Jump to content

Huawei P20 Lite


aras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους ,θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω.Κατόπιν πειράγματος του τηλεφώνου από τον μικρό μου γιο , βρέθηκα να έχω χάσει δεδομένα ( sms , μηνύματα σε viber και messenger κλπ ) τα οποία και θα ήθελα να ανακτήσω.

Δοκίμασα ψάχνοντας στο internet κάποιες εφαρμογές όπως το mobikin doktor ή το dr. fone ,αλλά το τηλέφωνο δεν με αφήνει να προχωρήσω βγάζοντάς μου το μήνυμα ότι μια εφαρμογή δεν επιτρέπει την προσβαση ...καμμιά ιδέα;

 

Έχεις ενεργή την βάση πλοήγησης;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

τί είναι αυτό;

 

Μπορεις αντι για τα 3 κουμπια κατω να εχεις μια βουλα να μετακινησε στα μενου. Αν το εχεις ενεργο ή καποια αλλη εφαρμογη που κανει σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες τοτε οταν ενεργοποιησεις το usb debug σου βγαζει το μηνυμα για μια εφαρμογη οτι δεν το επιτρεπει. Σε αυτο το βημα δεν κολλας;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Τι πρέπει να κάνω;

 

Πρεπει να βρεις ποια εφαρμογη σου κανει το προβλημα. Εμενα ηταν η βαση πλοηγησης, αλλοι απενεργοποιησαν τα παντα απο το μενου Ρυθμισεις->Εξυπνη βοηθεια, αλλοι ειχαν κανει εγκατασταση το xda gestures και αυτο τους δημιουργουσε το προβλημα.

Η μονη βοηθεια που μπορω να σου δωσω εδω περαν απο τα προηγουμενα ειναι να πας στο μενου:

Ρυθμισεις->Εφαρμογες και ειδοποιησεις->Εφαρμογες->Κατω στο γραναζι (Ρυθμισεις)->Ειδικη προσβαση->Σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες εδω μεσα θα βρεις εφαρμογες που πιθανον να σου δημιουργουν αυτο το προβλημα. Δοκιμασε εκει μεσα να τους βγαλεις το δικαιωμα να σχεδιαζουν πανω απο αλλες εφαρμογες και αν λυθει το προβλημα σου και κανεις την δουλεια σου ερχεσαι παλι και τους δινεις πισω το δικαιωμα.

Αυτα κι ελπιζω να βρεις την λυση γιατι επεσες σε ειδικη περιπτωση και σημειωση αυτο ειναι θεμα του android κι οχι της εταιρειας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση, έχω ένα p20 lite στο οποίο όταν κάνω βελτιστοποιηση κολλάει στο 97% και δεν πάει στο 100. Να το κάνω εργοαστασιακες ή είναι κάτι που μπορεί να θέλει και service?
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μενει στο 96.Δεν ειναι καποιο προβλημα.Υποθετω οτι πρεπει να ειναι κάποια αρχεια συστηματος που πρεπει να δουλευουν.Ετσι συνέβαινε και στα Ρ9 lite που ειχα. Αλλα οπως και να εχει δεν υπάρχει θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μενει στο 96.Δεν ειναι καποιο προβλημα.Υποθετω οτι πρεπει να ειναι κάποια αρχεια συστηματος που πρεπει να δουλευουν.Ετσι συνέβαινε και στα Ρ9 lite που ειχα. Αλλα οπως και να εχει δεν υπάρχει θεμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση, έχω ένα p20 lite στο οποίο όταν κάνω βελτιστοποιηση κολλάει στο 97% και δεν πάει στο 100. Να το κάνω εργοαστασιακες ή είναι κάτι που μπορεί να θέλει και service?

Κι εμένα τόσο πάει.

Αν έχεις καιρό να κάνεις "Σάρωση για ιούς" και κάνεις μία πρόσφατη, μπορεί να ανέβει λίγο ακόμη, αλλά ποτέ δε μου έχει πάει πάνω από 98%

Οπότε είσαι ΟΚ... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω εαν θέλω να έχω 2 Λογαριασμούς viber - στο twin app δεν μου το δείχνει, μόνο το whatsapp δειχνει. Τι πρέπει να κάνω ;

Paralells space ειναι η λύση ; υπάρχει άλλη ;

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέω με usb καλώδιο και το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει. Δεν το διαβάζει σαν ένα κινητό σκληρό δίσκο προκειμένου να αντιγράψω αρχεία. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το συνδέω με usb καλώδιο και το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει. Δεν το διαβάζει σαν ένα κινητό σκληρό δίσκο προκειμένου να αντιγράψω αρχεία. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

 

Ρυθμισεις->Συνδεση συσκευης->USB->Μεταφορα αρχειων

Κανονικα πρεπει με το που το συνδεσεις να σου εμφανιζει ενα παραθυρο στο κινητο με 3 επιλογες κι εκει να επιλεγεις μεταφορα αρχειων.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις->Συνδεση συσκευης->USB->Μεταφορα αρχειων

Κανονικα πρεπει με το που το συνδεσεις να σου εμφανιζει ενα παραθυρο στο κινητο με 3 επιλογες κι εκει να επιλεγεις μεταφορα αρχειων.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα φίλε μου. Πλέον δεν μου εμφανίζει αυτό το παράθυρο, ενώ στις ρυθμίσεις, η επιλογή usb εμφανίζεται με πολύ αχνά γράμματα και δεν μπορείς να την επιλέξεις. Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα φίλε μου. Πλέον δεν μου εμφανίζει αυτό το παράθυρο, ενώ στις ρυθμίσεις, η επιλογή usb εμφανίζεται με πολύ αχνά γράμματα και δεν μπορείς να την επιλέξεις. Καμμιά ιδέα;

 

Αν δεν σου την εμφανιζει μπορεις να την κανεις να εμφανιζεται. Ενεργοποιεις τα developer tools κι εκει μεσα εχει την επιλογη "να γινεται παντα ερωτηση κατα τη συνδεση USB" την οποια την κανεις να ειναι ενεργη.

Για να ενεργοποιησεις τα developer tools κανεις το εξης:

Ρυθμισεις->Συστημα->Πληροφοριες για το τηλεφωνο->Ταπαρεις 7 φορες στο "Αριθμος εκδοσης"

μετα θα σου ζητησει να βαλεις το κωδικο ή το PIN αναλογα τι προστασια εχεις επιλεξει για κλειδωμα οθονης

μετα στο Ρυθμισεις->Συστημα θα σου εχει εμφανιστει το "Επιλογες για προγραμματιστες"

Εκει μεσα θα βρεις την επιλογη "να γινεται παντα ερωτηση κατα τη συνδεση USB" και αν ειναι ηδη ενεργη τοτε εσυ απενεργοποιησε την και μετα ενεργοποιησε την.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου την εμφανιζει μπορεις να την κανεις να εμφανιζεται. Ενεργοποιεις τα developer tools κι εκει μεσα εχει την επιλογη "να γινεται παντα ερωτηση κατα τη συνδεση USB" την οποια την κανεις να ειναι ενεργη.

Για να ενεργοποιησεις τα developer tools κανεις το εξης:

Ρυθμισεις->Συστημα->Πληροφοριες για το τηλεφωνο->Ταπαρεις 7 φορες στο "Αριθμος εκδοσης"

μετα θα σου ζητησει να βαλεις το κωδικο ή το PIN αναλογα τι προστασια εχεις επιλεξει για κλειδωμα οθονης

μετα στο Ρυθμισεις->Συστημα θα σου εχει εμφανιστει το "Επιλογες για προγραμματιστες"

Εκει μεσα θα βρεις την επιλογη "να γινεται παντα ερωτηση κατα τη συνδεση USB" και αν ειναι ηδη ενεργη τοτε εσυ απενεργοποιησε την και μετα ενεργοποιησε την.

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Δυστυχώς παρότι ακολούθησα τις οδηγίες σου, δεν είχα αποτέλεσμα. Η συγκεκριμένη επιλογή ήταν ενεργοποιημένη, την απενεργοποίησα και την ενεργοποίησα ξανά. Τίποτα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Δυστυχώς παρότι ακολούθησα τις οδηγίες σου, δεν είχα αποτέλεσμα. Η συγκεκριμένη επιλογή ήταν ενεργοποιημένη, την απενεργοποίησα και την ενεργοποίησα ξανά. Τίποτα όμως.

 

Τοτε δεν εχω κατι παραπανω, παντος αυτο εγω το ειχα στο mate 10 pro την πρωτη μερα που το αγορασα και εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, απο τοτε δεν το ξαναειχα αυτο το προβλημα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν εχω κατι παραπανω, παντος αυτο εγω το ειχα στο mate 10 pro την πρωτη μερα που το αγορασα και εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, απο τοτε δεν το ξαναειχα αυτο το προβλημα.

 

Ευχαριστώ, τελικά ήταν το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικά ήταν το καλώδιο.

 

Μια χαρα αφου λυθηκε το θεμα. Τελικα μερικες φορες ξεχναμε τα πιο απλα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι και γω κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής, είναι όμως η έκδοση με μια σιμ και ένα imei αγορασμένο από Vodafone, μπορεί να γίνει μετατροπή και να λειτουργεί με δύο SIM?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Πρεπει να αλλαξεις firmware και για να γινει αυτο πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader. Το θεμα ειναι ομως οτι η Huawei εχει σταματησει να δινει κωδικους ξεκλειδωματος του bootloader. Δεν ξερω μονο αν υπαρχει καποιο κολπο μεσω του funkyhuawei αλλα εκει στοιχίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι και γω κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής, είναι όμως η έκδοση με μια σιμ και ένα imei αγορασμένο από Vodafone, μπορεί να γίνει μετατροπή και να λειτουργεί με δύο SIM?

 

η μονη ευκολη λυση που μπορω να σκεφτω:worry:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20181127071414&SearchText=dual+sim+adapter

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Πρεπει να αλλαξεις firmware και για να γινει αυτο πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader. Το θεμα ειναι ομως οτι η Huawei εχει σταματησει να δινει κωδικους ξεκλειδωματος του bootloader. Δεν ξερω μονο αν υπαρχει καποιο κολπο μεσω του funkyhuawei αλλα εκει στοιχίζει.

Εάν τα καταφέρω λέμε τώρα θα δουλεύουν και οι δύο σιμ, έχει δέκτη και για την δεύτερη σιμ ή θα κάνω την διαδικασία και μετά τπτ. Ξέρω ότι στο p8 & p9 γίνεται αυτό., δεν ξέρω όμως για το p20

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η μονη ευκολη λυση που μπορω να σκεφτω:worry:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20181127071414&SearchText=dual+sim+adapter

Σε αυτή την περίπτωση όμως νομίζω ότι δουλεύει μόνο η μια σιμ και για να δουλέψει η άλλη θα πρέπει να κάνω αποσύνδεση από την μια και να ενεργοποιήσω την άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα καταφέρω λέμε τώρα θα δουλεύουν και οι δύο σιμ, έχει δέκτη και για την δεύτερη σιμ ή θα κάνω την διαδικασία και μετά τπτ. Ξέρω ότι στο p8 & p9 γίνεται αυτό., δεν ξέρω όμως για το p20

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε αυτή την περίπτωση όμως νομίζω ότι δουλεύει μόνο η μια σιμ και για να δουλέψει η άλλη θα πρέπει να κάνω αποσύνδεση από την μια και να ενεργοποιήσω την άλλη...

 

θα πρεπει να επιλεξεις ποια απο τις καρτες σου θες να ειναι η βασικη κ να λειτουργει σε προτεραιοτητα ,απο που θες να πραγματοποιειται κληση κλπ....οταν καποιος σε καλεσει σε οποιαδηποτε απο τις 2 καρτες θα σου ερθει κληση κανονικα δεν απενεργοποιειται καμια καρτα.Εκτος αν δε καταλαβα καλα τι εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και λίγες μέρες. Είμαι φανατικός της Huawei, μιας και είχα το Mate 2 το οποίο ακόμη και σήμερα είναι σκυλί. Η μπαταρία του κινητού είναι τραγική, κρατάει ελάχιστα. Δεν μπορεί να ανεβάζουν ολα τα χαρακτηριστικά και οι μπαταρίες να μένουν στάσιμες εδώ και χρόνια. Το Mate μετά από 3 χρόνια και η μπαταρία του κρατάει τριπλάσια απο το p20. Αν είναι να φοβάμαι να το αγγίξω επειδή θα τελειώσει η μπαταρία, τότε βραστα....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδω πιστευω εισαι λαθος. Η μπαταρια του ειναι εξαιρετικη. Εγω βγαζω καθε φορα πανω απο 5 ώρες οθονη και το φορτιζω ανα δευτερη μερα. Πιθανολογώ οτι ισως εχεις θεμα με την μπαταρία του κινητου σου(οπότε πας στο σερβις) η εχεις καποιες εφαρμογές που σου τραβανε πολυ ενεργια.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...