Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά,για τις αγορές απο κίνα ειδικά για κινητά,υπάρχει ξεχωριστό θέμα.

Εδώ γράφουμε για τα δικά μας Ελτα και τις αποστολές τους,όχι για αποστολές που φτάνουν απο ολλού στα Ελτά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί ήρθε το πακέτο μου (το είδα στο site) και πήγα να το παραλάβω από το ταχυδρομείο. Εκεί μου είπαν πως το χρεώθηκε ο ταχυδρόμος και δεν το έχουν εκεί.

Όλα καλά λέω, λογικά θα το φέρει σπίτι (μένω σε χωριό 15 λεπτά από το ταχυδρομείο).

Ο ταχυδρόμος δεν εμφανίστηκε πότε. (εγώ δεν ήμουν εκεί, αλλά υπήρχε κόσμος στο σπιτι). Θα πάω αύριο αν μπορέσω και θα τους τα ψάλλω ένα χεράκι.

Ρωτάω τώρα: αν δεν έχει σκοπό να το φέρει, ποιος ο λόγος να το χρεωθεί;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί ήρθε το πακέτο μου (το είδα στο site) και πήγα να το παραλάβω από το ταχυδρομείο. Εκεί μου είπαν πως το χρεώθηκε ο ταχυδρόμος και δεν το έχουν εκεί.

Όλα καλά λέω, λογικά θα το φέρει σπίτι (μένω σε χωριό 15 λεπτά από το ταχυδρομείο).

Ο ταχυδρόμος δεν εμφανίστηκε πότε. (εγώ δεν ήμουν εκεί, αλλά υπήρχε κόσμος στο σπιτι). Θα πάω αύριο αν μπορέσω και θα τους τα ψάλλω ένα χεράκι.

Ρωτάω τώρα: αν δεν έχει σκοπό να το φέρει, ποιος ο λόγος να το χρεωθεί;

 

το χρεωθηκε για να στο φερει ,οχι για να το κρατησει για τον εαυτο του.

θα στο φερει.

αφου ξερεις να τσεκαρεις την κατασταση παραδοσης μεσω του site των ελτα τοτε αν δεις πως εγραψε delivered αλλα εσυ δεν εχεις παραλαβει κατι τοτε ναι να τους τα ψαλεις.

αν δεν γινει κατι τετοιο πως θα τους τα ψαλεις?

βασικα τι θα πας να τους πεις?

πες μου το σκεπτικο σου να σου απαντησω.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

το χρεωθηκε για να στο φερει ,οχι για να το κρατησει για τον εαυτο του.

θα στο φερει.

αφου ξερεις να τσεκαρεις την κατασταση παραδοσης μεσω του site των ελτα τοτε αν δεις πως εγραψε delivered αλλα εσυ δεν εχεις παραλαβει κατι τοτε ναι να τους τα ψαλεις.

αν δεν γινει κατι τετοιο πως θα τους τα ψαλεις?

βασικα τι θα πας να τους πεις?

πες μου το σκεπτικο σου να σου απαντησω.

 

Το ξέρω πως θα το φέρει, το θέμα είναι πότε. Θα περιμένω αν και πότε θα τον φέρει ο δρόμος; ούτε σήμερα ήρθε και εγώ λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να πάω. Το θεωρείτε λογικό η σωστό να γίνεται αυτό;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-12-2014 13:39 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2014 08:05 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2014 08:05 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2014 08:05 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 16-12-2014 10:03 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 22-12-2014 12:21 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2Η ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ. ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΤΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ (ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ ΔΗΛ)

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

 

συγνώμη για τα caps

Edited by john71
caps
Link to comment
Share on other sites

@Takis_dm

 

Το θέμα με την έλλειψη προσωπικού στα ΕΛΤΑ είναι γνωστό και σήμερα υπήρχε σχετικό ρεπορτάζ στο MEGA.

 

Ο δικός μου ταχυδρόμος έφερε σήμερα ένα συστημένο και ενώ έφευγε τον ρώτησα αν έχω και απλή αλληλογραφία, έψαξε στο καλάθι και βρήκε ... φακέλους αλληλογραφίας και λογαριασμών (!!!)

Link to comment
Share on other sites

@Takis_dm

 

Το θέμα με την έλλειψη προσωπικού στα ΕΛΤΑ είναι γνωστό και σήμερα υπήρχε σχετικό ρεπορτάζ στο MEGA.

 

Ο δικός μου ταχυδρόμος έφερε σήμερα ένα συστημένο και ενώ έφευγε τον ρώτησα αν έχω και απλή αλληλογραφία, έψαξε στο καλάθι και βρήκε ... φακέλους αλληλογραφίας και λογαριασμών (!!!)

 

Στην πολυκατοικία μου είχε να περάσει ταχυδρόμος από τις 4/12 και πέρασε σήμερα 23/12..

Link to comment
Share on other sites

Τραγικά πράγματα πραγματικά! Και αν πας στο κατάστημα βλέπεις την κατάντια των υπαλλήλων που βαριούνται που ζουν. . Μόνιμοι πλέων μεγάλη σε ηλικία με νεύρα και αγένεια στο φουλ και εξυπηρέτηση με το πάσο τους . . Περιμένει δεν περιμένει κόσμος στην ουρά που σχεδόν πάντα έχει! Μιλάω για τα ΕΛΤΑ τα κεντρικά του Πειραιά οποίος έχει πάει καταλαβαίνει τι λέω να παραλάβει δέμα. .Η συστημένο . .
Link to comment
Share on other sites

Τραγικά πράγματα πραγματικά! Και αν πας στο κατάστημα βλέπεις την κατάντια των υπαλλήλων που βαριούνται που ζουν. . Μόνιμοι πλέων μεγάλη σε ηλικία με νεύρα και αγένεια στο φουλ και εξυπηρέτηση με το πάσο τους . . Περιμένει δεν περιμένει κόσμος στην ουρά που σχεδόν πάντα έχει! Μιλάω για τα ΕΛΤΑ τα κεντρικά του Πειραιά οποίος έχει πάει καταλαβαίνει τι λέω να παραλάβει δέμα. .Η συστημένο . .

 

Πριν διαβάσω ότι αναφέρεις τον Πειραιά ήμουν σίγουρος ότι μιλούσες για αυτό.. Εμένα αν μου πουν κανένα παρακαλώ ή καμιά καλημέρα πέφτω από τα σύννεφα.. Και να πεις ότι δεν εργάζονται σε ωραίο περιβάλλον.. Ησυχία έχουν κλιματισμό έχουν.. Τι να πεις

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα!Σημερα 26 υπαρχει περιπτωση να ειναι ανοιχτο κανενα καταστημα ΕΛΤΑ απο τα κεντρικα (Συνταγμα,Ομονοια)?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα!Σημερα 26 υπαρχει περιπτωση να ειναι ανοιχτο κανενα καταστημα ΕΛΤΑ απο τα κεντρικα (Συνταγμα,Ομονοια)?

Σήμερα είναι αργία, οπότε χλωμό το κόβω να είναι ανοιχτά ακόμη και τα κεντρικά καταστήματα.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδω απο χθες ουτε η ιστοσελιδα τους λειτουργει... θα λειτουργουν τα καταστηματα? Χαααα...
Link to comment
Share on other sites

:cool: - ευτυχως η σελιδα επανηλθε, τις προηγουμενες ημερες προσπαθησα να μην κανω αγορες για να μην πεσω πανω στην κινηση (στην αναγκη τους που λεμε) αλλα δεν το απεφυγα, απο Γερμανια κατι που περιμενα καθυστερησε λιγακι αλλα στο site τους φαινεται πως παραδωθηκε

το θεμα ειναι πως εγω ακομη και τωρα που σας γραφω δεν το εχω στα χερια μου :lol: που σημαινει πως ο ταχυδρομος ψιλοκανει του κεφαλιου του (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω εδώ μια ερώτηση αν και είναι για Γενική Ταχυδρομική και όχι για ΕΛΤΑ.Έκανα μια παραγγελία ενώ ήταν αργία αλλά το Σάββατο άλλαξε η κατάσταση στο site σε ''εστάλησαν'' άρα τα παρέδωσαν στο κούριερ.Μιας και λέει παράδοση εντός 24ωρών αλλά δε βλέπω κίνηση,μέχρι τί ώρα παραδίδουν? Είναι αξιόπιστοι γενικά?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω εδώ μια ερώτηση αν και είναι για Γενική Ταχυδρομική και όχι για ΕΛΤΑ.Έκανα μια παραγγελία ενώ ήταν αργία αλλά το Σάββατο άλλαξε η κατάσταση στο site σε ''εστάλησαν'' άρα τα παρέδωσαν στο κούριερ.Μιας και λέει παράδοση εντός 24ωρών αλλά δε βλέπω κίνηση,μέχρι τί ώρα παραδίδουν? Είναι αξιόπιστοι γενικά?

 

Παραδιδουν οσο ειναι ανοιχτο το καταστημα, εφοσον εισαι στην περιοχη τους και δεν εισαι καπου που το χαρακτηριζουν απομακρυσμενο-δυσπροσιτο

Link to comment
Share on other sites

Παραδιδουν οσο ειναι ανοιχτο το καταστημα, εφοσον εισαι στην περιοχη τους και δεν εισαι καπου που το χαρακτηριζουν απομακρυσμενο-δυσπροσιτο

Δηλαδή σήμερα που είναι ανοιχτό μέχρι τις 18.00 για αποστολή εντός αττικής όπου είναι και το μαγαζί μπορεί να έρθει και τις επόμενες ώρες;

Δε θα είναι κανείς μετά τις 4 για να το παραλάβει γι'αυτό ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σήμερα που είναι ανοιχτό μέχρι τις 18.00 για αποστολή εντός αττικής όπου είναι και το μαγαζί μπορεί να έρθει και τις επόμενες ώρες;

Δε θα είναι κανείς μετά τις 4 για να το παραλάβει γι'αυτό ρωταω.

 

Αν γνωριζεις αρ. αποστολης και το γραφειο που σε εξυπηρετει, παρ'τους τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-12-2014 15:27 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-12-2014 09:46 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 24-12-2014 10:14 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Θα κολλησω πολυ Λογω Γιορτων..πωs το Βλεπετε???

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αύριο τηλέφωνο στο 2103353100 ή στο 8001182000 και ρώτα τους.

Σήμερα έβγαλα άκρη με τα ΕΛΤΑ για παρόμοια περίπτωση και ημερομηνίες.

Θα πάω να παραλάβω αύριο από τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Ήταν εκεί από τις 24/12 και σήμερα το εντόπισαν, μετά από 2 τηλέφωνα μου...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..τουs επαιρνα τηλ.σημερα αλλα σιγα μην το σηκωσουνε..δηλαδη παιζει να ειναι στα ελτα και να μην εχουνε ανανεωση συστημα ακομα λογω φορτου? Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Χρίστο, δες εδω οτι εκανε 15 μερες το ταχυδρομειο για να δει τι θα κανει με το δεμα μου (που θα το στειλει κλπ κλπ)

Capture 2

 

Και δες εδω τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι την ιδια μερα ειχε φυγει με παραπλησιο αριθμο αντικειμενο απο Σιγκαπουρη, εφτασε ιδια μερα Ελλαδα και το πηρε η γυναικα μου σε 5-6 μερες στην επαρχεια, ενω εγω περιμενω αιωνες.

Capture

 

Βεβαια εννοειται οτι ολες οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι υποστελεχωμενες (ΙΚΑ, εφορειες, ΕΛΤΑ,.....) οσοι μεινανε δεν εχουν διαθεση για δουλεια, εχουν αδειες Χριστουγεννων, ειναι σε ηλικια συνταξιοδοτησης κλπ κλπ, αρα δουλευουν με ρυθμους χελώνας...κουτσής !

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Χρίστο, δες εδω οτι εκανε 15 μερες το ταχυδρομειο για να δει τι θα κανει με το δεμα μου (που θα το στειλει κλπ κλπ)

Capture 2

 

Και δες εδω τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι την ιδια μερα ειχε φυγει με παραπλησιο αριθμο αντικειμενο απο Σιγκαπουρη, εφτασε ιδια μερα Ελλαδα και το πηρε η γυναικα μου σε 5-6 μερες στην επαρχεια, ενω εγω περιμενω αιωνες.

Capture

 

Βεβαια εννοειται οτι ολες οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι υποστελεχωμενες (ΙΚΑ, εφορειες, ΕΛΤΑ,.....) οσοι μεινανε δεν εχουν διαθεση για δουλεια, εχουν αδειες Χριστουγεννων, ειναι σε ηλικια συνταξιοδοτησης κλπ κλπ, αρα δουλευουν με ρυθμους χελώνας...κουτσής !

 

Αυτο που ειπεs ρυθμοι χελωναs..αυριο παω μια κεντρικα Γιατι ειναι και διπλα μου απο εκει που μενω να δω αν το εχουνε παραλαβει και απλα δεν εχουνε ενημερωση το συστημα ακομα ωστε να το παραλαβω επιτοπου με την ταυτοτητα μου και το tracking number..το εχω ξανακανει και οκ το δινουνε το δεμα..ενταξει δεν εχουνε περασει τιποτα μεγαλο χρονικο διαστημα και δεν εχω νεα..πεσανε και οι αργιεs..και αστα βραστα...αλλα αν το εχουνε εκει και δεν εχουνε ενημερωση το συστημα τουs ενα χερακι θα τα ακουσουνε,,και μαλιστα επειδη γουσταρω να την λεω στουs χαραμοφαηδεs...θα τουs πω και το εξηS..επειδη δεν εχετε ιδεα τι εχει μεσα και επειδη ειναι αξιαs το αντικειμενο μεσα....μια στραβη να τυχαινε....θα σαs τα εκαιγα ολα εδω μεσα..ετσι να αναψουνε τα αιματα λιγο..να μαS μπει καλα η χρονια..παιζει ομωs να ειναι κολλημενο ακομα ΚΔ..λογω αργιων...

 

UPDATE: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 29-12-2014 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ok...καλα το παμε...

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια εννοειται οτι ολες οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι υποστελεχωμενες (ΙΚΑ, εφορειες, ΕΛΤΑ,.....) οσοι μεινανε δεν εχουν διαθεση για δουλεια, εχουν αδειες Χριστουγεννων, ειναι σε ηλικια συνταξιοδοτησης κλπ κλπ, αρα δουλευουν με ρυθμους χελώνας...κουτσής !

 

δεν εχουν διαθεση?να τους βαλουμε λιγη μουσικη...

υποστελεχωμενα?ε να φωναξουμε ολη την παλια παρεα και την δουλεια του ενος να την κανουν 15 ατομα <<στελεχωμενα>> σε γραφεια..

ηλικια συνταξιοδοτησης?αυτο τωρα τι σημαινει? απολυομαι ψαρουκλες τα μαλια μου κανω μπουκλες?

μηπως να τους δωσουμε και τον 13 μισθο?

εχω δει πολλους( δεν μπορω να πω ολους) να βαριουνται την ζωη τους,να πετανε πακετα χωρις να ψαχνουν να το παραδωσουν ,ουτε κουδουνι να χτυπανε γιατι απλα ειναι στα τετοια τους γιατι απλα ξερουν οτι δεν μπορει να τους κουνησει κανεις.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάρε αύριο τηλέφωνο στο 2103353100 ή στο 8001182000 και ρώτα τους.

.

 

το εχουν σηκωσει ποτε? το 210 μιλαει και το 800 χτυπαει μεχρι να πεσει η γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ολη Μερα!Παρελαβα Παιδια..πηγα απο τα κεντρικα..μολιs ειχαν ερθει οι Σακοι απο το Αεροδρομιο..Ειτανε Ζεστο και Λαχταριστο σαν Ψωμακι Φουρνου...χαχαχα,,το πηρα με την ταυτοτητα μου και ολα σε αριστη κατασταση..Δοξα τον Θεο(Coolpad F1)!Ειμαι τυχεροs οτι διαμενω διπλα απο τα κεντρικα!Ολα καλα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...