Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος που να πήρε πρόσφατα το Proficiency Michigan? Παίδες, θέλω να μάθω ιδιαίτερα σε φροντιστήριο 18ε/ώρα είναι καλά; Για τέτοιο επίπεδο..; 2 φορές την εβδομάδα, 4 ώρες σύνολο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποιος που να πήρε πρόσφατα το Proficiency Michigan? Παίδες, θέλω να μάθω ιδιαίτερα σε φροντιστήριο 18ε/ώρα είναι καλά; Για τέτοιο επίπεδο..; 2 φορές την εβδομάδα, 4 ώρες σύνολο.

 

Εγω το πηρα Μαΐο του 2011. Χωρις να ειμαι 1000% σιγουρος αλλα μου φαινεται οτι ειναι καλα. 72 ευρω τη βδομαδα αρα 288 ευρω το μηνα. Αν θυμαμαι καλα (δε πληρωνα εγω:p), και εμενα τοσο μου ειχε βγει.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο φροντιστήριο μου ζήτησαν 26 την ώρα, και σε μια γνωστή μου ένα της ζήτησε 40 την ώρα lol έτσι μου είπε! Χαχαχαχ τελοσπαντων θα πάω σήμερα εκεί. Καλή μου τύχη.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έδινα 140 Ευρώ το μήνα στο φροντιστήριο για τη χρονιά 2008-9.

Τρεις φορές τη βδομάδα από ένα δίωρο, ομαδικό 10 ατόμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά, χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!!

Θα επιθυμούσα να μου δώσετε απάντηση σε ένα ερώτημα! Έδωσα εξετάσεις για Lower Cambridge τον δεκεμβριο του 2012 και μπορεί να έχω κάνει μια βλακεία. Στην 2η έκθεση (διάλεξα ιστορία), έλεγε ότι έπρεπε να ξεκινήσω με το εξής: Sarah knew when she was walking onto the sports fields that it was going to be a good day. Εγώ δεν έγραψα κάτι σχετικά με σπορ. Πιστεύετε ότι θα με βγάλουν εκτός θέματος και θα με κόψουν; Μήπως σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε τέτοιες εξετάσεις;

Όλες οι απαντήσεις δεκτές

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!!

Θα επιθυμούσα να μου δώσετε απάντηση σε ένα ερώτημα! Έδωσα εξετάσεις για Lower Cambridge τον δεκεμβριο του 2012 και μπορεί να έχω κάνει μια βλακεία. Στην 2η έκθεση (διάλεξα ιστορία), έλεγε ότι έπρεπε να ξεκινήσω με το εξής: Sarah knew when she was walking onto the sports fields that it was going to be a good day. Εγώ δεν έγραψα κάτι σχετικά με σπορ. Πιστεύετε ότι θα με βγάλουν εκτός θέματος και θα με κόψουν; Μήπως σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε τέτοιες εξετάσεις;

Όλες οι απαντήσεις δεκτές

 

Εφόσον δεν ανέφερε ρητά ότι έπρεπε να γράψεις ιστορία για σπορ, τότε έκανες πολύ καλύτερα που δεν έγραψες ιστορία σχετικά με σπορ. Εφόσον η σύνδεση της υπόθεσης με την φράση είναι εμφανής και λογική, είναι πολύ καλύτερα να αποφεύγεις τις αυτονόητες επιλογές και να γράφεις κάτι διαφορετικό. Αυτό θα κάνει την έκθεση σου να ξεχωρίσει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα αυτό που έλεγε "she knew that it was going to be a good day" και έγραψα ότι θα πήγαινε σε ένα πάρτι παλιών συμμαθητών, στη διαδρομή υπήρξαν διάφορα απρόοπτα αλλά τελικά έφτασε και πέρασε τέλεια. Αυτό που έλεγε " she was walking onto the sports fields" θεώρησα ότι το εκανε τυχαία εκείνη τη στιγμή. Τέλος πάντων, μακάρι να είναι όπως τα λες, αν και ακόμα φοβάμαι μήπως είναι τόσο τυπικοί οι Άγγλοι και με βγάλουν εκτός θέματος....
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα proficiency michigan τον περασμενο Νοεμβριο.Ποτε περιπου βγαινουν τα αποτελεσματα και πως θα ενημερωθουμε?Θα μας στειλουν mail/γραμμα ή θα τα δουμε απ'το internet με τον κωδικο?
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα proficiency michigan τον περασμενο Νοεμβριο.Ποτε περιπου βγαινουν τα αποτελεσματα και πως θα ενημερωθουμε?Θα μας στειλουν mail/γραμμα ή θα τα δουμε απ'το internet με τον κωδικο?

 

Λογικά Ιανουάριο, βαριά αρχές Φλεβάρη πρέπει να βγουν. Αν δεν ήσουν σε κάποιο φροντιστήριο αγγλικών που ενημερώνονται κανα 2 μέρες νωρίτερα από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, περιμένεις και μέσω του κωδικού σου μαθαίνεις τι έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Ιανουάριο, βαριά αρχές Φλεβάρη πρέπει να βγουν. Αν δεν ήσουν σε κάποιο φροντιστήριο αγγλικών που ενημερώνονται κανα 2 μέρες νωρίτερα από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, περιμένεις και μέσω του κωδικού σου μαθαίνεις τι έγραψες.

 

Εκανα μαθηματα σε τμημα της Ελληνοαμερικανικης ενωσης η οποια διοργανωνει και τις εξετασεις.Αρα φανταζομαι οτι θα με ενημερωσουν με e-mail οταν βγουν τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μαθηματα σε τμημα της Ελληνοαμερικανικης ενωσης η οποια διοργανωνει και τις εξετασεις.Αρα φανταζομαι οτι θα με ενημερωσουν με e-mail οταν βγουν τα αποτελεσματα.

 

Aν έκανες μάθημα εκεί, τότε σίγουρα θα σε ενημερώσουν. Απλά κάνε υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μαθηματα σε τμημα της Ελληνοαμερικανικης ενωσης η οποια διοργανωνει και τις εξετασεις.Αρα φανταζομαι οτι θα με ενημερωσουν με e-mail οταν βγουν τα αποτελεσματα.

 

 

 

Ακριβώς ετσι ειναι τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα αποτελέσματα του proficiency έχουν βγει ήδη, και από 18 Ιανουαρίου θα είναι και στο http://www.britishcouncil.org/greece.

Εγώ πήρα το lower του Cambridge με B. Μόνο το reading ήταν δύσκολο, όπως τις περισσότερες χρονιές. Το use, η έκθεση και το listening ήταν βατά. Όποιος είχε προετοιμαστεί καλά θα το έπαιρνε εύκολα φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 1.5 χρόνο το Proficiency και το Lower νομίζω εδώ και 3! Μόνο Πανελλήνιες φέτος! :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Μόνο οι Πανελλήνιες έμειναν και τελείωσες :D Εγώ είμαι ακόμα 3η γυμν. και έχω και πτυχία στα Γερμανικά που δεν έχω δώσει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Τον περασμένο Δεκέμβριο πήρα το Lower και τώρα θέλω να δώσω τον Μάιο εξετάσεις για το Advanced. Επειδή έχουν μείνει μόνο 4 μήνες, μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποια σημεία της γραμματικής και σε ποια μοντέλα εκθέσεων πρέπει να εστιάσω, καθώς και αν πρέπει να δώσω περισσότερη προσοχή σε κάποιο από τα 5 εξεταζόμενα parts (reading, writing, use of english, listening, speaking).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βγηκαν και τα αποτελεσματα του proficiency michigan 2012.Περασα τα 2 parts(listening και gvr) με honors pass και τα αλλα 2(writing και speaking) με low pass.Αρα ο τελικος βαθμος του πτυχιου ειναι pass,σωστα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.Ξέρει κανείς αν μπορώ να δώσω για το CPE μόνος μου και όχι μέσω φροντιστηρίου, και αν ναι πως γράφομαι για τις εξετάσεις σε αυτή τη περίπτωση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.Ξέρει κανείς αν μπορώ να δώσω για το CPE μόνος μου και όχι μέσω φροντιστηρίου, και αν ναι πως γράφομαι για τις εξετάσεις σε αυτή τη περίπτωση;

 

Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Θα απευθυνθείς στο Βρετανικό Συμβούλιο, δες εδώ: http://www.britishcouncil.gr/exam/cambridge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Θα απευθυνθείς στο Βρετανικό Συμβούλιο, δες εδώ: http://www.britishcouncil.gr/exam/cambridge

 

ή στην ελληνοαμερικανικη ενωση για το michigan ECPE http://www.hau.gr/?i=examinations.en.home

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...