Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν στελνεις με αντικαταβολη εχει νοημα να βαλεις και συστημενο ή καλυπτεσαι απο την υπηρεσια αντικαταβολης και απλα δεν παιρνεις tracking number?

 

Παιρνεις tracking number,απλα τους λες να το στειλουν αντικαβολη και θα σου γραψουν πρασινη.

Link to comment
Share on other sites

οταν στελνεις με αντικαταβολη εχει νοημα να βαλεις και συστημενο ή καλυπτεσαι απο την υπηρεσια αντικαταβολης και απλα δεν παιρνεις tracking number?

Η αντικαταβολή δίνει tracking number , αλλά αν χαθεί , δεν έχουν καμμία υποχρέωση τα ΕΛΤΑ.

Άρα χρειάζεται και συστημένο ή κάποιο ποσό ασφάλισης για να είσαι καλυμένος σε περίπτωση απώλειας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα θέμα με ένα κινητό που αγόρασα από Focalprice και χρειάστηκε να το στείλω πίσω.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Όλα τα πακέτα πρός εξωτερικό με προτεραιότητα Α' έχουν tracking number ή όχι απαραίτητα?

Γιατί έχει περάσει ένας μήνας, το focalprice μου ζητάει tracking number (δε βοηθάει λέει το όνομα στο πακέτο,άλλο και τούτο) και εγώ δε το έχω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα θέμα με ένα κινητό που αγόρασα από Focalprice και χρειάστηκε να το στείλω πίσω.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Όλα τα πακέτα πρός εξωτερικό με προτεραιότητα Α' έχουν tracking number ή όχι απαραίτητα?

Γιατί έχει περάσει ένας μήνας, το focalprice μου ζητάει tracking number (δε βοηθάει λέει το όνομα στο πακέτο,άλλο και τούτο) και εγώ δε το έχω...

 

Οχι αλλο η προτεραιοτητα και αλλο το tracking number. Αυτο σου το δινουν αμα το στειλεις ως συστημενο.

Τωρα αμα δε το παραλαβουν δε μπορεις να ξερεις που ειναι. Μπορει να σου γυρισει και πισω βεβαια αν δεν εχει χαθει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αντικαταβολή δίνει tracking number , αλλά αν χαθεί , δεν έχουν καμμία υποχρέωση τα ΕΛΤΑ.

Άρα χρειάζεται και συστημένο ή κάποιο ποσό ασφάλισης για να είσαι καλυμένος σε περίπτωση απώλειας.

Η αντικαταβολή είναι συστημένο, κι ισχύει η βασική ασφάλιση συστημένου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! με αυτα που ακουω αρχιζω να ανησυχω!!! παρηγκειλα την προηγουμενη Δευτερα απο αγγλια οθονη για iphone και ειναι αμεση αναγκη γτ εχω μεινει χωρις κινητο.... εχουμε οντως τοση καθυστερηση? γτ το περιμενω σημερα .... βασικα σκεφτηκα το αλλο αλλα δεν ξερω αν μπορω να το κανω μπορω να παω στα ελτα να το παρω απο εκει γιατι το αφηνουν χυμα στην εξωπορτα πεταμενο και δεν ξερω μηπως μου το τσαλεψουν....
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! με αυτα που ακουω αρχιζω να ανησυχω!!! παρηγκειλα την προηγουμενη Δευτερα απο αγγλια οθονη για iphone και ειναι αμεση αναγκη γτ εχω μεινει χωρις κινητο.... εχουμε οντως τοση καθυστερηση? γτ το περιμενω σημερα .... βασικα σκεφτηκα το αλλο αλλα δεν ξερω αν μπορω να το κανω μπορω να παω στα ελτα να το παρω απο εκει γιατι το αφηνουν χυμα στην εξωπορτα πεταμενο και δεν ξερω μηπως μου το τσαλεψουν....

 

Τι έχεις ακούσει δηλαδή;

Δεν έχει αλλάξει τίποτα εδώ και καιρό.

Όποιος φροντίζει να αγοράζει με συστημένο, τότε έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Αλλιώς παίζει με την τύχη του.

Εσύ πώς το παραγγείλες;

Με tracking;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει για καθυστερησεις τον τελευταιο καιρο και για πολλα δεματα που χανονται...

παρηγκειλα αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/Black-White-Touch-Screen-Digitizer-LCD-Replacement-For-iPhone-4-4S-with-Tools-/201027898805?ssPageName=ADME:X:eRTM:GB:1123 και ειχε επιλογη μονο για Royal Mail International Standard (Small Packets) οποτε ετσι το πηρα.... ποτε περιπου να το περιμενω? μπορω να παω να το παρω απο τα ελτα? γιατι φοβαμαι οτι θα μου το αφησει στην εισοδο της πολυκατοικιας και θα μου το παρουν

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιωσω πως τελευταια χανονται πολλα χωρις tracking...

 

δεν λες τιποτα...τα τελευταια 2 χρονια εχει παραγίνει σε οτιδηποτε δεν εχει Tracking ...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: αποστολή πακέτου 2 κιλών στην Αγγλία πόσο κοστίζει;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

9η μερα σημερα και ακομη τιποτα....

να ρωτησω τα Royal Mail International Standard (Small Packets) τα ελτα τα παραδιδουν? ή καποιο αλλο courier π.χ. acs?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

9η μερα σημερα και ακομη τιποτα....

να ρωτησω τα Royal Mail International Standard (Small Packets) τα ελτα τα παραδιδουν? ή καποιο αλλο courier π.χ. acs?

 

Τα παραδίδουν τα ΕΛΤΑ. Το small packet δεν έχει υπηρεσία συστημένου το αφήνει ο ταχυδρόμος χύμα. Πέριπου 7 μέρες μέσο όρο έχει πάντως. Έχω παραγγείλει 1-2 φορές γύρω στην εβδομάδα κάνει.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ εγω ειχα κανει αιτηση πριν από ενα μήνα για χρεωστική στην Εθνική, μου είπαν ότι σε δεκα εργασιμες θα είναι σπίτι. Παρ' ολα αυτά εκδοθηκε και σταλθηκε με τα ΕΛΤΑ στις 28 του Απριλη και η τύχη του αγνοείται (σημειωτέον μενω Αττική και όχι επαρχία).

Και το πιο ωραιο: μένω και σε περιοχή οπου υπάρχουν διπλες, τριπλες και τετραπλες ονομασιες οδών!

Link to comment
Share on other sites

2014-05-13 09:49, Item in conta IPS, IPS αυτο παλι τι ειναι?βοηθειστεμε

 

Καλύτερα να κοιτάξεις εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γνωμη για τα παρακατω...

Αγορα απο Κινα Singapore Post...

 

2014-05-08 18:53, Received from Customer

2014-05-10 18:53, Despatched to overseas (Country code: GR) - Εδω να σημειωσω πως η 4ΡΧ την ιδια μερα ειχε σαν Status 2014-05-10 18:53:00 GRATH Despatched to ATC.

2014-05-14 08:50, Received from Customer

 

Στα ΕΛΤΑ εχει 2 κλεισιματα ΙPS στις 8 και 14 του μηνα με βαση τα Received from Customer

Τι εχει γινει λετε, δεν εφυγε την πρωτη φορα και το ξαναδηλωσαν για αποστολη στις 14 η παιζει το σεναριο να εχει παει μεσο αλλης χωρας γ'αυτο και δυο κλεισιματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:worry: - περασε καιρος,τελικα τι εγινε φιλε σου ηρθε (?) τωρα τελευταια 2 δεματακια απο Κινα σε 3,5 βδομαδες ηταν στα χερια μου,τα ΕΛΤΑ με το που μπαινει μεσα απο τα συνορα γινονται πολυβολο να στο παραδωσουν,για δες μεγαλες δοξες (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα.Απο τελος Δεκεμβρίου που παρήγγειλα 3 πράγματα από διαφορετικούς πωλητές απο αμερική τα 2 είχαν σκαλώσει/χαθεί κάπου στην usps και τα ξαναστείλανε.Αλλά έχουν τώρα 20 μέρες περίπου ακόμα στην Αμερική κολλημένα και δεν λένε να φύγουν προς Ελλάδα μεριά μάλλον.Τα 2 λένε Depart USPS Sort Facility και το άλλο ακόμα Processed Through Sort Facility.

απο Αμερική με USPS ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. και παραγγέλνω σχεδόν ανα μήνα πράγματα..

μήπως το σκάλωμα το προκαλούσαν οι πωλητές;

Link to comment
Share on other sites

Αν στειλω ενα laptop,αγορασμενο απο Ελλαδα, στην Ινδια, θα περασει τελωνειο στην Ινδια?

 

:confused:

αποστολη σε ινδια?

ω ρε μπραβο :!:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν στειλω ενα laptop,αγορασμενο απο Ελλαδα, στην Ινδια, θα περασει τελωνειο στην Ινδια?

90% ναι ,έχουν αυστηρά τελωνεία

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

παραγγειλα απο Aliexpress το lenovo a850+, το έστειλαν με Μαλαισιανό Ταχυδρομείο!!!!Απο τις 22/5 μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα: 2014-05-22 12:10, Dispatch Pre-Alert 21/05/2014, MPC PMIH (KLIA).

Μήπως πρεπει να αρχίζω να ανησυχώ? Κάπου διάβασα οτι ύπαρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες και δεν αποστέλουν προιόντα που έχουν μπαταρίες.ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εχω παραγγείλει ένα μικρο πακετακι από Ισραηλ και ενώ ο ανθρωπος το εστειλε κανονικα με tracking Number, το δεμα εφτασε εδώ σε 5 μερες και κολλησε στα ελτα.

 

Εδώ και μια εβδομαδα βγαζει αυτό στο tracking

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-05-2014 06:01 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 26-05-2014 10:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Ρωτησα την πεμπτη που μας περασε στο τοπικο κατάστημα και μου λενε δεν ξερουν γιατι αργησε, μηπως λογω φορτου εργασιας και λεω θα κανω υπομονη μηπως το φερουν από Δευτερα αλλα ματαια, ακομα το ιδιο λεει. Πρωτη φορα κολλαει εκει, συνηθως με το που εγραφε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ την άλλη μερα το ειχα.

Εχει τυχει σε κανεναν κατι πορομοιο?? Μου περασε από το μυαλο να παω από το ταχυδρομειο και να απαιτησω να βρουν που είναι, αλλα δεν ξερω τι να κανω τελικα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by portoleone07
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...