Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατέστησε τα αρχεία fastboot.img v1.18.40.10 (WW) και recovery.img v1.18.40.9(WW).

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Ξεκίνησα την διαδικασία και όταν κάνω fastboot flash recovery recovery.img

μου βγάζει (το κινητό είναι rooted)

sending 'recovery' <11069KB>...

FAILED (unknown status code)

finished. total time : 1.329s

 

Βέβαια στο κινητό μου εμφανίζει

RECEIVE DATA...

RESULT: OKAY

 

Έκανα factory reset και ξαναδοκίμασα. Έχω το ίδιο αποτέλεσμα, απλά τώρα μου γράφει και

(bootloader) secure device

(bootloader) signed image

sending recovery...

FAILED κλπ.

Επίσης δοκίμασα επιλέγοντας το Security _> Unkown sources

καθώς και

Developer Options -> USB Debugging

 

 

Ξέρετε τι θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα εδώ;

Edited by i212
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Ξεκίνησα την διαδικασία και όταν κάνω fastboot flash recovery recovery.img

μου βγάζει (το κινητό είναι rooted)

sending 'recovery' <11069KB>...

FAILED (unknown status code)

finished. total time : 1.329s

 

Βέβαια στο κινητό μου εμφανίζει

RECEIVE DATA...

RESULT: OKAY

 

Έκανα factory reset και ξαναδοκίμασα. Έχω το ίδιο αποτέλεσμα, απλά τώρα μου γράφει και

(bootloader) secure device

(bootloader) signed image

sending recovery...

FAILED κλπ.

Επίσης δοκίμασα επιλέγοντας το Security _> Unkown sources

καθώς και

Developer Options -> USB Debugging

 

 

Ξέρετε τι θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα εδώ;

 

1) Ποια έκδοση CN Firmware έχεις εγκατεστημένη στην συσκευή σου?

2) Κάνεις εγκατάσταση των αρχείων .img από Droidboot λειτουργία στην συσκευή?

3) Ακολουθείς τα βήματα του οδηγού εγκατάστασης?

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

1) Ποια έκδοση CN Firmware έχεις εγκατεστημένη στην συσκευή σου?

2) Κάνεις εγκατάσταση των αρχείων .img από Droidboot λειτουργία στην συσκευή?

3) Ακολουθείς τα βήματα του οδηγού εγκατάστασης?

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα! Εγκαταστάθηκε με επιτυχία... Αυτό που χρειαζόταν ήταν να βγάλω και να βάλω πάλι το καλώδιο usb μετά την εντολή fastboot.img. Περιέργως μετά ξανά έτρεξα το recovery.img και αυτήν την φορά εγκαταστάθηκε.

Τώρα περνάω τις αναβαθμίσεις...

Λέω να το αφήσω προς το παρόν στο kitkat. Από ό,τι βλέπω στα επίσημα firmware έβγαλε σήμερα η Asus δύο downgrade versions (από Lollipop σε Kitkat). Αυτό μου λέει ότι ίσως το L να μην είναι ακόμη αρκετά stable.

 

Ευχαριστώ και πάλι! Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Δύο προβληματάκια που αντιμετώπισα με τη λόλιποπ:

-το GPS έγινε "τεμπέλικο" ενώ πριν ήταν πολύ καλό. Π.χ. αργεί αρκετά αρχικά και μετά χάνει σχετικά εύκολα το fix, ενώ έχουν μειωθεί δραματικά οι δορυφόροι στη λίστα του GPS test. (τώρα πιάνει 5-6 ενώ με την κικατ είχα 11-12 σταθερά)

-τα video στο youtube μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής, έχουν μετά από 2-3 παιξίματα lag στην εικόνα. Είναι ασύγχρονος ο ήχος δλδ με το βίντεο κατά 4-5 δευτερόλεπτα (πιο γρήγορος ο ήχος). Με reboot της συσκευής διορθώνεται το πρόβλημα, αλλά μετά από 3-4 βιντεάκια ξανακάνει τα ίδια. Είχα άγχος ότι τιγκάριζε η ραμ, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο (το τσέκαρα).

:down:

Όταν ρώτησα κι άλλους φίλους με άλλες συσκευές, μου είπαν ότι είχαν κι αυτοί το ίδιο θέμα με το youtube αλλά πιο σποραδικά (όχι κατ'επανάληψη δλδ).

Η μπαταρία είναι πάνω-κάτω στα ίδια (και μετά την απεγκατάσταση του clean master).

 

Αυτά προς το παρόν...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη βελτίωση και στο εργαλείο της εξοικονόμησης ενέργειας με ρυθμίσεις που αν θυμάμαι καλά δεν τις ειχε παλιότερα.

Εχω την εντύπωση οτι κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

παιδια η εκδοση 5.3.3.3 ποια ειναι? την εγκαθιστω και αυτη? η μονο την 3.23?

 

Η έκδοση 5.3.3.3 (Downgrad Version) είναι για υποβάθμιση από Lollipop 3.23.40.52 σε Kitkat.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέθανε το site της ΑSUS με τα firmware; Έκανα factory reset για να περάσω το update όλο χαρά και τσουπ, σελίδα γιοκ!

http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=39&s=1&m=ASUS+ZenFone+5&os=&hashedid=96nqlxHp1VKV4Rdz

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Ένα-δυο πραματάκια προς ενημέρωση.

 

Δοκίμασα κι απενεργοποίησα τους ήχους πληκτρολογίου και λειτουργεί κανονικά η ακρόαση κι η μετάδοση φωνής.

 

Σε κάποιες άσχετες φάσεις μου εμφάνισε το μήνυμα στις ειδοποιήσεις "τοποθετήθηκε εξωτερική κάρτα μνήμης", όπως κάνει συνήθως μετά από κάθε εκκίνηση, χωρίς άλλο πρόβλημα ή δυσλειτουργία όμως.

 

Η μπαταρία επανήλθε στη συνηθισμένη σχετικά καλή αυτονομία. (χωρίς το clean master δλδ)

 

Απεγκατέστησα κι επανεγκατέστησα το youtube και το πρόβλημα με τον ασύγχρονο ήχο εξαλείφθηκε. Μάλλον ευθύνεται κι ένα update που έκαναν στο application αυτές τις μέρες (σχετικό με την συμβατότητα για lolipop).

 

Το GPS έχει αρκετή διαφορά -προς το χειρότερο- σε σχέση με πριν, κρίμα...

 

Ίσως να είναι εντύπωσή μου, αλλά έχει βελτιωθεί η ποιότητα της φωνής μου στο bluetooth. (κατ'ομολογία όσων καλώ)

Μπορεί να είναι και σύμπτωση όμως, θα το ξαναδώ με την πάροδο του χρόνου και την χρήση του.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

οταν βγει πιο ευκολος τροπος να βαλουμε το xposed framework και περασουμε to greenify πιστευω οτι η μπαταρια θα κραταει περισσοτερο απο οτι με την 4.4

 

το καλο ειναι οτι δεν χρειαζομαστε καποιο προγραμμα ωστε να μπλοκαρουμε τις εφαρμογες που ξεκινανε με την εκκίνηση , το εχει ηδη μεσα

Link to comment
Share on other sites

Χτες που δοκίμασα πρώτη φορά το GPS, με το GPS TEST, μετά το Update, κλείδωσε 12 δορυφόρους σε λιγότερο από 1 λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δοκιμές, κατάφερε να κλειδώσει 5-7 δορυφόρους με 9-11 ενόψει, ταχύτερο 3D fix στα 25-30 δευτερόλεπτα (το οποίο με το παραμικρό έσπαγε-χανόταν).

Καμία σχέση με την προηγούμενη firmware, που στα πρώτα 10-15 δευτερόλεπτα κλείδωνε 9+ δορυφόρους με απόκλιση 10 μέτρων και δεν τους έχανε παρά μόνο σε εσωτερικό χώρο...

 

Επίσης κατά τις κλήσεις, ο αισθητήρας εγγύτητας που σβήνει την οθόνη πολλές φορές σαν να είναι αρκετά πιο αναίσθητος, με αποτέλεσμα η οθόνη ρυθμίσεων να "πέφτει" με το παραμικρό μπροστά από το phone call pad, ακόμη και με μικρές κινήσεις της συσκευής κοντά στο αφτί. Δεν το κάνει όμως συνέχεια.

 

Φωτογραφίες και βίντεο: οι κάμερες έχουν καλή απόκριση στις ρυθμίσεις και είναι και αρκετά γρήγορες. Δεν παρατήρησα την "καθυστέρηση" που υπήρχε προ αναβάθμισης (υπό συνθήκες, όχι πάντα) στο βίντεο. Επίσης σταματήσανε τα κολλήματα στη ρύθμιση ανάλυσης της κάμερας στα 2Μpixel που κράταγε απ'την μπροστινή.

 

Το μήνυμα σχετικά με την "εισγωγή εξωτερικής αποθήκευσης" εμφανίζεται μετά από κάθε διαγραφή φωτογραφίας ή βίντεο που είναι αποθηκευμένο σ'αυτή, χωρίς όμως άλλο πρόβλημα, όπως έχω προαναφέρει.

 

Γενικά δείχνει σαν να έχει κάποια μικροκουσουράκια. Κάποια από αυτά εμφανίζονται σποραδικά ενώ χωρίς κάποιες ειδικές παρεμβάσεις άλλα βελτιώνονται από μόνα τους.(μυστήριο?)

Αν μη τι άλλο, η συσκευή έχει... χαρακτήρα!:D

 

Η γενική εμπειρία χρήσης είναι αρκετά βελτιωμένη τελικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν αρκετά προς βελτίωση.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, χτες προσπαθουσα να βγαλω ακρη 2 ωρες με το zenfone 5 ενος φιλου μου. Φοραει την ASUS_T00f_CN_user_1.96.40.50_20190731_6736_release-keys.

ποιον οδηγο πρεπει να ακολουθησω για του βαλω WW ρομ ωστε να εχει την τελευταια εκδοση? Απο το site της asus κατεβασα την Version CN_2.22.50.54 την περασα στην μνημη του κινητου, βρηκε οτι υπαρχει αναβαθμιση, αλλα πεταξε ενα error και τελικα δεν ολοκληρωθηκε.

Τι πρεπει να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Απλώς τις τελευταίες σελίδες και μόνο αν κοιτούσες, θα το έβρισκες ;)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Απλώς τις τελευταίες σελίδες και μόνο αν κοιτούσες, θα το έβρισκες ;)

Εχω διαβασει απο την σελιδα 80 και μετα, ομως οτι βρηκα δεν ειναι σχετικο με την ρομ που φοραει το κινητο. Γινεται αναφορα συνεχως για την 1,18 κατι η οποια δεν υπαρχει καν στο site της asus για να την κατεβασω.

Εαν μπορεις να με βοηθησεις με μια ξεκαρη απαντηση θα ηταν οτι καλητερο, το κινητο δεν ειναι δικο μου και δεν θελω να ρισκαρω για το οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είδες αυτή την σελίδα, όπου και ο kapoios0 και εγώ τα γράψαμε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6113000#post6113000

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τότε είδες αυτή την σελίδα, όπου και ο kapoios0 και εγώ τα γράψαμε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6113000#post6113000

Ναι το ειδα, οι οδηγοι ομως αυτοι αναφερονται σε εκδοση 1,18 ---> 2, κατι.

Το τηλεφωνο του φιλου ειναι 1,98. Δεν παιζει καποιον ρολο αυτο? Μηπως πρεπει να κατεβω πρωτα σε 1,18 και μετα να κανω χειροκινητα ολα τα update?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα, οι οδηγοι ομως αυτοι αναφερονται σε εκδοση 1,18 ---> 2, κατι.

Το τηλεφωνο του φιλου ειναι 1,98. Δεν παιζει καποιον ρολο αυτο? Μηπως πρεπει να κατεβω πρωτα σε 1,18 και μετα να κανω χειροκινητα ολα τα update?

 

Ακολουθείς αυτόν τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6157414#post6157414 Και τις διευκρινίσεις στα επόμενα σχετικά Post . Η 1.98 δεν είναι επίσημη έκδοση της ASUS. Είναι Pre-Root Firmware.img που χρησιμοποιούν κινέζικα e-shop για να ρουτάρουν την συσκευή. Δηλαδή η έκδοση 1.98 είναι η επίσημη 1.18 μετονομασμένη όπως αντίστοιχα και η (1.99 – 2.98 – 2.99) προφανώς τώρα με την καινούργια Lollipop θα βγει και η 3.99 :) ! Εάν χρειαστεί ξανά ρωτάς..

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω το zenfone 5 και ζεσταίνεται εύκολα είτε το φορτιζω είτε το λειτουργώ για λίγη ώρα. Θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς ....!!! Και τι μπορώ να κάνω για να μην ζεσταίνεται τόσο εύκολα το κινητό;;;
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αναβαθμίσει;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω το zenfone 5 και ζεσταίνεται εύκολα είτε το φορτιζω είτε το λειτουργώ για λίγη ώρα. Θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς ....!!! Και τι μπορώ να κάνω για να μην ζεσταίνεται τόσο εύκολα το κινητό;;;

 

Εάν έχεις εγκαταστήσει Lollipop 5.0, δοκίμασε Downgrade σε Kitkat 4.4. Προσοχή! Εφόσον η συσκευή είναι Root θα πρέπει να γίνει πρώτα Un- Root. Στη συνέχεια κάνεις διαδοχικά εγκατάσταση την 5.3.3.3 και 5.2.2.2 (Downgrade versions from Lollipop to Kitkat) με αντιγραφή επικόλληση στο root της εσωτερικής SD από την επίσημη ιστοσελίδα της ASUS. Ο ασφαλέστερος τρόπος για να κάνεις την συσκευή Un- Root είναι η επανεγκατάσταση του ίδιου Firmware (αυτό που έχεις εγκατεστημένο στην συσκευή π.χ. Lollipop 5.0). Η επανεγκατάσταση θα πρέπει να γίνει με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

@paulosts

Ένα λεπτό, γιατί μπορεί να είναι το κλασικό ζέσταμα που έχουν οι επεξεργαστές Intel αυτής της σειράς κινητών, αλλά και οι σχετικά μικρές, μη αφαιρούμενες μπαταρίες που έχουν.

 

Π.χ. η συσκευή ζεσταίνεται τόσο κατά τη χρήση, όσο αν την κρατούσες αρκετή ώρα στα χέρια σου (φυσιολογικό);

Ή ζεσταίνεται σε επίπεδο που να μην μπορείς να την κρατήσεις στην παλάμη σου (υπερβολικό);

Είναι απλά ζεστή δηλαδή, ή σχεδόν καίει;

Αν είσαι στη δεύτερη περίπτωση, δες ποια έκδοση λογισμικού έχει το κινητό κι ανάλογα δοκίμασε αλλαγή με upgrade (αν είναι σε κιτκατ), ή downgrade (αν είναι σε λόλιποπ) όπως σου πρότεινε ο kapoios0 από πάνω.

 

Ρωτάω, γιατί -κατά την προσωπική μου γνώμη- βασικά κριτήρια για φλασάρισμα ROM είναι:

1. εγκατεστημένη ανεπίσημη ROM

2. κολλήματα-σοβαρές δυσλειτουργίες

3. μειωμένη αυτονομία.

 

Πάντως η συσκευή γενικά έχει μια τάση να θερμαίνεται, ιδιαίτερα κατά το τρέξιμο παιχνιδιών.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

εμενα επαιρνε "φωτια" οταν σε καπια φαση εκανε ενημερωση το supersu και δημιουργουσε προβλημα αν καταλαβα καλα με το greenify.

αν θυμαμαι καλα ηταν στην εκδοση UL-ASUS_T00F-WW-2.21.40.44.

εκτος απο αυτο περα απο το συνηθησμενο ζεσταμα που κανει οταν το ζοριζω δεν εχει καποιο θεμα.

το γραφω αυτο για να σου πω οτι συμφωνω με τους προηγουμενους οτι μια καθαρη εγκατασταση με firmware της asus θα λυσει το προβλημα

 

 

Κατι που μου αρεσε στην λολιποπ ειναι το στυλ τον ειδοποιησεων, μου θυμιζει meego και μου αρεσει

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...