Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η skyscanner δεν περιλαμβανει στην αναζητηση την φτηνή ταρίφα δηλαδη δεν θα βρείς ποτε τα 9,99 και βλεπεις συνηθως την Plus και Plusflex. Δειτε πχ τιμες για εναν προορισμο μεσα απο την εφαρμογή της Ryan που ειναι στα 9,99 και ψαξτε την στο skyscanner.Δεν θα την βρείτε ποτέ.Φυσικά και εχω την Skyscanner αλλα δεν βρήκα ποτε κατι φτηνότερο απο τα app των αεροπορικών.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Δεν ξέρω τα 9,99 αλλά κάτι 29€ πηγαινέλα με Ryanair, μέσω skyscanner τα βρήκα.

Οπότε ξαναρωτω: ποιες φτηνές εταιρίες λείπουν από το skyscanner.

Η ερώτηση δεν είναι αν εκεί θα βρω τις φτηνότερες τιμές του κόσμου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

H Wizz ειναι ουγγρικη εταιρεια low cost αλλα δεν εχει και πολλους προορισμους.Εκτος απο Βουδαπεστη παει και Αυστρια,Πολωνια,Ουκρανια και σε ακομα 3-4 χωρες της ανατολικης ευρωπης.Μιλαμε παντα για Αθηνα.Δεν ξερω αν απο Θεσ/νικη εχει περισσοτερους προορισμους.
Link to comment
Share on other sites

H Wizz ειναι ουγγρικη εταιρεια low cost αλλα δεν εχει και πολλους προορισμους.Εκτος απο Βουδαπεστη παει και Αυστρια,Πολωνια,Ουκρανια και σε ακομα 3-4 χωρες της ανατολικης ευρωπης.Μιλαμε παντα για Αθηνα.Δεν ξερω αν απο Θεσ/νικη εχει περισσοτερους προορισμους.
Για ψαξτο λίγο παραπάνω γιατί βλέπω Αγγλία Ισπανία Πορτογαλία Ρωσία Νορβηγία Ιταλία.....

 

 

Άκυρο ,γράφεις από Αθήνα,ναι έχεις δίκιο. Εγώ κοιταγα από Αγγλία

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Η wizz απο Γερμανία πετάει σχεδόν απο όλα τα αεροδρομια που πετάει η Ryanair οποτε ισως υπαρχουν και connection flights απο Αθήνα γιατι παιζει σε 150+ προορισμους και 44 χώρες οπως γράφει. https://wizzair.com/en-gb/flights/map
Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά με Ryanair, ποτέ ξανά.

Δεν ξέρω για την Wizz. Αλλά μάλλον δεν θα έβγαζε εισιτήριο.

Όπως άλλωστε και με την American. Αν σε ένα μέρος πετάνε μόνο αυτοί, εγώ δεν θα πάω.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά με Ryanair, ποτέ ξανά.

Δεν ξέρω για την Wizz. Αλλά μάλλον δεν θα έβγαζε εισιτήριο.

Όπως άλλωστε και με την American. Αν σε ένα μέρος πετάνε μόνο αυτοί, εγώ δεν θα πάω.

Καλά όταν αυτή πετάει κάπου με 30-40€, εσύ θα προτιμάς άλλη στα 120?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν αυτή πετάει κάπου με 30-40€, εσύ θα προτιμάς άλλη στα 120?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εννοείται πως ναι.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα είχες και δε θες να πετάξεις ξανα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα είχες και δε θες να πετάξεις ξανα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από την αναμονή για επιβίβαση που περιμένεις παστωμένος ο ένας πάνω στον άλλο. Το μικρότερο χώρο για τα πόδια στο αεροπλάνο, στο μη σέρβις, στις συνεχείς ανακοινώσεις για αγορές σάντουιτς, αρωμάτων κλπ.

Και πάνω από όλα στο θέμα της ασφάλειας. Οι εταιρείες αυτές συμπιέζουν συνέχεια το κόστος. Αυτό δεν γίνεται να μην έχει συνέπειες.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ετυχα σε αεροδρόμιο(ταξίδευα με aegean) ένα απόγευμα. Η Ryanair ανακοινωσε ότι δε θα πετάξει λόγω καιρού (και καλα!). Η aegean πέταξε κανονικά. Οσο ήμουν στο αεροδρομιο η εταιρία (που ακύρωσε τη συγκεκριμένη πτήση) δεν έδινε καμία αποζημίωση στους πελάτες ούτε καν εισιτηριο!

Νωπες είναι οι μνήμες που σε όσους πετούσαν απο Βουκουρέστι για Αθήνα τους έφερε με πούλμαν(!) από Ρουμανία όταν ακυρωθηκε μια ακόμα πτήση της! Εξυπηρέτηση στο μάξιμουμ!

Link to comment
Share on other sites

Όλα για το κέρδος.

Η δική μας δουλειά, σαν καταναλωτές, είναι να επιβραβεύουμε και να τιμωρούμε.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από την αναμονή για επιβίβαση που περιμένεις παστωμένος ο ένας πάνω στον άλλο. Το μικρότερο χώρο για τα πόδια στο αεροπλάνο, στο μη σέρβις, στις συνεχείς ανακοινώσεις για αγορές σάντουιτς, αρωμάτων κλπ.

Και πάνω από όλα στο θέμα της ασφάλειας. Οι εταιρείες αυτές συμπιέζουν συνέχεια το κόστος. Αυτό δεν γίνεται να μην έχει συνέπειες.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνέπειες που λες.

Άκουσες να έχει πέσει κανένα αεροπλάνο της Ryanair;

Όχι.

Αντίθετα από αυτά που έχουν πέσει, είναι όλα ακριβότερων εταιρειών. Οπότε η λογική σου δεν στέκει.

 

Πάμε παρακάτω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ετυχα σε αεροδρόμιο(ταξίδευα με aegean) ένα απόγευμα. Η Ryanair ανακοινωσε ότι δε θα πετάξει λόγω καιρού (και καλα!). Η aegean πέταξε κανονικά. Οσο ήμουν στο αεροδρομιο η εταιρία (που ακύρωσε τη συγκεκριμένη πτήση) δεν έδινε καμία αποζημίωση στους πελάτες ούτε καν εισιτηριο!

Νωπες είναι οι μνήμες που σε όσους πετούσαν απο Βουκουρέστι για Αθήνα τους έφερε με πούλμαν(!) από Ρουμανία όταν ακυρωθηκε μια ακόμα πτήση της! Εξυπηρέτηση στο μάξιμουμ!

 

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα ακούσει ότι τα αεροπλάνα αυτών των εταιριών δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με τα άλλα.

 

Τώρα αν έχεις την άνεση να πας με εταιρία τύπου aegean εννοείται ότι πας με αυτές και όχι με τα ιπτάμενα ΚΤΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα ακούσει ότι τα αεροπλάνα αυτών των εταιριών δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με τα άλλα.

 

Τώρα αν έχεις την άνεση να πας με εταιρία τύπου aegean εννοείται ότι πας με αυτές και όχι με τα ιπτάμενα ΚΤΕΛ.

 

Κάποιοι από αυτούς που ταξίδευαν τότε με τη ryanair δαιμαρτύρονταν ότι είχαν κλείσει ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ και αν δεν πετούσαν θα είχαν επιπλέον απώλειες. Παίρνεις δηλαδή ένα μεγαλύτερο ρίσκο γιατί η εταιρία δε φημίζεται για την εξυπηρέτηση της σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα ακούσει ότι τα αεροπλάνα αυτών των εταιριών δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με τα άλλα.

 

 

 

Τώρα αν έχεις την άνεση να πας με εταιρία τύπου aegean εννοείται ότι πας με αυτές και όχι με τα ιπτάμενα ΚΤΕΛ.

 

Καλά κοίτα οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές.

Όλα τα αεροπλάνα περνάνε από πιστοποιήσεις.

Μπορεί να έχει κάποιος ψυχολογικο θέμα και να πιστεύει ότι μια εταιρεία επειδή έχει χαμηλότερο εισιτήριο, τότε έχει και χειρότερα αεροπλάνα. Καμία σχέση. Η εξυπηρέτηση ναι αλλάζει, αλλά δεν πετάνε με σάπια αεροπλάνα.

 

Στην τελική δικαίωμα του καθένα να πληρώνει τα διπλάσια χρήματα για τον ίδιο προορισμό. Αλλά δεν σε κάνει πιο μάγκα, ούτε τους άλλους κορόιδα.

Οπότε να μην γράφετε τέτοια αστειάκια για ιπτάμενα κτελ κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά κοίτα οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές.

Όλα τα αεροπλάνα περνάνε από πιστοποιήσεις.

Μπορεί να έχει κάποιος ψυχολογικο θέμα και να πιστεύει ότι μια εταιρεία επειδή έχει χαμηλότερο εισιτήριο, τότε έχει και χειρότερα αεροπλάνα. Καμία σχέση. Η εξυπηρέτηση ναι αλλάζει, αλλά δεν πετάνε με σάπια αεροπλάνα.

 

Στην τελική δικαίωμα του καθένα να πληρώνει τα διπλάσια χρήματα για τον ίδιο προορισμό. Αλλά δεν σε κάνει πιο μάγκα, ούτε τους άλλους κορόιδα.

Οπότε να μην γράφετε τέτοια αστειάκια για ιπτάμενα κτελ κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ακριβώς επειδή οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές δεν σημαίνει ότι πληρούν τις ίδιες. Και στη ναυσιπλοΐα υπάρχουν αλλά κάποια πάνε με 4 bf και αλλά μέχρι 7bf... Κάτι αντίστοιχο είχα ακούσει επομένως και για τα αεροπλάνα.

 

Τώρα στο θέμα ΚΤΕΛ, sorry αλλά σε ΚΤΕΛ πιο άνετα κάθισα και ευτυχώς που είχα πτηση μικρης διάρκειας. Και δεν πρόκειται για αστείο.

 

Επομένως αν η διαφορά με την aegean είναι πχ στα 50€ θα προτιμήσω την δεύτερη λόγω παροχών. Συν ότι θεωρώ το προσωπικό πιο έμπειρο. Σε μεγαλύτερα ποσά εννοείται ότι θα πας σε τύπου ryan air αλλά όχι ότι είναι και πρώτη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

+1 και από μένα. Και +50 Και +100. Δε νιώθω πιο μάγκας. Απλώς δε μου αρέσουν τα ιπτάμενα ΚΤΕΛ.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πετάω από τότε που καθιέρωσε το Αθήνα Θεσσαλονίκη (και δυστυχώς το κατηργησε) και σε διάφορους ευρωπαϊκούς προορισμούς πάμπολλες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Συμφωνώ ότι είναι λίγο πιο άβολα αλλά για δύο ώρες μπορώ να το υπομεινω και να γλιτώσω 100+ ευρώ στο πηγαινελα του εξωτερικου

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπάρχουν εταιρείες σαν την Ryanair και μπορεί ο κοσμάκης να κάνει 2 παραπάνω ταξίδια τον χρόνο.

Αλλιώς με τις παλιές τιμές, 1-2 ταξίδια και πολλά θα ήταν για τους περισσότερους. Ενώ τώρα μπορεί ο κόσμος εύκολα και φτηνά να πάει σε διάφορους προορισμούς και να ανοίξει το μάτι του.

 

Προφανώς τα τυπακια που άνετα δίνουν τα +50-100€/πτήση ή τους τα πληρώνει άλλος και δεν τους νοιάζει ή δεν πάνε πάνω από 2 ταξίδια τον χρόνο και πάλι δεν τους νοιάζει. Αν όμως γουστάρεις ταξιδάκια και παίζει Ryanair στο πρόγραμμα,.δεν υπάρχει περίπτωση να την αγνοήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπάρχουν εταιρείες σαν την Ryanair και μπορεί ο κοσμάκης να κάνει 2 παραπάνω ταξίδια τον χρόνο.

Αλλιώς με τις παλιές τιμές, 1-2 ταξίδια και πολλά θα ήταν για τους περισσότερους. Ενώ τώρα μπορεί ο κόσμος εύκολα και φτηνά να πάει σε διάφορους προορισμούς και να ανοίξει το μάτι του.

 

Προφανώς τα τυπακια που άνετα δίνουν τα +50-100€/πτήση ή τους τα πληρώνει άλλος και δεν τους νοιάζει ή δεν πάνε πάνω από 2 ταξίδια τον χρόνο και πάλι δεν τους νοιάζει. Αν όμως γουστάρεις ταξιδάκια και παίζει Ryanair στο πρόγραμμα,.δεν υπάρχει περίπτωση να την αγνοήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Εννοείται ότι καλά κάνουν και υπάρχουν. Έτσι λειτουργεί και ο ανταγωνισμός.

 

Από εκεί και πέρα ούτε 20χρονοι είναι όλοι, ούτε στα ενοικιαζόμενα δωμάτια μπορύν να πάνε. Τα κάναμε κάποτε και εμείς όταν είμασταν νέοι και δεν τα μειώνουμε καθόλου.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι καλά κάνουν και υπάρχουν. Έτσι λειτουργεί και ο ανταγωνισμός.

 

 

 

Από εκεί και πέρα ούτε 20χρονοι είναι όλοι, ούτε στα ενοικιαζόμενα δωμάτια μπορύν να πάνε. Τα κάναμε κάποτε και εμείς όταν είμασταν νέοι και δεν τα μειώνουμε καθόλου.

Αυτά τα στερεοτυπα που έχετε μερικοί είναι τόσο αστεία...

Δηλαδή όποιος ταξιδεύει με Ryanair είναι 20χρονος;

Τραγική αντίληψη.

 

Άστο μην σχολιάζεις άλλο καλύτερα,.γιατί όσο πας και ρεζιλευεσαι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και αν ταξιδεύεις για δουλειά ή αναψυχή και ποιος πληρώνει τα εισιτήρια .Αν πληρώνει άλλος και εγώ θα διάλεγα πρωτη θέση και σε μη οικονομική εταιρία.Ή άν έκανα 2 ταξίδια τον χρόνο.Οταν όμως κάνω ,απο τον Απρίλη μέχρι τέλος Σεπτέμβρη που έχω κλείσει εισιτήρια 5 φορες Αθήνα Λονδίνο και τούμπαλιν με 440€ είναι διαφορά απο τα 600+ που θα χρειαζόμουν με τις "επώνυμες" εταιρίες.Ναι μου την δίνει ο ανύπαρκτος χωρος της ράιαν και το λες και είσαι στο γήπεδο πασατεμπο-κοακολα-σαμαλι που κάνουν αλλά βάζω τα NC ακουστικά και κοιμάμαι.Η wizz είναι πιο καλή πάντως,τουλάχιστον την μια φορά που την πήρα.Πιο ευρύχωρα και δεν έχει τα καραγκιοζιλίκια με τις πωλήσεις.Οι επόμενες δυο πτήσεις μέσα στον Σεπτέμβρη είναι με αυτή ,αν κάτι αλλάξει δεν ξέρω.

Πιο πολυ με χαλάει που μειώνουν τις πτήσεις τον χειμώνα με ώρες που δεν με βολεύουν τόσο αλλά θα ζήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαλαρώστε λίγο με τις φθηνές εταιρείες λες και ανακάλυψε κάποιος τον τροχό και οι υπόλοιποι είναι στο σκοτάδι.. Προσωπικά έχω σαν αρχή (πλέον και λόγο ηλικίας, οικογένειας κτλ) όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω καλά αλλιώς δεν το κάνω καθόλου. Μια φορά μπήκα σε Rayan και είπα ποτέ ξανά. Ούτε έχω την πολυτέλεια λόγω δουλειάς να ταξιδεύω συχνά. Όταν το κάνω θα επιλέξω την καλή εταιρεία και ας δώσω τα διπλάσια, το καλό ξενοδοχείο και ας δώσω τα διπλάσια το καλό φαγητό και τις ανέσεις και όχι το junk food..

Σεβαστές οι απόψεις τα έχω κάνει και εγώ παλιότερα αλλά μην κατακρίνετε τον άλλο που σκέφτεται διαφορετικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαλαρώστε λίγο με τις φθηνές εταιρείες λες και ανακάλυψε κάποιος τον τροχό και οι υπόλοιποι είναι στο σκοτάδι.. Προσωπικά έχω σαν αρχή (πλέον και λόγο ηλικίας, οικογένειας κτλ) όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω καλά αλλιώς δεν το κάνω καθόλου. Μια φορά μπήκα σε Rayan και είπα ποτέ ξανά. Ούτε έχω την πολυτέλεια λόγω δουλειάς να ταξιδεύω συχνά. Όταν το κάνω θα επιλέξω την καλή εταιρεία και ας δώσω τα διπλάσια, το καλό ξενοδοχείο και ας δώσω τα διπλάσια το καλό φαγητό και τις ανέσεις και όχι το junk food..

Σεβαστές οι απόψεις τα έχω κάνει και εγώ παλιότερα αλλά μην κατακρίνετε τον άλλο που σκέφτεται διαφορετικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αντίστροφα ξεκίνησε το θέμα. αυτοί που δεν ταξιδεύουν με low cost άρχισαν να λένε μπαρουφες περί ηλικίας κλπ. αν όσο περνάνε τα χρόνια δε μπορώ να πάρω μισθό 1000 ευρώ το μήνα αλλά μένω στα 600 και 700 ,θα παίρνω τη Ryanair για να κάνω ένα ταξίδι έστω και με κάποια ταλαιπωρία αλλά θα έχω ξεφύγει από την καθημερινότητα μου.εννοειται ότι γουστάρω να με περιποιούνται στην πτήση αλλά ειδικά σε κάτι εσωτερικές πτήσεις δε θα πληρώσω μαμισιατικα γιατί η aegean το έχει ξεφτιλισει στις πτήσεις εσωτερικού. Θες κοντά 200 ευρώ για Αθήνα Θεσσαλονίκη έλεος δηλαδή

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...