Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι υπάρχει εφαρμογή να κάνεις δωρεάν κλήσεις σε κινητά. Μόνο αν κάποιος έχει την ίδια εφαρμογή όπως skype, viber κτλ.

Ο μόνος τρόπος να πάρεις σε νούμερο είναι να αγοράσεις μονάδες, το οποίο συμφέρει τρελά αλλά κάποιες φορές η επικοινωνία είναι σε άθλια επίπεδα

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει widget για αλλαγή προφίλ

 

Ναι, αλλά για να αλλάξεις προφίλ πρέπει να είσαι στη συγκεκριμένη homescreen. Με το πλήκτρο power έχεις πρόσβαση στα προφίλ από οποιαδήποτε οθόνη ή εφαρμογή. Πολύ χαζή αλλαγή, και ήδη τρώνε κράξιμο στο Nokia Discussions. ;)

 

Άσχετο: υπάρχει λύση για το Quick Office; Βρήκα μέσα την έκδοση 6 αλλά δεν κάνει επεξεργασία.

Η έκδοση Pro 7 δουλεύει κανονικά στην Belle FP1 ή έχουμε το ίδιο θέμα όπως στην αρχική Belle; Να ξέρω να μην ασχοληθώ καθόλου, να βάλω κατευθείαν το Picsel Smart Office. :what:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για να αλλάξεις προφίλ πρέπει να είσαι στη συγκεκριμένη homescreen. Με το πλήκτρο power έχεις πρόσβαση στα προφίλ από οποιαδήποτε οθόνη ή εφαρμογή. Πολύ χαζή αλλαγή, και ήδη τρώνε κράξιμο στο Nokia Discussions. ;)

 

Άσχετο: υπάρχει λύση για το Quick Office; Βρήκα μέσα την έκδοση 6 αλλά δεν κάνει επεξεργασία.

Η έκδοση Pro 7 δουλεύει κανονικά στην Belle FP1 ή έχουμε το ίδιο θέμα όπως στην αρχική Belle; Να ξέρω να μην ασχοληθώ καθόλου, να βάλω κατευθείαν το Picsel Smart Office. :what:

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Nokia situations και μου αλλάζει το προφιλ αυτόματα, με έχει βολέψει τρομερά. Αλλά έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν εφαρμογές για να βάλεις shortcuts σε hardware keys τα προγράμματα που θέλεις, όπως η αλλαγή προφίλ ή το belle extra buttons που μπορεί να βάζει εχτρα κουμπιά στην κάτω μπάρα και μπορείς να έχεις όποια εφαρμογή θες, όπου και αν βρίσκεσαι

Το quick office δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και δε ξέρω να σου πω αν λειτουργεί στην fp1, αλλά προτιμώ το smart office γιατί εκτός από επεξεργασία αρχείων ανοίγει και τα pdf αέρα. Επίσης δοκίμασες και το microsoft office που προστέθηκε πρόσφατα?

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όταν συνδέθηκα το πρωί στο Nokia Suite μου έβγαλε ενημέρωση για Microsoft Apps

το οποίο όμως δεν τόλμησα να εγκαταστήσω καθότι θέλει ελεύθερο χώρο στην C', 45MB.

Πλάκα μας κάνει;

Εδώ με το ζόρι έχουμε ελεύθερα 50,8MB.

Μπορούμε να το εγκαταστήσουμε αλλού;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Πως δουλεύει αυτό το Microsoft Apps ρε παιδιά;Δεν το ψαξα και πολύ λόγω χρόνου αλλά δεν μπορώ να ανοίξω κάποιο αρχείο word ή excel; Δεν έχει αναζήτηση αρχείου. Δουλεύει μόνο online με Sharepoint ή κάτι τέτοιο;

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Nokia situations και μου αλλάζει το προφιλ αυτόματα, με έχει βολέψει τρομερά. Αλλά έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν εφαρμογές για να βάλεις shortcuts σε hardware keys τα προγράμματα που θέλεις, όπως η αλλαγή προφίλ ή το belle extra buttons που μπορεί να βάζει εχτρα κουμπιά στην κάτω μπάρα και μπορείς να έχεις όποια εφαρμογή θες, όπου και αν βρίσκεσαι

Το quick office δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και δε ξέρω να σου πω αν λειτουργεί στην fp1, αλλά προτιμώ το smart office γιατί εκτός από επεξεργασία αρχείων ανοίγει και τα pdf αέρα. Επίσης δοκίμασες και το microsoft office που προστέθηκε πρόσφατα?

το smart office ειναι διθαθεσιμο στο ovi store?Με ενδιαφερει πολυ να δουλευω pdf αρχεια αλλα το acrobat reader ειναι επιεικως απαραδεκτο!

Επισης, μηπως υπαρχει καποια λυση να δουλευουμε το shazam χωρις να το πληρωσουμε? Το sound hound που ειναι free δεν ειναι διαθεσιμο για symbian??

Edited by cybton
Link to comment
Share on other sites

το smart office ειναι διθαθεσιμο στο ovi store?Με ενδιαφερει πολυ να δουλευω pdf αρχεια αλλα το acrobat reader ειναι επιεικως απαραδεκτο!

Επισης, μηπως υπαρχει καποια λυση να δουλευουμε το shazam χωρις να το πληρωσουμε? Το sound hound που ειναι free δεν ειναι διαθεσιμο για symbian??

 

Ναι είναι διαθέσιμο κανονικά, απλά λιγάκι ακριβούτσικο

http://store.ovi.com/content/44983

To shazam σου προσφέρει μόνο για 5 αναγνωρίσεις το μήνα η δωρεάν έκδοση, το soundhound στο ελληνικό store βρίσκω μόνο το infinity το οποίο είναι επι πληρωμή.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι διαθέσιμο κανονικά, απλά λιγάκι ακριβούτσικο

http://store.ovi.com/content/44983

To shazam σου προσφέρει μόνο για 5 αναγνωρίσεις το μήνα η δωρεάν έκδοση, το soundhound στο ελληνικό store βρίσκω μόνο το infinity το οποίο είναι επι πληρωμή.

Με βλεπω να αναγκαζομαι να τα σκασω σε software για symbian μετα απο 7 χρονια...Ολα εδω πληρωνονται τελικα! :p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ξερει κανεις τι εγινε με το skype κ δεν υπαρχει στο store? το ψαχνω και δεν υπαρχει πουθενα!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ξερει κανεις τι εγινε με το skype κ δεν υπαρχει στο store? το ψαχνω και δεν υπαρχει πουθενα!

Χμμμ όντως, τώρα έκανα μια αναζήτηση και λείπει από το store. Ευελπιστώ να είναι λόγω αναβάθμισης! Λέτε να μας βάλανε βιντεοκλήση και widget?? Μακάρι.

Googleαρέ το και κάπου θα το βρεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ όντως, τώρα έκανα μια αναζήτηση και λείπει από το store. Ευελπιστώ να είναι λόγω αναβάθμισης! Λέτε να μας βάλανε βιντεοκλήση και widget?? Μακάρι.

 

Μακαρι οντως να ειναι για αναβαθμιση! μπηκα κ στο m.skype.com απο τον browser της nokia αλλα εκει μου λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο για την συσκευη μου! Ενας φιλο μου που φλασαρε προσφατα το κινητο του το ψαχνει αλλα μου εκανε εντυπωση η απουσια του κ γι'αυτο ρωτησα! Για το 5800 μου υπαρχει κανονικα στο store αλλα ειναι εκδοση για s60v5!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

τελευταία σε μένα το skype μετά από λίγο σταματάει να δουλεύει κι αναγκαζόμουν να το ξαναεγκαταστήσω..
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι διαθέσιμο κανονικά, απλά λιγάκι ακριβούτσικο

http://store.ovi.com/content/44983

To shazam σου προσφέρει μόνο για 5 αναγνωρίσεις το μήνα η δωρεάν έκδοση, το soundhound στο ελληνικό store βρίσκω μόνο το infinity το οποίο είναι επι πληρωμή.

 

Με λιγο ψαξιμο και τα δυο υπαρχουν με απεριοριστες αναγνωρισεις.. Αμα θες ομως υποστηριξε τους γιατι ειναι εφαρμογες μοναδικες στο ειδος τους ειδικα για symbian

τελευταία σε μένα το skype μετά από λίγο σταματάει να δουλεύει κι αναγκαζόμουν να το ξαναεγκαταστήσω..

 

σε μένα δουλεύει κανονικά. Αν για οποιοδήποτε λόγω δε μπορείτε να βρείτε το αρχείο εγκατάστασης για s^3 και belle ψάξτε για Skype 2.1.23 signed S^3AnnaBelle. Ο τελευταιος λογος που θα περιμενα οτι λειπει απο το store θα ταν για αναβαθμιση ειδικα υποστηριξη video calls

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

σε μένα δουλεύει κανονικά. Αν για οποιοδήποτε λόγω δε μπορείτε να βρείτε το αρχείο εγκατάστασης για s^3 και belle ψάξτε για Skype 2.1.23 signed S^3AnnaBelle. Ο τελευταιος λογος που θα περιμενα οτι λειπει απο το store θα ταν για αναβαθμιση ειδικα υποστηριξη video calls

το θέμα ειναι ότι το εγκαθιστώ, δουλέυει λίγες μερες κ μετα ξαφνικά δεν ανοίγει..και πρέπει να το βγάλω και να το ξαναεγκαταστήσω

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δουλεύει αλλά μου κάνει κι ένα κουφό. Καθώς γράφω, μου σβήνει μερικές φορές κάποιες λέξεις. Τι να φταίει?

Επίσης, εδώ και μήνες, δεν μου ανοίγουν τα κοινωνικα δίκτυα. Το θέλω κυρίως για να ανεβάζω φωτογραφίες με ένα απλό κλικ...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε pixelpipe.... ουτε εμενα ανοιγουν

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εκγατεστησα το profimail αλλα οσα mail εχω με Ελληνικους χαρακτηρες δε μου τα δειχνει.ξερει κανεις πως το φτιαχνω αυτο?
Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι ότι το εγκαθιστώ, δουλέυει λίγες μερες κ μετα ξαφνικά δεν ανοίγει..και πρέπει να το βγάλω και να το ξαναεγκαταστήσω

 

τι να σου πω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εκγατεστησα το profimail αλλα οσα mail εχω με Ελληνικους χαρακτηρες δε μου τα δειχνει.ξερει κανεις πως το φτιαχνω αυτο?

 

Στις ρυθμίσεις του profimail . ( configuration νομίζω ) τσέκαρε το κουτάκι "Use system font"

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο app virtual keyboard που να τρέχει παράλληλα με άλλα προγράμματα για το Symbian 3; Θέλω να χρησιμοποιήσω μια s60 εφαρμογή στο Ν8 (το mobipocket book reader) αλλά δεν είναι λειτουργική μόνο με touch... Γενικά ένας bookreader της προκοπής δεν υπάρχει για το S3... χρησιμοποιούσα το Ν82 για αυτό το σκοπό αλλά τα έπαιξε πλέον...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! :) Έχω κι εγώ θέμα με το e - mail μου εδω και λίγο καιρό, αλλα λόγω υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να το γράψω. Έστειλα ένα mail, από την προεγκατεστημένη εφαρμογή για mail του N8 μου, αλλά στον παραλήπτη του μηνύματος εμφανίστηκαν ερωτηματικά, όπου έπρεπε να εμφανιστούν Ελληνικοί χαρακτήρες. Επίσης, στα εξερχόμενά μου, το συγκεκριμένο μήνυμα εμφανιζόταν και σε 'μένα με ερωτηματικά.. :worry:

 

Τα ερωτηματικά ήταν Αγγλικά, δηλαδή: ?.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! :) Έχω κι εγώ θέμα με το e - mail μου εδω και λίγο καιρό, αλλα λόγω υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να το γράψω. Έστειλα ένα mail, από την προεγκατεστημένη εφαρμογή για mail του N8 μου, αλλά στον παραλήπτη του μηνύματος εμφανίστηκαν ερωτηματικά, όπου έπρεπε να εμφανιστούν Ελληνικοί χαρακτήρες. Επίσης, στα εξερχόμενά μου, το συγκεκριμένο μήνυμα εμφανιζόταν και σε 'μένα με ερωτηματικά.. :worry:

 

Τα ερωτηματικά ήταν Αγγλικά, δηλαδή: ?.

κάτι παίζει με την κωδικοποίηση, δες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής και του παρόχουν email σου

Link to comment
Share on other sites

κάτι παίζει με την κωδικοποίηση, δες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής και του παρόχουν email σου

 

Δε βρήκα αυτό που μου είπες και έκανα κάτι άλλο. Έστειλα από hotmail.com ( N8, Symbian Belle ) σε hotmail.gr ( Omnia W, WP7.5 ) και το μήνυμα εμφανίστηκε με τα ερωτηματικά. Όμως, όταν έστειλα από yahoo.com ( N8, Symbian Belle ) στο ίδιο hotmail.gr ( Omnia W, WP7.5 ) το μήνυμα εμφανίστηκε ακριβώς όπως το έστειλα.. :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

OFFTOPIC

Δε βρήκα αυτό που μου είπες και έκανα κάτι άλλο. Έστειλα από hotmail.com ( N8, Symbian Belle ) σε hotmail.gr ( Omnia W, WP7.5 ) και το μήνυμα εμφανίστηκε με τα ερωτηματικά. Όμως, όταν έστειλα από yahoo.com ( N8, Symbian Belle ) στο ίδιο hotmail.gr ( Omnia W, WP7.5 ) το μήνυμα εμφανίστηκε ακριβώς όπως το έστειλα.. :confused:
στις ρυθμίσεις του hotmail,βρες και άλλαξε την κωδικοποίηση σε utf-8 πχ
Link to comment
Share on other sites

OFFTOPIC

στις ρυθμίσεις του hotmail,βρες και άλλαξε την κωδικοποίηση σε utf-8 πχ

 

Πραγματικά, σ' ευχαριστώ για όλη τη βοήθειά σου μέχρι τώρα! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...