Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@TNTGOM το μέιλ που δίνεις δεν νομίζω ότι ανήκει στα ΕΛΤΑ, πρόσεχε μην είναι απάτη

:blink: Σωστός...το έψαξα και έχεις δίκαιο....δεν μου πήγε καν το μυαλό να κοιτάξω πριν...Thx

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μου εχει τυχει να μου στειλουν ποτε τα ΕΛΤΑ μεηλ για αντικειμενο μου.

 

Είπα και γω...νόμιζα πως αναβαθμιστήκανε...τέτοια ενημέρωση τα ΕΛΤΑ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

10/5/2021, 19:21Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ10/5/2021, 13:24Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ10/5/2021, 09:26ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ9/4/2021, 11:41ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ19/3/2021, 23:36ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ19/3/2021, 21:31ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ15/3/2021, 10:45ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Άλλο αυτό πάλι. ".Α.Τ.)ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ10/5/2021"

Να δω τώρα πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο μέχρι να προκόψει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο ..."

Αν δεν στείλεις απόδειξη, θα μείνει εκεί για μέρες ... μέχρι να στείλεις

Και αν ΔΕΝ στείλεις, είναι ενδεχόμενο να ορίσουν αξία CIF και να χρεώσουν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Edit

Στην τελευταία πρόταση παραλήφθηκε, από ταχύτητα, το "ΔΕΝ" που την ολοκληρώνει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο ..."

Αν δεν στείλεις απόδειξη, θα μείνει εκεί για μέρες ... μέχρι να στείλεις

Και αν στείλεις, είναι ενδεχόμενο να ορίσουν αξία CIF και να χρεώσουν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Βασικα αν η αξια αυτου που παραγγειλε ο φιλος μας ειναι ανω των 22 ευρω μαζι με τα μεταφορικα...την πατησε.

15 ευρω για εκτελωνισμο +24% ΦΠΑ στη καλυτερη.

 

Διαφορετικα θα πρεπει να τους στειλεις αποδεικτικα οτι πραγματι αυτο που αγορασες κοστιζει κατω απο 22 ευρω για να προχωρησει η διαδικασια.

Αν δεν στειλεις θα ορισουν αυτοι αυθαιρετα και δεν συμφερει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας τώρα το προηγούμενο post μου, κατάλαβα ότι μου ξέφυγε το "ΔΕΝ" στην τελευταία πρόταση, που την ολοκληρώνει, και το συμπλήρωσα τώρα.

Αν το είχα προσθέσει, μάλλον, δεν θα έγραφες αυτό το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο ..."

Αν δεν στείλεις απόδειξη, θα μείνει εκεί για μέρες ... μέχρι να στείλεις

Και αν ΔΕΝ στείλεις, είναι ενδεχόμενο να ορίσουν αξία CIF και να χρεώσουν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Edit

Στην τελευταία πρόταση παραλήφθηκε, από ταχύτητα, το "ΔΕΝ" που την ολοκληρώνει.

 

Από ali πως βγάζουμε απόδειξη αγοράς εαν μαςτο ζητήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από aliexpress, αντικείμενο που το είχα παραγγείλει στις 22-11-2020.

 

Aρα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.:lol:

 

Εγω σταματησα πλεον τις αγορες απο Κινα απο εδω και στο εξης αναμενοντας για το τι θα γινει για τη νεα νομοθεσια για αγορες εκτος ΕΕ απο 01/07.

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που έλαβα το μνμ στο κινητό έστειλα την απόδειξη πληρωμής μέσα σε 20 λεπτά.

 

Αν επιτρέπετε τι έχεις παραγγείλει; έχει κάποιο όγκο και το σταμάτησαν;

 

Συνήθως μέσα σε μια βδομάδα με 10 μέρες ξεμπλοκαρει αφότου λάβουν το μεηλ.

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που έλαβα το μνμ στο κινητό έστειλα την απόδειξη πληρωμής μέσα σε 20 λεπτά.

 

Θα περιμένεις το επόμενο βήμα και θα καταλάβεις το αποτέλεσμα.

Αν βγει το δέμα γρήγορα είναι πιθανό να μην έχει χρέωση, αλλιώς θα το μάθεις στην παραλαβή από το γραφείο της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Από τα περίεργα του Alie.. Έκανα ταυτόχρονα τρεις παραγγελίες μικροπραγματα στις 3-3.

Τα δυο που ήταν χωρίς tracking κ με ελάχιστα μεταφορικά παρελήφθησαν σήμερα κ πριν από μια εβδομάδα.

Το άλλο με nl κ με σχετικά ψηλά μεταφορικά σήμερα έκλεισε από ΓΕΤΑ κ λογικά θα παραλάβω τέλος της βδομάδας αρχές τις άλλης.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από aliexpress, αντικείμενο που το είχα παραγγείλει στις 22-11-2020.

 

Εγω παρελαβα τη περασμενη παρασκευη δεμα απο ebay , παραγγελιας 6-4-2020. 13 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη αγοράς που ζητούν με email από το Τελωνείο του αεροδρομίου, ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να αναγράφονται 1. το είδος που αγόρασες, 2. Ο πωλητής (για πιθανή διασταύρωση στοιχείων), 3. Η τελική τιμή (μαζί με τα μεταφορικά) 4. Ο αριθμός αποστολής (αν υπάρχει tracking number). Όλα αυτά περιέχονται μέσα στην απόδειξη του Aliexpress, Ebay, PayPal κλπ. Δεν υπάρχουν όλα όμως στο statement της τράπεζας - κάρτας. Οπότε μη στέλνετε τραπεζόχαρτα, απλά δεν τους φτάνουν. Όταν στείλετε τα στοιχεία που ζητάνε, σε λίγες μέρες ξεμπλοκάρει από τελωνείο, με χρεώσεις ή όχι. Στην δεύτερη περίπτωση, όταν το παραλάβετε από το τοπικό ταχυδρομείο, θα πληρώσετε εκεί τη λυπητερή (και θα ορκιστείτε να μη τη ξαναπατήσετε).

Μετά τα παραπάνω, εύλογη η απορία μου: Από 1/7/2021 (οπότε θα επιβάλλεται 24% ΦΠΑ σε όλα τα πακέτα, ανεξάρτητα από το εάν είναι και κάτω από 22€), θα ακολουθούν την ίδια διαδικασία για την εύρεση του ποσού αγοράςΧ24%, ή θα επιβάλλουν αυθαίρετα ότι τους κατέβει? Κάπως δύσκολο το βλέπω. Μάλλον τέρμα οι αγορές για μπιχλιμπίδια μικρής αξίας, δεν θα αξίζει τον κόπο, ίσως να βγαίνει και παραπάνω από ότι στην Ελλάδα. Μόνο οι Ευρωπαϊκές αποθήκες πια θα βολεύουν, αλλά δεν έχουν και πολλά - πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα παραπάνω, εύλογη η απορία μου: Από 1/7/2021 (οπότε θα επιβάλλεται 24% ΦΠΑ σε όλα τα πακέτα, ανεξάρτητα από το εάν είναι και κάτω από 22€), θα ακολουθούν την ίδια διαδικασία για την εύρεση του ποσού αγοράςΧ24%, ή θα επιβάλλουν αυθαίρετα ότι τους κατέβει? Κάπως δύσκολο το βλέπω. Μάλλον τέρμα οι αγορές για μπιχλιμπίδια μικρής αξίας, δεν θα αξίζει τον κόπο, ίσως να βγαίνει και παραπάνω από ότι στην Ελλάδα. Μόνο οι Ευρωπαϊκές αποθήκες πια θα βολεύουν, αλλά δεν έχουν και πολλά - πολλά.

 

Η απορία σου θα απαντηθεί όταν ξεκαθαρίσει το τοπίο με τον τρόπο που θα εισπράτεται ο ΦΠΑ.

Κσι ακόμη δεν έχει γίνει τίποτε σ' αυτό ούτε στην ΕΕ ούτε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Angelos32 για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω (εφόσον γνωρίζεις)

 

Από την 1η Ιουλίου με την εφαρμογή του "VAT De Minimis Removal" από την ΕΕ, ποια θα είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί σχετικά με τα τις χρεώσεις εκτελωνισμού αντικειμένων μικρής αξίας από τα ΕΛΤΑ? Για παράδειγμα φάκελος από Κίνα με αντικείμενο αξίας 1 €, εκτός από 24% ΦΠΑ , θα επιβαρύνεται και με 15 € έξοδα εκτελωνισμού? Η θα υπάρξει κάποια ειδική τιμολογιακή πολιτική (έξοδα εκτελωνισμού) για αντικείμενα πολύ χαμηλής αξίας?

 

Ακόμα, εισερχόμενα πακέτα που έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα πριν από την 1η Ιουλίου (ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ), αλλά έχουν ανοιχτεί οι σάκοι μετά την 1η Ιουλίου (και κατά επέκταση ελεγχθεί από τους τελωνειακούς) θα εμπίπτουν στο "VAT De Minimis Removal"?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

 

Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το πράγμα... Δηλαδή εγώ δεν ξέρω, η διοίκηση θα ξέρει φαντάζομαι.

Όντος από 1η Ιουλίου θα μπαίνουν όλα μέσα... Κάποτε είχε ακουστεί για 3€ το αντικείμενο, τώρ5α δεν ξέρω φίλε ειλικρινά.

Όσα έχουν γίνει παραγγελία πριν από 1η Ιουλίου ΔΕΝ θα μπαίνουν μέσα.

Έτσι έγινε με Αγγλία δηλαδή, άρα δε βλέπω να αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@notisjim που βρίσκεις την απόδειξη στο Ali? δεν έχω δει κάτι τέτοιο,πληρώνοντας με χρεωστική κάρτα δεν έχω κάτι άλλο εκτός από την κίνηση της κάρτας και ένα screenshot της καρτέλας του προϊόντος
Link to comment
Share on other sites

@notisjim που βρίσκεις την απόδειξη στο Ali? δεν έχω δει κάτι τέτοιο,πληρώνοντας με χρεωστική κάρτα δεν έχω κάτι άλλο εκτός από την κίνηση της κάρτας και ένα screenshot της καρτέλας του προϊόντος

 

Διάλεξε τη παραγγελία που θες, να ανοίξει η καρτέλα με όλα τα στοιχεία και πας κάτω εκεί που λέει "Financial". Θα έχει δηλαδή όλη την επισκόπηση που απαιτείται.

 

 

Όσον αφορά το μετά την 1η Ιουλίου. Μια ένδειξη νομίζω μπορούμε να πάρουμε από το τι θα ισχύσει στο Βέλγιο.

Νομίζω είναι απλό και ρίξτε μια ματιά εδώ : https://www.bpost.be/en/shopping-outside-eu

 

Θα υπάρχουν δύο επιλογές. Η πρώτη χύμα στο κύμα όπου το προϊόν θα το στέλνουν μη εξουσιοδοτημενοι πωλητές και θα τρώει και ΦΠΑ και έξοδα εκτελώνισμου, πράγμα που το καθιστά άκρως ασύμφορο. Και στη δεύτερη περίπτωση εξουσιοδοτημενοι πωλητές που απλά θα δηλώνουν σε πλατφόρμα τι πουλάνε και πόσο για να επιβάλλεται ΦΠΑ. Οπότε το προϊόν φεύγει τακτοποιημενο από Κίνα και το λαμβάνουμε και πιο γρήγορα.

 

Μεγάλα μαγαζιά δεν θα έχουν θέμα. Πιστεύω Ebay, Ali, Bangood θα κάνουν ότι μπορούν να εναρμονιστουν γιατί η κοινή ευρωπαϊκή αγορά είναι τεράστια. Θα δώσουν όλα τα απαραίτητα εργαλεία στους πωλητές τους. Τώρα κάτι μικροί πωλητές ίσως δεν ασχοληθούν καν. Αυξήσεις στα προϊόντα θα έχουμε σίγουρα. Πόσο μεγάλες; Θα δείξει

Edited by Tken
Link to comment
Share on other sites

Εχω και κατι αλλα PostNL που παραγγειλα μεσα στον Απριλιο και δεν μπαινω στο κοπο να τα κοιταω καν ακομα. Ιουλιο και βλεπουμε...:rolleyes:

 

Καλησπέρα! Πρώτη φορά γράφω εδώ, αλλά είπα να ενημερώσω ότι ένα δικό μου δεμα που παρήγγειλα 25/4 κι έφυγε με PostNL είναι ήδη Ελλάδα.

10/5/2021, 03:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/5/2021, 10:53 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

9/5/2021, 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/5/2021, 05:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2021, 13:07 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/4/2021, 18:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Περιμένω να δω πότε θα ξεκινήσει για Πειραιά, αλλά σίγουρα έχει φτάσει στην Ελλάδα. Θα μπορούσες να τσεκάρεις και τα δικά σου. Δεν ήξερα ότι τα Ολλανδικά ταχυδρομεία έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πρώτη φορά γράφω εδώ, αλλά είπα να ενημερώσω ότι ένα δικό μου δεμα που παρήγγειλα 25/4 κι έφυγε με PostNL είναι ήδη Ελλάδα.

10/5/2021, 03:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/5/2021, 10:53 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

9/5/2021, 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/5/2021, 05:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2021, 13:07 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/4/2021, 18:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Περιμένω να δω πότε θα ξεκινήσει για Πειραιά, αλλά σίγουρα έχει φτάσει στην Ελλάδα. Θα μπορούσες να τσεκάρεις και τα δικά σου. Δεν ήξερα ότι τα Ολλανδικά ταχυδρομεία έχουν θέμα.

 

Μωρε μακάρι, εγω δεν θα χασω την αισιοδοξια μου. Τα δικα σου ειναι θέμα λιγων ημερών να τα έχεις, πιστεύω μέχρι Παρασκευή, βαριά Δευτέρα.

Μεχρι στιγμης 3 δεματακια εχω με PostNL και ειμαστε σε αυτη τη φαση συμφωνα με τα ΕΛΤΑ.

 

5/5/2021, 16:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/5/2021, 14:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/4/2021, 06:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4/5/2021, 10:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7/5/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/4/2021, 12:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/4/2021, 10:03 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19/4/2021, 04:50 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και ενα που ειναι 18 μερες κολλημενο και ευελιστω σε καμια βδομαδα με 10 μερες να ξεκολλησει και ειναι απο Βελγικα Ταχυδρομεία:

 

23/4/2021, 09:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/4/2021, 14:36 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2021, 14:06 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

8/4/2021, 13:36 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Αυτό περιμενω σιγουρα μεσα στο Μαιο να το παραλαβω. Οπως και ευελπιστω και τα υπόλοιπα μεχρι 10 Ιουνιου να τα εχω παραλάβει γιατι θα με εξυπηρετουσε αψογα μιας και τα χρειαζομαι.

 

Ειδωμεν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άργησαν όντως λίγο παραπάνω, αλλά αν έχεις να περιμένεις πολλά δέματα μοιράζεται η προσοχή σου και είναι πιο ευχάριστο από το να ξεροσταλιάζεις πάνω από το ένα και μοναδικό. :P Καλώς να τα δεχτείς!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...