Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα με όντιν την 8.0 αλλά με home csc, όχι clean flash.

Έκανε auto reboot καμιά 30ριά φορές, βγάζοντας την οθόνη που λέει S9+ και στη συνέχεια το κυλιόμενο "samsung" και πήγαινε ξανά απτην αρχή.

Χέστηκα μήπως μπλόκαρε για πάντα αλλά, ευτυχώς, μπήκε σε όντιν mode πατώντας τα 3 κουμπιά.

Κατά τη μετάβαση από 9 σε 8 θέλει μάλλον clean flash, γιατί όταν το έκανα πριν κανα μήνα, μπήκε κανονικά.

Τελικά κατέβασα την eur 2csb9 και την πήρε με home csc.

Κίνητρο για όλα αυτά ήταν η dbt 2csb3 που δεν πήγαινε σε dbt 2csb9 ota.

Δεν το ήξερα γιατί στο s5 flashαρα την BTU(αγγλική) και έπαιρνε κανονικά όλες τις αναβαθμίσεις, άσχετα αν μετά την ξαναπερνούσα με όντιν εγώ clean flash με 2 hard reset.

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία με το S9+

Από όσο ξέρω δεν γίνεται να πας σε προηγούμενη έκδοση λογισμικού εδώ και 1 χρόνο.. Γιαυτό σε παιδεψε εξάλλου το Odin δεν είναι επίσημο εργαλείο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με όντιν την 8.0 αλλά με home csc, όχι clean flash.

Έκανε auto reboot καμιά 30ριά φορές, βγάζοντας την οθόνη που λέει S9+ και στη συνέχεια το κυλιόμενο "samsung" και πήγαινε ξανά απτην αρχή.

Χέστηκα μήπως μπλόκαρε για πάντα αλλά, ευτυχώς, μπήκε σε όντιν mode πατώντας τα 3 κουμπιά.

Κατά τη μετάβαση από 9 σε 8 θέλει μάλλον clean flash, γιατί όταν το έκανα πριν κανα μήνα, μπήκε κανονικά.

Τελικά κατέβασα την eur 2csb9 και την πήρε με home csc.

Κίνητρο για όλα αυτά ήταν η dbt 2csb3 που δεν πήγαινε σε dbt 2csb9 ota.

Δεν το ήξερα γιατί στο s5 flashαρα την BTU(αγγλική) και έπαιρνε κανονικά όλες τις αναβαθμίσεις, άσχετα αν μετά την ξαναπερνούσα με όντιν εγώ clean flash με 2 hard reset.

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία με το S9+

 

Από την csb3 δεν πήγε στο csb9 γιατί η Ελλάδα πήρε κατευθείαν την csb9

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα για το θέμα με τη γερμανική ρομ αλλά με ελληνική σιμ. Τελικά, την έπαθα και γω και έβαλα την ελληνική ρομ.

 

Γυρνάει κανονικά σε android 8! Το έκανα πριν κανα μήνα με clean flash.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά η 8άρα μπυ φαινόταν πιο αεράτη. Στο multitasking, σε εναλλαγή παραθύρων κτλ, ήταν πιο γρήγορη. Ελπίζω να ρθει και η 9 σαυτό το επίπεδο μετά από 10 updates, που δέχθηκε και η 8.

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Το scene optimizer που μας έβγαλε μετά την αναβάθμιση.. Βγάζει στο κυκλακι λουλούδια.. Πρόσωπα την παραλία που ήμουν σήμερα δείχνει το φεγγάρι όταν είναι κάπου σκοτεινά

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω μετά την αναβάθμιση παρατήρησα μία διαφορά στην εστίαση της selfie camera. Ενω πριν έκανε εστιαση και σε πολύ κοντινή απόσταση απο το πρόσωπο έστω και χειροκίνητα π.χ( 10cm) , τωρα δεν κάνει και δείχνει θαμπά . Απο πιο μακριά ειναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα για το θέμα με τη γερμανική ρομ αλλά με ελληνική σιμ. Τελικά, την έπαθα και γω και έβαλα την ελληνική ρομ.

 

Γυρνάει κανονικά σε android 8! Το έκανα πριν κανα μήνα με clean flash.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά η 8άρα μπυ φαινόταν πιο αεράτη. Στο multitasking, σε εναλλαγή παραθύρων κτλ, ήταν πιο γρήγορη. Ελπίζω να ρθει και η 9 σαυτό το επίπεδο μετά από 10 updates, που δέχθηκε και η 8.

αμα βαλω 9αρα eur με csc home θα παιρνω κανονικα update,σωστα;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αλλάξω το χρώμα των ειδοποιήσεων στην aod οθόνη;

μετά την pie βλέπω ότι το εικονίδιο των email εμφανίζεται σε κόκκινο χρώμα, με oreo ήταν όλα λευκά.

Επίσης όταν ξεκλειδώνω την οθόνη και πάω να διαβάσω ένα email που έχει έρθει, υπάρχει ένα αιωρούμενο μικρό εικονίδιο το οποίο όταν πατάω πάνω ανοίγει στη μισή οθόνη και όχι σε ολόκληρη. γιατί έτσι; μπορώ να το αλλάξω;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ήρθε χειροκίνητα OTA 300mb+ Τώρα που ξέρω ότι παίρνει ελπίζω την επόμενη φορά να βγάλει ειδοποίηση μέσα στην ημέρα. Είμαι XEU/XEU/XEU/XSP με περασμένη XEU Pie με Odin. Μετά το χθεσινό update παρέμεινα ως έχει αλλά στο phone info γίνεται πανηγύρι. Αυτό δεν είναι multi csc ποιά είναι global.

https://postimg.cc/5jrP6kZf

Με την μπαταρία σήμερα βλέπω πολύ καλά πράγματα μέχρι στιγμής σε wifi προς το παρών.

https://postimg.cc/sMdwJGj8

Δεν έχω πειράξει τίποτα. Ούτε Package Disaler ούτε τίποτα με όλα να τρέχουν (messenger, viber, whatsapp, 2 email κτλ)

Δεν ξέρω γιατί μερικοί λέτε εδώ 3.5 ώρες SOT. Βέβαια έξω με 3G (δεν χρησιμοποιώ ποτέ 4G το θεωρώ άχρηστο και ενεργοβόρο) θα πέσει το SOT αλλά όχι και σε 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλω 9αρα eur με csc home θα παιρνω κανονικα update,σωστα;
Λογικά, ναι! Γύρισα από dbt σε eur γι αυτό το λόγο.

 

Με dbt κι ελλημική σιμ, δεν έπαιρνα update ota, όπως έγραψαν και τα παιδιά εδώ μέσα.

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο με gcam για το δικό μας δεν υπάρχει;

 

Μάλλον όχι κάτι που έχει βγει gcam δεν δουλεύει καλά. μακάρι να υπήρχε γιατί κάνει φοβερή δουλειά στο s10 plus

 

 

Edit κάτι βρήκα στο YouTube κ το κατεβάζεις κ εκεί επιτόπου σε τέρμα σκοτάδι έκανε καλή δουλειά

Edited by tresor_jim

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, ναι! Γύρισα από dbt σε eur γι αυτό το λόγο.

 

Με dbt κι ελλημική σιμ, δεν έπαιρνα update ota, όπως έγραψαν και τα παιδιά εδώ μέσα.

 

Με Dbt και Ελληνικη Σιμ μεσα δεν επαιρνες γιατι δεν υπηρχε στο συστημα Beta Pie Ελληνικη.Ειχε βγει μονο για Γερμανια.Οπως βλεπουμε στην αρχειοθετηση πριν την Ελληνικη Pie Ιανουαριου CSA2 υπηρχε μονο η Oreo 8.0---->>> http://doc.samsungmobile.com/SM-G960F/EUR/doc.html

Εαν Ενα γερμανικο Dbt βαλει Ελληνικη Σιμ και βρισκεται στην Ελλαδα θα παιρνει Ενημερωσεις κανονικα χωρις να φλασαρει Ελληνικο ρομ--->>> 53653007_2285720824817251_6983933349500813312_o.jpg?_nc_cat=109&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=a10dade1844ea4c703b7d9ba66f714b6&oe=5D287FF7

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα αλλά δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο!

Κάθε update ελληνικό, είναι το δεύτερο, για την ίδια έκδοση του γερμανικού.

Προφανώς εννοείς πως αν είχα το "δεύτερο" του γερμανικού, θα έπαιρνα ota.

Μαυτή τη λογική όμως, και πάλι θα υπήρχε πρόβλημα μετά από κάθε beta σε final. Σωστά?

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα αλλά δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο!

Κάθε update ελληνικό, είναι το δεύτερο, για την ίδια έκδοση του γερμανικού.

Προφανώς εννοείς πως αν είχα το "δεύτερο" του γερμανικού, θα έπαιρνα ota.

Μαυτή τη λογική όμως, και πάλι θα υπήρχε πρόβλημα μετά από κάθε beta σε final. Σωστά?

 

Ετσι οπως το θετεις σωστα αλλα...Δεν υπαρχει ποτε beta σε final.Αυτο συμβαινει μονο μια φορα το χρονο σε αλλαγη λειτουργικου σε πολυ περιορισμενο εως καθολου αριθμο χωρων που διαλεγει η Samsung για δικους της λογους .Η Ελλαδα θα παιρνει παντα final ποτε beta.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι κάτι που έχει βγει gcam δεν δουλεύει καλά. μακάρι να υπήρχε γιατί κάνει φοβερή δουλειά στο s10 plus

 

 

Edit κάτι βρήκα στο YouTube κ το κατεβάζεις κ εκεί επιτόπου σε τέρμα σκοτάδι έκανε καλή δουλειά

Ποιο λες για να το δοκιμάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για την περίπτωση κατά την οποία βρέθηκα αυτές τις μέρες.

Dbt και δεν έπαιρνε την ενημέρωση σε 2csb9 από 2csb3. Η οποία 2csb3 δεν βγήκε σε ελληνική ρομ, αλλά απευθείας σε 2csb9.

Και το ίδιο είχε γίνει και με την προηγούμενη ενημέρωση. Για 2 ενημερώσεις γερμανικής ρομ, υπήρξε μόνο η δεύτερη για την ελληνική.

Κουβέντα να γίνεται βασικά, σευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, ναι! Γύρισα από dbt σε eur γι αυτό το λόγο.

 

Με dbt κι ελλημική σιμ, δεν έπαιρνα update ota, όπως έγραψαν και τα παιδιά εδώ μέσα.

Μπορείς να μου στείλεις ενα λινκ απ αυτην που κατέβασες;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9-plus/SM-G965F/DBT/

 

Από κάτω προς τα πάνω, είχα την 3η 9άρα και δεν έπαιρνε την 4η με ota.

 

Η ελληνική ρομ πήρε, από κάτω προς τα πάνω, την 2η και την 4η. Οπότε κατέβασα την αντίστοιχη 4η του γερμανικού. Δηλαδή την 2η 9άρα, από κάτω προς τα πάνω, στο παρακάτω λινκ

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9-plus/SM-G965F/EUR/

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την rom που θα πρέπει να περάσω μέσω odin. Εχω το duos από vodafone και χώρα προέλευσης vietnam. Είχα περάσει την Ουγγρική αλλά είχα ένα θέμα με το GPS και είπα να το ξαναγυρίσω στην vodafone. Κατέβασα την Vodafone και την πέρασα μέσω odin. Τώρα έχω VGR/VGR/VGR/VGR. στο build number έχω PPR1.180610.011.G965FXXU2CSA6. Είμαι εντάξει με την rom αυτή για μελλοντικά update?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Πηγαινε και στο μενου ενημερωσης λογισμικου πατα να κανει register στο server της samsung μια και φλασαρες λειτουργικο.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και στο μενου ενημερωσης λογισμικου πατα να κανει register στο server της samsung μια και φλασαρες λειτουργικο.

 

απλά πατάω το software update υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...