Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό με την dhl που μπορείς να το παραλαβεις απο όπου θες είναι φοβερό!!

 

Έτσι όπως το γράφεις, γενικά, μπορει να καταλάβει αυτός που μένει στη Φλώρινα ή στην Κάρπαθο ότι έχει εναλλακτικούς τρόπους παραλαβής.

Αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στα σημεία που έχει καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου έκανε refund σήμερα η Amazon.de γιατί δεν ήλθε στις 29/05.Μου ζήτησαν περiθώριο μέχρι χθες και σήμερα έγινε το refund.Eτσι το παρήγγειλα ατάκα από τη Φινλανδία.

Οσον αφορά στο άλλο μπιχλιμπίδι των 15€ από την Amazon.co.uk,αφού είχα στείλει μήνυμα στον πωλητή εδώ και ένα μήνα,και δεν είδα φως,προσπάθησα πάλι,και μου είπαν ότι επειδή η παραγγελία είναι παλιά δεν δικαιούμαι refund.To δέμα θα έπρεπε να είναι εδώ μέχρι τις 28/02.Αρα με φτύσανε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

τα γερμανικά ταχυδρομεία deutch post dhl ποσο κανουν περιπου απο γερμανια ελλαδα απλος φακελος?

 

 

Αν στείλεις απο Κρήτη Γερμανία απλο ταχυδρομείο πάει στον παραλήπτη σε 5-7 μέρες το αντίστροφο και 14.Το πρόβλημα είναι τουλάχιστον για την Κρήτη η διαλογή.

Στην Ηπειρωτική Ελλάδα θα ειναι καλύτερα πιστευω τα πράγματα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Από ευρωπαϊκή αποθήκη DE του TomTop έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα? Είναι ΟΚ ή θα φάμε καμία πιστολιά από το μαγαζί? Γιατί είχα ακούσει διάφορα παλαιότερα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από ευρωπαϊκή αποθήκη DE του TomTop έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα? Είναι ΟΚ ή θα φάμε καμία πιστολιά από το μαγαζί? Γιατί είχα ακούσει διάφορα παλαιότερα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Paypal και δεν σε νοιάζει τίποτα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την dhl που μπορείς να το παραλαβεις απο όπου θες είναι φοβερό!!

 

:blink: - οπου του πεις στο φερνουν (εκτος αν εισαι εν κινησει στην εθνικη αρα πρεπει να χρησιμοποιησουν ελικοπτερο) εχω δει DHL-FEDEX-UPS να το φερνουν εκει που γραφει,να μην βρισκουν τον εξυπνη και στο κινητο που την παιρνουν και να τους λεει του στυλ ''α,δεν ειμαι εκει εφυγα ειμαι 3-4 στενα πιο κατω στο σπιτι ενος φιλου'' και να του λεει το παιδι ΟΚ θα σας το φερουμε εκει αλλα σε λιγη ωρα γιατι πρεπε να παραδωσω τα υπολοιπα που εχω στο προγραμμα και με αυτοκινητο παρακαλω να κανει κυκλους ολοκληρους.

 

Για πηγαινε Elta-courier να δεις μαυρο χαλι (!) εχουν ξεπερασει ως και την ACS ακομη,οποτε μου στελνει μαγαζι μεσω αυτων λεω μεσα μου ''ωχ,παλι θα πρεπει να παω να το παρω εγω'' γιατι ειναι κηδειες στο να τα βγαλουν απο το φορτηγο-σκαναρουν-ταξινομησουν και μετα στο περιμενε να βγει για διανομη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ελτα κουριερ παιζει να ειναι απ τις πιο αξιοπιστες μεταφορικες.

προχτες με καλεσαν, ημουν δουλεια(~5χλμ μακρυα), και προτεινε ο κουριερ να περασει να αφησει το δεμα :lol: προφανως δε γινοταν και ετσι του ειπα οτι θα περασω απ το καταστημα να το παρω. ετσι και εγινε

Link to comment
Share on other sites

ελτα κουριερ παιζει να ειναι απ τις πιο αξιοπιστες μεταφορικες.

προχτες με καλεσαν, ημουν δουλεια(~5χλμ μακρυα), και προτεινε ο κουριερ να περασει να αφησει το δεμα :lol: προφανως δε γινοταν και ετσι του ειπα οτι θα περασω απ το καταστημα να το παρω. ετσι και εγινε

Τζοκερ να παιξεις.

Δεν νομιζω να εχει συμβει σε αλλον κατι τετοιο.

Η εβαλαν μυαλο στον αντιπροσωπο της περιοχης σου, η επεσες στην περιπτωση του διανομεα.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον Εύοσμο ειμαι, ποτέ δεν είχα θέμα με το κατάστημα στην εθνικής Αντιστάσεως.

Έστειλα και παρέλαβα αρκετές φορές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλικό Amazon και τελικά αυτοί το έστειλαν από Γερμανία 30/5 με αριθμό αποστολής που ξεκινάει από CR... και τελειώνει σε DE.

Όπου κ αν βάλω τον αριθμό δεν εμφανίζει πουθενά την διαδρομή του ούτε καν στο δικό τους site DHL packet. Γενικά έτσι λειτουργεί το ταχυδρομείο τους; Στην εφαρμογή της Amazon μου εμφανίζει ότι καθυστέρησε η παράδοση και θα πρέπει να απευθυνθώ στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά οκ θα περιμένω λέω μια εβδομάδα ακόμη. Εδώ έχω παραγγελία από AliExpress από 24/3 και ακόμη την περιμένω..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλικό Amazon και τελικά αυτοί το έστειλαν από Γερμανία 30/5 με αριθμό αποστολής που ξεκινάει από CR... και τελειώνει σε DE.

Όπου κ αν βάλω τον αριθμό δεν εμφανίζει πουθενά την διαδρομή του ούτε καν στο δικό τους site DHL packet. Γενικά έτσι λειτουργεί το ταχυδρομείο τους; Στην εφαρμογή της Amazon μου εμφανίζει ότι καθυστέρησε η παράδοση και θα πρέπει να απευθυνθώ στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά οκ θα περιμένω λέω μια εβδομάδα ακόμη. Εδώ έχω παραγγελία από AliExpress από 24/3 και ακόμη την περιμένω..

 

από ali εχω δέματα απο 20/03 και κανένα από αυτά δεν έχει περάσει καν scan στην ελλαδα (λογικά στα conteiner ειναι παρατημένα στα τελωνεία και δεν έχουν κόσμο όπως ακούω)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα φάνηκε οτι Σάββατο φορτώθηκε για διανομή όμως ούτε κανείς φάνηκε απο το σπίτι ούτε καν με πήραν τηλ.Υποθέτω οτι Σαββατο δουλεύουν και λιγότερες ώρες δεν πρόλαβε να παραδόσει και γυρισε το πακέτο πίσω.Σήμερα δέν δούλευαν λογικά αυριο δεν πρέπει να το φέρει;

87145f058ef7ceab2b69e365cc3140a8.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλικό Amazon και τελικά αυτοί το έστειλαν από Γερμανία 30/5 με αριθμό αποστολής που ξεκινάει από CR... και τελειώνει σε DE.

Όπου κ αν βάλω τον αριθμό δεν εμφανίζει πουθενά την διαδρομή του ούτε καν στο δικό τους site DHL packet. Γενικά έτσι λειτουργεί το ταχυδρομείο τους; Στην εφαρμογή της Amazon μου εμφανίζει ότι καθυστέρησε η παράδοση και θα πρέπει να απευθυνθώ στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά οκ θα περιμένω λέω μια εβδομάδα ακόμη. Εδώ έχω παραγγελία από AliExpress από 24/3 και ακόμη την περιμένω..

 

Και εμένα το ίδιο από Amazon.de το τρακινγκ δεν υπάρχει πουθενά.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο από Amazon.de το τρακινγκ δεν υπάρχει πουθενά.

 

ΕΛΤΑ κούριερ τα φέρνουν, μπαίνουν Ελλάδα και παίρνουν καινούργιο τράκινγκ

 

εγώ έχω πάρει 2 μέχρι στιγμής (amazon.de), προετοιμάσου για αρκετή καθυστέρηση

 

τώρα περιμένω άλλο 1 από amazon.de , με αποστολή 15 Μαΐου, ακόμα τπτ

έχω την επιλογή για refund, αλλά θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή, μήπως και έρθει

 

πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ να ρωτήσω και με αναμονή 20+ λεπτά δεν απαντάει κανείς (λίγο πριν γράψω όλο αυτό)

 

 

Στείλτα με Courier ή DHL που είναι είναι πιο φτηνά...

 

Κούλη θέλατε..

 

όλες οι τιμές είναι πιο παλαβές από τα ΕΛΤΑ που όντως έχουν γίνει πανάκριβα και δεν μπορείς να στείλεις πράγματα πλέον

έχεις να προτείνεις κάποια εταιρεία; π.χ κοίταγα speedex τιμοκατάλογο εξωτερικού και οι τιμές είναι εξωπραγματικές

 

μήπως πρέπει να φτιαχτεί ένα sticky για τιμές που δίνουν οι εταιρείες για αποστολές εξωτερικού

Edited by stratos11
Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει με τα Αμαζον και Γερμανίας και Αγγλίας.Η .de μου έκανε refund,και η co.uk θα μου κάνει τώρα.Αντιθέτως,από Φινλανδία που παρήγγειλα κάτι, ήλθε μια χαρά.Αλλά δεν πέρασε από ΕΛΤΑ,ήλθε με κούριερ τελικά.

Το κακό είναι ότι όλο και περιμένω κάτι ψιλοπράματα από το .de.Πιστεύω να μην καταλήξουν σε refund και αυτά...

Τώρα περιμένω 2 δέματα από την Τσεχία.Το ένα έχει καθυθστερήσει,γιάτι έχουν περάσει 12 μέρες,το άλλο δεν ξέρω,γιατί χθες το παρήγγειλα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει με τα Αμαζον και Γερμανίας και Αγγλίας.Η .de μου έκανε refund,και η co.uk θα μου κάνει τώρα.Αντιθέτως,από Φινλανδία που παρήγγειλα κάτι, ήλθε μια χαρά.Αλλά δεν πέρασε από ΕΛΤΑ,ήλθε με κούριερ τελικά.

Το κακό είναι ότι όλο και περιμένω κάτι ψιλοπράματα από το .de.Πιστεύω να μην καταλήξουν σε refund και αυτά...

Τώρα περιμένω 2 δέματα από την Τσεχία.Το ένα έχει καθυθστερήσει,γιάτι έχουν περάσει 12 μέρες,το άλλο δεν ξέρω,γιατί χθες το παρήγγειλα.

 

Το τρακινγκ του .de έλεγε κανόνιικα ότι ταξίδευε.?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ κούριερ τα φέρνουν, μπαίνουν Ελλάδα και παίρνουν καινούργιο τράκινγκ

 

εγώ έχω πάρει 2 μέχρι στιγμής (amazon.de), προετοιμάσου για αρκετή καθυστέρηση

 

τώρα περιμένω άλλο 1 από amazon.de , με αποστολή 15 Μαΐου, ακόμα τπτ

έχω την επιλογή για refund, αλλά θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή, μήπως και έρθει

 

πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ να ρωτήσω και με αναμονή 20+ λεπτά δεν απαντάει κανείς (λίγο πριν γράψω όλο αυτό)

 

Απ' όσο ξέρω υπάρχει τηλεφωνικός αριθμός που τους δίνεις το tracking number και σου δίνουν το νέο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από όπου θες? Δηλαδή???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

από την χαρά μου το έγραψα βιαστικά.

η dhl συνεργάζεται με κάποια βενζινάδικα και μίνι μάρκετ και μπορείς να τα παραλαβεις από εκεί ανάλογα με το ωράριο τους.Εγω προσωπικά πήγα μόλις σχόλασα 21:30 η ώρα και το πήρα το πακέτο.Δυστυχως αυτό ισχύει μόνο στις μεγάλες πόλεις

Edited by vladim
Link to comment
Share on other sites

 

όλες οι τιμές είναι πιο παλαβές από τα ΕΛΤΑ που όντως έχουν γίνει πανάκριβα και δεν μπορείς να στείλεις πράγματα πλέον

έχεις να προτείνεις κάποια εταιρεία; π.χ κοίταγα speedex τιμοκατάλογο εξωτερικού και οι τιμές είναι εξωπραγματικές

 

μήπως πρέπει να φτιαχτεί ένα sticky για τιμές που δίνουν οι εταιρείες για αποστολές εξωτερικού

 

Οι κούριερ για εξωτερικό πάντα πανάκριβες ήταν. Δεν γίνεται να τις συγκρίνεις με ΕΛΤΑ που κάνει ένα χρόνο. Η speedex νομίζω συνεργάζεται με DHL και η γενική με ups

Link to comment
Share on other sites

:worry: - για να λεμε και του στραβου το δικιο,κανω παραγγελια απο τρικαλα εξαρτηματακι που εκανε 6 ευρω και μου λενε στο τηλεφωνο μεταφορικη 7 ευρω αντικαταβολη με Elta-Courier, λεω ΟΚ στειλτε το και απο μεσα μου ''ωχ καταλαβα θα κανει καμια εβδομαδα''

χτυπαει το τηλεφωνο σε 2 μερες ''γενικη ταχυδρομικη 6 + μεταφορικα συν 8 η αντικαταβολη συνολο 21 ευρω'' και μενω καγκελο (!) μου κοστισε ο κουκος αηδονι αναθεμα την ωρα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παραγγείλατε από Amazon.de και πήρατε άριθμο αποστολ.CR.....de να ξέρετε ότι δεν είναι τρακινγκ απλα αριθμός αποστολής είναι σε περίπτωση απώλειας.Επισηςαμα τους πιέσετε κάνουν refund τα εξοδα αποστολής .

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ περιμένω απο Αγγλια με Royal ένα συστημένο απο 30/5.

Ξέρει κανείς ποσο καιρό θέλει αυτές τις μέρες να φτάσει κάτι Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα κατι τακακια για το ποδηλατο απο Αγγλια τελη απριλιου. Το tracking εδειξε πως ξεκινησε η αποστολη, αλλα εφυγε 1 μηνα μετα απο Αγγλια και εφτασε 11 Ιουνιου. Δηλαδη κοντα δυο μηνες

 

uk.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ περιμένω απο Αγγλια με Royal ένα συστημένο απο 30/5.

Ξέρει κανείς ποσο καιρό θέλει αυτές τις μέρες να φτάσει κάτι Ελλάδα?

 

Κανείς δεν ξέρει.Εμένα μου κάνανε refund μετά από 3 μήνες.Τώρα περιμένω από Τσεχία που έφυγε στις 28/05 και πήρα χθες τηλ. στα ΕΛΤΑ .Μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέαν και ότι ο ιός και τα δρομολόγια και καλά κρασά...Βλέπεις λυπήθηκα να δώσω κάποιο δεκάρικο για κούριερ,και τώρα περιμένω...

Τελικά,ή σταματάμε να αγοράζουμε απ' έξω,ή,τουλάχιστον από την ΕΕ,να διαλέγουμε γρήγορη παράδοση με κούριερ,που δεν περνάει από τα ΕΛΤΑ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...