Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;


Guest RouKouNas
 Κοινοποίηση

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???  

95 members have voted

  1. 1. Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

    • Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα.
      57
    • Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα.
      38


Recommended Posts

Φιλικα παντα θα σου συνηστουσα να αλλαξεις παρεες.. ;)

 

Μα το οτι τους γνωριζω ή τους εχω γνωρισει καποια στιγμη δεν σημαινει οτι τους κανω και παρεα! Εσυ οσα άτομα γνωρίζεις ειναι και φίλοι σου??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest RouKouNas
Μα το οτι τους γνωριζω ή τους εχω γνωρισει καποια στιγμη δεν σημαινει οτι τους κανω και παρεα! Εσυ οσα άτομα γνωρίζεις ειναι και φίλοι σου??

 

Σε καμια περιπτωση... Αντιθετως... Γνωριζω τους παντες εδω αλλα εχω πολυ λιγους φιλους... αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

RuKuNa καλά όλ' αυτά και ίσως το σωστό να βρίσκεται κάπου στη μεση. Είναι μια συζήτηση που την κάνουμε πολύ συχνά με τον αδερφό μου και -όπως πάντα- έχουμε αντίθετες απόψεις.

Αυτό που με κανει να διστάζω πάρα πολύ είναι τα παιδιά. Πιο συγκεκριμένα η ιατρική περίθαλψη. Εμείς έχουμε το εξοχικό μας στην Αίγινα. Πριν λίγα χρόνια το μωρό έπεσε από τις σκάλες με όλη τη στράτα και βρέθηκε στο τσιμέντο να φωνάζει γοερά. Το πήγαμε -μισοπεθαμένοι- στο νοσοκομείο, όπου δεν υπήρχε παιδίατρος. Το πήγαμε -εντελώς πεθαμένοι πια- στο ιατρικό κέντρο όπου ο έκεί γιατρός ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΆΞΕΙ για να μην έχει την ευθύνη, ενώ τον παρακαλούσα σχεδον γονατιστή να της ρίξει μια ματιά και δε θα έχει καμμιά απολύτως ευθύνη. Τελικά δόξα τω Θεώ, το μωρό ήταν καλά παρ' όλο που δεν της παρασχέθηκε καμμία απολύτως βοήθεια. Α ξέχασα. Ο γιατρός μου επαναλάμβανε σε τακτά χρονικά διαστήματα, να δώσω 100.000 δρχ να μισθώσω ταξί να την παω στον Πειραιά και θα τα έπαιρνα μετά από το ΙΚΑ. Φέτος που θα πάμε πάλι διακοπές, να μη μου περνάει καν από το μυαλό ότι η μεγάλη μου η κόρη κι εγώ είμαστε άκρως αλλεργικές σε οποιοδήποτε τσίμπημα, ε? Κι αν είναι έτσι στην Αίγινα που απέχει μισή ώρα από τον Πειραιά, στα υπόλοιπα νησιά, τι γίνεται? Πόση ασφάλεια πρέπει ή δεν πρέπει να νοιώθεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
με τιποτα σε νησι η επαρχια... απαπαπαπαπαπαπαα!!!!!!

στο νησι καταρχην βαριεσαι τα ιδια τα ιδια τα ιδια και παλι τα ιδια. ωραια να βγεις να πας μια βολτα την μια μερα, την αλλη να πας καπου αλλου μετα που θα πας? παλι στα ιδια συνεχεια μεχρι που βαριεσαι στα ιδια μερη με τους ιδιους ανθρωπους..

στην αθηνα εχεις εκατομυριες επιλογες. μπορεις καθε μερα να κανεις κατι διαφορετικο. να παρεις το αυτοκινητο πχ και να φυγεις 1 ωρα 2 ωρες 5 ωρες.. στο νησι που θα πας? ειδικα αν ειναι και μικρο σε 1 ωρα το γυρισες ολο και εισαι παλι εκει που ξεκινησες!!

Απαπαπαπα!!!

Ετων 23..

 

Eιδες Michelle???

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
RuKuNa καλά όλ' αυτά και ίσως το σωστό να βρίσκεται κάπου στη μεση. Είναι μια συζήτηση που την κάνουμε πολύ συχνά με τον αδερφό μου και -όπως πάντα- έχουμε αντίθετες απόψεις.

Αυτό που με κανει να διστάζω πάρα πολύ είναι τα παιδιά. Πιο συγκεκριμένα η ιατρική περίθαλψη. Εμείς έχουμε το εξοχικό μας στην Αίγινα. Πριν λίγα χρόνια το μωρό έπεσε από τις σκάλες με όλη τη στράτα και βρέθηκε στο τσιμέντο να φωνάζει γοερά. Το πήγαμε -μισοπεθαμένοι- στο νοσοκομείο, όπου δεν υπήρχε παιδίατρος. Το πήγαμε -εντελώς πεθαμένοι πια- στο ιατρικό κέντρο όπου ο έκεί γιατρός ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΆΞΕΙ για να μην έχει την ευθύνη, ενώ τον παρακαλούσα σχεδον γονατιστή να της ρίξει μια ματιά και δε θα έχει καμμιά απολύτως ευθύνη. Τελικά δόξα τω Θεώ, το μωρό ήταν καλά παρ' όλο που δεν της παρασχέθηκε καμμία απολύτως βοήθεια. Α ξέχασα. Ο γιατρός μου επαναλάμβανε σε τακτά χρονικά διαστήματα, να δώσω 100.000 δρχ να μισθώσω ταξί να την παω στον Πειραιά και θα τα έπαιρνα μετά από το ΙΚΑ. Φέτος που θα πάμε πάλι διακοπές, να μη μου περνάει καν από το μυαλό ότι η μεγάλη μου η κόρη κι εγώ είμαστε άκρως αλλεργικές σε οποιοδήποτε τσίμπημα, ε? Κι αν είναι έτσι στην Αίγινα που απέχει μισή ώρα από τον Πειραιά, στα υπόλοιπα νησιά, τι γίνεται? Πόση ασφάλεια πρέπει ή δεν πρέπει να νοιώθεις?

 

Σεβαστη η γνωμη σου και αποδεκτη.. Οπως εξηγησα και ποιο πανω η ιατρικη περιθαλψη ειναι ενα προβλημα στα νησια και τις απομεκρισμενες περιοχες αλλα θελω να σου πω οτι στη Σαντορινη υπαρχουν περι τα 1000+ παιδια..

 

Ουδεποτε δεν εχει ακουστει το παραμικρο σοβαρο προβλημα με την υγεια καποιου απο αυτα.. Περισσοτερα ειναι τα προβληματα με τους εννηλικες παρα με τα παιδια.. Οταν πηρα την αποφαση να μετακομισω με την γυναικα μου 4+ μηνων ηταν ο μεγαλυτερος φοβος μου μην γινει τιποτα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και δεν προλαβουμε να ανεβουμε Αθηνα.. Και μετα οταν θα γεννιοταν η κορη μου εαν θα ειχα την απαραιτητη καλυψη για το παιδι.. Σε πληροφορω οτι μετα απο 12+ μηνες εδω ολοι μου οι φοβοι εχουν πλεον φυγει γιατι σκεφτομαι ηρεμα και χωρις αγχος..

 

Ο χρονος διακομισμου ενος ασθενους στην Αθηνα (δεδομενου οτι υπαρχει το "Αεροπλανακι" του δημου 24 ωρες το 24ωρο και δεν ειμαστε εξαρτημενοι απο το "χ" ελικοπτερο του στρατου η του ΕΚΑΒ) ειναι περι τα 30 λεπτα.. αντε και αλλα 20 μεχρι το Ιατρικο στο Μαρουσι μεσος χρονος +/- 1 ωρα..

 

Θελεις να μου πεις εαν ζεις στην Νεα Μακρη η στο Λαυριο ποση ωρα απο την στιγμη που θα γινει το κακο θα χρειαστει το ασθενοφορο να ερθει να σε παρει και να σε παει στο "χ" νοσοκομειο??

Link to comment
Share on other sites

Nai, καλό το αεροπλανάκι, αλλά όταν ο καιρός το επιτρέπει. Αν όχι, τι γίνεται? Θα μου πεις πως υπερβάλλω. Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό. Οταν πρόκειται για παιδιά όμως, είμαι μέσ' την υπερβολή (δυστυχώς) ενώ για μας τους ενήλικες δεν κόπτομαι καθόλου. Μου έχουν τύχει και διάφορα στραβά κι έχω στραβώσει κι εγώ. Η μεγάλη μου είχε κολλήσει λίγο πριν κλείσουν τα νηπιαγωγεία λοιμώδη μονοπυρήνωση και ο γιατρός στο νησί διέγνωσε αμυγδαλίτιδα όπου και αφού δέχτηκε ένα μπαράζ αντιβίωσης καταλήξαμε στο Παίδων που με τις εξετάσεις αίματος βρήκαν τι συνέβαινε. Συγνώμη για το 0ff topic αλλά αυτη είναι η κύρια αντίρρηση μου για τη ζωή στην επαρχία και την ανέλυσα έστω και μακρυγορώντας...
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα αντεχα να μενω σε ενα νησι και να ξερω πως οτιδηποτε παθω θα πρεπει να τραβηξω εναν γολγοθα για να καταλειξω στο νοσοκομειο στην αθηνα.

η κολητη μου προπερσι στην Μυκονο συγκεκριμενα επαθε ασχημο τροχαιο με αυτοκινητο, της βγηκε ολο το ποδι και της ανοιξε το κεφαλι, αυτο εγινε ξημερωματα, την πηγαν στο αεροδρομιο, η κοπελα σφαδαζε απο τους πονους και βρεθηκε αεροπλανο να την μεταφερει μετα απο 6 ωρες!!! σορι αλλα δεν θα παρω..

Link to comment
Share on other sites

re paidia... min eiste toso epifaniakoi... i zoi den einai pou tha vgoume simera kai ti tha kanoume to vradi...

otan arxisete na exete paidia kai douleies... ksekinoun alles xares kai diaskedaseis... den exei simasia to pou tha pas... kai poion tha deis... alla pos tha peraseis kalitera... me to agapimeno sou prosopo... tous ligostous filous... tin oikogeneia sou... klp klp...

tora exete oreksi na katheste stin oura tou ENVY... argotera de tha exete oreksi an sas lene sto koutouki "perimenete 10lepta na adeiasei ena trapezaki pou plirosan"... pistepste me...

to thema einai poso sigouri einai i zoi sta apomakrismena meri apo megaloupoleis... kai ti aneseis exei kaneis os pros tin poiotita zois...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάτι παρόμοιο με εσένα έκανε ο πατέρας μου! αποφάσισε μετά τις διακοπές του να επιστρέψει στην Χίο αφήνοντας πίσω μια παρά πολύ καλή θέση στο ΚΑΤ ( όλοι τότε του έλεγαν ότι είναι τρελός –μιλάμε για αρχές του 1990 – και ότι κλοτσάει μια τόσο καλή επαγγελματική ευκαιρία …Τώρα έχουνε αλλάξει γνώμη ) και ουσιαστικά προτίμησε το υψηλότερο επίπεδο ζωής τόσο στη δική του ζωή όσο και στη δική μας απ ότι μια πολύ καλή καριέρα με μια μετριότερη στην επαρχία !Η Χίος έχει 50 – 55,000 κάτοικους (ε οκ ) δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι πολύ !Σίγουρα δεν έχει τις επιλογές διασκέδασης που έχει στη πρωτεύουσα αλλά προτιμώ να έχω λιγότερες επιλογές παρά να τρέχω όλη την ώρα σαν το πανικόβλητο και να έχω εάν μόνιμο άγχος !βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι η Αθηνά θα είναι πρώτη μου επιλογή στις σχολές που θα δηλώσω αλλά δεν νομίζω ότι θα ήθελα να μείνω εκεί για πάντα (συμφωνώ απόλυτα με τον eLeKtriK EyE )!Να κάνω πρώτα τη ζωή μου , να χτίσω μια καλή καριέρα και έπειτα ,όταν αποφασίσω να κάνω οικογένεια γυρνάω στο τόπο μου !

 

όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Nai, καλό το αεροπλανάκι, αλλά όταν ο καιρός το επιτρέπει. Αν όχι, τι γίνεται? Θα μου πεις πως υπερβάλλω. Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό. Οταν πρόκειται για παιδιά όμως, είμαι μέσ' την υπερβολή (δυστυχώς) ενώ για μας τους ενήλικες δεν κόπτομαι καθόλου. Μου έχουν τύχει και διάφορα στραβά κι έχω στραβώσει κι εγώ. Η μεγάλη μου είχε κολλήσει λίγο πριν κλείσουν τα νηπιαγωγεία λοιμώδη μονοπυρήνωση και ο γιατρός στο νησί διέγνωσε αμυγδαλίτιδα όπου και αφού δέχτηκε ένα μπαράζ αντιβίωσης καταλήξαμε στο Παίδων που με τις εξετάσεις αίματος βρήκαν τι συνέβαινε. Συγνώμη για το 0ff topic αλλά αυτη είναι η κύρια αντίρρηση μου για τη ζωή στην επαρχία και την ανέλυσα έστω και μακρυγορώντας...

 

To αεροπλανακι ειναι ενα tchesna μονοκινητήριο και πεταει σχεδον με ολους τους καιρους.. Το εχει αποδειξει αλλωστε στα 5 χρονια λειτουργειας του και ο πιλοτος του (φαρμακοποιος στο επαγγελμα) εχει μεγαλα @@.. Anyway τα ειπαμε και πιο πανω μην τα ξαναπουμε..

 

εγω δεν θα αντεχα να μενω σε ενα νησι και να ξερω πως οτιδηποτε παθω θα πρεπει να τραβηξω εναν γολγοθα για να καταλειξω στο νοσοκομειο στην αθηνα.

η κολητη μου προπερσι στην Μυκονο συγκεκριμενα επαθε ασχημο τροχαιο με αυτοκινητο, της βγηκε ολο το ποδι και της ανοιξε το κεφαλι, αυτο εγινε ξημερωματα, την πηγαν στο αεροδρομιο, η κοπελα σφαδαζε απο τους πονους και βρεθηκε αεροπλανο να την μεταφερει μετα απο 6 ωρες!!! σορι αλλα δεν θα παρω..

Ετων 23..

 

_________________________________________________________________

 

Το θεμα της υγειας το αναλυσαμε πιο πανω και πιστευω οτι ολες οι απαντησεις εχουν δωθει.. Ετσι κι αλλιως στην τελικη οπουδηποτε ζεις παιρνεις και τα ρισκα σου..

 

Εαν ζεις στην Αθηνα π.χ. περνεις σαν ρισκο το παιδι σου να παθει αυτο που συνεβει στον φιλο Acouasonic πραγμα το οποιο οπως εχω ξαναπει δεν θα συνεβενε σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ εδω..

 

Στην Σαντορινη παλι π.χ. εαν το παιδι σου πεσει με το μηχανακι και τραυματιστει σοβαρα ειναι πιο πιθανον να μην προλαβει να παει Αθηνα και να.... (μακρια απο ολους τους γονεις αλλα και τα παιδια)

 

Αναρωτηθειτε ομως...

 

Τι ειναι πιο πιθανο:

 

να την πεσει το κλεφτρονι στο παιδι σου με κινδυνο να το χασεις :cry:

ή

 

να πεσει το παιδι σου με το μηχανακι και να μην προλαβεις να το πας Αθηνα?? :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KCB:

Με λιγη καλη θεληση και με λιγο ψαξιμο ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ.. Εισαι σε ηλικια που ακομα μπορεις να την κανεις..

 

Φίλε RouKouNas ούτε στην Αθήνα σιγά σιγά δεν θα βρίσκεται δουλειά στην πληροφορική όπως πάμε! Πόσο μάλλον στην επαρχία. Μόνο αν κάτσει καμία ιδιαίτερη ευκαιρία εργασίας αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο για τη δουλειά μου. Αν εκσυγχρονιστούμε και καταλάβουν τα "αφεντικά" ότι μπορούμε μια χαρά να δουλεύουμε εξ αποστάσεως το συζητάμε :D

Πάντως συμφωνώ και με αυτά που λένε οι υπόλοιποι για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Είμαι από μεγάλο νησί (Κέρκυρα) αλλά έχει από τα πλέον άθλια νοσοκομεία.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Φίλε κάτι παρόμοιο με εσένα έκανε ο πατέρας μου! αποφάσισε μετά τις διακοπές του να επιστρέψει στην Χίο αφήνοντας πίσω μια παρά πολύ καλή θέση στο ΚΑΤ ( όλοι τότε του έλεγαν ότι είναι τρελός –μιλάμε για αρχές του 1990 – και ότι κλοτσάει μια τόσο καλή επαγγελματική ευκαιρία …Τώρα έχουνε αλλάξει γνώμη ) και ουσιαστικά προτίμησε το υψηλότερο επίπεδο ζωής τόσο στη δική του ζωή όσο και στη δική μας απ ότι μια πολύ καλή καριέρα με μια μετριότερη στην επαρχία !Η Χίος έχει 50 – 55,000 κάτοικους (ε οκ ) δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι πολύ !Σίγουρα δεν έχει τις επιλογές διασκέδασης που έχει στη πρωτεύουσα αλλά προτιμώ να έχω λιγότερες επιλογές παρά να τρέχω όλη την ώρα σαν το πανικόβλητο και να έχω εάν μόνιμο άγχος !βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι η Αθηνά θα είναι πρώτη μου επιλογή στις σχολές που θα δηλώσω αλλά δεν νομίζω ότι θα ήθελα να μείνω εκεί για πάντα (συμφωνώ απόλυτα με τον eLeKtriK EyE )!Να κάνω πρώτα τη ζωή μου , να χτίσω μια καλή καριέρα και έπειτα ,όταν αποφασίσω να κάνω οικογένεια γυρνάω στο τόπο μου !

 

όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων !

 

Ετων 16 (?) :w00t: :w00t:

 

Ειχα δει που ολοι σε ψηφιζαν στο "ποιο ειναι το καλυτερο μελος του myphone" αλλα δεν ειχα ψαξει γιατι..

 

Με αυτο το ποστ μου εγιναν 2 πραγματα.. 1οω μπηκες στην λιστα φιλω και 2ον καταλαβα γιατι περνεις τοσες πολλες ψηφους..

 

Μπραβο φιλε μου σε θαυμαζω για αυτα που λες και ειμαι σιγουρος οτι στην ζωη σου θα μεινεις παντα ψηλα και "στο κεντρο του ενδειαφεροντος" απο τους γυρω σου..

 

@eNeRGy ολεεεεεεεεε ολε ολε ολε ολεεεεεεεεεεεεεεεεε... Τα ειπε ολα ο ανθρωπος τι αλλο να προσθεσω...??? :X

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι πιο πιθανο:

 

να την πεσει το κλεφτρονι στο παιδι σου με κινδυνο να το χασεις :cry:

ή

 

να πεσει το παιδι σου με το μηχανακι και να μην προλαβεις να το πας Αθηνα?? :(

 

anarotithikes omos... ti einai pio anatrepsimo...

to na dosei to paidi sou oti exei pano tou kai na glitosei apo to kleftroni?

'i na sikothei 100% soo apo to pesimo me to mixanaki???

 

min ethelotifleis... gia atiximata enos vathmou kai pano oi apomakrismenes perioxes mou fernoun rigxos... sorry!

Link to comment
Share on other sites

anarotithikes omos... ti einai pio anatrepsimo...

to na dosei to paidi sou oti exei pano tou kai na glitosei apo to kleftroni?

'i na sikothei 100% soo apo to pesimo me to mixanaki???

 

min ethelotifleis... gia atiximata enos vathmou kai pano oi apomakrismenes perioxes mou fernoun rigxos... sorry!

Συμφωνώ, για αυτό και αν ζήσω σε επαρχία θα αποφύγω οπωσδήποτε νησί (εκτός της Κρήτης βέβαια) και απομονωμένα μέρη.

Πάντα όμως μπορείς να μένεις επαρχία και συγχρόνως να είσαι κοντά σε κάποιο κέντρο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ετων 16 (?) :w00t: :w00t:

 

Ειχα δει που ολοι σε ψηφιζαν στο "ποιο ειναι το καλυτερο μελος του myphone" αλλα δεν ειχα ψαξει γιατι..

 

Με αυτο το ποστ μου εγιναν 2 πραγματα.. 1οω μπηκες στην λιστα φιλω και 2ον καταλαβα γιατι περνεις τοσες πολλες ψηφους..

 

Μπραβο φιλε μου σε θαυμαζω για αυτα που λες και ειμαι σιγουρος οτι στην ζωη σου θα μεινεις παντα ψηλα και "στο κεντρο του ενδειαφεροντος" απο τους γυρω σου..

 

@eNeRGy ολεεεεεεεεε ολε ολε ολε ολεεεεεεεεεεεεεεεεε... Τα ειπε ολα ο ανθρωπος τι αλλο να προσθεσω...??? :X

 

 

:O

 

1ο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , 2ο σε λιγότερο από 1 μήνα θα μπω στα 17

3ο το πιστεύω ότι αυτό το θέμα είναι από τα πολύ καλά του C&F

 

Ευχαριστώ πολύ κάτι τέτοιο συμβαίνει και τώρα (μετριοφροσύνη και τέτοια :p )

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
anarotithikes omos... ti einai pio anatrepsimo...

to na dosei to paidi sou oti exei pano tou kai na glitosei apo to kleftroni?

'i na sikothei 100% soo apo to pesimo me to mixanaki???

 

min ethelotifleis... gia atiximata enos vathmou kai pano oi apomakrismenes perioxes mou fernoun rigxos... sorry!

 

Φιλε eΝeRGy εδωσα αυτο το παραδειγμα για να δειξω οτι μενοντας στην Αθηνα περνεις τα ρισκα σου οπου οπως και να το κανουμε ειναι επικυνδυνα..

 

Οι πιθανοτητες του να σηκωθει σοο απο το πεσιμο με το μηχανακι ισως να ειναι μικρες αλλα παντα υπαρχει η επλιδα οτι και σοβαρο ατυχημα να εχει μπορει να σωθει με εγκαιρη μεταφορα..

 

Οι πιθανοτητες το κλεφτρονι/πρεζονι να μην κανει κακο στο παιδι σου ειναι στο χερι του καθε αλητη και δεν μπορεις να τις προβλεψεις/αντιμετωπισεις με ΤΙΠΟΤΑ..

 

Επισης οταν διαβαζω κατι τετοια θεματα εγω ξερεις πως νιωθω.. :cry:

 

Τυχερος που το δικο μου παιδι μεγαλωνει σε αγνο και καθαρο περιβαλλον..

 

Η αγριοτητα των παιδιων που ζουν/μεγαλωνουν στην Αθηνα οπως επισης και η βιαιοτητα που τα διακατεχει ειναι "απιστεύτου" ορισμενες φορες.... και δεν μιλαω για αυτους που γραφουν στο thread αλλα για τα σκηνικα που περιγραφονται σε αυτο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήταν αν αλλάξω μέρος ζωής, θα πήγαινα από μία μεγαλούπολη σε μία άλλη. Απλά δεν αντέχω την ζωή στην επαρχία. Εδώ πάμε διακοπές στο εξοχικό στο Πόρτο-Ράφτη και βαράω ενέσεις :Ρ

 

Για μένα η επαρχία είναι καλή για κάνα Σ/Κ ξεκούρασης. Αλλά από εκεί και μετά με πιάνει το σύνδρομη στέρησης (τελικά μάλλον το καυσαέριο είναι εθιστικό :Ρ).

 

Καλα μετα τις 15 Αυγουστου παιζει νεκρα.Αλλα αυτο ειναι το καλο...

Αν φτανεις μαρκοπουλο σε 15 λεπτα απο αττικη δεν σε νοιαζει τιποτα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

anarotithikes omos... ti einai pio anatrepsimo...

to na dosei to paidi sou oti exei pano tou kai na glitosei apo to kleftroni?

'i na sikothei 100% soo apo to pesimo me to mixanaki???

 

min ethelotifleis... gia atiximata enos vathmou kai pano oi apomakrismenes perioxes mou fernoun rigxos... sorry!

 

Να σας πω και τον αντίλογο ?

χτύπα ξύλο συμβαίνει το τροχαίο στην Αθηνά !διακομίζεται ο τραυματίας στο νοσοκομείο αλλά δεν υπάρχουν καινές θέσεις και έτσι μένει σε ράντζο είναι αναγκάζεται να πάει σε άλλο νοσοκομείο ! επειδή τα ξέρω από μέσα τα νοσοκομειακά θέματα να σας πω ότι η κατάσταση στα νοσοκομεία σχετικά μεγάλων νοσοκομείων έχει βελτιωθεί και το επίπεδο του είναι πολύ καλό ! τα βαριά περιστατικά που δεν αντιμετωπίζονται μεταφέρονται (τις περισσότερες φορές ) άμεσα σε μεγάλα νοσοκομεία !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου για την προσκληση σου,λοιπον εγω γεννηθηκα και κατοικω στο ηρακλειο κρητης,μπορει να ειναι νησι η κρητη αλλα πραγματικα η πολη αρκετες φορες μου φαινεται ανυποφορη,μην ξεχναμε οτι το ηρακλειο ειναι πολυ μεγαλο και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω σκεφτει να παω και να μεινω αλλου π.χ σαντορινη οπου εχω παει κιολας και ειναι και παρα πολυ ωραια και την ομορφια της εχει και τα μαγαζακια της και δεν εχει ολο αυτο το πληθος που συναντω καθημερινα στους δρομους του ηρακλειου,οσο για την αθηνα δεν το συζητω καθολου εκει γινεται πραγματικα χαμος αφου πραγματικα λυπαμαι καποιους εργαζομενους που ξυπνανε απο τα χαραματα για να πανε στις δουλειες τους επιτηδες για να μην συναντησουν πολυ κινηση.τι να πω ολα ειναι μια συνηθεια αν παντως δεν ειχα μονιμη δουλεια εδω οφρειλω να ομολογησω οτι θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα να μετακομισω σε καποιο νησι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

To αεροπλανακι ειναι ενα tchesna μονοκινητήριο και πεταει σχεδον με ολους τους καιρους.. Το εχει αποδειξει αλλωστε στα 5 χρονια λειτουργειας του και ο πιλοτος του (φαρμακοποιος στο επαγγελμα) εχει μεγαλα @@.. Anyway τα ειπαμε και πιο πανω μην τα ξαναπουμε..

 

 

Φίλε RouKouNa εσύ το είπες "αεροπλανάκι" και το επανέλαβα κι εγώ. Προσωπικά είμαι ασχετη είτε τσέσνα είναι είτε μπόινγκ, είτε οι πιλότοι είναι θαρραλέοι (υποθέτω εκεί πηγαίνουν τα μεγάλα @@ του φαρμακοποιού :p )είτε συντηρητικοί..

Για να το λές όμως εσύ που το ζεις στην πράξη, έτσι θα 'ναι.

:)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Με τα παιδιά που φεύγουνε για να σπουδάσουν τι γίνεται? Δύσκολο το βλέπω να είμαι εγώ στην επαρχία και η κόρη μου Κύριος οίδε που. Δεν είναι μόνο η ανησυχία, αλλά θέλεις και διπλά έξοδα:νοίκια, διατροφή. όλα αυτά που συνεπάγονται. ;) Ξανακουβαλάς Αθήνα ή ποιά άλλη λύση υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Με τα παιδιά που φεύγουνε για να σπουδάσουν τι γίνεται? Δύσκολο το βλέπω να είμαι εγώ στην επαρχία και η κόρη μου Κύριος οίδε που. Δεν είναι μόνο η ανησυχία, αλλά θέλεις και διπλά έξοδα:νοίκια, διατροφή. όλα αυτά που συνεπάγονται. ;) Ξανακουβαλάς Αθήνα ή ποιά άλλη λύση υπάρχει?

Nα ένας πολύ καλός λόγος για να ζεις επαρχία.

Φεύγοντας από το σπίτι των γονιών το παιδί μαθαίνει να ζει μόνο του, γίνεται ανεξάρτητο, ολοκληρώνει την προσωπικότητά του.

Χαίρομαι ειλικρινά που για να σπουδάσω έφυγα από το πατρικό μου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε lewton δεν αντιλέγω, αλλά εμείς πληρώνουμε χαράτσι στην εφορία και θα είμαστε στριμωγμένοι τα επόμενα 100 χρόνια. Και δε νομίζω πια να είναι όλοι οι γονείς τόσο πια ευκατάστατοι που να συντηρούνε 2 σπίτια!

Ξέρω και γω? Εμείς είμαστε η εξαίρεση?

Link to comment
Share on other sites

Nα ένας πολύ καλός λόγος για να ζεις επαρχία.

Φεύγοντας από το σπίτι των γονιών το παιδί μαθαίνει να ζει μόνο του, γίνεται ανεξάρτητο, ολοκληρώνει την προσωπικότητά του.

Χαίρομαι ειλικρινά που για να σπουδάσω έφυγα από το πατρικό μου.

Με συγχωρείς αλλά ενίσταμαι! :D :p

Αυτά μπορείς να τα κάνεις κι όταν μένεις με τους δικούς σου...

Μπορείς κάλλιστα να μάθεις να πλένεις,να σιδερώνεις,να σιγυρίζεις το δωμάτιο και να μαγειρεύεις σπίτι σου...

Θέλεις ανεξαρτησία; Αν εννοείς οικονομική ανεξαρτησία πιάσε μια δουλειά full time ή πήγαινε κάπου να δουλέψεις με ημιαπασχόληση για να έχεις το χαρτζιλίκι σου για να μη μπορούν να σου τη πουν οι δικοί σου και για να μη γίνεσαι βάρος στα οικογενειακά έξοδα...

Τι θα ολοκληρώσει την προσωπικότητα σου άμα ζήσεις μόνος σου; Οι λογαριασμοί του ΟΤΕ της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ;

Πολύ θα ήθελα να μου φέρεις ένα παράδειγμα. Η προσωπικότητα σύμφωνα με τους ψυχολόγους ολοκληρώνεται μέχρι τα 18(μπορεί και νωρίτερα) βάση προσωπικών βιωμάτων και οικογενειακού περιβάλλοντος(λέω εγώ τώρα)...

Εκτός κι αν φύγεις από το σπίτι σου στα 14! :w00t:

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω τον τσάμπα μάγκα με τα λεφτά του μπαμπά μου για να το παίζω ανεξάρτητος ή και καλά μένω μόνος μου (Δεν πάει για σένα αυτό ;) )

 

Φιλικά πάντα στα πλαίσια του διαλόγου. :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που δεν εχει να κανει με το παρον. Για το αν το παιδι γινεται περισσοτερο υπευθυνο φευγοντας απο το σπιτι του ας το πουν αυτοι που εχουν φυγει απο αυτο.. βλεπε lewton RouKouNas κλπ...

 

Στο θεμα μας..

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και σωστα αυτα που λετε.

Καθε μερος εχει τα + και τα - του. ;)

Αυτο που ελεγαι ο Roukounas πιο πριν ειναι οτι η Αθηνα ειναι πολυ πιο ελκυστικη για ατομα "μικρα" (μικροτερα), σε ηλικια γιατι μεταξυ μας δεν εχουν-εχουμε και τιποτα απιστευτες υποχρωσεις και αγχοι. :)

δεν το ελεγε γιατι οι μικροτεροι εχουν και λαθος αποψεις.

Εχει περισσοτερες επιλογες για εξοδο κατι που ενδιαφερει την νεολαια κατα 99% και περισσοτερες ευκαιρειες για εργασια.Αληθεια αυτο. :!:

Απλως λεγοντας επαρχια μην σκεφτεστε απομονωμενα χωρια στην κορυφη ενος βουνου.

Προσωπικα ενω ειμαι ενα ατομο που μου αρεσει να βγαινω κτλ κτλ, γιατι δεν εχω "βαρεθει" ποτε τα μερη στην επαρχια, δεν ξερω...

Και αν θελω να αλλαξω παραστασεις πιο ευκολο μου ειναι να ανεβω Αθηνα για ενα Σαββατοβραδο και να ξαναγυρισω πισω μετα.

Ειναι αληθεια ομως οτι δεν μπορουν να κανουν ολοι κατι τετοιο.

Αυτο με το προβλημα στην επαρχια και κυριως στα νησια με τα νοσοκομεια, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και δεν φταιει το καθε νησι γι' αυτο...

Οσο αυτο που ειπε ο AGENT M, ειναι αληθεια, αλλα ακομα και με τα χρηματα των γονιων του ενα παιδι οτα φευγει απο το σπιτι (γι σπουδες π.χ.), ακομα και αν δεν εχει δικια του τσεπη, αναλαμβανει περισσοτερες ευθυνες και ξερει οτι αν κανει καποια "χοντραδα", θα πρεπει να βγει απο τα σκ... μονος του.(Τουλαχιστον ετσι εγινε-γινεται με εμενα)

Τελος, γνωμη μου ειναι οτι πρεπει ολοι μας (και οχι μονο οι απλοι πολιτες), να καταλαβουμε οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο οι 5-10 μεγαλες πολεις ή μονο η Αθηνα.(Αυτο το λεω εγω, δεν ειπα οτι το σκεφτεστε ετσι εσεις! ;) .ασχετως αν εχω γνωρισει και τετοια ατομα...)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...