Jump to content

Μενω στο redmi note 4 ή παω στο redmi 5 plus?


mol
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατοχος redmi note 4 3/32 global version, υπέρ ευχαριστημένος.

Το τελευταιο διάστημα εχω μπει σε σκεψεις να παω στο redmi 5 plus (ειτε 3/32 ειτε 4/64-θα εξαρτηθει απ το κοστος αγορας) λογω μεγαλύτερης οθονης.

 

Αξίζει η μεταβαση? Θα χασω σε μπαταρια?

Θα κερδισω κατι?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα κερδίσεις σε κάμερα. Περίμενε όμως να βγουν κάποια reviews ακόμα.

 

Σε τι θες να αναβαθμιστείς; Κάμερα; Ταχύτητα; Ποιότητα οθόνης; Ή μονο για το 18:9 το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δε θα χάσεις, αλλά ούτε και θα κερδίσεις φοβερά σε κάτι... Μπαταρία πάνω-κάτω ίδια απόδοση περιμένω, αφού 4000 είναι και έχουν το ίδιο CPU... Αλλάζει η οθόνη που είναι 18:9 πλέον, το 1gb επιπλέον ram + η κάμερα που αναφέρθηκε...

Προσωπικά πιστεύω ότι δε μιλάμε για φοβερό upgrade για να πεις ότι πας για την αναβάθμιση με κλειστά μάτια... Χώρια που πιστεύω ότι το Note 4 αντέχει ακόμα πάρα πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καμερα δε με απασχολει καθόλου.

 

Απλα μεγαλυτερη οθονη θελω. Ισως μαρεσει και η 18:9 αναλογια!

 

Να περιμενω το νοτε 6????

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμερα δε με απασχολει καθόλου.

 

Απλα μεγαλυτερη οθονη θελω. Ισως μαρεσει και η 18:9 αναλογια!

 

Να περιμενω το νοτε 6????

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτής της γνώμης είμαι, ότι από τη στιγμή ειδικά που είσαι ευχαριστημένος, περίμενε να δούμε και τίποτα άλλο... Κάτι καλύτερο από τον Snap 625 (οχι ότι είναι άσχημοα) τουλάχιστον, που έχει φάει κόλλημα η Xiaomi... :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θα χεις ακριβώς μεγαλύτερη οθόνη. Απλά η μια πλευρά θα ειναι πιο μακρυά. Θα χεις δηλαδή μεγαλύτερο workspace και λιγοτερα scrollings. Στο μέγεθος όμως (γράμματα/εικονίδια) θα είναι ίδια ενώ σε 16:9 ή 4:3 υλικό (πχ βίντεο, φωτογραφίες κλπ) θα έχεις μαύρες μπάρες.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ασκοπη σπαταλη αυτη η μεταβαση, εγω λεω να περιμενεις.... την επομενη φουρνια συσκευων της Xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοιο θα κάνω...

Αν και καλοβλεπω το nubia m2, ετσι απλα για την αλλαγη....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χμμμμ... Ας ανέβει ξανα το τοπικ...

 

Μολις ειδα στα παμπλικ το mi a1 στα 200€ με τα 4gb

 

Αξιζει η αλλαγη ή αν κανω την αλλαγη να παω στο νοτε 5?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Ας ανέβει ξανα το τοπικ...

 

Μολις ειδα στα παμπλικ το mi a1 στα 200€ με τα 4gb

 

Αξιζει η αλλαγη ή αν κανω την αλλαγη να παω στο νοτε 5?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Η gcam δουλεύει εξαιρετικά στο mi a1 με καλύτερα αποτελέσματα από ότι η στοκ του rn5. Αντιθετα, φίλος που ξεκλειδώσε rn5 δε φαίνεται να βελτιώνεται. Δεν έχω προλάβει να ξεκλειδώσω το rn5 για να πω με σιγουριά αλλά μάλλον δεν αξίζει η gcam από ότι είδα.

 

Άλλο θετικό του mi a1 είναι το stock android και όχι την διαχείριση του miui με ότι συνεπάγεται για το multitasking.

 

Από την άλλη το rn5 έχει ανώτερο soc. Επιπλεον τραβαει σαφέστατα ανώτερο βίντεο (δεν ρίχνει καρέ σε χαμηλό φωτισμό και έχει ανώτερο ήχο). Και φυσικα αν δεν έχεις σκοπό να ξεκλειδώσεις για gcam, η στοκ τραβάει πολύ ανώτερες φωτογραφίες από την στοκ του mi a1.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγόρασα προχθές το Redmi 5 plus στα 159 ευρώ και έχω να πω τα καλύτερα.

Την 3/32 έκδοση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιο και να παρω, δε θα μείνει με miui

 

Ευχαριστημένος ειμαι με το νοτε 4 3/32 απλα θελω να κανω την αλλαγη

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποιο και να παρω, δε θα μείνει με miui

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Οπότε έχε υπόψιν οτι redmi note 5 = 15 μέρες αναμονή για ξεκλείδωμα. Προσωπικά σπάστηκα πάρα πολύ οταν ειδα τις 360 ωρες αναμονής και οτι οδηγο διάβασα για παράκαμψη πλέον δεν δουλεύει.

 

Κατα τα άλλα το Mi a1 δεν εχεις λογο να του αλλάξεις rom. Vanila android εχει... και ειναι και μαμα, δηλαδή χωρίς να μπλέκεις με ασυμβατότητες, drains κλπ. Ο μονος λογος να ξεκλείδωσεις για μένα ειναι για gcam που γίνεται άμεσα χωρις αναμονές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ας μεινω για 15 ημερες με μιυι. Σιγα....

 

Θα δω, ετσι οπως τα υπολογιζω αν μεινει κανα φραγκο θα οαω για το νοτε 5

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το RN5 είναι αναβάθμιση γιατί έχει καλύτερο επεξεργαστή και κάμερα, το MiA1 είναι οκ αν θες κινητό με καθαρό Android αλλά δεν έχει σημαντικές διαφορές με το RN4, μόνο η κάμερα και το λογισμικό αλλάζουν. Πήγαινε μια βόλτα από τα θέματα των αντίστοιχων συσκευών και δες φωτογραφίες από τις κάμερες, σχόλια των χρηστών κλπ ώστε να δεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα για να αποφασίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καμερα δε με ενδιαφερει καθολου.

 

Σημαντικες διαφορες σε σχεση με τωρινο, υπαρχουν καθως ειμαι σε 3/32 και θα παω σε 4/64 ;)

 

Παρατηρω οτι το rn4 μπουκωνει με 3gb ram + aosp extended

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...