Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν δεν είναι απο χώρα εκτός ΕΕ το πακέτο, πετάνε τα ΕΛΤΑ: 27/9 23:45 έδωσε άφιξη η PostNL (Priority απο Banggood), 29/9 έφτασε Θεσσαλονίκη.

Δύο μετρα και δύο σταθμά δηλαδη. Γιατι ομως ετσι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δύο μετρα και δύο σταθμά δηλαδη. Γιατι ομως ετσι;

Έλα ντε...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι η PostNL κάνει μια αρχική διαλογή και στέλνει τα εκτός ΕΕ σε διαφορετικούς σάκους οι οποίοι πάνε για "ειδική μεταχείριση".

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ απ' ότι φαίνεται έχουν πρόβλημα (πολύ πιθανό να φταίνε οι νέες διαδικασίες εισαγωγής)... πάνω από 40 ημέρες περιμένω κάτι ψιλοπραγματάκια από ebay και δεν έχει έρθει τίποτα. Νομίζω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό είναι από τη μια να χάνουμε το δικαίωμα για claim αφού περνάνε οι μέρες ή να ζητήσουμε από τον πωλητή claim ενω αυτός είναι εντάξει. Πολύ φοβάμαι ότι με τον τρόπο αυτό θα μπούμε ως χώρα στη "μαύρη" λίστα όπως συμβαίνει με την Ιταλία.

Προσωπικά έχω κάνει πάνω από 200 παραγγελίες τα τελευταία χρόνια και δεν έχω ούτε μια περίπτωση που να χάθηκε ή να μην ήρθε κάτι, πολλές φορές υπήρξαν αργοπορίες, ίσως κάποιες πάνω από 60 ημέρες αλλά πάντα παρέλαβα, επίσης ποτέ δεν έκανα claim.....

Υπομονή λοιπόν και μη βιάζεστε να "τακάρετε" τον πωλητή... κατα 99.9% δεν φταίει αυτός.

Edited by Slammer
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα τελικά ένα ανταλλακτικό που είχε φτάσει ελλάδα από 16/08 με postNL έφτασε προχθές. Δεν πλήρωσα κάτι καθώς η τιμή ήταν ~15 ευρώ περίπου.

Βέβαια δεν είχε το κλασσικό πράσινο χαρτάκι που γράφει τελωνειακώς ελεύθερο αλλά είχε μια σφραγίδα που δεν φαίνεται καλά αλλά έγραφε νομίζω κάτι παρόμοιο.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ απ' ότι φαίνεται έχουν πρόβλημα (πολύ πιθανό να φταίνε οι νέες διαδικασίες εισαγωγής)... πάνω από 40 ημέρες περιμένω κάτι ψιλοπραγματάκια από ebay και δεν έχει έρθει τίποτα. Νομίζω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό είναι από τη μια να χάνουμε το δικαίωμα για claim αφού περνάνε οι μέρες ή να ζητήσουμε από τον πωλητή claim ενω αυτός είναι εντάξει. Πολύ φοβάμαι ότι με τον τρόπο αυτό θα μπούμε ως χώρα στη "μαύρη" λίστα όπως συμβαίνει με την Ιταλία.

Προσωπικά έχω κάνει πάνω από 200 παραγγελίες τα τελευταία χρόνια και δεν έχω ούτε μια περίπτωση που να χάθηκε ή να μην ήρθε κάτι, πολλές φορές υπήρξαν αργοπορίες, ίσως κάποιες πάνω από 60 ημέρες αλλά πάντα παρέλαβα, επίσης ποτέ δεν έκανα claim.....

Υπομονή λοιπόν και μη βιάζεστε να "τακάρετε" τον πωλητή... κατα 99.9% δεν φταίει αυτός.

 

Ετσι ειναι

Παραγγελιες απο Ebay

 

5-08-17 Ηρθε

9-08-17 Δεν ηρθε ακομη (7 Οκτωβρίου ανοιγω case)

10-08-17 Ηρθε

12-08-17 Ηρθε

21-08-17 ηρθε

24-08-17 Ηρθε

2 - 09 -17 Ηρθε

Απο Bangood

 

9-08-17 Ηρθε

1-09-17 Ηρθε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν, παρήγγειλα κάτι από Gearbest και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ταχύτητα της αποστολής. Πριν από ~3-4 ημέρες, έφτασε στο PostNL από Κίνα και από Ολλανδία την επόμενη ημέρα στάλθηκε για Ελλάδα, από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα πόσο καιρό κάνει;

 

(Επίσης δεν λέει να αναγνωρίσει η σελίδα των ΕΛΤΑ το tracking number ενώ το 17track το αναγνωρίζει)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν, παρήγγειλα κάτι από Gearbest και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ταχύτητα της αποστολής. Πριν από ~3-4 ημέρες, έφτασε στο PostNL από Κίνα και από Ολλανδία την επόμενη ημέρα στάλθηκε για Ελλάδα, από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα πόσο καιρό κάνει;

 

(Επίσης δεν λέει να αναγνωρίσει η σελίδα των ΕΛΤΑ το tracking number ενώ το 17track το αναγνωρίζει)

 

Για όσο διάστημα δεν έχει ανοιχτεί από τα ΕΛΤΑ ο σάκος που περιέχει το δέμα σου και να σκαναριστούν τα δέματα, δεν θα βλέπεις κίνηση στο site των ΕΛΤΑ.

Φορτώσου με υπομονή γιατί οι καθυστερήσεις είναι μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

Για όσο διάστημα δεν έχει ανοιχτεί από τα ΕΛΤΑ ο σάκος που περιέχει το δέμα σου και να σκαναριστούν τα δέματα, δεν θα βλέπεις κίνηση στο site των ΕΛΤΑ.

Φορτώσου με υπομονή γιατί οι καθυστερήσεις είναι μεγάλες

Και μενα που ανοιχτηκε ο σακος,σκαναριστηκε το δεμα μου απο το πρωι της 26/9... ακομα τιποτα. Κινηση δε βλεπω να προχωραει.Αυτο που βλεπω ειναι μετα απο κανα μηνα ισως....:mad:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Για όσο διάστημα δεν έχει ανοιχτεί από τα ΕΛΤΑ ο σάκος που περιέχει το δέμα σου και να σκαναριστούν τα δέματα, δεν θα βλέπεις κίνηση στο site των ΕΛΤΑ.

Φορτώσου με υπομονή γιατί οι καθυστερήσεις είναι μεγάλες

Στη σελίδα του PostNL γράφει ότι έχει αποσταλεί το πακέτο μου. Στα ΕΛΤΑ δεν...

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και μενα που ανοιχτηκε ο σακος,σκαναριστηκε το δεμα μου απο το πρωι της 26/9... ακομα τιποτα. Κινηση δε βλεπω να προχωραει.Αυτο που βλεπω ειναι μετα απο κανα μηνα ισως....:mad:

 

Το δικό σου ανοίχτηκε ο σάκος, σκαναρίστηκαν τα δέματα, το δέμα σου μπήκε στο τελωνείο, προφανώς λόγω μεγέθους συσκευασίας και αξίας, και έχει εκεί την καθυστέρηση.

Στην περίπτωση του zurabi, δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου ανοίχτηκε ο σάκος, σκαναρίστηκαν τα δέματα, το δέμα σου μπήκε στο τελωνείο, προφανώς λόγω μεγέθους συσκευασίας και αξίας, και έχει εκεί την καθυστέρηση.

Στην περίπτωση του zurabi, δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος.

Το ξερω ειμαι ετοιμος για πλανιάρισμα,θα με βολεψουν καλα...:lol: Αλλα ξερεις, αγχώνομαι γιατι εχασα 2 δουλειες μεσα σε 1 βδομαδα και μαλλον μεχρι 10 Οκτωβριου,εαν δεν το παραλαβω,θα χασω και 3η δουλεια.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτο αυτο, εμενα χαρακτηριστικε τελωνειακως ελευθερο και παρολα αυτα δεν μου ζητησε κανεις 3 ευρω!

οι μαμακες (το λ με μ) αντι να μη τα βαζουν καθολου μεσα τα μικροδεματα και να ερχονται γρηγορα στα χερια μας

τα περνανε μεσα , βαζουν τη σφραγιδα και δεν χρεωνουνε το 3ευρο!!! εδω ειναι ελλας για γελια , ποτε εγινε κατι σωστο ?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ιστορια με τα registered πακέτα είναι κωμωδια, πάλι έχω κολλημένα στο αεροδρομιο δύο συστημένα με Singapore Post από τις 14/9, χωρίς να έχουν σκαναριστεί.

 

Για να δοκιμασω τι παίζει με τα unregistered, έκανα μια παραγγελία με αρκετά μεγάλο πακέτο που μοιάζει με κινητού (γυαλια προστασίας της Xiaomi) από Gearbest, το οποίο επέλεξα να έρθει unregistered. E λοιπόν, εστάλη από Κίνα 18/9 και σήμερα τα πήρα στα χέρια μου, μόλις σε 14 ημέρες.

Μήπως σε μικρές αγορές είναι τελικά προτιμότερο το unregistered;

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε μικρές αγορές είναι τελικά προτιμότερο το unregistered;

Αυτό νόμιζα και περιμένω πάνω απο 1 μήνα για unregistered απο TomTop :rolleyes:

Δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όλο εκπλήξεις είναι τα ΕΛΤΑ. Τι σημαίνει πάλι αυτό το "ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ";

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ	02-10-2017	06:32	Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ	                        02-10-2017	07:47	Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ	02-10-2017	09:13	Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Μέχρι τώρα μετά το "Προς παράδοση" έβγαζε ένδειξη για ειδοποίηση.

 

Αν σημαίνει αυτό:

Ειναι οτι δεν υπάρχει ταχυδρόμος η ειναι σε άδεια.

τότε η κατάσταση των ΕΛΤΑ είναι χειρότερη απο ότι νόμιζα...

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου ανοίχτηκε ο σάκος, σκαναρίστηκαν τα δέματα, το δέμα σου μπήκε στο τελωνείο, προφανώς λόγω μεγέθους συσκευασίας και αξίας, και έχει εκεί την καθυστέρηση.

Στην περίπτωση του zurabi, δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος.

Ο αριθμός αποστολής ξύπνησε στα ΕΛΤΑ. Θαύμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός αποστολής ξύπνησε στα ΕΛΤΑ. Θαύμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άντε, με το καλό, στο επόμενο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys.

 

Επειδη ειμαι αρκετα ασχετος, θα ηθελα να κανω κανα 2 ερωτησεις.

 

Πριν κανα μηνα μου εστειλε ενα φιλαρακι απο Αμερικη ενα λαπτοπ με USPS και εγγυηση 200$.

Το λαπτοπ ειναι μεταχειρισμενο και το εβαλε στο κουτι του ταχυδρομειου χωρις συσκευασια, χυμα με τον φορτιστη του.

Οπως καταλαβαινετε το δεμα ειναι απο ιδιωτη σε ιδιωτη χωρις αποδειξεις αγορας κτλ κτλ.

 

Απο ελτα βλεπω αυτα:

 

3/10/2017, 10:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

3/10/2017, 08:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/10/2017, 00:07:44 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/9/2017, 00:12:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

25/9/2017, 07:31:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/9/2017, 13:22:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γνωριζεται ποτε περιπου θα παραλαβω Θεσ/νικη και εαν τυχον θα πληρωσω τελωνειο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέχρι τέλος εβδομάδας και μάλλον θα έχεις να πληρώσεις

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys.

 

Επειδη ειμαι αρκετα ασχετος, θα ηθελα να κανω κανα 2 ερωτησεις.

 

Πριν κανα μηνα μου εστειλε ενα φιλαρακι απο Αμερικη ενα λαπτοπ με USPS και εγγυηση 200$.

Το λαπτοπ ειναι μεταχειρισμενο και το εβαλε στο κουτι του ταχυδρομειου χωρις συσκευασια, χυμα με τον φορτιστη του.

Οπως καταλαβαινετε το δεμα ειναι απο ιδιωτη σε ιδιωτη χωρις αποδειξεις αγορας κτλ κτλ.

 

Απο ελτα βλεπω αυτα:

 

3/10/2017, 10:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

3/10/2017, 08:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/10/2017, 00:07:44 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/9/2017, 00:12:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

25/9/2017, 07:31:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/9/2017, 13:22:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γνωριζεται ποτε περιπου θα παραλαβω Θεσ/νικη και εαν τυχον θα πληρωσω τελωνειο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Το ότι είναι από ιδιώτη σε ιδιώτη δεν απαλλάσσει το laptop από τη χρέωση του ΦΠΑ (μόνο το δασμό γλυτώνεις) και του τέλους εκτελωνισμού αφού η αξία CIF που κοστολόγησε ο τελωνειακός θα είναι μεγαλύτερη της ατέλειας των 45€ που ισχύει για τα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα.

Τα έξοδα εκτελωνισμού εξαρτώνται από την αξία CIF (αξία+μεταφορικά+ασφάλιση, δηλαδή τα $200) που κοστολόγησε ο τελωνειακός.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα δεματακια πλεον τα παραλαμβάνω το πολυ σε 3.5 εβδομαδες.:). Το τελευταιο ηρθε σημερα (17 εργασιμες απο την ημερομηνια αποστολης)

Ενα που δεν ηρθε σε αυτο το χρονικο διαστημα δεν ηρθε ουτε σχεδον μετα απο 2 μηνες.-Εχω ηδη παρει refund-

 

Μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys.

 

Επειδη ειμαι αρκετα ασχετος, θα ηθελα να κανω κανα 2 ερωτησεις.

 

Πριν κανα μηνα μου εστειλε ενα φιλαρακι απο Αμερικη ενα λαπτοπ με USPS και εγγυηση 200$.

Το λαπτοπ ειναι μεταχειρισμενο και το εβαλε στο κουτι του ταχυδρομειου χωρις συσκευασια, χυμα με τον φορτιστη του.

Οπως καταλαβαινετε το δεμα ειναι απο ιδιωτη σε ιδιωτη χωρις αποδειξεις αγορας κτλ κτλ.

 

Απο ελτα βλεπω αυτα:

 

3/10/2017, 10:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

3/10/2017, 08:25:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/10/2017, 00:07:44 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

25/9/2017, 00:12:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

25/9/2017, 07:31:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

13/9/2017, 06:59:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/9/2017, 13:22:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γνωριζεται ποτε περιπου θα παραλαβω Θεσ/νικη και εαν τυχον θα πληρωσω τελωνειο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Aκριβως ιδια περιπτωση εχω και εγω φιλε μου με δεμα απο Αμερικη (ιδιωτης σε ιδιωτη). Δυο μερες νωριτερα μου το στειλανε ( 6/9 με αφιξη στο τελωνειο 26/9). Απο τοτε εχει κολησει το θεμα. Ας ελπισω αυριο μεθαυριο, βλεποντας το δικό σου,να προχωρησει αν και τους εστειλα email sta ELTA και διαμαρτύρομαι για την τοσο μεγάλη καθυστερηση. Οχι οτι θα απαντησουν, αλλα ετσι για την τιμή των όπλων...:mad:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ιδια περιπτωση εχω και εγω φιλε μου με δεμα απο Αμερικη (ιδιωτης σε ιδιωτη). Δυο μερες νωριτερα μου το στειλανε ( 6/9 με αφιξη στο τελωνειο 26/9). Απο τοτε εχει κολησει το θεμα. Ας ελπισω αυριο μεθαυριο, βλεποντας το δικό σου,να προχωρησει αν και τους εστειλα email sta ELTA και διαμαρτύρομαι για την τοσο μεγάλη καθυστερηση. Οχι οτι θα απαντησουν, αλλα ετσι για την τιμή των όπλων...:mad:

Εμείς που είμαστε "χαμένοι στο τελωνείο" απο τον Αύγουστο, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε "χαμένοι στο τελωνείο" απο τον Αύγουστο, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή; :rolleyes:

Ακόμα χειρότερα φυσικα. Παντως προσωπικά δεν ξανα αγοραζω απο τρίτες χωρες.Μονο απο Ε.Ε. εαν βεβαια συμφερει η τιμη απ οτι να αγοραστει εδώ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

τον Σεπτέμβριο μου έστειλαν από Καναδά ένα πακέτο μικρό (cd) το οποίο έφτασε 2 Οκτώβρη. Δεν μου ήρθε ΠΟΤΕ ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για να πάω να το παραλάβω ενώ ήταν και συστημένο παρακαλώ. Το παρακολουθούσα εγώ και στις 3 του μήνα πήγα μόνος μου από το ταχυδρομείο και το παρέλαβα. Δεν πλήρωσα τίποτα extra, καθώς ο seller φρόντισε και το έστειλε σαν δώρο.

To θέμα είναι ότι περιμένω άλλο ένα πακέτο από Ιαπωνία (βιβλίο) το οποίο ΔΕΝ είναι συστημένο. Για τα πακέτα εκτός ΕΕ, πλέον δεν αφήνουν ειδοποιητήρια τα ΕΛΤΑ; Έχω μπερδευτεί. :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...