Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κωδικός Αντικειμένου: LT6834xxxx6NL

27/5/2021, 08:40 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

27/5/2021, 04:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/5/2021, 04:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/5/2021, 16:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/5/2021, 14:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/4/2021, 06:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Θαυμα θαυμα παιδια απο Κινα και PostNL:happy:

Ηταν 4 τα δεματακια που περιμενω και αυτο ηταν καπου στη μεση, εχω καποια που εφτασαν λιγες μερες πριν και τα αλλα λιγες μερες μετα. Λογικα καποιος σκισμενος σάκος; Αυτο που ελεγε και ο Αγγελος.

 

Να μη λεμε μονο τα ασχημα, ας λεμε και τα καλα!:D

Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 Αυτό LG675769411GB που είναι δύο USB απο Αγγλια?

Το βλέπω άγαλμα χωρίς updates, δε μου έχει ξανατύχει ποτέ :ninja:

 

Άγγελε είσαι "Άγγελος" btw :D

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: LT6834xxxx6NL

27/5/2021, 08:40 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

27/5/2021, 04:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/5/2021, 04:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/5/2021, 16:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/5/2021, 14:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/4/2021, 06:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Θαυμα θαυμα παιδια απο Κινα και PostNL:happy:

Ηταν 4 τα δεματακια που περιμενω και αυτο ηταν καπου στη μεση, εχω καποια που εφτασαν λιγες μερες πριν και τα αλλα λιγες μερες μετα. Λογικα καποιος σκισμενος σάκος; Αυτο που ελεγε και ο Αγγελος.

 

Να μη λεμε μονο τα ασχημα, ας λεμε και τα καλα!:D

 

Τυχερός είσαι. Όπως φαίνεται ξεμπλοκαρει το σύστημα σιγά σιγά. Σε εμένα δύο που φτάσαμε αεροδρόμιο στις 24/4 το ένα ξεκόλλησε χθες και το άλλο περιμένω. Θα ξεκολλήσει και αυτό που θα πάει. Ο άγγελος έπεσε μέσα. Να ναι καλά το παλικάρι που μας εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε πραγματικά είσαι από τα μέλη που προσφέρεις με την παρουσία σου στο φόρουμ. Σε ευχαριστούμε θα μπορούσες να είσαι σε μια άκρη και να τρώς ποπ κόρν βλέποντας τι τρέχει αλλά δεν είσαι από αυτό το είδος ανθρώπου. Ας πάμε στο προκείμενο. Αυτό το tracking number έχει κολλήσει , LT664255645NL και δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να πάει λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

...Ένα άλλο παράξενο - παράλογο που έχω, είναι αυτό της φωτογραφίας, η τελευταία κατάσταση κάτω κάτω:

 

21/5/21 00:21 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΤΣΕΧΙΑ

 

Γιατί επιστρέφει και γιατί Τσεχία; Από Κίνα είναι.... Επίσης, δεν ήρθε ποτέ στην πόλη καν, όχι σπίτι!!

 

Τι κάνω τώρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2088b98fb7e5781209442fc451853b78.jpg

 

Παιδιά για αυτό το δέμα καμία ιδέα; Τι κάνω τώρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και λιγο διαβασμα εδώ με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι παίζει να έκανα μεγάλη βλακεία.

Λοιπον, πριν κανα δυο βδομαδες ένα φιλαράκι απο Αγγλία μου έστειλε ένα κινητό μεγάλης αξίας (iphone στο κουτι του) και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Υπάρχει περίπτωση να ανοιξουν το δεμα ?

 

2. Ποσο θα περιμένω περίπου να περάσει το τελωνείο εάν έφτασε στις 20/5 αεροδρόμιο? κανα μήνα?

(edit : διάβασα το post του @angelos32 και υπολογίζω 15 Ιουλίου στην χειρότερη , μόνο το πρώτο ερώτημα έχω τώρα)

 

Σας ευχαριστώ πολύ αμα ήξερα την ύπαρξη της ομαδάς πριν κανα μήνα θα χα σωθεί

Edited by j123
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι δεματάκια, λίγο ως πολύ καθυστερημένα. Τζαμάκια και 1 θήκη ευτελούς αξίας. Πόσο θα περιμένω ακόμα? Το ένα έκλεισε δίμηνο γτχτς 8a0b779b33a990688221039f14938327.jpg321accbb440d8e146fc21be1baa42e62.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και λιγο διαβασμα εδώ με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι παίζει να έκανα μεγάλη βλακεία.

Λοιπον, πριν κανα δυο βδομαδες ένα φιλαράκι απο Αγγλία μου έστειλε ένα κινητό μεγάλης αξίας (iphone στο κουτι του) και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Υπάρχει περίπτωση να ανοιξουν το δεμα ?

 

2. Ποσο θα περιμένω περίπου να περάσει το τελωνείο εάν έφτασε στις 20/5 αεροδρόμιο? κανα μήνα?

(edit : διάβασα το post του @angelos32 και υπολογίζω 15 Ιουλίου στην χειρότερη , μόνο το πρώτο ερώτημα έχω τώρα)

 

Σας ευχαριστώ πολύ αμα ήξερα την ύπαρξη της ομαδάς πριν κανα μήνα θα χα σωθεί

 

Δεν ξακαθαρίζεις αν στο έστειλε μαγαζί ή ο φίλος σου και ποιος έχει συμπληρώσει τα δηλωτικά (αποστολέας, αξία κλπ).

Λίγο απίθανο να ανοίξουν το δέμα, αλλά σχεδόν σίγουρο ότι θα σταματήσει στο τελωνείο αφού η Αγγλία είναι τρίτη χώρα. Όταν γίνει αυτό θα ειδοποιηθείς από το ΓΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε πραγματικά είσαι από τα μέλη που προσφέρεις με την παρουσία σου στο φόρουμ. Σε ευχαριστούμε θα μπορούσες να είσαι σε μια άκρη και να τρώς ποπ κόρν βλέποντας τι τρέχει αλλά δεν είσαι από αυτό το είδος ανθρώπου. Ας πάμε στο προκείμενο. Αυτό το tracking number έχει κολλήσει , LT664255645NL και δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να πάει λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δεν βλέπω κάτι το περίεργο, postNL είναι οπότε καθυστερεί να μπαίνει τελωνείο έχω και εγώ μάλιστα ένα postnl που έχει φτάσει αεροδρόμιο την ίδια μέρα με εσένα και είναι ακόμα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι το περίεργο, postNL είναι οπότε καθυστερεί να μπαίνει τελωνείο έχω και εγώ μάλιστα ένα postnl που έχει φτάσει αεροδρόμιο την ίδια μέρα με εσένα και είναι ακόμα εκεί.

 

Εγώ έχω δύο δέματα εκεί από 24/4. Το ένα προχώρησε στις 26/5 το άλλο δεν έχει προχωρήσει ακόμα. Υπομονή κ όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει με αυτό? LP968234808GB

Με ανησυχεί που δεν έχει ενημέρωση τουλάχιστον ότι έχει φτάσει στο αεροδρόμιο. Και με τα πόδια να ερχόταν θα είχε φτάσει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι δεματάκια, λίγο ως πολύ καθυστερημένα. Τζαμάκια και 1 θήκη ευτελούς αξίας. Πόσο θα περιμένω ακόμα? Το ένα έκλεισε δίμηνο γτχτς 8a0b779b33a990688221039f14938327.jpg321accbb440d8e146fc21be1baa42e62.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ζήτα refund-επαναποστολη. Πλεον με Speedpak OrangeConnex σε 20-25 μερες παραλαμβανω εγω.

Ρεκορ σημερα παρελαβα μετα απο 19 μερες!!!:happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και λιγο διαβασμα εδώ με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι παίζει να έκανα μεγάλη βλακεία.

Λοιπον, πριν κανα δυο βδομαδες ένα φιλαράκι απο Αγγλία μου έστειλε ένα κινητό μεγάλης αξίας (iphone στο κουτι του) και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Υπάρχει περίπτωση να ανοιξουν το δεμα ?

 

2. Ποσο θα περιμένω περίπου να περάσει το τελωνείο εάν έφτασε στις 20/5 αεροδρόμιο? κανα μήνα?

(edit : διάβασα το post του @angelos32 και υπολογίζω 15 Ιουλίου στην χειρότερη , μόνο το πρώτο ερώτημα έχω τώρα)

 

Σας ευχαριστώ πολύ αμα ήξερα την ύπαρξη της ομαδάς πριν κανα μήνα θα χα σωθεί

 

Στο τελωνειο τωρα το πολυ σε ενα μηνα θα εχει καθαρισει και αφοτου καθαρισει σε 10-15 μερες θα εχεις παραλαβει. Χρονικα θα το τοποθετουσα μεχρι τα τελη Ιουνιου να παραλαβεις, αφου η δουλεια επεσε και η Αγγλια δεν ειναι στις τοσο μπουκωμενες χωρες με δεματα όπως πχ PostNL. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω οπου σε 40-50 μερες απο την αποστολη παραλαμβανα απο Αγγλια.

 

Τωρα αν στο εστειλε ο φιλος σου και οχι καποια επιχειρηση, οταν στο εστειλε εβαλε ενα declared value, με βαση αυτην την αξια θα γινει ο εκτελωνισμος του αντικειμενου, δεδομενου κιολας οτι εγινε αποστολη σαν συστημενο registred. Αν δηλωσε την πραγματικη αξια της συσκευης προφανως και θα ερθει ενα δυνατο κοστουμι απο το τελωνειο που θα περιλαμβανει 15 ευρω έξοδα εκτελωνισμου, συν ελληνικο ΦΠΑ (24%) συν δασμο (αναλογα με την αξια που δηλωσε).

 

Να ανοιχτει το πακετο δεν νομιζω, αλλα παρακολουθησε το tracking στα ΕΛΤΑ για οποιαδηποτε εξελιξη οταν περασει στο ΓΕΤΑ. Μπορει να σου ζητησουν παραστατικα.Καλη τυχη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει με αυτό? LP968234808GB

Με ανησυχεί που δεν έχει ενημέρωση τουλάχιστον ότι έχει φτάσει στο αεροδρόμιο. Και με τα πόδια να ερχόταν θα είχε φτάσει μέχρι τώρα.

 

Υπαρχει περιπτωση να εφτασε και απλα να μην εχει σκαναριστει ο σακος. Ή υπαρχει περιπτωση να ηρθε οδικως (;) Αυτο ισως μπορει να το απαντησει με σιγουρα ο Αγγελος. Θα ελεγα επισης απο βδομαδα να παρεις ενα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ μηπως γνωριζουν κατι περισσοτερο δινοντας τους το tracking. Για να σε καθησυχασω υπηρχε περιπτωση αντικειμενου που για 1.5 μηνα δεν ειχε σκαναριστει απο BelgiumPost και ΕΛΤΑ και σκαναριστηκε στο ΚΔ Θεσσαλονικης 2 μερες πριν το παραλαβω. Συμβαινουν και αυτα και εγω ειχα θεωρησει το δεμα χαμενο και πηρα και refund για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

@Αngelos32 Άγγελε καλησπέρα. έχουμε ξαναμιλήσει πριν κάποιες μέρες και μου είχες πει ότι το δέμα που περιμένω θα φύγει από το κατ αεροδρομίου μέχρι τις 5 Ιουνίου. Όλα καλά μέχρι εδω και σε ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Έχω το tracking number LT644409400NL. Σήμερα πήρα το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και μου είπε ότι ο σάκος έχει ανοιχτεί αλλά το δέμα σου δεν είναι μέσα. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό? Σε ευχαριστώ. Edited by Mikeledimi
Link to comment
Share on other sites

@angelos32 Άγγελε καλησπέρα. έχουμε ξαναμιλήσει πριν κάποιες μέρες και μου είχες πει ότι το δέμα που περιμένω θα φύγει από το κατ αεροδρομίου μέχρι τις 5 Ιουνίου. Όλα καλά μέχρι εδω και σε ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Έχω το tracking number LT644409400NL. Σήμερα πήρα το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και μου είπε ότι ο σάκος έχει ανοιχτεί αλλά το δέμα σου δεν είναι μέσα. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό? Σε ευχαριστώ.

 

Nα αυτες τις μαλ#@$ες λενε στα ΕΛΤΑ και το χαλανε.

Το εχω και αλλου να το γραφει μέλος εδω στο φορουμ και σε αλλο φορουμ. Ειναι γνωστη δικαιολογια για να αποφυγουν περαιτερω ψαξιμο. Κατα 99% δεν θα εχεις θεμα και απλα ο υπαλληλος ηθελε να σε αποφυγει. Λιγη υπομονη ακομα.

Εγω με PostNL πανω απο 15 δεματακια απο τις αρχες του χρονου και δεν χαθηκε ουτε ενα.

Link to comment
Share on other sites

Nα αυτες τις μαλ#@$ες λενε στα ΕΛΤΑ και το χαλανε.

Το εχω και αλλου να το γραφει μέλος εδω στο φορουμ και σε αλλο φορουμ. Ειναι γνωστη δικαιολογια για να αποφυγουν περαιτερω ψαξιμο. Κατα 99% δεν θα εχεις θεμα και απλα ο υπαλληλος ηθελε να σε αποφυγει. Λιγη υπομονη ακομα.

Εγω με PostNL πανω απο 15 δεματακια απο τις αρχες του χρονου και δεν χαθηκε ουτε ενα.

 

Τώρα να σκεφτείς πήρα ξανά τηλ την εξυπηρέτηση το σήκωσε μια ευγενέστατη κοπέλα και μου είπε ότι ο σάκος δεν έχει ανοιχτεί ακόμα. Μάλλον λέει θα είχε κάτι λάθος η θα πατήθηκε κάτι λάθος στον υπολογιστή. Τι να πω φίλε μου. Ας περιμενουμε και την απάντηση του Άγγελου.

Link to comment
Share on other sites

@Αngelos32 Άγγελε καλησπέρα. έχουμε ξαναμιλήσει πριν κάποιες μέρες και μου είχες πει ότι το δέμα που περιμένω θα φύγει από το κατ αεροδρομίου μέχρι τις 5 Ιουνίου. Όλα καλά μέχρι εδω και σε ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Έχω το tracking number LT644409400NL. Σήμερα πήρα το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και μου είπε ότι ο σάκος έχει ανοιχτεί αλλά το δέμα σου δεν είναι μέσα. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό? Σε ευχαριστώ.

 

Στα NL συμβαίνει συχνά αυτό.

Για να σας δώσω μια περιγραφή να καταλάβετε...

Ας υποθέσουμε ότι ο Mikeledimi έχει παραγγείλει έναν αναπτήρα.

Όταν τα αντικείμενα κλείνονται από Ολλανδία ο κάθε σάκος μπαίνει σε αποστολή και παίρνει αριθμό.

Ας πούμε τώρα λόγο παραδείγματος ότι η αποστολή από την Ολλανδία είναι η 0050 και ο σάκος που είναι ο αναπτήρας είναι ο 015

Στα NL είναι σύνηθες το φαινόμενο να δείχνουν οι υπολογιστές ότι ο αναπτήρας του Mikeledimi είναι στην 0050 0015 αλλά να μην είναι στον 015 και να είναι στον 018.

 

Εν κατακλείδι ΝΑΙ συμβαίνει αυτό και συχνά στα NL, ΕΙΝΑΙ στην αποστολή γενικά το αντικείμενο αλλά όχι στο σάκο που δείχνουν οι υπολογιστές

Link to comment
Share on other sites

Στα NL συμβαίνει συχνά αυτό.

Για να σας δώσω μια περιγραφή να καταλάβετε...

Ας υποθέσουμε ότι ο Mikeledimi έχει παραγγείλει έναν αναπτήρα.

Όταν τα αντικείμενα κλείνονται από Ολλανδία ο κάθε σάκος μπαίνει σε αποστολή και παίρνει αριθμό.

Ας πούμε τώρα λόγο παραδείγματος ότι η αποστολή από την Ολλανδία είναι η 0050 και ο σάκος που είναι ο αναπτήρας είναι ο 015

Στα NL είναι σύνηθες το φαινόμενο να δείχνουν οι υπολογιστές ότι ο αναπτήρας του Mikeledimi είναι στην 0050 0015 αλλά να μην είναι στον 015 και να είναι στον 018.

 

Εν κατακλείδι ΝΑΙ συμβαίνει αυτό και συχνά στα NL, ΕΙΝΑΙ στην αποστολή γενικά το αντικείμενο αλλά όχι στο σάκο που δείχνουν οι υπολογιστές

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε η τηλεφωνήτρια μάλλον θα έκανε λάθος από ότι κατάλαβα? Γιατί όταν ξαναπήραν μου είπαν ότι ο σάκος σου δεν έχει ανοιχτεί. Δεν ξέρω εάν φαίνεται αυτό στο τηλεφωνικό κέντρο. Πιστεύω να είναι μέσα το αντικείμενο και να μην τρέχουμε για αλλά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει με αυτό? LP968234808GB

Με ανησυχεί που δεν έχει ενημέρωση τουλάχιστον ότι έχει φτάσει στο αεροδρόμιο. Και με τα πόδια να ερχόταν θα είχε φτάσει μέχρι τώρα.

 

Βλέπω στο σύστημα ότι έφυγε 22/4 μάλλον από κατάστημα και μάλλον από Northern Ireland και πήγε Αγγλία αεροδρόμιο Langley 24/4

Έκτοτε η τύχη του αγνοείτε.

Το έστειλαν; δεν το έστειλαν οι Άγγλοι δεν ξέρω.

Για να ξεκινάει το Tracking από L είναι 99% Express το αντικείμενο.

Express και να χαθεί από δύσκολο έως αδύνατο.

.....

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό φίλε μου είναι να κόπηκε στην Αγγλία.

Έχεις παραγγείλει καπνικά;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Πάντος Ελλάδα το αντικείμενο δεν έχει έρθει.

Περίμενε 6-7 μέρες ακόμα μήπως κόλλησε Αγγλία και έρθει τώρα.:confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

LT681793825NL Μια εκτίμηση για αυτό ? Είναι για Ιούνιο?

Ναι, για εκεί είσαι... Μέχρι 15 Ιουνίου θα έχεις φύγει από Κέντρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@Angelos32 Αυτό LG675769411GB που είναι δύο USB απο Αγγλια?

Το βλέπω άγαλμα χωρίς updates, δε μου έχει ξανατύχει ποτέ :ninja:

 

Άγγελε είσαι "Άγγελος" btw :D

 

Μέχρι 4 Ιουνίου θα έχει φύγει

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άγγελε πραγματικά είσαι από τα μέλη που προσφέρεις με την παρουσία σου στο φόρουμ. Σε ευχαριστούμε θα μπορούσες να είσαι σε μια άκρη και να τρώς ποπ κόρν βλέποντας τι τρέχει αλλά δεν είσαι από αυτό το είδος ανθρώπου. Ας πάμε στο προκείμενο. Αυτό το tracking number έχει κολλήσει , LT664255645NL και δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να πάει λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μέχρι 4 Ιούνη έχει φύγει από εμάς :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και λιγο διαβασμα εδώ με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι παίζει να έκανα μεγάλη βλακεία.

Λοιπον, πριν κανα δυο βδομαδες ένα φιλαράκι απο Αγγλία μου έστειλε ένα κινητό μεγάλης αξίας (iphone στο κουτι του) και έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Υπάρχει περίπτωση να ανοιξουν το δεμα ?

 

2. Ποσο θα περιμένω περίπου να περάσει το τελωνείο εάν έφτασε στις 20/5 αεροδρόμιο? κανα μήνα?

(edit : διάβασα το post του @angelos32 και υπολογίζω 15 Ιουλίου στην χειρότερη , μόνο το πρώτο ερώτημα έχω τώρα)

 

Σας ευχαριστώ πολύ αμα ήξερα την ύπαρξη της ομαδάς πριν κανα μήνα θα χα σωθεί

 

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να το ανοίξουν το δέμα. Το πιο πιθανό είναι...

Θα πληρώσεις πάνω από 150€ για να παραλάβεις φίλε.

Θα ζητηθούν και αποδείξεις λογικά.

Αν δεν γίνει τίποτα από τα παραπάνω και παραλάβεις, θα σε λένε Γκαστόνε !!!! Αλλά δύσκολο, πολύ δύσκολο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά για αυτό το δέμα καμία ιδέα; Τι κάνω τώρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου, για κάποιο λόγο (δεν υπήρχαν στοιχεία; λάθος ΕΛΤΑ; συμβαίνουν και αυτά! άλλος λόγος, δεν ξέρω) έφυγε πίσω για Τσεχία!

Τώρα θα φύγει από Τσεχία, θα πάει Τουρκία και μετά θα έρθει ξανά Ελλάδα.

Πολυταξιδεμένο αντικείμενο!

Δε θα αργήσει πάντως... Ιούνιο θα το έχεις... Πολύ λίγο, κάπου εκεί θα το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο σύστημα ότι έφυγε 22/4 μάλλον από κατάστημα και μάλλον από Northern Ireland και πήγε Αγγλία αεροδρόμιο Langley 24/4

Έκτοτε η τύχη του αγνοείτε.

Το έστειλαν; δεν το έστειλαν οι Άγγλοι δεν ξέρω.

Για να ξεκινάει το Tracking από L είναι 99% Express το αντικείμενο.

Express και να χαθεί από δύσκολο έως αδύνατο.

.....

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό φίλε μου είναι να κόπηκε στην Αγγλία.

Έχεις παραγγείλει καπνικά;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Πάντος Ελλάδα το αντικείμενο δεν έχει έρθει.

Περίμενε 6-7 μέρες ακόμα μήπως κόλλησε Αγγλία και έρθει τώρα.:confused:

 

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση (και τον Tken)

Μινιατούρες για επιτραπέζιο παιχνίδι είναι.

Και υποτίθεται πήρα από Northern Ireland και όχι από Αγγλία (που ήταν πιο φθηνά) γιατί αυτοί είναι ακόμα στην EE... η έχουν κάνει συμφωνία με την ΕΕ... (Κάτι τέτοιο λένε στο site τους) αλλά αν έρθει από Αγγλία δεν θα περάσει τελωνείο?

Μάλλον καλύτερα να αγόραζα από Αγγλία μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση (και τον Tken)

Μινιατούρες για επιτραπέζιο παιχνίδι είναι.

Και υποτίθεται πήρα από Northern Ireland και όχι από Αγγλία (που ήταν πιο φθηνά) γιατί αυτοί είναι ακόμα στην EE... η έχουν κάνει συμφωνία με την ΕΕ... (Κάτι τέτοιο λένε στο site τους) αλλά αν έρθει από Αγγλία δεν θα περάσει τελωνείο?

Μάλλον καλύτερα να αγόραζα από Αγγλία μου φαίνεται...

 

Ναι, έχεις δίκιο, σωστά στα είπαν, αν είναι από Βόρειο Ιρλανδία, είναι Ευρώπη, ΔΕΝ θα μπει τελωνείο όταν και αν έρθει.

Στο σύστημα τώρα φαίνεται ότι είναι Αγγλία, στο αεροδρόμιο Langley και δεν έχει φύγει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Φίλε μου, για κάποιο λόγο (δεν υπήρχαν στοιχεία; λάθος ΕΛΤΑ; συμβαίνουν και αυτά! άλλος λόγος, δεν ξέρω) έφυγε πίσω για Τσεχία!

 

Τώρα θα φύγει από Τσεχία, θα πάει Τουρκία και μετά θα έρθει ξανά Ελλάδα.

 

Πολυταξιδεμένο αντικείμενο!

 

Δε θα αργήσει πάντως... Ιούνιο θα το έχεις... Πολύ λίγο, κάπου εκεί θα το παραλάβεις.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αναμονή δηλαδή, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 4 Ιουνίου θα έχει φύγει

 

Ετχαριστώ πολύ αγορίνα :up:

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα δέμα με δυο πράγματα που περιμένω πως και πως, από aliexpress LT674517249NL το δέμα φαίνεται να έχει φτάσει στη χώρα, ποσό καιρό λέτε να κάνει να ανοιχτεί ο σάκος και να έρθει Σαλαμίνα, επίσης σε άλλα δέματα παρατηρώ μια καθυστέρηση στο Κέντρο Διαλογής Αθηνών, πιστεύετε μέχρι 20-25 Ιουνίου θα έχει έρθει σπίτι?

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/5/2021, 07:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/4/2021, 19:59 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/4/2021, 17:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

20/4/2021, 10:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα πακέτο από Δανια με το τρακιγκ 05025043002641 το οποίο δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες άρα υποθέτω δε θα το αναλάβει ο ΕΛΤΑ υπάρχει όμως περίπτωση να το αναλάβει αυτός και κατά την εισαγωγή του στη χώρα αργοτερα να αλλάξει το τρακιγκ και να είναι με Λατινικούς (ρωτάω Επειδή πιο παλιά κάτι πακέτα Γερμανίας το κάναν μιλάω όμως για 2008 νομίζω )

 

επισης εχω ακομη μια απορια η οποια δεν γνωρίζω αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Έχω ένα δέμα που περιμένω από Ρουμανία άπο τις 16/04 Δεν έχει τρακιγκ Επειδή ο ιδιώτης από τον οποίο αγόρασα μου είπε ότι δεν ήταν εφικτό να βάλει επειδη είναι εντός ΕΕ (πράγμα που μου φάνηκε παράξενο επδ έχω λάβει με τρακινγκ από Ρουμανία απλα ήταν σε φάκελο και όχι κουτι) λέτε να την πάτησα και να με ψεματισε (λίγο παράξενο το βρίσκω επδ μιλάμε που και που και έχω ξανά αγοράσει από αυτόν και την προηγούμενη φορά πήρε 2 βδομάδες επί κοβιντ αλλά ήταν φάκελος πάλι όχι κουτι)

 

Το παράξενο της όλης υπόθεσης είναι ότι δεν είμαι το μόνο άτομο που περιμένει από αυτόν αλλά είναι και μια φίλη Ή οποία δε μένέι κοντά μου αλλά είναι και αυτή από Ελλάδα και έστειλε τα πακέτα μας την ίδια μέρα...

Ακόμη πιο παράξενο μου φαίνεται το γεγονός ότι άλλο άτομο από Αθήνα που αγόρασε από αυτόν(ως δέμα άρα κουτι) το έλαβε σε 2 βδομάδες ενώ και εγώ και η φίλη μου περιμένουμε εδώ και 6 βδομάδες...

Λέτε να παίχτηκε κάτι με το γεγονός ότι η επόμενη βδομάδα ήταν Πάσχα κλπ; επδ το άλλο άτομο με τις δύο βδομάδες είναι αποστολή μετά το Πάσχα. Παρόλα αυτά όσες φορές έχουμε ρωτήσει αυτόν τον ιδιώτη και στους δύο μας απαντάει ότι είναι 100% σίγουρος ότι κανένα από τα δύο δέματα δεν έχει χαθεί.( πράγμα το οποίο δε πιστεύω κάποιος μπορεί να είναι σιγουρος)

Έτσι στο μυαλό μου έχω βγάλει δύο σενάρια

1. Έχει κολλήσει κάπου στον δρόμο, τωρα Ελλάδα ή όχι δε το γνωριζώ (τελωνείο κλπ το αποκλείω μιας και όπως λέτε και σε άλλα ποστ είναι από ΕΕ άρα λογικά δε πρέπει να κολλήσει εκεί)

2. Ότι ο τυπάς απλα δεν έστειλε κανένα από τα δύο πακέτα και ίσως να σκοπεύει να τα στείλει αργότερα (ποιος ξέρει πότε επδ μιλάμε για πράγματα που πλήρωσα Μαρτιο)

Αλλο θεμα που έχει προκύψει είναι ότι ρωτησε το τοπικό του ταχυδρομείο όπου ζήτησαν τις διευθύνσεις που αναγράφονταν στα πακέτα για να δούνε αν έπρεπε να έχουν τρακινγκ κλπ (ή να έχουν έστω αυτούς τους κωδικούς που έχουν τα Γερμανικά κάτι barcode) τώρα δεν εχω ιδέα τι παίχτηκε απλα θέλω κι άλλη αποψη

 

Για αυτό της Ρουμανίας απλα θέλω μια άποψη επδ δεν ξέρω που να γράψω για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θα μπορέσουν να μου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...