Jump to content

Oukitel K6


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά με καλύπτει η κάθε σου περιγραφή....προσπαθώ να βρω ανταγωνιστή με ίδια σπεκς σε αυτά τα χρήματα και κάπου όλα υστερούν....η δεν θα έχουν NFC,η θα έχουν τριχιλιαρη μπαταρία....κλπ...αυτός ο p23 σε συνδιασμό με αυτή τη μπαταρία κάνει εξαιρετική δουλειά....βλέπω τον κόσμο γύρω μου με καλώδια στα χερια να ψάχνει μπριζες και τους λυπάμαι...τους έβλεπα στα καράβια στα ξενοδοχεία στις καφετέριες....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά με καλύπτει η κάθε σου περιγραφή....προσπαθώ να βρω ανταγωνιστή με ίδια σπεκς σε αυτά τα χρήματα και κάπου όλα υστερούν....η δεν θα έχουν NFC,η θα έχουν τριχιλιαρη μπαταρία....κλπ...αυτός ο p23 σε συνδιασμό με αυτή τη μπαταρία κάνει εξαιρετική δουλειά....βλέπω τον κόσμο γύρω μου με καλώδια στα χερια να ψάχνει μπριζες και τους λυπάμαι...τους έβλεπα στα καράβια στα ξενοδοχεία στις καφετέριες....

 

Και με την κάμερα αν παίξεις με τις ρυθμίσεις βγάζεις αποδέκτες φωτογραφίες

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Και με την κάμερα αν παίξεις με τις ρυθμίσεις βγάζεις αποδέκτες φωτογραφίες

καλημερα παιδια λατρεισςτων χιαομι αφου εχω redmi note 2 ακομα,θα ηθελα τη γνωμη σας..redmi note5 η αυτο??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια λατρεισςτων χιαομι αφου εχω redmi note 2 ακομα,θα ηθελα τη γνωμη σας..redmi note5 η αυτο??

 

Αν είσαι λάτρης των XIAOMI τότε τι το συζητάς; XIAOMI να πάρεις...

 

Αν όμως:

- Δεν καμαρώνεις για το MIUI όπως οι παλιοί της μάρκας, αντίθετα αυτό το βαρύ λειτουργικό σε αφήνει αδιάφορο ή ίσως και να σου προκαλεί αλλεργία,

-Θέλεις απλό & καθαρό λειτουργικό - vanilla android.

-Είσαι έτοιμος για ένα κινητό με μπαταρία ''γίγας'' που όταν τη συνηθίσεις, θα σε δυσκολέψει πολύ στην επόμενη επιλογή συσκευής όταν έρθει η ώρα της αλλαγής:lol:,

-Θεωρείς απαραίτητο το NFC αλλά δεν θέλεις να ξεφύγεις στην τιμή,

-Μπορείς να κάνεις μικρούς συμβιβασμούς με την κάμερα,

- Δεν μπορείς να πας κάτω από τις 6'',

-Εκτιμάς ότι τα 6 GB RAM σου δίνουν έναν χρονικό ορίζοντα απροβλημάτιστης χρήσης,

- .............

 

Ε τότε ... μπορείς να σκεφτείς το OUKITEL K6.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι λάτρης των XIAOMI τότε τι το συζητάς; XIAOMI να πάρεις...

 

Αν όμως:

- Δεν καμαρώνεις για το MIUI όπως οι παλιοί της μάρκας, αντίθετα αυτό το βαρύ λειτουργικό σε αφήνει αδιάφορο ή ίσως και να σου προκαλεί αλλεργία,

-Θέλεις απλό & καθαρό λειτουργικό - vanilla android.

-Είσαι έτοιμος για ένα κινητό με μπαταρία ''γίγας'' που όταν τη συνηθίσεις, θα σε δυσκολέψει πολύ στην επόμενη επιλογή συσκευής όταν έρθει η ώρα της αλλαγής:lol:,

-Θεωρείς απαραίτητο το NFC αλλά δεν θέλεις να ξεφύγεις στην τιμή,

-Μπορείς να κάνεις μικρούς συμβιβασμούς με την κάμερα,

- Δεν μπορείς να πας κάτω από τις 6'',

-Εκτιμάς ότι τα 6 GB RAM σου δίνουν έναν χρονικό ορίζοντα απροβλημάτιστης χρήσης,

- .............

 

Ε τότε ... μπορείς να σκεφτείς το OUKITEL K6.

 

Ξεχνάς και το συμβιβασμο στο μπαμπατσικο του βάρους...

 

 

Αλλά η αυτονομία είναι από άλλο πλανήτη.

Και ναι οποιοδήποτε άλλο κινητό μετά σου φαίνεται "χαλασμένο" από πλευράς αυτονομίας....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς και το συμβιβασμο στο μπαμπατσικο του βάρους...

 

 

Αλλά η αυτονομία είναι από άλλο πλανήτη.

Και ναι οποιοδήποτε άλλο κινητό μετά σου φαίνεται "χαλασμένο" από πλευράς αυτονομίας....

 

Έχεις δίκιο :up:

 

Απλώς, συμβιβάστηκα από τη δεύτερη μέρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς και το συμβιβασμο στο μπαμπατσικο του βάρους...

 

 

Αλλά η αυτονομία είναι από άλλο πλανήτη.

Και ναι οποιοδήποτε άλλο κινητό μετά σου φαίνεται "χαλασμένο" από πλευράς αυτονομίας....[/QUOT1000 ευχαριστώ παιδιά είναι η καλύτερη περιγραφή που μου έχουν δώσει και με δυσκόλεψε πολύ.....Δεν με νοιάζει το βάρος το μέγεθος κλπ... Αντίθετα αυτά με τράβηξαν και είπα μετά από redmi note3 prime που έχω εδώ και 3 χρόνια άριστος φιλος να αλλάξω και είμαι η για redmi note 5 η για το K6.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ το κ6 και συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχει γραφτεί παραπάνω απλά τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με τη φόρτιση του κινητόυ πάει πολύ αργά έως βασανίστηκα 5 τα εκατό την ώρα ευτυχώς είναι σκυλί η μπαταρία και τη παλεύω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα καινούργιο καλωδιο ακριβό άλλο φορτιστή μόνο του στη πρίζα όχι σε πολύ πρίζα έχω διαβάσει πολλά για νησιά κτλ είμαι Θεσσαλονίκη... Επίσης δεν συμβαίνει πάντα.. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα? Επαναφορά?

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ το κ6 και συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχει γραφτεί παραπάνω απλά τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με τη φόρτιση του κινητόυ πάει πολύ αργά έως βασανίστηκα 5 τα εκατό την ώρα ευτυχώς είναι σκυλί η μπαταρία και τη παλεύω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα καινούργιο καλωδιο ακριβό άλλο φορτιστή μόνο του στη πρίζα όχι σε πολύ πρίζα έχω διαβάσει πολλά για νησιά κτλ είμαι Θεσσαλονίκη... Επίσης δεν συμβαίνει πάντα.. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα? Επαναφορά?

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πριν την επαναφορά, δοκίμασε να ελέγξεις τη φόρτιση χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή σαν το charger tester, εναλλάσσοντας καλώδιο και φορτιστή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ το κ6 και συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχει γραφτεί παραπάνω απλά τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με τη φόρτιση του κινητόυ πάει πολύ αργά έως βασανίστηκα 5 τα εκατό την ώρα ευτυχώς είναι σκυλί η μπαταρία και τη παλεύω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα καινούργιο καλωδιο ακριβό άλλο φορτιστή μόνο του στη πρίζα όχι σε πολύ πρίζα έχω διαβάσει πολλά για νησιά κτλ είμαι Θεσσαλονίκη... Επίσης δεν συμβαίνει πάντα.. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα? Επαναφορά?

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

emena το εκανε με προλυπριζα

βαλε το φορτιστη του μονο του

σε μια πριζα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνουν τώρα που πάλιωσαν και το κινητό (Jiayu S3) και το tablet (Teclast Air III) - αλλά το κάνουν σε τυχαία διαστήματα!

Δεν ξέρω τι το προκαλεί (έχω διαβάσει κι εγώ τα περί φορτιστή, καλωδίου ή πρίζας).

Βρήκα τη λύση ('η έστω... μιά λύση!) με ένα από αυτά τα μαραφέτια που παρεμβάλλονται μεταξύ φορτιστή και καλωδίου και δίνουν ένδειξη τάσεως και ρεύματος που περνάει (και άλλων μεγεθών, όπως συνολικού φορτίου, αμπερωρίων κλπ).

Όταν το φαινόμενο εμφανίζεται, το ρεύμα που τραβάει η συσκευή είναι όντως πολύ χαμηλό (π.χ. της τάξεως των 600 mA).

Βάζοντας καi βγάζοντας το καλώδιο (οκ, με μερικά λεπτά ανάμεσα!), τελικά -συνήθως- πετυχαίνω κάποια στιγμή που το ρεύμα φόρτισης ανεβαίνει στα αναμενόμενα επίπεδα (ως και 2.2Α - κάπου τόσα μπορεί να δώσει ο παλιός φορτιστής που χρησιμοποιώ) - και βεβαίως εκεί το... αφήνω ήσυχο να φορτίσει!

Χωρίς το μετρητή όμως, δε θα ήξερα πότε πέτυχα την 'καλή' τιμή...

Επίσης, όπως είπα και παραπάνω, δεν ξέρω τι προκαλεί το φαινόμενο. Δεν είναι απίθανο ένα full wipe να το διορθώσει, αλλά μπορεί όντως και να 'χει να κάνει με το hardware, οπότε... τζάμπα το wipe!

Πάντως τελικά αυτά τα μαραφετάκια, οι συσκευές μέτρησης, είναι χρήσιμες! Και οι Κινέζοι τα πουλάνε συνήθως για -σχετικά- ευτελή ποσά, οπότε θα σας έλεγα να εξετάσετε την αγορά ενός - για όλες τις επαναφορτιζόμενες συσκευές σας.

Βλέπει κανείς και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το πώς πέφτει το ρεύμα φόρτισης όσο η μπαταρία πλησιάζει την πλήρη φόρτισή της, ή πότε σταματάει πλήρως η φόρτιση (συνήθως αρκετή ώρα -εστω και με σχετικά μικρό ρεύμα- αφότου το κινητό δείξει 100%!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλώς να μπούμε στο φθινόπωρο.

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ καθημερινά όλες τις δημοσιεύσεις και τις απαντήσεις.

Εδώ και τρεις μήνες περίπου έχω και εγώ το Κ6. Αρχικά το πήρα ως δεύτεροτρίτο τηλέφωνο, αλλά, λίγο το ότι έδωσα το Xiaomi Note3 SE στο γιο μου, λίγο η τραγική μπαταρία του Leeco Lemax2, τελικά το χρησιμοποιώ ως κύριο τηλ.

Σε γενικές γραμμές, ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Με τις φυσιολογικές (για την κατηγορία τιμής του) παραχωρίσεις στην απόδοση της κάμερας και στην ποιότητα της οθόνης και, εφ' όσον δεν σε πειράζει το πάχος και το βάρος του, το θεωρώ ως την πιο τίμια ηλεκτρονική συσκευή που έχω αγοράσει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν γνωρίζει κανείς αν το κινητό έχει αισθητήρα για θήκη smart cover. Όλα τα άλλα κινητά που είχα, διέθεταν μαγνητικό αισθητήρα (σε κάποιο σημείο της πρόσοψης) με αποτέλεσμα είτε να μπορείς να αγοράσεις, είτε να φτιάξεις (κολλώντας ένα μικρό μαγνητάκι) θήκη booklet smart cover. Γνωρίζει κανένας αν και το Κ6 έχει τέτοιο αισθητήρα;

Επίσης, κάτι ακόμη, αν και δεν είναι θέμα που αφορά το κινητό αλλά τις τράπεζες. Η μοναδική κάρτα που έχω καταφέρει να συνδέσω με το nfc και να πραγματοποιώ ανέπαφες πληρωμές, είναι η cash card της Πειραιώς. Δεν έχω καταφέρει να εισάγω ως επιλογές πληρωμής ούτε τις πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς, ούτε κάποιες από τις κάρτες της Eurobank και της HSBC. Γνωρίζει κάποιος αν η Eurobank δίνει δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω nfc; Επίσης, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πραγματοποίησης ανέπαφων πληρωμών που να υποστηρίζει το κινητό μας;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλώς να μπούμε στο φθινόπωρο.

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ καθημερινά όλες τις δημοσιεύσεις και τις απαντήσεις.

Εδώ και τρεις μήνες περίπου έχω και εγώ το Κ6. Αρχικά το πήρα ως δεύτεροτρίτο τηλέφωνο, αλλά, λίγο το ότι έδωσα το Xiaomi Note3 SE στο γιο μου, λίγο η τραγική μπαταρία του Leeco Lemax2, τελικά το χρησιμοποιώ ως κύριο τηλ.

Σε γενικές γραμμές, ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Με τις φυσιολογικές (για την κατηγορία τιμής του) παραχωρίσεις στην απόδοση της κάμερας και στην ποιότητα της οθόνης και, εφ' όσον δεν σε πειράζει το πάχος και το βάρος του, το θεωρώ ως την πιο τίμια ηλεκτρονική συσκευή που έχω αγοράσει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν γνωρίζει κανείς αν το κινητό έχει αισθητήρα για θήκη smart cover. Όλα τα άλλα κινητά που είχα, διέθεταν μαγνητικό αισθητήρα (σε κάποιο σημείο της πρόσοψης) με αποτέλεσμα είτε να μπορείς να αγοράσεις, είτε να φτιάξεις (κολλώντας ένα μικρό μαγνητάκι) θήκη booklet smart cover. Γνωρίζει κανένας αν και το Κ6 έχει τέτοιο αισθητήρα;

Επίσης, κάτι ακόμη, αν και δεν είναι θέμα που αφορά το κινητό αλλά τις τράπεζες. Η μοναδική κάρτα που έχω καταφέρει να συνδέσω με το nfc και να πραγματοποιώ ανέπαφες πληρωμές, είναι η cash card της Πειραιώς. Δεν έχω καταφέρει να εισάγω ως επιλογές πληρωμής ούτε τις πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς, ούτε κάποιες από τις κάρτες της Eurobank και της HSBC. Γνωρίζει κάποιος αν η Eurobank δίνει δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω nfc; Επίσης, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πραγματοποίησης ανέπαφων πληρωμών που να υποστηρίζει το κινητό μας;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Cash card έβαλα της winbank και εγώ

Και Άλφα

Πιστεύω πως σύντομα θα υποστηρίζεται και το Google pay στην Ελλάδα.

 

Και να ξέρεις έχει να κάνει με την τράπεζα αν κάποιες κάρτες είναι NFC Συμβατές.

Πχ η Πειραιώς δεν έχει συμβατότητα το απαρχαιωμένο NFC app της με τις νέες κάρτες, ούτε καν με Αντροιντ 8(!).

Σε κάθε περίπτωση το κινητό είναι τρομερό για ότι προσφέρει με 170€......

Ακόμα και η οθόνη του δεν είναι υπόλοιπο κακή .....

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναβαθμίσεις τέλος ΑΠο τη ΜΑΜΑ Oukitel.

Android 8 τελος

Security patches επίσης όχι(από όσα διαρρεονται)

 

 

Δεν κάνεις έτσι διεθνή καριέρα όμως

.......κυριοι της OUKITEL....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες το δίνω 120€ + 4 θήκες τζάμια κοκ.

Στο κουτί του από το Νοέμβριο που πήρα ένα Honor 8x

Το δούλεψα 8 μήνες

Σε πολύ καλή κατάσταση

Η μπαταρία ακόμα βγάζει 10 ώρες SOT

 

Sent from outer space

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Γειά σας κι από μένα... Τώρα τελευταία όταν μιλάω στο κινητό, σβήνει μόνο του. Το έχει παρουσιάσει σε άλλον αυτό; Υποψιάζεται κάποιος κάτι, γιατί να συμβαίνει αυτό;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...