Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερεις κανεις το χρονικο διαστημα για δεματα απο amazon uk??

εξαρτάται από ποια χώρα στέλνεται και με ποιο τρόπο

καπου διαβασα οτι αν εχει τραβηξει τα χρηματα απο το λογαριασμο ειναι δυσκολο να τα παρω

 

αλλα γενικα ο τυπος δεν μου φανηκε απατεωνας αλλα θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω.

 

το μονο που εχω σκεφτει ειναι να επικοινωνησω με τα ελτα και να με βοηθησουν ωστε να μεσολαβησουν στο να ερθει το πακετο στην ελλαδα.

στο συστημα της αντιστοιχη ελτα μαλτα οταν βαζω το κωδικο μου δειχνει το εξης

 

https://docs.google.com/file/d/0BwFzGcq3vSiubXFzQnRfMnQwQ28/edit?usp=sharing

εχω στειλει ενα μηνυμα και στην εταιρια που εχει παραλαβει το δεμα και περιμενω απαντηση.

Ισχύει αυτό που είπα, ό,τι κι αν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι αν εχει τραβηξει τα χρηματα απο το λογαριασμο ειναι δυσκολο να τα παρω

 

αλλα γενικα ο τυπος δεν μου φανηκε απατεωνας αλλα θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω.

 

το μονο που εχω σκεφτει ειναι να επικοινωνησω με τα ελτα και να με βοηθησουν ωστε να μεσολαβησουν στο να ερθει το πακετο στην ελλαδα.

στο συστημα της αντιστοιχη ελτα μαλτα οταν βαζω το κωδικο μου δειχνει το εξης

 

https://docs.google.com/file/d/0BwFzGcq3vSiubXFzQnRfMnQwQ28/edit?usp=sharing

εχω στειλει ενα μηνυμα και στην εταιρια που εχει παραλαβει το δεμα και περιμενω απαντηση.

 

Εσύ κανονικά δεν πρέπει να κάνεις τίποτα αφού δεν φταις.

Αραζεις και περιμένεις.

Αν δεν βρει άκρη ο πωλητής κάνεις dispute και παίρνεις τα λεφτά πίσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει και πλέον λένε ότι με εντολή, τα πακέτα πό Σινγκαπούρη ή Ασία ελέγχονται και τα καθυστερούν επίτηδες στο αεροδρόμιο στο τμήμα ειδικής διαχείρισης;
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει ένα τηλέφωνο από Merimobiles (αποστολή EMS) και απο παρασκευή στο track του ΕΛΤΑ δείχνει οτι είναι στο τελωνίο.

Τόσο πολύ χρόνο κάνει;Kανονικά με EMS θα έπρεπε να το έχω παραλάβει σήμερα.

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγείλει ένα τηλέφωνο από Merimobiles (αποστολή EMS) και απο παρασκευή στο track του ΕΛΤΑ δείχνει οτι είναι στο τελωνίο.

Τόσο πολύ χρόνο κάνει;Kανονικά με EMS θα έπρεπε να το έχω παραλάβει σήμερα.

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

μην ανησυχείς. Μπορεί να ξεχάστηκε στο τελωνειο, εμένα το χαν ξεχάσει και μια βδομάδα κάποτε..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να παω στο τοπικο ταχυδρομειο να παραλαβω το δεμα μου?

 

29/4/2013 10:55:45 π.μ. ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

30/4/2013 12:31:26 π.μ. `Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ονομα πολης Αποδοχή

 

30/4/2013 6:41:18 π.μ. `ονομα πολης (ΜΔ) Αποδοχή

 

30/4/2013 7:43:36 π.μ. `ονομα πολης (ΜΔ) Προς Επίδοση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

To πακέτο μου προχώρησε τελικά σήμερα και από το τελωνείο πέρασε στο ΚΔΤ.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 30-04-2013 16:41 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Το ερώτημα μου είναι , επειδή ετοιμάζομαι για ταξίδι αύριο,υπάρχει περίπτωση να έχει φτάσει μέχρι Αλεξανδρούπολη αύριο ή μεθαύριο;

Aν είναι να αναβάλλω το ταξίδι για μια μέρα ή να το αφήσω στα ΕΛΤΑ μέχρι να γυρίσω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να παω στο τοπικο ταχυδρομειο να παραλαβω το δεμα μου?

 

29/4/2013 10:55:45 π.μ. ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

30/4/2013 12:31:26 π.μ. `Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ονομα πολης Αποδοχή

 

30/4/2013 6:41:18 π.μ. `ονομα πολης (ΜΔ) Αποδοχή

 

30/4/2013 7:43:36 π.μ. `ονομα πολης (ΜΔ) Προς Επίδοση

μην φοβασαι, δεν θα ρθει κανεις στη πόλη σου να ψάξει ένα ενα τα κουδούνια για το ονομα Karthan:lol:

Link to comment
Share on other sites

μην φοβασαι, δεν θα ρθει κανεις στη πόλη σου να ψάξει ένα ενα τα κουδούνια για το ονομα Karthan:lol:

:lol::lol:

 

Τελικα ηρθε χαρτακι στο σπιτι να παω αυριο μετα της 10 να παραλαβω :D

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

τα ελτα πορτα πορτα ειανι ανοιχτα σημερα;

ναι, όπως και τα ταχυδρομεια. την τρίτη θα ναι κλειστά

Link to comment
Share on other sites

Scan Location Description Delivery Status

 

30/4/2013 2:10:03 μ.μ. ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

1/5/2013 3:34:24 π.μ. ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

 

Αυτό τι σημαίνει? Υπαρχει καμια πιθανότητα να το παραλάβω μέχρι αύριο μεσημέρι??

Link to comment
Share on other sites

Scan Location Description Delivery Status

 

30/4/2013 2:10:03 μ.μ. ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

1/5/2013 3:34:24 π.μ. ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

 

Αυτό τι σημαίνει? Υπαρχει καμια πιθανότητα να το παραλάβω μέχρι αύριο μεσημέρι??

 

30/4: Ηταν στο Κέντρο Διαλογής του Βενιζέλου. Εκεί όπου τα ξεσκαρτάρουν ποιο πάει πού, σε όλη την επικράτεια

1/5: Ηταν στο Κέντρο Διαλογής της Αθήνας. Εκεί όπου τα ξεσκαρτάρουν ποιο πάει πού, στα κατά τόπους ταχυδρομεία και ταχυδρομικά πρακτορεία της Αττικής. Σήμερα, ίσως και τώρα που μιλάμε, θα πηγαίνει στο Κέντρο ΔΙΑΝΟΜΗΣ και όχι πλέον Διαλογής της περιοχής σου.

2/5: Θα πρέπει να είναι είτε στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, είτε στο κέντρο διανομής της περιοχής που καλύπτει. Να είσαι stand by για τον ταχυδρόμο γιατί πολλές φορές (ειδικά εδώ Θεσσαλονίκη) δεν τα έχουν μαζί κι απλά αφήνουν ειδοποίηση. Αν έρθει και απλά σου αφήσει ειδοποίηση, ρώτα τον σε ποιο κέντρο (ΚΔΑ) έχουν το δέμα, γιατί πρέπει να το παραλάβεις ΣΗΜΕΡΑ (αύριο θα το πεις αυτό!). Αν σου πει, πας εκεί ΠΡΙΝ ΤΙΣ 2 το μεσημέρι, τους δίνεις το χαρτάκι, και στο παραδίδουν.

 

Γενικά εδώ πάνω μας το κάνουν τακτικά. Εμάς το Κέντρο Διανομής Αλληλογραφίας της περιοχής μου είναι αυτό που κάνει τη ζημιά. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.... Δίνει στα ΕΛΤΑ την ειδοποίηση πως κάτι ήρθε τη Δευτέρα. Τα ΕΛΤΑ μας φέρνουν την ειδοποίηση τη Δευτέρα πριν το μεσημέρι, και γράφει παραλαβή από το κατάστημα την επόμενη εργάσιμη μετά τις 10:00, τις άλλες ημέρες 07:30 - 14:30. Το ΚΔΑ στις 15:00 της Δευτέρας, στέλνει τα συστημένα και τα δέματα στα κατά τόπους καταστήματα ΕΛΤΑ (πχ στης Τριανδρίας για μένα), και την Τρίτη, μετά τις 10, μπορώ να πάω να το πάρω. ΑΝ πάω πιο νωρίς, μου λένε πως δεν έχει γίνει ο διαχωρισμός! ΑΝ πάω πιο αργά, όλα κομπλέ!! Αλλά το έχουν παραλάβει 17 ώρες πριν στο ταχυδρομείο, ε... Δημόσιο!! ΑΝ τώρα με το που μου φέρει την ειδοποίηση, εγώ πάω στο ΚΔΑ, πάω την απόδειξη στον προϊστάμενο μαζί με την ταυτότητά μου, και το παραλαμβάνω από εκεί μέχρι και 22 ώρες νωρίτερα από το "κανονικό", επειδή οι ταχυδρόμοι δεν κουβαλάνε δέματα άνω των 600 γραμμαρίων.....

 

Καλώς ήρθες στον κόσμο των ΕΛΤΑ! Μια ευγενική χορηγία, ενός που πόνεσε, έμαθε, και τα έκοψε :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Νά σαι καλά φίλε Αριστείδη!! ελπίζω να τα καταφέρω να το παραλάβω αύριο γιατί φεύγω απογευματάκι για εκτός Αθήνας!! Δλδ την επόμενη φορά πως μου προτείνεις να παραγγείλω?
Link to comment
Share on other sites

Νά σαι καλά φίλε Αριστείδη!! ελπίζω να τα καταφέρω να το παραλάβω αύριο γιατί φεύγω απογευματάκι για εκτός Αθήνας!! Δλδ την επόμενη φορά πως μου προτείνεις να παραγγείλω?

 

EMS ή ΕΛΤΑ αναγκαστικά αν είναι από εξωτερικό. Εκτός αν σου περισσεύουν τα €€€€ για να παραγγέλνεις και να ζητάς αποστολή με DHL/UPS και άλλες τέτοιες μεταφορικές. Από εντός Ελλάδας, αν είναι να πληρώνεις 5€ για αποστολή και να σου βγαίνει η ψυχή, κοντά στα λεφτά αυτά παίζουν ήδη και κούριερ εταιρίες :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας, αν γνωρίζετε. Έχω παραγγείλει κάτι ντραμς από thomman παρέα με σκαμπό και ακουστικά. Το status στην DHL και για τα 2 πακέτα είναι:

 

The shipment has arrived in the destination country

Next step - The shipment is being transported to the delivery depot

 

στο tracking των ΕΛΤΑ Courier το status είναι:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

αλλά για το ένα πακέτο, το άλλο είναι χωρίς άφιξη. Τι σημαίνει αυτό? Απλά αργεί να πάρει μπρος το σύστημα? Επίσης, ποια είναι τα επόμενα στάδια, μέχρι να τα παραλάβω? Μένω Ζάκυνθο.

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει ένα δέμα από σλοβακία 50 ευρώ και στο site εντοπισμού της σλοβακίας μου λέει

 

25.04.2013

10:02 Item posted at post office Bratislava 43, Borská 1, 84104 Bratislava

 

25.04.2013

18:02 Item in transit

 

26.04.2013

01:45 Departure from Outward Office of Exchange

 

28.04.2013

23:55 Arrival at Inward Office of Exchange

 

 

 

και στο site της ελτα μου λέει

 

 

Δευτέρα, 29 Απριλίου 2013, 4:28:10 πμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

τi γίνεται ? μπορεί να μου πει καπιος? που είναι το δέμα μου? έχει περάσει από τελωνείο? ποτέ θα είναι στο ταχυδρομειο μου? μου έρχεται ιδοποιηση ότι έχει έρθει για να πάω να το πάρω?

Link to comment
Share on other sites

[...]

τi γίνεται ? μπορεί να μου πει καπιος? που είναι το δέμα μου? έχει περάσει από τελωνείο? ποτέ θα είναι στο ταχυδρομειο μου? μου έρχεται ιδοποιηση ότι έχει έρθει για να πάω να το πάρω?

στις 29-4 ήταν στο Κέντρο Διαλογής του αεροδρομίου, φυσικά δεν πέρασε τελωνείο. Λόγω των γιορτών μάλλον έχει καθυστερήσει. Πάρε ένα τηλέφωνο στα ελτα, αν και λογικά όταν φτάσει στη διανομή της περιοχής σου θα σου ρθει ειδοποιητήριο

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απαγορεύονται τα greeklish. Τέτοιου είδους posts διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

ναι, όπως και τα ταχυδρομεια. την τρίτη θα ναι κλειστά

 

:wacko: - εκαναν μεταφορα της αργιας μονο που ο εδω ταχυδρομος "κολλησε" φαινεται και την Μ.Πεμπτη-Μ.Παρασκευη σαν αδεια [ή με αλλο τροπο] και δεν μοιραζε, περιμενα μεσω USPS απο αμερικη μεσα στην Μ.Εβδομαδα αλλα τελικα το παρελαβα σημερα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει παραλάβει κανείς από κίνα με 4PX; Έχω έναν κωδικό αλλά έχει την μορφή DC με 14 νούμερα στο κατόπι, κάτι που το ΕΛΤΑ αναγνωρίζει ως λάθος κωδικό. Με ποια ελληνική ταχυμεταφορική συνεργάζονται;
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά την ακούω.

Πάντα με China Post, Singapore Post και EMS επιλέγω για αγορές από Κίνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει παραλάβει κανείς από κίνα με 4PX; Έχω έναν κωδικό αλλά έχει την μορφή DC με 14 νούμερα στο κατόπι, κάτι που το ΕΛΤΑ αναγνωρίζει ως λάθος κωδικό. Με ποια ελληνική ταχυμεταφορική συνεργάζονται;

http://www.expresstracking.org/4px/

Δεν ξέρω πως έρχεται στην ελλάδα, θα μάθεις όταν έρθει

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ για λάθος κωδικό το βγάζει. Μόνο το δικό τους σάιτ en.4px.com τον αναγνωρίζει σωστό και αναγράφει RECEIVED AT DESTINATION TRANSIT CENTRE . Από κει και πέρα καμία πληροφόρηση.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.Εχω παραγγηλει στις 3 Μαιου ενα sumsung galaxy s3 απο αμερικη me usps priority flat rate mail.Ξερει κανεις ποσο θα κανει να ερθει ελλαδα και αν θα περασει τελωνειο.O πωλητης το εστειλε ως gift με αξια 40 δολλαρια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...