Jump to content

Επιλογή συσκευής μέχρι 200 (Ελλάδα+Κίνα)


Fupow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να μου προτείνετε μια συσκευή μέχρι τα 200 ευρώ είτε από κίνα είτε απο Ελλαδα. Είμαι κάτοχος redmi note 4 (mtk 3/32) εδω και έναν χρόνο αλλά πάλιωσε λιγο για εμένα και επειδή εμείς με την mtk έκδοση δεν πήραμε ποτέ την nougat ota θέλω να κάνω μια αλλαγή. Δεν έχω κάποια προτίμηση στη μάρκα απλά θέλω να είναι ''τίμιο'' το κινητό και να μην έχει κάποιο έξαλλο ui. Σκεφτόμουν το mi a1 μιας και η τιμή και εδω στην Ελλάδα είναι αρκετά χαμηλή για αυτό που είναι αλλα πιστεύω οτι δεν είναι και τόσο μεγάλη αναβάαθμιση για να με βγάλει 1+ χρόνο. Να σημειωθεί οτι δεν είμαι αυτό που θαλέγαμε ο πιο απαιτητικός χρήστης αλλά όχι και ο λιγότερο απαιτητικός.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Από 150-210

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5,2-6.4

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δεν έχω θέμα απο που θα είναι αρκεί να μου πείτε αν μπορείτε τι να κάνω με τελωνείο για να μην πληρώσω τα 400ευρώ για 200αρι κινητό:D :D :lol:

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc

Αν δεν είναι hybrid για να παίρνει sd να εχει 64 χώρο. Nfc δεν μου χρειάζεται αν έχει ir ακόμα καλύτερα.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν χρειάζομαι ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ήχος δεν με καίει και τόσο το ηχείο αρκεί να έχει decent ήχο από την έξοδο και οθόνη όσο καλύτερη γίνεται .

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, αυτονομία,κάμερα,βαρυ gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

xiaomi redmi note 4 mtk 3/32.

Edited by Fupow
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Εναλλακτικά, άν μπορείς να περιμένεις, το Xiaomi Redmi Note 5 Pro

 

Δεν σκεφτομαι καν το m6 note γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και σε σχεση με το os support που εχει το mi a1 χανει πολυ, ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκεφτομαι καν το m6 note γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και σε σχεση με το os support που εχει το mi a1 χανει πολυ, ευχαριστω παντως

 

Τι εννοείς, εγώ δεν έχω ακούσει πουθενά κάτι περίεργο για το m6 note

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να κοιτάξεις της συσκευές της lenovo μιας και είναι η μόνη εταιρεία που στο παίρνει με courier το εππισκευάζει και στο φέρνει χωρίς να δόσεις 1 ευρώ
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, εγώ δεν έχω ακούσει πουθενά κάτι περίεργο για το m6 note

 

Συγγνωμη λαθος δικο μου, εννοω οτι δεν εχω ακουσει να εχει αρκετο support (απο θεμα αναβαθμισεων λογισμικου) και αυτο ισχυε τουλαχιστον οταν ειχα εγω,τωρα δεν εχω αποψη πανω στο θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα έλεγα να κοιτάξεις της συσκευές της lenovo μιας και είναι η μόνη εταιρεία που στο παίρνει με courier το εππισκευάζει και στο φέρνει χωρίς να δόσεις 1 ευρώ

 

 

Εχεις καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου;

Σκεφτομουν το απο τη σειρα zuk αλλα τα site που εβρισκα δεν τα γνωριζα και δεν το κοιταξα περισσοτερο

Edited by Fupow
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη λαθος δικο μου, εννοω οτι δεν εχω ακουσει να εχει αρκετο support (απο θεμα αναβαθμισεων λογισμικου) και αυτο ισχυε τουλαχιστον οταν ειχα εγω,τωρα δεν εχω αποψη πανω στο θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Εχεις καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου;

Σκεφτομουν το απο τη σειρα zuk αλλα τα site που εβρισκα δεν τα γνωριζα και δεν το κοιταξα περισσοτερο

 

Νομίζω πως έχει βελτιωθεί αλλά όχι πολύ. Επίσης, το m6 note είναι το πρώτο της κινητό με snapdragon επεξεργαστή οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες να τα πάει καλύτερα σε αυτό το θέμα.

 

Τώρα για τα zuk (επειδή τυχαίνει να έχω το z2) ένα πράγμα θα σου πω: αν βαριέσαι να flashάρεις, καλύτερα ξέχνα τα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει βελτιωθεί αλλά όχι πολύ. Επίσης, το m6 note είναι το πρώτο της κινητό με snapdragon επεξεργαστή οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες να τα πάει καλύτερα σε αυτό το θέμα.

 

Τώρα για τα zuk (επειδή τυχαίνει να έχω το z2) ένα πράγμα θα σου πω: αν βαριέσαι να flashάρεις, καλύτερα ξέχνα τα.

 

Κριμααα

Γιατι απο specs φυσαει απο οτι βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Ας πεταχτώ και εγώ στη συζήτηση για να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα LeTV....

Le 3 pro ..... Le Max 2

Γιατί από επιδόσεις σκοτώνουν!

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-lenovo.gr/smartphones/lenovo-k5-note-5-5-and-quot-ipsfhd-octacore-4g-lte-dualsim-silver-1686557685.html

http://www.e-lenovo.gr/smartphones/lenovo-smartphones/lenovo-moto-c-plus-4g-lte-5-and-quot-gold-dualsim.html

 

elephone s8 με λίγο αργο φοκους στην κάμερα αλλά χωρίς ελληνική εγγύηση

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Δε νομίζω πως αξίζουν. Έχουν αρκετά κατώτερα specs από όσα αναφέρθηκαν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ας πεταχτώ και εγώ στη συζήτηση για να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα LeTV....

Le 3 pro ..... Le Max 2

Γιατί από επιδόσεις σκοτώνουν!

 

Τα εχω δει κι εγω αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ καλα για να ειναι αληθινα, αλλα γιατι οχι;

Απο κολληματα πως τα πανε;

Επισης απο λειτουργικο;

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει κι εγω αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ καλα για να ειναι αληθινα, αλλα γιατι οχι;

Απο κολληματα πως τα πανε;

Επισης απο λειτουργικο;

 

Άριστα VFM τα LeTv... Eιδικά το Le Max είναι φοβερό τηλέφωνο... Γνωστά προβλήματα που έχω διαβάσει αφορούν τη σχετικά μικρή αυτονομία, την πιθανότητα να έχει πρόβλημα το δακτυλικό και το γεγονός ότι θέλει το πείραγμά του όσον αφορά το OS... Αλλά απ' όσο έχω διαβάσει επίσης, υπάρχει υποστήριξη και εδώ μέσα σε roms για το συγκεκριμένο... Κατά τα άλλα specs και ποιότητα κατασκευής είναι εκτός συναγωνισμού στις τιμές που παίζει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Άριστα VFM τα LeTv... Eιδικά το Le Max είναι φοβερό τηλέφωνο... Γνωστά προβλήματα που έχω διαβάσει αφορούν τη σχετικά μικρή αυτονομία, την πιθανότητα να έχει πρόβλημα το δακτυλικό και το γεγονός ότι θέλει το πείραγμά του όσον αφορά το OS... Αλλά απ' όσο έχω διαβάσει επίσης, υπάρχει υποστήριξη και εδώ μέσα σε roms για το συγκεκριμένο... Κατά τα άλλα specs και ποιότητα κατασκευής είναι εκτός συναγωνισμού στις τιμές που παίζει! ;)

 

Μαλισταα

Θα τα εχω υποψην μου

Απλα επειδη εγω με τις rom δε τα παω πολυ καλα θα το σκεφτω

Link to comment
Share on other sites

Μαλισταα

Θα τα εχω υποψην μου

Απλα επειδη εγω με τις rom δε τα παω πολυ καλα θα το σκεφτω

 

Kαι ένα γενικό σχόλιο για το θέμα, το κινητό που έχεις τώρα (Note 4) με τον ΜΤΚ και τα γνωστά κακά που συνοδεύουν τους MTK επεξεργαστές, είναι ακόμα αξιοπρεπέστατο και πάει μια χαρά...

Μέχρι 200 ξερά σε επιδόσεις δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο (οκ το Le Max είναι ανώτερο) ή κάτι που να πεις αξίζει τον κόπο η μετάβαση γιατί θα κερδίσεις πολλά...

Ωραίο πχ και ποιοτικό το Α1... Έχει σίγουρα καλύτερη κάμερα, θα έχει αναβαθμίσεις με το Android One και λογικά έχει και καλύτερη αυτονομία... Από εκεί και πέρα όμως σε ταχύτητα (που την έχεις και top priority) σίγουρα δεν είναι καλύτερο, για να μην πω ότι είναι και κατώτερο... Άλλο που σε καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις διαφορές... Το ίδιο και το M6 Νote που έχουν τον ίδιο επεξεργαστή... Τα Lenovo με τους ΜΤΚ μην τα κοιτάς καν, αξιοπρεπή μπορεί να είναι, αλλά σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο η μετάβαση... Τέλος το ZUK θεωρητικά φυσάει με τον 821, αλλά εκεί και αν θέλει πείραγμα, όπως σου είπε και ο φίλος που το έχει και δε νομίζω ότι έχει και μεγάλη υποστήριξη (το Le Max λογικά έχει καλύτερη υποστήριξη)...

Εγώ είμαι της γνώμης να το ξανασκεφτείς και καθώς το Note 4 αντέχει ακόμα καλά, να περιμένεις... Να δούμε τι λέει και το Note 5 Pro και ότι άλλο έρθει στο σχετικά άμεσο μέλλον.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι ένα γενικό σχόλιο για το θέμα, το κινητό που έχεις τώρα (Note 4) με τον ΜΤΚ και τα γνωστά κακά που συνοδεύουν τους MTK επεξεργαστές, είναι ακόμα αξιοπρεπέστατο και πάει μια χαρά...

Μέχρι 200 ξερά σε επιδόσεις δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο (οκ το Le Max είναι ανώτερο) ή κάτι που να πεις αξίζει τον κόπο η μετάβαση γιατί θα κερδίσεις πολλά...

Ωραίο πχ και ποιοτικό το Α1... Έχει σίγουρα καλύτερη κάμερα, θα έχει αναβαθμίσεις με το Android One και λογικά έχει και καλύτερη αυτονομία... Από εκεί και πέρα όμως σε ταχύτητα (που την έχεις και top priority) σίγουρα δεν είναι καλύτερο, για να μην πω ότι είναι και κατώτερο... Άλλο που σε καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις διαφορές... Το ίδιο και το M6 Νote που έχουν τον ίδιο επεξεργαστή... Τα Lenovo με τους ΜΤΚ μην τα κοιτάς καν, αξιοπρεπή μπορεί να είναι, αλλά σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο η μετάβαση... Τέλος το ZUK θεωρητικά φυσάει με τον 821, αλλά εκεί και αν θέλει πείραγμα, όπως σου είπε και ο φίλος που το έχει και δε νομίζω ότι έχει και μεγάλη υποστήριξη (το Le Max λογικά έχει καλύτερη υποστήριξη)...

Εγώ είμαι της γνώμης να το ξανασκεφτείς και καθώς το Note 4 αντέχει ακόμα καλά, να περιμένεις... Να δούμε τι λέει και το Note 5 Pro και ότι άλλο έρθει στο σχετικά άμεσο μέλλον.... ;)

 

Πιστευω με καλυψες

Αληθεια

Ποτε θα το δουμε το pro;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Είμαι κάτοχος ενός window κινητού... Lumia 930, αναβαθμισμένο με windows 10, ram 2gb και 20MP κάμερα Pure View. Λόγω προβλήματος σε κάποια ηχεία, με ακούνε από πηγάδι ή πάει και έρχεται η ένταση της φωνής μου σκέφτομαι να δω τι επιλογές, αν έχω, σε τέτοια ποιότητα κάμερας. Δεν ξέρω, στα μάτια μου φαίνεται η καλύτερη χαχααχα

 

Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μαξ 250€ Υπάρχει κάτι?? που να μην μπλέξω με τελωνεία κιόλας??? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ανάμεσα στο redmi note 4(snap) και meizu m6 note τι επιλέγουμε σαν καλύτερο συνολικά αν υποθέσουμε οτι κριτήριο είναι η ταχύτητα και καθόλου κολλήματα;;ίδιος επεξεργαστής(και ram)σημαίνει ίδια εμπειρία σε κάθε κινητό;;
Link to comment
Share on other sites

Αμα θες κοιτα και το moto g5 plus dual που παιζει στα 200 στο site της lenovo

Στο σαιτ της lenovo στα 200 ευρω εχει το g5s plus και οχι το g5 plus το οποιο παιζει στα 280....http://www.e-lenovo.gr/lenovo-smartphones/motorola-moto-g5s-plus-5-5-fhd-4gb-32gb-dualcamera-4g-lte-dualsim-dark-grey.html

Φυσικα η καμερα του g5s plus ειναι αρκετα κατωτερη του g5 plus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...