Jump to content

Λύσεις οικιακής τηλεφωνίας;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται να μετακομίσω σε ένα μήνα. Ψάχνω κάποια σύνθεση τηλεφωνίας - Internet. Τα δεδομένα: 2 άτομα, που χρησιμοποιούν internet καθημερινά με μέσο όρο 2 ώρες (συνολικά). Δεν κάνουμε τρελή χρήση στο τηλέφωνο. Στο Internet, δεν μας ενδιαφέρει η τεράστια ταχύτητα... όχι οτι αν δεν είναι πολύ πιο ακριβή μας χαλάει... τώρα χρησιμοποιώ isdn 64.

 

Είδα το πακέτο της Telepassport sDSL το οποίο μου φάνηκε καλό και σχετικά οικονομικό στα πακέτα 128-256, αλλά είναι και αρκετά δεσμευτικό... 12 μήνες υπηρεσία και αν αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και αριθμό τηλ. Υπάρχει κάτι καλύτερο; Μήπως να προτιμήσω γραμμή ΟΤΕ και εναλλακτικό πάροχο με σύνδεση isdn όπως μέχρι σήμερα;

 

Αν υπάρχει κανείς που μπορεί να πει μια γνώμη, σας είμαι υπόχρεος... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μετακομίσω σε ένα μήνα. Ψάχνω κάποια σύνθεση τηλεφωνίας - Internet. Τα δεδομένα: 2 άτομα, που χρησιμοποιούν internet καθημερινά με μέσο όρο 2 ώρες (συνολικά). Δεν κάνουμε τρελή χρήση στο τηλέφωνο. Στο Internet, δεν μας ενδιαφέρει η τεράστια ταχύτητα... όχι οτι αν δεν είναι πολύ πιο ακριβή μας χαλάει... τώρα χρησιμοποιώ isdn 64.

 

Είδα το πακέτο της Telepassport sDSL το οποίο μου φάνηκε καλό και σχετικά οικονομικό στα πακέτα 128-256, αλλά είναι και αρκετά δεσμευτικό... 12 μήνες υπηρεσία και αν αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και αριθμό τηλ. Υπάρχει κάτι καλύτερο; Μήπως να προτιμήσω γραμμή ΟΤΕ και εναλλακτικό πάροχο με σύνδεση isdn όπως μέχρι σήμερα;

 

Αν υπάρχει κανείς που μπορεί να πει μια γνώμη, σας είμαι υπόχρεος... :)

Για Να δούμε

Ας υποθέσουμε ότι οι δύο ώρες είναι ημερήσιες δηλαδή μεταξύ 8 το πρωί και 10 το βράδυ ( χρησιμοποιώ αυτήν την παραδοχή βλέποντας ότι το μύνημα σου μπήκε στις 8 το απόγευμα

Άρα 120 ώρες τον μήνα * 0,35 = 42 ευρώ τον μήνα

Με αυτά τα λεφτά μπορείς

Αφού κόψεις το ISDN που δεν θα σου χρειάζεται πλέον ( κέρδος γύρω στα 3 ευρώ τον μήνα ) να πάρεις το ADSL του ΟΤΕ που στοιχίζει 19,9 τον μήνα

Με 169 ευρώ αγοράζεις από την HOL μια ετήσια σύνδεση ADSL στην ταχύτητα 128 Που σου δίνει και 8 μήνες δώρο

Άρα μηνιαίο κόστος 8,45 ευρώ

Σύνολο 27,35 τον μήνα και έχεις

διπλάσια ταχύτητα από την ISDN 64 .

Σύνδεση στο ιντερνετ 24 ώρες το 24ωρο . Η σύνδεση της TELEPASSPORT είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα στο 128 ( και η ΗΟL 128/128 δίνει άρα είναι SDSL 128 ) όχι όμως και στο 256 ( Η HOL 128/256 ,Η Telepassport 256/256 ) μόνο που περιλαμβάνει και το Πάγιο ΟΤΕ . Πρέπει να μένεις όμως σε περιοχή στην οποία να μπορεί να σε συνδέσει η Telepassport .Αν μένεις σε τέτoια περιοχή κάντο. H Αλλαγή του νούμερου δεν σε απασχολει μια και θα μετακομίσεις, άρα κατα πάσα πιθανότητα θα αλλάξεις νούμερο έστω και αν συνεχίσεις στον ΟΤΕ ( εκτός αν μετακομίσεις στην ίδια περιοχή.

Σημείωση . Όλες οι τιμές είναι χωρίς Φ.Π.Α.

και ενα μικρό TIP .Η μετακόμιση στοιχίζει 29,34 ευρώ + 29,34 ευρώ το κόψιμο του ISDN . Αν κάνεις νέα αίτηση για την νέα διεύθηνση θα δώσεις μόνο 29,34 !!! (Τέλος σύνδεσης ή εξωτερικής μεταφοράς τηλεφωνικής σύνδεσης:29,34)

Link to comment
Share on other sites

Για Να δούμε

 

Άρα 120 ώρες τον μήνα * 0,35 = 42 ευρώ τον μήνα

 

Συγγνωμη που θα σου χαλασω τον συλλογισμο αλλα αφου μπαινει 2 ωρες τη μερα ειναι 60 ωρες το μηνα . :)

Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπρεδεύεις! Η tp δεν σε δεσμεύει για 12 μήνες.

Απλά άμα κάτσεις τουλάχιστον 12 μήνες, σου κάνει ΔΩΡΟ το κόστος εγκατάστασης-router-modem

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που θα σου χαλασω τον συλλογισμο αλλα αφου μπαινει 2 ωρες τη μερα ειναι 60 ωρες το μηνα . :)

Εχεις Δίκιο .

Λάθος μου .

Αρα πρόκειται για 21 ευρώ τον μήνα . Τώτε το ADSL 128 έρχεται λίγο ακριβώτερο .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές. Μερικά νέα δεδομένα... η tp δεν καλύπτει ακόμα την νέα μου διεύθυνση, οπότε βγαίνει από το σκηνικό... οι ώρες στο internet είναι όντως κυρίως ημέρα, και ειδικά τον πρώτο καιρό στο καινούργιο σπίτι, αναμένεται να μειωθούν. Μια και ο λόγος της μετακόμισης είναι ο γάμος, δεν θα μεταφέρω καμμία γραμμή, αλλά θα κάνω αίτηση για νέα. Δυστυχώς η μόνη διέξοδος πλέον είναι ο ΟΤΕ! Τα μόνα που παίζουν πλέον, είναι ο εναλλακτικός πάροχος τηλεφωνίας και η σύνδεση internet.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές. Μερικά νέα δεδομένα... η tp δεν καλύπτει ακόμα την νέα μου διεύθυνση, οπότε βγαίνει από το σκηνικό... οι ώρες στο internet είναι όντως κυρίως ημέρα, και ειδικά τον πρώτο καιρό στο καινούργιο σπίτι, αναμένεται να μειωθούν. Μια και ο λόγος της μετακόμισης είναι ο γάμος, δεν θα μεταφέρω καμμία γραμμή, αλλά θα κάνω αίτηση για νέα. Δυστυχώς η μόνη διέξοδος πλέον είναι ο ΟΤΕ! Τα μόνα που παίζουν πλέον, είναι ο εναλλακτικός πάροχος τηλεφωνίας και η σύνδεση internet.

 

Και η μονη επιλογη να μην ηταν ο ΟΤΕ, εγω θα σου προτεινα ενα συνδιασμο ΟΤΕ+Forthnet για dsl καθως και οι 2 ειναι πολυ αξιοπιστοι σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες.Παρολο αυτα νομιζω οτι για 2 ωρες τη μερα μπορει να βολευτεις και με μια απλη dial up. Για το τηλεφωνο τωρα καλο θα ηταν να μας δωσεις μερικα παραπανω στοιχεια, πχ τι κλησεις κανετε, τι διαρκειας ποσο πληρωνετε το μηνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν στα 21 ευρώ προστεθεί και η αξία μιας απλής σύνδεση PSTN τώτε η HOL 128 είναι μια πάρα πολύ καλή λύση .
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σας καλύπτει η vivodi;

Αν ναι, κάνεις σύνδεση full LLU στα 256, με πάγιο συνολικά 31,9+8=39,9€ + ΦΠΑ.

Έχεις ADSL 256/128 Kbps και σταθερή τηλεφωνία σε πολύ καλές τιμές (αλλά με χρέωση ανά 30" στις κλήσεις προς κινητά) και 500 λεπτά το μήνα δωρεάν προς αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα στηθεί η κατάσταση από την αρχή προτείνω να αποφύγεις εντελώς τον ΟΤΕ βάζοντας κάτι σαν Vivodi full LLU 256/128 + dsl phone

1. θα πάρεις 2 νούμερα 211... με 500 λεπτά δωρεάν αστικά/υπεραστικά (σε καλύπτει)

2. μετά το αρχικό 6μηνο είναι αορίστου χρόνου και χωρίς πιστωτική (πολύ σημαντικό)

3. Δεν πληρώνεις modem αλλά μόνο ενεργοποίηση (περ. 25 ευρώ)

συνολ. μηνιαίο κόστος 41,90+φπα κομπλέ

 

ή TelePassport Voice&Web Basic 128/128 (επίσης 2 νούμερα 211...)

1. μετά το αρχικό 12άμηνο γίνεται αορίστου

2. κανένα αρχικό κόστος και δωρεάν εξοπλισμός

3. 12 ώρες αστικά δωρεάν + 12 ώρες υπεραστικά για 12 μήνες

συνολ. μηνιαίο κόστος 39+φπα κομπλέ

 

Γιατί να πληρώνεις ΟΤΕ + κάτι άλλο;

βέβαια κανείς δεν εγγυάται το μέλλον αυτών των εταιρειών.

 

ωπ σορυ! τώρα είδα στο post σου ότι δεν παίζει η TP :(

Αν δεν μπορείς να αποφύγεις ΟΤΕ+κάτι άλλο καλό είναι και το Tellas izy 384/128

συνολ. μηνιαίο κόστος 39,50+φπα (περιλαμβάνει το πάγιο ADSL του ΟΤΕ. Προσοχή σ'αυτό άλλοι δεν το αναφέρουν καν)

4 ώρες αστικά δωρεάν/μήνα.

Χωρίς αρχικά κόστη ενεργοποίησης+εξοπλισμού.

Δε συνιστώ ISDN/PSTN (είναι ξοφλημένο πιά) γιατί έχεις τα κόστη τηλεφωνικών κλήσεων + το ότι σε PSTN δε θα έχεις ομιλία+internet ταυτόχρονα. Είναι και αγχωτικό (κοιτάς το ρολόι διαρκώς!)

Τέος υπάρχει και η λύση της φτωχολογιάς: πρόγραμμα σταθερής με αστικές κλήσεις χωρίς χρονοχρέωση + free internet PSTN με αστικό αριθμό κλήσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστώ για τις συμβουλές! Η vivodi καλύπτει την περιοχή, και η λύση που αναφέρθηκε παραπάνω, δείχνει πολύ καλή... δεν γνώριζα πως μπορεί να γίνει για οικιακούς χρήστες... ξέρετε επιπλέον πληροφορίες; Θα πρέπει να χρησιμοποιώ ειδικού τύπου τηλεφωνική συσκευή ή απλή;

 

Όσον αφορά το είδος των κλήσεων, είναι στην συντριπτική πλειοψηφία αστικές. Οι υπεραστικές, δεν θα ξεπερνούν τις 2 ώρες το μήνα και σε 2 σταθερούς προορισμούς. Για κινητά χρησιμοποιούμε και οι δύο τα κινητά μας, εκμεταλευόμενοι τον προπληρωμένο χρόνο των προγραμμάτων μας... Δε νομίζω πως μπορούμε να κρίνουμε απ'τους τωρινούς μας λογαριασμούς, καθώς αφορούν σε τετραμελείς οικογένειες. Στη δική μου περίπτωση, επιβαρύνω τον λογαριασμό με κλήσεις Internet και κλήσεις προς την γυναίκα μου που μετά τη μετακόμιση δεν θα έχουν νόημα! :)

 

Στην περίπτωση της Tellas, στο μηνιαίο πάγιο που αναφέρεται πρέπει να προστεθεί και το πάγιο του ΟΤΕ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Απλή τηλεφωνική συσκευή (βάζεις μια ασύρματη και είσαι κομπλέ!). Τη συνδέεις μέσω μιας ΑΤΑ συσκευής που μπαίνει στο modem/router. Δεν επιβαρύνεσαι τίποτα.

περισσότερα θα δεις εδώ http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=89 και http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=107

 

Όσο για την κινητή που ανέφερες, επειδή ανήκω κι εγώ στη συνομοταξία των παντρεμένων με τις περισσότερες κλήσεις στο έταιρο ίμησυ, είχα κι εγώ προπληρωμένο προγράμμα 120' (και η γυναίκα μου) μέχρι που διαπίστωσαμε την απάτη του συστήματος και κάναμε φορητότητα στην Q απ'όπου γλιτώσαμε αρκετά χρήματα (Q family). Αλλά αυτό ανήκει σε άλλο αντικείμενο συζήτησης.

 

Για την Tellas όπως προανέφερα στο post μου περιλαμβάνεται το πάγιο του ADSL στον OTE.

Link to comment
Share on other sites

φίλε nikgl, εννοούσα το πάγιο για την τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ.

 

Επειδη καμια εταιρια προς το παρον δεν ειναι αξιοπιστη και επειδη δεν ειστε φοιτητες κλπ που δεν θα σας νοιαξει αν δεν εχετε τηλεφωνο θα σου προτεινα να μεινεις με τον ΟΤΕ. Η vivodi ειναι απιστευτα αναξιοπιστη εταιρια και αν δεν εχεις για καποιο λογο ιντερνετ δεν θα μπορεις να εχεις ουτε τηλεφωνο, καθως της vivodi η τηλεφωνια αλλα και της telepassport ειναι Voice over IP.

 

Η δικη μου προταση ειναι ΟΤΕ+Forthnet 256 ή ΟΤΕ+Τελλας για DSL και ισως καποιον εναλλακτικο παροχο για την τηλεφωνια, αν και δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο λογω του ειδους των κλησεων που κανετε. Σε αυτη τη περιπτωση θα πληρωνεις 43 Ευρω περιπου αν παρεις forthnet 256 αοριστου χρονου για το ιντερνετ + το παγιο του οτε (12 ευρω?Δεν θυμαμαι καπου τοσο ειναι) + οποιες κλησεις κανεις καθε μηνα. Αυτο τον καιρο η πιο συμφερουσα προταση ειναι η Τελλας οπου με 12μηνο συμβολαιο για 384 πληρωνεις 47 Ευρω το μηνα +δωρο η ενεργοποιηση (καπου 42 ευρω) +δωρο ο εξοπλισμος. Εννοειται οτι και εδω πληρωνεις και το παγιο του τηλεφωνου στον ΟΤΕ.

 

Οπως καταλαβαινεις αν επιλεξεις dsl θα πληρωνεις σιγουρα 110 Ευρω το 2μηνο χωρις να συμπεριλαμβανονται και οι κλησεις που θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Nrg, η λογική σου είναι απόλυτα σωστή. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, καθώς το σπίτι θα υπολειτουργεί το καλοκαίρι, είναι να δοκιμάσω την vivodi και αν όντως διαπιστώσω προβλήματα, να την καταργήσω τον Σεπτέμβρη. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, θα επιβαρυνθώ με το κόστος της ενεργοποίησης DSL και του modem.
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος (29,9€ +ΦΠΑ δεν το γλιτώνεις ούτως ή άλλως).

Όσο για τον router που δίνουν δώρο αν μείνεις 6 μήνες, θα τον χρησιμοποιήσεις και όταν βάλεις ADSL από ΟΤΕ αν κόψεις τη Vivodi (αρκεί να μην κάνεις τη γραμμή ISDN).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις και το χρόνο σας... :)

Θα δοκιμάσω την Vivodi DSLnet με DSLphone, με αρχικό κόστος περίπου 100 € (ενεργοποίηση, εξοπλισμός κτλ). Θα πληρώνω 51€ πάγιο για όλα (DSL πρόσβαση, τηλεφωνία κτλ) συμπεριλαμβανομένων και 500 λεπτών αστικών ή/και υπεραστικών κλήσεων. Αν υπάρξει πρόβλημα με την υπηρεσία ή μείνω ευχαριστημένος, θα ενημερώσω για να βοηθηθούν κι άλλοι...

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το αρχικό κόστος 100€ απο που προκύπτει; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το αρχικό κόστος είναι 29,9 όπως αναφέρει ο lewton πιο πάνω. +10 ίσως το dsl phone.

Εντέλει καλή αρχή ... γενικώς... στον εγγαμο βίο.

Link to comment
Share on other sites

nikgl ευχαριστώ πολύ... εξηγούμαι για τα 100€:

29,9 + 60 (Modem απο vivo) + 10 = περίπου 100 ευρώ.

Εαν υπογράψεις 6μηνη σύμβαση με τη Vivo σου προσφέρουν δωρεάν το modem. Ρώτα στο 13880.

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκατάσταση στο νέο σπιτικό Καιζεν!!!

 

Να έχεις υπόψη σου ότι αν ΔΕΝ θέλεις να έχεις την Vivodi ως ISP αλλά μόνο σαν πάροχο γραμμής (πως είναι ο ΟΤΕ?...Έτσι!) μπορείς να κάνεις την αίτηση (για γραμμή Vivodi κτλ) και μέσω της Hellas Online (HOL). Μειονέκτημα? Δεν έχεις DSL Phone όπως το εννοεί η Vivodi αλλά έχεις eVoice (υπηρεσία για κλήσεις της HOL).

 

Η HOL είναι σίγουρα πιο "αξιόπιστη" στο internet / data κομμάτι, αν και δεν ξέρω κατά πόσον σε συμφέρει αυτό το option...Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιο εκπρόσωπο πωλήσεων τους ( http://www.adsl.gr μέσω online chat ή από τηλέφωνο) για να σε κατατοπίσει περισσότερο!

 

Πάντως, γνώμη μου, και μόνο το ότι δεν θα δίνεις λεφτά στον ΟΤΕ θα είναι βασικό κίνητρο για να κάνεις κάτι!

 

Την καλημερα μου.

 

Φιλικά,

 

Γιάννης

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκατάσταση στο νέο σπιτικό Καιζεν!!!

 

Να έχεις υπόψη σου ότι αν ΔΕΝ θέλεις να έχεις την Vivodi ως ISP αλλά μόνο σαν πάροχο γραμμής (πως είναι ο ΟΤΕ?...Έτσι!) μπορείς να κάνεις την αίτηση (για γραμμή Vivodi κτλ) και μέσω της Hellas Online (HOL). Μειονέκτημα? Δεν έχεις DSL Phone όπως το εννοεί η Vivodi αλλά έχεις eVoice (υπηρεσία για κλήσεις της HOL).

 

Η HOL είναι σίγουρα πιο "αξιόπιστη" στο internet / data κομμάτι, αν και δεν ξέρω κατά πόσον σε συμφέρει αυτό το option...Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιο εκπρόσωπο πωλήσεων τους ( http://www.adsl.gr μέσω online chat ή από τηλέφωνο) για να σε κατατοπίσει περισσότερο!

 

 

Μη συγκρίνουμε τώρα το DSLphone με την υπηρεσία eVoice! KAMIA ΣΧΕΣΗ!

Ο άνθρωπος χρειάζεται το τηλέφωνο τόσο για εισερχόμενες όσο και εξερχόμενες κλήσεις (το eVoice παρέχει μόνο εξερχόμενες)! Χρειάζεται DSLphone από τη Vivodi! Η Vivo εγγυάται QoS στο DSLphone (απρόσκοπτη λειτουργία - επιπρόσθετο bandwidth στη DSL γραμμή για το τηλέφωνο), πράγμα που δεν μπορεί κανένα internet phone να "εγγυηθεί" και δη το eVoice της HOL. :rolleyes:

 

Γιατί η HOL είναι πιο αξιόπιστη στο data κομμάτι? Αυτό δεν το κατάλαβα!.... Εξήγησέ το! .... ΜΗ λέμε και ότι θέλουμε. Όλα δουλεύουν ρολόι στη Vivo, μετά την αναβάθμιση της χωρητικότητας, ενώ έχει δρομολογηθεί & νέα επέκταση.

 

Η Vivo δεν παραδίδει FULL LLU στη HOL, οπότε δεν μπορεί να επιλέξει HOL!

Για να επιλέξει HOL πρέπει να έχει τηλ/νο ΟΤΕ και να ζητήσει Shared LLU Vivodi από τη HOL + πρόσβαση ΗΟL, οπότε και θα χρησιμοποιεί το eVoice!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορώ να πω για να σας ευχαριστήσω... Να είστε όλοι καλά! SuRfer, δεν θέλω να δεσμευτώ για 6 μήνες...αν κάτι με την υπηρεσία δεν πάει καλά; Ελπίζω βέβαια όλα να είναι όπως τα περιμένω!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Νομίζω οτι και άλλοι μπορούν να βοηθηθούν απ'το συγκεκριμένο thread εκτός από μένα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Surfer,

 

σε ευχαριστώ για τα χρήσιμα σχόλια σου περί Vivodi, και της υπηρεσίας DSLPhone, αλλά θα μου επιτρέψεις να συνεχίσω να διατηρώ τις απόψεις μου περί αξιοπιστίας στο data κομμάτι, και περί του περίφημου QoS που έχει χαθεί κάπου στον ορίζοντα για μερικά πράγματα...Βλέπεις, σαν παλιός υπάλληλος της Vivodi, ακόμα και σήμερα ξέρω τι γίνεται με μερικά πράγματα και υπηρεσίες, από τους "φίλους" που έχουν μείνει ακόμη εκεί...

 

Δεν ήξερα ότι το Evoice δεν επιτρέπει εισερχόμενες, αλλιώς δεν θα το πρότεινα καν. Πάντως αποτελεί μια εναλλακτική λύση όπως και να χει...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...