Jump to content

Βελτιώστε τις φωτογραφίες σας με τη κάμερα του google pixel


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό μου μήπως έχει κοινά σημεία.

Θα το κοιταξω αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχει πολυ θορυβο σε δωματιο με χαμηλο σχετικα φωτισμο.... Ενω με την stock ειναι καλυτερα τα πραματα

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το κοιταξω αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχει πολυ θορυβο σε δωματιο με χαμηλο σχετικα φωτισμο.... Ενω με την stock ειναι καλυτερα τα πραματα

 

Γενικά σε exynos δεν πρέπει να χει ίδια απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχει πολυ θορυβο σε δωματιο με χαμηλο σχετικα φωτισμο.... Ενω με την stock ειναι καλυτερα τα πραματα
Γενικός αν η stock είναι άψογη μην βάλεις χέρι η εφαρμογή είναι για συσκευές όπου κατασκευαστής της αμέλησε έτσι δεν αποδίδουν οπος πρέπει στον τομέα της cameras
Link to comment
Share on other sites

Γενικός αν η stock είναι άψογη μην βάλεις χέρι η εφαρμογή είναι για συσκευές όπου κατασκευαστής της αμέλησε έτσι δεν αποδίδουν οπος πρέπει στον τομέα της cameras

 

Σε πόσες συσκευές το έχεις δοκιμάσει και έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα; Γιατί εγώ βλέπω το αντίθετο.

 

Σίγουρα η βελτίωση στις καλές κάμερες ειναι μικρότερη αλλα συνεχίζει να υφίσταται υπό συνθήκες (πχ χαμηλό φωτισμό ή έντονη αντίθεση).

Για παράδειγμα στο mi note 3 που έχει καλύτερη κάμερα ακόμα και από op5t ή p10, συνεχίζει να έχει μια βελτίωση αλλό μόνο στα σκοτάδια.

Ακόμα και στο u11 έχει παρατηρηθεί βελτίωση.

 

Απλά σε exynos που έχει ο φίλος δεν δουλεύει το ίδιο καλά (αν και από οτι βλέπω συνεχώς την βελτιώνουν και εκεί).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε exynos δεν πρέπει να χει ίδια απόδοση.
Σε exynos θέλει underexposure αλλιώς φαίνεται πολύ θόρυβος, σε συνθήκες δωματίου δε μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα, απλά να βγάλεις με ίδια φωτεινότητα και να μη φαίνεται το sharpness της stock. Δοκιμή το βράδυ

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε exynos θέλει underexposure αλλιώς φαίνεται πολύ θόρυβος, σε συνθήκες δωματίου δε μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα, απλά να βγάλεις με ίδια φωτεινότητα και να μη φαίνεται το sharpness της stock. Δοκιμή το βράδυ

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Αυτο είδα και γω. Ότι σαν να υπολειτουργει το noise reduction. Παρόλα αυτά κάποια δείγματα που έχεις ανεβάσει μου άρεσαν. Οπότε σαν να το έχουν βελτιώσει και στον exynos. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες συσκευές το έχεις δοκιμάσει και έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα; Γιατί εγώ βλέπω το αντίθετο.

 

Σίγουρα η βελτίωση στις καλές κάμερες ειναι μικρότερη αλλα συνεχίζει να υφίσταται υπό συνθήκες (πχ χαμηλό φωτισμό ή έντονη αντίθεση).

Για παράδειγμα στο mi note 3 που έχει καλύτερη κάμερα ακόμα και από op5t ή p10, συνεχίζει να έχει μια βελτίωση αλλό μόνο στα σκοτάδια.

Ακόμα και στο u11 έχει παρατηρηθεί βελτίωση.

 

Απλά σε exynos που έχει ο φίλος δεν δουλεύει το ίδιο καλά (αν και από οτι βλέπω συνεχώς την βελτιώνουν και εκεί).

 

s7 edge us version s8 us version (locked) v20 g6 (σε αυτά δεν είναι διαφορα προς καλύτερο το αντίθετο εχει κόψει πολύ σε λεπτομερια κλπ χωρίς κάποια βελτίωση σε άλλα)

 

απο την αλλη στα στα mi note 3 mi a1 ειδα τεράστια διαφορα (προφανώς η xiaomi τα βγαζει με το κυλο και τα παρατάει στην μοίρα τους οτι αφορά software για αυτο και βλεπουμε τοσο θεαματικά αποτελέσματα)

 

απο κακές προς μέτριες η φωτογραφίες έγιναν μέτριες προς καλές και σε κάποιες περιπτώσεις και πολύ καλές

 

δυστυχώς αν θέλεις manual (που εκεί κάνεις παπάδες) μόνο μαμά εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

s7 edge us version s8 us version (locked) v20 g6 (σε αυτά δεν είναι διαφορα προς καλύτερο το αντίθετο εχει κόψει πολύ σε λεπτομερια κλπ χωρίς κάποια βελτίωση σε άλλα)

 

απο την αλλη στα στα mi note 3 mi a1 ειδα τεράστια διαφορα (προφανώς η xiaomi τα βγαζει με το κυλο και τα παρατάει στην μοίρα τους οτι αφορά software για αυτο και βλεπουμε τοσο θεαματικά αποτελέσματα)

 

απο κακές προς μέτριες η φωτογραφίες έγιναν μέτριες προς καλές και σε κάποιες περιπτώσεις και πολύ καλές

 

δυστυχώς αν θέλεις manual (που εκεί κάνεις παπάδες) μόνο μαμά εφαρμογή

 

Ήμουν σιγουρος ότι το πηγαινες προς xiaomi μεριά. Καημο το χω μια μέρα να μην θάψεις xiaomi :rolleyes:

 

Μια χαρά βελτίωση εχει και το g6. Ίσως είσαι ο πρώτος που διαβάζω ότι έχει χειρότερο αποτέλεσμα. Μαλλον δεν έβαλες σωστές ρυθμίσεις.

Όσον αφορά τα samsung που ανέφερες, πριν λιγο έγραψα οτι δεν δουλεύει καλά σε exynos. Αλλά ακόμα και εκεί υπο συνθήκες έχει βελτίωση. ;)

 

Και αλήθεια τώρα... συγκρινεις το οικονομικό mid range mi a1 με lg v20 :blink::lol:

Εννοείται ότι στις πιο οικονομικές κατηγορίες έχεις μεγαλύτερη διαφορά κυρίως λόγω της έλλειψης OIS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρε και λιγο δείγμα απο τη κάμερα του "κιλου" mi note 3 (vs op5t) με τη stock camera αυτόματο ;)

OP5t vs Mi Note 3

Οι νυχτερινές ειναι σκοτάδια... οπότε πάρε και άλλη μια σε πιο νορμαλ φωτισμό.

Τώρα αν την θεωρείς του κιλού από μια συσκευή των 250 ευρώ... πάσο...

40961217952_d22b875163_z.jpgIMG_20180325_000427_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γενικός αν η stock είναι άψογη μην βάλεις χέρι η εφαρμογή είναι για συσκευές όπου κατασκευαστής της αμέλησε έτσι δεν αποδίδουν οπος πρέπει στον τομέα της cameras

Μπα την παρατησα και δεν το σκαλιζω πλεον Μενω με την stock για την ωρα.Εαν βγει κατι θεαματικο στο μελλον...βλεπουμε.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σιγουρος ότι το πηγαινες προς xiaomi μεριά. Καημο το χω μια μέρα να μην θάψεις xiaomi :rolleyes:

 

Μια χαρά βελτίωση εχει και το g6. Ίσως είσαι ο πρώτος που διαβάζω ότι έχει χειρότερο αποτέλεσμα. Μαλλον δεν έβαλες σωστές ρυθμίσεις.

Όσον αφορά τα samsung που ανέφερες, πριν λιγο έγραψα οτι δεν δουλεύει καλά σε exynos. Αλλά ακόμα και εκεί υπο συνθήκες έχει βελτίωση. ;)

 

Και αλήθεια τώρα... συγκρινεις το οικονομικό mid range mi a1 με lg v20 :blink::lol:

Εννοείται ότι στις πιο οικονομικές κατηγορίες έχεις μεγαλύτερη διαφορά κυρίως λόγω της έλλειψης OIS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρε και λιγο δείγμα απο τη κάμερα του "κιλου" mi note 3 (vs op5t) με τη stock camera αυτόματο ;)

OP5t vs Mi Note 3

Οι νυχτερινές ειναι σκοτάδια... οπότε πάρε και άλλη μια σε πιο νορμαλ φωτισμό.

Τώρα αν την θεωρείς του κιλού από μια συσκευή των 250 ευρώ... πάσο...

40961217952_d22b875163_z.jpgIMG_20180325_000427_HHT by Andreas L., on Flickr

 

όσα samsung δοκίμασα ηταν sntapdragon

xiaomi δεν τα θάβω απλά αναφέρω ότι βάζουν καλο hardware με κακό firmware

και δεν συγκρίνω v20 με midragge απλα αναφέρω οτι δεν ειχε διάφορα προς καλύτερο

καλή φώτο αλλά με μπόλικες ατέλειες πχ πολύ φωτεινά σημεία τα έκαψε (βλ πινακίδα κλπ)

και οχι δεν εχω παράπονο από συσκευή 250 ευρώ απλά μην τα αποθεώνουμε ολα (έχει παρατηρηθεί στα fan της xiaomi και παλιά samsung)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

όσα samsung δοκίμασα ηταν sntapdragon

xiaomi δεν τα θάβω απλά αναφέρω ότι βάζουν καλο hardware με κακό firmware

και δεν συγκρίνω v20 με midragge απλα αναφέρω οτι δεν ειχε διάφορα προς καλύτερο

καλή φώτο αλλά με μπόλικες ατέλειες πχ πολύ φωτεινά σημεία τα έκαψε (βλ πινακίδα κλπ)

και οχι δεν εχω παράπονο από συσκευή 250 ευρώ απλά μην τα αποθεώνουμε ολα (έχει παρατηρηθεί στα fan της xiaomi και παλιά samsung)

Ισχύει εν μέρει. Έχω το A1 και η κάμερα είναι αφερέγγυα. Δηλάδη μια βγάζει παπάδες σε μέρα πάντα και στην ίδια σκηνή μπορεί να μην αποδώσει το ίδιο σωστά.

Εβαλα την gcam και την αποθέωσε την κάμερα. Ειδικά την μπροστινή.

Link to comment
Share on other sites

όσα samsung δοκίμασα ηταν sntapdragon

xiaomi δεν τα θάβω απλά αναφέρω ότι βάζουν καλο hardware με κακό firmware

και δεν συγκρίνω v20 με midragge απλα αναφέρω οτι δεν ειχε διάφορα προς καλύτερο

καλή φώτο αλλά με μπόλικες ατέλειες πχ πολύ φωτεινά σημεία τα έκαψε (βλ πινακίδα κλπ)

και οχι δεν εχω παράπονο από συσκευή 250 ευρώ απλά μην τα αποθεώνουμε ολα (έχει παρατηρηθεί στα fan της xiaomi και παλιά samsung)

 

Συγνωμη, για την φωτεινη πινακίδα μιλάς; Και πάλι καλά να λες. Δεν ξέρω πολλά κινητά που θα τα κατάφερναν καλύτερα... βασικά τα περισσότερα θα την είχαν κάψει τελείως. Επιπλέον σιγά το hw του mi note 3... έναν μικροσκοπικό αισθητήρα 1/2.9 έχει και ένα μέτριο OIS... μόνο ο φακός το σώζει κάπως και αυτό όχι τρελές διαφορές (1/3 στοπ έχει από f2.0)

 

Ποιος αποθεώνει την xiaomi στη κάμερα; Συνηθως το ανάποδο συμβαίνει πχ λένε πάρε honor 8 αντι mi5s λογω κάμερας και τελικά το honor 8 έχει χειρότερη κάμερα ή πάρε moto g5s plus αντι mi a1 και πάλι το mi a1 τα πάει καλύτερα. Οπότε κάθε άλλο παρά hype έχει στην κάμερα... απο τις πιο παρεξηγημένες εταιρείες ειναι σε αυτό το τομέα. Σίγουρα έχει τα θέματα της (πχ κακό hdr ή στην φτηνή κατηγορία redmi το video είναι απλά άθλιο) αλλά οι νυχτερινές φωτογραφίες μια χαρά ειναι!

 

Όσον αφορά το v20, τώρα έβλεπα δείγματα από το διπλανό thread "συγκρίσεις καμερών κινητών" και μια χαρά ανώτερη ειναι η gcam στις δύσκολες λήψεις ;)

Οπότε πιστεύω πως είτε δεν έπαιξες σωστά με ρυθμίσεις είτε περίμενες βελτίωση σε εύκολες συνθηκες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, για την φωτεινη πινακίδα μιλάς; Και πάλι καλά να λες. Δεν ξέρω πολλά κινητά που θα τα κατάφερναν καλύτερα... βασικά τα περισσότερα θα την είχαν κάψει τελείως. Επιπλέον σιγά το hw του mi note 3... έναν μικροσκοπικό αισθητήρα 1/2.9 έχει και ένα μέτριο OIS... μόνο ο φακός το σώζει κάπως και αυτό όχι τρελές διαφορές (1/3 στοπ έχει από f2.0)

 

Ποιος αποθεώνει την xiaomi στη κάμερα; Συνηθως το ανάποδο συμβαίνει πχ λένε πάρε honor 8 αντι mi5s λογω κάμερας και τελικά το honor 8 έχει χειρότερη κάμερα ή πάρε moto g5s plus αντι mi a1 και πάλι το mi a1 τα πάει καλύτερα. Οπότε κάθε άλλο παρά hype έχει στην κάμερα... απο τις πιο παρεξηγημένες εταιρείες ειναι σε αυτό το τομέα. Σίγουρα έχει τα θέματα της (πχ κακό hdr ή στην φτηνή κατηγορία redmi το video είναι απλά άθλιο) αλλά οι νυχτερινές φωτογραφίες μια χαρά ειναι!

 

Όσον αφορά το v20, τώρα έβλεπα δείγματα από το διπλανό thread "συγκρίσεις καμερών κινητών" και μια χαρά ανώτερη ειναι η gcam στις δύσκολες λήψεις ;)

Οπότε πιστεύω πως είτε δεν έπαιξες σωστά με ρυθμίσεις είτε περίμενες βελτίωση σε εύκολες συνθηκες.

 

γενικός για αποθέωση μιλάμε όταν αποθεώνεις κατι το βλέπω με πολύ κακό μάτι (ποδόσφαιρο κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η έκδοση παίζει στο Lenovo p1

https://forum.xda-developers.com/vibe-p1/themes/google-camera-p1-p1-turbo-custom-roms-t3729839/amp/

και έχει πολύ καλή λεπτομέρεια.

Υπαρχει άλλη με ρύθμιση iso?

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα help!

Με την 9.5.8.0 στο Redmi Note 4 επανήλθε μεν η στοκ κάμερα αλλά με το γνωστό κρασάρισμα στο ΗΗΤ όταν βάζεις gcam. Μου είπες στο άλλο νήμα να κοιτάξω εδώ αλλά αλλού έλεγες τελικά για την Camera MOD που την είχα πριν αλλά τώρα θέλω να ελέγξω αν και πόσο βελτιώθηκε η στοκ. Ποιά permissions πρέπει να αλλάξω για να έχω ΗΗΤ όπως μου είπες στο άλλο νήμα;

Edited by Vangelis_D9
Διόρθωση από 9.4.8.0 σε 9.5.8.0
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα help!

Με την 9.4.8.0 στο Redmi Note 4 επανήλθε μεν η στοκ κάμερα αλλά με το γνωστό κρασάρισμα στο ΗΗΤ όταν βάζεις gcam. Μου είπες στο άλλο νήμα να κοιτάξω εδώ αλλά αλλού έλεγες τελικά για την Camera MOD που την είχα πριν αλλά τώρα θέλω να ελέγξω αν και πόσο βελτιώθηκε η στοκ. Ποιά permissions πρέπει να αλλάξω για να έχω ΗΗΤ όπως μου είπες στο άλλο νήμα;

 

Δες το οδηγό (πρώτο μήνυμα) στο σημείο που γράφω πως να ενεργοποιήσετε το api2.

Εχω και screenshot τι πρεπει να χεις ενεργο.

Αν το κανεις έτσι δεν χρειάζεται να φλασάρεις τιποτα αλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δες το οδηγό (πρώτο μήνυμα) στο σημείο που γράφω πως να ενεργοποιήσετε το api2.

Εχω και screenshot τι πρεπει να χεις ενεργο.

Αν το κανεις έτσι δεν χρειάζεται να φλασάρεις τιποτα αλλο. :)

 

Μα το έχω ενεργοποιήσει, το πρόβλημα στην στοκ επιμένει, κρασάρει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω ενεργοποιήσει, το πρόβλημα στην στοκ επιμένει, κρασάρει πάλι.

 

Εχεις δηλαδή βάλει

Owner - r, w, x

Group - r

Other - r

 

Επανεκκίνηση μετά έκανες;

 

Τα γράφω και στον οδηγό

"Αν είστε ρουτ, μέσω της εφαρμογής buildprop που βρίσκετε στο playstore, είναι πραγματικά παιχνιδάκι να το κάνετε Αλλάζετε την ισότητα από 0 σε 1 ή προστέθετε στο τέλος ολόκληρη τη γραμμή αν δεν υπάρχει καθόλου. Έπειτα πατάτε save και μετά πατάτε πανω δεξιά 3 τελείες -> properties -> permissions και βάζετε Owner - r, w, x || Group - r || Other - r πατάτε apply, μετά restart τη συσκευή και είστε έτοιμοι. "

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή στο άλλο νήμα γίνεται χαμός και άμα γράψω εκεί θα με πάρει καμία ξωφαλτση, έχει κανείς εμπειρία με lg g5 και gcam? Έχω δοκιμάσει μερικές εκδόσεις αλλά τα αποτελέσματα είναι λίγο περίεργα. Κερδίζω σε DR και χάνω σε λεπτομέρειες.

Υπάρχει κάποια έκδοση ή σετ ρυθμίσεων να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θωμά. Δοκίμασες model nexus 6p και parameters super high?

Γενικά περισσότερη λεπτομέρεις έχουν οι 3.2 based

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα κάποια θεματακια αν επέλεγα Nexus 6... Από κάποιες φωτογραφίες και μετά (πχ μετά από 5-6 λήψεις) το κυκλάκι που έβγαζε όταν τραβάς την φωτογραφία κολλούσε και δεν αποθηκευε τίποτα. Αυτό λυνόταν μόνο αν επέλεγα άλλο μοντέλο μετά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή στο άλλο νήμα γίνεται χαμός και άμα γράψω εκεί θα με πάρει καμία ξωφαλτση, έχει κανείς εμπειρία με lg g5 και gcam? Έχω δοκιμάσει μερικές εκδόσεις αλλά τα αποτελέσματα είναι λίγο περίεργα. Κερδίζω σε DR και χάνω σε λεπτομέρειες.

Υπάρχει κάποια έκδοση ή σετ ρυθμίσεων να μου προτείνετε?

 

Η γνώμη μου είναι πως το G5 δεν χρειάζεται την gcam.. η στοκ κάμερα παραμένει απο τις κορυφαίες που υπάρχουν ακόμα και σήμερα

εκτός αν βελτιώνει το μικρο shutter lag που έχει η στοκ

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα κάποια θεματακια αν επέλεγα Nexus 6... Από κάποιες φωτογραφίες και μετά (πχ μετά από 5-6 λήψεις) το κυκλάκι που έβγαζε όταν τραβάς την φωτογραφία κολλούσε και δεν αποθηκευε τίποτα. Αυτό λυνόταν μόνο αν επέλεγα άλλο μοντέλο μετά.

 

Οχι nexus 6 αλλά nexus 6p. Αν πάλι εννοούσες 6p, τότε μονο με pixel XL.

Το parameters το δοκίμασες super high? Το correction of autoexposure το έβαλες increase *2 ;

Αν ακομα και ετσι δεν δεις όφελος τότε δες μηπως σε βολέψει από άποψη ταχύτητας το ZSL που τραβάει αστραπιαία σε σχέση με stock lg.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς επιβεβαιώνω πως με 6p γίνεται πάλι το ίδιο. Με απλό 6 έχει καλύτερη λεπτομέρεια απ ότι με pixel σε εξώτερικο χωρο αλλά μέσα στο σπίτι που το δοκίμασα γίνεται χαμός από hot pixels
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...