Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη η wind ειναι τραγικη στην Κομοτηνη η Vf παει καλα απο καλυψη ωστε να την προτιμησω? Επισης τα 5 GB με 20ε ειναι για 18μηνο συμβολαιο?

 

 

Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και να πεις τη διεύθυνσή σου και να σου πουν με ακρίβεια αν έχεις κάλυψη 3G και πόσο καλή (αν πιάνει μέσα στο σπίτι ή μόνο σε εξωτερικό χώρο). Σε Vodafone που είχα ρωτήσει μπορούν να σου πουν, Cosmote και Wind δεν μπορούσαν όταν είχα ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πριν ένα μηνα περίπου φορητότητα στην Vodafone σε εταιρικο πακέτο.

Διαπιστωσα από την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκε το myaccount οτι στον λογαριασμό μου φαίνονται και άλλοι 6 αριθμοί τους οποίους δεν γνώριζα.

Σήμερα μου ήρθε μηνυμα ότι έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και λέω τι έγινε μόλις τον είχα πληρώσει τον 1ο...

Μπαίνω στο myaccount και έχω τους λογαριασμούς από άλλους συνδρομητές. Αναλυτικά με τις κλησεις τους τις συνδέσεις τους που έστειλαν μηνυματα κτλ...

Κάτι που είχα διαπιστώσει ακόμα είναι ότι πριν μια βδομάδα και ενω είμαι σίγουρος για τους κωδικούς μου ο κωδικός στο myAccount δεν λειτουργούσε και αναγκάστικα να τον κάνω reset. Συνεπώς κάποιος που είχε πρόσβαση τον είχε κάνει reset και δεν ήταν κανένας από την οικογένεια μου- επιχειρησή μου.

 

Επίσης διαπίστωσα ότι οι λογαριασμοί εκδίδονται στο ίδιο ΑΦΜ με το δικό μου!!! Εννοείται ότι δεν γνωρίζω καν τους κυρίους που εμφανίζονται στα ονοματά των λογαριασμών.

 

Είχα ενημερώσει πιο πριν τον υπάλληλο της vodafone που με εξυπηρέτησε για το πρόβλημα και μου είχε πει ότι σε 2-3 μέρες θα λυθεί το πρόβλημα.Φυσικά δεν έγινε τίποτα.

 

Εννοείται ότι δεν θέλω να μάθει κάποιος έτσι την λιστα με τις κλησεις μου γιατί κάποιες εμπορικές μου κινήσεις δεν θέλω να κοινοποιηθούν σε καμία περίπτωση ή να μαθευτούν και εν πάσει περιπτώση δεν θέλω να μαθαίνει κάποιος που πέρνω τηλεφωνα και τι κάνω στην εταιρία μου.

 

Ξέρει κανείς καμιά αναλογη περίπτωση και φυσικά αν μπορώ να κινηθώ ακόμα και νομικά εναντιον της vodafone για διαρροή στοιχείων.

 

Σας ευχαριστώ και καλως σας βρήκα στο myphone μετα απο πολλά χρονια απουσίας....

 

 

Το εταιρικό πακέτο που λες είναι στα στοιχεία της δικής σου επιχείρησης ή είναι μέρος μεγαλύτερης εταιρείας στην οποία δουλεύεις και απλά έρχεται στα στοιχεία σου; Γιατί αν είναι δική σου η επιχείρηση και φαίνεται να έχεις κι αλλά νούμερα, πρέπει να δεις άμεσα μήπως κάποιος έχει κάνει χρήση τα στοιχεία σου για να κάνει σύνδεση, αν εκ παραδρομής κάποιος υπάλληλος έχει περάσει στα στοιχεία σου αιτήσεις που προοριζόντουσαν για άλλο ΑΦΜ ή τέλος, αν είναι εσκεμμένο λάθος του υπαλλήλου,

 

Κάλεσε στο 1399 και ανάφερε όλα αυτά που ειίδες στο MyAccount και θα λυθεί πολύ γρήγορα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιες φορές να κολλάει στο κέντρο το SMS. Καλό είναι μετά από τόσες ώρες με airplane mode και ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις αλλάξει περιοχή και άρα κεραία που σε καλύπτει, να κάνεις επανεκκίνηση όπως σου είπαν, για να κάνει ξανά έγγραφη στο δίκτυο ο αριθμός και να δρομολογηθεί σωστά το SMS.

 

Δηλαδή οταν επανέρχεται απο airplane mode δεν κάνει με ίδιο τρόπο εγγραφή στο δίκτυο όπως οταν ανοίγει ;

Όταν το ανοιξα ηταν στην ίδια κεραία που είχε κλεισει απο βραδύς απλά μετακινήθηκε το πρωί και ξαναεπέστρεψα το απόγευμα όπου ήρθε το μήνυμα... οκ θα το δω και ετσι το πολυ πολύ να το κλείνω και να το ανοιγω το πρωί !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η wind ειναι τραγικη στην Κομοτηνη η Vf παει καλα απο καλυψη ωστε να την προτιμησω? Επισης τα 5 GB με 20ε ειναι για 18μηνο συμβολαιο?

 

Η διαφορά είναι ότι η Cosmote έχει και μια υποτυπώδη κάλυψη 4G. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό όμως και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις internet στα 2-3 μέρη που σε πιάνει το 4G, και η Vodafone σε 3G+ είναι στην ουσία το ίδιο!Τελευταία φορά που κινηθηκα Κομοτηνή και πέριξ αυτής τα Χριστουγεννα στα ίδια ήταν

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εχω ενα μεγάλο πρόβλημα με την vodafon αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει τι έκανε θα το εκτιμούσα.

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής:

Είμαι συνδρομητής cosmote, με πήραν απο την vodafon και μου κάνα προσφορά να φύγω απο την cosmote. Συμφώνησα έστειλαν συμβόλαια αλλα δεν υπέγραψα γιατι με πήραν απο την wind και μου κάναν καλύτερη. Οπότε υπέγραψα σε αυτούς. Η vodafon όμως έστειλε αίτημα στην cosmote για να πάρει τους αριθμούς (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγετε ελπίζω να καταλάβατε) και δεν το αποσύρει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει η wind τους αριθμούς. Με πήραν απο την vodafon. Η κοπέλα που μου έκανε εξαρχής την προσφορά και λέω μου έγινε καλύτερη απο την wind δεν θα προχωρήσω με την δικία σας ακυρώστε την αίτηση για τους αριθμούς στην cosmote. δεν έγινε όμως αυτό (θέλω να κρατήσω τους ίδιους).

Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μου έδωσαν έναν άλλο αριθμο που παίρνεις, πατάς το 2 και λέει θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Πήρα εκει μετα απο 2 μερες άλλα τίποτα. Ξανα πήρα την εξυπ. πελατών και μου είπαν πως θα στείλουμε εμείς το αίτημα σας σε προτεραιότητα και σε 1 μερα θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σας. Παλι τιποτα.

ξανα παίρνω και μου λένε θα στείλουμε αίτημα στην κοπέλα που σας έκανε την προσφορά να επικοινωνήσει αυτή μαζι σας. παλι τίποτα. Μην πολυλογώ πέρασαν σχεδόν 2 βδομάδες που κάνω συνέχεια αυτο το πράγμα παίρνω μου λένε θα σας πάρουμε εμείς και δεν γίνετε τίποτα. καμια ιδέα.

Edited by xpan
τπτ=τίποτα, πεζοκεφαλαία στις προτάσεις, μερικούς τόνους, τελείες και κόμματα. Γενικές διορθώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση για μένα βρέθηκε στην αλλαγή... τάμπλετ: πήρα ένα με Android 4.2, με το οποίο το στικ συνεργάζεται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα. Εχω ενα εταιρικο πακετο Vodafone με 5 γραμμες, περιπου 10 χρονια. Αυτη τη στιγμη τους χρωστάω ενα διχιλιαρο , για τον α 'η β λογο, και οπως ειναι λογικό εχω φραγή εξερχομένων. Πήρα χθες τηλ στο 1399 να κανω αιτηση για διακανονισμό, με προταση να δινω 300ευρω + τον τρεχων λογαριασμό καθε μηνα. Η απαντηση ηταν 3 δοσεις + τον τρεχον. Αυτο μας κανει περιπου 1000 ευρω το μηνα.

Εννοειτε οτι δεν μπορω να πληρωσω αυτα τα χρηματα.

Σκεφτηκα να κανω φορητοτητα, αλλα δεν γινεται αυτη την στιγμη γιατι υπαρχει φραγη. Σκεφτηκα να μειωσω στο ελαχιστο παγιο στις γραμμες μου, και να κανω καινουργιες σε αλλο παροχο, με το σκεπτικο να τους ξοφλησω σιγα σιγα για να κανω οριστική διακοπη καποια στιγμη.

Το μονο ευχαριστο ειναι οτι το συμβολαιο μου λήγει στις 10 Απριλιου. ΔΕν θλεω να αλλαξω παροχο ειναι η αληθεια.Θελω μονο εναν καλο διακανισμο για να μπορω να πληρωσω. Υπαρχει τροπος να το πετυχω καπως αμεσα? ή να ετοιμαζομαι για αλλαγες?

 

Καθε αποψη δεκτη . Ευχαριστω

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα. Εχω ενα εταιρικο πακετο Vodafone με 5 γραμμες, περιπου 10 χρονια. Αυτη τη στιγμη τους χρωστάω ενα διχιλιαρο , για τον α 'η β λογο, και οπως ειναι λογικό εχω φραγή εξερχομένων. Πήρα χθες τηλ στο 1399 να κανω αιτηση για διακανονισμό, με προταση να δινω 300ευρω + τον τρεχων λογαριασμό καθε μηνα. Η απαντηση ηταν 3 δοσεις + τον τρεχον. Αυτο μας κανει περιπου 1000 ευρω το μηνα.

Εννοειτε οτι δεν μπορω να πληρωσω αυτα τα χρηματα.

Σκεφτηκα να κανω φορητοτητα, αλλα δεν γινεται αυτη την στιγμη γιατι υπαρχει φραγη. Σκεφτηκα να μειωσω στο ελαχιστο παγιο στις γραμμες μου, και να κανω καινουργιες σε αλλο παροχο, με το σκεπτικο να τους ξοφλησω σιγα σιγα για να κανω οριστική διακοπη καποια στιγμη.

Το μονο ευχαριστο ειναι οτι το συμβολαιο μου λήγει στις 10 Απριλιου. ΔΕν θλεω να αλλαξω παροχο ειναι η αληθεια.Θελω μονο εναν καλο διακανισμο για να μπορω να πληρωσω. Υπαρχει τροπος να το πετυχω καπως αμεσα? ή να ετοιμαζομαι για αλλαγες?

 

Καθε αποψη δεκτη . Ευχαριστω

 

Μα αν τους χρωστας 2 χιλιαρικα πως να διαπραγματευτεις; Εισαι σε μειονεκτικη θεση απο οτι βλεπω. Μήπως να εκανες θυσιες να βγουν αυτες οι 3 δοσεις;

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

3 δόσεις είναι πολύ λίγες.......μπορείς να βρεις κάποια πιστωτική ίσως;

Στη τελική πίεσε τους για 12 δόσεις και αν Δεν πληρώσεις μια δόση να στο κόψουν....Έτσι κάνει και η ΔΕΗ.....Μέχρι 12 άτοκες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα ποσού , αλλά πολιτικής της εταιρίας. Γιατι και οταν τους χρωστούσα 700€ , πάλι τρεις δόσεις κάνανε. Με πιστωτική δεν μπλέκω. Εκεί ζητάνε έξι άτοκες δόσεις , με την αιτιολογία οτι θα πάρουν σίγουρα τα λεφτά τους, άσχετα αν ο χρόνος αποπληρωμής ειναι σχεδόν ο ίδιος με τον διακανονισμό που πρότεινα. Θα τους πληρώσω την πρώτη δόση , και έφυγα για φορητότητα . Οταν με πάρουν τηλ να με ρωτηςουν γιατι φεύγω , θα τους πω οτι δεν μου κάνανε τον διακανονισμό που ήθελα.
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα ποσού , αλλά πολιτικής της εταιρίας. Γιατι και οταν τους χρωστούσα 700€ , πάλι τρεις δόσεις κάνανε. Με πιστωτική δεν μπλέκω. Εκεί ζητάνε έξι άτοκες δόσεις , με την αιτιολογία οτι θα πάρουν σίγουρα τα λεφτά τους, άσχετα αν ο χρόνος αποπληρωμής ειναι σχεδόν ο ίδιος με τον διακανονισμό που πρότεινα. Θα τους πληρώσω την πρώτη δόση , και έφυγα για φορητότητα . Οταν με πάρουν τηλ να με ρωτηςουν γιατι φεύγω , θα τους πω οτι δεν μου κάνανε τον διακανονισμό που ήθελα.

 

Αποκλείεται να σου εγκρίνουν τη φορητότητα χωρίς εξόφληση των προηγούμενων οφειλών ακόμα κι αν μπεις σε διακανονισμό. Πλέον οι εταιρείες είναι πολύ σφιχτές σε αυτό. Εδώ και ένα νούμερο που θέλαμε να βγάλουμε από τα εταιρικά που ήταν ήδη σε διακανονισμό δε μας άφηναν χωρίς να εξοφληθεί πλήρως το σύνολο της οφειλής που υπήρχε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές στον αριθμό μητρώου που είναι οι εταιρικές γραμμές δεν πρόκειται να σου εγκρίνουν την φορητότητα παρά μόνο όταν τις εξοφλήσεις.

Αν είναι μόνο θέμα πολιτικής και υπάρχουν τα χρήματα τότε πρέπει η εταιρεία να αναθεωρήσει πολιτική και να εξοφλήσει τα χρωστούμενα... :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί η απόρριψη λόγω οφειλών. Φεύγεις οπότε θες. Σε όλες τις εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί η απόρριψη λόγω οφειλών. Φεύγεις οπότε θες. Σε όλες τις εταιρίες.

 

Υποθετω οτι φευγεις και η οφειλη ερχεται με ραβασακι απο δικηγορικο :P

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι φευγεις και η οφειλη ερχεται με ραβασακι απο δικηγορικο :P

 

 

Δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω, αλλα όχι όπως θέλουν αυτοί( 1000€ το μήνα). Αν φύγω απο voda , το υπόλοιπο παραμένει , αλλα θα εχω την δυνατότητα να τους δίνω τριακόσια ευρώ το μήνα . Καλή διαγωγή και πρόθεση να εξοφλησω εχω , οπότε δεν μπορεί να μου κάνει τιποτα. Επίσης , αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω , οτι φεύγεις οπότε θελεις , τότε νομίζω οτι πολυ εύκολο να πετύχω διακανονισμό στα μέτρα μου, μιας και θα με πάρουν τηλ να ρωτήσουν γιατι φεύγω.

 

edit.

μολις διαβασα σε ενα αρθρο του 2012 οτι το η φορητοτητα δεν θα επιτρεποταν σε περιπτωση οφειλης. ΔΕν ξερω αν εχει ψηφιστει κατι τετοιο ομως.

Edited by lxias_pz
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Τί μπορούμε να κάνουμε όσοι έχουμε την υπηρεσία Vodafone Together και χρειαζόμαστε sim για 3G?

Κάθε βοήθεια-ιδέα ευπρόσδεκτη. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω, αλλα όχι όπως θέλουν αυτοί( 1000€ το μήνα). Αν φύγω απο voda , το υπόλοιπο παραμένει , αλλα θα εχω την δυνατότητα να τους δίνω τριακόσια ευρώ το μήνα . Καλή διαγωγή και πρόθεση να εξοφλησω εχω , οπότε δεν μπορεί να μου κάνει τιποτα. Επίσης , αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω , οτι φεύγεις οπότε θελεις , τότε νομίζω οτι πολυ εύκολο να πετύχω διακανονισμό στα μέτρα μου, μιας και θα με πάρουν τηλ να ρωτήσουν γιατι φεύγω.

 

edit.

μολις διαβασα σε ενα αρθρο του 2012 οτι το η φορητοτητα δεν θα επιτρεποταν σε περιπτωση οφειλης. ΔΕν ξερω αν εχει ψηφιστει κατι τετοιο ομως.

 

Στη Vodafone τουλάχιστον ισχύει με σιγουριά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχουν σφίξει γενικά τα πράγματα. Ακόμη και ανοιχτή γραμμή να έχεις πολύ πιθανό να σε απορρίψει ο δέκτης. Οι εταιρίες πλέον δεν παίζουν. Τρώνε κανόνι από τους πελάτες τους. Δεν θέλουν και άλλα κανόνια από τους απέναντι.
Link to comment
Share on other sites

Νέο RUO. Από αρχές Μάρτη Δεν παίζει απόρριψη λόγω φραγης. Είτε σε κινητό είτε σε σταθερο. Σε όλους τους παρόχους.

 

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο νέος πάροχος δεν θα ζητήσει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ζητήσει εγγύηση ο νέος πάροχος θα πρέπει να έχει ο συνδρομητής προηγούμενο ιστορικό κακοπληρωτή μιας και ο "τηλεπικοινωνιακός τειρεσίας" δεν παίζει ακόμα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για να ζητήσει εγγύηση ο νέος πάροχος θα πρέπει να έχει ο συνδρομητής προηγούμενο ιστορικό κακοπληρωτή μιας και ο "τηλεπικοινωνιακός τειρεσίας" δεν παίζει ακόμα...

 

Επίτρεψέ μου να αμφιβάλω για τον "Τειρεσία". Επειδή δουλεύω σε κατάστημα οι εγγυήσεις πάνε και έρχονται. Ακόμη και σε νέους ανθρώπους που κάνουν το ελάχιστο συμβόλαιο, χωρίς να είναι προηγουμένως συνδρομητές μας. Υπάρχουν μέρες που μας απορρίπτουν και το 100%. Σε όποιον έχουμε το θάρρος και τον ρωτάμε σχετικά μας το αποκαλύπτει.

 

Όπως και να έχει θα συμβούλευα τον αρχικό poster να δεχθεί το διακανονισμό και να αποπληρώσει τουλάχιστον τη μία δόση. Μετά ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...