Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας χαιρετώ!

 

Επειδή οι σελίδες έχουν ήδη γίνει πάρα πολλές στο θέμα, μήπως είναι εύκολο να μου υπενθυμίσει κάποιος το μήνυμα, στο οποίο αναφέρονται τα βήματα της αναβάθμισης;

 

Ευχαριστώ!

 

Κατά τ άλλα το κινητό...πετάει! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Για όποιον ενδιαφέρεται, το xposed module δουλεύει απροβληματιστα.

 

Ποιο module; Μάλλον θα μιλάς για το xposed framework. Το έβαλες και δουλεύει κανονικά χωρίς να χρειαστεί να κάνεις το σχετικό πείραγμα για τις intel based συσκευές; Ποια modules χρησιμοποιείς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε αυτούς που έχουν το κινητό !! Όταν πάρω το κινητό είναι καλό να αλλάξω τη ΡΟΜ ή όχι ;; Επίσης αν χρειάζεται να την αλλάξω θα ήθελα έναν οδηγό γιατί είναι ψιλό άσχετος !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε αυτούς που έχουν το κινητό !! Όταν πάρω το κινητό είναι καλό να αλλάξω τη ΡΟΜ ή όχι ;; Επίσης αν χρειάζεται να την αλλάξω θα ήθελα έναν οδηγό γιατί είναι ψιλό άσχετος !!

 

Εδώ ο επίσημος οδηγός για τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ!

 

Επειδή οι σελίδες έχουν ήδη γίνει πάρα πολλές στο θέμα, μήπως είναι εύκολο να μου υπενθυμίσει κάποιος το μήνυμα, στο οποίο αναφέρονται τα βήματα της αναβάθμισης;

 

Ευχαριστώ!

 

Κατά τ άλλα το κινητό...πετάει! :)

 

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε αυτούς που έχουν το κινητό !! Όταν πάρω το κινητό είναι καλό να αλλάξω τη ΡΟΜ ή όχι ;; Επίσης αν χρειάζεται να την αλλάξω θα ήθελα έναν οδηγό γιατί είναι ψιλό άσχετος !!

 

 

 

http://www.asus.com/gr/Phones/ZenFone_5_A500CG/HelpDesk_Download/

 

http://www.asus.com/Phones/ZenFone_5_A500CG/HelpDesk_Manual/

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε αυτούς που έχουν το κινητό !! Όταν πάρω το κινητό είναι καλό να αλλάξω τη ΡΟΜ ή όχι ;; Επίσης αν χρειάζεται να την αλλάξω θα ήθελα έναν οδηγό γιατί είναι ψιλό άσχετος !!

 

Αλλαγη δεν κανεις αναβαθμιση κανεις!και αυτο αν παρατηρησεις κατι που δεν δουλευει σωστα..πολλα παιδια ειναι με αυτη που τους ηρθε(1.14)..αν μπεις στο site της asus εχει την διαδικασια και ειναι πολυ απλη!

 

1)κατεβαζεις απο εδω την αναβαθμιση που θες http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+5&p=39&s=1 κοιτας να ειναι η εκδοση που εχει το κινητο σου συνηθως ολα εχουν ww(απο vickmall)

2)την βαζεις στην εσωτερικη μνημη και μολις βγαλεις το καλωδιο θα δεις ενα μυνημα που θα σου λεει οτι βρηκε την αναβαθμιση και απο εκει και περα κανεις οτι σου λεει!

 

:!:ΠΡΟΣΟΧΗ:!:!!!Να μην εισαι root γιατι δεν θα μπορεις να την κανεις!!

 

 

Αυτο τον οδηγο ακουλουθησα εγω..

 

με προλαβε ο saltofx_v επισης καποιος moderator να βαλει καποιον οδηγο στην πρωτη σελιδα αν γινεται

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη δεν κανεις αναβαθμιση κανεις!και αυτο αν παρατηρησεις κατι που δεν δουλευει σωστα..πολλα παιδια ειναι με αυτη που τους ηρθε(1.14)..αν μπεις στο site της asus εχει την διαδικασια και ειναι πολυ απλη!

 

1)κατεβαζεις απο εδω την αναβαθμιση που θες http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+5&p=39&s=1 κοιτας να ειναι η εκδοση που εχει το κινητο σου συνηθως ολα εχουν ww(απο vickmall)

2)την βαζεις στην εσωτερικη μνημη και μολις βγαλεις το καλωδιο θα δεις ενα μυνημα που θα σου λεει οτι βρηκε την αναβαθμιση και απο εκει και περα κανεις οτι σου λεει!

 

:!:ΠΡΟΣΟΧΗ:!:!!!Να μην εισαι root γιατι δεν θα μπορεις να την κανεις!!

 

 

Αυτο τον οδηγο ακουλουθησα εγω..

 

με προλαβε ο saltofx_v επισης καποιος moderator να βαλει καποιον οδηγο στην πρωτη σελιδα αν γινεται

 

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ !! Θα τα τσεκάρω όλα με την ησυχία μου !!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως WiFi και δεδομένα δουλεύουν κανονικά στις κλήσεις.

Υπάρχει στις ρυθμίσεις μπαταρίας ρύθμιση που απενεργοποιει WiFi και δεδομένα όταν το κινητό είναι σε αδράνεια. Αν το βάλετε στο αυτή με τον αισθητήρα που έχει και μαυριζει η οθόνη τότε κλείνουν και τα δεδομένα :-P

Οπότε ανοιχτή ακρόαση η απενεργοποιηστε τη ρύθμιση για εξοικονόμηση μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όσους ρωτάνε αν η αναβάθμηση σε 1.18 βοηθαει στην μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. η απαντηση είναι απλά ΝΑΙ.

 

H κατασταση με αρκετη χρήση Google Maps που με έσωσε οταν χαθηκα μεσα στη Θεσσαλονικη :lol:

2 Μέρες το είχα σαν GPS με δεδομένα μονιμος ανοιχτά

Την φωτεινότητα την έχω στο auto Δε χρειάστηκε να την αλλάξω

 

 

Μην το φοβάστε το update

ορίστε και ενα αναλυτικότατο βιντεάκι με το πως να το κανετε.

και να μην ξέρετε αγγλικά απλα δείτε τι κάνει.

30 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όσους ρωτάνε αν η αναβάθμηση σε 1.18 βοηθαει στην μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. η απαντηση είναι απλά ΝΑΙ.

 

H κατασταση με αρκετη χρήση Google Maps που με έσωσε οταν χαθηκα μεσα στη Θεσσαλονικη :lol:

2 Μέρες το είχα σαν GPS με δεδομένα μονιμος ανοιχτά

Την φωτεινότητα την έχω στο auto Δε χρειάστηκε να την αλλάξω

 

 

Μην το φοβάστε το update

ορίστε και ενα αναλυτικότατο βιντεάκι με το πως να το κανετε.

και να μην ξέρετε αγγλικά απλα δείτε τι κάνει.

30 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι. :)

 

Έκανες update απευθείας στην 1.18 ή κατά σειρά όλες μία-μία όπως ανέφεραν άλλοι συμφορουμίτες?

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν στην 1.18. το κινητό το πήρα απο vickmall που έρχετε χωρίς root.

Μια μία τις κάνεις οταν έχεις rootarismeno κινητό.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, επίσης απο το Vickmall το περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όσους ρωτάνε αν η αναβάθμηση σε 1.18 βοηθαει στην μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. η απαντηση είναι απλά ΝΑΙ.

 

H κατασταση με αρκετη χρήση Google Maps που με έσωσε οταν χαθηκα μεσα στη Θεσσαλονικη :lol:

2 Μέρες το είχα σαν GPS με δεδομένα μονιμος ανοιχτά

Την φωτεινότητα την έχω στο auto Δε χρειάστηκε να την αλλάξω

 

 

Μην το φοβάστε το update

ορίστε και ενα αναλυτικότατο βιντεάκι με το πως να το κανετε.

και να μην ξέρετε αγγλικά απλα δείτε τι κάνει.

30 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι. :)

 

ποση ωρα οθονη ειχες ?

το δικο μου δεν βγαζει πανω απο 4 με 4.30 ωρες οθονη

Link to comment
Share on other sites

παιδια το root της 1.18 που το βρίσκουμε; ειναι το ιδιο απο την πρωτη σελιδα η απο το zenfone blog?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια το root της 1.18 που το βρίσκουμε; ειναι το ιδιο απο την πρωτη σελιδα η απο το zenfone blog?

 

Αυτό που υπάρχει στο πρώτο post δουλεύει μια χαρά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υπάρχει στο πρώτο post δουλεύει μια χαρά.

 

α ωραια γιατι ειδα εχουν βγαλει και 1.4.45r εκδοση στο zenfoneblog...ευχαριστω athanaso77

 

λοιπον εκανα αναβαθμιση στην 1.18 ολα καλα παρατηρησα οτι η ραμ παει λιγο καλυτερα,το gps ειναι ποιο ακριβες δηλαδη στο gps test εχει accurancy 6 meters απο 12 που ειχε πρην(βεβαια μετραει και η τοποθεσια)ο χρονος παρεμεινε σταθερος στο 1'04!τωρα για την μπαταρια δεν μπορω να πω κατι ακομα..το εχω στην βελτιστοποιημενη λειτουργια..παντως τιποτα το σημαντικο δεν παρατηρω ακομα.επισης ρουταρα με το root της πρωτης σελιδας!!

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν στην 1.18. το κινητό το πήρα απο vickmall που έρχετε χωρίς root.

Μια μία τις κάνεις οταν έχεις rootarismeno κινητό.

ειναι σιγουρο οτι ενα ρουταρισμενο κινητο μπορει να κανει τις αναβαθμισεις, αρκει να τις κανει ολες μια-μια με τη σειρα;

εχω παραγγελει ενα ρουταρισμενο απο minideal (δεν ηξερα...) και εχω ανησυχησει με το θεμα των αναβαθμισεων.

τους το εγραψα και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με τις αναβαθμισεις, αλλα αν ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο, χανονται μονο οι εφαρμογες της google.

:cry:

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο οτι ενα ρουταρισμενο κινητο μπορει να κανει τις αναβαθμισεις, αρκει να τις κανει ολες μια-μια με τη σειρα;

εχω παραγγελει ενα ρουταρισμενο απο minideal (δεν ηξερα...) και εχω ανησυχησει με το θεμα των αναβαθμισεων.

τους το εγραψα και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με τις αναβαθμισεις, αλλα αν ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο, χανονται μονο οι εφαρμογες της google.

:cry:

γιατί δεν τους ρωτάς με ποιο πρόγραμμα εκαναν ρουτ και να στο στειλουν να κανεις unroot?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,αγόρασα το κινητό πριν απο περίπου 2 μήνες απο το

To2c το τηλέφωνο ήρθε rootαρισμενο διότι όταν έκανα παραγγελία είχε μόνο την

Κινέζικη έκδοση.Δεν το ζήτησα root απλά τους είπα να βάλουν το play store.

Το πρόβλημα τώρα ειναι ότι, δεν βρίσκει την τοποθεσια και δεν δουλεύει ούτε το play store.

1)Κάποιος καμία ιδέα γιατί δεν δουλεύει το GPS?

2)πως μπορώ να βάλω international version? με το play store

Link to comment
Share on other sites

2)πως μπορώ να βάλω international version? με το play store

Μέθοδος 2 εδώ -> http://www.asuszenfoneblog.com/2014/08/asus-zenfone-install-international-ww.html

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα οθονη ειχες ?

το δικο μου δεν βγαζει πανω απο 4 με 4.30 ωρες οθονη

 

Εκεί περίπου. Αναλόγως και τι εφαρμογές τρέχουν.

4-5 max με λίγο κυνήγι και 5:30...για την μπαταρία του και το

Μέγεθος της οθόνης είναι πολύ καλά πιστεύω.

 

Είχα ατυχηματακι σήμερα και μου ήρθε στο μυαλο αυτος που είπε ωραία η αισθηση του να κουμπόνει καλά το USB :D

 

Το τράβιξα απτο καλώδιο και ιδού

 

 

Πιαστέ το απτο βύσμα για να το βγαλετε παιδια :lol:

Δε κουμπόνει..δαγκώνει:p

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εκεί περίπου. Αναλόγως και τι εφαρμογές τρέχουν.

4-5 max με λίγο κυνήγι και 5:30...για την μπαταρία του και το

Μέγεθος της οθόνης είναι πολύ καλά πιστεύω.

 

με δεδομενα ανοιχτα ολη μερα βγαζεις 4~5 ωρες?μπραβο!!εγω με δεδομενα και χρηση μονο viber fb whatsapp δεν βγαζω τοσες ωρες οθονη αλλα βγαζω την μερα μου χαλαρα!!!:) αυτο με το usb με τρομαξε λιγο!!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

με δεδομενα ανοιχτα ολη μερα βγαζεις 4~5 ωρες?μπραβο!!εγω με δεδομενα και χρηση μονο viber fb whatsapp δεν βγαζω τοσες ωρες οθονη αλλα βγαζω την μερα μου χαλαρα!!!:) αυτο με το usb με τρομαξε λιγο!!

 

μονο viber και gmail έχω λογο δουλειάς. fb δεν χρησιμοποιώ πολύ..και του fb ρουφάει αρκετά. για το whatsapp δε ξέρω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...