Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο γνωστός μου που μου είπε για το αεροπλάνο που έπεσε, μου είπε ότι όταν του έστειλαν πάλι το κινητό, δεν έβαλαν την extra μπαταρία, αλλά μόνο αυτή που είχε μέσα το κινητό.

Υπάρχει περίπτωση πλέον τις μπαταρίες να μας τις στέλνουν με αλλον τρόπο και όχι αεροπορικώς? Θυμάμαι παλιά μου είχαν στείλει από Αμερική κάτι με καράβι και έκανε γύρω στο δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πείτε του πωλητή να βγάλει την μαμά μπαταρία από το πακέτο, να σας αφαιρέσει αν γίνεται τα χρήματα, και μετά να αγοράσετε μία αυθεντική από εδώ την Ευρώπη?

και τι θα τις κανει ο πωλητης ολες αυτες τις μπαταριες που θα του μεινουν? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω παραγγειλει κατι απο κινα και ερχεται με China Post Air Mail!εχω και tracking αλλα δεν ξερω που το βαζω!

μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

και τι θα τις κανει ο πωλητης ολες αυτες τις μπαταριες που θα του μεινουν? :p

πλεον τα παιρνουν απ τα εργοστασια με μια μπαταρία, ή τις περισσευόμενες τις επιστρέφουν

Καλησπερα εχω παραγγειλει κατι απο κινα και ερχεται με China Post Air Mail!εχω και tracking αλλα δεν ξερω που το βαζω!

μπορειτε να με βοηθησετε?

διαβασε τον οδηγό αποστολών στην υπογραφή μου

Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμος οδηγος!το εβαλα και μου λεει οτι στις 2.11 Waiting for transit airline Space 10010200 GR 20131102 1219

 

δηλαδη?σε ποσες μερες θα ειναι εδω περιπου?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι που είχα παραγγείλει από Κίνα στις 10/9 (και είχα ξεγράψει ότι θα ερχόταν ποτέ) έφτασε σήμερα στις 5/11

μόνο 2 μήνες έκανε :lol:

 

γιατί τόσο τεράστια καθυστέρηση άραγε για κάτι που κάνει 0,99;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε ποιος πανω ο φιλος παιδια ισχυει..οσοι παραγγηλαμε τελη αυγουστου και μετα δεν προκειται να ερθουν,εγω εκανα ηδη refund και παροτι εχασα καποια χρηματα στην μετατροπη τελος παντων,,china Post δεν στελνουν με μπαταριες πλεον,τωρα το γυρισαν στην sg post μπας και καταφερουν να τα στελνουν,τεραστιο προβλημα προεκυψε αντε να δουμε πως θα λυθει.εγω θα δοκιμασω για το κινητο μου με sg post και βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα μικροπράγματα τα στέλνουν με το πιο αργό ταχυδρομείο και για αυτό αργούνε πολύ.

Εγώ ο,τι έχω παραγγείλει αξίας 20€+ δεν έχει αργήσει πάνω από 2 βδομάδες από Κίνα.

Πάντα όμως ζητάω TRACKING.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα μικροπράγματα τα στέλνουν με το πιο αργό ταχυδρομείο και για αυτό αργούνε πολύ.

Εγώ ο,τι έχω παραγγείλει αξίας 20€+ δεν έχει αργήσει πάνω από 2 βδομάδες από Κίνα.

Πάντα όμως ζητάω TRACKING.

παιδιά, κάτι που είχα παραγγείλει από Κίνα στις 10/9 (και είχα ξεγράψει ότι θα ερχόταν ποτέ) έφτασε σήμερα στις 5/11

μόνο 2 μήνες έκανε :lol:

γιατί τόσο τεράστια καθυστέρηση άραγε για κάτι που κάνει 0,99;

Τα μη συστημένα (χωρίς τρακινγκ) γενικά καθυστερούν περισσότερο καθώς έχουν χαμηλότερη προτεραιότητα τόσο στην αποστολή όσο και στην διαλογή στο αεροδρόμιο στην χώρα προορισμού. Επίσης τα μικρά πακετάκια-φάκελοι-αλληλογραφίες έχουν χαμηλότερη προτεραιότητα επίσης, ειδικά εδώ στην ελλάδα, τα μικροπακετάκια κάθονται και βδομάδες στο αεροδρόμιο αν έχουν πολλη κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση: Στο tracking των ΕΛΤΑ όταν πει "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ" σημαίνει ότι εκείνη την ώρα θα ξεκινήσει ο ταχυδρόμος να το φέρει ή μπορεί να το φέρει κι αύριο για παράδειγμα; Μου το έχει βγάλει απ' τις 08.23.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση: Στο tracking των ΕΛΤΑ όταν πει "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ" σημαίνει ότι εκείνη την ώρα θα ξεκινήσει ο ταχυδρόμος να το φέρει ή μπορεί να το φέρει κι αύριο για παράδειγμα; Μου το έχει βγάλει απ' τις 08.23.

 

Σημαίνει ότι το έχει ο ταχυδρόμος μαζί του για να στο παραδώσει. Το θέμα είναι ότι σήμερα κάποιοι θ' απεργήσουν, οπότε μπορεί να το πάρεις και αύριο.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση: Στο tracking των ΕΛΤΑ όταν πει "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ" σημαίνει ότι εκείνη την ώρα θα ξεκινήσει ο ταχυδρόμος να το φέρει ή μπορεί να το φέρει κι αύριο για παράδειγμα; Μου το έχει βγάλει απ' τις 08.23.

 

το δικο μου ειναι σε αυτη την κατασταση

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-11-2013 07:41 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ 06-11-2013 04:28 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-11-2013 10:49 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 26-10-2013 16:42 IPS

 

μπορεις να μου πεις ποια ειναι τα επομενα στατους??

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι σε αυτη την κατασταση

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-11-2013 07:41 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ 06-11-2013 04:28 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-11-2013 10:49 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 26-10-2013 16:42 IPS

 

μπορεις να μου πεις ποια ειναι τα επομενα στατους??

Εγώ το παρέλαβα πριν καμιά ώρα.

 

Τα επόμενα βήματα είναι:

 

1) Άφιξη στην πόλη σου.

2) Προς παράδοση.

3) Κλείσιμο από την πόλη σου.

4) Αποστολή παραδόθηκε (μόλις το παραλάβεις)

 

Όλα αυτά τα βήματα έγιναν μέσα σε 4 ώρες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τι ειναι ρε παιδια αυτο το IPS?

4 φορες παρηγγειλα κινητα απο κινα με sgpost

και πρωτη φορα στο

 

ΕΛΤΑ>Εντοπισμος αντικειμενου, μου διχνει:

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 31-10-2013 13:32 IPS

 

Απο Κινα σταλθηκε στις 23/10/2013

Τι σημαινει αυτο?

τις αλλες φορες μου εδιχνε ΚΔ αεροδρομιου ή Αθηνων

και σε 2 μερες το ειχα στην πολη μου

υπαρχει καποιο προβλημα? ξερει κανεις?

 

gerstauros 2, ok.

ειδα απο το αλλο φορουμ την υπογραφη σου (στην αρχη δεν καταλαβα τι ενουσες)

οποτε, τωρα πρεπει να περιμενω να μου διξει ποτε ερχεται Ελλαδα?

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

παιδια το δικο μου αναχωρησε απο κινα στις 3 του μηνος και δεν μου εχει γινει ενημερωση οτι ηρθε ελλαδα!γιατι???china air post

 

EDIT το εντοπισα στα ελτα και μου λεει το εξης: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-11-2013 10:44 IPS

 

ενω το δεμα απο κινα εφυγε στις 3 του μηνος πως γινεται και λεει στις 1 οτι ηρθε ελλαδα?

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

παιδια το δικο μου αναχωρησε απο κινα στις 3 του μηνος και δεν μου εχει γινει ενημερωση οτι ηρθε ελλαδα!γιατι???china air post

 

EDIT το εντοπισα στα ελτα και μου λεει το εξης: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ01-11-2013 10:44IPS

 

ενω το δεμα απο κινα εφυγε στις 3 του μηνος πως γινεται και λεει στις 1 οτι ηρθε ελλαδα?

 

Πελάτης στο εξωτερικό = ο πωλητής.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.

Μία συνηθισμένη διάρκεια είναι από 20 έως 40 ημέρες.

Μπορεί και πιο πριν, άλλα λίγο δύσκολο.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντι να ρωτατε τα ιδια και τα ιδια για τις αποστολες, διαβαζετε εδω

Οδηγός αποστολών από αγορές από Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα δεματακι απο Κινα που ειχα παρει απο 25/9, τσακ μπαμ δηλαδη, σχεδον 2 μηνες :lol: :lol: Προς το παρον, οπως εχω ξαναγραψει, δεν θα ξανακανω αγορα απο Κινα μεχρι να δω τι θα γινει με αυτη την κατασταση (εχω κανει ηδη κι ενα refund με αλλο δεμα απο εκει που δεν ηρθε ποτε).Στο ενδιαμεσο εχω κανει αλλες 4 αγορες απο ευρωπη και μου ηρθαν στις +/- 7 ημερες, οποτε παιζω μπαλα απο εκει μεχρι να ξεκαθαρισει η κατάσταση με την Ασια. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα..

οτι εχω παραγγείλει εχει ερθει στον προβλεπόμενο χρονο χωρίς κανενα πρόβλημα

για τις τελευταίες καθηστερισεις εχω διαβασει δεξια και αριστερά οτι ειναι και λιγο πόλεμος εταιρικος μιας και κανουν μεγαλη ζημια στα επώνυμα

 

τωρα στο προβλημα μου!!:p

 

παράγγειλα δυο τηλεφωνα

μου εδωσαν δυο κοδικους αναφορας και ολα καλα..

σε 20 μερες έφτασαν ελλαδα ΑΛΛΑ!! το ενα το πηρα κανονικα και το αλλο αντι να ερθει στο υποκατάστημα των ελτα της γειτονιας μου πηγε σε ενα αλλο και τρεις μερες μετα το έστειλαν πισω στον αποστολεα. πως εγινε αυτο και ποιος να εκανε την πατατα???

το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανω?????

Link to comment
Share on other sites

[...]

το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανω?????

εφόσον δεν παρέλαβες, ανοίγεις dispute
Link to comment
Share on other sites

2 δεματα απο ebay ακομα να ερθουν ανοιξα case στο ebay.πριν κανα μηνα παλι δεν ηρθε απο κινα και πηρα τα λεφτα μου πισω ευτυχως.παραγγειλα και απο fasttech και ειναι καθοδον μεσω singpost.για να δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...