Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;


Guest RouKouNas
 Κοινοποίηση

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???  

95 members have voted

  1. 1. Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

    • Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα.
      57
    • Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα.
      38


Recommended Posts

Γενικότερα, κάποια πράγματα ισχύουν πάντως...

 

α) Στο θέμα σπουδών: Ξέρω και εγώ οικογένειες που από Β.Ελλάδα έστειλαν τα παιδιά τους...Κρήτη. Δεν τους δίνουν τρελά λεφτά, θα έλεγα ότι τα πράγματα είναι σαν να...συνεχίζουν να πληρώνουν το φροντιστήριο κτλ κτλ (εν μέρει...με τις τιμές που πλήρωναν στα φροντιστήρια κτλ το 2002...έτσι θα είναι). Πρόκειται για πραγματικά πηγή εμπειριών...

 

β) Επαρχία / Περίθαλψη: Σίγουρα τα πράγματα είναι πιο επισφαλή στην επαρχία, αλλά και στην Αθήνα, ή στην Εθνική Οδό Αθηνών...Πατρών, πόσες φορές ακούσαμε ότι το ασθενοφόρο ήρθε μετά από 3+ ώρες, και στο νοσοκομείο δεν υπήρχε κρεβάτι, και η εντατική δεν λειτουργούσε χωρίς προσωπικό, και, και, και....Πάντα, δυστυχώς, υπάρχει η δυνατότητα να πάει κάτι στραβά!

 

γ) Επαρχία και ανεργία γενικώς: Πραγματικά, και το λέω με όλο μου το πιστεύω, οι Έλληνες υπερβάλλουμε σε πολλά πράγματα...ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΑΝΤΟΥ σου λέει ο άλλος. ΟΚ, σύμφωνοι. Πόσοι, ακριβώς, κύριοι και κυρίες αφού ψάξουν για δουλειά στην (κορεσμένη) Αθήνα σκέφτηκαν...Τα Ιωάννινα? Το Βόλο? Τη Λάρισα? Την Κοζάνη? Την Αλεξανδρούπολή? Την Τρίπολη? Την....Την....Την? Ελάχιστοι, και είμαι σίγουρος για αυτό.

 

Άτομα χωρίς υποχρεώσεις και δεσμούς στην πρωτεύουσα, δεν φεύγουν από αυτή από...ωχαδερφισμό. Πωωωω ποιος μετακομίζει σε άλλη πόλη τώρα? Και με τι όρεξη...Άστο, καλύτερα να δουλεύω ταξιτζής ενώ είμαι γιατρός, δεν πειράζει...

 

Πριν χρόνια είχε γίνει θέμα για τη θέση κάποιου γιατρού στη Χίο που...κανείς αφιλότιμος δεν πήγαινε να την καλύψει (αν έχουμε το Θεό μας), και ας ήταν επιδοτούμενη, με σπίτι και αυτοκίνητο για μετακινήσεις...Τελικά πήγε κάποιος μαύρος (ομογενής ή όχι, μου διαφεύγει) και ήταν μια χαρά!

 

Πόσοι γιατροί και ένα σωρό άλλα επαγγέλματα χρειάζονται αλλού...Να είχαμε ιδέα όλοι μας...

 

Ακόμα και στην Πληροφορική (όπου και γω ανήκω)...Κοιτάξτε τι έκανε ένας μάγκας στη ΡΟΔΟ: http://www.nextweb.gr/ . Έχει και μειωμένο ΦΠΑ εκεί, μια χαρά...έχει πολύ πελατεία -και καλή- για 'ένα επαρχιακό επιχειρηματία' δεν νομίζετε?

 

Όλα είναι θέμα δικαιολογιών και συνθηκών. Όπως είπα και πριν, αν κάποιος θέλει να αυξήσει τις πιθανότητες να κάνει αυτό που θέλει, όπως το θέλει, πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ξεβολευτεί λίγο...Θες να γίνεις σκηνοθέτης κύριε? Δεν σε σηκώνει η (τραγικά μικρή) ελληνική αγορά κιν/φου? Πήγαινε Γαλλία / Αγγλία / Αμερική...Δεν θες να πας? Κάτσε και δούλευε ταξιτζής μέχρι να αποφασίσει το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου ότι είσαι άξιος...

 

Αυτό που ανέφερα ήταν ένα extreme παράδειγμα. Εγώ, αν και έζησα πρόσφατα το κουτσομπολιό και τα άσχημα των μικρών περιοχών, με ευχαρίστηση θα πήγαινα σε κάποια Χ πόλη της Ελλάδας να μείνω (με κάλυψη DSL όμως ε :D )...Δεν είναι κακό, ούτε άσχημο, να το σκεφτεί κανείς αυτό -φυσικά όχι στα 21 του, αλλά στα 30 του γιατί όχι?-

 

Εξαρτάται πόσο ανοιχτούς διατηρεί ο καθένας τους ορίζοντές του...και όλα τα άλλα γίνονται!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:O

 

1ο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , 2ο σε λιγότερο από 1 μήνα θα μπω στα 17

3ο το πιστεύω ότι αυτό το θέμα είναι από τα πολύ καλά του C&F

 

Ευχαριστώ πολύ κάτι τέτοιο συμβαίνει και τώρα (μετριοφροσύνη και τέτοια :p )

ασχετο και off topic αλλα θα σκασω αν δ ρωτησω. εσυ εισαι στην φωτο στην υπογραφη σου?

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία προτού πω τη γνώμη μου επί του θέματος.

 

Γεννήθηκα στην Αθήνα, όπου και έζησα μέχρι τα 9 μου.

Και αυτό επειδή το καλοκαίρι του '79 πήγαν οι δικοί μου Κέρκυρα για διακοπές και ερωτεύτηκαν το νησί (όχι αδίκως...). Έτσι λοιπόν το καλοκαίρι του '80 μετακομίσαμε οικογενειακώς αφού ο πατέρας μου ζήτησε μετάθεση και έγινε (φυσικά) δεκτή. Η συγκεκριμένη χρονική περίοδος δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για να ζει κανείς στην επαρχία, ιδιαίτερα το χειμώνα, όπου δεν έιχε και πολλά να κάνει κανείς, αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι όλοι οι συγγενείς μου ζούσαν στην Αθήνα. Aπό το '90 λοιπόν που επέστρεψα στην Αθήνα για σπουδές και γενικότερα τα φοιτητικά μου χρόνια τα πέρασα τέλεια, ούτε λόγος να πάω πίσω Κέρκυρα.

Τώρα όμως;

Τα φοιτητικά χρόνια πέρασαν και πλέον είμαι εργαζόμενος. Σχεδόν κάθε μέρα περνάω την τρέλλα της κίνησης μέχρι να πάω στη δουλειά μου, το άγχος, τον "πόλεμο" κάθε Σάββατο πρωί στο super market, ευτυχώς όμως που....

...Που λόγω της φύσης της δουλειάς μου πρέπει, ειδικότερα τους καλοκαιρινούς μήνες να ταξιδεύω πολύ συχνά στην επαρχία, Κυκλάδες (RouKouNas σε είχα πάρει τηλ. όταν ήμουν Σαντορίνη, θυμάσαι;), Αιτ/νία, Ήπειρο, Μυτιλήνη, και βλεπω πως ζούσα παλιά και πως ζω τώρα.

Αποτέλεσμα;

Ήδη ετοιμάζω πρόταση στην εταιρία μου, να "δημιουργήσω" μια θέση με έδρα την Κέρκυρα. Η κοπέλα μου άλλο που δε θέλει, επομένως αν γίνει δεκτή η πρόταση, νοικιάζω το σπίτι μου και φεύγω όσο το δυνατόν συντομότερα!!!!!

 

Bλέπετε φίλοι μου από τα παραπάνω πως σκεφτόταν ο Νίκος στα 18 και πως τα ξαναβλέπει τώρα κοντά στα 34 του.

 

Η ηλικία παίζει καθοριστικό ρόλο σε τέτοιου είδους αποφάσεις, όχι τόσο λόγω ωριμότητας, αλλά κυρίως επειδή όταν είσαι νέος οι προτεραιότητες που θέτεις όσον αφορά στην ποιότητα ζωής είναι εντελώς διαφορετικές.

 

Φτάνει, δε σας κουράζω άλλο :X

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Ας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία προτού πω τη γνώμη μου επί του θέματος.

 

Γεννήθηκα στην Αθήνα, όπου και έζησα μέχρι τα 9 μου.

Και αυτό επειδή το καλοκαίρι του '79 πήγαν οι δικοί μου Κέρκυρα για διακοπές και ερωτεύτηκαν το νησί (όχι αδίκως...). Έτσι λοιπόν το καλοκαίρι του '80 μετακομίσαμε οικογενειακώς αφού ο πατέρας μου ζήτησε μετάθεση και έγινε (φυσικά) δεκτή. Η συγκεκριμένη χρονική περίοδος δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για να ζει κανείς στην επαρχία, ιδιαίτερα το χειμώνα, όπου δεν έιχε και πολλά να κάνει κανείς, αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι όλοι οι συγγενείς μου ζούσαν στην Αθήνα. Aπό το '90 λοιπόν που επέστρεψα στην Αθήνα για σπουδές και γενικότερα τα φοιτητικά μου χρόνια τα πέρασα τέλεια, ούτε λόγος να πάω πίσω Κέρκυρα.

Τώρα όμως;

Τα φοιτητικά χρόνια πέρασαν και πλέον είμαι εργαζόμενος. Σχεδόν κάθε μέρα περνάω την τρέλλα της κίνησης μέχρι να πάω στη δουλειά μου, το άγχος, τον "πόλεμο" κάθε Σάββατο πρωί στο super market, ευτυχώς όμως που....

...Που λόγω της φύσης της δουλειάς μου πρέπει, ειδικότερα τους καλοκαιρινούς μήνες να ταξιδεύω πολύ συχνά στην επαρχία, Κυκλάδες (RouKouNas σε είχα πάρει τηλ. όταν ήμουν Σαντορίνη, θυμάσαι;), Αιτ/νία, Ήπειρο, Μυτιλήνη, και βλεπω πως ζούσα παλιά και πως ζω τώρα.

Αποτέλεσμα;

Ήδη ετοιμάζω πρόταση στην εταιρία μου, να "δημιουργήσω" μια θέση με έδρα την Κέρκυρα. Η κοπέλα μου άλλο που δε θέλει, επομένως αν γίνει δεκτή η πρόταση, νοικιάζω το σπίτι μου και φεύγω όσο το δυνατόν συντομότερα!!!!!

 

Bλέπετε φίλοι μου από τα παραπάνω πως σκεφτόταν ο Νίκος στα 18 και πως τα ξαναβλέπει τώρα κοντά στα 34 του.

 

Η ηλικία παίζει καθοριστικό ρόλο σε τέτοιου είδους αποφάσεις, όχι τόσο λόγω ωριμότητας, αλλά κυρίως επειδή όταν είσαι νέος οι προτεραιότητες που θέτεις όσον αφορά στην ποιότητα ζωής είναι εντελώς διαφορετικές.

 

Φτάνει, δε σας κουράζω άλλο :X

 

Φιλε nikoleon καλησπερα,

 

Κατ΄αρχας sorry τοτε που δεν ηρθα αλλα επεσε δουλεια φιλε μου στο μαγαζι και δεν μπορουσα να απουσιασω καθωτι υπευθυνος εδω.. :O Anyway οποτε ερθεις παλι χτυπα τηλ..

 

Για αυτα που εγραψες τι να πω?? No comments Νικο.. Το μονο που εχω να πω ειναι το εξης : Η πείρα δεν μεταβιβαζεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ και σαφως οι προτεραιοτητες που θετει ο καθενας για την ζωη του ειναι αντιστοιχες με την θεληση του για επιτυχια και την επιτευξη των στοχων του...

 

Αλλος για παραδειγμα τελειωνει την Νομικη και οπως ειπε και ο φιλος Sovjohn δουλευει ταξι γιατι ετσι του επιβαλει το κατεστημενο στην Μεγαλουπολη που ζει, και αλλος ερχεται και γινεται δικηγορος στην Σαντορινη την Λημνο την Παρο κλπ και κονομαει τα αντερα του μιας και σε μερη σαν αυτα υπαρχουν 2-3 και αυτοι.... :X

 

Υ.Γ.

Τα συγχαρητηρια μου στην Κοπελα σου για την αποφαση της να σε ακολουθησει εκει, δεδομενου οτι ο πρωτος μου γαμος χαλασε για αυτον το λογο.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έχω την ευκαιρία με το καλό όταν σπουδάσω και ζήσω καλα καλά, να κάτσω Αθήνα για λίγο. Γενικά να τρέχω τις μεγαλουπόλεις απο πίσω.. χαχα.

 

Εγώ είμαι παιδί της επαρχίας με city street style. Δηλαδή τη καρδιά μου την έχει η εξοχή και η θάλασσα, αλλά σαν τρόπο ζωής επιλέγω τον μετροπολίτικο, τον Αθηναικό, τον τον τον.

 

Αυτά. Θα ζούσα άνετα Αθήνα και με κάθε ευκαιρία να την κάνω για νησιά και εξοχή.

 

edit: Όσο για το θέμα δουλείας, αν δεν κάτσει καμιά καινούρια πολυεθνική στη Κύπρο [που με τους τόσους φόρους και απαιτήσεις της Κυπριακής Κυβέρνησεις, καλλίτερα να το ξεχάσω], με βλέπω να την κάνω για εξωτερικό να βρώ δουλεία.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

ασχετο και off topic αλλα θα σκασω αν δ ρωτησω. εσυ εισαι στην φωτο στην υπογραφη σου?

off topic

Yes that's me :)

;)

 

on topic

 

Να σας αναφέρω ένα ακόμα παράδειγμα !

ο κολλητός από το παιδικό σταθμό αναγκαστικέ για οικογενειακούς λόγους να μετακομίσει στην Αθηνά πριν 3 χρόνια ( ο πατέρας του βρήκε το πολύ καλύτερη δουλεία στα γραφεία της εταιρίας και όχι στο καράβι )! Και βέβαια αν ήταν στο χέρι του πάλι πίσω θα γύριζε εδώ! Του πήρε αρκετό καιρό να προσαρμοστεί στους τρελούς ρυθμούς της Αθηνάς !επιθυμία του μετά το τέλος των σπουδών του είναι να επιστρέψει πίσω !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας συγχαρητηρια για το θεμα!!! Νομιζω οτι ειναι πολυ καλο θεμα για συζητηση! :)

Εγω λοιπον μεγαλωσα και εζησα στη Ζακυνθο μεχρι τα 16 μου και μετα μετακομισα στην Αθηνα οπου και εμεινα για 5 ολοκληρα χρονια! Εκανα 1 και κατι περιπου χρονια για να προσαρμοστω και να καταλαβω λιγο τη ζωη στη μεγαλουπολη και αλλα 4 χρονια για να σκεφτω και να αποφασισω που να παω για να ζησω γιατι στην Αθηνα δεν μπορουσα καθολου! Τελικα γνωρισα τη γυναικα μου η οποια εδωσε λυση στο προβλημα μου! Ειναι απο τη Θεσσαλονικη! Μενω 4 χρονια στη Θεσσαλονικη και πραγματικα παιδια πιστεψτε με εχει αλλαξει η ζωη μου! Παντα προς το καλυτερο!!! Δεν λεω και η Θεσσαλονικη ειναι μεγαλη πολη αλλα στη πραγματικοτητα παραμενει "χωριο". Εδω οι ανθρωποι μιλανε μεταξυ τους και οι αποστασεις ειναι φυσιολογικες! Εχει βεβαια ενα μεγαλο προβλημα με το παρκαρισμα στο κεντρο γιατι ειναι μικρο και εχει πολλα αμαξια αλλα αν εχεις ενα μηχανακι εισαι αρχοντας! Ασε που δεν εχει τοση φασαρια και ρυπανση! Για να καταλαβαιτε το σπιτι μου ειναι στο κεντρο και διπλα στη θαλασσα!!! Και γω ηρθα εδω,οπως και ο Φιλος RouKouNas χωρις να ξερω τιποτα και κανεναν και χρειαστηκα λιγοτερο απο χρονο για να εχω δουλεια και φιλους.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα ολα ειναι μια ιδεα και αν πραγματικα θελεις να κανεις κατι το καταφερνεις ακομα και αν αρχισεις απο το μηδεν οπως εγω!

B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όσο και να υπάρχουν τα θετικα που αναφέρεις, και είναι όντως δελεαστικά, δεν θ μπορούσα ποτέ να αφήσω την πολη (είτε μιλάμε για Αθήνα είτε για Θεσ/νίκη) και να πάω σε ένα τόσο μικρό μέρος. Μέχρι τα 15 μου ζούσα σε τέτοιο μέρος (Καλλονή Λέσβου) και πραγματικά έχω αηδιάσει απο αυτο. Κουτσομπολιό, κακία, φθόνος, π**τανια, βαρβαρότητα... Το τι εχω δει κι εχω ακούσει εκει περα ειναι για να σου σηκώνεται η τρίχα. Ίσως βέβαια να φταίει το συγκεκριμένο μέρος και να μην είναι σε όλα τα μικρά μέρη έτσι αλλά η μικρή ή μεγάλη (όπως το πάρει κανεις) κακή μου πειρα δεν μου επιτρέπει να το ρισκάρω ξανα. Για διακοπές ναι, ειναι τέλεια αλλα για μόνιμη κατοικια δεν θα μπορούσα ποτέ.

Michelle δεν ειναι παντου ετσι! Και γω στη Ζακυνθο μεγαλωσα και εχω μια εμπειρια απο επαρχια! Οταν πηγαινω εκει η οπουδηποτε αλλου εκτος πολης αλλαζει ολη μου η ψυχολογια και εχω καλυτερη διαθεση και περισσοτερη ενεργεια! Στη ζωη μας πρεπει να ρισκαρουμε για να καταφερουμε το καλυτερο για εμας και να μην απογοητευομαστε απο μια αποτυχια! Just try something else και σιγουρα θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει!

B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα ............

Και μόνο που υπάρχει το ΑΝ μπορούσα θα έλεγα ναι

Αλλά αυτό το ΑΝ για τον καθένα μας έχει άλλη σημασία και άλλη έννοια.

Το δικό μου ΑΝ λοιπόν είναι ίσως λίγο "σκανδαλιστικό και ενοχλητικό" αν το εκθέσω σε κοινή θέα :)

ΑΝ όμως πρέπει να μιλήσω για το δικό μου ΑΝ θα πω πως

ΑΝ μπορούσα σε μια επαρχία να συζώ μαζί με τη σχέση μου ( ομοφυλόφιλος γαρ ) χωρίς να ενοχλεί τον διπλανό μου το μπακάλη το μανάβη το γείτονα τον σπιτονοικοκύρη κτλπ ...............

ΑΝ μπορούσα σε μια επαρχία να έχω τις "πολιτισμικές" δυνατότητες που έχω στην Αθήνα πχ ΚΑΛΑ ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ και όχι να περιμένω να έρθει το καλοκαίρι για να δω την επιθεώρηση που θα διαφημίζουν με ντουντούκα στη πλατεία " ελάτε να δείτε το " η γυναίκα μου και η ντουλάπα με την Ηρώ Μουκίου και τον Β.Τσιβιλίκα" .......

ΑΝ μπορούσα να ζω κάπου που θα είχα πολλές επιλογές για την ψυχαγωγία μου και μέρη που θα μπορούσα να πάω αποφεύγοντας να δω ίσως κάποιους που δεν θέλω ( στις επαρχίες ΟΠΟΥ και να πας μπροστά σου είναι όλοι )

ΑΝ η δουλειά μου το επέτρεπε να εξελιχθώ στην επαρχία

ΑΝ ο κόσμος της επαρχίας είχε και άλλα ενδιαφέροντα εκτός από το πως θα έρθουν οι τουρίστες

Και άλλα πολλά ΑΝ που δεν θυμάμαι τώρα :)

Είμαι Κερκυραίος , είμαι πολύ περήφανος γιαυτό και αγαπώ τον τόπο μου και είναι πράγματι σαν ένας τόπος που το έσκασε από παραμύθι.

Εκεί έζησα μέχρι τα 18 μου

Τα ομορφότερα χρόνια στον ομορφότερο τόπο ( ναι είμαι σωβινιστής :p )

Αν όμως δεν είχα φύγει δεν θα είχα ωριμάσει και όσοι έμειναν εκεί δεν ωρίμασαν ποτέ

Αθήνα και πάλι Αθήνα , Αθήνα μ'αρέσεις πολύ γιατί έχεις ωραία κορίτσια ωραία ρετσίνα κι ωραίο κρασί

Αθήνα ....... χαρά της γης και της αυγής

Την αγαπάω την Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα ............

Και μόνο που υπάρχει το ΑΝ μπορούσα θα έλεγα ναι

Αλλά αυτό το ΑΝ για τον καθένα μας έχει άλλη σημασία και άλλη έννοια.

Το δικό μου ΑΝ λοιπόν είναι ίσως λίγο "σκανδαλιστικό και ενοχλητικό" αν το εκθέσω σε κοινή θέα :)

ΑΝ όμως πρέπει να μιλήσω για το δικό μου ΑΝ θα πω πως

ΑΝ μπορούσα σε μια επαρχία να συζώ μαζί με τη σχέση μου ( ομοφυλόφιλος γαρ ) χωρίς να ενοχλεί τον διπλανό μου το μπακάλη το μανάβη το γείτονα τον σπιτονοικοκύρη κτλπ ...............

ΑΝ μπορούσα σε μια επαρχία να έχω τις "πολιτισμικές" δυνατότητες που έχω στην Αθήνα πχ ΚΑΛΑ ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ και όχι να περιμένω να έρθει το καλοκαίρι για να δω την επιθεώρηση που θα διαφημίζουν με ντουντούκα στη πλατεία " ελάτε να δείτε το " η γυναίκα μου και η ντουλάπα με την Ηρώ Μουκίου και τον Β.Τσιβιλίκα" .......

ΑΝ μπορούσα να ζω κάπου που θα είχα πολλές επιλογές για την ψυχαγωγία μου και μέρη που θα μπορούσα να πάω αποφεύγοντας να δω ίσως κάποιους που δεν θέλω ( στις επαρχίες ΟΠΟΥ και να πας μπροστά σου είναι όλοι )

ΑΝ η δουλειά μου το επέτρεπε να εξελιχθώ στην επαρχία

ΑΝ ο κόσμος της επαρχίας είχε και άλλα ενδιαφέροντα εκτός από το πως θα έρθουν οι τουρίστες

Και άλλα πολλά ΑΝ που δεν θυμάμαι τώρα :)

Είμαι Κερκυραίος , είμαι πολύ περήφανος γιαυτό και αγαπώ τον τόπο μου και είναι πράγματι σαν ένας τόπος που το έσκασε από παραμύθι.

Εκεί έζησα μέχρι τα 18 μου

Τα ομορφότερα χρόνια στον ομορφότερο τόπο ( ναι είμαι σωβινιστής :p )

Αν όμως δεν είχα φύγει δεν θα είχα ωριμάσει και όσοι έμειναν εκεί δεν ωρίμασαν ποτέ

Αθήνα και πάλι Αθήνα , Αθήνα μ'αρέσεις πολύ γιατί έχεις ωραία κορίτσια ωραία ρετσίνα κι ωραίο κρασί

Αθήνα ....... χαρά της γης και της αυγής

Την αγαπάω την Αθήνα

Φιλε μου πολυ καλα τα επιχειρηματα σου μπραβο! Ξεχνας μονο ενα βασικο. Ο τροπος ζωης, ετσι οπως εχει εξελιχθει στην Αθηνα, καθως και οι τρελλοι ρυθμοι (χιλιαδες αμαξια, με αποτελεσμα κινηση και μποτιλιαρισμα) δημιουργουν τετοια ψυχολογικη πιεση στους ανθρωπους που τους κανουν να ειναι επιθετικοι και πολλες φορες αγενεις! Κατα τη δικη μου αποψη αυτος ειναι και ο λογος για την αυξημενη εγκληματικοτητα, κατι πολυ σημαντικο για τα δικα μου δεδομενα! Οσο για τη ψυχαγωγια, η φυση νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για να ψυχαγωγηθεις χωρις να σημαινει οτι χανω και τα καλλιτεχνικα που με ενδιαφερουν! Ενας λογος για τον οποιο μερικες φορες παω στην Αθηνα! :)

B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκα στην Θεσσαλονίκη και ευτυχώς οι γονείς μου έφυγαν για την Έδεσσα πριν καμιά 13 χρόνια.

 

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,μιας και η Έδεσσα είναι μια ήσυχη πόλη,με την Θεσσαλονίκη κοντά,με πολλά μπαράκια γήπεδα,με αρκετή ησυχία και όμορφες κοπέλες(no comments plz :p )

 

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα για μένα να βγαίνεις στο μπαλκόνι σου με ένα καφεδάκι και να κοιτάς χαλαρός το πανέμορφο τοπίο απολαμβάνοντας έναν καθαρό αέρα και μια απόλυτη ησυχία.

 

Όταν κατεβαίνω Θεσσαλονική,μετράω τις ώρες για να φύγω.

 

Επαρχία rulezzz προς το παρόν μιας και οι αναγκες μου καλύπτονται πλήρως,και εδώ στην Έδεσσα (20.000 κάτοικοι) υπάρχουν τα πάντα για έναν νέο

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μέχρι αυτή τη στιγμή της ζωής μου δεν έχω κατοικήσει σε άλλο μέρος μιας και σπούδασα στην Αθήνα. Μόνο το στρατιωτικό το πέρασα για 9 μήνες στην Κω αλλά είναι κάτι διαφορετικό.

 

Ο μόνος λόγος για μένα για να ζήσει κάποιος στην επαρχία είναι η πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής που σου προσφέρει. Όμως προσωπικά πιστεύω οτι τελικά την ποιότητα ζωής εμείς την κανονίζουμε. Δηλαδή όλοι παραπονιόμαστε για την κίνηση της Αθήνας. Ανήκω στην κατηγορία ανθρώπων που έχουν πάθος με τα αμάξια, όμως οταν πρόκειται για τη δουλειά μου ποτε μα ποτέ δεν χρησιμοποιώ αμάξι. Με το μετρό πλέον μπορώ να πάω οπουδήποτε σε συνδυασμό και με τις άλλες αστικές συγκοινωνίες. Το μόνο πρόβλημα είναι με τις πορείες κλπ. Και δε θεωρώ δικαιολογία οτι δεν υπάρχει μετρο σε όλες τις περιοχές γιατί 4 μήνες το χρόνο μένω Ν. Μάκρη και παρα ταύτα για τη δουλειά δεν παίρνω αμάξι. Το αμάξι το χρησιμοποιώ τα βράδια όταν η κίνηση είναι και μειωμένη και φυσικά για ταξιδάκια όταν και ξεφεύγω.

 

Όσον αφορά το άγχος προσωπικά πιστεύω οτι είναι θέμα ανθρώπου. Πότε δεν αγχώθηκα, πολύ σπάνια θα αργήσω σε κάποιο ραντεβού ή παλιότερα σε μάθημα στην σχολή κλπ. Για τους ρυθμούς ζωής τι να πώ. Ναί όταν έχω πολύ δουλειά οι ρυθμοί μου είναι έντονοι άλλα το προτιμώ από το να βαράω μύγες-καθότι ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Θα μπορούσα να φέρω πολλά παραδείγματα για δήθεν προβλήματα της μεγαλούπολης. Για μένα η σύγκριση είναι πλασματική, ψεύτικη. Κάθε τόπος έχει τα συν και τα πλην του. Βεβαίως θα μπορούσα να μείνω στην επαρχία αν μου δινόταν η ευκαιρία, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός της ζωής μου να μετακομίσω στην επαρχία.

 

Όλα είναι μέσα στο κεφάλι μας και είναι μέσα στις δυνατότητές μας να περνάμε καλά όπου και να είμαστε. Μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό!

Link to comment
Share on other sites

Θα έφευγα αύριο κιόλας για ένα νησί με αεροδρόμιο, γενικό νοσοκομείο και κάλυψη DSL :p

 

Μεγάλωσα στην Ελευσίνα σε σπίτι με αυλή και μπροστά χωματόδρομο και δίπλα αλάνα και παραδίπλα ελαιώνα και πολλά γειτονόπουλα.

 

Μένω στο Μαρούσι, εργάζομαι στο Νέο Ηράκλειο (7 λεπτά με το αυτοκίνητο) αλλά όσες φορές έχω πάει σε πόλεις όπως η Ερμούπολη, το Βαθύ Σάμου, τα Φηρά, η Κέρκυρα, το Αργοστόλι, η Χώρα Άνδρου και άλλες, έχω θελήσει πραγματικά να μείνω για πάντα εκεί.

 

Βέβαια η γυναίκα μου θέλει να βγαίνει από το σπίτι και να είναι ταμάμ στην αγορά (έτσι μεγάλωσε στο Χαλάνδρι) αλλά είναι μικρή ακόμα, θα αλλάξει γνώμη με τον καιρό. Δεν την πιέζω, θα έρθει μόνο του. Εγώ θέλω σπίτι με αυλή στα Μεσόγεια. Είναι το κοντινότερο που μπορώ να έχω σε σχέση με την πραγματική επιθυμία μου.

 

Το καλοκαίρι στη Σαντορίνη συνάντησα τυχαία έναν συμμαθητή μου από την Ελευσίνα (Θανάσης Σ., Ρούκουνα ίσως τον ξέρεις). Δούλευε σερβιτόρος σε ένα μαγαζί και μου έλεγε ότι έχει χρόνια εκεί και έχει βρει την ηρεμια του και πόσο καλά περνάει.

 

Στην Άνδρο ένας γνωστός μου γιατρός πήγε να κάνει το αγροτικό του και έμεινε εκεί ανοίγοντας ιατρείο. Βγάζει πολλά χρήματα και έχει άπειρη πελατεία. Στην Αθήνα θα έπρεπε να περιμένει πέντε-δέκα χρόνια μέχρι να καθιερωθεί.

 

Αν το επάγγελμα βολεύει (τραπεζικός, εκπαιδευτικός, ελευθ. επαγγελματίας, εστίαση, τουρισμός κλπ) τότε όποιος είναι μπουχτισμένος από την Αθήνα δεν έχει λόγο να μην μετακομίσει. Παράγοντες όπως οικογένεια και φίλοι είναι σημαντικός αλλά το έχω κάνει ήδη μία φορά πηγαίνοντας στο Μαρουσι και αφήνοντας τα πάντα πίσω. Μέσα μου δεν έχω πρόβλημα να το κάνω προς επαρχία πια.

 

Η διασκέδαση και τα ψώνια καλύπτονται άψογα με μία-δυο επισκέψεις το μήνα στην Αθήνα. Άλλωστε με τόση δουλειά και με τα θέατρα σε τόση απόσταση (μία ώρα οδήγηση για μένα) πόσες φορές το χρόνο νομίζετε ότι πηγαίνω θέατρο? Εδώ κοντεύω να ξεχάσω το σινεμά με τόσο τρέξιμο.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Οταν μιλουσα στο πρωτο μου ποστ για επιπεδο αυτο ενοουσα.. Τετοια κειμενα που τα διαβαζεις και "ξεβαριέσαι" (Ξεβαριέσαι = χαιρεσαι στα Σαντορινιά :p )

 

Θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που λαμβανουν μερος στο θεμα (και δημοσια) αυτους που προσκαλεσα.. Θελω να πω στους:

 

matrb

 

Φιλε Γ. οταν ερθεις με το καλο θα δεις οτι ολα αυτα που λεω και που γνωριζεις ετσι κι αλλιως πανω κατω οντας απο την Ζακυνθο ειναι η αληθεια και που ξερεις μπορει η Μπαντα του Δημου Θηρας να ψαχνει προσωπικο.. :lol: :lol: :p

 

OVeLix:

 

Φιλε OveLix εισαι απο οτι βλεπω σε καλη φαση αφου η δουλεια σου ειναι μονο 7 λεπτα (!!!) απο το σπιτι σου και γι' αυτο δεν εχεις φυγει ακομα.. Οι αποψεις σου εχουν βαση και επιχηρηματα.. Μπραβο φιλε μου..

 

(Να ξερεις οτι η Σαντορινη ειναι ενα μερος με τις προδιαγραφες που ψαχνεις.. :cool: )

 

woudoulis

 

Απο την πλευρα που εξεταζεις το ζητημα εχεις δικιο αλλα δεν ειναι ετσι καχυποπτοι ολοι οι ανθρωποι σε ολα τα μερη.. Οι υπολοιπες τοποθετησεις σου με βρισκουν εν μερη σύμφωνο.. Ο matrb σου απαντησε για εμενα.. ;)

 

jog

 

Εισαι σε καλο δρομο.. Μεινε εκει που εισαι και θα ζεισεις 150 χρονια πιστεψε με...

 

ntz

 

Welcome to myphone.gr

Πολυ φλατ το αντιμετωπιζεις το ζητημα αλλα με εξυπνες κινησεις.. Να θυμασαι παντα οτι οταν στη ζωη σου αποκτησεις περισσοτερες υποχρεωσεις (οικογενεια παιδια κλπ) τα πραγματα αλλαζουν.. Στην ηλικια σου εκανα κοντρες με ενα Punto GT 180 αλογα στην παραλιακη και στον Καρεα (οποτε ερχομουν Αθηνα) με οτι καθοτανε διπλα μου.. Τωρα πουλαω ην 3θυρη ΤS Corolla μου για να παρω οικογενειακο.. Στο φερνω σαν παραδειγμα για να δεις οτι μεγαλωνοντας τα πραγματα αλλαζουν.. ;)

 

aimilios

 

Τα ποσα κλεινεις σημερα φιλε??? ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Η Συρος ειναι το αγαπημενο μου νησι απο τις κυκλαδες και το εχω επισκευθει παρα πολλες φορες.. Ξερω ενα καλο πρακτορειο που βγαζει εισιτηρια.. Να σου βγαλω ενα για εκει και να στο στειλω?? :X :p

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο συνεχισε μπας και πεισεις κανα εκατομμυριο να μετακομισει απο την αθηνα στα νησια να αδειασει λιγακι γιατι εχει παραγινει το κακο. στους δρομους επικρατει ενα μπαχαλο. για να πας 100 μετρα τα πρωινα καθημερινες θες πανω απο 2 ωρες.και οταν πας απο λεοφωρειοδρομο για να τους αποφτγεις τρως και ενα προστιμο κατακουτελα ολο δικο σου!το περιεργο ειναι οτι μενω σε αδιεξοδο αλλα μοιαζει με λεοφωρο, δεν υπαρχει ποτε θεση να παρκαρεις οποια ωρα και αν προσπαθησεις. καλα κανεις δεν δουλευει σε αυτη την χωρα??? πως γινεται τις ωρες που υποτιθεται οτι δουλευει ο κοσμος να χει τοση πολη κινηση??!?! ωρες ωρες βγαινω απο τα ρουχα μου, μου ρχεται να χα ενα οπλο και να τους σκοτωνα ολους να ανοιξω δρομο... ΟΥΦ!! πραγματικα δεν αντεχεται η αθηνα. αντε να ρθει ο αυγουστος μπας και ξεκουμπιστει κανεις να κινουμαστε λιγακι ανετοτερα..
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην "ξεκουμπηστεις" (χρησιμοποιω την λεξη που εγραψες εσυ, χωρις κακη διαθεση) κι εσυ για να κινουνται οι αλλοι ελυθερα; :confused:

Κι εσυ εισαι μια απο "αυτους" που δημιουργουν το χαος...

Ολοι οι "αλλοι" λενε να φυγουν οχι οι ιδιοι αλλα οι υπολοιποι λες και αυτοι ειναι αλλη κλαση Αθηναιων...(Με την εννοια οτι τα δικα τους αμαξια π.χ. δεν ειναι ενα "πετραδακι" στη δημιουργια του πανικου.)

το πως γινεται να εχει τοαση κινηση η Αθηνα τις ωρες που λες, ειναι γιατι απο την μια δεν εχουν ολες οι δουλειες τα ιδια ωραρια, δευτερον δεν δουλευουν ολοι οι Αθηναιοι (και μαλιστα οσοι δουλευουν δεν ειναι κλεισμενοι σε ενα γραφειο), και τελος μιλαμε για μια πολη 4εκατ. κατοικων περιπου... :!:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα για μένα να βγαίνεις στο μπαλκόνι σου με ένα καφεδάκι και να κοιτάς χαλαρός το πανέμορφο τοπίο απολαμβάνοντας έναν καθαρό αέρα και μια απόλυτη ησυχία.

Έτσι ακριβώς. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Και γιατι να μην "ξεκουμπηστεις" (χρησιμοποιω την λεξη που εγραψες εσυ, χωρις κακη διαθεση) κι εσυ για να κινουνται οι αλλοι ελυθερα; :confused:

Κι εσυ εισαι μια απο "αυτους" που δημιουργουν το χαος...

Ολοι οι "αλλοι" λενε να φυγουν οχι οι ιδιοι αλλα οι υπολοιποι λες και αυτοι ειναι αλλη κλαση Αθηναιων...(Με την εννοια οτι τα δικα τους αμαξια π.χ. δεν ειναι ενα "πετραδακι" στη δημιουργια του πανικου.)

το πως γινεται να εχει τοαση κινηση η Αθηνα τις ωρες που λες, ειναι γιατι απο την μια δεν εχουν ολες οι δουλειες τα ιδια ωραρια, δευτερον δεν δουλευουν ολοι οι Αθηναιοι (και μαλιστα οσοι δουλευουν δεν ειναι κλεισμενοι σε ενα γραφειο), και τελος μιλαμε για μια πολη 4εκατ. κατοικων περιπου... :!:

 

4 εκατ. και βαλε....

 

Μικρη μου PoweZ :O οπως λεει και ο φιλος mario_fit κανονισε να δημιουργησεις και εδω το χαος..

 

Παντα φιλικα

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Bασικά όσοι έχουν μεγαλώσει εκτός Αθηνών και κυρίως σε χωριά, αλλά και μικρές πόλεις, και έχουν ζήσει τον τρόπο ζωής μιας κλειστής κοινωνίας θέλουν επειγόντως να αλλάξουν ζωή. Όπως είπε η michell ο τόπος που μεγάλωσε είναι γεμάτος από Κουτσομπολιό, κακία, φθόνο, ζήλια, πουτ@νιά. Η αλήθεια είναι όμως ότι και οι περισσότερες κλειστές κοινωνίες έτσι είναι.

Αν είχαν τη δυνατότητα οι περισσότεροι νέοι που μεγαλώνουν στην επαρχία θα ερχόντουσαν στην Αθήνα, είναι όμως πολλά πράγματα και καταστάσεις που τους κρατάνε πίσω.(οικογένεια, υποχρεώσεις και ίσως και ο φόβος που υπάρχει για τον αν ποτέ θα καταφέρουν να ορθοποδήσουν στην Αθήνα.)

 

Προσωπικά αν και μεγάλωσα στην Τρίπολη, λόγω του είδους των σπουδών μου είμαι αναγκασμένος να μείνω Αθήνα. Είναι το μόνο μέρος όπου μπορώ να έχω σταθερή δουλειά όλο το χρόνο. Σπουδάζω μαγειρική και αν ποτέ αποφάσιζα να δουλέψω εκτός Αθηνών το πιθανότερο θα ήταν να γυρίζω από νησί σε νησί κάθε χρόνο, και το χειμώνα να ψάχνομαι για δουλειά.

Σε πολλές περιπτώσεις η Αθήνα είναι αδιέξοδο.

 

Στην περίπτωσή σου Roukouna (Γιώργο νομίζω σε λένε, έτσι δεν είναι;) έφυγες αρκετά νωρίς απ’ την Αθήνα (23 χρονών). Εσύ κατάφερες να φύγεις στην κατάλληλη ηλικία και κατάφερες να βρεις δουλειά γιατί σου δόθηκε μια ευκαιρία χωρίς να είσαι και σίγουρος αν αυτό που κάνεις θα έχει επιτυχία.

 

Στην περίπτωση όμως όπου κάποιος είναι παντρεμένος, και έχει κάνει μια οικογένεια στην οποία κάθε μέλος ξεχωριστά έχει κάποιες υποχρεώσεις (σχολεία, φροντιστήρια, η επαγγελματική κατάσταση της γυναίκας κλπ.)

πιστεύεις πως φεύγοντας απ' την Αθήνα θα είναι εύκολο να κάνει μια καινούρια αρχή;

Είναι μεγάλη και δύσκολη απόφαση!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Bασικά όσοι έχουν μεγαλώσει εκτός Αθηνών και κυρίως σε χωριά, αλλά και μικρές πόλεις, και έχουν ζήσει τον τρόπο ζωής μιας κλειστής κοινωνίας θέλουν επειγόντως να αλλάξουν ζωή. Όπως είπε η michell ο τόπος που μεγάλωσε είναι γεμάτος από Κουτσομπολιό, κακία, φθόνο, ζήλια, πουτ@νιά. Η αλήθεια είναι όμως ότι και οι περισσότερες κλειστές κοινωνίες έτσι είναι.

Αν είχαν τη δυνατότητα οι περισσότεροι νέοι που μεγαλώνουν στην επαρχία θα ερχόντουσαν στην Αθήνα, είναι όμως πολλά πράγματα και καταστάσεις που τους κρατάνε πίσω.(οικογένεια, υποχρεώσεις και ίσως και ο φόβος που υπάρχει για τον αν ποτέ θα καταφέρουν να ορθοποδήσουν στην Αθήνα.)

 

Προσωπικά αν και μεγάλωσα στην Τρίπολη, λόγω του είδους των σπουδών μου είμαι αναγκασμένος να μείνω Αθήνα. Είναι το μόνο μέρος όπου μπορώ να έχω σταθερή δουλειά όλο το χρόνο. Σπουδάζω μαγειρική και αν ποτέ αποφάσιζα να δουλέψω εκτός Αθηνών το πιθανότερο θα ήταν να γυρίζω από νησί σε νησί κάθε χρόνο, και το χειμώνα να ψάχνομαι για δουλειά.

Σε πολλές περιπτώσεις η Αθήνα είναι αδιέξοδο.

 

Στην περίπτωσή σου Roukouna (Γιώργο νομίζω σε λένε, έτσι δεν είναι;) έφυγες αρκετά νωρίς απ’ την Αθήνα (23 χρονών). Εσύ κατάφερες να φύγεις στην κατάλληλη ηλικία και κατάφερες να βρεις δουλειά γιατί σου δόθηκε μια ευκαιρία χωρίς να είσαι και σίγουρος αν αυτό που κάνεις θα έχει επιτυχία.

 

Στην περίπτωση όμως όπου κάποιος είναι παντρεμένος, και έχει κάνει μια οικογένεια στην οποία κάθε μέλος ξεχωριστά έχει κάποιες υποχρεώσεις (σχολεία, φροντιστήρια, η επαγγελματική κατάσταση της γυναίκας κλπ.)

πιστεύεις πως φεύγοντας απ' την Αθήνα θα είναι εύκολο να κάνει μια καινούρια αρχή;

Είναι μεγάλη και δύσκολη απόφαση!

 

Φιλε killing_you2 (Τάσο) ;)

 

Πολυ σωστη η τοποθετηση σου και συμφωνω απολυτα με την πρωτη παραγραφο του ποστ σου.. Επειδη σε πολυ λιγο καιρο θα βιωσεις τον τροπο ζωης μου και θα παρεις μια μικρη γευση θελω να σε ρωτησω το εξης και σε παρακαλω να μου απαντησεις.. :)

 

Εισαι σε μια ηλικια που η ζωη σου ειναι απανω στο ξεκινημα της. Εχεις φυγει οπως λες απο την Τριπολη και ζεις / σπουδαζεις στην Αθηνα και μπραβο σου φιλε που το κανεις αυτο. (Σε πληροφορω οτι στην ηλικια σου πολλα ατομα καθονται και το ξυνουν ρουφωντας τα πορτοφολια των γονιων τους.)Δεδομενου του οτι ζεις μονος (μακρια απο την οικογενεια σου τους φιλους σου και γενικα απο τον τοπο που μεγαλωσες) στην Αθηνα και εχεις βιωσει κανονικα αυτο τον απανθρωπο τροπο ζωης που απο ποιοτητα "σκιζει" εχω να σε ρωτησω το εξης:

 

Αυριο μεθαυριο που θα τελειωσεις με το καλο την πολυ καλη σχολη που σπουδαζεις σε αυτην και σου γινει μια προταση, σου δωθει μια ευκαιρια για εργασια εδω στην Σαντορινη (και να εισαι βεβαιος οτι θα γινει αυτο) με πολυ καλες αποδοχες της ταξεως τον 1200 με 2000 ευρω το μηνα (γιατι αν δεν το ξερεις τοσα περνουν εδω οι συναδελφοι σου) για μια 7μηνη απασχοληση με ΙΚΑ σπιτι και φαγητο ΟΛΑ πληρωμενα τι θα κανεις?? Θα γυρισεις στην Αθηνα??

 

Δεν θα το παρεις το ΡΙΣΚΟ ρε φιλε οπως εκανα και εγω τοτε??

 

Για πες μου??

 

Παντα φιλικα

 

Γιωργος ;)

Link to comment
Share on other sites

Η κακια, φθονος, κουτσομπολιο, π@υτανια κτλ κτλ κτλ υπαρχει παντου!

Και στην Αθηνα και στην Παρμα και στην Καστανια!

Απλως στην Αθηνα δεν θα φτασουν στα αυτια σου αυτα που εχουν πει για εσενα, οπως θα γινει σε μια πιο κλειστη κοινωνια. ;)

Ειναι γεγονος παντως οτι οσο λιγοτερους κατοικους εχει μια περιοχη, τοσο πιο πολυ θελει να ανακατευεται ο ενας στη ζωη του αλλου.(Το λεω για να μην παρεξηγηθω και φανει οτι "εθελοτυφλω".)

Συμφωνω με τον Killing you2 (που ειναι και κοντα μας η Τριπολη), οτι καθε ξεκινημα δεν ειναι ευκολο...

Πρεπει να δεις τις αναγκες καθε μελους τις οικογενειας, δουλεια, αναγκες (προσωπικες και μη), να κατσεις να τα ζυγησεις ολα αυτα και να αποφασισεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην "ξεκουμπηστεις" (χρησιμοποιω την λεξη που εγραψες εσυ, χωρις κακη διαθεση) κι εσυ για να κινουνται οι αλλοι ελυθερα; :confused:

Κι εσυ εισαι μια απο "αυτους" που δημιουργουν το χαος...

Ολοι οι "αλλοι" λενε να φυγουν οχι οι ιδιοι αλλα οι υπολοιποι λες και αυτοι ειναι αλλη κλαση Αθηναιων...(Με την εννοια οτι τα δικα τους αμαξια π.χ. δεν ειναι ενα "πετραδακι" στη δημιουργια του πανικου.)

το πως γινεται να εχει τοαση κινηση η Αθηνα τις ωρες που λες, ειναι γιατι απο την μια δεν εχουν ολες οι δουλειες τα ιδια ωραρια, δευτερον δεν δουλευουν ολοι οι Αθηναιοι (και μαλιστα οσοι δουλευουν δεν ειναι κλεισμενοι σε ενα γραφειο), και τελος μιλαμε για μια πολη 4εκατ. κατοικων περιπου... :!:

γιατι να ξεκουμπηστω εγω? εγω ειπα οτι προτιμω την αθηνα απο την επαρχια. εγω εννοουσα αυτους που προτιμουν την επαρχια να πανε εκει.. εσυ γιατι θιχτηκες?

Link to comment
Share on other sites

....ntz

 

Welcome to myphone.gr

Πολυ φλατ το αντιμετωπιζεις το ζητημα αλλα με εξυπνες κινησεις.. Να θυμασαι παντα οτι οταν στη ζωη σου αποκτησεις περισσοτερες υποχρεωσεις (οικογενεια παιδια κλπ) τα πραγματα αλλαζουν.. Στην ηλικια σου εκανα κοντρες με ενα Punto GT 180 αλογα στην παραλιακη και στον Καρεα (οποτε ερχομουν Αθηνα) με οτι καθοτανε διπλα μου.. Τωρα πουλαω ην 3θυρη ΤS Corolla μου για να παρω οικογενειακο.. Στο φερνω σαν παραδειγμα για να δεις οτι μεγαλωνοντας τα πραγματα αλλαζουν.. ;)

 

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και καλώς σας βρήκα!

Προτιμώ να το βλέπω φλατ παρα να κάθομαι και να καταριέμαι τη μοίρα μου, να είμαι μίζερος όλη μου τη ζωή. Το ποτήρι συνηθίζω να το βλέπω μισογεμάτο και δε θέλω να το πολυφιλοσοφώ. Δηλ. αν αποφασίσω να φύγω από την πολύ ωραία αλλά καθόλου δημοφιλής παραλία που έχω απέναντι από το σπίτι μου για να πάω να δώ κόσμο στον Σχοινιά είμαι αποφασισμένος για το γεγονός οτι θα γίνεται το πατείς με, πατώ σε! Τι να κάνω να αρχίσω να βρίζω ή να καταριέμαι την Αθήνα για αυτό ενω είναι επιλογή μου και ενώ γνωρίζω χιλιάδες παραλίες όπου θα περάσω καλά.

 

Δεν νομίζω οτι αλλάζει κάτι με την οικογένεια. Το ίδιο μου λάγανε όταν ήμουν 18:"Καλά τελείωσε τη σχολή, θα βρεις και ένα καλό κορίτσι και τότε θα δούμε για τα αμάξια και τις κόντρες!" Απλά αλλάζει ο άνθρωπος και όχι οι ανάγκες του. Ο γαμπρός μου είναι με ένα παιδί, είναι 32χρονών βοηθάει την αδελφή μου στο σπίτι, στη φύλαξη του παιδιού κλπ. αλλά ακόμα με τουρμπίδια ασχολείται και ασχολούμαστε. Μάλιστα για νανούρισμα του μικρού περνάμε και μια βόλτα από την "κρυφή"! :lol:

 

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου όλα είναι μες στο μυαλό μας και όλα είναι θέμα επιλογών μας και όχι εξαναγκασμού μας από την οικογένεια, κοινωνικό περιβάλλον, οικογενειακή κατάσταση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...