σκεύος αλλά να πετάω το άδειο πακέτο,απο τα τσιγάρα,απο το παράθυρο του αυτοκινητου;

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά ισχύσει αυτο με τα επαναχρησιμοποιουμενα σκεύη,ειμαι περίεργος ο νόμος θα υποχρεώνει το κατάστημα να του το πλένει κιολας; Γιατί εγω που ειμαι ο επόμενος πελάτης που ξερω ποσό βρώμικο ειναι το σκεύος που χτυπάνε τον καφε του άλλου; Λεω τωρα εγω.

Και στο δια ταύτα.

Εγω θα συνεχίσω να παίρνω τον καφε μου σε πλαστικό, να χρησιμοποιώ πλαστικές σακούλες και στη συνεχεια να τα πετάω στους κάδους ανακύκλωσης. Το θεμα ειναι το που καταλήγουν.

Προφανώς το μέτρο αυτο ειναι μόνο για εισπρακτικούς λόγους και τιποτα παραπάνω.

Αλλά θα μπορούσαμε να βγάζαμε πολλα αν πουλούσαμε τα σκουπίδια μας,αντί να τα καίμε στις χωματερές,όπως κάνουν κατι απολίτιστοι ευρωπαίοι.

Θα μπορούσαμε να ανακυκλώσουμε το ποτηράκι του καφε αντί να το πεταξουμε απο το παράθυρο του αυτοκινητου.

Γιατί τι νόημα έχει άραγε να παίρνω τον καφε μου σε επαναχρησιμοποιουμενο σκεύος αλλά να πετάω το άδειο πακέτο,απο τα τσιγάρα,απο το παράθυρο του αυτοκινητου;

 

Σωστός. Το θέμα είναι απλά να κατευνάσουν τους μανιακους "οικολόγους".

 

Ενα παράδειγμα; Το αν θα πετάξω τη πλαστική σακούλα του σουπερμάρκετ στη θάλασσα δεν θα εχει σχέση με το αν πλήρωσα 8 σεντς να την αγοράσω. Θα την πετάξω γιατι :

 

1. Είμαι βλακας-απολίτιστος- αντικοινωνικός-αυτοκαταστροφκος

2.δεν φοβάμαι μη με πιάσουν και τις συνέπειες.

 

Αν μπορείς να σβήσεις εναν απο τους 2 αυτους λογους ή και τους 2 τοτε κανεις καλο στη θάλασσα και το οικοσύστημα της.

 

Οταν βάζεις χαρατσι στις σακούλες κανείς μια τρυπα στο νερό. Αλλα ξέρουμε γιατι το κάνουν και δεν εχει καμία σχέση με την οικολογία...

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά ισχύσει αυτο με τα επαναχρησιμοποιουμενα σκεύη,ειμαι περίεργος ο νόμος θα υποχρεώνει το κατάστημα να του το πλένει κιολας; Γιατί εγω που ειμαι ο επόμενος πελάτης που ξερω ποσό βρώμικο ειναι το σκεύος που χτυπάνε τον καφε του άλλου; Λεω τωρα εγω.

Και στο δια ταύτα.

Εγω θα συνεχίσω να παίρνω τον καφε μου σε πλαστικό, να χρησιμοποιώ πλαστικές σακούλες και στη συνεχεια να τα πετάω στους κάδους ανακύκλωσης. Το θεμα ειναι το που καταλήγουν.

Προφανώς το μέτρο αυτο ειναι μόνο για εισπρακτικούς λόγους και τιποτα παραπάνω.

Αλλά θα μπορούσαμε να βγάζαμε πολλα αν πουλούσαμε τα σκουπίδια μας,αντί να τα καίμε στις χωματερές,όπως κάνουν κατι απολίτιστοι ευρωπαίοι.

Θα μπορούσαμε να ανακυκλώσουμε το ποτηράκι του καφε αντί να το πεταξουμε απο το παράθυρο του αυτοκινητου.

Γιατί τι νόημα έχει άραγε να παίρνω τον καφε μου σε επαναχρησιμοποιουμενο σκεύος αλλά να πετάω το άδειο πακέτο,απο τα τσιγάρα,απο το παράθυρο του αυτοκινητου;

 

O καφες αδειάζεται στο ποτηρι,φτιαχνεται σε σκευος του μαγαζιού.

Οπότε ας είναι και κουβάς του προηγούμενου πελάτη.

 

Ας μάθουμε να ανακυκλώνουμε σωστά και μετά ας πουλάμε τα σκουπίδια.Να εχει καθε σπίτι τους κάδους του,το πρόγραμμα πότε θα περάσει το σκουπιδιάρικο.Αγγλία περνάνε κάθε δευτερη εβδομάδα για τους κάδους της ανακύκλωσης ,εναλλάξ με τους κάδους που είναι για τα υπόλοιπα που δεν ανακυκλώνονται. Ελλάδα κάθε μέρα.Και οι κάδοι είναι πάντα γεμάτοι.

Link to comment
Share on other sites

O καφες αδειάζεται στο ποτηρι,φτιαχνεται σε σκευος του μαγαζιού.

Οπότε ας είναι και κουβάς του προηγούμενου πελάτη.

 

Ας μάθουμε να ανακυκλώνουμε σωστά και μετά ας πουλάμε τα σκουπίδια.Να εχει καθε σπίτι τους κάδους του,το πρόγραμμα πότε θα περάσει το σκουπιδιάρικο.Αγγλία περνάνε κάθε δευτερη εβδομάδα για τους κάδους της ανακύκλωσης ,εναλλάξ με τους κάδους που είναι για τα υπόλοιπα που δεν ανακυκλώνονται. Ελλάδα κάθε μέρα.Και οι κάδοι είναι πάντα γεμάτοι.

Στην επαρχεία της Αγγλίας ναι περνάνε 1 φορά την εβδομάδα και τους τρωει η βρώμα στους κήπους και τις αυλες με σκουπίδια πολλών ημερών.

Εξάλλου οι Άγγλοι δεν φημίζονται για την καθαριότητα τους. Το αντιθετο θα έλεγα.

Κεντρο Λονδίνο περνάνε πολύ πιο συχνά, σχεδόν κάθε μέρα.

Συμφωνώ ότι θα πρέπει να μάθουμε να ανακυκλώνουμε σωστά. Άλλο αυτό κι άλλο να περνάει σπάνια το σκουπιδιάρικο ειδικα σε μια ζεστή Μεσογειακή χώρα... για να βράζουμε στη μπόχα.

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχεία της Αγγλίας ναι περνάνε 1 φορά την εβδομάδα και τους τρωει η βρώμα στους κήπους και τις αυλες με σκουπίδια πολλών ημερών.

 

Εξάλλου οι Άγγλοι δεν φημίζονται για την καθαριότητα τους. Το αντιθετο θα έλεγα.

 

Κεντρο Λονδίνο περνάνε πολύ πιο συχνά, σχεδόν κάθε μέρα.

 

Συμφωνώ ότι θα πρέπει να μάθουμε να ανακυκλώνουμε σωστά. Άλλο αυτό κι άλλο να περνάει σπάνια το σκουπιδιάρικο ειδικα σε μια ζεστή Μεσογειακή χώρα... για να βράζουμε στη μπόχα.

Γιατί να μυρίζουν τα πλαστικά και γενικότερα τα ανακυκλουμενα ; Αφού τα πλένεις,δεν τα βάζεις με τις σάλτσες και τα λάδια. Καμία βρώμα ,δεν το άκουσα μου το είπε φίλος κλπ,το ζω. Ούτε σακούλες θα δεις πεταμένες έξω από τους κάδους ούτε πετάνε τα σκουπίδια έξω από το αμάξι.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...