Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εμένα μ'αρέσει το Tapatalk και προτιμώ την πληρότητα του browser και πέρα απο αυτό δε μου αρέσει να περνάνε οι κωδικοί μου μέσα απο αυτή την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Μήπως γνωρίζετε κάποιο σημειωματάριο που όταν δημιουργείς μια σημείωση και την ολοκληρώνεις,

όταν θα χρειαστεί να την ανοίξεις, να μην μπορείς να την επεξεργαστείς παρά μόνο με κάποιο πλήκτρο edit;

Ο λόγος;

Οι σημειώσεις μου είναι μακροσκελείς και κάθε φορά που ανοίγω μία με το που αγγίζω

με πάει για επεξεργασία της, έχει αρχίσει και με κουράζει, και το scroll δεν είναι ακριβές εκεί.

Ελπίζω να καταλάβατε τι αναζητώ...

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Μήπως γνωρίζετε κάποιο σημειωματάριο που όταν δημιουργείς μια σημείωση και την ολοκληρώνεις,

όταν θα χρειαστεί να την ανοίξεις, να μην μπορείς να την επεξεργαστείς παρά μόνο με κάποιο πλήκτρο edit;

Ο λόγος;

Οι σημειώσεις μου είναι μακροσκελείς και κάθε φορά που ανοίγω μία με το που αγγίζω

με πάει για επεξεργασία της, έχει αρχίσει και με κουράζει, και το scroll δεν είναι ακριβές εκεί.

Ελπίζω να καταλάβατε τι αναζητώ...

 

Δοκίμασε τον ενσωματωμένο text editor του X-plore. Λειτουργεί ακριβώς όπως λες. Τον χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό και με βολεύει απίστευτα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω ρε παιδια με το καλλυμα και πιστευω οτι καποιες φωτο θα εχουν θολουρα λογω των δακτυλιων.μαθαμε κατι για το firmware update? α και σπουδαιο το swype στα ελληνικα οπως και το ringtone editor. ψαξτε το μετραει και βρειτε το 2ο ποσταρισμα στα μαγαζακια.

 

Πότε κυκλοφόρησε το swype στα ελληνικά; που μπορούμε να το βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

Πότε κυκλοφόρησε το swype στα ελληνικά; που μπορούμε να το βρούμε;

 

μπες στο αναλογο θεμα με τις εφαρμογες και θα δεις.

 

Αρχικό μήνυμα από kostas023 Εμφάνιση Μηνύματος

Κατεβάζεις το Swype από εδώ: http://store.ovi.com/content/58438?clickSource=search

 

και τα Ελληνικά από εδώ: http://tinyurl.com/2asao7e (το έβαλα έτσι γιατί έπιανε χώρο το λινκ...είναι από το nokia betalabs )

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε να βαλει κανεις το swype?Εντυπώσεις?

 

Εγω δοκιμασα απο το ovi store αλλα μου βγαζει οτι δεν υποστηρίζεται

ακομη το κινητό μου

(ή μηπως η γλώσσα?)

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε να βαλει κανεις το swype?Εντυπώσεις?

 

Εγω δοκιμασα απο το ovi store αλλα μου βγαζει οτι δεν υποστηρίζεται

ακομη το κινητό μου

(ή μηπως η γλώσσα?)

 

δουλευει αψογα. μπες στη σωστη συζητηση περι εφαρμογων και εγκατεστησε το οπως γραφουν τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

μπες στο αναλογο θεμα με τις εφαρμογες και θα δεις.

 

Αρχικό μήνυμα από kostas023 Εμφάνιση Μηνύματος

Κατεβάζεις το Swype από εδώ: http://store.ovi.com/content/58438?clickSource=search

 

και τα Ελληνικά από εδώ: http://tinyurl.com/2asao7e (το έβαλα έτσι γιατί έπιανε χώρο το λινκ...είναι από το nokia betalabs )

 

Όντως παίζει θαυμάσια. Ευχαριστώ. Ειναι app killer!

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίζει θαυμάσια. Ευχαριστώ. Ειναι app killer!

 

το έχω εγκαταστήσει και την γλώσσα, αλλά και τα 2 τα έχω χυμα στην κάρτα μνήμης, από εκεί και πέρα τι κάνω για να δουλέψει ?

Μπορεί κάποιος να πει τα βήματα 1 προς ένα ? Χρειαζεται να φτιάξω φάκελλο και να τα βάλω τα 2 αρχεία μαζί ?

 

απεγκατεστησε το παλιο αν ειχες. κατεβασε απο το ovi και εγκατεστησε την εκδοση και μμετα βαλε στη μνημη μαζικης αποθηκευσησ του κινητου το αρχειο της ελληνικης γλωσσας δες τα λινκσ. κανε επανεκκινηση και εισαι ετοιμος

 

μα από το ovi το κατέβασα, έκανα και επανεκκίνηση, μετά τι κάνω ?

 

http://tinyurl.com/2asao7e κατεβασε αυτο και εγκατεστησε το. επανεκιννηση και εισαι ετοιμος.

 

όλα οκ μέχρι τώρα, από εδώ και πέρα τι κάνω? Πως; ξεκινάω να γράφω ένα μηνυμα?

 

γραψε ενα μυνημα και θα δεις

είμαι εντελώς χαζός ??? Τίποτα δεν κάνει διαφορετικό , γράφω κάθε την λέξη ολοκληρη

 

Σύρε το δάκτυλο σου στο πληκτρολόγιο με την σειρά των γραμμάτων της λέξης, μην πληκτρολογείς!

 

μην βαρέσετε....αλλά σε ποιο πληκτρολόγιο ???????????????

 

γυρνα το landscape βαλε τη γλωσσα ελληνικα και οταν γραφεις μνμ θα σερνεις το δαχτυλακι σου και θα σου βγαζει τη λεξη

 

και τώρα θα φάω ξύλο.....πως το γυρνάω σε landscape ?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση chat

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το έχω εγκαταστήσει και την γλώσσα, αλλά και τα 2 τα έχω χυμα στην κάρτα μνήμης, από εκεί και πέρα τι κάνω για να δουλέψει ?

Μπορεί κάποιος να πει τα βήματα 1 προς ένα ? Χρειαζεται να φτιάξω φάκελλο και να τα βάλω τα 2 αρχεία μαζί ?

 

απεγκατεστησε το παλιο αν ειχες. κατεβασε απο το ovi και εγκατεστησε την εκδοση και μμετα βαλε στη μνημη μαζικης αποθηκευσησ του κινητου το αρχειο της ελληνικης γλωσσας δες τα λινκσ. κανε επανεκκινηση και εισαι ετοιμος. καντα εγκατασταση δεν τα αφηνεις απλα στην καρτα

 

μα από το ovi το κατέβασα, έκανα και επανεκκίνηση, μετά τι κάνω ?

 

http://tinyurl.com/2asao7e κατεβασε αυτο και εγκατεστησε το. επανεκιννηση και εισαι ετοιμος.

 

όλα οκ μέχρι τώρα, από εδώ και πέρα τι κάνω? Πως; ξεκινάω να γράφω ένα μηνυμα?

 

γραψε ενα μυνημα και θα δεις

 

μην βαρέσετε....αλλά σε ποιο πληκτρολόγιο ???????????????

 

γυρνα το landscape βαλε τη γλωσσα ελληνικα και οταν γραφεις μνμ θα σερνεις το δαχτυλακι σου και θα σου βγαζει τη λεξη

 

και τώρα θα φάω ξύλο.....πως το γυρνάω σε landscape ?

 

γυρνα το 90 μοιρες.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση chat
Link to comment
Share on other sites

δουλευει αψογα. μπες στη σωστη συζητηση περι εφαρμογων και εγκατεστησε το οπως γραφουν τα παιδια

 

 

To Swype είναι διαθέσιμο στα Αγγλικά, Ισπανικά, Πορτογαλικά Βραζιλίας FrenchCA και με μεγαλύτερη γλωσσική υποστήριξη σύντομα! Για να ενεργοποιήσετε Swype, ορίστε γλώσσα γραφής του τηλεφώνου σας στα αγγλικά. Στη συνέχεια, μεταβείτε στην επιθυμητή συμβολή σας lang uage απευθείας από το πληκτρολόγιο.

http://www.swype.com για περισσότερες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Σύρε το δάκτυλο σου στο πληκτρολόγιο με την σειρά των γραμμάτων της λέξης, μην πληκτρολογείς!
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

γυρνα το 90 μοιρες.

 

φιλαράκι το έκανα και αυτό, πως όμως βγάζει το πληκτρολόγιο δεν μπορω να βρω :worry:

 

άκυρο, το βρήκα !!!

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις σε portrait σε N8?

Μόνο σε landscape Μου το εμφανίζει

 

δουλευει αψογα. μπες στη σωστη συζητηση περι εφαρμογων και εγκατεστησε το οπως γραφουν τα παιδια

 

Το εγκατέστησα το swype. Πολυ ωραίο. Αλλα το εχει δοκιμασει κανεις σε portrait σε N8?

Μόνο σε landscape μου το εμφανίζει

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις σε portrait σε N8?

Μόνο σε landscape Μου το εμφανίζει

 

 

 

Το εγκατέστησα το swype. Πολυ ωραίο. Αλλα το εχει δοκιμασει κανεις σε portrait σε N8?

Μόνο σε landscape μου το εμφανίζει

 

Φιλε νομιζω οτι το swype σε portrait δεν δουλευει προς το παρων βεβαια σε μελλοντικη του αναβαθμιση ισως το βαλουν για τωρα μονο σε landscape μορφη!!!;)

Edited by impreza_sti

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα, κατά την άποψή μου, να χρησιμοποιούμε το swype και σε portrait mode. Όταν θέλουμε να γράψουμε ένα μήνυμα στα γρήγορα με το ένα χέρι, το Τ9 είναι μονόδρομος καθώς είναι ταχύτατο. Το swype απαιτεί και τα δύο χέρια και μεγαλύτερη επιφάνεια. Άρα, έχουμε το swype για σύνταξη σε landscape και το T9 για portrait mode.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα, κατά την άποψή μου, να χρησιμοποιούμε το swype και σε portrait mode. Όταν θέλουμε να γράψουμε ένα μήνυμα στα γρήγορα με το ένα χέρι, το Τ9 είναι μονόδρομος καθώς είναι ταχύτατο. Το swype απαιτεί και τα δύο χέρια και μεγαλύτερη επιφάνεια. Άρα, έχουμε το swype για σύνταξη σε landscape και το T9 για portrait mode.

 

Σωστός. Με το Swype έχω βρει την ηρεμία μου. Συν ότι πλέον δε με απασχολεί το θέμα με το Τ9 που σημειωτέον συνεχίζει να μου κρασάρει το κινητό.

 

Απορία: πως μπορούμε να γράψουμε μία λέξη μόνο με κεφαλαία με το swype; Υπάρχει τρόπος να κάνουμε caps lock; :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να το αναφέρω αλλά δοκίμασα με την εφαρμογή bigscreen να δω ταινία στην τηλεόραση μέσω HDMI και οι υπότιτλοι που ήταν σε ξεχωριστό αρχείο .srt έπαιξαν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το πρώτο γραμμα κεφαλαίο και μετά πατήσεις δύο φορές το shift μένουν όλα κεφαλαία. Επίσης, για να προσθέσεις λέξη στο λεξικό, την πληκτρολογείς κανονικά (multitap) στο πληκτρολόγιο και μετά μόλις εμφανιστεί στο πινακάκι με τις προτάσεις, το επιλέγεις. Έτσι, αποθηκεύεται στο λεξικό και αν την ξαναπληκτρολογήσεις, την βγάζει.

 

Εσας το σπίτι το βγάζει πρώτα σπiti και μετά σπίτι; Εμένα ναι και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Λέξεις δεν έχω βρει πως αφαιρούνται από το λεξικό.

 

EDIT:

Βρήκα πως αφαιρούμε λέξη. Γράφουμε την λέξη κανονικά και μετά επιλέγουμε την λέξη σέρνοντας πάνω το δάχτυλό μας. Πατάμε το πλήκτρο swype (κάτω αριστερά) και επιλέγουμε ναι στην ερώτηση για διαγραφή.

 

Κάτι άλλο. Όταν πατάω το πλήκτρο του swype (κάτω αριστερά) μου βγάζει Συμβουλή Swype αλλά είναι όαλ κουτάκια και το μόνο που διαβάζεται είναι στο κάτω μέρος της οθόνης Μην εμφανιστεί αυτό ξανά. Σε σας βγάζει κανονικά την οθόνη αυτή;

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Απορία: πως μπορούμε να γράψουμε μία λέξη μόνο με κεφαλαία με το swype; Υπάρχει τρόπος να κάνουμε caps lock; :worry:

 

Παρατεταμένη πίεση στο caps

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα Γιώργο η συγκεκριμένη λέξη εμφανίζεται κανονικά,όσο για την οθόνη που βγαίνει πατώντας το πλήκτρο swype μια από τα ίδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το πρώτο γραμμα κεφαλαίο και μετά πατήσεις δύο φορές το shift μένουν όλα κεφαλαία. Επίσης, για να προσθέσεις λέξη στο λεξικό, την πληκτρολογείς κανονικά (multitap) στο πληκτρολόγιο και μετά μόλις εμφανιστεί στο πινακάκι με τις προτάσεις, το επιλέγεις. Έτσι, αποθηκεύεται στο λεξικό και αν την ξαναπληκτρολογήσεις, την βγάζει.

 

H "Βοήθεια" αναφέρει οτι κάθε λέξη που γράφεις και μετά ακολουθείται απο διάστημα (space) μπαίνει στο λεξικό.

 

Εσας το σπίτι το βγάζει πρώτα σπiti και μετά σπίτι; Εμένα ναι και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Λέξεις δεν έχω βρει πως αφαιρούνται από το λεξικό.

 

EDIT:

Βρήκα πως αφαιρούμε λέξη. Γράφουμε την λέξη κανονικά και μετά επιλέγουμε την λέξη σέρνοντας πάνω το δάχτυλό μας. Πατάμε το πλήκτρο swype (κάτω αριστερά) και επιλέγουμε ναι στην ερώτηση για διαγραφή.

 

"Σπίτι" βγάζει και μάλιστα χωρίς κουτάκι επιλογής, μάλλον την πέρασες κατα λάθος

 

Κάτι άλλο. Όταν πατάω το πλήκτρο του swype (κάτω αριστερά) μου βγάζει Συμβουλή Swype αλλά είναι όαλ κουτάκια και το μόνο που διαβάζεται είναι στο κάτω μέρος της οθόνης Μην εμφανιστεί αυτό ξανά. Σε σας βγάζει κανονικά την οθόνη αυτή;

 

Κουτάκια κι εδώ

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω το τ9... Μ΄αυτο θελει και σαλιο στο δαχτυλο για να γλυστραει και να μην ζεσταίνετε

συμφωνώ απολυτα μαζι σου φιλε μου οπως και οτι για να γράψεις μεγάλη λέξη κάνεις το διπλάσιο χρονο σύροντας το δάχτυλο από τη μια μεριά της οθόνης στην άλλη (χρονομετρημένο) απο ότι γράφοντας με τους δυο αντιχειρες στο κλασσικό qwerty πληκτρολόγιο. εμένα δεν με βόλεψε και έβγαλα το swype. βασικά ότι βολεύει τον καθένα!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενη σελίδα, το swype έχει πολύ περισσότερες λέξεις στο λεξικό του και η διαδικασία προσθήκης νέας λέξης είναι απλούστατη και ταχύτατη. Σήμερα που ήμουν στο δρόμο και πληκτρολογούσα με το swype έκανα πάρα πολλά λάθη και όμως, προς μεγάλη μου έκπληξη, τις μάντευε σωστά και ελάχιστες φορές χρειάστηκε να γυρίσω πίσω να διορθώσω. παρόλο που είναι κάτι νέο, λειτουργεί άψογα και έχει πολλές λειτουργίες που ακόμα το Τ9 στερείται (αφαίρεση λέξεων από λεξικό, αυτόματη εισαγωγή κενού κτλ). Όπως είπα, είναι τέλειο αν θέλεις γρήγορη πληκτρολόγηση με τα δύο χέρια. Για portrait, το Τ9 είναι κορυφαίο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...