Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς, απλά απο π.χ. το winamp θα επιλέξεις σαν soundcard το bluetooth audio.

Θα έχεις φυσικά κάνει connect και το headset service στο HBH-660.

Ειναι σαν μία δεύτερη κάρτα ήχου και μπορεί να ακούς αλλα απο το ΒΤ και άλλα απο την κάρτα ήχου που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εκανα και τωρα βγανει μονο νουμερο... :cry: :cry: :cry:
κανε μια αναβαθμηση λογισμικου στο τηλεφωνο απο εδω γιατι μου φαινεται οτι εκει μπορει να ειναι το προβλημα

http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=global&lc=en&ver=4001&template=ps1_1_5_7&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10205

Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ εδώ κ ένα μήνα το hbh-660, η πρώτη μου γνωριμία με bluetooth ακουστικό μαζί με το z1010 κ έχω μία ερώτηση. Όταν είμαι στον δρόμο, με την γνωστή του φασαρία, ακούω παράπονα απο τους συνομιλητές μου πως δεν μ'ακούνε κ αναγκάζομαι να φωνάζω. Έτσι είναι κ σε εσάς ή υπάρχει πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να στο βγαλω προβληματικο, αλλά εγω "περπατω εις το δασος οταν ο λυκος δεν ειναι δω" και ψιθυριζω, και παλι με ακουνε...

 

παντως, χαρη στη θεση του μικροφωνου, αλλά και για λογους ευπρεπειας, (καλα, μονος του μιλαει ο τρελος?!?) οπου εχει πολυ κοσμο ή φασαρια σηκωνω το φτυαρι-εεε-τη χερουκλα μου,

και την βαζω σε θεση που να βοηθα το μικροφωνο για περισσοτερη σιγουρια - αλλωστε το HF το'χω για να μην μου τηγανιζει το κρανος.

 

εγω συνηθως μιλω σιγα και δεν εχω προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με ένα καλώδιο USB. Το γνήσιο USB Link της Sony Ericsson ονομάζεται DCU-11. Θα χρειαστείς βέβαια και κάποιο πρόγραμμα, δεν πιθανόν το Float Mobile Agent, θα το βρεις στη διεύθυνση http://fma.sourceforge.net/

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

ok μη φωναζετε που πηγα και το ξεθαψα...

αλλα εχω κι εγω μια ερωτηση για το γερικο Τ39 μου...

Γιατι ενω ειναι ανοιχτο και με παιρνουν, τους δειχνει οτι το τηλ. ειναι κλειστο;;;

Δεν το κανει συχνα αλλα ειναι ενοχλητικο ειδικα για μενα που το χρησιμοποιω αραια και που, κι αυτο δεν ανταποκρινεται. Το πηγα και στην ΕRICSSON αλλα παρα την αναβαθμιση, τα ιδια.Υπαρχει λυση ;;;

Link to comment
Share on other sites

ok μη φωναζετε που πηγα και το ξεθαψα...

αλλα εχω κι εγω μια ερωτηση για το γερικο Τ39 μου...

Γιατι ενω ειναι ανοιχτο και με παιρνουν, τους δειχνει οτι το τηλ. ειναι κλειστο;;;

Δεν το κανει συχνα αλλα ειναι ενοχλητικο ειδικα για μενα που το χρησιμοποιω αραια και που, κι αυτο δεν ανταποκρινεται. Το πηγα και στην ΕRICSSON αλλα παρα την αναβαθμιση, τα ιδια.Υπαρχει λυση ;;;

Καλοοοοό, το t39 ’εφαγα τον κόσμο να το βρώ έστω και μεταχειρισμένο σε θαλασσί χρώμα

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τα αποθηκευμένα sms μπορεις να τα αποθηκεύσεις σε ένα αρχείο με το PhoneBackup του christersson, και μετά τα ξαναστέλνεις πάλι στο κινητό σου ή μπορεις να τα βάλεις και σε άλλο κινητό ericsson. Δουλεύει με το Τ310 μου και το Τ68, δοκίμασε το χωρίς να τα διαγράψεις, λογικά θα τα έχεις διπλά
Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοό, το t39 ’εφαγα τον κόσμο να το βρώ έστω και μεταχειρισμένο σε θαλασσί χρώμα

Eγω δεν το αλλαζω με κανενα (που λεει ο λογος).

Ξερει καποιος να βοηθησει ομως την κατασταση;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως ξέρει κάποιος ποιο bluetooth ακουστικό κάνει για το Τ39?

Έχω το ΗΒΗ-600 και δυστυχώς δεν το αναγνωρίζει καθόλου... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

To HBH-35

πληροφορίες γι' αυτό μπορείς να βρεις στη διεύθυνση http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_2_3&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10083

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Επι τι ευκαιρία γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να συνδεθεί το t39 με bt CK-7W car kit της νόκια ,εγώ πάντως όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά . Έχω 2(δύο) Τ 39 και δουλεύουν τέλεια με τα : ΗΒΗ 600 , ΗΒΗ 200 , ΗΒΗ 35 , και τη μπουρούχα της Nokia (δεν θυμάμαι πως λέγεται . ..)
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά . Έχω 2(δύο) Τ 39 και δουλεύουν τέλεια με τα : ΗΒΗ 600 , ΗΒΗ 200 , ΗΒΗ 35 , και τη μπουρούχα της Nokia (δεν θυμάμαι πως λέγεται . ..)

Αυτά που αναφέρεις είναι bt ακουστικά ή car kit?

Εγώ μιλάω για car kit αυτοκινήτου οτι υπάρχει πρόβλημα ,με το ακουστικό bt της nokia που εχω HS 21W ολα καλά!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά . Έχω 2(δύο) Τ 39 και δουλεύουν τέλεια με τα : ΗΒΗ 600 , ΗΒΗ 200 , ΗΒΗ 35 , και τη μπουρούχα της Nokia (δεν θυμάμαι πως λέγεται . ..)

 

Μία δεν είναι η διαδικασία που γίνεται? Πάω στο Bluetooth και "paired devices" και στον έλεγχο που κάνει δεν αναγνωρίζει το ΗΒΗ 600 ενώ το Τ630 το αναγνωρίζει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το software version? έχω την R3A

 

Άκυρο! Τελικά εγώ δεν έκανα κάτι σωστά. Το ΗΒΗ 600 δουλεύει άψογα με το Τ39! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SOS, παιδια! έχω πάρει από το expansys το HBH-662 και όλα άψογα με το Ρ900, μετά και από την αναβάθμιση λογισμικού του κινητού. Μου ΄πεσε μία φορά όμως το χεντσφρι και κι εσπασε ο βραχίονας. ξέρει κανείς αν υπάρχει ανταλλακτικό για τον βραχίονα που όπως έχω δει κουμπώνει και κουμπώνει? στο εξουσιοδωτημένο σέρβις τις ΣΕ στην Θεσσαλονίκη (ομνιτεκ) δεν ξέρουν που πάνε τα 4, όυτε το 662 δεν ήξεραν ότι υπάρχει, ούτε ότ είναι ίδιο ακριβώς με το 660.

 

Όποιος ξέρει οτιδήποτε ας με βοηθήσει,

ευχαριστώ!

sony ericsson fcbarcelona bmw cccp nike iraklis prada simigdalenios halvas ymca brazil brazil to be shaved (!) :w00t:
Link to comment
Share on other sites

SOS, παιδια! έχω πάρει από το expansys το HBH-662 και όλα άψογα με το Ρ900, μετά και από την αναβάθμιση λογισμικού του κινητού. Μου ΄πεσε μία φορά όμως το χεντσφρι και κι εσπασε ο βραχίονας. ξέρει κανείς αν υπάρχει ανταλλακτικό για τον βραχίονα που όπως έχω δει κουμπώνει και κουμπώνει? στο εξουσιοδωτημένο σέρβις τις ΣΕ στην Θεσσαλονίκη (ομνιτεκ) δεν ξέρουν που πάνε τα 4, όυτε το 662 δεν ήξεραν ότι υπάρχει, ούτε ότ είναι ίδιο ακριβώς με το 660.

 

Όποιος ξέρει οτιδήποτε ας με βοηθήσει,

ευχαριστώ!

τον ιδιο βραχιονα εχουν ολα τα ακουστικα απο ΗΒΗ-60,65,600,660,662 καπου ειχα δει σε ενα ξενο site ανταλλακτικα αλλα δεν θυμαμαι οταν το θυμηθω φιλε μου θα σου στειλω το λινκ.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το συγκεκριμένο thread, περιλαμβάνει πλέον σε 2 post, όλα τα μηνύματα που πόσταραν οι χρήστες σχετικά με τα k750-w800. Τα μηνύματα συγκέντρωσε ο maxtreme και τον ευχαριστούμε για αυτό :)

 

 

1. Τι είναι το Sony Εricsson K750i και γιατί να το αγοράσω?

 

Το Sony ericsson K750i είναι το καινούργιο μοντέλο που κυκλοφόρησε από τη Sony Εricsson, πριν από περίπου ένα μήνα.

Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κινητά είναι η υψηλής ανάλυσης κάμερα του, που φτάνει τα 2.000.000 pixels (1632x1244) και διαθέτει 4x ψηφιακό zoom. Είναι ένα ολοκληρωμένο κινητό τηλέφωνο σε προσιτή τιμή! (Κυκλοφορεί και σε Vodafone Live! έκδοση)

 

2. Τι περιέχει το κουτί του K750i?

 

Το κουτί του κινητού περιέχει:

Τηλέφωνο

Μπαταρία

Εγχειρίδιο Χρήσης

Στερεοφωνικά Ακουστικά

Καλώδιο Σύνδεσης USB

CD για drivers καλωδίου και πρόγραμμα συγχρονισμού

Memory Stick Duo 64 mb

Sony Memory Stick Duo Adaptor

 

3. Πόση ώρα πρέπει να το φορτίσω για πρώτη φορά? Πώς πρέπει να μεταχειρίζομαι τη μπαταρία?

 

Τα κινητά έρχονται φορτισμένα από το εργοστάσιο για να τσεκαριστεί αν όντως δουλεύουν σωστά. Επειδή το απόθεμα της μπαταρίας που θα έχει μείνει στη μπαταρία είναι πολύ καιρό καλό θα ήταν η μπαταρία να αποφορτιστεί τελείως και μετά να φορτιστεί πρώτη φορά από μέρους σας. Η πρώτη φόρτιση να γίνει μέχρι να δείξει το κινητό ότι η μπαταρία φορτίστηκε. Αυτό για τις δώδεκα ώρες είναι μύθος. Τι 12 ώρες, τι 100 το αφήσετε το ίδιο θα φορτιστεί το κινητό. Όταν η μπαταρία δείξει πως φορτίστηκε μετά το κινητό δεν την φορτίζει. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από το ότι ο φορτιστής κρυώνει.

Μετά την πρώτη φόρτιση η μπαταρία καλό θα ήταν να αποφορτιστεί τελείως (μέχρι να κλείσει μόνο του) και να φορτιστεί πάλι όσο χρειάζεται. Το ίδιο να γίνεται μέχρι την τρίτη φόρτιση.

 

Αναλυτικότερα:

Η μπαταρία των K750/W800 και όλες οι μπαταρίες της σειράς BST της SE είναι τύπου Πολυμερών Λιθίου (Li-Polymer) και διαφέρουν όχι μόνο από της παλιές Νικελίου - Καδμίου (Ni-Cd) αλλά και από τις επόμενες Νικελίου Υδριδίου Μετάλλου (Ni-MH) ακόμη-ακόμη και από τις απλές Λιθίου στα εξής:

 

1. Έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα σε μικρότερο χώρο από ότι οι άλλοι τύποι.

2. Δεν εμφανίζει το φαινόμενο μνήμης, δηλαδή δεν μειώνεται η χωρητικότητά τους όταν φορτίζονται μισογεμάτες. Το φαινόμενο αυτό το παρουσίαζαν οι Ni-Cd και σε αρκετά μικρότερο βαθμό οι Ni-MH. Οι απλές μπαταρίες λιθίου εξαιρούνται και δεν παρουσιάζουν τέτοιο πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πρακτικά πως μπορείτε να τις φορτίζετε όποτε και όσο θέλετε χωρίς να χάνετε σε διάρκεια.

3. Χρειάζεται μικρότερο χρόνο φόρτισης για να γεμίσει από όλους τους άλλους τύπους μπαταρίας ακόμη και από τις απλές Lithium. Για παράδειγμα μια εντελώς άδεια μπαταρία 500mA ΝΙΜΗ θέλει έως και 10 ώρες με κοινό φορτιστή ενώ οι μπαταρίες μας αρκούνται στις 2-3 ώρες.

4. Έχουν μικρότερη πρακτικά, διάρκεια ζωής (κανείς δεν είναι τέλειος) από όλους τους άλλους τύπους μπαταριών με δυνατότητα 400-500 φορτίσεων πριν αυτή ουσιαστικά "παραδώσει το πνεύμα της" δηλαδή περίπου 1,5 με 2 χρόνια μέτριας χρήσης. Οι Ni-Cd έχουν αντίστοιχα ανάλογα με την χρήση 2.500-3.000 φορτίσεις διάρκεια ζωής. Να γιατί λοιπόν ακόμη και σήμερα όσοι τις χρησιμοποιούν σωστά, ακόμη και μετά από 6 ή και 8 χρόνια, τις έχουν ακόμη σε λειτουργία.

5. Είναι περισσότερο ευαίσθητες στην θερμοκρασία και οπωσδήποτε "ζούν" λιγότερο όταν καταπονούμε το τηλέφωνο με υψηλές θερμοκρασίες (π.χ. κάτω από τον ήλιο)

6. Έχει αναφερθεί επίσης πως, πρέπει να προσέχουμε να μην αφήνουμε την μπαταρία μας να εξαντηθεί τελείως, τουλάχιστον να μην το κάνουμε συνέχεια, γιατί τότε υπάρχει σοβαρή περίπτωση να την καταστρέψουμε.

7. Τελικά η αρχή της βέλτιστης φόρτισης και κατ' επέκταση χρήσης του τηλεφώνου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η βασική αρχή είναι "Φόρτισέ την μέχρι να γεμίσει". Ο επιπλέον χρόνος φόρτισης είναι "χαμένος χρόνος". Ακόμη και καινούργια δεν απαιτεί περισσότερες από 4-5 φορτίσεις (και όχι απαραίτητα με διαδικασία πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης) για να αποκτήσει το maximum της χωρητικότητάς της.

Μπορούμε να τις φορτίζουμε όποτε θέλουμε με όποιον τρόπο θέλουμε (ακόμη και μέσω υπολογιστή) χωρίς αντίκτυπο στην χωρητικότητά της. Αυτό όμως που πρέπει ΠΑΝΤΑ να θυμόμαστε είναι πως όσο πιο συχνά την φορτίζουμε τόσο πιο γρήγορα θα τρέξουμε να αγοράσουμε καινούργια.

 

4. Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης του με τον υπολογιστή? Πως μπορεί να γίνει αυτό?

 

Υπάρχουν 3 τρόποι σύνδεσης του κινητού τηλεφώνου με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

 

Σύνδεση μέσω υπερύθρων

Σύνδεση μέσω bluetooth

Σύνδεση μέσω καλωδίου USB

 

Ο πιο φθηνός τρόπος σύνδεσης του κινητού με τον Η/Y είναι, με το καλώδιο USB και το CD, που εμπεριέχονται στο κουτί της συσκευής. Οποιοσδήποτε από τους άλλους τρόπους απαιτεί επιπλέον λεφτά για εξοπλισμό.

 

Αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο σύνδεσης με καλώδιο USB:

Αφού τοποθετήσουμε το CD στον υπολογιστή μας, περιμένουμε λίγο μέχρι να εμφανιστεί η «οθόνη καλωσορίσματος» του προγράμματος. Στην συνεχεία επιλέγουμε την γλώσσα στην οποία θέλουμε να εμφανιστούν οι επιλογές του προγράμματος και συνεχίζουμε.

Από τις διαθέσιμες επιλογές, διαλέγουμε αυτή που μας δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσουμε λογισμικό στον υπολογιστή μας.

Εκεί επιλέγουμε την εγκατάσταση του προγράμματος και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Τέλος συνδέουμε τα κινητό με το USB και έχουμε ολοκληρώσει τη διαδικασία.

 

5. Πως συγχρονίζω το κινητό μου με το Outlook?

 

Εγκατάσταση του SE PC Suite όπως περιγράφεται παραπάνω.

Τρέχουμε την εφαρμογή. Συνδέουμε το τηλέφωνο.

Είναι πιθανό να μας εμφανίσει ένα pop-up που αφορά "Removable Disk", δηλαδή το memory stick.

Επιλέγουμε κατά βούληση ή το κλείνουμε.

Στο status bar (κάτω δεξιά στην οθόνη του PC) εμφανίζονται 2 εικονίδια.

Το ένα (μαύρο) αφορά τις ρυθμίσεις αναγνώρισης του κινητού και της sim (με δεξί κλικ πάνω του μας δίνει επιλογή "configure").

Το δεύτερο (γαλάζιο) αφορά το συγχρονισμό. Με δεξί κλικ μας δίνει επιλογές "Synchronise", "Help" και

"Advanced" \ "Settings" και "Adv.Sync".

Αρχικά πρέπει να πάμε στα "Advanced" \ "Settings" και να ρυθμίσουμε κατά βούληση (τι θα συγχρονίζεται και πώς). Επίσης, πρέπει να έχουμε επιλέξει από το τηλέφωνο τη σειρά ταξινόμησης επαφών (Όνομα ή Επώνυμο) (από το Επαφές\Επιλογές\Προηγμένες\Σειρά συγχρονισμού).

Αφού είμαστε έτοιμοι, δίνουμε "Synchronise". Το outlook θα πρέπει να ζητήσει άδεια πρόσβασης στα στοιχεία του, διαφορετικά ο συγχρονισμός δεν προχωρά. Πρέπει να την δώσουμε, μάλιστα ορίζουμε και τη διάρκεια (προτείνω 10 λεπτά για σίγουρα).

 

6. Τι μνήμη διαθέτει το τηλέφωνο? Μήπως είναι μικρή για ένα τέτοιο κινητό?

 

Το κινητό διαθέτει εσωτερική μνήμη 36 mb περίπου και μια κάρτα μνήμης Ms Dυο 64 mb για εικόνες, ήχους, video, themes, παιχνίδια, μηνύματα, ημερολόγιο. Αν οι ανάγκες σας, απαιτούν παραπάνω χώρο, το κινητό μπορεί να δεχτεί και κάρτες Ms Duo ή Ms Duo Pro χωρητικότητας μέχρι 2 GB.

 

7. Πόσες επαφές «χωράει» το κινητό μου? Είναι δυνατόν να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης?

 

Συνολικά 500 επαφές διαθέσιμες (500 Ονόματα!)

Για κάθε επαφή δέχεται:

- 5 τηλέφωνα: Σπίτι, Εργασία, Κινητό, Fax, Άλλο. Δεν γίνεται να βάλεις π.χ. 2 κινητά, αλλά αν ένα κινητό το περάσεις π.χ. στο πεδίο "fax" θα λειτουργεί κανονικά. Άρα, τελικά, θεωρητικά παίρνει μέχρι 2500 νούμερα!

- Επίσης: Τίτλο και Διεύθυνση, E-mail και URL, Φωτογραφία και Ringtone, Notes (πολύ μικρό) και γενέθλια.

Έλεγχος χωρητικότητας: Επαφές\Επιλοές\Προηγμένες\Καταστ.μνήμης. Παίρνουμε απάντηση της μορφής:

Μνήμη τηλεφώνου

Επαφές χ(500)

Αριθμοί ψ

Μνήμη κάρτας sim

Αριθμοί α(β)

Δυστυχώς είναι αδύνατο να αποθηκεύονται οι επαφές στην κάρτα μνήμης.

 

8. Τι είναι η MS Duo και η MS Duo Pro ?

 

Πρόκειται για ένα είδος καρτών μνήμης, τις οποίες μπορούμε να εισάγουμε στο κινητό μας, και αυξάνουν κατά πολύ την διαθέσιμη μνήμη για αποθήκευση δεδομένων σε αυτό. Κυκλοφορούν σε αρκετά καταστήματα, και η τιμή τους διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή, αλλά κυρίως ανάλογα με την χωρητικότητα τους. Μπορούμε να βρούμε κάρτες χωρητικότητας που ξεκινάει από τα 16 Μb και φτάνει έως και τα και 2 GB.

 

Αναλυτικότερα:

Οι MS Duo και MS Duo Pro είναι συμβατές μεταξύ τους. Οι Pro είναι σαν συνέχεια των απλών Duo, και είναι πιο γρήγορες. Οι Duo υπάρχουν σε χωρητικότητες που φτάνουν τα 128MBs, ενώ οι Duo Pro ξεκινάνε από τα 256MBs και, μέχρι στιγμής, φτάνουν μέχρι και τα 2GBs. Για να μπορεί μια Memory Stick να χρησιμοποιηθεί στο k750i θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε Duo ή Duo Pro της Sony, της Sandisk ή της Lexar (δεν ξέρω αν άλλες εταιρείες παράγουν Memory Sticks). Οι απλές MS και MS Pro (χωρίς την "ένδειξη" Duo) ΔΕΝ κάνουν για το κινητό. Αντίθετα, οι Duo και Duo Pro με την χρήση του ειδικου adaptor, που περιλαμβάνεται στη συσκευασία τους, μετατρέπονται σε Memory Stick και Memory Stick Pro αντίστοιχα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλες τις συσκευές που παίρνουν Memory Sticks, όπως ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές.

 

9. Πως μπαίνει η κάρτα μνήμης στο κινητό μου?

 

Το K750i έχει τη δυνατότητα να αλλάζει κάρτες μνήμης χωρίς να απενεργοποιείται. Η υποδοχή της κάρτας βρίσκεται στο αριστερό πλαϊνό του τηλεφώνου και ανοίγει τραβώντας την προς τα έξω.

Για να μπει η κάρτα μνήμης οι επαφές της πρέπει να “κοιτούν” προς τα κάτω. Μετά σπρώχνουμε προς τα μέσα μέχρι να κουμπώσει.

Για να βγάλουμε την κάρτα μνήμης αρκεί να ανοίξουμε το ίδιο πορτάκι και να πιέσουμε την κάρτα προς τα μέσα. Αυτομάτως η κάρτα θα βγει έξω.

 

10. Το κινητό δεν “βλέπει” την κάρτα μνήμης που του έβαλα γιατί?

 

Είναι πιθανόν μια καινούρια κάρτα μνήμης, να μην είναι διαμορφωμένη από το εργοστάσιο και να απαιτεί να γίνει αυτό ώστε να δουλέψει σωστά με το κινητό τηλέφωνο. Σε αυτή την περίπτωση είναι απαραίτητο διαμορφώσουμε εμείς την κάρτα χειροκίνητα.

Αφού έχουμε βάλει την κάρτα μνήμης "πηγαίνουμε": Μενού -> Διαχείρ. Αρχείων -> Πρόσθετα -> Διαμόρφωση Εξ. Μνήμης

 

11. Ο υπολογιστής δεν “βλέπει” την κάρτα μνήμης μέσα από το PC suite

 

Δεν φαίνεται γιατί είναι δεσμευμένη από τον υπολογιστή ως εξωτερική μονάδα μνήμης.

Πήγαινε "έναρξη -> ο υπολογιστής μου" και θα την δεις.

 

12. Τι τύπους αρχείων δέχεται το τηλέφωνο?

 

Οι τύποι αρχείων που δέχεται το κινητό είναι οι ακόλουθοι:

*.bmp, *.jpg, *.gif, *.mp4, *.3gp, *.mp3, *.amr, *.wav (με 16 KHz maximum sample rate)

 

13. Το ραδιόφωνο χρειάζεται handsfree για να παίζει?

 

Tα handsfree παίζουν τον ρόλο της κεραίας ώστε να είναι δυνατή η λήψη ενός ραδιοφωνικού σταθμού από το κινητό. Έτσι χωρίς αυτά, είναι αδύνατον να λειτουργήσει το ραδιόφωνο σωστά, μιας και ακόμα και αν το ανοίξουμε, απλά δεν θα ακούμε τίποτα.

 

14. Έχω ακούσει για προβλήματα με το σήμα. Είναι αλήθεια αυτό?

 

Το K750i σημεία δείχνει να πιάνει λιγότερο σήμα από άλλες συσκευές. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί οι συνομιλίες και η αποστολή sms/mms γίνεται απροβλημάτιστα.

 

15. Πόση ώρα τραβάει video και σε τι format?

 

Υπάρχουν δυο επιλογές: Το Video MMS που τραβάει video μέχρι και 96 kb, έτσι ώστε να στέλνετε με mms και το video απεριόριστης διάρκειας, ανάλογα με τη μνήμη που είναι διαθέσιμη. Τραβάει σε *.3gp.

Για το αναβαθμισμένο Κ750 σε W800 υπάρχει ένα patch που αλλάζει το *.3gp σε *.mp4.

Η ποιότητα όμως είναι ίδια.

 

16. Υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας φακέλων στο κινητό για καλύτερη "ταξινόμηση" αρχείων?

 

Ναι. Όταν βρισκόμαστε συν διαχείριση αρχείων πατάμε Πρόσθετα ->Νέος Φάκελος και αμέσως μετά ένα όνομα για το φάκελο. Μετά για να μεταφέρουμε αρχεία στο φάκελο πηγαίνουμε στο αρχείο που θέλουμε και πατάμε Πρόσθετα-> Διαχείριση Αρχείου-> μετακίνηση. Σε φάκελο.

TIP: Αν θέλουμε να μεταφέρουμε πάνω από ένα αρχεία σε ένα φάκελο πατάμε Πρόσθετα-> Μαρκάρισμα-> Μαρκάρισμα πολλών ή μαρκάρισμα όλων.

 

17. Μπορώ στο ημερολόγιο να βάζω επαναλαμβανόμενες συναντήσεις και γενέθλια?

 

Επαναλαμβανόμενες συναντήσεις (π.χ. κάθε χρόνο την 4η Μαίου) μέσω ημερολογίου δεν μπορούν να μπουν.

Μοναδική γνωστή λύση ως τώρα: πέρασμα στο outlook των επαναλαμβανόμενων συναντήσεων, με υπενθυμίσεις στις επιθυμητές ώρες (προσοχή: οι επαναλαμβανόμενες πρέπει να έχουν αρχή εφαρμογής μετά την 1/1/1970, αλλιώς τις βγάζει σε λάθος ημέρα). Συγχρονισμός με το τηλέφωνο - Τις παίρνει κανονικά. Πάντως, αν γίνει έτσι, τις επαναλαμβανόμενες που μπήκαν μέσω outlook δεν μπορούμε να τις επεξεργαστούμε μετά από το τηλέφωνο, παρά μόνο να τις σβήσουμε. Για επεξεργασία, πρέπει να το κάνουμε πάλι στο outlook και να συγχρονίσουμε ξανά.

- Γενέθλια μπαίνουν μόνο μέσω επεξεργασίας επαφής. Όταν ρωτάει αν θέλουμε υπενθύμιση, απαντώντας "ναι" τη βάζει στις 9.00 το πρωί και δεν σηκώνει αλλαγή! Εναλλακτική: Πέρασμα μέσω outlook, όπως παραπάνω (αφού ουσιαστικά τα γενέθλια είναι κι αυτά επαναλαμβανόμενες συναντήσεις).

 

Υπάρχει και άλλος ένας τρόπος: Τις επαναλαμβανόμενες υπενθυμίσεις, μπορούμε να τις βάλουμε σε κάποιο άλλο κινητό (π.χ. Ρ900) και μετά μέσω υπέρυθρων ή bluetooth να τις στείλουμε πάλι στο κινητό. Μετά αυτές, τοποθετούνται χωρίς πρόβλημα όπου θέλουμε.

 

18. Μέχρι πόσο μεγάλες σημειώσεις μπορώ να κρατάω στο κινητό μου?

 

Το μέγεθός τους είναι κάτι λιγότερο από 250 χαρακτήρες για την κάθε μία. Παίρνει και ελληνικά, το Τ9 λειτουργεί κανονικά. Αν πας να φέρεις (συγχρονίσεις) από outlook μεγαλύτερη σημείωση, θα τη φέρει στο τφ κομμένη (κρατάει τους 230-240 πρώτους χαρακτήρες). Σαν τίτλο σημείωσης παίρνει τις πρώτες λέξεις του κειμένου της.

Επίσης, το τφ ανοίγει και αρχεία txt. Αυτά πρέπει να τα έχεις φτιάξει στο PC, τα αποθηκεύεις στο τφ και μπορείς να τα δεις από αυτό. Το Κ750 τα διαχειρίζεται σαν "ιστοσελίδες". Εδώ δεν υπάρχει περιορισμός μεγέθους (τουλάχιστον σε ό,τι άνοιξα εγώ δεν βρήκα όριο) αλλά δεν τα πάει καλά με ελληνικούς χαρακτήρες και δεν μπορείς να κάνεις edit από το τφ.

 

19. Διαφορές Κ750i και Κ750i Vodafone Live

 

Τα εικονίδια του μενού είναι αλλαγμένα με τα κλασικά vodafone και το κουμπί του μενού "δραστηριοτήτων", έχει δεσμευτεί για άμεση πρόσβασή στο Vodafone Live.

 

Παλιότερα δεν μπορούσατε να βάλετε mp3 ως ήχους αν το αρχείο δεν είχε DRM (Digital Rights Management). Για να γίνει ένα αρχείο έτσι χρειάζεται συγκεκριμένο πρόγραμμα με το όνομα DRM.

 

Τώρα πλέον πρέπει να μπορείτε γιατί το Vodafone Live κινητό δεν έχει DRM κλείδωμα στα mp3 και επιπλέον γίνεται online αναβάθμιση μέσω SEUS

 

20. Άκουσα κάτι για firmware update. Τι είναι αυτό και πως γίνεται?

 

Τα firmwares είναι εκδόσεις λογισμικού που διορθώνουν κάποια μικροπροβλήματα που μπορεί να έχει το κινητό. Η sony ericsson τις προσφέρει στο site της ώστε να γίνονται εύκολα από το σπίτι ακολουθώντας τις αναλυτικές οδηγίες.

 

Πρώτα από όλα κάνετε εγκατάσταση το PC Suite (το συνοδευτικό CD)

 

Οδηγίες εγκατάστασης Update Service USB driver:

 

1. Kατεβάστε τους drivers από εδώ

2. Unzip σε ένα προσωρινό φάκελο.

3. Ανοίξτε το κινητό σας.

4. Συνδέστε το USB καλώδιο με τον υπολογιστή (όχι με το κινητό).

5. Κρατήστε το "C" (στο κινητό) πατημένο και συνδέστε το καλώδιο στο κινητό.

6. Αυτο θα ξεκινήσει τον οδηγό εγκατάστασης νέου hardware

7. Ακολουθήστε τις οδηγίες, και κάνετε εγκατάσταση τους drivers που κατεβάσατε

 

Εγκατάσταση JAVA

Αν δεν έχετε υποστήριξη για java στο pc σας πρέπει να την κατεβάσετε απο εδώ

 

Αναβάθμιση

1. Η αναβάθμιση γίνεται από εδώ

2. Πιέστε "Ξεκινήστε τώρα"

3. Διαλέγετε "Λειτουργία αυτόματης επιβεβαίωσης" και κάνετε κλικ στο "Επόμενο"

4. Τα διαλέγετε όλα και κάνετε κλικ στο "Επόμενο"

5. Κάνετε κλικ στο "Επόμενο"

6. Κάνετε κλικ στο "Αποδέχομαι"

7. Κατεβάζετε το "SEUS" και κάνετε εγκατάσταση

8. Αρχίζετε από το βήμα 1 πάλι και στο βήμα 7 θα ανοίξει μόνο του το SEUS (παίρνει λίγα λεπτά και το κινητό πρέπει να είναι συνδεμένο στο PC για να ανοίξει το SEUS και συνήθως πρέπει να κάνετε ελαχιστοποίηση τον browser)

9. Αφου ανοίξει πιέζετε "Επόμενο" και "ΟΚ"

10. Κατεβάζετε τα αρχεια στο PC

11. Μόλις τελειώσει αυτό το σημείο σας ζητάει να αποσυνδέσετε το κινητό σας από το καλώδιο, να το απενεργοποιήσετε, να περιμένετε 20", να πατήσετε το "C" (στο κινητό) και να συνδέσετε το καλώδιο

12. Το κινητό δεν ανοίγει μόνο του αυτή τη φορά, και μετά από λίγα λεπτά αρχίζει η αναβάθμιση.

13. Περιμένετε.... και αυτο ήταν περιμένουμε την καινούργια αναβάθμιση για να ξανακάνουμε τα ίδια!!!!

 

21. Γίνεται αναβάθμιση μέσω web στο Vodafone Live! Κινητό μου?

 

Τώρα πλέον το Vodafone Live κινητό δεν έχει DRM κλείδωμα και γίνεται online αναβάθμιση μέσω SEUS

 

22. Πως μπορώ να ελέγχω τι firmware έκδοση έχει το κινητό μου?

 

Αυτό γίνεται πατώντας κάποια κουμπιά σε συγκεκριμένη σειρά η οποία είναι: >*<<*<*

 

23. Ποιες είναι οι διαθέσιμες firmware και τι διαφορές έχουν από τις προηγούμενες?

 

Each firmware revision listed below contains the fixes listed against that revision plus the fixes of all the firmwares above that entry.

R1A044

- First release

- JBenchmark 1 - approx 3894

- JBenchmark 2 - approx 334

- JBenchmark 3D LQ - approx 131

- JBenchmark 3D HQ - approx 89

- Software versions: LCD 0

Camera 3.8

ITP CXC 125 932 R1B

R1C004

- Vodafone specific

- Released around 3/6/05

- No reported changes from R1A044

- As is the case with the K700, Vodaphone's R1C004 supports DRMed MP3s only.

- Software versions: LCD 0

Camera 3.8

ITP CXC 125 932 R1B

 

R1J002

- Released on SEUS 13/6/05

- Standby crash fixed / improved.

- Increased call and Media Player volume.

- Games menu operates much more smoothly.

- Smoother video playback

- General UI performance improvements

- Improvements and bug fixes to Bluetooth headset support.

- The auto focus beep sound has been changed.

- Saving a photo to the Memory Stick is now quicker.

- New MP3 folder on Memory stick

- Fixed the month names in the calendar for various european languages.

- Camera sounds are muted when in silent mode in some firmware locales (EU_1, but not EU_3).

- Minimized Media Player icon changed.

- SMS 'to' text now black (previously white).

- A "Fully Charged" message is now displayed on screen when the phone has finished charging.

* PROBLEM: GPRS comms has been broken on many O2 phones and some phones from other service

providers.

* PROBLEM: Video recording quality (bitrate) has been reduced.

- JBenchmark 1 - approx 3908

- JBenchmark 2 - approx 344

- JBenchmark 3D LQ - approx 205

- JBenchmark 3D HQ - approx 114

- Software versions: LCD 0

Camera 4.4

ITP CXC 125 932 R1B

 

R1L002

- Released on SEUS 30/6/05

- Fixes the O2 GPRS issue introduced in R1J

- Video recording quality as R1J (i.e. inferior to firmwares previous to R1J)

- JBenchmark 1: 3880

- JBenchmark 2: 335

- JBenchmark 3D LQ - approx 201

- JBenchmark 3D HQ - approx 121

- Software versions: LCD 0

Camera 4.4

ITP CXC 125 932 R1B

 

24. Άκουσα πως μπορώ να κάνω το K750i – W800. Πώς γίνεται αυτό? Τι διαφορές έχουν μεταξύ

τους? Χάνω την εγγύηση?

 

Αυτό γίνεται στο 9volto.gr.

 

Διαφορές του κ750ι - w800

- Πολύ καλύτερο media player

- Music Mode:Ανοιχτό το κινητό χωρίς ενεργοποιημένη η λήψη του δικτύου (κάτι σαν το flight mode)

- Mobile Walkman:Είναι το κουμπί που είναι συνδεμένο με τον mediaplayer

 

Δυστυχώς αν γίνει μια τέτοια αλλαγή η εγγύηση θα χαθεί.

25. Το K750i είναι συμβατό με τα themes, παιχνίδια και εφαρμογές του Κ700i?

 

Τα themes του K700i δυστυχώς δεν είναι συμβατά με αυτό το κινητό. Τα παιχνίδια και οι εφαρμογές όμως παίζουν κανονικά. Μπορούν όμως να γίνουν συμβατά για το Κ750 με το πρόγραμμα Theme Creator της SonyEricsson (δεν θα φαίνονται όμως το ίδιο καλά).

 

26. Βάζω αρχεία στο τηλέφωνο αλλά δεν τα βλέπει. Γιατί?

 

Αυτό συμβαίνει διότι κάθε αρχείο πρέπει να μπει σε συγκεκριμένη τοποθεσια. Τα μουσικά αρχεία τοποθετούνται στο media files\audio (ή σε υποφακέλους), οι φωτο στο media files\image, (ή σε υποφακέλους), τα themes στο media files\theme.

 

27. Τι είναι ο Card Reader? Γιατί να τον χρησιμοποιήσω?

 

O Card Reader είναι μια συσκευή που συνδέεται στο PC (συνήθως σε θύρα usb) και δέχεται το memory stick (μάλλον χρειάζεται και τον αντάπτορα που υπήρχε στη συσκευασία του τηλεφώνου). Μας επιτρέπει να μεταφέρουμε αρχεία από και προς το τηλέφωνο, όπως ακριβώς κάνουμε και με ΒΤ, IRDA ή USB καλώδιο μέσω του τηλεφώνου. Μοναδική διαφορά ότι ο reader μεταφέρει με πολύ ψηλότερες ταχύτητες. Έτσι, αν θέλουμε να μεταφέρουμε μεγάλο όγκο (πχ πολλές φωτογραφίες ή τραγούδια mp3) σαφώς μας εξυπηρετεί.

Είναι σχετικά φτηνός. Ανάλογα με τη μάρκα τύπο, πρέπει να ξεκινάει από τα ~15 ευρώ.

 

28. Πώς μπορώ να κάνω εγκατάσταση παιχνιδιών και εφαρμογών μέσω USB ή card reader?

 

Σώζεις το αρχείο *.jar στο φάκελλο "άλλο" 'η "other" (αν πρόκειται για το stick: Media files\other). Μετά, αφού αποσυνδέσεις το τφ από το usb, επιλέγεις το αρχείο και σε αφήνει να κάνεις εγκατάσταση, μάλιστα σε ρωτάει πού θέλεις να βάλεις συντόμευση, στο games ή στο appz. Προσοχή: Αν το γράψεις στο stick και επιλέξεις εγκατάσταση, εγκαθίσταται εκεί. Αν δεν το θέλεις έτσι, πριν κάνεις εγκατάσταση επιλέγεις το αρχείο και κάνεις "μετακίνηση στο τηλέφωνο" (από το δεξί softkey προσθ>Διαχ.Αρχείου>Μετακ.ΣτοΤηλ). Μετά συνεχίζεις με εγκατάσταση, η οποία πλέον γίνεται στο τφ.

Link to comment
Share on other sites

29. Βρήκα κάποια αρχεία στο Internet που έλεγαν ότι ήταν παιχνίδια συμβατά με το K750i. Αλλά έχουν κατάληξη *.zip ή *.rar. Γιατι?

 

Τα αρχεία εφαρμογών java πρέπει να είναι της μορφής *.jar.

Συχνά όμως στο internet τα βρίσκουμε σε μορφή *.zip ή *.rar (συμπιεσμένα). Σε αυτή την περίπτωση:

Βλέπουμε το περιεχόμενο του αρχείου (θα χρειαστούμε το winzip, το winrar ή κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα).

Αν περιέχει ένα αρχείο *.jar, το αποσυμπιέζουμε και το μεταφέρουμε (το *.jar) στο τφ.

Αν έχει μέσα πολλά μικρά αρχειάκια μορφής *.class και *.png κάνουμε τα εξής:

Σώζουμε το αρχείο κάπου και το κάνουμε rename αλλάζοντας με το χέρι το extension από .rar σε .jar (ίσως, αν δεν φαίνεται το extention, να χρειαστεί να πάμε από τον windows explorer > tools > folder options > view και να ξετσεκάρουμε το "hide extensions for known file types").

Αφού το αρχείο γίνει *.jar, το μεταφέρουμε όπως είναι, ολόκληρο, στο τηλέφωνο και συνεχίζουμε την

εγκατάσταση κανονικά.

 

Απλή μετάφραση:

Αφού σώσουμε το αρχείο κάπου (π.χ. επιφάνεια εργασίας) ανοίγουμε τον windows explorer = εξερεύνηση των windows (ή “Ο υπολογιστής μου”), > Εργαλεία > Επιλογές φακέλων > Προβολή > ξετσεκάρουμε το “απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων”. Μετά πάμε στο αρχείο, δεξι κλίκ > Μετονομασία > Αλλαγή επέκτασης.

 

30. Δεν μπορώ να βρω το τελικό "ς" για τα μηνύματα !! . Μέχρι πόσους χαρακτήρες μπορεί να είναι ένα μήνυμα; (Ευχαριστώ τον memix)

 

Δεν υπάρχει τελικό " ς " στα μηνύματα με multitapping παρά μόνο με την χρήση του Τ9.

(Πατάμε παρατεταμένα τον αστερίσκο " * " όταν είμαστε στα μηνύματα και αλλάζουμε τον τρόπο γραφής απο multitapping σε Τ9 )

 

Ένας εύκολος τρόπος για να βάλουμε το s στο κείμενό μας είναι αυτός:

"Το τελικό "ς" υπάρχει στην προσθήκη συμβόλου (πάνω από την "[" )"

 

Άλλη λύση είναι να αλλάζουμε τον τρόπο γραφής απο Ελληνικά σε Αγγλικά και να χρεισημοποιούμε το Αγγλίκο " s " . (Πατάμε παρατεταμένα την δίεση " # " και αλλάζουμε την γλώσσα γραφής).

 

Ένα μήνυμα μπορεί να είναι μέχρι 160 χαρακτήρες αν δεν έχουμε ενεργοποιήσει την επιλογή " εθνικούς χαρακτήρες ". (Στα μηνύματα στην επιλογή Πρόσθετα/Εθνικοί χαρακτήρες - Μπορούμε να στείλουμε μήνυμα μόνο με κεφαλαία Ελληνικά).

Στην περίπτωση που είναι ενεργοποιημένοι οι εθνικοί χαρακτήρες τότε το μήνυμα θα είναι μέχρι 60 χαρακτήρες. ( Μπορούμε να γράψουμε με πεζά Ελληνικά )

 

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει μετρητής που μας ενημερώνει 20 χαρακτήρες πριν το όριο.

 

31. Πού μπορώ να μάθω περισσότερα για το τηλέφωνό μου;

 

Ακολουθούν αρκετά links με reviews του τηλεφώνου. Τα πιο πολλά είναι πολύ αξιόλογα και δίνουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες, τη χρήση κλπ. Μπορούν να λύσουν πάρα πολλές απορίες, με τον καλύτερο τρόπο. Επίσης, δίνουν δείγματα φωτογραφιών τραβηγμένων από το τηλέφωνο, συχνά και σε αντιπαράθεση με αντίστοιχες άλλων τηλεφώνων ή ψηφιακών μηχανών. Δεν ασχολούνται με θέματα ελληνικών και, λογικά, ό,τι λένε βασίζεται στο αρχικό λογισμικό R1A044. Τα περισσότερα είναι γραμμένα σε αγγλικά.

Είναι αρκετές σελίδες, αλλά προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους κατόχους να μπουν στον κόπο να τις διαβάσουν, εγώ έμαθα από αυτές πολύ περισσότερα από ό,τι έμαθα από το manual!

 

SONY-ERICSSON: http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?...p1 &pid=10242 (ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ)

 

MY-PHONE: http://www.myphone.gr/devices/preview-141.html (ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΝΕΨΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...)

 

MOBILE-REVIEW: http://www.mobile-review.com/review/...-k750-en.shtml (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ REVIEW+ ΠΟΛΛΕΣ SAMPLE PHOTOS ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ ΜΕ SAMSUNG-P750+SAMPLE VIDEOS)

 

MOBILE-BURN: http://www.mobileburn.com/review.jsp...source=HOMETOP (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ REVIEW + ΠΟΛΛΕΣ SAMPLE PHOTOS)

 

GSM-ARENA: http://www.gsmarena.com/sony_ericsso...-review-41.php (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ REVIEW)

 

GSM-ARENA: http://www.gsmarena.com/sony_ericsso...-review-34.php (ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ CAMERA REVIEW - ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΜΕ SE-S700 ΚΑΙ ΝΟΚΙΑ-6630)

 

UNOFFICIAL CLUB: http://k750i.net/index_en.php?p=&type=&n= (FANCLUB)

 

UNOFFICIAL CLUB: http://www.clubsonyericsson.com/en/0...k750i-preview/ (PREVIEW + ΔΙΑΦΟΡΑ)

 

PERSONAL URL: http://k750i.org/index.php?page=links (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΥ FAN)

 

TISCALI: http://home.tiscali.ch/the.night/ (DRM PACKAGER - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ)

 

32. Πώς απενεργοποιείται ο ήχος της κάμερας;

 

Αυτό γίνεται όταν το κινητό μπει σε σιωπηλή λειτουργία. Για να μπει το κινητό σε σιωπηλή λειτουργία στην οθόνη αναμονής κρατάμε πατημένη τη δίεση (ισχύει και στα Vodafone live! κινητά).

 

33. Το κινητό μου δεν κρατάει αποθηκευμένη τη συντόμευση που βάζω κουνώντας δεξιά το joystick. Γιατί;

 

Αυτό είναι πιθανότατα bug του τηλεφώνου. Αυτό συνήθως λύνεται αν μόλις καθορίσουμε την συντόμευση κλείσουμε και ξανα-ανοίξουμε το τηλέφωνο, όμως με την αναβάθμιση του firmware σε R1L, παύει να υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα.

 

34. Trouble Shooting - Γνωστά bugs του τηλεφώνου / λογισμικού:

 

- Ενώ βρισκόμαστε σε προβολή φωτογραφιών, έχουμε εισερχόμενη κλήση. Με το τέλος της κλήσης, το τηλέφωνο κολλάει (για λίγα δευτερόλεπτα ή ακόμα και μόνιμα). Αν δεν επανέλθει μόνο του, θέλει κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας. Αφορά VL-R1C004.

 

- Στην αναμονή (ρολόι screen saver) κολλάει. Επανέρχεται με κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας. Έχει εμφανιστεί σε κάποιες συσκευές με R1Α044. Λύση: Άμεση αναβάθμιση ή επίσκεψη σε service point.

 

- Σε επεξεργασία φωτογραφίας υψηλής ανάλυσης ή προβολής της με "ζόρισμα" (πολλές κινήσεις μαζί) μπορεί να κολλήσει. Για να επανέλθει θέλει κλείσιμο-άνοιγμα ή και αφαίρεση μπαταρίας.

 

- Σε κάποιες περιπτώσεις, μάλλον σε "ζόρισμα", αρχίζει να αναβοσβήνει όλη η οθόνη μαζί σε άσπρο - μαύρο. Δεν δέχεται καμία εντολή, ούτε καν off. Για να επανέλθει θέλει αναγκαστικά αφαίρεση μπαταρίας. Αφορά R1Α044 και VL-R1C004.

 

- Με κλειδωμένο πληκτρολόγιο και handsfree, μπορεί να μην λειτουργεί (από τη 2η κλήση και μετά) το κουμπί του handsfree για φωνητική κλήση. Θέλει ξεκλείδωμα, ή αφαίρεση και επανατοποθέτηση του handsfree.

 

- Με κλειδωμένο πληκτρολόγιο και handsfree, μπορεί σε εισερχόμενη κλήση να μην δίνει στο ακουστικό κανονικό ήχο, αλλά ένα ρυθμικό θόρυβο σαν χτύπημα. Αναγκαστικά, διακοπή της κλήσης και επανάκληση.

 

- Κολλήματα πλήκτρων, κακές επαφές, πορτάκι που ανοίγoντας δεν ενεργοποιεί την camera: Μάλλον προβλήματα μεμονωμένων συσκευών, πιθανώς αφορούν και το hardware. Ώρα για επίσκεψη σε service point?

 

- Το τηλέφωνο δεν βλέπει την κάρτα μνήμης (ξαφνικά, ενώ μέχρι τώρα την έβλεπε κανονικά): Στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για bug, παρά μάλλον για σποραδικό σφάλμα. Αν βγάλουμε και ξαναβάλουμε την κάρτα (δεν χρειάζεται κλείσιμο τηλεφώνου για αυτό), μάλλον θα την δει. Αν όχι έτσι, σίγουρα με κλείσιμο και άνοιγμα του τηλεφώνου. Αν ούτε έτσι, θα πρέπει να δούμε αν για κάποιο λόγο έχει γίνει κάτι κακό στην κάρτα (π.χ. σβήσιμο ή αλλοίωση system αρχείων), ίσως χρειαστεί format (βλέπε και παραπάνω, ερωτ.10) αφού, αν μπορούμε, κάνουμε back up τα αρχεία που έχουμε σε αυτήν (αναγκαστικά, χρησιμοποιώντας card reader). Προσοχή: Το τηλέφωνο, όσο είναι συνδεδεμένο με το PC, δεν βλέπει την κάρτα. Αυτό είναι φυσιολογικό γιατί έχει παραχωρήσει πρόσβασή της στο PC. Θα τη δει μόλις το αποσυνδέσουμε.

 

35. Πού μπορώ να βρω themes, games, εφαρμογές, ήχους, wallpapers κλπ για το κινητό μου;

 

Υπάρχουν αρκετά sites στο δίκτυο που προσφέρουν μεγάλη ποικιλία, και μάλιστα συχνά δωρεάν. Επίσης, αρκετοί φίλοι - μέλη του myphone έχουν φτιάξει θέματα, εφαρμογές κλπ και είναι πολύ αξιόλογα! Λεπτομέρειες στο εξειδικευμένο thread του myphone "Games,applications,and themes για k-750 μονο". Επίσης, υπάρχουν συχνά σχετικά links και στις υπογραφές κάποιων μελών.

 

36. Γιατί όταν τραβάω video σταματάει μόνο του μετά από μερικά δευτερόλεπτα; Πώς μπορώ να τραβήξω video μεγαλύτερης διάρκειας;

 

Στις ρυθμίσεις του video υπάρχει η παράμετρος "τρόπος λήψης". Δίνονται 2 επιλογές: "για MMS" και "υψηλή ποιότητα". Με τη ρύθμιση "για MMS" ισχύει ο περιορισμένος χρόνος των μερικών δευτερολέπτων (λόγω περιορισμών όγκου του MMS).

Αλλά επιλέγοντας "υψηλή ποιότητα" μπορείς να τραβήξεις απεριόριστο χρόνο (όσο χωράει η κάρτα).

 

37. Υπάρχει Java εφαρμογή που να λειτουργεί ως (τηλέ)κοντρόλ;

 

- Όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

38. Διαχείριση αρχείων txt

 

Το τφ ανοίγει και αρχεία txt. Αυτά πρέπει να τα έχεις φτιάξει στο PC, τα αποθηκεύεις στο τφ και μπορείς να τα δεις από αυτό. Το Κ750 τα διαχειρίζεται σαν "ιστοσελίδες". Εδώ δεν υπάρχει περιορισμός μεγέθους (τουλάχιστον σε ό,τι άνοιξα εγώ δεν βρήκα όριο) αλλά δεν τα πάει καλά με ελληνικούς χαρακτήρες και δεν μπορείς να κάνεις edit από το τφ

 

Η λύση στο πρόβλημα (το δοκίμασα με επιτυχία στο Κ700):

1. Γράφω (ή μεταφέρω) το ελληνικό κείμενο στο PC μου στο πρόγραμμα WordPad των Windows

2. Πάω στο Save as και στο εκεί που λέει Save As Type επιλέγω Unicode Text Document. Δίνω ένα όνομα στο αρχείο και πατάω αποθήκευση.

3. Μεταφέρω το αρχείο στο τφ (Στο Κ700 μεταφέρεται στην θέση "Αλλα")

4. Ανοίγω το αρχείο και πλέον τα ελληνικά διαβάζονται κανονικά

 

39. Σύνδεση στο internet με Bluetooth

 

Πληροφορίες για αυτόν τον τρόπο σύνδεσης στο forum του esato:

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=55565 και αναφέρεται στο τ616.

 

Για το w800i με σύνδεση στο pc με το usb καλώδιο της SE και κατόπιν μέσω Bluetooth

(ένα δανεικό Trust BT 120).

Τα βήματα που πρέπει να κάνουμε είναι τα εξής:

 

1. Εγκαθιστούμε το J2ME SDK της Sony Ericsson http://developer.sonyericsson.com μια διαφορετική έκδοση java από αυτή της sun. Θα πρέπει πάντως πριν να είναι ήδη εγκατεστημένη η sdk έκδοση της sun

http://www.sun.com/ C

 

2. Έπειτα δημιουργούμε έναν λογαριασμό δεδομένων στο κινητό:

Ρυθμίσεις -> συνδεσιμότητα -> επικοινωνία δεδομένων ->λογαριασμό δεδομένων -> νέος λογαριασμός -> δεδομένα gprs και του δίνουμε ότι όνομα θέλουμε πχ w800.

 

Διεύθυνση APN όνομα χρήστη και κωδικό δεν βάζουμε τίποτα. Πατάμε αποθήκευση και μετά επεξεργασία, από όλες τις διαθέσιμες ρυθμίσεις τη μόνη που αλλάζουμε είναι διεύθυνση IP όπου βάζουμε την ip του υπολογιστή μας ή αν είμαστε σε δίκτυο τηv ip που μοιράζει το ιντερνετ, την gateway. Αν και μάλλον δεν παίζει ρόλο ούτε και αυτή η ρύθμιση, δουλεύει και με κενή.

 

3. Κατόπιν πάμε να δημιουργήσουμε ένα προφίλ.

ρυθμίσεις internet -> προφίλ internet-> νέο προφίλ βάζουμε όνομα w800 και στο σύνδεση με επιλέγουμε τον λογαριασμό που είχαμε φτιάξει πριν, w800, και πατάμε αποθήκευση.

Στις ρυθμίσεις streaming επιλέγουμε σύνδεση με: w800, όπως και στις ρυθμίσεις java.

Δεν βάζουμε πουθενά proxy.

 

4. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου του, και ελέγχουμε την επικοινωνία με τον υπολογιστή με κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης του κινητού.

 

5. Βρίσκουμε σε ποια θύρα com είναι συνδεδεμένο. Από τις επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ του πίνακα ελέγχου βρίσκουμε το: Sony ericsson w800 usb wmc date modem και το τεστάρουμε ελέγχοντας τα διαγνωστικά του (δε θυμάμαι αν εγκαθίσταται αυτόματα το modem ή με την εγκατάσταση των οδηγών του κινητού)

 

6. Ανοίγουμε την εφαρμογή connection proxy που εγκαταστάθηκε με το J2ME SE (έναρξη -> προγράμματα -> Sony Ericsson -> J2ME SDK -> connection proxy). Ορίζουμε την, εικονική ουσιαστικά, com θύρα που είναι συνδεδεμένο το κινητό, και στην ταχύτητα βάζουμε ότι τιμή θέλουμε. Πατώντας connect θα πρέπει συνδεθεί και να μας εμφανίσει την φωτογραφία του κινητού. Αν δεν δουλέψει αυτό τότε η com θύρα είναι λάθος, ανενεργή ή κάτι τρέχει με το καλώδιο.

 

7. Εφόσον έχει επιτευχθεί η επικοινωνία ανοίγουμε την εφαρμογή Device Explorer (έναρξη -> προγράμματα -> Sony Ericsson -> J2ME SDK -> Device Explorer) αν όλα πάνε καλά θα συνδεθεί με το κινητό και θα εμφανίσει μια δενδροειδής μορφή καταλόγου με τις εφαρμογές java που είναι εγκατεστημένες στη συσκευή.

 

8. Πάμε file και ενεργοποιούμε το serial networking, ουσιαστικά την επιλογή που αναλαμβάνει να δρομολογήσει την (εικονική) σειριακή σύνδεση του κινητού σε σύνδεση tcp/ip. Κλείνουμε το πρόγραμμα και το ξανανοίγουμε για να πάρει την αλλαγή.

 

9. Επόμενο βήμα είναι να εγκαταστήσουμε στο κινητό έναν java html browser. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει η δρομολόγηση και όχι από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές του κινητού. Εγώ χρησιμοποιώ τον mini opera (αυτό πρέπει να είναι ένα link αν και τώρα δε δουλεύει http://blumonkey.org/download/opera-mini.rar) Επίσης η οποιαδήποτε εφαρμογή θα πρέπει να ανοίγεται μέσα από τον Device Explorer για να ισχύει η δρομολόγηση και όχι από το κινητό.

Έστω ότι βρήκαμε τον opera, μπορούμε να τον μεταφέρουμε και εγκαταστήσουμε από το κινητό ή άμεσα από την εφαρμογή, πάμε λοιπόν file -> install και δίνουμε τις διαδρομές για τα 2 αρχεία το jad και το jar και πατάμε install.

*****Αν έχουμε μήνυμα λάθους σε αυτό το σημείο ενώ πριν η επικοινωνία έδειχνε μια χαρά σημαίνει ότι η σειριακή θύρα που έχουμε ορίσει δεν είναι η σωστή άσχετα που στον connection proxy δείχνει ότι έχει βρει το κινητό. Θα πρέπει να ξαναδούμε τη θύρα που αναγράφεται στο μόντεμ Sony ericsson w800 usb wmc date modem.

 

10. Εφόσον η εγκατάσταση είναι επιτυχής ο opera εμφανίζεται πλέον στις εφαρμογές μας. Πατάμε δεξί κλικ start και φορτώνεται στο κινητό.

 

* θα πρέπει να αλλάξουμε την γλώσσα του προγράμματος σε αγγλικά διότι η συγκεκριμένη beta έκδοση που είναι για διανομή στις σκανδιναβικές χώρες έχει Νορβηγικά από προεπιλογή.

 

Εισάγουμε μια διεύθυνση δοκιμαστικά πχ http://www.in.gr μας ρωτάει αν επιτρέπουμε στο κινητό να επικοινωνήσει με το internet του επιτρέπουμε και αν όλα πάνε καλά θα μας εμφανιστεί ο Καραμανλής φάτσα κάρτα ;-)

 

11. Για να επιτευχθεί η επικοινωνία με Bluetooth θα πρέπει να έχουν καταχωρηθεί o υπολογιστής στο μενού οι συσκευές μου να έχουν γίνει pair τα Bluetooth και να υπάρχει επικοινωνία.

Στις επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ θα πρέπει να βλέπουμε τα μοντεμ: Bluetooth modem και Bluetooth fax modem που να σας πω δεν θυμάμαι πως τα εγκατέστησα, νομίζω με απλή προσθήκη μόντεμ ενώ ήμουν στον mobile connection wizard (εφαρμογή του PC suite) τα είχε βρει αυτόματα αλλιώς ίσως χρησιμοποιούν τους drivers του cd*.

Οπότε στον connection proxy βάζουμε com θύρα τη θύρα που έχει το: “Bluetooth modem” σε εμένα είναι η 14. Εφόσον το πρόγραμμα δει το κινητό και επικοινωνεί όλα τα άλλα είναι τα ίδια.

 

Καλό σερφάρισμα!!!!!!

 

40. Οδηγίες εγκατάστασης Opera Mini για το Κ750i

 

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/kyramas/39852o

 

Κατεβάζουμε το ζευγάρι αρχεία που θέλουμε δηλαδή το High Mem ή το Low Mem. Προτείνω το High Mem που το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά στο K750i. Τα αντιγράφουμε στον φάκελο Other στο Memory stick.

 

Από το μενού του τηλεφώνου πάμε στον φάκελο αυτό και επιλέγουμε το JAD (δεν φαίνεται πιο είναι αλλά το βλέπουμε από τις πληροφορίες) για εγκατάσταση στις Εφαρμογές. Τώρα από τις Εφαρμογές επιλέγουμε Opera Mini και αν όλα έχουν πάει καλά τρέχει ο Browser.

 

Ναι, όλα είναι στα Νορβηγικά αλλά αυτό αλλάζει εύκολα.

Πρώτα ένα μικρό μάθημα Νορβηγικής άνευ διδασκάλου:

meny = menu

avbryt=cancel

avslutt = quit

verktøy = tools

hjelp = help

rapporter feil = report bu

innstillinger = settings

historikk = history

startside = homepage

bokmerker = bookmarks

skriv inn adresse = type address

 

Από την αρχική σελίδα επιλέγουμε στο softkey: >Meny – Verktoy – Innstillinger – Sprak – English

 

Μετά επιλέγουμε Lagre (save). Τώρα έχουμε κάνει τον Opera να μιλάει αγγλικά

 

Links

http://www.opera.com/products/mobile/operamini/

http://cellphones.engadget.com/entry/1234000150053901/

http://www.canaljuizdefora.com.br/article.php?sid=926

 

41. Συμβατότητα audio και video formats

 

Audio formats συμβατά:

MP3, MP4, M4A, 3GP(Audio encoded in AAC or AMR), AMR, WAV, G-MIDI (level 1 with 40 voices polyphony).

 

Video formats συμβατά:

Τα Κ750/W800 μπορούν να αναπαραγάγουν 3GP και ΜP4 ενώ καταγράφουν βίντεο μόνο σε 3GP μορφή.

 

42. “Επισκευαστική” αναβάθμιση firmware του K750i

(όταν έχω μικροπρόβλημα με το software του τηλεφώνου μου ή δεν με ικανοποιεί το παρόν firmware)

 

Γίνεται:

α. Σε SE service (σίγουρα δωρεάν εντός εγγύησης)

β. Σε κατάστημα (εκτός εξαιρέσεων... δωρεάν εντός εγγύησης)

γ. Online με SEtool και Davinci (κόστος 10-15€)

δ. Από το σπίτι μέσω online υπηρεσίας αναβάθμισης (τσάμπα)

ε. Από το σπίτι μέσω "εντελώς ανεπίσημων" μεθόδων* και την χρήση του FAR (εντελώς τσάμπα αλλά με σχετικό ρίσκο και εκτεταμένη χρήση H/Y)

*Μην με ρωτήσετε περισσότερα. Ψάξτε στο topic του Κ750 για περισσότερα. Οι λέξη κλειδί είναι FAR.

 

Κατά την προσωπική μου άποψη αν δεν έχετε όρεξη να μπλεχθείτε με το κατ' οίκον "πείραγμα" πεταχτείτε μέχρι το πλησιέστερο SE κατάστημα.

Αν όμως είστε περίεργοι τότε θα κάνετε το K750 σας:

α. να μιλάει ότι γλώσσα θέλετε (και με Τ9),

β. να μην έχει όριο SMS

γ. την camera του να "σιωπά" όταν τραβάτε φωτογραφίες,

δ. κανονικό W800i (transformer δηλαδή)

ε. Με καλύτερο ήχο και κάμερα από το κοινό W800i

στ. Με εκτεταμένες αλλάγές σε εικονίδια και backrounds στο Media player.

ζ. ξανά πάλι πίσω K750i χωρίς επιπτώσεις

η. Να κάνετε backup ότι θέλετε από το τηλέφωνό σας ... ακόμη και java.

και ίσως πολλά ακόμη ... προσεχώς.

 

43. Αναβάθμιση του K750i σε W800i

 

Λοιπόν στο ακόλουθο thread θα βρείτε τον οδηγό ο οποίος αναλυτικά σας δείχνει πως να αναβαθμίσετε το K750i σε W800i. Ο οδηγός είναι στα ελληνικά και ήδη πολλά άτομα αναβάθμισαν ΕΠΙΤΥΧΩΣ τα κινητά τους

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=151950

 

44. Drivers για το K750i

 

Βρίσκονται στο http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?...14033&esi=true

 

45. Κωδικός επαναφοράς ρυθμίσεων για το K750i

Όταν θέλετε να κάνετε επαναφορά ρυθμίσεων και σας ζητάει κωδικό κλειδώματος τηλεφώνου, τότε αυτός είναι 0000 (Αν φυσικά δεν τον έχετε αλλάξει…)

 

46. Tips and tricks για το K750i

 

- Βλέποντας βίντεο στον media player, πιέζοντας μια φορά κάτω το joystick βλέπουμε το βίντεο σε slow motion

 

- Στην λήψη βίντεο πατώντας το 0 αλλάζει το μέγεθος της λήψης. Είτε για αποστολή για MMS (εμφανίζεται εικονίδιο με φάκελο) είτε μεγάλου μεγέθους (εικονίδιο με αστέρι).

 

- Έχοντας ανοίξει ήδη το πορτάκι της φωτογραφικής, ισχύουν τα παρακάτω shortcuts από τα αριθμητικά πλήκτρα:

1 > Ανοίγει το μενού της κάμερας

4 > Ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το μάκρο (χωρίς να μπεις στο μενού)

7 > Ενεργοποιεί / απενεργοποιεί τη νυκτερινή λήψη

* > Ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το φλας (ή, αν το δεις αλλιώς, ανάβει το... φακό)

 

- Στα Κ750 που πωλήθηκαν από το περασμένο φθινόπωρο (2006) και μετά, το zoom στη μεγάλη ανάλυση φωτογραφίας (1632Χ1224) είναι μπλοκαρισμένο. Αυτό δεν έχει να κάνει με το firmware του τηλεφώνου.

Κάποιος όμως που είχε πάρει το κινητό ας πούμε όταν πρωτοβγήκε, αν περάσει νεότερο firmware δεν χάνει τις δυνατότητες του zoom που είναι 4Χ και στη λήψη φωτογραφιών και λήψη video. Το παλιότερο είναι και καλύτερο!!!!

 

- Μπορείτε να έχετε πολλές εφαρμογές java ή άλλες μαζί στο κινητό σας χωρίς να κολλάει και χωρίς να αργεί όταν κάνετε boot. Όλα οφείλονται (καθυστερήσεις, κολλήματα εφαρμογών στα σβησίματα κ.α.) στο ότι όταν μεταφέρουμε μια εφαρμογή στο κινητό αυτό κάνει την εφαρμογή εγκατάσταση.

Για να μην γίνεται εγκατάσταση άμεσα, τα στέλνετε πρώτα στο φάκελο Other του κινητού (Μemory Card) Εκεί τα κρατάει συμπιεσμένα όπως ήταν αρχικά σε μορφή .jar. Το κινητό τρέχει ακαριαία τα πάντα , έχετε όλα τα java στο κινητό σας, και όποτε θέλετε να παίξετε κάτι, απλά πηγαίνετε στο φάκελο Other πατάτε σε μια εφαρμογή και αυτό ΤΟΤΕ κάνει την εγκατάσταση. Έτσι αναλόγως τα κέφια σας κάνετε όποια εγκατάσταση θέλετε και μετά όταν τα τελειώσετε απλά τα σβήνετε από τον φάκελο Games ή Εφαρμογές όπου γίνεται η εγκατάσταση τους.

 

Στο τέλος θέλω να ευχαριστήσω τους χρήστες του φόρουμ που με τις διορθώσεις τους, τις ιδέες τους, τις επισημάνσεις τους και τη βοήθεια τους συνέβαλαν στην τελοιοποίηση ( :p ) αυτού του F.A.Q.

 

Τα υπόλοιπα μηνύματα του thread έχουν μεταφερθεί εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=176682

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

εχω το 660 εδω και λιγο καιρο,λοιπον εκει που μο υπαρουσιαζει προβλημα ειναι μονο οταν το συνδεω με κινητα Nokia,μενει συνδμενο για λιγο και μετα αποσυνδεεται,τι μπορει να φταιει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας Li-ion του τηλεφώνου δεν είναι ακριβή.

 

Συγκεκριμένα:

1)Πριν την πρώτη χρήση του τηλεφώνου φορτίζουμε πλήρως την μπαταρία

δηλ. 4 ώρες(διαβάστε οδηγία στη σελίδα 104 κάτω αριστερά του manual)

2)Ο κανονικός χρόνος φόρτισης της μπαταρίας ειναι (όπως αναφέρεται στο

Κ750 white paper της Sony Ericsson) 2 ώρες.

3)Τη δεύτερη και τρίτη φόρτιση το φορτίζουμε για 4 ώρες.Κατόπιν 2 ώρες.

Περισσότερη φόρτιση δεν προσφέρει τίποτε, μάλλον βλάπτει.

4)Δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να σβήσει μόνο του (ούτε τις 3 πρώτες φορτίσεις) αλλά το φορτίζουμε όταν φτάσει η μπαταρία στο 10% περίπου.

5)Η φόρτιση κατα διαστήματα π.χ. με σύνδεση με το USB καλώδιο δεν βλάπτει

τη μπαταρία.

6)Κλείνοντας το κινητό (όταν δεν το χρειαζόμαστε) ωφελεί τη μπαταρία.

 

(Οι πληροφορίες αυτές προέρχονται από κατασκευαστές μπαταριών λιθίου και

άλλες πηγές στο Internet)

Link to comment
Share on other sites

Τα σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας Li-ion του τηλεφώνου δεν είναι ακριβή.

 

Συγκεκριμένα:

1)Πριν την πρώτη χρήση του τηλεφώνου φορτίζουμε πλήρως την μπαταρία

δηλ. 4 ώρες(διαβάστε οδηγία στη σελίδα 104 κάτω αριστερά του manual)

2)Ο κανονικός χρόνος φόρτισης της μπαταρίας ειναι (όπως αναφέρεται στο

Κ750 white paper της Sony Ericsson) 2 ώρες.

3)Τη δεύτερη και τρίτη φόρτιση το φορτίζουμε για 4 ώρες.Κατόπιν 2 ώρες.

Περισσότερη φόρτιση δεν προσφέρει τίποτε, μάλλον βλάπτει.

4)Δεν αφήνουμε ποτέ το κινητό να σβήσει μόνο του (ούτε τις 3 πρώτες φορτίσεις) αλλά το φορτίζουμε όταν φτάσει η μπαταρία στο 10% περίπου.

5)Η φόρτιση κατα διαστήματα π.χ. με σύνδεση με το USB καλώδιο δεν βλάπτει

τη μπαταρία.

6)Κλείνοντας το κινητό (όταν δεν το χρειαζόμαστε) ωφελεί τη μπαταρία.

 

(Οι πληροφορίες αυτές προέρχονται από κατασκευαστές μπαταριών λιθίου και

άλλες πηγές στο Internet)

 

Έχω πειραματιστεί αρκετά με αυτό και έχοντας την μπαταρία του Ρ800 2,5 χρόνια περίπου, δεν έχει καμμία διαφορά στην απόδοση της τώρα, σε σχέση με την απόδοση που είχε ένα μήνα μετά την αγορά του. Κρατάει 3-4 ημέρες με τηλέφωνα και μηνύματα (όχι μεγάλης διάρκειας, αλλά αυτό γίνεται συνήθως τα τελευταία 2,5 χρόνια με αυτό το κινητό.

 

Είναι πολλές οι απόψεις σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να φορτίζει κανείς την μπαταρία. Σε ένα 8850 της Nokia, έκανα χύμα τις φορτίσεις (συνήθως ο μέσος χρήστης αυτό κάνει). Το φόρτιζα όποτε να είναι (ήταν να πάω κάπου και άσχετα αν ήταν η μισή μπαταρία, εγώ το έβαζα να φορτίζει για να είναι γεμάτο κ.λ.π.) και δεν κράτησε πάνω από χρόνο η μπαταρία (άρχισε τα παλαβά της - έκλεινε μόνο του κλπ).

 

Στο Ρ800 τι κάνω 2,5 χρόνια τώρα:

 

- Τις 3-4 πρώτες φορτίσεις, τις έκανα αφού έκλεισε το κινητό μόνο του (και μετά το φόρτισα κλειστό).

 

- Το αφήνω 1 φορά τον μήνα (αν όχι παραπάνω) να τελειώσει η μπαταρία και να κλείσει μόνη της και μετά το φορτίζω κλειστό.

 

- Ζήτημα είναι να το έχω φορτίσει 4-5 φορές, όταν η μπαταρία του είναι στο 30% π.χ. Περιμένω να πάει κάτω απο το 10%.

 

Με αυτό τον τρόπο βλέπω ότι δεν τραβάει κανένα "ζόρι" μέχρι τώρα η μπαταρία (σαν καινούργια είναι). Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και το Firmware του κινητού (καλύτερη διαχείρηση ενέργειας).

 

Παίζει ρόλο και η μπαταρία προφανώς (δεν είναι όλες ίδιες ή μπορεί να έπεσα σε μπαταρία superman). Καλό είναι, να πειραματιστεί ο καθένας μόνος του με την μπαταρία γιατί ειλικρινά δεν βλέπω κάποιο εργοστασιακό στάνταρ στην διαχείρηση της μπαταρίας.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...