Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έστειλαν την προηγούμενη τετάρτη ένα δέμα από Γερμανία και το μόνο που βρήκα είναι 2 μέρες μετά (παρασκευή) στην σελίδα των γερμανικών ταχυδρομείων (και όχι στο dhl.de) ότι

The item was handed over to the International Logistics Center Frankfurt on Sep 19, 2014 to be forwarded to the country of destination.

ήδη δηλαδή 2 μέρες καθυστέρηση και από κει και πέρα κανένα νεότερο. Οι γερμανοί καθυστερούν πάντα τόσο; επίσης μπορείτε να μου πείτε πόσες περίπου μέρες σας έχει πάρει να έρθει το δέμα από Γερμανία; τα screen protectors από αγγλία τα παρήγγειλα αργότερα και έχουν ήδη έρθει.

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία υπολογίζεις περίπου δέκα εργάσιμες ημέρες.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν την προηγούμενη τετάρτη ένα δέμα από Γερμανία και το μόνο που βρήκα είναι 2 μέρες μετά (παρασκευή) στην σελίδα των γερμανικών ταχυδρομείων (και όχι στο dhl.de) ότι

ήδη δηλαδή 2 μέρες καθυστέρηση και από κει και πέρα κανένα νεότερο. Οι γερμανοί καθυστερούν πάντα τόσο; επίσης μπορείτε να μου πείτε πόσες περίπου μέρες σας έχει πάρει να έρθει το δέμα από Γερμανία; τα screen protectors από αγγλία τα παρήγγειλα αργότερα και έχουν ήδη έρθει.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ περιμένω ένα δέμα από Γερμανία ( DHL Packet International) και έχει καθυστερήσει. Συνήθως τα λάμβανα σε 5-6 εργάσιμες, ενώ τώρα έχουν περάσει 10 και ακόμα τίποτα... :O

 

Σχετικά με την Κίνα, λέω να μην ξανακάνω παραγγελία. Οι τελευταίες τρεις παραγγελίες μου από εκεί έφτασαν εδώ μετά από σχεδόν 50 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ περιμένω ένα δέμα από Γερμανία ( DHL Packet International) και έχει καθυστερήσει. Συνήθως τα λάμβανα σε 5-6 εργάσιμες, ενώ τώρα έχουν περάσει 10 και ακόμα τίποτα... :O

 

Σχετικά με την Κίνα, λέω να μην ξανακάνω παραγγελία. Οι τελευταίες τρεις παραγγελίες μου από εκεί έφτασαν εδώ μετά από σχεδόν 50 ημέρες...

 

μπορείς με tracking να το εντοπίσεις; τι σου λέει;; το ίδιο με μένα; για να ξέρω να μην ανησυχώ...

από κίνα ότι έχω παραγγείλει τελευταία (και είναι πολλά γιατί εγώ παραγγέλνω για τους γνωστούς μου) έκανε γύρω στις 25 μέρες...

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

μπορείς με tracking να το εντοπίσεις; τι σου λέει;; το ίδιο με μένα; για να ξέρω να μην ανησυχώ...

από κίνα ότι έχω παραγγείλει τελευταία (και είναι πολλά γιατί εγώ παραγγέλνω για τους γνωστούς μου) έκανε γύρω στις 25 μέρες...

 

To tracking number που μου έδωσε ο γερμανός και το ψάχνω στο deutchepost.de απλά δείχνει ότι το δέμα έφυγε από Γερμανία και έφτασε στην Ελλάδα στις 20/9. Έχω την εντύπωση ότι όταν μπαίνει Ελλάδα αλλάζει tracking number και πρακτικά δεν μπορείς να το ανιχνεύσεις ηλεκτρονικά...

 

The item was scanned in the country of destination Greece at Sep 20, 2014. Unfortunately the tracking and tracing of the destination country does not offer a data interface with the tracking and tracing of Deutsche Post AG. Further information may be provided by the website of the country of destination.
Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

To tracking number που μου έδωσε ο γερμανός και το ψάχνω στο deutchepost.de απλά δείχνει ότι το δέμα έφυγε από Γερμανία και έφτασε στην Ελλάδα στις 20/9. Έχω την εντύπωση ότι όταν μπαίνει Ελλάδα αλλάζει tracking number και πρακτικά δεν μπορείς να το ανιχνεύσεις ηλεκτρονικά...

 

Για ένα πακέτο που έχω από κίνα με το tracking που μου έδωσε ο κινέζος το βλέπω στο elta.gr ότι μπήκε ελλάδα οπότε μάλλον δεν αλλάζει. (btw έφτασε ελλάδα μετά από 15 μέρες, 11 σεπτ η παραγγελία).

εσένα τουλάχιστον σου λέει ότι έγινε scanned στην ελλάδα (φαντάζομαι αυτό σημαίνει ότι είναι ελλάδα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσες μέρες δεν το πήρες). Εμένα εδώ και μια βδομάδα λέει ότι είναι φρανκφούρτη.

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

FFS, τί καθυστέρηση ήταν αυτή από China Post...

 

http://i.imgur.com/RX2rZiQ.png

 

http://i.imgur.com/tnBeUyw.png

 

Για ένα μήνα κάνεις έτσι; Κάποιοι με China post παραλάμβαναν μετά από 2+ μήνες :p

Link to comment
Share on other sites

To tracking number που μου έδωσε ο γερμανός και το ψάχνω στο deutchepost.de απλά δείχνει ότι το δέμα έφυγε από Γερμανία και έφτασε στην Ελλάδα στις 20/9. Έχω την εντύπωση ότι όταν μπαίνει Ελλάδα αλλάζει tracking number και πρακτικά δεν μπορείς να το ανιχνεύσεις ηλεκτρονικά...

 

Αυτός ο αριθμός αποστολής τι είχε μέσα?? μόνο νούμερα η και γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο αριθμός αποστολής τι είχε μέσα?? μόνο νούμερα η και γράμματα?

 

Ήταν της μορφής RA********DE. Όπου *=νούμερα.

 

Επιτέλους! Σήμερα ανιχνεύεται στα ΕΛΤΑ, 8 μέρες μετά την πραγματική του άφιξη:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-09-2014 04:53 IPS

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει το ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ29-09-201409:29Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ?

Σε δική μου περιπτωση έτσι έγραφε όταν το δεματακι το άφησε ο ταχυδρόμος στο γραματοκιβωτιο μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν της μορφής RA********DE. Όπου *=νούμερα.

 

Επιτέλους! Σήμερα ανιχνεύεται στα ΕΛΤΑ, 8 μέρες μετά την πραγματική του άφιξη:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-09-2014 04:53 IPS

 

Θα σου έρθει κανονικά με το ταχυδρομείο και εφόσον λες ότι έγινε άφιξη στην χώρα προισμού μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το έχεις το δέμα σου :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατηρώ της τελευτές εβδομάδες αρκετές καθστερήσεις στης παραδόσεις από οποια χωρα και αν παραγγείλεις,τουλάχιστον από αυτές που είχα παραγγείλει εγώ, γερμανία,αγγλία,αμερική κίνα,πολωνια:mad:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε και απο εμενα!

Περιμενω ενα δεμα απο κινα με tracking number RW10263***SG δηλαδη με ταχυδρομειο Συνγκαπουρης μαλλον

Το εντοπιζω απο το Track Global και μου εμφανιζει αυτες τις εξης λεπτομερειες:

 

2014-09-26 11:36, Item delivered, Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-09-26 08:18, Item to be delivered, Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-09-26 06:04, Item arr Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-09-26 02:47, Item in conta Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-09-25 17:54, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-09-25 14:53, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-09-25 10:01, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-09-25 05:33, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-09-17 14:55, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/09/29 20:08:03

2014-09-25 08:33, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-09-17 14:55, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-09-12 16:46, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

 

Η πολη που μενω και που περιμενω το δεμα ειναι η κοζανη!

Ενω πλεον το δεμα φαινεται οτι εσταλη Item delivered, Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ( δηλαδη οτι εφτασε στον προορισμο του)

 

Τι σημαινει αυτο; Πρεπει να περιμενω ακομα λιγο για να ερθει στην κοζανη ή καπου το δεμα κολλησε;

 

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

κανονικά έπρεπε να το έχεις λάβει, εξαρτάται βεβαια από ελτα σε ελτα, εγώ όταν φτάνει σε αυτό το σημείο περνώ τηλ στα ελτα (εδώ ναύπλιο) τους λέω το tracking number και μου λένε που είναι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Αυριο κιολας θα τους παρω τηλεφωνο

 

κανονικά έπρεπε να το έχεις λάβει, εξαρτάται βεβαια από ελτα σε ελτα, εγώ όταν φτάνει σε αυτό το σημείο περνώ τηλ στα ελτα (εδώ ναύπλιο) τους λέω το tracking number και μου λένε που είναι

 

 

Το Μ.Δ.ανατολικης θεσσαλονικης τι σημαινει;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - Μοναδα Διανομης

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία υπολογίζεις περίπου δέκα εργάσιμες ημέρες.

 

Εμένα δεν έκανε ούτε 5 εργάσιμες μέρες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο κανόνας όμως.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

:cool: - απο τουρκια απο τις 15 το ελαβα στις 30,αλλες φορες ερχοταν σε 6-7 μερες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

RS149166119NL Μηπως Ξερει καποιος με αυτο το αριθμο με τι θα ερθει? ΕΛΤΑ η ΚΟΥΡΙΕΡ γιατι στο 17 τρακ το βρισκει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου ενω στα ΕΛΤΑ λεει οτι δεν υπαρχει αυτος ο αριθμος :wacko:
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ, υπομονή να "μπει" και επίσημα Ελλάδα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...