Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α ωραία, τους έστειλα τι θα ήθελα αλλά CN post έγραφε στην σελίδα παραγγελιών.Όταν με δώσουν tracing number θα δω σίγουρα.πρώτη φορά παίρνω κάτι από αυτούς

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Μην ανησυχείς vrwmiari :p το Banggood είναι ένα από τα καλύτερα ;)

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια απο UK μεσω ebay και ο πωλητης εχει στειλει το δεματακι με royal mail track and signed.To εχει παραλαβει η gls και στο tracking τους μου δειχνει οτι εχει παρει tracking number απο acs.Παω στην acs και μου λεει οτι δεν αναγνωρισζει το tracking.

Απο περιεργεια πιο πολυ ρωταω,καθως δεν τιθεται θεμα να μην εχει σταλει κτλ,τι μπορει να συμβαινει και να μην εμφανιζεται στο tracking της acs.

Κατανταει "κουραστικο" να ψαχνεις απο την μια εταιρια στην αλλη ...

Link to comment
Share on other sites

εκεί που δείχνει το τρακινγκ στο σάιτ της GLS, αν δεις πιο δίπλα έχει και το location (πρέπει να λέει ότι είναι ακόμα στο United Kingdom), μόλις το location αλλάξει σε Greece, τότε παίρνεις το τρακινγκ της ACS και πας στο σάιτ της ACS

 

συνήθως 7-10 μέρες κάνουν τα συστημένα royal mail από Αγγλία με GLS + ACS

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια απο UK μεσω ebay και ο πωλητης εχει στειλει το δεματακι με royal mail track and signed.To εχει παραλαβει η gls και στο tracking τους μου δειχνει οτι εχει παρει tracking number απο acs.Παω στην acs και μου λεει οτι δεν αναγνωρισζει το tracking.

Απο περιεργεια πιο πολυ ρωταω,καθως δεν τιθεται θεμα να μην εχει σταλει κτλ,τι μπορει να συμβαινει και να μην εμφανιζεται στο tracking της acs.

Κατανταει "κουραστικο" να ψαχνεις απο την μια εταιρια στην αλλη ...

 

Και εγω περιμένω δέμα με royal mail. 1/10/2016 έφυγε από την royal 4/10/2016 παρέλαβε η GLS και ακόμα περιμένω να φτάσει στην Ελλαδα και στην ACS.

Link to comment
Share on other sites

εκεί που δείχνει το τρακινγκ στο σάιτ της GLS, αν δεις πιο δίπλα έχει και το location (πρέπει να λέει ότι είναι ακόμα στο United Kingdom), μόλις το location αλλάξει σε Greece, τότε παίρνεις το τρακινγκ της ACS και πας στο σάιτ της ACS

 

συνήθως 7-10 μέρες κάνουν τα συστημένα royal mail από Αγγλία με GLS + ACS

 

Και εγω περιμένω δέμα με royal mail. 1/10/2016 έφυγε από την royal 4/10/2016 παρέλαβε η GLS και ακόμα περιμένω να φτάσει στην Ελλαδα και στην ACS.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν ειχα προσεξει το location στο tracking της gls.

Επειδη εχω μεινει αρκετα χρονια αγγλια και ειχα πολλα παρε δωσε με δεματα,Δευτερα μου εστελναν απο Εδεσσα με ΕΛ.ΤΑ, Πεμπτη πρωι παρελαμβανα στην Σκωτια με Royal Mail και με λογικο κοστος αποστολης.

Καλη η προοδος αλλα βλεπω οτι παμε προς τα πισω τοσο σε κοστος οσο και σε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

"2016-10-05 23:38 GRATH / Despatched to overseas" τελευταιο στατους..

Καπου πεταμενος ενας σακος στο Ελ Βενιζελος μεχρι να βρεθει καποιος φιλοτιμος να τον ανοιξει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω ένα θέμα το οποίο αφορά ένα δέμα που θα παραλάβω από τις ΗΠΑ σαν δώρο. Ο φίλος μου, έδωσε την Ελληνική διεύθυνση στην USPS και εκείνοι του είπαν ότι θα έπρεπε να είναι στα Αγγλικά. Βέβαια, το πρόβλημα είναι ότι η διεύθυνση στην οποία θα σταλεί ανήκει στην οδό "28ης Οκτωβρίου". Πώς θα το μεταφράσω αυτό; Είμαι σίγουρη ότι αποκλείεται να είναι "October 28th". Θα είναι Greeklish. Αλλά, πως θα γράφεται;

" 28hs Octobriou" , "28is Oktobriou", " 28hs Octovriou";;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω ένα θέμα το οποίο αφορά ένα δέμα που θα παραλάβω από τις ΗΠΑ σαν δώρο. Ο φίλος μου, έδωσε την Ελληνική διεύθυνση στην USPS και εκείνοι του είπαν ότι θα έπρεπε να είναι στα Αγγλικά. Βέβαια, το πρόβλημα είναι ότι η διεύθυνση στην οποία θα σταλεί ανήκει στην οδό "28ης Οκτωβρίου". Πώς θα το μεταφράσω αυτό; Είμαι σίγουρη ότι αποκλείεται να είναι "October 28th". Θα είναι Greeklish. Αλλά, πως θα γράφεται;

" 28hs Octobriou" , "28is Oktobriou", " 28hs Octovriou";;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Έλληνες υπάλληλοι των ελληνικών ταχυδρομίων θα το διαβάσουν, επομένως βάλε κάτι που θα είναι εύκολο, πχ 28HS OKTOBRIOU

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχει κοντά μια εβδομάδα το δέμα μου γράφει item-pre advised.ρώτησα στην gearbest κα με είπαν ότι το έχουν στείλει.έχει γίνει καμία στραβή;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχει κοντά μια εβδομάδα το δέμα μου γράφει item-pre advised.ρώτησα στην gearbest κα με είπαν ότι το έχουν στείλει.έχει γίνει καμία στραβή;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Όχι. Μερικές φορές αργάνε να ανοίξουν τον σάκο άρα περιμένεις.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες μπορεί να κάνει να φτάσει κάτι στην Κύπρο με αντικαταβολή ; :wacko:

Τα συστημένα, γύρω στις 5-6 μέρες

Link to comment
Share on other sites

με Singapore post!

2016-10-07 05:55 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-10-11 08:39 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

 

αντε καλο μου ΕΛΤΑ. :lol: Εχω πηξει χωρις smartphone.

ποσες μερες το κοβεται μεχρι να ανοιξουν τον ΣΑΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

με Singapore post!

2016-10-07 05:55 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-10-11 08:39 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

 

αντε καλο μου ΕΛΤΑ. :lol: Εχω πηξει χωρις smartphone.

ποσες μερες το κοβεται μεχρι να ανοιξουν τον ΣΑΚΟ?

 

Ανάλογα, αν περάσει "αερα" απο το τελωνείο σε καμια εβδομάδα θα το εχεις

Link to comment
Share on other sites

βδομαδα ε! τωρα διαπιστωσα οτι τα πακετα μας μεχρι να ερθουν τρωνε τον μισο τους χρονο στα ελτα :wacko:

:dizzy::dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει ένα συστημένο πακέτο με ΕΛΤΑ Κύπρο. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει να φτάσει στον παραλήπτη; Το tracking από 11/10 λέει ότι έχει φύγει για Κύπρο. Αργούν και τα Κυπριακά ταχυδρομεία να ανοίξουν σάκους όπως και τα δικά μας;
Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει ένα συστημένο πακέτο με ΕΛΤΑ Κύπρο. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει να φτάσει στον παραλήπτη; Το tracking από 11/10 λέει ότι έχει φύγει για Κύπρο. Αργούν και τα Κυπριακά ταχυδρομεία να ανοίξουν σάκους όπως και τα δικά μας;

Περίμενε 5-6 εργάσιμες, τόσο κάνει απ την εμπειρία μου

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε 5-6 εργάσιμες, τόσο κάνει απ την εμπειρία μου

 

Thanks mate! Άρα πάνω κάτω σαν τα δικά μας. Έλεγα ότι επειδή δεν έχει τελωνειακές διαδικασίες και είναι γειτονική χώρα μήπως είναι πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα την βλακεία και έστειλα κάτι παπούτσια στην Αγγλία ως απλή επιστολή Β προτεραιότητας. Ποιές οι πιθανότητες να κλαπούν στον δρόμο? :P Είναι παπούτσια που τα έχω πληρώσει και τα επιστρέφω στο κατάστημα ως ελλατωματικά. Πιστεύετε οτι είναι σοβαρές οι πιθανότητες να χαθούν επειδή δεν τα έστειλα ως συστημένη επιστολή? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα την βλακεία και έστειλα κάτι παπούτσια στην Αγγλία ως απλή επιστολή Β προτεραιότητας. Ποιές οι πιθανότητες να κλαπούν στον δρόμο? :P Είναι παπούτσια που τα έχω πληρώσει και τα επιστρέφω στο κατάστημα ως ελλατωματικά. Πιστεύετε οτι είναι σοβαρές οι πιθανότητες να χαθούν επειδή δεν τα έστειλα ως συστημένη επιστολή? Ευχαριστώ.

 

Όχι πολύ πιθανό να κλαπούν στον δρόμο. Πιο πιθανό είναι αν το κατάστημα δεν είναι αξιόπιστο να σε πουν ότι δεν τα παρέλαβαν και να κάνουν την πάπια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα την βλακεία και έστειλα κάτι παπούτσια στην Αγγλία ως απλή επιστολή Β προτεραιότητας. Ποιές οι πιθανότητες να κλαπούν στον δρόμο? :P Είναι παπούτσια που τα έχω πληρώσει και τα επιστρέφω στο κατάστημα ως ελλατωματικά. Πιστεύετε οτι είναι σοβαρές οι πιθανότητες να χαθούν επειδή δεν τα έστειλα ως συστημένη επιστολή? Ευχαριστώ.

να χαθεί όχι, αλλά άντε ν αποδείξεις στο κατάστημα πως όντως τα στειλες, απ τη στιγμή που δεν έχεις αποδεικτικό αριθμό αποστολής μπορεί να σου πουν οτι θέλουν..

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση, έστειλα κάτι με αντικαταβολή στην Κύπρο με δηλωμένη την τιμή που ήθελα να πληρωθώ κλασικά όπως κάνω αν στείλω κάτι μέσα στην Ελλάδα. Μπορεί να πληρώσει δασμούς, τέλη/φόρους κτλπ ο παραλήπτης;
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση, έστειλα κάτι με αντικαταβολή στην Κύπρο με δηλωμένη την τιμή που ήθελα να πληρωθώ κλασικά όπως κάνω αν στείλω κάτι μέσα στην Ελλάδα. Μπορεί να πληρώσει δασμούς, τέλη/φόρους κτλπ ο παραλήπτης;

 

Κυπρος ειναι στην ευρωπαϊκή ενωση οποτε δεν υπάρχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...