Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ξερανε οτι θα συμβει καποια στιγμη

 

ευχομαι να εχουν παρει τα μετρα τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απαγορευση Apple και Google σε Κίνα και ολα καλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας συνεργαστουν με Samsung να φτιαξουν δικο τους λειτουργικο.

 

Που μου κανανε μεταβαση απο 8 σε 9 και δεν πηραμε χαμπαρι.

 

Μας δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ κι εμεις δηθεν εχουμε την τελευταια εκδοση του λειτουργικου και ψαχνουμε να βρουμε τις διαφορες και δεν τις βρισκουμε κιολας.

 

Εχει πεθανει το Android και δεν το ξερουνε ακομα.

 

Στάσιμο εδώ και χρόνια.

 

Ας κανουν ό,τι έκανε αυτό στο Symbian και παμε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidauthority.com/huawei-temporary-general-license-988407/

Πήρε προσωρινή άδεια η Huawei για ένα τρίμηνο και βλέπουμε

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η Huawei απο τη Google. Βλέπω την Huawei να γίνεται δεύτερη Apple με δικό της λειτουργικό.

 

Και επειδή είναι 500 χρόνια μπροστά θα κάνει αντικατάσταση όλες τις συσκευές Android με το δικό της OS.

 

Μας βλέπω με καινούρια συσκευή...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η λογική αυτό λέει γιαυτό και πήρε το επιπλέον τρίμηνο να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και να γίνουν οι τελικές δοκιμασίες, αν ισχύουν αυτά που λέει ότι προετοιμάζεται χρόνια για τέτοιο ενδεχόμενο κλπ. Αλλά ας περιμένουμε να δούμε γιατι πολλά ακούμε και λίγα βλέπουμε να αλλάζουν επί της ουσίας..

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 λύσεις και διορθώστε με αν κάνω λάθος, οι γνώσεις μου είναι μετρίου επιπέδου.

1η λύση. Ίδρυση θυγατρικής Google Europe (η άλλη ονομασία) και όλα καλά.

2η λύση. HUAWEI, ZTE, 1+, XIAOMI συνεργαζονται και φτιάχνουν το δικό τους λογισμικό. Και την τεχνογνωσια έχουν και μεγάλη μερίδα των πωλήσεων.

Στην 2η περίπτωση να δούμε ποιος θα βγει χαμένος.

Edited by palavas1986
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει το λάθος τελικά η Google να την πετάξει εκτός και η Huawei σε συνεργασία με ΖΤΕ σίγουρα φτιάξουν δικό τους OS απο την Google χάνεται το 55% της αγοράς.

 

Είναι πλήγμα και για τη ggl αυτό.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα άρθρο που λέει για το νέο λειτουργικό της Huawei που ονομάζεται "HongMeng OS" αλλά εξηγεί ότι δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα. Ήδη είναι σε κατασκευή εδώ και 7 χρόνια αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι εφαρμογές. Αυτό που έγραφα και πιο πάνω. Αν βγει έτσι όπως είναι θα είναι ένα άδειο λειτουργικό που κανένας δεν θα το θέλει. Ο κόσμος ψάχνει την gmail εφαρμογή για τα emails του, ένα google maps ή αντάξιο για να κάνει την δουλειά του, ένα youtube κλπ κλπ. Πες το google για αναζήτηση το αντικαθιστάς με ένα άλλο, το google maps πάλι με ένα άλλο διαφορετικό ή κανένα ήδη έτοιμο free. Άντε βάζεις και open office αντί για την σουίτα της google όπως έκανε και η Apple αλλά με το youtube τι γίνεται; Με το gmail? Εκτός και αν τα ανοίγεις κάθε φορά μέσω browser αλλά μετά στο gmail ειδικά πως θα ελέγχει συνέχεια για emails? Και ειδικά gmail έχει όλος ο κόσμος. Θα πρέπει να αλλάξει συνήθειες και σιγά μην ασχοληθεί με άλλα μεταβατικά στάδια και όχι με αυτά που έχει συνηθίσει. Είναι πολλές οι δυσκολίες.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα άρθρο που λέει για το νέο λειτουργικό της Huawei που ονομάζεται "HongMeng OS" αλλά εξηγεί ότι δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα. Ήδη είναι σε κατασκευή εδώ και 7 χρόνια αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι εφαρμογές. Αυτό που έγραφα και πιο πάνω. Αν βγει έτσι όπως είναι θα είναι ένα άδειο λειτουργικό που κανένας δεν θα το θέλει. Ο κόσμος ψάχνει την gmail εφαρμογή για τα emails του, ένα google maps ή αντάξιο για να κάνει την δουλειά του, ένα youtube κλπ κλπ. Πες το google για αναζήτηση το αντικαθιστάς με ένα άλλο, το google maps πάλι με ένα άλλο διαφορετικό ή κανένα ήδη έτοιμο free. Άντε βάζεις και open office αντί για την σουίτα της google όπως έκανε και η Apple αλλά με το youtube τι γίνεται; Με το gmail? Εκτός και αν τα ανοίγεις κάθε φορά μέσω browser αλλά μετά στο gmail ειδικά πως θα ελέγχει συνέχεια για emails? Και ειδικά gmail έχει όλος ο κόσμος. Θα πρέπει να αλλάξει συνήθειες και σιγά μην ασχοληθεί με άλλα μεταβατικά στάδια και όχι με αυτά που έχει συνηθίσει. Είναι πολλές οι δυσκολίες.

 

Υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις και να συνδεθείς στο Gmail εκτός αυτής της Google. Όπως υπάρχουν και αντίστοιχες εφαρμογές που έχεις πρόσβαση στο YouTube εκτός αυτής της Google και είναι και καλύτερες. Λογικά μέσω τρίτων θα μπορείς να έχεις ακόμα πρόσβαση και στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινεζοι στο λογισμικο ειναι για τα μπαζα. Αν κρινω απο το EMUI καλυτερα να το αφησουν. Ειχα ενα ποκοφον, ενα πραγμα εφτιαχναν, δυο χαλουσαν.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις και να συνδεθείς στο Gmail εκτός αυτής της Google. Όπως υπάρχουν και αντίστοιχες εφαρμογές που έχεις πρόσβαση στο YouTube εκτός αυτής της Google και είναι και καλύτερες. Λογικά μέσω τρίτων θα μπορείς να έχεις ακόμα πρόσβαση και στα 2.

 

Ναι υπάρχει το YouTube Vanced που είναι hacked έκδοση αλλά πες ότι στο youtube εντάξει δεν σε ενδιαφέρει που είναι hacked αλλά στο gmail πως να εμπιστευθείς τρίτους; Εκεί υπάρχει θέμα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

intel και Qualcomm απέκλεισαν την Huawei.

 

Όλα τα site έχουν πάρει φωτιά με τις εξελίξεις.

 

Δεν βλέπω μέλλον πάντως.

 

Στο θέμα εφαρμογές δεν είναι θέμα. μπορεί να δώσει τον κώδικα να βγουν εφαρμογές και για το νεο OS της Huawei.

 

3 μήνες νομίζω είναι αρκετοί για να βγουν αντίστοιχες εφαρμογές για το Os.

 

Θα πάει λίγο παραπάνω αλλά είμαι σίγουρος πως η Huawei θα κάνει τρελό λειτουργικό και κατά τη γνώμη μου θα το ήθελα κιόλας να είχε δικό της λειτουργικό.

 

Η Νέα apple ενα πράγμα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα δεν θα είναι το Gmail ή το youtube. Yπάρχουν εναλλακτικές για αυτά.

Το πρόβλημα θα είναι η συμβατότητα των εφαρμογών, που το πιο πιθανό θα είναι να μην μπορείς να τρέξεις εφαρμογές γραμμένες για android.

Σίγουρα δεν θα μπορούν να καλυφθούν όλοι με εναλλακτικές και δεν ξέρω και πόσοι θα βγάλουν για το καινούριο λειτουργικό.

Μιλάω για εφαρμογές πχ από τράπεζα, εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ για εξοδολόγιο, παιχνίδια κλπ

Yπάρχουν εκατομμύρια για το android και όλοι θυμόμαστε την αντίστοιχη περίπτωση με την Microsoft και το λειτουργικό της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα άσχημα και τα στρεβλά, όταν δεν υπάρχει το "αντίπαλο δέος".

Αυτή τη στιγμή η παγκόσμια αγορά κινητών και ακινήτων συσκευών στηρίζεται σε λειτουργικά της απέναντι πλευράς του Ατλαντικού.

Η Ευρώπη, χαλαρά στον 13ο ύπνο της! Όνειρα της γλυκά!

Σκεφτείτε τι θα μπορούσε να γίνει τώρα, ΑΝ υπήρχε εναλλακτική!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα αφήσουν οι dev αγορά του 1.4δις χωρίς να ασχοληθούν.

 

Ευρώπη και ΗΠΑ μαζί λιγότερο κόσμο έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο...

και honor και Huawei.

 

Και ενα βίντεο με κάποιες αναφορές για το τι γίνεται, αναφέρει πως το p20 pro μετά απο έξι μήνες θα είναι χρήσιμο μόνο για δεύτερη συσκευή.

 

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος καραγκιόζης το φασισταριο ο Τραμπ
Ακριβώς το σχόλιο που περίμενα να δω, τι σχέση έχει ο φασισμός; Γιατί τέτοια ευκολία χαρακτηρισμών; Εμπορικός πόλεμος είναι, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Στις ΗΠΑ διαμένουν εκατομμύρια ασιατικής καταγωγής. Είναι απλά ένα εμπορικό παιχνίδι

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

το ξερανε οτι θα συμβει καποια στιγμη

 

ευχομαι να εχουν παρει τα μετρα τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απαγορευση Apple και Google σε Κίνα και ολα καλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας συνεργαστουν με Samsung να φτιαξουν δικο τους λειτουργικο.

 

Που μου κανανε μεταβαση απο 8 σε 9 και δεν πηραμε χαμπαρι.

 

Μας δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ κι εμεις δηθεν εχουμε την τελευταια εκδοση του λειτουργικου και ψαχνουμε να βρουμε τις διαφορες και δεν τις βρισκουμε κιολας.

 

Εχει πεθανει το Android και δεν το ξερουνε ακομα.

 

Στάσιμο εδώ και χρόνια.

 

Ας κανουν ό,τι έκανε αυτό στο Symbian και παμε παρακατω.

 

Κι εγώ συμφωνώ! Από το android 7 έως το 9 που έχω δουλέψει, δεν έχω δει κάτι το συνταρακτικά διαφορετικό. Από την 1η μέρα το κύριο όπλο του android ήταν το play store και μόνο. Χωρίς αυτό μπορεί και να είχαμε ακόμα και συσκευές με Symbian...…. (η οποία κατά τα άλλα δεν ήταν καθόλου άσχημη. Μάλιστα νομίζω ότι λειτουργούσε πολύ καλύτερα όσον αφορά τη διαχείριση μνήμης... Στο nokia c6-01 με 256Mb ram ποτέ δεν είχα προβλήματα. Ούτε γέμιζε η μνήμη, ούτε κολλούσε, ούτε θερμαινόταν, κτλ. Θυμηθείτε τις αντίστοιχες συσκευές android της εποχής με την ίδια μνήμη-απλά δράμα!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ! Από το android 7 έως το 9 που έχω δουλέψει, δεν έχω δει κάτι το συνταρακτικά διαφορετικό. Από την 1η μέρα το κύριο όπλο του android ήταν το play store και μόνο. Χωρίς αυτό μπορεί και να είχαμε ακόμα και συσκευές με Symbian...…. (η οποία κατά τα άλλα δεν ήταν καθόλου άσχημη. Μάλιστα νομίζω ότι λειτουργούσε πολύ καλύτερα όσον αφορά τη διαχείριση μνήμης... Στο nokia c6-01 με 256Mb ram ποτέ δεν είχα προβλήματα. Ούτε γέμιζε η μνήμη, ούτε κολλούσε, ούτε θερμαινόταν, κτλ. Θυμηθείτε τις αντίστοιχες συσκευές android της εποχής με την ίδια μνήμη-απλά δράμα!!!!).

 

Εννοειται το μοναδικο ζητημα ειναι το play store. Κατα τα λοιπα το Android πασχει σφοδρα. Σε λιγο θα θες 8 γιγα ραμ για να δουλεψεις ενα κινητο. Αστεια πραγματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 λύσεις και διορθώστε με αν κάνω λάθος, οι γνώσεις μου είναι μετρίου επιπέδου.

1η λύση. Ίδρυση θυγατρικής Google Europe (η άλλη ονομασία) και όλα καλά.

2η λύση. HUAWEI, ZTE, 1+, XIAOMI συνεργαζονται και φτιάχνουν το δικό τους λογισμικό. Και την τεχνογνωσια έχουν και μεγάλη μερίδα των πωλήσεων.

Στην 2η περίπτωση να δούμε ποιος θα βγει χαμένος.

 

Υπαρχει και τριτη λυση. Ιδρυση unofficial subsidiary στην κινα. Οι αμερικανικες εταιρειες δεν εχουν προβλημα με τη huawei απλα πρεπει να κανουν comply.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι Κινεζοι στο λογισμικο ειναι για τα μπαζα. Αν κρινω απο το EMUI καλυτερα να το αφησουν. Ειχα ενα ποκοφον, ενα πραγμα εφτιαχναν, δυο χαλουσαν.

 

Σε πολλούς -οπως σε εμενα- αρεσει το EMUI περισσοτερο απο το Stock Android και πολυ περισσοτερο απο κατι Touchwiz (ο λογος που εκοψα την Σαμι)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται το μοναδικο ζητημα ειναι το play store. Κατα τα λοιπα το Android πασχει σφοδρα. Σε λιγο θα θες 8 γιγα ραμ για να δουλεψεις ενα κινητο. Αστεια πραγματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπαρχει και τριτη λυση. Ιδρυση unofficial subsidiary στην κινα. Οι αμερικανικες εταιρειες δεν εχουν προβλημα με τη huawei απλα πρεπει να κανουν comply.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε πολλούς -οπως σε εμενα- αρεσει το EMUI περισσοτερο απο το Stock Android και πολυ περισσοτερο απο κατι Touchwiz (ο λογος που εκοψα την Σαμι)

 

Και εδώ συμφωνώ. Έχω στην οικογένεια συσκευή με android one και μου φαίνεται αρκετά φτωχή σε σχέση με αυτά που έχω συνηθίσει στο EMUI....

Ας πούμε ότι είναι και θέμα συνήθειας (για όσους διαφωνήσουν) και τίποτε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει φωτιά το xda... Μέχρι custom stock android θα βγει για το κινητό μας...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα μαγαζί στο best price στα 290€ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...