Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιες φορές να κολλάει στο κέντρο το SMS. Καλό είναι μετά από τόσες ώρες με airplane mode και ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις αλλάξει περιοχή και άρα κεραία που σε καλύπτει, να κάνεις επανεκκίνηση όπως σου είπαν, για να κάνει ξανά έγγραφη στο δίκτυο ο αριθμός και να δρομολογηθεί σωστά το SMS.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η wind ειναι τραγικη στην Κομοτηνη η Vf παει καλα απο καλυψη ωστε να την προτιμησω? Επισης τα 5 GB με 20ε ειναι για 18μηνο συμβολαιο?

 

 

Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και να πεις τη διεύθυνσή σου και να σου πουν με ακρίβεια αν έχεις κάλυψη 3G και πόσο καλή (αν πιάνει μέσα στο σπίτι ή μόνο σε εξωτερικό χώρο). Σε Vodafone που είχα ρωτήσει μπορούν να σου πουν, Cosmote και Wind δεν μπορούσαν όταν είχα ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πριν ένα μηνα περίπου φορητότητα στην Vodafone σε εταιρικο πακέτο.

Διαπιστωσα από την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκε το myaccount οτι στον λογαριασμό μου φαίνονται και άλλοι 6 αριθμοί τους οποίους δεν γνώριζα.

Σήμερα μου ήρθε μηνυμα ότι έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και λέω τι έγινε μόλις τον είχα πληρώσει τον 1ο...

Μπαίνω στο myaccount και έχω τους λογαριασμούς από άλλους συνδρομητές. Αναλυτικά με τις κλησεις τους τις συνδέσεις τους που έστειλαν μηνυματα κτλ...

Κάτι που είχα διαπιστώσει ακόμα είναι ότι πριν μια βδομάδα και ενω είμαι σίγουρος για τους κωδικούς μου ο κωδικός στο myAccount δεν λειτουργούσε και αναγκάστικα να τον κάνω reset. Συνεπώς κάποιος που είχε πρόσβαση τον είχε κάνει reset και δεν ήταν κανένας από την οικογένεια μου- επιχειρησή μου.

 

Επίσης διαπίστωσα ότι οι λογαριασμοί εκδίδονται στο ίδιο ΑΦΜ με το δικό μου!!! Εννοείται ότι δεν γνωρίζω καν τους κυρίους που εμφανίζονται στα ονοματά των λογαριασμών.

 

Είχα ενημερώσει πιο πριν τον υπάλληλο της vodafone που με εξυπηρέτησε για το πρόβλημα και μου είχε πει ότι σε 2-3 μέρες θα λυθεί το πρόβλημα.Φυσικά δεν έγινε τίποτα.

 

Εννοείται ότι δεν θέλω να μάθει κάποιος έτσι την λιστα με τις κλησεις μου γιατί κάποιες εμπορικές μου κινήσεις δεν θέλω να κοινοποιηθούν σε καμία περίπτωση ή να μαθευτούν και εν πάσει περιπτώση δεν θέλω να μαθαίνει κάποιος που πέρνω τηλεφωνα και τι κάνω στην εταιρία μου.

 

Ξέρει κανείς καμιά αναλογη περίπτωση και φυσικά αν μπορώ να κινηθώ ακόμα και νομικά εναντιον της vodafone για διαρροή στοιχείων.

 

Σας ευχαριστώ και καλως σας βρήκα στο myphone μετα απο πολλά χρονια απουσίας....

 

 

Το εταιρικό πακέτο που λες είναι στα στοιχεία της δικής σου επιχείρησης ή είναι μέρος μεγαλύτερης εταιρείας στην οποία δουλεύεις και απλά έρχεται στα στοιχεία σου; Γιατί αν είναι δική σου η επιχείρηση και φαίνεται να έχεις κι αλλά νούμερα, πρέπει να δεις άμεσα μήπως κάποιος έχει κάνει χρήση τα στοιχεία σου για να κάνει σύνδεση, αν εκ παραδρομής κάποιος υπάλληλος έχει περάσει στα στοιχεία σου αιτήσεις που προοριζόντουσαν για άλλο ΑΦΜ ή τέλος, αν είναι εσκεμμένο λάθος του υπαλλήλου,

 

Κάλεσε στο 1399 και ανάφερε όλα αυτά που ειίδες στο MyAccount και θα λυθεί πολύ γρήγορα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιες φορές να κολλάει στο κέντρο το SMS. Καλό είναι μετά από τόσες ώρες με airplane mode και ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις αλλάξει περιοχή και άρα κεραία που σε καλύπτει, να κάνεις επανεκκίνηση όπως σου είπαν, για να κάνει ξανά έγγραφη στο δίκτυο ο αριθμός και να δρομολογηθεί σωστά το SMS.

 

Δηλαδή οταν επανέρχεται απο airplane mode δεν κάνει με ίδιο τρόπο εγγραφή στο δίκτυο όπως οταν ανοίγει ;

Όταν το ανοιξα ηταν στην ίδια κεραία που είχε κλεισει απο βραδύς απλά μετακινήθηκε το πρωί και ξαναεπέστρεψα το απόγευμα όπου ήρθε το μήνυμα... οκ θα το δω και ετσι το πολυ πολύ να το κλείνω και να το ανοιγω το πρωί !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η wind ειναι τραγικη στην Κομοτηνη η Vf παει καλα απο καλυψη ωστε να την προτιμησω? Επισης τα 5 GB με 20ε ειναι για 18μηνο συμβολαιο?

 

Η διαφορά είναι ότι η Cosmote έχει και μια υποτυπώδη κάλυψη 4G. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό όμως και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις internet στα 2-3 μέρη που σε πιάνει το 4G, και η Vodafone σε 3G+ είναι στην ουσία το ίδιο!Τελευταία φορά που κινηθηκα Κομοτηνή και πέριξ αυτής τα Χριστουγεννα στα ίδια ήταν

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εχω ενα μεγάλο πρόβλημα με την vodafon αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει τι έκανε θα το εκτιμούσα.

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής:

Είμαι συνδρομητής cosmote, με πήραν απο την vodafon και μου κάνα προσφορά να φύγω απο την cosmote. Συμφώνησα έστειλαν συμβόλαια αλλα δεν υπέγραψα γιατι με πήραν απο την wind και μου κάναν καλύτερη. Οπότε υπέγραψα σε αυτούς. Η vodafon όμως έστειλε αίτημα στην cosmote για να πάρει τους αριθμούς (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγετε ελπίζω να καταλάβατε) και δεν το αποσύρει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει η wind τους αριθμούς. Με πήραν απο την vodafon. Η κοπέλα που μου έκανε εξαρχής την προσφορά και λέω μου έγινε καλύτερη απο την wind δεν θα προχωρήσω με την δικία σας ακυρώστε την αίτηση για τους αριθμούς στην cosmote. δεν έγινε όμως αυτό (θέλω να κρατήσω τους ίδιους).

Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μου έδωσαν έναν άλλο αριθμο που παίρνεις, πατάς το 2 και λέει θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Πήρα εκει μετα απο 2 μερες άλλα τίποτα. Ξανα πήρα την εξυπ. πελατών και μου είπαν πως θα στείλουμε εμείς το αίτημα σας σε προτεραιότητα και σε 1 μερα θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σας. Παλι τιποτα.

ξανα παίρνω και μου λένε θα στείλουμε αίτημα στην κοπέλα που σας έκανε την προσφορά να επικοινωνήσει αυτή μαζι σας. παλι τίποτα. Μην πολυλογώ πέρασαν σχεδόν 2 βδομάδες που κάνω συνέχεια αυτο το πράγμα παίρνω μου λένε θα σας πάρουμε εμείς και δεν γίνετε τίποτα. καμια ιδέα.

Edited by xpan
τπτ=τίποτα, πεζοκεφαλαία στις προτάσεις, μερικούς τόνους, τελείες και κόμματα. Γενικές διορθώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Τί μπορούμε να κάνουμε όσοι έχουμε την υπηρεσία Vodafone Together και χρειαζόμαστε sim για 3G?

Κάθε βοήθεια-ιδέα ευπρόσδεκτη. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω. ο πατερας μου ειναι ναυτικος και τυχαινει να βρισκεται σε λιμανι της αυστραλιας και εχει εναν αριθμο vodafone αυστραλιας για ωρα αναγκης. Επειδη δε μπορει να βγει στο λιμανι. Μπορω εγω μεσω καποιας αυστραλιακης ιστοσελιδας να του φορτωσω την καρτα μεσω paysafe η paypal απο εδω ελλλαδα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω. ο πατερας μου ειναι ναυτικος και τυχαινει να βρισκεται σε λιμανι της αυστραλιας και εχει εναν αριθμο vodafone αυστραλιας για ωρα αναγκης. Επειδη δε μπορει να βγει στο λιμανι. Μπορω εγω μεσω καποιας αυστραλιακης ιστοσελιδας να του φορτωσω την καρτα μεσω paysafe η paypal απο εδω ελλλαδα?

 

http://www.vodafone.com.au/personal/prepaid Λογικά αν πατήσεις εκεί που λέει top up your credit(RECHARGE) θα μπορείς να το κάνεις. για δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.com.au/personal/prepaid Λογικά αν πατήσεις εκεί που λέει top up your credit(RECHARGE) θα μπορείς να το κάνεις. για δοκίμασε.

 

ευχαριστω! μου βγαζει no valid number. θα το τσεκαρω. 1000 ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πριν μερικές μέρες παρέλαβα το htm m1 από κίνα, και προσπαθώ να το συνδέσω στο ιντερνετ μέσω του προγράμματός μου. έχω 750μβ δωρεάν ίντερνετ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με κανένα τρόπο. Η vodafone μου έχει στείλει τις ρυθμίσεις σε μήνυμα αλλά μου ζητάει ένα πιν για να τις εγκαταστήσει, το οποίο δεν έχω και δεν μου έχει στείλει κανείς κάτι για να το συμπληρώσω. Μπορώ να βάλω εγώ manually τις ρυθμίσεις και να έχω ίντερνετ???Αν ναι, πειτε μου τι να κάνω. Ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πριν μερικές μέρες παρέλαβα το htm m1 από κίνα, και προσπαθώ να το συνδέσω στο ιντερνετ μέσω του προγράμματός μου. έχω 750μβ δωρεάν ίντερνετ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με κανένα τρόπο. Η vodafone μου έχει στείλει τις ρυθμίσεις σε μήνυμα αλλά μου ζητάει ένα πιν για να τις εγκαταστήσει, το οποίο δεν έχω και δεν μου έχει στείλει κανείς κάτι για να το συμπληρώσω. Μπορώ να βάλω εγώ manually τις ρυθμίσεις και να έχω ίντερνετ???Αν ναι, πειτε μου τι να κάνω. Ευχαριστώ πολύ!!!

Ο κωδικός που ζητάει είναι ο κλασικός 1234 που στέλνει αυτοματοποιημένα η vodafone αλλά δε νομίζω ότι θα παίξει. Γιατί δε περνάς χειροκινητα μέσα στα ονόματα πρόσβασης το προφίλ της voda να ξενοιάσεις;; Απλά πας κινητά δίκτυα, ονόματα σημείου πρόσβασης και φτιάχνεις ένα νεο προφίλ με apn: internet.vodafone.gr

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω ένα στικάκι vodafone (παλιά είχα συμβόλαιο) .Το έχω 3-4 χρόνια και κάθεται. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν βάλω μια κάρτα σιμ μέσα και ενεργοποιήσω πακέτο ίντερνετ? και αν ναι μόνο στη vodafone ή και σε άλλη εταιρία. Για διακοπές πιστεύω θα είναι λουκούμι αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο!
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη. Μπορείς να κάνεις ό,τι θες με κάρτα οποιασδήποτε εταιρείας, είτε σύνδεση είτε καρτοκινητό.
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να κατεβάσεις το αντίστοιχο πρόγραμμα της κάθε εταιρείας
Link to comment
Share on other sites

Ή καλύτερα ένα universal πρόγραμμα κ να βάζεις το αντίστοιχο apn
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! το στικάκι ειναι το K3715 κατασκευασμένο από την huawei (νομίζω αποκλειστικά) για την vodafone. Gerstavros2 έχεις να μου προτείνεις κανένα τέτοιο προγραμματάκι αξιόπιστο και δοκιμασμένο?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ένα πρόγραμμα με πράσινο εικονίδιο που λέγεται mobile partner.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Πρόσφατα και σε συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή (Κρήτη) έχοντας το iphone 5,όταν με καλούν αντί να λαμβάνω την κλήση,λαμβάνω απλά το μήνυμα ότι κάποιος με κάλεσε.Αυτός που καλεί ακούει τον τόνο του κατειλημμένου!

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται με data on/off.

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι πρόβλημα δικτύου καθώς μου το εμφανίζει μόνο σε συγκεκριμένο σημείο.

 

Κάποιος με ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Χανια παντως οταν πχ ειναι κλειστο η θεμα σηματος .... ερχεται μηνυμα και καλα απο την επαφη που δεν με βρηκε.... και γραφει κλησεις και νουμερο... συσκευη iphone 5

Eχω ειδοποιηση κλησεων ενεργη φυσικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται παίδες

Έχω μια ερώτηση

Πρόσφατα πήρα ένα φοιτητικό πακέτο f2g οπότε σκέφτομαι να κόψω το συμβόλαιο που έχω με την Vodafone και να το κάνω καρτοκινητό ίσα ίσα για να διατηρήσω τον αριθμό ~ έχω δικάΡτο

Το θέμα είναι ότι πριν από ένα μήνα μου έκαναν τηλεφωνικά χωρίς να υπογράψω κάπου προσφορά ανανέωσης με μια αρκετά γενναία μείωση πάγιου. Από κάπου 75 ευρώ που θα πλήρωνα κανονικά πληρώνω 35

Το ερώτημα είναι θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο συν το τα 15 ευρώ που έχουν βάλει καπέλο?

Υπάρχει τρόπος να τα γλυτώσω? Πχ με αίτημα φορητότητας για what's up σε καμιά κόσμοτε?

Με ενδιαφέρει να κρατήσω το παλιό μου νούμερο αλλά και να έχω 2 δίκτυα για να έχω την καλύτερή δυνατή κάλυψη

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παίδες

Έχω μια ερώτηση

Πρόσφατα πήρα ένα φοιτητικό πακέτο f2g οπότε σκέφτομαι να κόψω το συμβόλαιο που έχω με την Vodafone και να το κάνω καρτοκινητό ίσα ίσα για να διατηρήσω τον αριθμό ~ έχω δικάΡτο

Το θέμα είναι ότι πριν από ένα μήνα μου έκαναν τηλεφωνικά χωρίς να υπογράψω κάπου προσφορά ανανέωσης με μια αρκετά γενναία μείωση πάγιου. Από κάπου 75 ευρώ που θα πλήρωνα κανονικά πληρώνω 35

Το ερώτημα είναι θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο συν το τα 15 ευρώ που έχουν βάλει καπέλο?

Υπάρχει τρόπος να τα γλυτώσω? Πχ με αίτημα φορητότητας για what's up σε καμιά κόσμοτε?

Με ενδιαφέρει να κρατήσω το παλιό μου νούμερο αλλά και να έχω 2 δίκτυα για να έχω την καλύτερή δυνατή κάλυψη

 

Το 15ευρω φυσικά να μη το πληρώσεις κάνε απλά μια φορητοτητα σε καρτοκινητό cosmote/wind. Και μετά φορητοτητα στη voda αν θες καλά και σώνει cu. Για το πρόστιμο σε περίπτωση που έχεις πάρει έκπτωση παγίου απλά επιστρέφεις την έκπτωση που έχεις πάρει τους μήνες που πέρασαν, άρα ένα μήνα που χρειάστηκε. Επίσης με φορητοτητα φεύγεις και ατελώς και σε 3 ημέρες ενώ με μετατροπή σε καρτα και 15€ και μετά από 30 ημέρες οπότε ένα ακόμα πάγιο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...