Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;


Guest RouKouNas
 Κοινοποίηση

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???  

95 members have voted

  1. 1. Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

    • Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα.
      57
    • Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα.
      38


Recommended Posts

γιατι να ξεκουμπηστω εγω? εγω ειπα οτι προτιμω την αθηνα απο την επαρχια. εγω εννοουσα αυτους που προτιμουν την επαρχια να πανε εκει.. εσυ γιατι θιχτηκες?

Και ποιος σου ειπε οτι "θιχτηκα"...; :confused:

Εαν αυτο καταλαβες απο το προηγουμενο Post μου, καταλαβες λαθος. :)

Εαν εχεις διαβασει τι εχουν γραψει οι υπολοιποι στο thread (απο αυτους που εχουν πει οτι "ναι θα την εκανα απο την Αθηνα") εχουν γραψει και γιατι ΔΕΝ μπορουν φυγουν τοσο ευκολα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mέσα στην πόλη και στην φασαρία γεννήθηκα με τρόλευ απο αριστερά, φωνακλάδες απο δεξιά, κίνηση, απεργίες κλπ κλπ κλπ. Και μόλις μετακόμισα νότια προάστια και είδα την ησυχία και την ερημιά που επικρατεί, έπαθα ταράκουλο και έκλαιγα συνέχεια.

Τώρα μετά απο 10 χρόνια και στην ησυχία μπορώ να πω πως θα έφευγα απο την Αθήνα για την επαρχία αλλά όχι για πολύ καιρό. Για ένα διάλλειμα. Θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω...αλλά θέλει κότσια και επιμονή. Είναι πολύ δύσκολο βήμα να αφήσεις τον τάδε τρόπο ζωής και να αφοσιωθείς σε έναν άλλον αρκετά διαφορετικό.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

 

Nα σε ρωτησω το εξης:

 

Αυριο μεθαυριο που θα τελειωσεις με το καλο την πολυ καλη σχολη που σπουδαζεις σε αυτην και σου γινει μια προταση, σου έχει δωθει μια ευκαιρια για εργασια εδω στην Σαντορινη (και να εισαι βεβαιος οτι θα γινει αυτο) με πολυ καλες αποδοχες της ταξεως τον 1200 με 2000 ευρω το μηνα (γιατι αν δεν το ξερεις τοσα περνουν εδω οι συναδελφοι σου) για μια 7μηνη απασχοληση με ΙΚΑ σπιτι και φαγητο ΟΛΑ πληρωμενα τι θα κανεις?? Θα γυρισεις στην Αθηνα??

 

Δεν θα το παρεις το ΡΙΣΚΟ ρε φιλε οπως εκανα και εγω τοτε??

 

Για πες μου??

 

Παντα φιλικα

 

Γιωργος ;)

 

Λοιπόν Γιώργο με ρωτάς για κάτι το οποίο στο απάντησα έμεσα στο πρωτο μου post.

Όπως είπα δεν θα ήθελα να είχα μια εργασία ή οποία θα μου προσφέρει αποσχόληση Το πολύ 7 μήνες. ο χρόνος έχει 12 μήνες και αυτοί οι 5 νεκροί μήνες είναι μεγάλο διαστημα.

Βέβαια να ξέρεις κάποια πράγματα το οτι μπορεί κάποιος chef να λέει το ότι πέρνει 2500, 3000, 3500 ευρώ αλλά υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να δουλεύει και 18 και ακόμα και 20 ώρες τη μέρα και 6 μέρες τη βδομάδα για αυτά τα λεφτά.

Ενώ εδώ στην αθήνα μπορώ να δουλεύω 8ωρο-12ωρο και 5ήμερο και να πέρνω 2000-2500 ευρώ και το κυριότερο για 12 μήνες.

 

Δε λέω πάντως τώρα που είμαι ακόμη στα 19 μου μπορώ να το κάνω αυτό, δηλαδή να δουλεύω 7μηνο στην high season περίοδο σε κάποιο νησί (για φέτος στη Σαντορήνη) και το χειμώνα στην αθήνα.

Γιά πες μου όμως μετά απο 10 με 15 χρόνια που θα έχω μια οικογένεια (έλα εσύ στη θέση μου.) θα μπορώ να "κουβαλάω" μαζί μου την οικογένεια μου ή θα προτημούσα να έχω τη σταθερή μου δουλειά και το σταθερό μου σπίτι.

 

Φιλικά Τάσος

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.
Link to comment
Share on other sites

η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.

Συμφωνώ!

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις?

Ρωτάω γιατί πολλοί υποστηρίζουν πως μόνο τα παιδιά της ηλικίας μου θέλουν να μείνουν στην Αθήνα..

Εγώ πιστεύω πως και όταν μεγαλώσω πάλι Αθήνα θα θέλω να είμαι.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

aimilios

 

Τα ποσα κλεινεις σημερα φιλε??? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Η Συρος ειναι το αγαπημενο μου νησι απο τις κυκλαδες και το εχω επισκευθει παρα πολλες φορες.. Ξερω ενα καλο πρακτορειο που βγαζει εισιτηρια.. Να σου βγαλω ενα για εκει και να στο στειλω?? :X :p

Ευχαριστώ. :D Τα πρώτα -άντα έκλεισα χθες. Όσο για τη Σύρο, εγώ να δεις πρακτορεία που ξέρω... Καμιά δουλειά (κατά προτίμηση σε δημόσιο) μπορείς να μου βρείς εκεί; :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.

η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ

Νομιζω οτι δεν εχεις δικιο! Στην Αθηνα ειναι που πρεπει να εχεις προγραμμα αλλιως την εβαψες! Δεν χρειαζεται καθε μερα να οργανωνεις το προγραμμα σου για να εισαι στην ωρα σου στις δουλειες και στα ραντεβου σου? Ακομα και για καφε να πας πρεπει να εχεις καταφερει να τελειωσεις στην ωρα σου για να μπορεσεις να φυγεις στην ωρα σου και να φτασεις εν τελει στην ωρα σου! Αυτο δεν ειναι προγραμμα? Ασε που πολλες φορες αργεις και δεν φταις, φταιει η κινηση! Λοιπον εχουμε και λεμε:

1. Προγραμμα

2. Αγχος

Αρα εχεις ενα αγχομενο προγραμμα! Το οποιο συμβαλει αρνητικα στην ποιοτητα της ζωης σου...

Να προσθεσω και κατι ακομα περι δουλειας. Η αδελφη μου σπουδασε γραφιστικη στην Αθηνα οπου και διαμενει. Εχει τελειωσει περιπου 3 χρονια και εχει βρει αρκετες δουλειες. Ποτε δεν εμεινε παραπανω απο 2-3 μηνες σε καθε δουλεια γιατι παντα εβρισκαν καποιον αλλο ο οποιος δεχοταν να δουλεψει παραπανω ωρες με τα ιδια η και με λιγοτερα λεφτα! Μιλαμε για 8ωρο και 500-600 ευρω! Στην τελευταια της δουλεια μαλιστα της εκαναν και συμβαση αοριστου χρονου. Παρ'ολα αυτα την εδιωξαν γιατι βρηκαν καποιον ο οποιος ηταν με το προγραμμα του ΤΕΒΕ και τους εβγαινε φθηνοτερα. Αυτο δεν ειναι απανθρωπο? Τελος, στη Ζακυνθο εχει προταση για εργασια 6 ωρες και 1000-1200 ευρω μισθο για αρχη! Αυτο τι σας λεει?

B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.

Ή δεν έχεις ιδέα από ζωή στην επαρχία (φιλικά), ή έχεις καταλάβει ότι εκτός από την Αθήνα στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο χωριουδάκια.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.
Εισαι πολυ απολυτος χωρις να ξερεις... :rolleyes: δηλαδη για τους...επιστημονες ειναι μονο η Αθηνα?Ελα ρε,σοβαρα? :lol: Στην επαρχια μονο ψαρευουν & αρμεγουν αγελαδες?Αν αυτο δεν ειναι κομπλεξ κατωτεροτητας τι ειναι?Και στο κατω κατω,τι ειναι προτιμοτερο,αργοι & ανθρωπινοι ρυθμοι ζωης,ή εξωφρενικοι μεχρι τρελας οπως της Αθηνας?Εσυ στη δουλεια σου πας ο,τι ωρα γουσταρεις?Γιατι λες "η Αθηνα δεν εχει προγραμμα" :wacko:

 

Και πληροφοριακα,επαρχια δε σημαινει μονο "κανα νησακι"... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υγειά Καλή παρέα ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ και οικονομική άνεση και ας μένουμε και Αθήνα και Θράκη και Εβρο και Κρήτη
Link to comment
Share on other sites

Το οτι στην Αθηνα εχεις περισσοτερες "ευκαιρειες" στον επαγγελματικο τομεα, ειναι γεγονος.Το ιδιο και στην Θεσαλλονικη π.χ..(Μιλοντας συγκριτικα με μια πιο μικρη πολη.) ;)

Απο εκει και περα οποιος λεει οτι επιστημονες υπαρχουν μονο στην Αθηνα, και οτι στην επαρχια απλα εχεις μια "δουλιτσα" και βγαζεις μεροκαματο,καλα κανει και το πιστευει. ;)

Δεν θα του σπασω εγω την φουσκα.

Εγω δεν λεω οτι οσοι μενουν Αθηνα ειναι λαθος, και οι αλλοι σωστοι, ή το αντιθετο.

Απλως δεν μπορω να καταλαβω γιατι στην Ελλαδα υπαρχει τετοια ταση ωστε σιγα σιγα ολοι θελοντας και μη, να πρεπει να μαζευτουμε "αναγκαστικα σε μια, δυο, πεντε μεγαλες πολεις.

Και για να αποφυγω απαντησεις του τυπου:"Και ποιος σας ειπε να ερθετε κτλ κτλ", λεω "αναγκαζομαστε", για λογους που εχουν χιλιοειπωθει.

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
...Το ίδιο μου λέγανε όταν ήμουν 18:"Καλά τελείωσε τη σχολή, θα βρεις και ένα καλό κορίτσι και τότε θα δούμε για τα αμάξια και τις κόντρες!"

 

Κοπελα βρήκες?? Γιατι εγω στα 26 μου που γνωρισα την γυναικα που τελικα παντρευτηκα πουλησα το Punto και πηρα τοτε το Hyundai Coupe γιατι η Γ. φοβοταν... :scared: Μηπως δεν εχεις ακομα γνωρισει αυτην που θα παντρευτεις?? :worry:

 

Ο γαμπρος σου παλι που ειναι στην ηλικια μου και "παιζει" ακομα με τα τουρμπιδια μηπως πρεπει να το καλοσκεφτει παλι και να αναλογιστει τους κινδυνους.. :(

 

Και επειδη ειμαστε λιγο :off topic: με τα προσωπικα μας για να κλεισω και να σωσω το θεμα εχω να σου πω το εξης και παντα φιλικα και με καλη διαθεση:

Η πειρα φιλε μου δεν μεταβιβαζεται ουτε πωλειται.. Μονο αποκτιέται... Τα ξαναλεμε σε 5-6 χρονια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
η ζωή στην επαρχία είναι βαρετή.ρουτίνα και κάθε μέρα τα ίδια.επαρχία και κυρίως νησάκι είναι καλά για κανά δεκαήμερο τον αύγουστο μόνο.τους άλλους μήνες πολύ απλά δε λέει.ο άνθρωπος που μετακόμισε σαντορίνη δεν είχε προοπτικές εξέλιξης στην αθήνα και την έκανε για μέρη ξένα.εγώ που είμαι οικονομολόγος τι να πάω να κάνω στην επαρχία??θα απασχοληθώ στις μεγάλες επιχειρήσεις,οικονομικούς οργανισμούς της επαρχίας??ο άνθρωπος βρήκε μια δουλίτσα εκεί και την έκανε για να βγάζει μεροκάματο.δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να γουστάρει να πάει επαρχία αφού εκεί τα κύρια εισοδήματα των κατοίκων της επαρχίας είναι καλλιέργειες,τουρισμός,αλιεία,κτλ. δεν συγκρίνεται η αθήνα με την επαρχία.είναι άκυρο.άλλη ζωή εδώ,εντελώς διαφορετικά εκεί.η αθήνα δεν έχει πρόγραμμα.εκεί λειτουργούν όλα βάσει προγράμματος του στύλ θα σηκωθώ,θα πάω εκεί,θα κάνω το άλλο,κτλ.αργοί ρυθμοί ζωής και πολύ κουραστικό-βαρετό το συνεχόμενο καθημερινό πρόγραμμα της επαρχίας.

 

Και πανω που ετοιμαζομουν να απαντησω... Banned :( Αλλα δεν πειραζει σε τακτοποιησαν οι φιλοι Dimitris79 lewton matrb και mario_fit.. (καλα του τα ειπατε παιδες ευχομαι να τα διαβασε πριν μας αφησει χρονους.. :p )

 

Πανω που ημουν ετοιμος να απαντησω σε αυτα που ειπε και να του ζητησω καμια κορασιδα αλλα και να σου σηστησω και κατι ταλεντα που κυκλοφορουν εδω στην Σανορινη...

 

φιλε προαγωγε μου...

 

Καληνυχτα...

 

Υ.Γ. Γι οσους δεν καταλαβαν κοιταξτε στο προφιλ του εν λογο "οικονομολογου" της Επιπροσθετες Πληροφοριες.. :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Roukouna σου υπόσχομαι πως αν μου βρεις σπίτι ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΥΡΟΣΤΕΦΑΝΙ έρχομαι ΜΟΝΙΜΑ lol

 

woudouli Μην λες ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ

 

Be my Guest...

 

1) προταση

 

2) προταση

 

3) προταση και η καλυτερη μιας και εδω μπορεις να χτισεις..!!! Μην μου πεις οτι δεν σε φτανει το οικοπεδο??? :p :p :p :p :lol: :lol: :lol: Θες να σου πω και την τιμη του??? PM me...

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα βρήκες?? Γιατι εγω στα 26 μου που γνωρισα την γυναικα που τελικα παντρευτηκα πουλησα το Punto και πηρα τοτε το Hyundai Coupe γιατι η Γ. φοβοταν... :scared: Μηπως δεν εχεις ακομα γνωρισει αυτην που θα παντρευτεις?? :worry:

 

Ο γαμπρος σου παλι που ειναι στην ηλικια μου και "παιζει" ακομα με τα τουρμπιδια μηπως πρεπει να το καλοσκεφτει παλι και να αναλογιστει τους κινδυνους.. :(

 

Και επειδη ειμαστε λιγο :off topic: με τα προσωπικα μας για να κλεισω και να σωσω το θεμα εχω να σου πω το εξης και παντα φιλικα και με καλη διαθεση:

Η πειρα φιλε μου δεν μεταβιβαζεται ουτε πωλειται.. Μονο αποκτιέται... Τα ξαναλεμε σε 5-6 χρονια.. :)

Για τα πρώτα-και χωρίς να αναφερθώ προσωπικά- απλά να σου πώ οτι φέρνω ορισμένα παραδείγματα. Θα μπορούσα να σου πώ ίσα με καμμιά πενηνταριά άτομα με οικογένεια, ακόμα και με εγγόνια που ασχολούνται με τουρμπίδια (σοβαρά τουρμπίδια βέβαια τύπου EVO κλπ.) για να μην αναφέρω αγωνιζόμενους. Αλλά βέβαια αν κάποιος ασχολείται με τα αμάξια μέχρι κάποια ηλικία είναι ανώριμος ενώ οι άλλοι που ασχολούνται με το γήπεδο, την τεχνολογία, τα χαρτιά, το clubbing, το σκί κλπ. είναι απολύτως ώριμοι!!!

Εντελώς φιλικά εγώ πιστεύω οτι η πείρα δεν είναι θέμα χρόνων αλλά παραστάσεων, καταστάσεων, δυσκολιών και εμπειριών που έχεις ζήσει και όχι απλά χρόνια που απλώς περνάνε και λές οτι είσαι τόσο και τόσο. Ποτέ μη κρίνεις έναν 'ανθρωπο από την ηλικία του γιατί πρώτον δεν ξέρεις τι έχει καταφέρει αυτός ο άνθρωπος και δεύτερον η ηλικία αποτελεί την κλασική δικαιολογία για να απορρίψεις τις απόψεις του συνομιλητή σου. Οπότε και σε πέντε-έξι χρόνια -πρώτα ο Θεός- να τα πούμε απλά η άποψή μου θα παραμένει η ίδια. Όλα είναι θέμα επιλογών!!!

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα και πάλι Αθήνα , Αθήνα μ'αρέσεις πολύ γιατί έχεις ωραία κορίτσια ωραία ρετσίνα κι ωραίο κρασί

 

Να κανω μια ερώτηση? Χωρις φυσικα καμια διαθεση ειρωνειας και προσβολης... Πως γινεται να σου αρεσει η Αθηνα επειδη εχει ωραια κοριτσια δεδομενου οτι, οπως εχεις δηλωσει, εισαι ομοφυλόφιλος? Και παλι τονιζω, δεν εχω καμια προθεση να σε προσβαλλω απλα μου φανηκε αξιοπεριεργο. :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση? Χωρις φυσικα καμια διαθεση ειρωνειας και προσβολης... Πως γινεται να σου αρεσει η Αθηνα επειδη εχει ωραια κοριτσια δεδομενου οτι, οπως εχεις δηλωσει, εισαι ομοφυλόφιλος? Και παλι τονιζω, δεν εχω καμια προθεση να σε προσβαλλω απλα μου φανηκε αξιοπεριεργο. :)

 

Tραγούδι είναι δεν είναι δικό μου ρητό

Ούτε η ρετσίνα μου αρέσει

Μην ανησυχείς δεν με προσβάλεις αλοίμονο.

Πιο πολυ με προσβάλει η μεροληπτική στάση σε κάποια θέματα του φόρουμ

Χαιρετώ κι όλας επί της ευκαιρίας , κάπου πρέπει να το πω για να μην πείτε ότι εξαφανίστηκα στο φλου.

Χαιρετώ δεν ξαναγράφω εδώ

Byeeeeeee :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα σε επαρχιακή πόλη των ~100,000 κατοίκων. Πριν από 3+ χρόνια μετακόμισα στην Αθήνα λόγω δουλειάς. Αρχικά ήμουν ενθουσιασμένη γι'αυτή την αλλαγή και τις ευκαιρίες που έχεις εδώ να κάνεις διαφορετικά πράγματα, βλέπετε οι σπουδές έγιναν στην πόλη μου, οπότε δεν είχα φύγει από το σπίτι μου για μεγάλο χρονικό διάστημα στο παρελθόν. Το μεγαλύτερο για μένα πλεονέκτημα της Αθήνας (και των άλλων μεγαλουπόλεων φυσικά) είναι η ελευθερία κινήσεων - κανείς δε σε ρωτάει ποιός είσαι, τι κάνεις, πού πας, με ποιόν θα βγεις, ούτε σε κουτσομπολεύει. 'Αγνωστος μεταξύ αγνώστων. Τέλεια όταν είσαι φοιτητής και θέλεις να κάνεις τη ζωή σου, ή στα πρώτα χρόνια ζωής εδώ, γενικά.

 

Όμως συνειδητοποίησα ότι αυτή η ανωνυμία κουβαλάει και πολλή μοναξιά, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις φίλους, εκτός βέβαια κι αν είσαι υπερβολικά κοινωνικός και/ή δε σε νοιάζει και τόσο η ποιότητά τους, αρκεί να έχεις παρέα να βγαίνεις. Ευτυχώς δε συμβαίνει με μένα, έχω μερικούς -καλούς- φίλους (άλλωστε πάντα ήμουν επιλεκτική σ'αυτόν τον τομέα), αλλά το δύσκολο είναι να βρεθείς μαζί τους όταν ο καθένας μένει στη άλλη άκρη της Αθήνας. Για να κανονίσουμε για έναν καφέ πχ., προηγείται ολόκληρη ανάλυση προγραμμάτων, οι ατζέντες παίρνουν φωτιά. Και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, η έλλειψη χρόνου και ο γρήγορος τρόπος ζωής.

 

Για να μη μακρυγορώ, πιστεύω ότι για έναν εργένη, οι μεγαλουπόλεις είναι ό,τι πρέπει. Για έναν οικογενειάρχη όμως.. εκεί τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Από όποια άποψη και αν το πάρεις, υπάρχουν μειονεκτήματα. Ακρίβεια. Άγχος. Λιγοστός χρόνος που περνάς με τα παιδιά σου. Εγκληματικότητα. Φόβος. Ανθυγειινό περιβάλλον. Χαμηλής ποιότητας τρόφιμα (αστείο φαίνεται, αλλά όποιος έχει δοκιμάσει τα τρόφιμα της επαρχίας, καταλαβαίνει τι εννοώ).. και πολλά πολλά άλλα. Ειλικρινά, δε βρίσκω πλεονεκτήματα στο να μεγαλώσεις παιδιά σε μεγαλούπολη. Η επαρχία τους προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα. Και μη μου πείτε για τα θέατρα κλπ, όπως μου έχουν πει κάποιοι.. το θεωρώ αστείο, γιατί ξέρω το πόσο "συχνά" πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους σε τέτοιες εκδηλώσεις. Άλλωστε και σε επαρχία να ζεις, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να πας ένα Σαββατοκύριακο στην Αθήνα με τα παιδιά σου να δεις μία παράσταση. Φαντάζομαι πως έχετε καταλάβει ποιά είναι τα μελλοντικά μου σχέδια :p Ναι, σκοπεύω να γυρίσω πίσω σε 2-3 χρόνια, με την προυπόθεση βέβαια ότι θα μπορέσω να πάρω μετάθεση/μετάταξη. Βέβαια και οι εκεί φίλοι μου έχουν ψιλοχαθεί πλέον, ένας στο ένα μέρος της Ελλάδας, άλλος στο άλλο.. αλλά όπως είπα, δεν είναι δύσκολο να κάνεις νέους φίλους σε μια σχετικά μικρή πόλη.

 

PS: Συν το ότι θα μπορέσω να πάρω και το αυτοκινητάκι που θέλω όταν πάω εκεί ;) ..Και το καλυτερο δε σας τό 'πα ακόμα.. Έχει ΚΑΙ κάλυψη adsl, τι άλλο πια να ζητήσω; :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως υπάρχει και η μέση κατάσταση. Δεν λέμε να ζούμε σε βουνό του Πηλίου μέσα στο πράσινο, αλλά ούτε και στην Ομόνοια που κάθε μέρα υπάρχει ντουμάνι σκόνης και βρωμιάς... :cry:

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος στον τόπο που ζω, γιατί έχω άμεση πρόσβαση σε καταστήματα, ψώνια, shopping therapy κτλ, αλλά και σχετικά όμορφο κλίμα στην γειτονιά μου. Υπάρχει πολύ κοντά και ένα πάρκο με πράσινο για να πηγαίνουμε και να ηρεμούμε...

 

Ωστόσο δεν λέω πως δεν υπάρχουν αλήτες/εγκληματίες :cry: Παντού υπάρχουν αυτοί, όπου και να πάμε... :cry: :cry:

:pig:
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Προσωπικά, όσο και να υπάρχουν τα θετικα που αναφέρεις, και είναι όντως δελεαστικά, δεν θ μπορούσα ποτέ να αφήσω την πολη (είτε μιλάμε για Αθήνα είτε για Θεσ/νίκη) και να πάω σε ένα τόσο μικρό μέρος. Μέχρι τα 15 μου ζούσα σε τέτοιο μέρος (Καλλονή Λέσβου) και πραγματικά έχω αηδιάσει απο αυτο. Κουτσομπολιό, κακία, φθόνος, π**τανια, βαρβαρότητα... Το τι εχω δει κι εχω ακούσει εκει περα ειναι για να σου σηκώνεται η τρίχα. Ίσως βέβαια να φταίει το συγκεκριμένο μέρος και να μην είναι σε όλα τα μικρά μέρη έτσι αλλά η μικρή ή μεγάλη (όπως το πάρει κανεις) κακή μου πειρα δεν μου επιτρέπει να το ρισκάρω ξανα. Για διακοπές ναι, ειναι τέλεια αλλα για μόνιμη κατοικια δεν θα μπορούσα ποτέ.
Ακριβώς αυτό που γράφει η Michelle...Όσο όμορφα και να ακούγονται αυτά ποτέ δεν θα μπορούσα να ζω σε ένα μέρος γνωρίζοντας ότι αν κάνω οτιδήποτε την επόμενη μέρα θα το ξέρει και η κουτσή Μαρία....Το εξοχικό μου βρίσκεται σε ένα τέτοιου είδους μέρος και έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να μην δίνει σημασία σε τέτοια πράγματα για το μικρό διάστημα των 15-20 ημερών το πολύ.Σε μόνιμο επίπεδο όμως δεν θα μπορούσα να το πραγματοποιήσω...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μετα το τελευταιο συμβαν που μου ετυχε, με χιλια παω για αλλαγη, δεν παει αλλο σε αυτο το χαος!!!
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

μετα το τελευταιο συμβαν που μου ετυχε, με χιλια παω για αλλαγη, δεν παει αλλο σε αυτο το χαος!!!

 

 

Ηunter εσυ ξερεις καλλιτερα.... :O

Καταλαβαινω (ή τουλαχιστον "φανταζομαι") τι περασες ειδικα με το τελευταιο συμβαν...

Φυγε αν ειναι, να ηρεμησεις....

Καντο σαν μια καινουργια αρχη... ;)

Link to comment
Share on other sites

και παρε και τον πιτσιρικο μαζι.

αν ειστε σε ενα νησι πχ δεν θα χει και πολλες επιλογες για το που να παει και εχεις και το κεφαλι σου πιο ησυχο..

Link to comment
Share on other sites

και παρε και τον πιτσιρικο μαζι.

αν ειστε σε ενα νησι πχ δεν θα χει και πολλες επιλογες για το που να παει και εχεις και το κεφαλι σου πιο ησυχο..

Λες να τον άφηνε εδώ; :rolleyes: :p

 

Για το 2ο που λες φαντάζομαι πως δεν θα είχες ακούσει το στόρυ ενός πιτσιρίκου που είχε φύγει από τη Θάσο αν θυμάμαι καλά και είχε φτάσει Ιταλία χωρίς να τον σταματήσει κανείς, χωρίς να τον ελένξουν ούτε καν στο καράβι! :w00t: :lol: :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Να ΄μαι παλι... Mου ηρθε mail οτι εγραψε ο hunter (ολα καλα φιλε?) στο θεμα και εχω να σου πω κατι αδερφε..

 

Παρακολουθησα την υποθεση σου στενα και ειδα και το αισιο τελος της στην Νικολουλη φιλε μου και χαρηκα..

 

Λοιπον πριν απο 8 μηνες ηταν τελη Σεπτεμβρη καθομουν και χαζευα καπου σε μια σελιδα στο Ιντερνετ οσπου χτυπαει το κινητο μου.. Sister..!! ελεγε και οπως κανω συνηθως οταν με παρνει η αδερφη μου το σηκωσα λεγοντας τις κατι αστειο που δεν θυμαμαι τι ακριβως ηταν...

 

Με μεγαλη μου εκπληξη και προσπαθωντας να καταλαβω τι ελεγε αναμεσα στα αναφυλητα την ακουσα να λεει "Γιωργο.. Γιωργο.. χαθηκε ο Νικολας..!!"

 

Ο Νικολας ειναι ο μικρος της γιος ετων 8 ο οποιος ειχε σχολασει απο τα αγγλικα ενα τεταρτο νωριτερα απο την συνιθησμενη ωρα και φτανοντας η αδερφη μου στο φροντιστηριο για να τον παρει δεν ηταν εκει που την περιμενε παντα..

 

Για να μην μακρυγορησω σε λιγοτερο απο 5 λεπτα ειχα κανει 10 τηλεφωνηματα σε γνωστους και φιλους στην αστυνομια πηγαινοντας προς το σημειο που ειναι χαθει ο ανηψιος/βαφτησημιος μου.

 

Μεσα σε πολυ λιγο στο μερος που χαθηκε ο μικρος ειχαμε μαζευτει 15 με 20 ατομα τα οποια εψαχναν προσ πασα κατευθυνση με τα ποδια με μηχανακια με αυτοκινητα.. Η αστυνομια στην κοσμαρα της εκανε ανακριση στην Ιδιοκτητρια - Φιλη του φροντηστηριου για να δει και καλα γιατι αφου σχολασε πιο νωρις τον αφησε να φυγει κλπ κλπ..

 

Το αποτελεσμα..

 

Μετα απο μια ωρα ηταν θυμαμαι 20¨49 χτυπησε το κινητο μου και ακουσα τον φιλο μου Βαγγελη (να ειναι παντα καλα) να μου λεει.. "Τον βρηκαμε.."

 

Ο μικρος το ειχε κοψει με το ποδι γιατι ειδε οτι η μαμα του αργησε να ερθει και πιστεψε οτι με τα ποδια θα μπορεσει να καλυψει την αποσταση των 8 km μεχρι το σπιτι..

 

Περιγραφοντας τα παραπανω εχω να ρωτησω το εξης:

 

Θα υπηρχε ποτε η περιπτωση εαν αυτο συναιβενε στην Αθηνα η στην καθε Αθηνα να βρισκοταν το παιδι μεσα σε μια ωρα?

 

Τι να λεμε ρε παιδια... ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ Τ-Ω-Ρ-ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...