Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ γιατρέ μου για την απάντηση.

Απλά έκανε λάθος ο φίλος. Το zefone 2 του εστειλαν και όχι το 5.

Θα διαβάσω και εκει το αντίστοιχο νήμα.

 

Τότε είσαι εδώ Asus Zenfone 2: Οδηγός Upgrade/Downgrade/Επίλυσης προβλημάτων εκκίνησης/Αλλαγής Region CN, TW σε WW με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έκανα αναβάθμιση το κινητό μου σε 2.21.40.30 και απο τότε δέν έχει σταματήσει να κρασάρει είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και πώς το έλυσε? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα αναβάθμιση το κινητό μου σε 2.21.40.30 και απο τότε δέν έχει σταματήσει να κρασάρει είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και πώς το έλυσε? Ευχαριστω

 

Αυτή η έκδοση είναι παλιά (κυκλοφόρησε στις αρχές του '15). Αναβάθμισε σε νεότερη.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη έκδοση δέν σε πάει σε lolipop?

 

Όλες οι εκδόσεις Version WW_2.xx.xx.xx είναι KitKat. Με τρις μεταγενέστερες της Version WW_V2.21.40.30 και τελευταία την WW_2.22.40.54(MR11.2). Κάνε αναβάθμιση με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Οι εκδόσεις Version WW_3.xx.xx.xx είναι LolliPop και οι δυο εκδόσεις Version WW_5.xx.xx.xx είναι για Downgrade από LolliPop σε KitKat.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά το κινητό μ κράσαρε έκλεισε και δέν μπορώ να τ ανοίξω δέν ανταποκρίνεται σε τίποτα τι να κάνω??

 

Δοκίμασε εάν μπαίνει σε Recovery mode και κάνε επανεγκατάσταση του Firmware με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε εάν μπαίνει σε Recovery mode και κάνε επανεγκατάσταση του Firmware με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.
Τα έχω δοκιμάσει όλα δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα...

 

Είναι σίγουρα φορτισμένη η συσκευή? Βαλε την συσκευή για φόρτιση τουλάχιστον για καμία ώρα και δοκίμασε ξανά. Εάν και πάλη εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα τότε μάλλον είναι hardware και θα χρειαστεί Services!

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. Χαίρομαι αν μπορώ να βοηθήσω. :)

 

Η πρώτη L που είχα δει & εγκαταστήσει ήταν η WW_3.23.40.52 (προφανώς είχε ήδη κατέβει η .49 πριν προλάβω να τη δω).

Δεν νομίζω πάντως ότι χρειάζεται downgrade. Μήπως το έχεις rootαρισμένο; Αν ναι, λογικά πρέπει να το ξεrootάρεις & μετά να κάνεις το update στη νέα ROM. Εγώ μάλλον γι' αυτό το λόγο δεν μπορούσα να του κάνω update την 1η φορά που προσπάθησα, μέχρι που έκανα πρώτα "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων" (βλ. αυτό το post μου).

 

Δυστυχώς θα σε παιδέψω. Όπως σου έχω πει φοράω την 3.23.40.49

κατεβάζω την τελευταία απο την asus (3.23.40.60) και κατά την αναβάθμιση σταματάει το κινητό και βγάζει τα εξής

Android system recovery <3e>

LRX21V.ASUS-TOOF_WW_user_3.23.40.49_201

Volume up/down to move highlight;

enter button to select

reboot system now

apply update from ADB

wipe data/factory reset

wipe cache partition

reboot to blootloader

power down

view recovery logs

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Finding update ckage...

Opening update package...

Verivfying update package...

Installing update...

Only Android 4.4.2/Android 5.0

2015052220150630 image version could upgrade with package

E:Error in/data/media/0/UL-ASUS_TOOF-W-3.23.40.60.user.zip(status7)

Installation aborted.

E:Can't open/der/block/by-name/misc(Permission denied)

 

Μετά απο αυτά πάτησα reboot system now και ανοίγει στη έκδοση που υπήρχε.

 

Να υποθέσω ότι χρειάζετε downgrate σε kit kat πρώτα;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι χρειάζετε downgrate σε kit kat πρώτα;

ευχαριστώ.

 

Από τη στιγμή που έχεις ήδη σε Lollipop, δεν νομίζω ότι χρειάζεται downgrate σε kit-kat.

Το έχεις rooted;

Δοκίμασες να κάνεις πριν την αναβάθμιση "factory reset" ("Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων") που σου έγραψα;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις ήδη σε Lollipop, δεν νομίζω ότι χρειάζεται downgrate σε kit-kat.

Το έχεις rooted;

Δοκίμασες να κάνεις πριν την αναβάθμιση "factory reset" ("Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων") που σου έγραψα;

 

rooted; απο vickmall το πήρα. κάθε νέα ενημέρωση την πέρναγα απο το site χωρις κανένα πρόβλημα μέχρι που βρέθηκε μπροστά μου η καταραμένη αναβάθμιση που υπήρχε για λίγο καιρό και την πέρασα.

Link to comment
Share on other sites

rooted; απο vickmall το πήρα. κάθε νέα ενημέρωση την πέρναγα απο το site χωρις κανένα πρόβλημα μέχρι που βρέθηκε μπροστά μου η καταραμένη αναβάθμιση που υπήρχε για λίγο καιρό και την πέρασα.

 

Δεν αντιλέγω ότι τις περνούσες, αλλά δεν απαντάς σ' αυτά που ρώτησα. Από πού τ' αγόρασες ποσώς ενδιαφέρει, αγορές κινητών από κινεζομάγαζα => rooted.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι τις περνούσες, αλλά δεν απαντάς σ' αυτά που ρώτησα. Από πού τ' αγόρασες ποσώς ενδιαφέρει, αγορές κινητών από κινεζομάγαζα => rooted.

 

Συγγνώμη για την ταλαιπορεία. Δεν το κατέχω το άθλημα. Υπάρχει τρόπος να δω αν ειναι ρουταρισμένο, για να σου πω και εσένα; Όταν λες εργοστασιακές ρυθμίσεις εννοείς αυτές απο τις ρυθμισεις συσκευής;

 

Τελικά έκανα downgrade στην 2.21.40.44 (με τις 5.3.3.3 και 5.2.2.2)και μετά διαδοχικά πέρασα τις 2.22.40.53 και 2.22.40.54

Εχω περάσει και την L 3.23.40.60 και δουλεύει μια χαρά. Δεν έχω ιδέα αν είναι root ή όχι πάντως τις αναβαθμίσεις απο την ASUS τις κάνει μια χαρά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρόνο σου και την βοήθεια evankouros

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα κατάφερες, τέλος καλό - όλα καλά! :)

 

Αν είναι rooted μπορείς να το δεις με κάποια εφαρμογή σαν αυτή.

 

Εγώ δεν το είχα rooted για να περνάω εύκολα τις αναβαθμίσεις, αλλά το έκανα πρόσφατα επειδή σταμάτησαν εδώ & κάτι μήνες κι ήθελα να βάλω το AdAway για να σταματήσουν οι διαφημίσεις στον chrome του κινητού. Αν ενδιαφέρεσαι για περισσότερες λεπτομέρειες, δες από το post 2829 μέχρι το 2834.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω την κόλλα που ενώνει το τζάμι (LCD+digitizer) με το πλαίσιο;

Πήρα από top seller του eBay ένα LCD+digitizer, δήθεν αυθεντικά. Και μαϊμού και ακριβό και δεν έχει ίχνος κόλλας. Δεν μπορώ να πω τον Vick να μου βρει, αφού μου είχε βρει και είπα όχι για να πάρω λίγο φθηνότερη από τον Αμερικάνο του eBay.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos.

Έγινε θρύψαλα η οθόνη μου.

Που μπορώ να βρω άλλη να είναι έμπιστη θέλω, μην πάρω τίποτα και δεν έχει φωτεινότητα ή έχει χάλια απόκριση.

Και θα προτιμούσα από Ευρώπη λόγο ταχύτητας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς από eBay, αλλά μη την πατήσεις όπως εγώ... Καλύτερα πάρε την αυθεντική από Vickmall και ζήτα και την viscose glue επειδή χρειάζεται για να κολλήσει στο πλαίσιο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς από eBay, αλλά μη την πατήσεις όπως εγώ... Καλύτερα πάρε την αυθεντική από Vickmall και ζήτα και την viscose glue επειδή χρειάζεται για να κολλήσει στο πλαίσιο.

 

Σε ποιο mail στέλνω; Τι τιμή σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα π.μ. εδώ, δεν έστειλα μέιλ.

50 για την αυθεντική, 30 για την ΟΕΜ. Τί σου είπαν εσένα;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα π.μ. εδώ, δεν έστειλα μέιλ.

50 για την αυθεντική, 30 για την ΟΕΜ. Τί σου είπαν εσένα;

 

Εμένα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα εδώ και μέρες. Και mail έστειλα και μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στην αυθεντική πάντως.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware WW_3.24.40.78_20151001 το οποίο κι εγκατέστησα χτες το βράδυ. Υπενθυμίζω ότι έχω το T00F (500CG).

 

Αρχικές -γρήγορες- διαπιστώσεις:

Το GPS βελτιώθηκε σχεδόν σε επίπεδα κιτκατ, ειδικά ο αρχικός συντονισμός και η ακρίβεια.

Μερικά bugs δείχνουν να έχουν εξαλειφθεί, π.χ. δουλεύει πάλι η "αρχειοθέτηση" στα Gmail, στην οθόνη κλειδώματος, αλλά και κάποια χαρακτηριστικά lags/bugs του UI στη λειτουργία τηλεφώνου, καταλόγου κτλ. (π.χ. υπερευαίσθητη οθόνη και ενεργοποίηση του drop menu κατά τη διάρκεια της κλίσης).

 

Η διαχείριση της μπαταρίας δείχνει να είναι στα ίδια -σχετικά καλά για τη χωρητικότητά της- επίπεδα με πριν.

 

Αν εντοπίσω κάποιο πρόβλημα, θα ειδοποιήσω.

 

Α, ναι, παραλίγο να το ξεχάσω.

Παρ'ότι κατέβασα απ'ευθείας στο τηλέφωνο μέσω wifi το νέο firmware απ'το site της asus κι αφού το μετακίνησα "χύμα" στην εσωτερική μνήμη, δεν μου εμφάνισε ποτέ τη σχετική ειδοποίηση "εντοπίσθηκε νέα ενημέρωση κτλ". (έκανα reboot -τίποτα, extract

-τίποτα).

Τελικά έκανα αντιγραφή το αρχείο απ'το κινητό στο πισί μέσω USB και το ξανάριξα στην εσωτερική μνήμη.

Αφαιρώντας το βύσμα USB, εμφάνισε τον εντοπισμό νέας ενημέρωσης λογισμικού κι όλα καλά.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα εδώ και μέρες. Και mail έστειλα και μήνυμα

Έχουν πένθος, ένας θάνατος στην οικογένεια, οπότε είναι κλειστοί γαι λίγες ημέρες. Θα επανέλθουν εντός της εβδομάδας.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...