Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και λιγο καιρο εχω εντωπισει οτι οταν για καποιο λογο χανετε το σημα δεν επανερχετε στη πρωτη sim , ενω στη δευτερη ερχετε κανονικα. Το εχει αντιμετωπισει κανεις?

Εχω την 4.4.2

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω ειχα εντονο προβλημα με την 5.01 (την τελευταια ρομ τελος παντων) και επεστρεψα στην 4.4

απο οτι ειδα ειναι bug της τελευταιας

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλημερα.

 

έχω αυτο το κινητό http://www.skroutz.gr/s/5135926/Asus-ZenFone-5-Z2580-2GB-16GB.html

 

θέλω να του αλλάξω μπαταρία γιατι έχει πέσει πολύ η απόδοση της. με φουλ χρήση δεν κρατάει ούτε μέχρι το μεσημέρι και δεύτερον δεν φορτίζει και καλα. μπορεί να το εχω όλο το βράδυ στο ρεύμα και το πρωι να έχει φορτίσει το 40% μόνο.

 

έχω βρει αυτή εδώ. http://www.gearbest.com/batteries/pp_390201.html

 

κάνει?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτα-πρώτα κάνε clear cache: http://www.toonsters.com/zenfone-custom-kernel/wipe-partition-cache-zenfone-5

Μετά βεβαιώσου ότι έχεις αυθεντική ρομ, όχι κάποια πειραγμένη κινέζικη που την έβαλε το κατάστημα. Είναι το πολύ σημαντικό.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα βεβαιώσου ότι έχεις την νεότερη επίσημη 4.4.

Ρίξε μια ματιά στο 1ο μήνυμα όπου θα βρεις στους οδηγούς πληροφορίες για το που υπάρχουν οι αυθεντικές ώστε να συγκρίνεις τους αριθμούς έκδοσης. Αν δεν έχεις αυθεντική 4.4, οπωσδήποτε κάνε την κίνηση ενημέρωσης στην νεότερη.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ενάμιση χρόνο, ήρθε και για μένα το πρώτο χοντρό πρόβλημα στη λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Ξαφνικά το κινητό είναι σε μόνιμη κατάσταση φόρτισης. Και λέω ξαφνικά γιατί δεν έκανα κάτι που δεν έκανα και στο παρελθόν: μετά από σύνδεση στο πισί μου για ανταλλαγή αρχείων με το καλώδιο που το συνδέω πάντα, έπαθε τη ζημιά. Κλειστό, ανοικτό, συνδεδεμένο ή όχι με καλώδιο στον φορτιστή ή στο πισί, δείχνει ότι φορτίζει αδιάκοπα. Τόσο στον ενδείκτη της μπαταρίας, όσο και στο λεντ υπάρχει μονίμως η ένδειξη φόρτισης.

Εννοείται πως έκανα factory reset, wipe cache και ξαναπέρασα την τελευταία rom, αλλά χωρίς ν'αλλάξει κάτι.

 

Το άσχημο είναι πως η αυτονομία έχει πέσει σε γελοία επίπεδα, αντίστοιχα με τότε που φόραγε κινέζικη ρομ...:(

Επίσης, κάνει κάτι ψιλοκολλήματα που δεν είχε ποτέ τόσο συχνά στο παρελθόν τέτοια χοντρά θέματα.

 

Σε κουβέντα που είχα μ'έναν τεχνικό, μου είπε πως το ζήτημα (αφού δεν δείχνει κάποια ζημιά η υποδοχή του usb) είναι κατά 99,9% θέμα software. Άρα θα πρέπει να δοκιμάσω φλασάρισμα bootloader & recovery ή πάω σε σοβαρότερα/βαθύτερα νερά;

Πιστεύετε ότι χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Π.χ. να το στείλω Ιταλία στην ASUS; Έχει εγγύηση ακόμη, αλλά αν βγάλουν επισκευή εκτός εγγύησης είναι με πρόχειρους υπολογισμούς:

μεταφορικά(~20€)+35€ ελάχιστη χρέωση+ ανταλλακτικό = ο κούκος αηδόνι!

 

Ή απλά θα πρέπει να συμβιβαστώ με αλλαγή της συσκευής και τέλος; (κρίμα γιατί το είχα συμπαθήσει το κινητό αυτό...)

 

Αν υπάρχει καμιά συμβουλή, ευπρόσδεκτη...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να ξαναπεράσεις την ρομ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναδοκιμάσω με adb αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα ρομ, γιατί το πρόβλημα παραμένει κι όταν είναι κλειστό το κινητό.

Ίσως κάτι έχει σκαλώσει στη recovery ή στο bootloader, τι να πω...

 

Επίσης, σκέφτομαι μήπως το κινητό έχει μπει σε κατάσταση σύνδεσης με καλώδιο OTG, δεν το έχω τσεκάρει βέβαια, αλλά κάτι τέτοιο δικαιολογεί και το battery drain ...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα Asus Zenfone 5 A500kl και το μεσημέρι προσπαθούσα να περάσω στο κινητό το Xposed Framework και το κατέστρεψα. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το ξε-brickαρω ? Απ ότι βρήκα online ολα τα guides μιλάνε για μια version πάρα πολύ παλιά και δεν υπάρχει κάπου να την κατεβάσω. Στο support της Asus η παλιότερη έκδοση που βρίσκω είναι η 11.4.6.94 και όλα τα tutorial μιλάνε για 3.x.x.x Θέλω να περάσω μια στοκ έκδοση είτε ΚΚ είτε L δε με νοιάζει προς το παρόν

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα συνεχούς φόρτισης:

Συνδέοντας καλώδιο OTG, το κινητό επανέρχεται σε κανονική λειτουργία. Άρα κάτι έχει χαλάσει στην κάρτα με την υποδοχή του usb, αφού έχω κάνει επανεγκατάσταση της ρομ καθώς και φλασάρισμα bootloader & recovery.

 

Κατέληξα σαν πιο συμφέρουσα λύση, παραγγελία του ανταλλακτικού από Κίνα (3,5€) και αλλαγή του χωρίς ν'αποσταλλεί η συσκευή στην Ιταλία (αντικατάσταση από μένα δλδ).

 

Και βλέπουμε...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα ....... μετα απο 1,5 περιπου χρόνο απροβληματιστης λειτουργιας , εντελως ξαφνικα μετα απο σβησιμο που εκανε λογω τελειωμενης μπαταριας αρνείται πεισματικα να ανοιξει . παταω power και volume + και βγαζει μηνυμα "csc mode , long press power button for restart system " . το εκανα αλλα και παλι δεν ανοιγει .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σχετικά με το πρόβλημα συνεχούς φόρτισης:

Συνδέοντας καλώδιο OTG, το κινητό επανέρχεται σε κανονική λειτουργία. Άρα κάτι έχει χαλάσει στην κάρτα με την υποδοχή του usb, αφού έχω κάνει επανεγκατάσταση της ρομ καθώς και φλασάρισμα bootloader & recovery.

 

Κατέληξα σαν πιο συμφέρουσα λύση, παραγγελία του ανταλλακτικού από Κίνα (3,5€) και αλλαγή του χωρίς ν'αποσταλλεί η συσκευή στην Ιταλία (αντικατάσταση από μένα δλδ).

 

Και βλέπουμε...

 

Τι έγινε ρε παιδιά, περονόσπορος έπεσε;

Το κινητό ανοίχτηκε, άλλαξα το κύκλωμα με την υποδοχή του USB, το πρόβλημα όμως παραμένει...:(

Μοναδική λύση πλέον η δοκιμή με downgrade σε kitkat κι επανεγκατάσταση recovery, αλλιώς αποκλείεται εντελώς το θέμα software και πρόκειται ξεκάθαρα για βλάβη στη mainboard.

Δηλαδή, ασύμφορη η επισκευή...

Αν είναι όντως έτσι, θα είναι τελικά μεγάλο κρίμα για αυτή την κατασκευάστρια, με τόσο καλή υλοποίηση να μην έχει αντοχή στο χρόνο (τουλάχιστον με όσα διαβάζω εδώ μέσα αλλά και από προσωπική εμπειρία).

 

Θα επανέλθω με -καταληκτικά- νέα.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σαν τι νεοτερο να υπαρχει γαι ενα κινητο 2,5 ετων?

 

μονο οποιος εχει προβλημα θα απαντησει...!! αλλα επειδη ειναι απροβληματιστα κινητα, δεν ακουγεται ΚΙΧ...!!! :D

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

σαν τι νεοτερο να υπαρχει γαι ενα κινητο 2,5 ετων?

 

μονο οποιος εχει προβλημα θα απαντησει...!! αλλα επειδη ειναι απροβληματιστα κινητα, δεν ακουγεται ΚΙΧ...!!! :D

 

καποιο νεωτερο firmware ισως....

Δεν ειναι μονο για τα προβληματα εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καποιο νεωτερο firmware ισως....

Δεν ειναι μονο για τα προβληματα εδω.

 

δεν βλεπω να βγαινει νεοτερο...... δυστυχως..!

 

κι εγω ειμαι σε φαση ανανεωσης πλεον. παω σε αλλο κινητο..!

οχι οτι εχω παραπονο, απο το 5αρακι μου. αλλα μετα απο 2+ χρονια θελω ανανεωση. και απο τα καινουρια δεν με εμπνεει κανενα...!! τουλαχιστον τα φθηνα......! ετσι λεω να αλλαξοπιστησω (ΧΙΑΟΜΙ REDMI PRO)...........

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να βγαινει νεοτερο...... δυστυχως..!

 

κι εγω ειμαι σε φαση ανανεωσης πλεον. παω σε αλλο κινητο..!

οχι οτι εχω παραπονο, απο το 5αρακι μου. αλλα μετα απο 2+ χρονια θελω ανανεωση. και απο τα καινουρια δεν με εμπνεει κανενα...!! τουλαχιστον τα φθηνα......! ετσι λεω να αλλαξοπιστησω (ΧΙΑΟΜΙ REDMI PRO)...........

 

Σε ποιο firmware εισαι? Εγω εχω μεινει σε καποιο παλιο...

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχω ν' ασχοληθώ με το Ζ5 μου, σημάδι ότι λειτουργεί -ακόμη- ικανοποιητικά για την ηλικία του με την WW_3.23.40.6 (rooted).:cool:

Σκέφτηκα αρκετές φορές να του περάσω την τελευταία WW_3.24.40.87 ή/& ν' αλλάξω τη μπαταρία του, αλλά αφού δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα & διαβάζω post με θεματάκια κατόπιν αλλαγών ματαρίας, το 'χω αφήσει στην ησυχία του (είμαι & καλά εφοδιασμένος με powerbank :p ).

Τι λέτε: Να κάνω το update στη WW_3.24.40.87 ή όχι;

 

Τι έγινε ρε παιδιά, περονόσπορος έπεσε;

Το κινητό ανοίχτηκε, άλλαξα το κύκλωμα με την υποδοχή του USB, το πρόβλημα όμως παραμένει...:(

Μοναδική λύση πλέον η δοκιμή με downgrade σε kitkat κι επανεγκατάσταση recovery, αλλιώς αποκλείεται εντελώς το θέμα software και πρόκειται ξεκάθαρα για βλάβη στη mainboard.

Δηλαδή, ασύμφορη η επισκευή...

Αν είναι όντως έτσι, θα είναι τελικά μεγάλο κρίμα για αυτή την κατασκευάστρια, με τόσο καλή υλοποίηση να μην έχει αντοχή στο χρόνο (τουλάχιστον με όσα διαβάζω εδώ μέσα αλλά και από προσωπική εμπειρία).

 

Θα επανέλθω με -καταληκτικά- νέα.

Τι έγινε τελικά;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

στο 3.24.40.87 ειμαι, και δεν εχω ξανασχοληθει απο τοτε...!!

 

Εγω εχω ακομη το 2.22.40.54_20150527_44

Ειμαι πολι πισω???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οpoio firmware ξεκιναει με 2.xx... ειναι Android 4.4.4 (KIT-KAT).

οποιο firmware ξεκιναει με 3.χχ... ειναι Android 5.0 (Lollipop).

 

παντως, επειδη περασα απο ολα τα firmware. θα σου πω οτι αυτο που εχεις, ειναι το πιο σταθερο και το πιο γρηγορο..!! αν πας σε lollipop, το τηλεφωνο θα "βαρυνει"..!

 

δεν ειναι οτι θα σου κολλαει (ειδικα αν εισαι με 2gb RAM). απλα θα καταλαβεις με τον καιρο, και με την χρηση, αυτο που σου λεω. αν σε καλυπτει, οπως ειναι, αστο εκει.

αν παλι, θες να δεις πως ειναι με την Lolipop, βαλ'την. σε απλη χρηση δεν εχει διαφορα. απλα αν του ανοιγεις πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα, εκει ισως σου βαρυνει λιγο..!!

εγω ειμαι σχετικα απλος χρηστης. τηλεφωνα, FB, Viber, λιγο ιντερνετ. δεν επαιζα παιχνιδια με το κινητο. οποτε δεν ειχα και ιδιαιτερα θεματα.

 

ομως με την KIT KAT, το κινητο παει σφαιρα...!!

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

οpoio firmware ξεκιναει με 2.xx... ειναι Android 4.4.4 (KIT-KAT).

οποιο firmware ξεκιναει με 3.χχ... ειναι Android 5.0 (Lollipop).

 

παντως, επειδη περασα απο ολα τα firmware. θα σου πω οτι αυτο που εχεις, ειναι το πιο σταθερο και το πιο γρηγορο..!! αν πας σε lollipop, το τηλεφωνο θα "βαρυνει"..!

 

δεν ειναι οτι θα σου κολλαει (ειδικα αν εισαι με 2gb RAM). απλα θα καταλαβεις με τον καιρο, και με την χρηση, αυτο που σου λεω. αν σε καλυπτει, οπως ειναι, αστο εκει.

αν παλι, θες να δεις πως ειναι με την Lolipop, βαλ'την. σε απλη χρηση δεν εχει διαφορα. απλα αν του ανοιγεις πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα, εκει ισως σου βαρυνει λιγο..!!

εγω ειμαι σχετικα απλος χρηστης. τηλεφωνα, FB, Viber, λιγο ιντερνετ. δεν επαιζα παιχνιδια με το κινητο. οποτε δεν ειχα και ιδιαιτερα θεματα.

 

ομως με την KIT KAT, το κινητο παει σφαιρα...!!

 

Σε ευχαριστω πολυ. Θα το αφησω οπως εχει γιατι δεν ειμαι για πειραματα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρησει οτι το κινητο δεν συνδεετε ευκολα με wi-fi.

Τι μπορει να συμβαινει??? Θελει αναβαθμηση? Δεν βρισκω κατι και το φορουμ εδω εχει ατονησει.

Καποια προταση για νεα συσκευη μεχρι 150€.... αμιγως δικαρτη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...