Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες λέω να πάρω το s9 για δεύτερη συσκευή για τη δυνατότητα dual sim κυρίως . Προς το παρών έχω κεντρική συσκευή το IPhone X. Η κάμερα πλησιάζει καθόλου το x? Λαγκαρει ; Είχα όλη τη σειρά s μέχρι το 8+ αλλά ύστερα απ κάποιο διάστημα έτρωγε ψιλοκοληματα και με έσπαγε τα νεύρα ...ξέρω ότι δεν είναι smooth σαν OnePlus η Iphone αλλά τουλάχιστον παλεύετε;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες λέω να πάρω το s9 για δεύτερη συσκευή για τη δυνατότητα dual sim κυρίως . Προς το παρών έχω κεντρική συσκευή το IPhone X. Η κάμερα πλησιάζει καθόλου το x? Λαγκαρει ; Είχα όλη τη σειρά s μέχρι το 8+ αλλά ύστερα απ κάποιο διάστημα έτρωγε ψιλοκοληματα και με έσπαγε τα νεύρα ...ξέρω ότι δεν είναι smooth σαν OnePlus η Iphone αλλά τουλάχιστον παλεύετε;
Του s9 plus είναι σίγουρα καλύτερη του iPhone x και του s9 σίγουρα θα την πλησιάζει.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια των κλήσεων δηλαδή όταν ήδη μιλάς στην γραμμή σε πολλές περιπτώσεις δεν ενεργοποιούνται τα δεδομένα, είναι φυσιολογικό πιστεύω, στο s8 plus μπορούν και ενεργοποιούνται στο s8 αν θυμάμαι καλά και έμπαινε και δεν έμπαινε, το ίδιο και στο 7edge, πιστεύω είναι θέμα δικτύου, ρυθμίσεων και τοποθεσίας τί είδους σήμα έχει, όλα αυτά στα αναφέρω όταν βρισκόμαστε σε κίνηση με αυτοκίνητο σε εθνικό οδικό δίκτυο που κινούμαι πολύ, όταν είμαι σπίτι έμπαινε κανονικά αν θυμάμαι καλά και στις περιπτώσεις των s8 & s7 edge.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση εντός συσκευής γι'αυτό που περιγράφεις;

 

4g+ εχω εγω με καρτα csmote.ειχα στειλει μνμ σε ενα τετραψηφιο και μετα απο μονο του ενεργοποιηθηκε.επισης και η καρτα. Sim ειναι 4g.

Me speedtest αγγιζω ατην πολη μου 150mbps download και upload στα 80mbps.

 

Δεν με κατάλαβες, έχω πρόσβαση στο 4g δίκτυο, το θέμα μου είναι πως "πέφτει" όταν μιλάω στο τηλέφωνο

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Του s9 plus είναι σίγουρα καλύτερη του iPhone x και του s9 σίγουρα θα την πλησιάζει.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ίδια κάμερα έχει το μικρό s9 με το plus.

Μόνο το x2 optical zoom δεν έχει και το "live focus" το οποιο είναι "selective" στο μικρό S9.

Δεν υπάρχουν διαφορές τρελές..

Link to comment
Share on other sites

Εικόνα της κατανάλωσης μου για όποιον ενδιαφέρεται. 5,5 ώρες Screen On Time με τη δική μου χρήση

1.

Screenshot_20180923_130836_Settings.jpg

2.

Screenshot_20180923_130844_Settings.jpg

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λέω να πάρω το s9 για δεύτερη συσκευή για τη δυνατότητα dual sim κυρίως . Προς το παρών έχω κεντρική συσκευή το IPhone X. Η κάμερα πλησιάζει καθόλου το x? Λαγκαρει ; Είχα όλη τη σειρά s μέχρι το 8+ αλλά ύστερα απ κάποιο διάστημα έτρωγε ψιλοκοληματα και με έσπαγε τα νεύρα ...ξέρω ότι δεν είναι smooth σαν OnePlus η Iphone αλλά τουλάχιστον παλεύετε;
Δεν έχουν καμία σχέση οι κάμερες μεταξύ τους. Του S9 είναι ανώτερη σε όλα τα σενάρια. Ειδικά σε low light η διαφορά είναι χαοτική

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία σχέση οι κάμερες μεταξύ τους. Του S9 είναι ανώτερη σε όλα τα σενάρια. Ειδικά σε low light η διαφορά είναι χαοτική

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει και τις δυο? Δεν το λέω επικριτικά. Απλώς εγώ έχω διαβάσει κι έχω δει πολλα συγκριτικά και δεν προκύπτει κατι τετοιο. Και δεν μιλάω για το 9 μάλιστα αλλα για το plus. Και οι δυο κάμερες ειναι εξαιρετικές , κάθε ενα κάπου χάνει κάπου κερδίζει.

 

Το μεταβλητό διάφραγμα σαφώς προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα στις νυχτερινές στο plus s9.

 

Τη μερα το Χ εμφανίζεται πιο δυνατό στο mode πορτρέτο απο το αντίστοιχο εστίαση σε πραγματικό χρόνο του galaxy. Αυτο το διαπίστωσα και η ίδια σε διαφορετικά καταστήματα φωτογραφίζοντας φίλους και βλέποντας πως απομόνωνε κάθε συσκευη το θεμα.

Επισης χτες το αγόρασε φίλος (πάντα μιλώντας για το plus) και διαπίστωσα το ίδιο μέτριο αποτέλεσμα φωτογραφίζοντας το σκύλο του πχ εξω στο μπαλκόνι με φως ηλίου, φωτο τις οποίες δεν έχω την άδεια να ανεβάσω.

 

Στη μπροστά κάμερα το s9 κερδίζει πρώτα απ ολα λόγω του ευρυγώνιου φακού γεγονός που με χαλάει στο Χ. Επισης η επιλεκτική εστίαση δουλεύει καλύτερα απο την πίσω κάμερα απομονώνοντας επιτυχώς και δυο πρόσωπα ταυτόχρονα.

 

Κι οι δυο συσκευες έχουν κορυφαίες δυνατότητες

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση εντός συσκευής γι'αυτό που περιγράφεις;

 

 

 

Δεν με κατάλαβες, έχω πρόσβαση στο 4g δίκτυο, το θέμα μου είναι πως "πέφτει" όταν μιλάω στο τηλέφωνο

 

Το 4G ειναι μονο για data. Για voice γυριζει σε 3G

Link to comment
Share on other sites

Με δουλέψανε... μου δώσανε απλό s9 για δικαρτο .... Ενώ είναι το απλό
Δεν υπάρχει απλό, pro/extreme κλπ.

Υπάρχει το s9,s9+ και εκδόσεις duos με δύο sim.

Εάν αγόρασες 2καρτο και σε εξαπάτησαν, κυνήγησε το. Εάν όχι, δεν έχασες και τίποτα. Μόνο το κακάσχημο "duos" logo στην πλάτη!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα λεφτά πίσω

Ήταν μονοκαρτο και δεν το ήξερε λέει

Ευτυχώς ..... εγώ δικαρτο ήθελα για τη δουλειά

Μια χαρά είμαι με το x

By the way τη μέρα έβγαλα κάποιες φωτό και με τα 2 και το χ υπερτερούσε

Επίσης με χρήση παρατήρησα πολύ έντονη πτώση μπαταρίας στο s9..... ακόμα θέλει δουλειά

Ίσως στο s10

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απλό, pro/extreme κλπ.

Υπάρχει το s9,s9+ και εκδόσεις duos με δύο sim.

Εάν αγόρασες 2καρτο και σε εξαπάτησαν, κυνήγησε το. Εάν όχι, δεν έχασες και τίποτα. Μόνο το κακάσχημο "duos" logo στην πλάτη!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Καλύπτονται και τα δύο από την Samsung ως προς την εγγύηση?

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα λεφτά πίσω

Ήταν μονοκαρτο και δεν το ήξερε λέει

Ευτυχώς ..... εγώ δικαρτο ήθελα για τη δουλειά

Μια χαρά είμαι με το x

By the way τη μέρα έβγαλα κάποιες φωτό και με τα 2 και το χ υπερτερούσε

Επίσης με χρήση παρατήρησα πολύ έντονη πτώση μπαταρίας στο s9..... ακόμα θέλει δουλειά

Ίσως στο s10

Και οι δύο συσκευές έχουν θετικά και αρνητικά στην κάμερα.

Προσωπικά, σε όλα τα σενάρια προτιμώ s8/s9 και στο πορτραίτο το Χ.

Η αυτονομία είναι τραγική, δεν υπάρχει αμφιβολία. Το s9 κρατάει μέχρι το απόγευμα ενώ το s8+ με πάει 2ημερο..

Καλύπτονται και τα δύο από την Samsung ως προς την εγγύηση?

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Φαντάζομαι ναι.

Γερμανία που ζω πλέον, μπορώ να επιβεβαιώσω. Για Ελλάδα ας επιβεβαιώσει κάποιος άλλος!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει και τις δυο? Δεν το λέω επικριτικά. Απλώς εγώ έχω διαβάσει κι έχω δει πολλα συγκριτικά και δεν προκύπτει κατι τετοιο. Και δεν μιλάω για το 9 μάλιστα αλλα για το plus. Και οι δυο κάμερες ειναι εξαιρετικές , κάθε ενα κάπου χάνει κάπου κερδίζει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ίσως ήμουν υπερβολικός, έχω δει δείγματα νυχτερινά του Χ και απο κοντά και εδώ μέσα και δεν τρελάθηκα.. την ημέρα για να είμαι δίκαιος τραβάει πολύ καλά με ωραία και φυσικά χρώματα

όσο βραδιάζει όμως η κάμερα ζορίζεται αρκετά

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μπαταρία μέτρια δε βγάζει ούτε μισή μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτονται και τα δύο από την Samsung ως προς την εγγύηση?

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Κατάλαβα οτι έρχονται και οι δύο επισήμως στην ελληνική αγορά. Προσωπικά έχω GR δίκαρτο και επιβεβαιώνω

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει και τις δυο? Δεν το λέω επικριτικά. Απλώς εγώ έχω διαβάσει κι έχω δει πολλα συγκριτικά και δεν προκύπτει κατι τετοιο. Και δεν μιλάω για το 9 μάλιστα αλλα για το plus. Και οι δυο κάμερες ειναι εξαιρετικές , κάθε ενα κάπου χάνει κάπου κερδίζει.

 

Το μεταβλητό διάφραγμα σαφώς προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα στις νυχτερινές στο plus s9.

 

Τη μερα το Χ εμφανίζεται πιο δυνατό στο mode πορτρέτο απο το αντίστοιχο εστίαση σε πραγματικό χρόνο του galaxy. Αυτο το διαπίστωσα και η ίδια σε διαφορετικά καταστήματα φωτογραφίζοντας φίλους και βλέποντας πως απομόνωνε κάθε συσκευη το θεμα.

Επισης χτες το αγόρασε φίλος (πάντα μιλώντας για το plus) και διαπίστωσα το ίδιο μέτριο αποτέλεσμα φωτογραφίζοντας το σκύλο του πχ εξω στο μπαλκόνι με φως ηλίου, φωτο τις οποίες δεν έχω την άδεια να ανεβάσω.

 

Στη μπροστά κάμερα το s9 κερδίζει πρώτα απ ολα λόγω του ευρυγώνιου φακού γεγονός που με χαλάει στο Χ. Επισης η επιλεκτική εστίαση δουλεύει καλύτερα απο την πίσω κάμερα απομονώνοντας επιτυχώς και δυο πρόσωπα ταυτόχρονα.

 

Κι οι δυο συσκευες έχουν κορυφαίες δυνατότητες

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Οι φωτος που βάζω στο "άλλο forum" και έχεις πάθει πλάκα, είναι απ το απλό S9 να σου υπενθυμίσω ε :P

Που με ρώταγες αν έβγαζα τις νυχτερινές με τρίποδο και σου έλεγα όχι.

Δεν υπάρχουν διαφορές στις λήψεις. Ίδιες κάμερες έχουν. Μόνο x2 optical zoom δεν έχει και το "live focus" το οποιο το έχει σαν "selective"

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι παιδιά μπαταρία μέτρια δε βγάζει ούτε μισή μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι παιδιά.

Η μπαταρία μια χαρά βγάζει την μέρα και σ αφήνει και με ένα 15-10%.

Απλά όταν έχετε σαβουρο εφαρμογές και σας ξεσκίζουν την μπαταρία, λογικό είναι να βγάζετε 2 ώρες sot.

 

Αυτό εννοεί ο φίλος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι θέμα σαβουροεφαρμογων αλλά software.

Δεν γίνεται με ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις το s8+ να βγάζει 2 μέρες με 5μιση ώρες sot και το s9 μέχρι το απόγευμα και 2μιση ώρες sot (με 1 χρόνο λιγότερο στην πλάτη του).

Προσωπικά δεν είμαι χθεσινός και όπως έχω πει 1 μήνα πριν, υπάρχει θέμα. Δεν φαίνονται περίεργα wakelocks με εφαρμογές τρίτων, δεν φαίνεται κάποια εφαρμογή να καταναλώνει τρελούς πόρους, αλλά αυτό συμβαίνει.

 

Υγ. Και ξανά λέω για να θυμίσω.

Αυτή η συμπεριφορά άρχισε περίπου 2 μήνες πριν, μετά από κάποια αναβάθμιση της συσκευής ενώ πριν είχε διπλάσιους χρόνους.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι θέμα σαβουροεφαρμογων αλλά software.

Δεν γίνεται με ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις το s8+ να βγάζει 2 μέρες με 5μιση ώρες sot και το s9 μέχρι το απόγευμα και 2μιση ώρες sot (με 1 χρόνο λιγότερο στην πλάτη του).

Προσωπικά δεν είμαι χθεσινός και όπως έχω πει 1 μήνα πριν, υπάρχει θέμα. Δεν φαίνονται περίεργα wakelocks με εφαρμογές τρίτων, δεν φαίνεται κάποια εφαρμογή να καταναλώνει τρελούς πόρους, αλλά αυτό συμβαίνει.

 

Υγ. Και ξανά λέω για να θυμίσω.

Αυτή η συμπεριφορά άρχισε περίπου 2 μήνες πριν, μετά από κάποια αναβάθμιση της συσκευής ενώ πριν είχε διπλάσιους χρόνους.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Πέρασε το DBT software και δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία ζω, DBT έχουν και οι δύο συσκευές..

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Εγώ με dbt είμαι συνέχεια και είναι μπόμπα η μπαταρία.

Όταν πρωτο πήρα το κινητό είχε την Ελληνική και κράταγε 3:40 - 3:50 (άντε 4 πες)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει.

Η Samsung συσκευές συνήθως γίνονται χαλί μαύρο στην αυτονομία στους 6-12 μήνες.

Πλέον δεν υπάρχει pattern απ ότι φαίνεται.

Το s8+ είναι στα ίδια και καλύτερα επίπεδα από καινούργιο, ενώ το s9 έκανε ελεύθερη πτώση στην αυτονομία ένα μήνα μετά.

Ας έρθει ένα update της προκοπής να το παρατήσω εκεί να ησυχάσω!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει.

Η Samsung συσκευές συνήθως γίνονται χαλί μαύρο στην αυτονομία στους 6-12 μήνες.

Πλέον δεν υπάρχει pattern απ ότι φαίνεται.

Το s8+ είναι στα ίδια και καλύτερα επίπεδα από καινούργιο, ενώ το s9 έκανε ελεύθερη πτώση στην αυτονομία ένα μήνα μετά.

Ας έρθει ένα update της προκοπής να το παρατήσω εκεί να ησυχάσω!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Υπομονή να πάρουμε την Pie που υποτίθεται θα έχουμε καλύτερη αυτονομία.

Τουλάχιστον έτσι είχα ακούσει για αυτούς που έχουν pixel.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήρθα στο S9 μετά από 3+ χρόνια με το Huawei Honor 6 (ακόμα μια χαρά την παλεύει το κινητάκι απλά τα έχει φτύσει λίγο η μπαταρία) και EMUI!

Μερικές (αφελείς) απορίες:

 

- Έχετε λίστα από εφαρμογές που είναι ασφαλής να σβήσουμε?

- Ποιες Samsung εφαρμογές σας βολεύουν?

- Το EdgeScreen το δουλεύτε? Τρώει μπαταρία?

- Το Dobly Atmos το έχετε ON?

- To Blue light filter φαντάζομαι OΝ για να εξοικονομεί μπαταρία?

- Screen mode και Full screen colour balance τι προτιμάτε?

- Screen resolution? Επηρεάζει μπαταρία?

- Τα Infinity home screens/wallpapers τρώνε μπαταρία?

- Μπορώ να βάλω "Screenshot" button στο Notification (bar) panel?

- Μπορώ με κάποιο τρόπο όταν πατάω το Wifi icon στο Notification panel να μου ανοίγει και τις ρυθμίσεις του Wifi?

 

 

- Περιμένω το NeoFlex screen protector, βλέπω στο videaki ότι αφού βάζει την ζελατίνα, κάνει μια γραμμή στη μέση με την κάρτα. Επειδή όμως μόλις πέρασε την ζελατίνα, δε θα γλιστράει? θέλει κράτημα στις άκρες με τα δάχτυλα?

 

Thanks!

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήρθα στο S9 μετά από 3+ χρόνια με το Huawei Honor 6 (ακόμα μια χαρά την παλεύει το κινητάκι απλά τα έχει φτύσει λίγο η μπαταρία) και EMUI!

Μερικές (αφελείς) απορίες:

 

- Έχετε λίστα από εφαρμογές που είναι ασφαλής να σβήσουμε?

- Ποιες Samsung εφαρμογές σας βολεύουν?

- Το EdgeScreen το δουλεύτε? Τρώει μπαταρία?

- Το Dobly Atmos το έχετε ON?

- To Blue light filter φαντάζομαι OΝ για να εξοικονομεί μπαταρία?

- Screen mode και Full screen colour balance τι προτιμάτε?

- Screen resolution? Επηρεάζει μπαταρία? Σίγουρα επηρεάζει, εγώ το έχω στο 1080 (ερχόμενος από 1080 κινητό) και είμαι μια χαρά

- Τα Infinity home screens/wallpapers τρώνε μπαταρία? Πιθανότατα ναι

- Μπορώ να βάλω "Screenshot" button στο Notification (bar) panel?

- Μπορώ με κάποιο τρόπο όταν πατάω το Wifi icon στο Notification panel να μου ανοίγει και τις ρυθμίσεις του Wifi? Κρατώντας το κουμπί παρατεταμένα

 

 

- Περιμένω το NeoFlex screen protector, βλέπω στο videaki ότι αφού βάζει την ζελατίνα, κάνει μια γραμμή στη μέση με την κάρτα. Επειδή όμως μόλις πέρασε την ζελατίνα, δε θα γλιστράει? θέλει κράτημα στις άκρες με τα δάχτυλα?

 

Thanks!

 

 

Επίσης παιδιά μια ερώτηση. Το κινητό μας κάνει skin-smoothing από μόνο του; Και στην μπροστά και στην πίσω κάμερα; Μου φαίνονται λίγο "ψεύτικες" οι φωτογραφίες

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...