Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Ταχύτερο κάνε dispute και άστον να αποδείξει ότι τα έστειλε.
Link to comment
Share on other sites

Κατά μεσο ορο ποσό κάθονται τα πακέτα στο Κέντρο Διαλογής Αθηνών? περιμείνω κάποια από postnl που μπήκαν πρόσφατα. Συνήθως περιέμενα το πολύ 5-6 μεριές.
Link to comment
Share on other sites

@nexusboy το τελευταίο διάστημα 6-7 ημέρες έχουν κάνει 4 δικά μου στο Κ.Δ ,

υπολόγισε και ότι θα φάει και άλλες ημέρες μετά το Κ.Δ μέχρι να φτάσει σε εσένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε αυτή την εικόνα βλέπουμε οτι το δέμα έχει κολλήσει ολλανδία!! Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή θα έρθει !

Αγορα απο ALI EXPRESS

 

19 Μαΐ 2021 14:21 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

19 Μαΐ 2021 07:53 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 07:44 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 06:44 Στοιχείο που ελήφθη στο γραφείο ανταλλαγής στη χώρα προορισμού. Η αποστολή παραδίδεται χύμα, η τελική αποδοχή των εμπορευμάτων θα επιβεβαιωθεί CAINIAO

16 Μαΐ 2021 04:59 Linehaul Arrival:Arrived Liege Liege CAINIAO

15 Μαΐ 2021 02:33 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

15 Μαΐ 2021 00:33 The item is ready for shipment

14 Μαΐ 2021 23:32 The item is pre-advised to PostNL POSTNL - NETHERLANDS POST

14 Μαΐ 2021 14:00 Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία CAINIAO

12 Μαΐ 202114:32 Ελήφθη μέσω γραμμής CAINIAO

12 Μαΐ 2021 02:55 Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:20 Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:17 Αποδεκτή από τον μεταφορέα

 

Αν κάποιος παθών μπορεί να πει μια γνώμη τι να κάνω

view?usp=sharing

Edited by dimi_stam
Link to comment
Share on other sites

@dimi_stam παθών και μαθών,4 δέματα με το ίδιο τρόπο έχω το τελευταίο δίμηνο, μπορεί και κανα δίμηνο να κάνει να φτάσει στα χέρια σου, μακριά από AliExpress standard shipping , έχει μπλοκάρει το σύστημα
Link to comment
Share on other sites

@Gianis378 Θα φτάσει όμως λες;

 

Εγώ έχω δύο δέματα από τις 24/4 από post nl όπου έχουν φτάσει αεροδρόμιο και το ένα έχει προχωρήσει. Όσο για το άλλο ακόμα αναμένω. Οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

@nexusboy το τελευταίο διάστημα 6-7 ημέρες έχουν κάνει 4 δικά μου στο Κ.Δ ,

υπολόγισε και ότι θα φάει και άλλες ημέρες μετά το Κ.Δ μέχρι να φτάσει σε εσένα

 

Να σε καλα, συνήθως σε μενα με το που βγαίνουν απο το Κ.Δ. την αμέσως επόμενη είχα το πακέτο στα χερια μου, αυτό γινόταν πριν διώξουν αρκετούς ταχυδρόμους τώρα απλα αφήνουν ειδοποιητήριο. Ελπίζω να μην εχει εξτρα καθυστέρηση αυτό το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο δέματα από τις 24/4 από post nl όπου έχουν φτάσει αεροδρόμιο και το ένα έχει προχωρήσει. Όσο για το άλλο ακόμα αναμένω. Οπότε υπομονή.

 

οπότε αναμένω !!! σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μικροδέμα αξίας 1€ παραγγελία από Ali 27/11/20 και σταλμένο από Κίνα μέσω Εμιράτων παρελήφθη σήμερα, έκανε μόνο 185 ημέρες

 

 

:X:X:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε αυτή την εικόνα βλέπουμε οτι το δέμα έχει κολλήσει ολλανδία!! Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή θα έρθει !

Αγορα απο ALI EXPRESS

 

19 Μαΐ 2021 14:21 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

19 Μαΐ 2021 07:53 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 07:44 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 06:44 Στοιχείο που ελήφθη στο γραφείο ανταλλαγής στη χώρα προορισμού. Η αποστολή παραδίδεται χύμα, η τελική αποδοχή των εμπορευμάτων θα επιβεβαιωθεί CAINIAO

16 Μαΐ 2021 04:59 Linehaul Arrival:Arrived Liege Liege CAINIAO

15 Μαΐ 2021 02:33 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

15 Μαΐ 2021 00:33 The item is ready for shipment

14 Μαΐ 2021 23:32 The item is pre-advised to PostNL POSTNL - NETHERLANDS POST

14 Μαΐ 2021 14:00 Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία CAINIAO

12 Μαΐ 202114:32 Ελήφθη μέσω γραμμής CAINIAO

12 Μαΐ 2021 02:55 Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:20 Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:17 Αποδεκτή από τον μεταφορέα

 

Αν κάποιος παθών μπορεί να πει μια γνώμη τι να κάνω

view?usp=sharing

 

Μπορει να κολλησει και 15-20 μερες Ολλανδια. Συνήθως αυτα συνεβαιναν μεσα στο χειμωνα που ο ογκος ηταν μεγάλος, αλλα συμβαίνει και τωρα που και που οταν τρωνε σκαλωμα. Για να μη λεμε και για τα ΕΛΤΑ δηλαδη μονο. Υπομονη και πιστευω σε καμια βδομαδα το πολυ θα εχει ξεσκαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κολλησει και 15-20 μερες Ολλανδια. Συνήθως αυτα συνεβαιναν μεσα στο χειμωνα που ο ογκος ηταν μεγάλος, αλλα συμβαίνει και τωρα που και που οταν τρωνε σκαλωμα. Για να μη λεμε και για τα ΕΛΤΑ δηλαδη μονο. Υπομονη και πιστευω σε καμια βδομαδα το πολυ θα εχει ξεσκαλωσει.

 

Το εύχομαι

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Ταχύτερο κάνε dispute και άστον να αποδείξει ότι τα έστειλε.

 

Πρόκειται για μεταχειρισμένα πράγματα και έχω πληρώσει με friends & family (και σε δόσεις επδ ήταν πράγματα μεγάλης αξίας) άρα από ότι γνωρίζω δεν μπορώ να κάνω dispute. Αν κάποιος γνωρίζει οποιονδήποτε τρόπο εντοπισμού δέρματος από εξωτερικό με στοιχεία αποστολέα και παραλειπτη (ακόμα και να είναι επί πληρωμή) σας παρακαλώ ενημερώστε με

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε ψέματα για το tragking είναι σίγουρο. Το στέλνει συστημένο και έχει tracking κανονικά. Απλό δεν έχει tracking.

Τώρα, αν έχει στείλει η όχι κάτι δεν ξέρω, αυτό που ξέρω με 100% σιγουριά είναι ότι στο αεροδρόμιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ Ευρωπαϊκό δέμα Απριλίου ούτε απλό, ούτε συστημένο, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μεταχειρισμένα πράγματα και έχω πληρώσει με friends & family (και σε δόσεις επδ ήταν πράγματα μεγάλης αξίας) άρα από ότι γνωρίζω δεν μπορώ να κάνω dispute. Αν κάποιος γνωρίζει οποιονδήποτε τρόπο εντοπισμού δέρματος από εξωτερικό με στοιχεία αποστολέα και παραλειπτη (ακόμα και να είναι επί πληρωμή) σας παρακαλώ ενημερώστε με

 

Δεν φτάνει που επέλεξες πληρωμή χωρίς προστασία δεν μπήκες στον κόπο να συζητήσεις τον τρόπο αποστολής που μάλιστα όπως λες ήταν μεγάλης αξίας να προσθέσεις μια ασφάλιση σε περίπτωση ζημιά η απώλειας του πακέτου.

 

Αυτό που μπορεις να κανείς για αρχή είναι να ζητήσεις από τον αποστολέα να σου στείλει φωτογραφία την απόδειξη πληρωμής από το ταχυδρομείο για να δεις αν όντος έχει σταλεί το πακέτο σου η σε κοροϊδεύει και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατά μεσο ορο ποσό κάθονται τα πακέτα στο Κέντρο Διαλογής Αθηνών? περιμείνω κάποια από postnl που μπήκαν πρόσφατα. Συνήθως περιέμενα το πολύ 5-6 μεριές.

 

25-35 μέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα

Σε αυτή την εικόνα βλέπουμε οτι το δέμα έχει κολλήσει ολλανδία!! Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή θα έρθει !

Αγορα απο ALI EXPRESS

 

19 Μαΐ 2021 14:21 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

19 Μαΐ 2021 07:53 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 07:44 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed POSTNL - NETHERLANDS POST

18 Μαΐ 2021 06:44 Στοιχείο που ελήφθη στο γραφείο ανταλλαγής στη χώρα προορισμού. Η αποστολή παραδίδεται χύμα, η τελική αποδοχή των εμπορευμάτων θα επιβεβαιωθεί CAINIAO

16 Μαΐ 2021 04:59 Linehaul Arrival:Arrived Liege Liege CAINIAO

15 Μαΐ 2021 02:33 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια GREECE POST

15 Μαΐ 2021 00:33 The item is ready for shipment

14 Μαΐ 2021 23:32 The item is pre-advised to PostNL POSTNL - NETHERLANDS POST

14 Μαΐ 2021 14:00 Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία CAINIAO

12 Μαΐ 202114:32 Ελήφθη μέσω γραμμής CAINIAO

12 Μαΐ 2021 02:55 Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:20 Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

11 Μαΐ 2021 13:17 Αποδεκτή από τον μεταφορέα

 

Αν κάποιος παθών μπορεί να πει μια γνώμη τι να κάνω

view?usp=sharing

 

Έρχεται... Μη σε πιάνει πανικός

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόκειται για μεταχειρισμένα πράγματα και έχω πληρώσει με friends & family (και σε δόσεις επδ ήταν πράγματα μεγάλης αξίας) άρα από ότι γνωρίζω δεν μπορώ να κάνω dispute. Αν κάποιος γνωρίζει οποιονδήποτε τρόπο εντοπισμού δέρματος από εξωτερικό με στοιχεία αποστολέα και παραλειπτη (ακόμα και να είναι επί πληρωμή) σας παρακαλώ ενημερώστε με

 

Χωρίς tracking δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που επέλεξες πληρωμή χωρίς προστασία δεν μπήκες στον κόπο να συζητήσεις τον τρόπο αποστολής που μάλιστα όπως λες ήταν μεγάλης αξίας να προσθέσεις μια ασφάλιση σε περίπτωση ζημιά η απώλειας του πακέτου.

 

Αυτό που μπορεις να κανείς για αρχή είναι να ζητήσεις από τον αποστολέα να σου στείλει φωτογραφία την απόδειξη πληρωμής από το ταχυδρομείο για να δεις αν όντος έχει σταλεί το πακέτο σου η σε κοροϊδεύει και μετά

 

Επέλεξα τρόπο πληρωμής χωρίς προστασία επδ έχω ήδη αγοράσει 2 φορές από τον ίδιο πωλητή με το ίδιο τρόπο και δεν έχει γίνει τίποτα. Στην προκειμένη περίπτωση εγώ πλήρωσα κανονικά για πακέτο με τρακινγκ αλλά όταν το έστειλε μου είπε ότι το άφησε στο ταχυδρομείο και δεν του έβαλαν τρακινγκ επδ του είπαν ότι δεν υποστηρίζεται για χώρα εντός Ευρώπης. Α ασφάλιση ή κάτι τέτοιο δεν μου συστηνε και ούτε ζήτησα εφόσον είχα κατά νου ότι θα είχε τρακινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κανείς αγορές από αξιόπιστες πηγές και όταν στραβώσει το πράγμα σου φέρονται σκάρτα ποσό μάλλον από έναν ανώνυμο πωλητή και μάλιστα από την Ρουμανία. Είπες ότι το πακέτο σου ήταν αξίας άρα έπρεπε να το ασφαλίσεις πληρώνοντας με PayPal G&S και να μην κανείς τσιγκουνιές στο αμελητέο ποσό της προμήθειας που θα πλήρωνες. Αν γινόταν αυτό ο πωλητής από μόνος του θα στο είχε ασφαλίσει.

 

Καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά το μόνο που μπορεις να κανείς είναι να ζητήσεις από τον πωλητή να σου στείλει την απόδειξη πληρωμής από το ταχυδρομείο ώστε να βεβαιωθείς πως όντος έχει σταλεί το πακέτο σου και μετά να ελπίζεις πως κάποια μέρα θα εμφανιστεί στην πόρτα σου.

 

Τον περασμένο Δεκέμβρη είχα μια παρόμοια περίπτωση με την δίκη σου για μια αγορα από Βέλγιο και μάλιστα πληρωμή F&F αλλά η αποστολή έγινε ως epg δεμα με tracking, ασφάλιση 500€ και ημερομηνία άφιξης σε 8-10 εργάσιμες ημέρες. Τελικά παρέλαβα σε 57 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κανείς αγορές από αξιόπιστες πηγές και όταν στραβώσει το πράγμα σου φέρονται σκάρτα ποσό μάλλον από έναν ανώνυμο πωλητή και μάλιστα από την Ρουμανία. Είπες ότι το πακέτο σου ήταν αξίας άρα έπρεπε να το ασφαλίσεις πληρώνοντας με PayPal G&S και να μην κανείς τσιγκουνιές στο αμελητέο ποσό της προμήθειας που θα πλήρωνες. Αν γινόταν αυτό ο πωλητής από μόνος του θα στο είχε ασφαλίσει.

 

Καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά το μόνο που μπορεις να κανείς είναι να ζητήσεις από τον πωλητή να σου στείλει την απόδειξη πληρωμής από το ταχυδρομείο ώστε να βεβαιωθείς πως όντος έχει σταλεί το πακέτο σου και μετά να ελπίζεις πως κάποια μέρα θα εμφανιστεί στην πόρτα σου.

 

Τον περασμένο Δεκέμβρη είχα μια παρόμοια περίπτωση με την δίκη σου για μια αγορα από Βέλγιο και μάλιστα πληρωμή F&F αλλά η αποστολή έγινε ως epg δεμα με tracking, ασφάλιση 500€ και ημερομηνία άφιξης σε 8-10 εργάσιμες ημέρες. Τελικά παρέλαβα σε 57 ημέρες.

Ειλικρινά μακάρι να ταν τσιγκουνιά αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν εφόσον έχω ξαναγορασει και πήγαν όλα καλά με ίδιας αξίας δέματα. Τώρα από εκεί και πέρα έχω προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία με τον πωλητή και ελπίζω είτε να μου απαντήσει να βγάλω μια άκρη μαζί του ή να μου έρθει αυτές τις μέρες χωρίς να το περιμένω εφόσον ένα άτομο ανέφερε ότι δέματα Απριλίου,,απλά και συστημένα έχουν φύγει από το αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Ολλανδία

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-03-2021 12:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-03-2021 21:55 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-03-2021 24:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-03-2021 14:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Ολλανδία

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-03-2021 12:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-03-2021 21:55 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-03-2021 24:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-03-2021 14:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Τι είναι αυτό;;;

Από 17/3 είναι αντικείμενο και ακόμα είναι αεροδρόμιο;

Κάτι τέτοιο φίλε δεν παίζει.

Μπορείς να δώσεις tracking number να δω τι έχει γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;;;

Από 17/3 είναι αντικείμενο και ακόμα είναι αεροδρόμιο;

Κάτι τέτοιο φίλε δεν παίζει.

Μπορείς να δώσεις tracking number να δω τι έχει γίνει;

Σου έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ

 

Φίλε έχεις δίκιο, κάθισα και το έψαξα μια ώρα, δεν ξέρω πραγματικά τι έχει γίνει με αυτό το αντικείμενο.

Είναι καμιά 100σταριά αντικείμενα (4-5 σάκοι) από αυτή την αποστολή που πραγματικά αγνοούντε.

Οι Ολλανδοί γενικά δεν έχουν σωστά tracking στα αντικείμενα.

Το δικό σου αντικείμενο δείχνει ότι είναι στον σάκο 1 ας πούμε.

Ο Σάκος 1 ήρθε Ελλάδα, το σκανάραμε εμείς 17/3 που δείχνει αλλά το αντικείμενο σου δεν ήταν μέσα.

Κάτι τέτοιο έχει παιχτεί φίλε.

Θα το ψάξω ξανά και θα σε ενημερώσω με pm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις δίκιο, κάθισα και το έψαξα μια ώρα, δεν ξέρω πραγματικά τι έχει γίνει με αυτό το αντικείμενο.

Είναι καμιά 100σταριά αντικείμενα (4-5 σάκοι) από αυτή την αποστολή που πραγματικά αγνοούντε.

Οι Ολλανδοί γενικά δεν έχουν σωστά tracking στα αντικείμενα.

Το δικό σου αντικείμενο δείχνει ότι είναι στον σάκο 1 ας πούμε.

Ο Σάκος 1 ήρθε Ελλάδα, το σκανάραμε εμείς 17/3 που δείχνει αλλά το αντικείμενο σου δεν ήταν μέσα.

Κάτι τέτοιο έχει παιχτεί φίλε.

Θα το ψάξω ξανά και θα σε ενημερώσω με pm

 

Ευχαριστώ Άγγελε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...