Jump to content

Google Earth


invictus1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Good job OveLix :up:

Η κάρτα γραφικών τι ρόλο παίζει όμως; Αφού μιλάμε για απεικόνιση στατικών φωτογραφιών οπότε οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες από κάρτα σε κάρτα :confused:

Στο rendering παίζει τεράστιο ρόλο... Εμένα ζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως ανοιγουν αρχεία με κατάληξη .kmz;

Κάνεις διπλό κλικ πάνω τους και σε πηγαίνει κατευθείαν το google earth, ή πας και τα ανοίγεις από το πρόγραμμα: fille>open

Μετά το βλέπεις νομίζω στα temporary places και κάνεις διπλό κλικ πάνω του για να σε πάει!

Link to comment
Share on other sites

Good job OveLix :up:

Η κάρτα γραφικών τι ρόλο παίζει όμως; Αφού μιλάμε για απεικόνιση στατικών φωτογραφιών οπότε οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες από κάρτα σε κάρτα :confused:

 

Aυτο λεω και εγω. Βλεπω αυτα που κατεβασαν τα παιδια ..Αθηνα, αεροδρομιο,σινικο,κυπρο...και εγω καμμια σχεση που θελω να δω τα Τρίκαλα, την πολυ μου. Σε αποσταση 3000μετρα τα βλεπω όλα θαμπά!!! :(

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Στο rendering παίζει τεράστιο ρόλο... Εμένα ζορίζεται.

Στο rendering μπορεί να ζορίζεται, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε θα είναι το ίδιο;

sakaflias, δε φταίει η κάρτα σου, αλλά το οτι δεν υπάρχουν εικόνες υψηλής ανάλυσης για τη συγκεκριμένη περιοχή

 

Όσο για το community του Google Earth, απλά έχω να δηλώσω πως ήρθα στις 4 σπίτι και είπα να το τσεκάρω λίγο πριν κοιμηθώ. Στις 7 την έπεσα με το ρημάδι...

Link to comment
Share on other sites

Στο rendering μπορεί να ζορίζεται, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε θα είναι το ίδιο;

sakaflias, δε φταίει η κάρτα σου, αλλά το οτι δεν υπάρχουν εικόνες υψηλής ανάλυσης για τη συγκεκριμένη περιοχή

 

Όσο για το community του Google Earth, απλά έχω να δηλώσω πως ήρθα στις 4 σπίτι και είπα να το τσεκάρω λίγο πριν κοιμηθώ. Στις 7 την έπεσα με το ρημάδι...

 

Σωστά τα λες για τα Τρίκαλα. Εδώ και πάνω από ένα μήνα έχω πει στον Σακαφλιά ότι η περιοχή του είναι εκτός υψηλής ανάλυσης.

 

Η κάρτα γραφικών έχει σημασία γιατί οι υψομετρικές διαφορές απεικονίζονται κανονικά (πχ βουνά, λόφοι κλπ) οπότε χρειάζετα το openGL. Στο desktop μου με τα 256ΜΒ στην κάρτα γραφικών βλέπω πολύ καλύτερα από ότι στο λάπτοπ με τα 64. Δεν είμαι βέβαιος γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό, κάποιος πιο σχετικός ίσως έχει την απάντηση.

 

Όσο για το community, αυτό που περιγράφεις το παθαινω και εγώ όποτε ανοίγω το πρόγραμμα. Δεν υπάρχει μέρος που να έχω επισκεφθεί ή πρόκειται να πάω που να μην το έχω κάνει φύλλο και φτερό με το Google Earth Plus. Συνήθως με παίρνουν τα χαράματα. :rolleyes:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει το χωριό μου στην Ορεινή Ναυπακτία. Ένα χωριουδάκι με 30 το πολύ σπίτια...! :shock:

 

Δυστυχώς όμως δε μπορώ να κάνω save as το location... Any ideas?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατα κάτω δεξιά το κουμπί "add placemark" και σύρε το εικονίδιο στο σημείο που θες. Στη συνέχεια κάνε το drag and drop στο My Places. Σημείωσε ότι στο My Places μπορείς να ανοίξεις νέα folders με δεξί κλικ και μετά όλα τα folders (ή κάποια από αυτά) να τα κάνεις δεξί κλικ/save as... στο σκληρό για λόγους backup ή να τα στείλεις με ιμειλ σε κάποιον να τα ανοιξει στο pc του.

 

ΥΓ. Στη Ναύπακτο το λιμανάκι είναι ακριβώς στο όριο υψηλής/χαμηλής ανάλυσης. Πράγματι φοβερη η διαφορά. Πάντως το άγαλμα του Θερβάντες φαίνεται (με λίγη προσπάθεια :p ).

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Πατα κάτω δεξιά το κουμπί "add placemark" και σύρε το εικονίδιο στο σημείο που θες. Στη συνέχεια κάνε το drag and drop στο My Places. Σημείωσε ότι στο My Places μπορείς να ανοίξεις νέα folders με δεξί κλικ και μετά όλα τα folders (ή κάποια από αυτά) να τα κάνεις δεξί κλικ/save as... στο σκληρό για λόγους backup ή να τα στείλεις με ιμειλ σε κάποιον να τα ανοιξει στο pc του.

 

Thanx, αλλά:

 

όλα καλά μέχρι που πατάω το save as και επιλέγω που θέλω να αποθηκεύσω το location. Μόλις πατήσω save, Βγάζει μηνυματάκι "Could not open file for writing". :confused: :(

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanx, αλλά:

 

όλα καλά μέχρι που πατάω το save as και επιλέγω που θέλω να αποθηκεύσω το location. Μόλις πατήσω save, Βγάζει μηνυματάκι "Could not open file for writing". :confused: :(

Κάν'το save απευθείας στο C: ...

Link to comment
Share on other sites

Thanx, αλλά:

 

όλα καλά μέχρι που πατάω το save as και επιλέγω που θέλω να αποθηκεύσω το location. Μόλις πατήσω save, Βγάζει μηνυματάκι "Could not open file for writing". :confused: :(

Eχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα!:(

Link to comment
Share on other sites

αν στο προφίλ σας στα XP (δλδ στο παθ C:\\Documents and Settings\user\Application Data\Google\GoogleEarth) στη θεση "user" έχετε ελληνικούς χαρακτήρες, το πρόγραμμα δεν μπορεί να το αποθηκεύσει. Είναι ένας γνωστός περιορισμός του προγράμματος από τον οποίο έχουν προβλήματα και άλλοι χρήστες σε γλώσσες με χαρακτήρες μη λατινικούς ή/και με αξάν, τόνους ή άλλα σημεία στίξης (ισπανικά, ελληνικά, διάφορες σλαβογενείς γλώσσες).

 

Προς το παρόν προσπαθήστε να κάνετε log με username που δεν εχει μη ASCII χαρακτήρες και αν αυτό δεν είναι δυνατό περιμένετε μια από τις επόμενες αναβαθμίσεις του Google Earth.

 

Απ' ευθείας στο C: ίσως να δουλέψει επίσης.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το keyhole 2 lt και το keyhole 2 pro (trial) αλλά είδα screen shots του google earth και έχει διαφορετική μορφή, δεν είναι το ίδιο πρόγραμμα; Πόσο είναι το συνολικό μέγεθος του προγράμματος;(γιατι αν είναι μεγάλο θα μου το κατεβάσει ένας φίλος) το κατεβάζω με 2.1kbps και υποφέρω... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το keyhole 2 lt και το keyhole 2 pro (trial) αλλά είδα screen shots του google earth και έχει διαφορετική μορφή, δεν είναι το ίδιο πρόγραμμα; Πόσο είναι το συνολικό μέγεθος του προγράμματος;(γιατι αν είναι μεγάλο θα μου το κατεβάσει ένας φίλος) το κατεβάζω με 2.1kbps και υποφέρω... :wacko:

 

Αν θυμαμαι καλα, περιπου 10ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή το Internet είναι κυρίως προσφορά (το να τα βρίσκουμε μόνο όλα έτοιμα από μερικούς άλλους είναι μόνο η μία πλευρά, πρέπει και εμείς να είμαστε χρήσιμοι στην κοινότητα), ορίστε ένα ποστ από εμένα στο φόρουμ του Google Earth με όλα τα Ολυμπιακά Στάδια από το 1896 ως το 2004. Τα μόνα δύο που δεν υπάρχουν πια είναι της Ατλάντα 1996 (το έκαναν γήπεδο basebal) και το άλλο του Λονδίνο 1908 (το κατεδάφισαν το 1985 και το έκαναν γραφεια! :w00t: ). Επίσης στο Σεντ Λούις το 1904 δεν υπήρξε Ολυμπιακό Στάδιο.
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,επειδη στο keyhole υπηρχε η δυνατοτητα να βρεις ενα σημειο με συντεταγμενες,στο google earth υπαρχει,γιατι εγω δεν το βρισκω!?
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

και επειδή το Internet είναι κυρίως προσφορά (το να τα βρίσκουμε μόνο όλα έτοιμα από μερικούς άλλους είναι μόνο η μία πλευρά, πρέπει και εμείς να είμαστε χρήσιμοι στην κοινότητα), ορίστε ένα ποστ από εμένα στο φόρουμ του Google Earth με όλα τα Ολυμπιακά Στάδια από το 1896 ως το 2004. Τα μόνα δύο που δεν υπάρχουν πια είναι της Ατλάντα 1996 (το έκαναν γήπεδο basebal) και το άλλο του Λονδίνο 1908 (το κατεδάφισαν το 1985 και το έκαναν γραφεια! :w00t: ). Επίσης στο Σεντ Λούις το 1904 δεν υπήρξε Ολυμπιακό Στάδιο.

Τι δουλειά έχεις κάνει ρε Κώστα; :w00t: :D Ωραίος. Πράγματι πολύ ωραίο πρόγραμμα αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις στην ανάλυση που θέλεις. Θα μου πείτε μη τα θέλουμε και όλα δικά μας. Πιστεύω πάντως πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης το πρόγραμμα. :)

 

EDIT: Καλά ρε παιδιά από Γερμανία μόνο το Βερολίνο υπάρχει; :confused: :worry:

 

Και κάτι άλλο. Στην αναζήτηση πόλεων δεν τις εμφανίζει όλες ενώ υπάρχουν. Γιατί συμβαίνει αυτό; Καταρχάς έχει πολλές αναζητήσεις. Local, Fly to κλπ. Ποια χρησιμοποιείτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Από όσα διαβάζω στο φόρουμ, οι υπεύθυνοι υπόσχονται ότι με τον καιρό όλο και περισσότερες περιοχές θα είναι σε υψηλή ανάλυση.

 

Αυτό με την αναζήτηση το έχω παρατηρήσει. πχ βλεπω μια πόλη με κόκκινα γράμματα και για δοκιμή την εισάγω όπως τη βλέπω στο πεδίο αναζήτησης και μου απαντά "δεν βρέθηκε". Μυστήρια πράματα....

 

Δημήτρη, κάνε και εσύ κάτι χρήσιμο. Βρες όλα τα στάδια των τελικών των Μουντιάλ. Είναι ένα κάθε τέσσερα χρόνια. (hint: Μερικοί τελικοί, πχ Ιταλία 1990, έγιναν σε στάδια Ολυμπιακών Αγώνων)

EDIT: Καλά ρε παιδιά από Γερμανία μόνο το Βερολίνο υπάρχει; :confused: :worry:

Έλα ντε. Αντίθετα στην Ισπανία έχει όλες τις μεγάλες πόλεις και όλες τις τουριστικές. Στην Ελλάδα έχει ολόκληρη την Αττική και Βοιωτία μέχρι Τανάγρα, την Κέα, τη Χαλκίδα, μπόλικη Κορινθία, Τρίπολη, Καλάβρυτα, λίγη Λακωνία, Ναύπακτο κλπ. Ελληνικός δάκτυλος στο Google Earth :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, κάνε και εσύ κάτι χρήσιμο. Βρες όλα τα στάδια των τελικών των Μουντιάλ. Είναι ένα κάθε τέσσερα χρόνια. (hint: Μερικοί τελικοί, πχ Ιταλία 1990, έγιναν σε στάδια Ολυμπιακών Αγώνων)

Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με το πρόγραμμα τόσο για να βρίσκω συγκεκριμένες τοποθεσίες. Θα προσπαθήσω πάντως. :O

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο, ειδικά αν δεν έχεις ιδέα πού περίπου βρίσκεται το σημείο. πχ για το Ολυμπιακό Στάδιο της Σεούλ (που είναι σε χαμηλής ανάλυσης περιοχή) κατέβασα χάρτες, έψαξα φωτογραφίες στο Google, συνέκρινα φωτό και χάρτες, βρήκα ονομασίες δρόμων και δημοσιεύματα και κατέληξα να το βρω επειδή διάβασα ότι βρίσκεται ανατολικά του κέντρου της πόλης ενώ από τις φωτό έβλεπα ότι είναι δίπλα σε ποτάμι/κανάλι. Τέσπα

 

Είναι σαν το Πάμε Στοίχημα που σε κάνει να μαθαίνεις όλες τις μικρές πόλεις της Φινλανδίας και της Σουηδίας :p Ξέρεις εσύ από αυτά.

 

Πραγματικός διάλογος:

Ovelix: Στην Ισπανία πήγα και στο Cadiz, έχει παραλία, το έχεις ακούσει το μέρος?

minovg: Φυσικά, έχει μια ομάδα Β' κατηγορίας που φέρνει όλο Χ

:lol: :lol:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικός διάλογος:

Ovelix: Στην Ισπανία πήγα και στο Cadiz, έχει παραλία, το έχεις ακούσει το μέρος?

minovg: Φυσικά, έχει μια ομάδα Β' κατηγορίας που φέρνει όλο Χ

:lol: :lol:

:lol: :lol: :O :rolleyes:

Άσε που δεν βρίσκει με την αναζήτηση τα στάδια με το όνομά τους. Άσε που δεν βρίσκω πού έγιναν όλοι οι τελικοί. Κομματάκι δύσκολο. Δεν είμαι και πολύ της υπομονής σε θέματα ψαξίματος από ίντερνετ οπότε... :O

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ νόμιζες ότι θα βάλεις στην αναζήτηση του google earth "Azteca Stadium" και θα σε πήγαινε ταμάμ??? :lol:

 

Παίξε χαλαρά με το πρόγραμμα και άμα σου αρέσει θα έρθει και η στιγμή που θα ψάχνεις απίθανα πράγματα από μόνος σου. Άσε με εμένα, εγώ είμαι ψώνιο με τη γεωγραφία από μικρός.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ μας δείχνει ενα παράδειγμα το keyhole2 pro οτι έχουμε= 3-inch Resolution, San Diego εγώ όταν πηγαίνω να τη δω on line δεν έχω την ίδια ανάλυση...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,επειδη στο keyhole υπηρχε η δυνατοτητα να βρεις ενα σημειο με συντεταγμενες,στο google earth υπαρχει,γιατι εγω δεν το βρισκω!?

Δεν έχει νομίζω

Αν ξέρεις τις συντεταγμένες του σημείου που θες, πάτα Ctr+L να ενεργοποιηθεί το Latitude and Longitude Grid και πήγαινε ψάχοντας τις γραμμές :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...