Jump to content

Αγορά νέου κινητού. Μετά το LG G4 ποιο?


DonPitbull
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Αν και το LG G4 που έχω δεν έχει πάθει το παραμικρό θέλω να το αλλάξω για κάτι πιο νέο και καλό. Μπορεί να αγοράσω και δύο συσκευές μια για μένα και μια για τη σύζυγο. Είμαστε ανάμεσα σε 2.

 

Elephone S8

ή

Xiaomi Redmi Note 5

ή

LeEco Le Pro 3 X720

 

Εμφανισιακά το Elephone είναι πολύ ανώτερο στα μάτια μου. Σε τεχνικά χαρακτηριστικά και υποστήριξη το Xiaomi πολύ μπροστά. Στα χρήματα είναι σχεδόν το ίδιο με τη διαφορά το το Xiaomi είναι σε presale ενώ το Elephone ετοιμοπαράδοτο και στα 218 από το Coolicool της Ευρώπης.

Με ενδιαφέρει να έχει σίγουρα ...

Γρήγορη φόρτιση

Οθόνη πάνω από 5,5" (5,5" το λιγότερο)

Ανάλυση τουλάχιστον FHD

Μεγάλη μπαταρία

Το λιγότερο RAM/ROM 4/64

Την Β20 για 4G της Wind

Δαχτυλικό αποτύπωμα

Dual sim

 

Με όλα αυτά που θέλω το Le eco είναι το ιδανικό γιατί έχει και NFC που το χρειάζομαι για τραπεζικές συνδιαλλαγές και αγορές αλλά δυστυχώς δε βρίσκω πουθενά την έκδοση 4/64.

Εσείς τι λέτε? Τι προτείνετε? Το LG G4 είναι φανταστικό και δε θα το άλλαζα αν μπορούσα να του κάνω μια αναβάθμιση στον επεξεργαστή :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτά που έβαλες πάνε στο άλλο άκρο. Αν είσαι εντελώς αδιάφορος οκ.

 

Συμπλήρωσε αν θες και τον οδηγό ώστε να σου προτείνουμε :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οριστε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

1) Από 200€ μέχρι 350€ αν θεωρήσω ότι η συσκευή αξίζει και είναι future proof.

2) Τουλάχιστον 5,5"

3) Προτίμηση από Ελλάδα αλλά αν είναι μια ακριβή συσκευή που από Κίνα θα βγει οικονομικότερη τότε θα προτιμήσω Κίνα.

4) Β20(800) σίγουρα.

5) Dual sim, NFC, δαχτυλικό αποτύπωμα, ραδιόφωνο δεν καίγομαι αλλά καλό είναι.

6) Δε θέλω να μπλέξω και να ασχοληθώ με αλλαγές ΡΟΜ και φλασαρίσματα. Με ελληνικό μενού σίγουρα.

7) Ακούω πολύ μουσική από το κινητό και βλέπω βίντεο και ταινίες επίσης. Θέλω πολύ πολύ καλό ήχο και δυνατό όπως επίσης πολύ καλή οθόνη και φωτεινή.

8) Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα βασικές φωτό κι αν....

9) Τώρα έχω LG G4.

10) Γρήγορη φόρτιση, ανάλυση τουλάχιστον FHD, μεγάλη μπαταρία.

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας αυτά που θέλω στα φίλτρα του Kimovil μου έβγαλε 2 συσκευές. Το Nubia Z11 και το HTC U Ultra. Δε ξέρω τι λένε αυτά τα κινητά. Εσείς τι γνώμη έχετε? Αξίζει κάποιο από αυτά ή προτείνετε κάποιο άλλο?

Αν αφαιρέσω το NFC που χωρίς αυτό μπορώ να ζήσω τότε οι επιλογές μου είναι ίδιες με αυτά που αναφέρω και παραπάνω.

Elephone S8

Xiaomi redmi note 5

και το Le Max 3 που μ'αρέσει πάρα πολύ αλλά το έχει μόνο ένα κατάστημα που δεν το ξέρω.

https://www.sunsky-online.com/view/641960/Letv%20LeEco%20Le%20X850%20%206GB%2064GB.htm?source=admitad&admitad_uid=8b5bb05c8ec3c0f186b637e1fc33e0bd

Η τιμή είναι εκπληκτική αλλά είναι αξιόπιστο και το κατάστημα και το κινητό? Αξίζει να το παραγγείλω?

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Το HTC πολύ καλή επιλογή και ολοκληρωμένο κινητό με πολύ καλά δείγματα και από την κάμερα. Αν βγάλεις το nfc, νομίζω το mate 10 lite στα 240-250€ είναι μια τίμια επιλογή από Ελλάδα, με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας και οσονούπω θα πάρει και Oreo.

Από εκεί και πέρα, το lg g6 στα 315€ που έχει πλέον, είναι μια αξιόλογη επιλογή και πολλοί κάτοχοι του lg g4 που πήγαν σε g6 δηλώνουν ικανοποιημένοι.

Τα elephone δεν τα εκτιμώ προσωπικά, και δεν θα έδινα πάνω από 120€ για elephone.

Το Le πολύ καλό σε χαρακτηριστικά, από μια εταιρία όμως που μια κλείνει μια δεν κλείνει και έχει γενικώς παρατημένα τα κινητά της. Εκτός και αν ασχοληθείς με custom roms κλπ. Επίσης, το μαγαζί δεν είναι από τα γνωστά που ψωνίζουν οι περισσότεροι από Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αξιοπιστία, τελωνείο κλπ.

To nubia Ποιο εννοείς? Το z17, το mini το lite? Γενικά τα nubia τώρα τελευταία άρχισαν να κινούνται σχετικά στην Ελλάδα με κάτι προσφορές που βγήκαν. Γενικά τίμια σε χαρακτηριστικά κινητά, αλλά θεωρώ δεν είναι ακόμη δοκιμασμένα. Για το note 5 δεν έχω ακόμα άποψη.

Εν κατακλείδι, εγώ θα σου πρότεινα να στραφείς σε δοκιμασμένες λύσεις από Ελλάδα με εγγύηση αντιπροσωπείας και σειρά προτεραιότητας HTC ultra, lg g6 και mate 10 lite.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον βαζεις την αυτονομία πρώτη σε προτεραιότητα δεν θα το συνιστούσα το u ultra. Ο συνδιασμός του επεξεργαστή, ανάλυσης, δεύτερης οθόνης και μπαταρίας θα έχουν ως αποτέλεσμα περιορισμένη αυτονομία. Κατα τα άλλα ειναι καλή επιλογή αλλά λιγο αντίθετο στις προτεραιότητές σου (σίγουρα όμως αποτελεί καλή αναβάθμιση απο το g4 σου).

 

Το g6 ειναι οντως καλη περίπτωση αλλά η οθόνη ειναι 18:9, δηλαδή στη πραγματικότητα ειναι σαν 5.1 ιντσες με τραβηγμένη την μια πλευρά.

Το mate 10 lite θα ειναι υποβάθμιση τοσο σε ποιότητα οθόνης όσο και σε επεξεργαστή σε σχεση με το g4 σου.

Για το ίδιο λόγο σου αποκλείω το redmi note 5.

Το elephone s8 έχει επεξεργαστή mediatek που προσωπικά τους αποφεύγω (κακές επιδόσεις σε gaming, μεγάλη κατανάλωση, ελάχιστες αναβαθμίσεις και μηδενικές custom roms).

Για το le max 3, εφόσον λες οτι δεν θες να μπλέξεις με φλασαρίσματα, θα έλεγα καλύτερα να το ξεχάσεις.

 

Το nubia z11, αν εννοείς το κανονικό (με τον 820) ειναι όντως μια καλη επιλογή αλλα φοβάμαι την αυτονομια. Καλη επιλογή ειναι και το mi mix 2 (απο banggood παντα).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

To mi mix 2 είναι υπέροχο και είναι μια από τις βασικές επιλογές μου. Το HTC επίσης μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω καμιά εμπειρία πάνω στα HTC και δεν τα γνωρίζω καθόλου αν αξίζουν ή όχι οπότε απλά στα βασιστώ στα λεγόμενα σας. Αν η μπαταρία του HTC είναι ανάλογη του G4 και μου αντέχει όσο το G4 τότε μου είναι αρκετό. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το G6 προκρίνεται από κάθε άποψη μιας και με το G4 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με φρενάρει όμως το 18/9 που αναφέρατε .... δε ξέρω αν μακροπρόθεσμα θα με ικανοποιήσει.

Το Ζ11 που αναφέρω είναι το παρακάτω ....

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-zte-nubia-z116gb-64gb

 

https://www.geekbuying.com/item/Nubia-Z11-NX531J-5-5-Inch-6GB-64GB-Smartphone-White-393069.html

και βάση χαρακτηριστικών / τιμής είναι αυτή τη στιγμή πρώτη επιλογή. Οικονομικό και δυνατό. Εκτός κι αν εσείς που έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα μου πείτε κάτι διαφορετικό.

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να προτιμήσεις το z11 έναντι των g6, mix 2 ακόμα και mi note 3

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το g4 μόνο χειρότερη αυτονομία μπορεί να έχει από όσα αναφέρθηκαν. Οπότε από αυτή την άποψη είσαι καλυμμένος.

 

Για μένα αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, πάρε το mix 2 που έχει snapdragon 835, 6 gb ram, ωραία χορταστική οθόνη και καλή αυτονομία. Αν όχι πήγαινε u ultra. Το g6 δεν θα το συνιστούσα γιατί θες μεγάλη οθόνη και στην ουσία είναι σαν 5.1 ιντσες.

 

Νίκο το mi note 3 δεν έχει 800αρα. Διαφορετικά είναι από τις πιο ισορροπημένες vfm επιλογές (ενα σου λέω, το χω κρατήσει περισσότερο από 3 μήνες :P)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το δίλημμα μου να είναι ανάμεσα στο U Ultra και το Mi Mix 2? Να βάλουμε στην εξίσωση κι ένα οικονομικό για τη σύζυγο που ξέμεινε εντελώς από συσκευή και χρειάζεται δίκαρτο κι εκείνη αλλιώς θα έπαιρνε το G4. Μόνο κάμερα καλή να έχει και αυτονομία δε τη νοιάζει τίποτα άλλο. Δε παίζει παιχνίδια μόνο Email, FB, Instagram και Youtube.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες στην εξισωση τι εννοεις; Να συνυπολογίσουμε στο ιδιο budget και τα δυο; Τα χρηματα για καθε συσκευή θα τα αποφασίσεις εσύ προφανώς ;)

 

Θα πρότεινα να κανεις ενα νεο θεμα συμπληρώνοντας πάλι την φόρμα με τις απαιτήσεις της γυναίκας σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και γεμίζει απλά το φόρουμ τα αναφέρω εδώ αυτά που θέλει.

Κάμερα, αυτονομία, facebook, email, youtube, δίκαρτο και μεγάλη οθόνη όπως κι εγώ, τουλάχιστον 5,5".

Αυτά την ενδιαφέρουν μόνο. Μέχρι 100-150€ το κινητό για τη σύζυγο.

Εγώ είμαι ανάμεσα στα δύο που είπαμε HTC U Ultra και Xiaomi Mi Mix 2.

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και γεμίζει απλά το φόρουμ τα αναφέρω εδώ αυτά που θέλει.

Κάμερα, αυτονομία, facebook, email, youtube, δίκαρτο και μεγάλη οθόνη όπως κι εγώ, τουλάχιστον 5,5".

Αυτά την ενδιαφέρουν μόνο. Μέχρι 100-150€ το κινητό για τη σύζυγο.

Εγώ είμαι ανάμεσα στα δύο που είπαμε HTC U Ultra και Xiaomi Mi Mix 2.

 

Από Κίνα μπορείς να βρεις το meizu m6 note στα 140€ περίπου, σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις καλύτερο σε κάμερα και αυτονομία. Επίσης, αν τελικά διαλέξεις το mi mix 2, θα μπορείς να τα αγοράσεις μαζί και έτσι θα σου βγουν φθηνότερα τα μεταφορικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κινητά με στερεοφωνικό ήχο ποια είναι? Στα φίλτρα της κάθε σελίδας δεν αναφέρετε πουθενά και στα χαρακτηριστικά παραλείπετε. Πρέπει να κάτσω να δω βίντεο για κάθε συσκευή κι αν το αναφέρει κάποιος ....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κινητά με στερεοφωνικό ήχο ποια είναι? Στα φίλτρα της κάθε σελίδας δεν αναφέρετε πουθενά και στα χαρακτηριστικά παραλείπετε. Πρέπει να κάτσω να δω βίντεο για κάθε συσκευή κι αν το αναφέρει κάποιος ....

 

Καλημέρα. Στο gsmarena συνηθως το γραφουνε.

Δες για παράδειγμα για το moto x style (που ξερω οτι έχει stereo) τι γράφει στο sound https://www.gsmarena.com/motorola_moto_x_style-7229.php

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με προτάσεις που αναφέρθηκαν... Mi Mix 2 για εσένα και για τη σύζυγο Meizu M6 Note...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κινητά με στερεοφωνικό ήχο ποια είναι? Στα φίλτρα της κάθε σελίδας δεν αναφέρετε πουθενά και στα χαρακτηριστικά παραλείπετε. Πρέπει να κάτσω να δω βίντεο για κάθε συσκευή κι αν το αναφέρει κάποιος ....

 

Δεν ξέρω ποια κινητά έχουν stereo, πάντως το mix 2 όταν π.χ βλέπεις ένα βίντεο ο ήχος εκτός από το ηχείο βγαίνει και το ακουστικό. Δεν είναι ακριβώς stereo αλλά δίνει μια αντίστοιχη αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο GSMarena με τα φίλτρα που θέλω η καλύτερη απ'όλες τις επιλογές μακράν είναι το Huawei Mate 10 βέβαια είναι και στα διπλά χρήματα από αυτά που θέλω να δώσω αλλά πραγματικά το ερωτεύτηκα. Το πιο οικονομικό και ανάλογα καλό ήταν το Le Pro 3. Αν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια το Huawei Mate 10. Τώρα όμως που δεν τα έχω και θέλω και δύο συσκευές σκέφτομαι το Le Pro 3. Εσείς τι λέτε?

 

Από αυτό το λινκ

https://www.banggood.com/LeTV-Leeco-Le-Pro3-Elite-5_5-inch-4GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-820-Quad-core-4G-Smartphone-p-1162406.html?ID=232&cur_warehouse=HK

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό κινητό για τα λεφτά του το le pro 3 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στοκ rom με ελληνικά. Βασικά, leeco έχει ένα με ενάμιση χρόνο να βγάλει καινούργιο κινητό οπότε δεν ξέρω αν συνεχίζει να δίνει ενημερώσεις.... Τώρα από custom rom έχει πολύ καλή υποστήριξη. Να ναι καλά και ο crisbal.
Link to comment
Share on other sites

Το le pro 3 δεν το βαζεις διπλα σε mi mix 2 και mate 10 pro. Υστερεί σε επεξεργαστή, ποιότητα κατασκευής, κάμερα και λογισμικό ενώ δεν ειμαι σίγουρος αν έχει όντως καλό ήχο. Στερεοφωνικός ήχος δεν σημαίνει απαραίτητα και ανώτερος αν δεν ειναι ποιοτικά τα ηχεία.

 

Ασε που όπως σου γραψα και παραπάνω ότι εφόσον δεν θες φλασαρίσματα δεν πας σε leeco ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...